Jump to content

Σας άρεσε η τελετή έναρξης των Ολυμπιακών Αγώνων;


Born

Πώς τη βρήκατε την τελετή;  

36 members have voted

  1. 1. Πώς τη βρήκατε την τελετή;

    • Η καλύτερη όλων των εποχών
      23
    • Ντάξ δε λέω, ήταν καλούτσικη
      3
    • Κοιμήθηκα στα πρώτα 15 λεπτά,αλλά ξύπνησα γιατί ήρθαν οι πίτσες
      2
    • Τα λεφτά μας πίσω
      5
    • Ποιά τελετή, ποιούς Ολυμπιακούς;
      3


Recommended Posts

Πάντως για να είμαστε αντικειμενικοί και να λέμε και την μαύρη αλήθεια, παραδέχομαι πως αν δεν ήταν η Γιάννα , θα βλέπαμε τώρα τους Ολυμπιακούς στην Σεουλ. ! Αν δεν τριμπούκωνε την μιση ΔΟΕ και αν στους άλλους μισούς (τους gays δηλ.) δεν μοίραζε τα λεφτά του ελληνικού δημοσίου και του Αγγελόπουλου, Ολυμπιάδα δεν θα βλέπαμε!!! :bloodomen::bloodomen::P

Θυμάστε την Γιάννα, όταν διεκδικούσε τους Ολυμπιακούς με μουστάκι? Όταν τους πήραμε το ξύρισε, γιατί είχε βάλει στοίχημα, όπως κι ο Φούρας δηλαδή... :splaaaats::P

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ρε αν μπούκωνε τη μισή ΔΟΕ, τότε ο Σάμαρανγκ θα τα είχε τινάξει. Πάντως προτείνω και μετά από το τελευταίο συμβάν όπου η πο@τάνα παραλίγο να μας κάψει όλους με τις μ@λακίες της(τελικά με πείσατε,απλώς ήθελα να βεβαιωθώ για να δω μήπως εγω είμαι ο ανάποδος), να ανοίξουμε ένα καινούργιο τόπικ Αντι-Γιαννικό-Αγγελοπούλου-Δασκαλάκη. Κάτι που με ενοχλεί ακόμη είναι το συμβάν με τη φωτιά του δάσους της Φιλοθέης,που την ανέφεραν στα ψιλά τα ΜΜΕ, αντί να γίνει ντόρος και να της απαγγελθούν κατηγορίες από τους εισαγγελείς,το αποσιώπησαν προφανώς με την ανοχή της κυβέρνησης και ασχολούμαστε τώρα με το σήριαλ Θαν-Τσεκ-Κεντέρη που είναι τελειωμένη υπόθεση.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Η Γυναικάρα σου άναψε κυριολεκτικά φωτιές!!! :bloodomen: Φαντάσου την , και καλά πρόεδρο, να παραθέτει δεξίωση στα Παλαιά Ανάκτορα, πάει ο Εθνικός Κήπος! :P Πάντως το ξετσίπωτο πορνίδιο, για άλλη μια φορά έγινε σούργελο "είς τας εσπερίδες" μιας τα ξένα ΜΜΕ αναφέρθηκαν εκτενώς στο θέμα! Κι είχε και τόσους υψηλούς καλεσμένους! Ο Μπλερ κι ο Μους την γλύτωσαν από την Μπιν Λάντεν και θα την πατάγανε από την Γιάννα! Δεν είναι και λίγο πράμα! :bloodomen: Φαίνεται η Γιάννα, επηρεασμένη από την παγκόσμια λαμπαδοδρομία, όπου για πρώτη φορά πέρασε από την Αφρική , κι από χωριά των Μάου-Μάου, θέλησε να πρωτοτυπήσει και στην δεξίωση, οπότε αντί να ψήσει για τους καλεσμένους της, σκέφτηκε να τους ψήσει!!! :withstupid:

Πάντως, μαζί με τα άδεια μέχρι στιγμής γήπεδα, το σάλο για το ντόπινγκ, τα σκάνδαλα που σιγά σιγά αναδύονται στην επιφάνεια ( δημοσίευμα της Guardian, ανέφερε πως η οικογένεια Αγγελοπούλου έχει λογαριασμό 323 δισ ευρώ που δεν μπορεί να το δικαιολογήσει..), αμαύρωσε για άλλη μια φορά τους Αγώνες!!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Τςςςςςς, τι χολή. :P. Αφού το υπέοσχέθηκε η Γιάννα θα το επιμεληθεί το θέμα και θα το διορθώσει. Πάντως μη βλέπεις πολύ Στάρ, ντάξ δε λέω, κάνουν πετυχημένα ρεπορτάζ για τη Γιάννα, αλλά μη τα παίρνεις και τοις μετρητοίς.

Πάντως θα μπορούσε να ήταν και χειρότερα,πχ. να βλέπει τις φλόγες και να τραγουδάει. :D

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Η έναρξη ήταν άψογη σε όλα της, το μόνο κακοφωνίξ της υπόθεσης ήταν αυτή η χαζοχαρούμενη η Bjork που ξαφνικά, χωρίς καμία προφανή αιτία, άρχισε να βελάζει μέσα στο στάδιο και να κουνάει τα χέρια της σαν παραπληγική ή τετραπληγική, δεν κατάφερα να ξεχωρίσω, να είναι δεμένη με ένα τεράστιο μουσαμά που μάλιστα θεωρήθηκε και μεγάλη επιτυχία. Εναλλακτικά, θα μπορούσαν να της φόραγαν ένα ωραιότατο λευκό ζουρλομανδύα, πιο φυσιολογικό θα μου φαινόταν.

Αν εξαιρέσει κανείς αυτή την αποτυχία, όλα τα άλλα ήταν πολύ εντυπωσιακά, ειδικά τα μπουζούκια (αν κι εμένα μου έλειψε ο Χρήστος Πάζης) και τα τύμπανα και τον παραλληλισμό του (μικρού) τυμπανιστή απο Ολυμπία και ΟΑΚΑ, πολύ έξυπνο, εντυπωσιακό και συγκινητικό συγχρόνως.

Τώρα με κάτι Γιάννες, μην ασχολείστε, η κοπέλα τη δουλειά της έκανε, έδωσε και μια δεξίωση για να ευλογήσει τα γένια της, έκαψε και 6-7 στρέμματα δάσους αλλά who cares? Εξάλλου υποσχέθηκε ότι θα αναδασώσει την περιοχή. Εγώ τις προάλλες έκαψα κάτι ξερά βάτα στο χωριό μου κι έσκασε η χωροφυλακή, η πυροσβεστική, οι δασοφύλακες, οι δυνάμεις της ΕΜΑΚ, το ΕΚΑΒ, αλεξιπτωτιστές, βατραχάνθρωποι, ειδικοί φρουροί και τα ΛΟΚ, αλλά εγώ βλέπεις ούτε κι ένα πάρτι στα γενέθλια μου δε μπορώ να διοργανώσω σωστά, ποιά είμαι εγώ που τόλμησα να κάψω τις τσουκνίδες, μήπως είμαι κάποια?

Και πολύ καλύτερα ο Κακλαμανάκης παρά ο Κεντέρης. Ο Μπασινάς πού κόλλαγε? Ας βάζανε το Ζαγοράκη που ήταν κι αρχηγός της ομάδας. Αμ ο Δομάζος? Όσα χρόνια και να περάσουν με αυτόν θα ασχολούμαστε. Ατυχέστατες οι επιλογές.

Δεν πειράζει, απο τα λάθη μας μαθαίνουμε. Την επόμενη φορά θα είναι ακόμα καλύτερα!

Ξεκινήσαμε με δύο μεταλλιακια, μέχρι το τέλος των αγώνων προλαβαίνουμε να πάρουμε άλλα 28? Γιατί το έχω βάλλει στοίχημα, για αυτό ρωτάω!

emgreece

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Piratis: Απο πού υποπτεύεσαι να σου πω αν είμαι!!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

emarup Η Μπγιορκ κανονικά έπρεπε να στέκεται ψηλότερα και να καλύπτει με το φόρεμά της τους αθλητές (σκεφτείτε θέαμα... emdevil ) απλά στην τελετή ο μηχανισμός "ανόρθωσης" χάλασε και η ταλαίπωρη :P έμεινε καθηλωμένη κάτω.... :lol:

Κατά τ'άλλα το μόνο που δε μ'άρεσε (εκτός απ΄τη Μπγιορκ) ήταν τα πλοκάμια της Λερναίας Ύδρας emeleos

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Το κλου της βραδιάς ήταν ο Ιωάννης Μελισσανίδης! Τι χαριτωμενιά, τι τσαχπινιά, τι χάρη ήταν αυτή? Περιστρεφόταν γύρω απο τον άξονά του κι ήταν σα να έλεγε "Δοξάστε με!!!"

Εκείνη τη στιγμή σκεφτόταν : "Να. εμένα με χειροκροτάνε πιο πολύ απο ότι τους άλλου λαμπαδηδρόμους, εγώ τους έκανα εντύπωση, ευτυχώς ο Τρύφωνας είχε τη φαεινή ιδέα να μου χτενίσει έτσι τα μαλλιά, επιμελώς ατημέλητα, ο κόσμος έχει εκστασιαστεί απο την ομορφάδα μου, πού να ανοίξω και το στόμα μου να βγάλω κι ένα λόγο εθνικής περηφάνιας, απο αυτούς που μόνο εγώ ξέρω να εκφωνώ, να δουν αυτοί! Αλλά αυτή η Γιάννα δε με άφησε, για να μην της κλέψω τη δόξα, ήθελε μόνο αυτή να μιλήσει. Αλλά και πάλι εμένα χειροκροτάνε πιο πολύ, κι ας μην έχω κάνει ούτε μια πλαστική ακόμα! Είμαι ο κορυφαίος, είμαι ο παντοτινός ολυμπιονίκης, είμαι το αντιπροσωπευτικό δείγμα του αρχαίου Έλληνα αθλητή, δοξάστε με λοιπόν, μου αξίζει!!!"

Είναι και συνάδελφός σας γιατρός, παναθεμά τον!!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ο Μελισσανιδης και μενα με χαλασε, αλλα τελευταια στιγμη που τα κανανε σκατα ο Κεν και η Θαν, τι περιμενεις? Τεσπα...

Ο κακλαμανακης καθολου δεν με χαλασε και σφωνω με τον ΚΜΔ...

Παρεπιπτοντως μη χεσω που δεν βγηκε λογω ονοματος ο Κωστακης... ακομα και στις εσωκομματικες... Ο Σουφλιας ηταν ΠΟΛΥ ΠΟΛΥ ΠΟΛΥ καλυτερη επιλογη, αλλα δεν ειχε το ονομα δυστυχως.... Οσον αφορα στο γιατι εχασε ο Γιωργακης... ε... ειναι μικρο το παιδι και αβγαλτο, συν το οτι ειχε κουραστει ο κοσμος απο το Πασοκ...

Η τελετη μου αρεσε πολυ... Η μπγιορκ δεν με ενοχλησε τοσο, αν και δεν ειμαι καθολου φαν. Αν διαβαζατε καπου τους στιχους του τραγουδιου θα το βρισκατε ολο πολυ ομορφο. Δυστυχως μας τα χαλασε το ασανσερ... Στις προβες παντως ειχε δουλεψει...

Η αφη επισης μου αρεσε πολυ και σφωνω με την λιλιαν για την υποκλιση

Και προφανως μου αρεσαν ολοι οι συμβολισμοι, η ιστορικη αναδρομη, η καλλαισθησια του θεαματος κτλ κτλ

Πιστευω οτι ηταν μια απο τις καλυτερες τελετες εβερ...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Παρεπιπτοντως μη χεσω που δεν βγηκε λογω ονοματος ο Κωστακης...

Όπως φαίνεται κι από τις κεφράσεις σου , οι συζητήσεις σου περί πολιτικής είναι επιπέδου καφενείου, οπότε πιστεύω πως δεν έχει νόημα να σου απαντήσω! Δεν παίζουμε κανά τάβλι καλύτερα.... :P

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

emarup Ναι, αλλά αν κοιτάξεις την ουσία αυτών που είπε...δεν είχε και πολύ άδικο...και για τους δύο """ηγέτες""" φυσικά... :splaaaats:
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 4 weeks later...

«H «ταυτότητα» της τελετής έναρξης, όσον αφορά τεχνικά χαρακτηριστικά και υλικά που χρησιμοποιήθηκαν, παρουσιάζει ιδιαίτερο ενδιαφέρον. Aς μιλήσουν ο αριθμοί:

H περιοχή της κυρίως παράστασης καλύφθηκε με 2.162 κυβικά μέτρα νερού , το οποίο κάλυψε περιοχή 9.645 τετραγωνικών μέτρων. Για να γεμίσει η περιοχή της παράστασης με νερό χρειάστηκαν έξι ώρες, αλλά απαιτήθηκαν μόνο τρία λεπτά για την απομάκρυνσή του.

Για την παράσταση χρησιμοποιήθηκε εναέριο δίκτυο καλωδίωσης, για την κάλυψη του οποίου απαιτήθηκαν 37 χιλιόμετρα συρματόσχοινου. Tα τρισδιάστατα σκηνικά στοιχεία μεταφέρθηκαν μέσω 72 τροχαλιών , οι οποίες ελέγχονταν ηλεκτρονικά μέσω υπολογιστή.

Kάθε ένας από τους πέντε πύρινους ολυμπιακούς κύκλους που είδαμε στο Oλυμπιακό Στάδιο είχε διάμετρο 58 μέτρα. Για τη δημιουργία των πύρινων κύκλων απαιτήθηκαν 450 κυβικά μέτρα φυσικού αερίου, ενώ οι συσκευές ανάφλεξης είχαν τοποθετηθεί 30 εκατοστά κάτω από την επιφάνεια του νερού. Tο φρεάτιο κάτω από το κέντρο του αγωνιστικού χώρου είχε βάθος 23 μέτρα και διάμετρο 24 μέτρα. Για τη δημιουργία του μετακινήθηκαν 15.000 κυβικά μέτρα γης .

H εξέδρα/ανελκυστήρας που λειτούργησε μέσα στο φρεάτιο είχε διάμετρο 10 μέτρα. H σήραγγα, κάτω από την πύλη 2 του Σταδίου, που οδηγεί στο φρεάτιο, έχει μήκος 40 μέτρα.

Για τον φωτισμό χρησιμοποιήθηκαν περίπου 2.000 θεατρικά φώτα, από τα οποία τα 1.600 είναι κινητές κεφαλές . Oι οκτώ βασικοί προβολείς ήταν οι ισχυρότεροι στον κόσμο.

Για τον ήχο απαιτήθηκαν περισσότερα από 370 ηχεία και ηχητικό σύστημα 859.900 watt.

16 γεννήτριες που λειτούργησαν αποδίδουν συνολική ισχύ 21.200 KVA, η οποία είναι ισοδύναμη με την ηλεκτρική ισχύ που καταναλώνουν 202.600 ηλεκτρικοί λαμπτήρες των 60 watt.

Για τα κοστούμια χρησιμοποιήθηκαν 10.000 μέτρα υφάσματος , 15 χιλιόμετρα κλωστής , 2.000 λίτρα κόλλας και 4.000 ζευγάρια παπούτσια. Tο συνολικό μήκος των κινούμενων πλατφορμών της παρέλασης ήταν 307 μέτρα. Oι μονάδες κίνησης κάθε βαγονιού λειτούργησαν με μπαταρίες, οι οποίες παρείχαν αυτονομία τεσσάρων ωρών.

O βωμός που σχεδίασε ο Σαντιάγο Kαλατράβα είχε μήκος 31 μέτρα και διάμετρο 4,7 μέτρα. Kατασκευάστηκε από ατσάλι και στηρίχθηκε σε δύο βραχίονες, με την κορυφή του να βρίσκεται σε απόσταση 47 μέτρων από τον χώρο της παράστασης. Tη στιγμή της αφής, η κορυφή του βωμού βρέθηκε μόλις 12,7 μέτρα από τον χώρο της παράστασης.

Στην τελετή έναρξης συμμετείχαν 2.428 εθελοντές ερμηνευτές, με τον γηραιότερο να είναι 70 ετών και τον νεότερο μόλις επτά ετών. H πλειονότητα των εθελοντών της τελετής έναρξης ήταν ελληνικής καταγωγής, αλλά συμμετείχαν άτομα από 31 χώρες . Aλλοι 2.200 άνθρωποι χρησιμοποιήθηκαν για υποστηρικτικές λειτουργίες, όπως ο φωτισμός, το βεστιάριο κ. λπ.

H δημιουργική ομάδα, η ομάδα παραγωγής της τελετής έναρξης απαρτιζόταν από 390 ανθρώπους. Eκτός από Eλληνες απασχολήθηκαν και ειδικοί από άλλες οκτώ χώρες. Xρησιμοποιήθηκε επιπλέον τεχνικό προσωπικό 550 ανθρώπων

[Η ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΗ]

1961487_s.jpg

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 2 years later...

Αν έχετε λίγο χρόνο δοκιμάστε να την ξαναδείτε την τελετή έναρξης ... η κλεψύδρα και οι σκηνές στο νερό είναι σε συνδυασμό με την υπέροχη μουσική επένδυση (και την απουσία φλυαρίας στο dvd) σκέτη ποίηση. Η Bjork εξακολουθεί να παραμένει το μυστήριο της υπόθεσης. Πού κόλλαγε αυτό το ''τραγούδι'' με Ολυμπιακούς Αγώνες και Αθήνα? Άντε με Παραολυμπιακούς και ίσως :blink:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.