Jump to content

Σας άρεσε η τελετή έναρξης των Ολυμπιακών Αγώνων;


Born

Πώς τη βρήκατε την τελετή;  

36 members have voted

  1. 1. Πώς τη βρήκατε την τελετή;

    • Η καλύτερη όλων των εποχών
      23
    • Ντάξ δε λέω, ήταν καλούτσικη
      3
    • Κοιμήθηκα στα πρώτα 15 λεπτά,αλλά ξύπνησα γιατί ήρθαν οι πίτσες
      2
    • Τα λεφτά μας πίσω
      5
    • Ποιά τελετή, ποιούς Ολυμπιακούς;
      3


Recommended Posts

Για να δω εντυπώσεις από την τελετή έναρξης. Παρότι η τελετή έναρξης δεν έγινε υπό τις καλύτερες συνθήκες, (βλ. Κεντ-Θαν-Τσεκ.) Εγώ πάντως θα ξεκινήσω με γκρίνια, ως αυθεντικός Έλληνας:

ΚΑΛΑ ΡΕ ΤΙ ΣΤΗΝ ΕΥΧΗ ΕΧΕΙ ΚΑΤΑΦΕΡΕΙ Ο ΚΑΚΛΑΜΑΝΑΚΗΣ ΚΑΙ ΤΟΥ ΑΞΙΖΕ Η ΤΙΜΗ ΝΑ ΑΝΑΨΕΙ ΤΗ ΔΑΔΑ; Χάθηκε κάποιος άλλος

Είναι εμτύπωσή μου ή τα παρακάνανε με τα πυροτεχνήματα;

Αυτά για αρχή............ :bloodomen:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Η τελετή έναρξης ήταν υπέροχη!!!!!

το στάδιο έπαιζε με καταπληκτικούς φωτισμούς, ο dj tiesto έδωσε ρέστα (είναι και αδυναμία ;) ) , η bjork καλή ήταν, αλλά δεν είναι προσωπική μου αδυναμία...

τα θυμάμαι όλα μπερδεμένα τώρα, οπότε θα τα λέω όπως μου κατεβαίνουν!!!

το να μπει πρώτα η ελληνική σημαία στο γήπεδο με τον Δήμα ήταν ευχάριστη νέα νότα στους αγώνες, οι αποστολές όλες χαρούμενες και ευχάριστες και οι αντιδράσεις του κόσμου σωστές και καλές!

η σύνδεση με τον ISS ήταν πάνω κάτω αναμενόμενη αν το σκεφτεί κανείς και φυσικά ΚΑΤΑΠΛΗΚΤΙΚΗ!!!! :) :) :) :)

το καλλιτεχνικό μέρος της προόδου της ανθρώπινης σκέψης αλλά και η σύντομη και εύστοχη περιγραφή της ελληνικής ιστορίας ήταν τολμώ να πω ως συγκινητική...

ο ΠτΔ όπως πάντα σεμνός και άξιος αντιπρόσωπος της χώρας μας, ο πρωθυπουργός βέβαια χειροκροτουσε τόσο άκομψα όσο ελέφαντας που χορεύει τανγκό....

Η κυρία Γιάννα λιγότερο ενοχλητική από άλλες φορές, αν και πρέπει να βρει κάποιον πλαστικό να της φτιάξει τα λάθη στο στόμα από τις προηγούμενες επεμβάσεις..

Η χορωδία εξαιρετική, η φλόγα ήταν καλή, αλλά δε με ξετρέλλανε να πω την αλήθεια...

Βεγγαλικά όπως πάντα ποτέ δε μπορείς να έχεις αρκετά!!!!!!! :( :( :(

τί άλλο?

ξέρω γω???

ααα ναι!!!!! ναι!!!!

οι ομάδες κάτω ήταν σαν ένα τεράστιο πανέρι με λουλούδια!!!!!!!! πολύ ωραίο θέαμα!!!

επίσης οι κένταυροι, ο κομήτης, το νερό, η ελιά, όλα καταπληκτικά!!!!!!!

Φυσικά και ο Κακλαμανάκης ήταν για μένα η καλύτερη επιλογή για την φλόγα... Ο πιο συμπαθής για μένα Ολυμπιονίκης και μάλιστα σε ένα άθλημα του νερου, στα οποία θα έπρεπε να πετάμε.... :(

Προς το παρόν είμαστε σε καλύτερο δρόμο από την Βαρκελώνη, πιστεύω θα μείνουμε στον ίδιο μέχρι το τέλος!!! :) :)

ΥΓ. επίσης ήδη το CNN μιλάει με εξαιρετικά λόγια, όπως τόσο οι ξένοι δημοσιογράφοι, όπως και ξένοι που ήταν μέσα στο στάδιο. Η τελετή θα θεωρηθεί από τις καλύτερες που έγιναν ποτέ

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

λησμόνησα και τον δρομέα!!!! απίστευτος!!!

ειδικά την στιγμή που έπεσε, τρόμαξα μέχρι που άκουσα το WWI... τα φώτα κιόλας σβήναν στους πολέμους!!!!!

οκ, τον όρκο τον πήδησε λίγο η μικρούλα, αλλά οκ.. φαινόταν ότι ήταν αγχωμένη μπροστά σε 85,000 κόσμο, κρίμα για εκείνη, αλλά τίποτα παραπάνω!!!

Μερικά δις παίζει να την παρακολούθησαν και όπως είπε ένας Αμερικανός θεατής, οι Έλληνες μπορουμε να είμαστε περήφανοι! :)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Άμα δεν ήταν ο Paul Van Dyk, δε λέει. Η Γιάννα ήταν ευτυχώς συγκρατημένη, ο Στεφανόπουλος δεν πλάτιαζε (πάλι ευτυχώς). Οι αιθεροβάμωνες ήταν καλή προσθήκη, όπως και η ανταπόκριση από το διαστημικό σταθμό. Η προσθήκη dj κατά τη διάρκεια της παρέλασης των χωρών ήταν πραγματικά έξυπνη προσθήκη και τους βγάζω το καπέλο. Η αλήθεια είναι οτι περίμενα περισσότερη bjork και πιο laserατο θέαμα! Από βεγγαλικά χορτάσαμε στο Ντα Λούζ, το οποίο παρεπιπτόντως μοιάζει πάρα πολύ με το ΟΑΚΑ. Όμως αυτό που απουσίαζε από την τελετή ήταν έλλειψη εντυπωσιακής αφής φλόγας πχ. στη Μόσχα ο λαμπαδιοδρόμος πατούσε πάνω στο κοινό, στη Βαρκελώνη την έριξαν με βέλος ή στην Ατλάντα ήταν ο Μοχάμεντ Άλι που έλεγες τώρα την ανάβει, τώρα παίρνουν τα ρούχα του φωτιά.

Προσωπικά θα ήθελα μια πιο ποδοσφαιρική αφή της φλόγας, όπως να βγαίνει ο γίγαντας ο Ζαγοράκης και να κλοτσάει μια πύρινη μπάλα ποδοσφαίρου που να καταλήγει στην εστία. :D:D:D

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ΗΜΟΥΝ ΣΤΗΝ ΠΡΟΒΑ ΤΕΛΕΤΗΣ ΕΝΑΡΞΗΣ ΩΣ ΕΘΕΛΟΝΤΗΣ.ΤΟ ΣΤΕΓΑΣΤΡΟ ΦΑΙΝΕΤΑΙ ΩΡΑΙΟ ΑΠΟ ΜΑΚΡΙΑ,ΑΠΟ ΜΕΣΑ ΔΕ ΒΛΕΠΕΙΣ ΤΙΠΟΤΑ.ΚΑΘΟΜΟΥΝ ΠΙΣΩ ΑΠΟ ΤΑ ΤΑΜΠΛΟ,ΕΠΙΑΣΕ ΨΙΧΑΛΑ ΚΑΙ ΤΟ ΣΤΕΓΑΣΤΡΟ ΕΚΕΙ ΔΕΝ ΠΡΟΦΥΛΑΣΕΙ.Η ΤΕΛΕΤΗ ΓΕΝΙΚΑ ΦΑΙΝΕΤΑΙ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΤΗΛΕΟΡΑΣΗ.ΕΙΝΑΙ ΤΗΛΕΟΠΤΙΚΟ ΣΩΟΥ,ΑΠΟ ΤΟ ΣΤΑΔΙΟ ΕΙΝΑΙ ΜΕΓΑΛΕΣ ΟΙ ΑΠΟΣΤΑΣΕΙΣ ΚΑΙ ΔΕ ΒΛΕΠΙΕΣ.ΣΤΗΝ ΑΡΧΗ Η ΝΤΑΡΙΛΗ ΕΙΝΑΙ ΤΕΛΕΙΑ!!! :blink::D

ΚΑΛΗ ΤΕΛΕΤΗ ΑΛΛΑ ΟΧΙ ΚΑΤΙ ΙΔΙΑΙΤΕΡΟ!!ΠΑΝΤΩΣ ΜΑΘΑΜΕ ΠΟΙΑ ΘΑ ΕΙΝΑΙ Η ΕΠΟΜΕΝΗ ΠΡΟΕΔΡΟΣ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑΣ!!!

ΑΦΟΥ ΠΗΡΕ ΤΟΥΣ ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΥΣ ΓΙΑ ΝΑ ΔΟΥΛΕΞΕΙ Η ΧΑΛΥΒΟΥΡΓΙΚΗ ΤΟΥΘ ΑΝΔΡΟΣ ΓΕΜΙΖΟΝΤΑΣ ΜΕ ΧΑΛΥΒΑ ΤΑ ΣΤΑΔΙΑ ΚΑΙ ΤΙΣ ΚΑΤΑΣΚΕΥΕΣ,ΚΑΤΙ ΠΟΥ ΣΚΟΥΡΙΑΖΕΙ ΕΥΚΟΛΑ!!!!!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Προσωπική μου γνώμη είναι πως για τα λεφτά που δαπανήθηκαν, η τελετή αποδείχθηκε μάπα το καρπούζι!!! :bloodomen: Αυτό που άξιζε μόνο ήταν η είσοδος των αθλητών κι η πρωτότυπη διάταξή τους σπειροειδώς κι η σύντομη αναδρομή με τον δρομέα στις προηγούμενες πόλεις που φιλοξένησαν τους αγώνες. Αρκετά ευρηματική ήταν και πως αναπαραστάθηκαν οι 2 διακοπές των αγώνων, λόγω των 2 παγκοσμίων πολέμων...Στα θετικά ήταν κι η ερμηνεία της Bjork , αν και με το να καλύπτουν με το εντυπωσιακό της φόρεμα τους αθλητές και να τους έχουν για τόσα λεπτά στο σκοτάδι, δεν το θεωρώ πετυχημένο!

Τώρα όσον αφορά τα ευτράπελα, δεν ξέρω από που να αρχίσω και τι να αναφέρω, μιας κι είναι πάρα πολλά! Γιάυτό ας αρχίσω από το τέλος... Κατ'αρχην ο βωμός Καλλιατράβα, αποδείχθηκε μια μπούρδα εις το τετράγωνο!!! Τελικά στις μέρες μας έχει μεγάλη σημασία να είσαι καλός γαμπρός (έχει παντρευτεί την κόρη του Σάμαρανγκ, οπότε γι'αυτό πήρε τα έργα με διορισμό κι όχι με διαγωνισμό)!!

Ομολογώ, πως όταν είδα τον Κακλαμανάκη να έχει ανέβει τα σκαλιά και να παέι να ανάψει το βωμό, μου έδωσε την εντύπωση πως άναβε ένα πελώριο πούρο ή τσιγάρο. Μετά όταν άρχισε να περιστρέφεται ο βωμός, περίμενα πως θα διορθωθεί το πράμα κι άδικα άρχισα να μουρμορίζω, ώσπου πήρε την τελική του μορφή. Και να, ο βωμός της ολυμπιακή φλόγας για τους Αγώνες μας είναι πετυχημένο αντίγραφο των διυλιστηρίων της Ελευσίνας!!!! emeleos Ελπίζω να μην βρωμάει και το ΟΑΚΑ επίσης!! :P

Λίγο πιο πριν, παρατήρησα με θαυμασμό :blink: τον Χρυσό Ολυμπιονίκη μας Μελισσανίδη να διανύει τα τελευταία μέτρα της λαμπαδοδρομίας που γύρισε όλο τον κόσμο, τόσες μέρες, χοροπδώντας , φέρνοντας σβούρες γύρω από τον εαυτό του, κάνοντας τέλος πάντων, ότι είναι δυνατόν για να γινει απόλυτα κατανοητό πόσο καρακραγμένη είναι!

Στα σκετσάκια για την ιστορία της Ελλάδας, μετά τους κλασσικούς χρόνους, την βυζαντινή ιστορία και την ελλνική επανάσταση, κατέληξε στο τι είναι η Ελλάδα σήμερα, οπότε σύμφωνα με την τελετή είμαστε μουζάκα,τζατζίκι και μπουζούκι! Και φυσικά το μπουζούκι πήγε σύννεφο στο πρώτο μέρος της τελετής! δηλαδή παραδεχτήκαμε διεθνώς πως είμαστε μόνο του γλεντιού και της ξάπλας.Έπρεπε να έχουν κι Ελληνάρες αραγμένους στις παραλίες με φραπεδιές!!! embored

Στο ίδιο κομμάτι της τελετής, έγινε Ο βιασμός της ελληνικής ιστορίας, μιας και έδειξε την ιστορία όπως μας φαντάζονται οι ξένοι κι όχι ΄πως ήτανστην πραγματικότητα και μάλιστα μεταφερμένο κατά κάκιστο τρόπο! (όταν έβλεπα τους Μίνωες μου έδωσε την εντύπωση πως έβλεπα Ασσύριους ή Ασιάτες τεσπα)!!!

ΤΟ μοναδικό πετυχημένο του όλου μέρους , ήταν πως μετά την αναφορά στην αναβίωση των πρώτων Αγώνων του 1896, ακολουθούσε ο Καραγκίοζης, οπότε σκεφτόμενοι και τα πρωϊνά γεγονότα , το πίασαμε το υποννοούμενο!!! ;)

Στην αρχή της τελετής, το πρόγραμμα περιείχε μέχρι και live soft τσόντα, όταν έδειχνε πως γεννήθηκε η ελληνική θάλλασα, από τον ουρανό και την γαια!! emcensored

Κορυφαίο επίσης, ήταν οι κοπέλες που κράταγαν τις ταμπέλες με τα ονόματα των χωρών, που ήταν ντυμένες αμφορείς! Έτσι δεν θα αισθάνονταν σε ουδεμία περίπτωση, πως έιναι γλάστρες!!! B)

Όσον αφορά τον Κακλαμανάκη, χωρίς να τον εκτιμώ προσωπικά, είναι ένας Χρυσός Ολυμπιονίκης, ο οποίος παρά τα χρονάκια του συνεχίζει την αξιοπρεπή πορεία του στο άθλημά του, χωρίς να ξέφτιλίζει τον αγώνα του, αλλά και την χώρα του, οπότε δικαιωματικά άναψε τον βωμό. Αυτό δεν σημαίνει πως δεν θα μπορούσε να είναι κάποιος άλλος Χρυσός Ολυμπιονίκης, όπως ο Μουρούζης, ο Δήμας, αλλά αυτοί έιχαν πάρει από πρίν άλλες τιμητικές θέσεις στν τελετή!Απλώς , ο Κακλαμανάκης αποδείχθηκε η "χρυσή" αλλαγή! B) Άλλες χρυσές αλλαγές και μάλιστα της τελευταίας στιγμής, αφού οι άνθρωποι είχαν προγραμματίσει να δούν την τελετή από τις εξέδρες ή το σπίτι τους, ήταν αυτή του Μπασινά που αντικατέστησε την Θάνου στην παρέλαση της Ολυμπιακής σημαίας, και του Δομάζου, στην τελική ευθεία της λαμπαδοδρομίας, που συμπλήρωσε την εξάδα μετά τον "αποκλεισμό" του Κεντέρη!

Αυτά προς το παρόν, θα συνεχίσω για τα στραβά σύντομα! emdevil

Πολύ καλή στιγμή της τελετής, η είσοδος των αθλητριών της Δανίας!! :wub:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

emarupemarupemarupemarup

Μακρά καλύτερες οι Καναδέζες, απλώς μας έκανε εντύπωση τόσο φυσικό ξανθό μαλλί :wub:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

καταπληκτική τελετή!

"μη φοβάστε να χαρείτε, τα προβλήματα υπάρχουν και θα υπάρχουν μα δεν είναι η κατάλληλη ώρα να τα συζητάμε" Δ.Σαββόπουλος , 13.08.04

:)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ε-Ξ-Α-Ι-Ρ-Ε-Τ-Ι-Κ-Η!!!!!!!! Κάθε στιγμή της εμπνευσμένη! Μπράβο στον Παπαϊωάννου, που ομολογώ ότι πιο πριν δεν τον γνώριζα-ελπίζω τα ΜΜΕ να ασχοληθούν λιγάκι περισσότερο με τον φοβερό αυτόν δημιουργό αργότερα...

Όσο για την ομοιότητα των Μινωιτών με τους Ασσυρίους, αυτό συνέβη διότι....ΝΑΙ ΜΟΙΑΖΟΥΝ ΟΙ ΜΙΝΩΙΤΕΣ ΜΕ ΤΟΥΣ ΑΣΣΥΡΙΟΥΣ... γειτονικοι λαοι ειναι ρε παιδιά, με το εμπόριο έρχονταν σε άμεση επαφη! έλεος! πριν σχολιάσουμε να ξέρουμε και τι λέμε!!!!

Άψογη η αναπαράσταση των τοιχογραφιών, λες και τις έβλεπες πράγματι να ξεπηδούν από τον τοίχο

Πολύ δυνατό το κομμάτι με τους δύο τυμπανιστές,έντονο και γεμάτο ζωή. Το μπουζούκι πολύ καλό, χωρίς να γίνει κιτς. Και πάλι, να ρωτήσω, τι θα προτιμούσαν οι αγαπητοί κουλτουριάρηδες-προοδευτικοί-γκρινιάζω-γιατί-δεν-έχω-ποτέ-κάτι-καλό-να-πω-κριτικοί, κάτι σε πιο ελληνικό, πχ εναν αλλο dj και τους Rolling stone σε φιλική συμμετοχή? Η Ελλάδα διοργανώνει τους αγώνες, Ελλάδα θα δείξουμε! Εκπληκτικοί οι συμβολισμοί, από την αρχή μέχρι το τέλος της.

Και επίσης, έτσι για να μη λέμε για βιασμό της ελληνικής ιστορίας, πόσοι καθαρόαιμοι έλληνες -που δεν πίνουν όμως φραπέ και δεν τρώνε τζατζίκι-αναγνώρισαν όλα τα αγάλματα και τις τοιχογραφίες , που έδειξαν στην τελετή? Σας πάω ένα στοίχημα πως ούτε το ένα δέκατο.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Και δια του λόγου το αληθές:

ATHENS, Greece (CNN) -- The Olympic Games returned to their birthplace in Greece on Friday after 108 years with a glittering ceremony set to put to memory thoughts of construction delays and doping scandals.

The ceremony, one of the largest theatrical performances ever staged, drew on Greek mythology and began with hundreds of drummers marching into the stadium, pounding to the rhythm of a heartbeat. The infield was flooded to symbolize Greece's connection to the sea.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Γενικά καλύπτομαι από το τέλος έως τα μισά από τον ΖΟΟ (ιδίως με τα πει πούρου , Μελισανιδη κλπ.) θα είμαι πιο αρνητικός με την Bjork,. Κάτι αντίστοιχο με το φόρεμα είχαμε δει στο Sydney και το τραγούδι ήταν μάπα.

Το count down me το δρομέα ήταν μάλλον αργό και βαρετό θα προτιμούσα κάτι οπτικοακουστικό όπως στην αρχή.

Εμένα μου άρεσε η αρχή , οι τυμπανιστές ήταν πολύ cool και κατά την άποψη μου οι εικόνες πάνω στα κομμάτια του αγάλματος και το DNA έδωσαν απλά την ωραιότερη και ουσιαστικότερη εικόνα σε τελετή ολυμπιακών (έναρξης ή λήξης) στην ιστορία .Εστίαζαν ακριβώς σε αυτό το οποίο είναι το προφανές νόημα των σύγχρονων ολυμπιακών, αλλά κανείς δεν είχε μπει στον κόπο να αναδείξει: το κοινό σημείο αναφοράς των συμμετεχόντων είναι πλέον η ανθρώπινη φύση (τα ιδανικά , ο πολιτισμός και οι αξίες δεν είναι κοινές, ας μην κοροϊδευόμαστε)

Η ιστορική ανάδρομη ! Εδώ το πράγμα δυσκολεύει . Αν ήμουν ο Ασλάνης θα ήμουν εκστατικός . Από εικαστική και στιλιστική πλευρά ήταν ένα θαύμα. Ήταν 1 υψηλότατης αισθητικής , πολύχρωμο ,πανέμορφο θέαμα. Η κίνηση σκηνικών και χορευτών ήταν τέλεια.

Ιδεολογικά ήταν 1 άσκηση ισορροπίας. Η οπτική του θεάματος ήταν απόλυτα εστιασμένη στις φόρμες και την αισθητική, και έμενε επισταμένα μακριά από οποιοδήποτε ουσιαστικό σχόλιο ή ερμηνεία.(γι αυτό και η ανισομέρεια - ιδεολογικά σημαντικότατες περίοδοι πχ. η κλασική και η ελληνιστική συρρικνώθηκαν προς χάριν των αισθητικά πιο εντυπωσιακών πχ. της μινωικής- και το «κόψιμο» του 20ου αιώνα-τον περάσαμε παίζοντας ρεμπέτικά και περιμένοντας τους επόμενους ολυμπιακούς ενώ ούτε 1 ωραίο μοτίβο για πιατικά δεν φτιάξαμε στο διάστημα αυτό-)

Όμως και αυτή η μάτια ήταν γνήσια. Εξέφραζε την μάτια του σύγχρονου ελληνισμού προς την ιστορία του

Λογοκριτική, ρεβιζιονιστική, απολογητική, συμπλεγματική, σαστισμένη ,άτολμη και ευνουχισμένη αναζητά στην επιφάνεια τους τύπους και τα κλισέ και αποστρέφεται την ουσία καθώς αδυνατεί να τη διαχειρισθεί.

Άρα και αυτό το κομμάτι είχε πολλά να πει . ήταν σύγχρονο και ήταν αντιπροσωπευτικό για εμάς.

Θεωρώ ότι το 1ο μέρος ήταν γενικά καλό. Ήταν Δυτικό και ατομικιστικό χωρίς να είναι Broadway και απάνθρωπο.

Τέλος, η ενδυμασία των γυναικών που κρατούσαν τις πινακίδες με τα ονόματα των χωρών άξιζε μόνο και μόνο για να ακούσω τον κατσαρό να λέει ότι είναι ντυμένες «βάζα»

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Παρόλο που δεν συμφωνώ απόλυτα, το κείμενο του zoo είναι καταπληκτικό!!! Πραγματικά γέλασα πάρα πολύ. Φοβερή πένα!

Εμένα μου άρεσε το μέρος με τους τυμπανιστές, το παιδάκι με το καραβάκι με συγκίνησε πολύ (το μητρικό φίλτρο ίσως τί να πω :Ρ), το ειδώλιο με τα αγάλματα σαν μπαμπούσκα δεν με τρέλανε, η αναδρομή όντως φοβερά προσεγμένη. Γενικά όμως μου άρεσε πάρα πολύ. Ήταν μια τελετή λιτή, χρησιμοποίησε όλες τις μορφές της σύγχρονης τέχνης (videos) και τα νοήματα πολύ μεστά και ουσιαστικά δοσμένα. Well done!!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Η Τελετη Εναρξης ηταν για μενα πραγματικα οτι καλυτερο μπορουσε να ειναι.Απλα καταπληκτικη...... ποιητικη....... σαν εργο τεχνης........ Απο που να αρχισει και που να τελειωσει κανεις;Υπηρξαν τοσοι μα τοσοι συμβολισμοι..... Μια απο τις κορυφαιες στιγμες για μενα(εκτος απο οταν εδειχνε τη μητερα μου να παιζει τυμπανο :P ) ηταν το βιντεακι πανω στα κομματια των αγαλματων που ειχαν σπασει.... Ξεκινουσε απο βρεφη ολων των φυλων και προχωρουσε προς τα γηρατεια ενω ταυτοχρονα εδειχνε την εξελιξη της ανθρωποτητας μεσω εικονων απο αγγειοπλαστικη,αστροναυτες,μαγνητικων τομογραφιων και τελικως κατεληγε στο ανθρωπινο-μοναδικο για τον καθενα μας- αποτυπωμα.... Ειχα ανατριχιασει....... Κορυφαια επισης στιγμη ηταν η πορεια απο τον γαλαξια στο DNA,μακροκοσμος-μικροκοσμος....... Τελος,πιστευω οτι η στιγμη οπου η τεραστια δαδα υποκλινεται στον ανθρωπο(Κακλαμανακης) για να αναψει συμβολιζοντας την υποκλιση της τεχνολογιας στον ανθρωπο, ηταν εξαιρετικα εμπνευσμενη..... Τα συγχαρητηρια μου στον δημιουργο.... Ηταν παντως απαιτητικο θεαμα.....

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Νομίζω ότι τα παρακάτω τα λένε όλα....

από www.flash.gr

Υμνοι από τα ΜΜΕ όλου του κόσμου για τη μεγαλειώδη τελετή έναρξης των Ολυμπιακών Αγώνων της Αθήνας. Η φαντασμαγορική τελετή που είχαν την ευκαιρία να παρακολουθήσουν περίπου τέσσερα δισεκατομμύρια άνθρωποι σε ολόκληρο τον κόσμο κέρδισε τα εγκωμιαστικά σχόλια από τα ΜΜΕ της Βρετανίας, των ΗΠΑ, της Ιταλίας, της Γερμανίας, της Γαλλίας, της Αυστραλίας.

Skysports: Οι μύθοι και η τεχνολογία καλωσόρισαν τους Ολυμπιακούς Αγώνες στο σπίτι τους. Οι Αγώνες επέστρεψαν την Παρασκευή στο σπίτι τους σε μια τελετή έναρξης που έκοβε την ανάσα.

BBC: Οι 28οι Ολυμπιακοί Αγώνες ξεκίνησαν στην Αθήνα με πλουσιοπάροχο τρόπο. Κατά την τελετή έναρξης στο Ολυμπιακό Στάδιο βρέθηκαν 72.000 θεατές ενώ εκτιμάται ότι την παρακολούθησαν περίπου 4 δισεκατομμύρια άνθρωποι στον πλανήτη.

Bild: Τόσο ωραία όσο ποτέ!

L Equipe: Η γιορτή άρχισε με μια καταπληκτική τελετή έναρξης.

Corriere della Serra: «Ολυμπιακή γιορτή.

Daily Star: «Μια καταπληκτική τελετή άνοιξε τους Ολυμπιακούς Αγώνες».

Marca: «Εντυπωσιακό και πολύχρωμο υπερθέαμα. Η Ολυμπιακή φλόγα ήδη φωτίζει την Αθήνα. Εκπληκτική η τελετή έναρξης των Ολυμπιακών Αγώνων της Αθήνας».

ABC: «Η τελετή έναρξης της Αθήνας ζωντάνεψε μύθους».

ESPN: «Λαμπρή η τελετή έναρξης των Αγώνων».

NBC: «Οι Αγώνες είναι στο σπίτι ξανά».

Reuters: «Με ένα θεατρικό μείγμα της αρχαίας και της μοντέρνας Ελλάδας σήμανε η έναρξη των Ολυμπιακών Αγώνων της Αθήνας ανεβάζοντας τα πνεύματα στη γενέτειρά τους. Ένα παγκόσμιο τηλεοπτικό κοινό είδε μια λαμπρή τελετή έναρξης με την οποία άνοιξε η κουρτίνα στο μεγαλύτερο αθλητικό σόου της γης».

Gazzetta dello Sport: «Ολη η ανατριχίλα στην Αθήνα. Μεγαλειώδες. Συναρπαστικό. Ένα μοναδικό γεγονός γεμάτο από χρώματα, εικόνες και σύμβολα».

Datasport: «Η Αθήνα είναι η πρωτεύουσα του κόσμου. Πολλά μπράβο στην Αθήνα».

Chicago Sun Times: «Αξιαγάπητη η τελετή έναρξης της Αθήνας» σημείωσαν οι στην ιστοσελίδα τους.

San Francisco Chronicle: «Λάμψη στην τελετή έναρξης των Ολυμπιακών Αγώνων».

* Εντυπωσιασμένοι από όσα παρακολούθησαν δια ζώσης, δηλώνουν οι δημοσιογράφοι του ξένου Τύπου, που βρέθηκαν απόψε στις εξέδρες του Ολυμπιακού Σταδίου της Αθήνας. Η τελετή έναρξης των 28ων Ολυμπιακών Αγώνων, λιτή και απέρριτη αλλά συνάμα άκρως εντυπωσιακή, καταγράφεται στην Ιστορία του Ολυμπιακού Κινήματος ως ένα γεγονός που κατάφερε μέσα από την απλότητα του να «εκμαιεύσει» τα συναισθήματα όλων όσοι την παρακολούθησαν. Ειδικότερα, όμως, οι περίπου 70.000 τυχεροί άνθρωποι απ΄ όλον τον πλανήτη, θα έχουν να διηγούνται στα παιδιά και τα εγγόνια τους τα ανεπανάληπτα συναισθήματα που έζησαν.

Ενας απ΄ αυτούς είναι και ο Ολλανδός συντάκτης της «Algemeine Dagblad» που βρέθηκε σε τελετή έναρξης Ολυμπιακών Αγώνων για 5η φορά στην ζωή του. «Είναι η πρώτη φορά που ανατρίχιασα και νομίζω ότι αυτό τα λέει όλα. Είμαι κατενθουσιασμένος. Τόσο από τους Έλληνες φιλάθλους, όσο και από τους διοργανωτές που κατάφεραν να ετοιμάσουν ένα θαύμα. Βρίσκομαι στη χώρα σας αρκετό καιρό και διαπίστωσα από κοντά την πρόοδο των εργασιών, που στέφθηκε με απόλυτη επιτυχία στην αποψινή βραδιά».

Λίγο πιο κεί κάθησε ο Γερμανός, Νιλς Γουέμπερ που βρέθηκε στο ΟΑΚΑ για λογαριασμό της «Morgenpost Nurnberg»: «Πρόκειται για μία καταπληκτική εμπειρία. Είναι η πρώτη φορά που καλύπτω Ολυμπιακούς Αγώνες και έχω μείνει έκπληκτος. Καταφέρατε να συνδυάσετε την Ιστορία, τον Πολιτισμό και τον Αθλητισμό. Συγχρόνως η μουσική είναι εντυπωσιακή και ταιριάζει απόλυτα με το όλο σκηνικό. Τα συναισθήματα είναι απερίγραπτα».

Πιο φειδωλός στις εκφράσεις του, ήταν ο Λευκορώσος, Νικαλάι Τσίνκεβιτς που εργάζεται στην «Pressbal»: «Για να πω την αλήθεια, περίμενα περισσότερα. Όμως σίγουρα πρόκειται για μία τελετή που χαρακτηρίζεται από την αυθεντικότητά της. Είναι η δεύτερη φορά, μετά το Σίδνεϊ, που βρίσκομαι σε τελετή έναρξης και νομίζω ότι η σημερινή ήταν καλύτερη απ΄ αυτήν της Αυστραλίας».

Εκπληκτος απ΄ όσα είδε δηλώνει και ο Γάλλος, Πιέρ Tιμπόλντ της «La Ρepublican Lorrain»: «Ήταν μία πολύ όμορφη τελετή. Θα μου μείνει αξέχαστη. Το ΟΑΚΑ είναι εντυπωσιακό», ενώ ο Φρέντρικ Σγιόσουλτ από την «Dagenw Industri» της Σουηδίας, επεσήμανε: «Έχω βρεθεί άλλη μία φορά σε τελετή έναρξης, στο Σολτ Λέικ Σίτι. Η αποψινή ήταν πιο εντυπωσιακή. Αυτό που μου έκανε μεγάλη εντύπωση ήταν η αναφορά στην Ιστορία. Το ΟΑΚΑ είναι καταπληκτικό στάδιο».

Τέλος, η Τζένι Ράδερφορντ από τη Νέα Ζηλανδία, που εργάζεται στο «Press Association», τόνισε: «Ήταν μία υπέροχη βραδυά. Δεν βρίσκω λόγια να εκφράσω τα συναισθήματά μου. Το εντυπωσιακό ήταν ότι όλοι όσοι βρεθήκαμε απόψε εδώ, γίναμε ένα. Αξιοσημείωτη είναι και η αρχιτεκτονική του σταδίου».

από cnn.com

ATHENS, Greece (AP) -- With the five Olympic rings ablaze in the middle of a manmade sea, the Summer Games returned to their birthplace Friday in an epic homecoming that joined the gods of ancient Greece and modern sport.

The biggest parade of nations in the games' history began with an announcer's cry of "Welcome back to Greece!" and culminated with a Greek windsurfing champion lighting the Olympic cauldron, which rose slowly at the end of a slender 102-foot arm to burn brightly above the stadium.

It was a moment many doubted Greek organizers could pull off, after years of worrisome delays and constant pressure to bolster the most expensive security network ever at the games.

The opening ceremony also closed an important circle in sports, from the Olympics' innocent rebirth in 1896 to the latest gathering of the world's greatest athletes under 202 flags in an age beset by fears of terrorism and instability.

"Greece is standing before you. We are ready. ... We have waited long for this moment," said the games' chief organizer, Gianna Angelopoulos-Daskalaki, standing under a model of an olive tree in Olympic Stadium.

International Olympic Committee president Jacques Rogge urged athletes to "show us that sport unites by overriding national, political, religious and language barriers."

"We need peace, we need tolerance, we need brotherhood," he said.

At dusk, a countdown video filled the screen at the stadium -- whose new weblike canopy was bolted into place only last month. The numbers clicked down from 28: one second for each of the games scheduled since the first modern Olympiad in an all-marble arena in central Athens. Each tick of the clock was accompanied by the amplified sound of a human heartbeat.

Then, with a blast of fireworks ringing the stadium roof, the ceremony was fully under way. Minutes later, the five Olympic rings, representing the five continents of the world, were ablaze.

"We did it! We did it!" chanted a group of flag-waving Greeks in the stands.

A round-the-clock work blitz -- under broiling sun and blinding spotlights -- managed to pull together the vast network of venues, transport links, villages and security needed for the athletes and heads of state at the first Summer Games since the Sept. 11, 2001, attacks.

A sign of the security measures floated overhead -- a blimp with supersensitive spyware. Outside the stadium sat symbols of the delays -- dirt expanses instead of landscaped paths, idle cranes and trees planted just last week.

Earlier, an IOC member who helped oversee the preparations noted how much was at stake if the Greeks failed. "I think you have saved Greece and saved the IOC from great humiliation," Alex Gilady told Athens organizers.

The spectacle of the opening ceremony -- tradition mixed with Las Vegas-style fanfare -- celebrated Greek history, culture and civilization.

After the burning Olympic flames subsided, a boy on a replica of a ship sailed into the arena, waving a small Greek flag. Then a centaur -- the mythological half-man, half-horse -- waded into the water and tossed a spear of light representing a javelin. From the center of the stadium rose a statue representing an ancient form from Greece's Cyclades islands. The form broke apart to reveal other figures from Greek history.

The ancient god of love, Eros, flew above two lovers dancing and playing in the water. Then Eros hovered over a procession of figures from Greek history -- from ancient vase paintings to a tribute to the Greek shepherd, Spiros Louis, who won the first Olympic marathon.

Greek sailing Olympian Nikolas Kaklamanakis had the honor of lighting the Olympic cauldron.

AP

"The great moment has come!" cried the announcer. Moments later, the parade of nations began with the appearance of Greek weightlifter Pyrros Dimas, who is seeking his fourth consecutive gold medal at the games.

Behind him more than 10,500 athletes streamed into the stadium.

There was huge applause for Afghanistan on its return to Olympic competition after an eight-year absence and with its first female athletes.

The entrance of the more than 500-member U.S. team -- led by basketball guard Dawn Staley -- drew cheers. But some people also stood and put their thumbs down in an apparent show of displeasure for the war in Iraq. Moments later, the Iraqis entered to a roaring ovation.

The Chinese team was led by 7-foot-6 Yao Ming, who towered over even other basketball giants in the main stadium field. And Paraguay carried a banner that read "From Horror to Hope" in apparent reference to the supermarket fire that killed nearly 400 people earlier this month.

For nearly two hours, the teams filed along a black walkway into the stadium: Russians in '20s-style white outfits, first-time Olympians from the tiny Pacific nation of Kiribati in woven grass costumes, Tajik female athletes in gold headdresses, women from Moldova in hot pink pantsuits, and men from Burundi dancing with spears.

Greece, because of its links to the ancient games, entered first, as usual. But, as the host nation, the more than 440 Greek athletes also were the last into the stadium -- walking single file as the crowd chanted "Hellas, Hellas," as the country is called in Greek.

But the Greek team had two glaring holes. A doping scandal threatens the country's biggest track stars -- 200-meter champion Kostas Kenteris and 100-meter silver medalist Katerina Thanou.

Kenteris had been considered the favorite to light the Olympic cauldron. Instead, he and Thanou were hospitalized with minor injuries following a motorcycle wreck. The accident came after the two were accused of evading a drug test, and they might miss the games.

But instead the honor went to Nikolaos Kaklamanakis, the champion from the centennial games that Greece wanted but Atlanta won. For Greeks, it was a poignant choice.

Copyright 2004 Associated Press. All rights reserved. This material may not be published, broadcast, rewritten, or redistributed.

και επίσης από cnn.com

Opening With A Bang

Sports Illustrated's big guns are all at Olympic Stadium. Rick Reilly and Richard Hoffer. Jack McCallum and Kelli Anderson. E.M. Swift. Grant Wahl. Maybe even S.L. Price for all I know. Me? I'm strictly old-school when it comes to the opening ceremonies of the XXVIII Olympiad, the way my man Hermes (God of Commerce) would no doubt have handled the affair: from the roof-top bar of the Media Press Center at a party thrown by a beer company. Nothing says Ancient Olympics like Heineken.

We're five stories above Athens, a Marcelo Rios lookalike is spinning house music and Bob Ryan of the Boston Globe just walked in. White polo shirt. Tan chino shorts. Brown docksiders. Bob Ryan. Now that's old school. I'd say hello but he isn't likely to pardon my interruption. Anyway, at the moment I'm straddling two worlds. Watching the Olympic ceremonies on Eurosport with dozens of Games volunteers and sprinting back to the SI offices -- there are just six of us here -- where we have the international broadcasting feed with no sound. There is something so peaceful about no television commentary.

The verdict is in: Man, they pulled it off. The always-late-and-sometimes-never Greeks have done it The Opening Ceremonies are a stunning success, beginning with the 400 percussionists playing zeimbekiko, a Greek dancing rhythm in nine counts and eight steps, and the pyrotechnic comet that flooded the infield with water and triggered the fiery formation of the Olympic rings. For the past three hours I've become educated to clepsydra (ancient clocks), potnia theron (the ancient protector of nature, vegetation and fertility) and that there's a country called Malawi. I've discovered Yao Ming makes a good flag bearer. Mostly I've learned how much pride the people of this land have in these Games. So many Greek flags flying in the wind; it was truly spectacular when the home team walked into the stadium. And the final moments of the ceremony may be the best in history.

"We tried too much, believe me," says Games volunteer Evegenia Anastasopoulou in half-parts Heinken and broken English. She is putting in 12-hour days (that would be gratis, capitalism fans) as a technician at the press center. She says her last name is the same as Jennifer Aniston before the actress went Hollywood. "We work day and night, believe me," she says. "We love Iraq. We love U.S.A. We love everyone, believe me. We are a very small country but have a big heart, believe me." We believe you, Evegenia, and we promise that's not the Heineken talking.

----------------------------------------------------------

διαβάζοντας όλα αυτά τα σχόλια και βλέποντας και τα πρόσωπα των αθλητών καθώς κοιτάζαν τους θεατές, δεν μπορώ παρά να αισθανθώ συγκινημένος...

ΝΑΙ, ΤΑ ΚΑΤΑΦΕΡΑΜΕ!!!!!!!!!!!!

μια χώρα 10 εκατομμυρίων κατοίκων, μια χώρα που πριν 5 χρόνια δεν είχε τις υποδομές για να διοργανώσει πανευρωπαϊκό ποδοσφαίρου, ίσως και μπάσκετ.....

αυτή η μικρή χώρα των 10 εκατομμυρίων επαναλαμβάνω ανέλαβε και μέχρι στιγμής έχει φέρει εις πέρας το μεγαλύτερο παγκόσμιο αθλητικό χάπενινγκ......

Αυτές οι στιγμές θεωρούνται στο σύγχρονο πολιτισμό ΙΣΤΟΡΙΚΕΣ, αγκαλιάστε τις!!!!

χρόνο για να γκρινιάξουμε θα έχουμε όσο θέλουμε αργότερα και πιστέψτε με έχω πολλούς λόγους να γκρινιάξω, αλλά προς το παρόν απλά θα απολαύσω τη χαρά η μικρή μου χώρα να αποδεικνύει σε όλο τον πλανήτη ότι ο πολιτισμός μας, η κουλτούρα μας, οι δυνατότητές μας και η προσφορά μας σε όλο τον κόσμο έχει συνέχεια και δε σταμάτησε ποτέ, ούτε πριν 2,500 χρόνια, ούτε πριν 1,000 χρόνια, ούτε πριν 150 ή 50.... η προσφορά μας συνεχίζεται και θα συνεχιστεί....

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Νομίζω ότι τα παρακάτω τα λένε όλα....

[

BBC: Οι 28οι Ολυμπιακοί Αγώνες ξεκίνησαν στην Αθήνα με πλουσιοπάροχο τρόπο. Κατά την τελετή έναρξης στο Ολυμπιακό Στάδιο βρέθηκαν 72.000 θεατές ενώ εκτιμάται ότι την παρακολούθησαν περίπου 4 δισεκατομμύρια άνθρωποι στον πλανήτη.

Ωραία και πολύ σωστά όσα παραθέτεις, αλλά μια μικρή ένσταση. Για να την παρακολούθησαν 4 δις ανθρώπων σημαίνει πως την παρακολούθησε όλη η Ινδία κι η Αφρική! Εκεί οι άνθρωποι δεν έχουν να φάνε , σιγά που έκατσαν να δούν την φιέστα της Γιάννας! Κι ας δεχτούμε πως πλέον όλοι έχουν τηλεόραση σε όλο τον κόσμο, έχουν όμως όλοι ρεύμα?? :rolleyes::antegeia::withstupid:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

emarup Πέστα μεγάλε!!!!

Επίσης, κάτι που μου κτύπησε άσχημα είναι που δεν φάνηκε πουθενά η Δήμαρχος Αθηναίων, αν και οικοδέσποινα των αγώνων, αλλά σιγά μην το επέπτρεπε αυτό η Γιάννα! emdontgetit

Τώρα, όσον αφορά την Γιάννα για επόμενη πρόεδρο, αν γίνει κάτι τέτοιο εγώ θα πάω να πολιτιγραφηθώ Τούρκος!!! Πάλι καλά που είναι κι ο Κωνσταντόπουλος, κι όπως φαίνεται το φλέρτ με τη ΝΔ πάει καλά!!! ;)

Περισσότερα για τη Γιάννα μετά τους Ολυμπιακούς, να μην λένε μερικοί μερικοί πως γινόμαστε κακοί και σαμποτάρουμε τους αγώνες..... embaaa

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

emarup

Γιατί παρακαλώ, ακούμε όλες τις ζηλιάρες, ανέραστες και κακεντρεχείς αντιπάλους της και δε βλέπουμε το οφθαλμοφανές. Φυσικά και να πάει η Γιάννα για Πρόεδρος της Δημοκρατίας. Και αεράτη είναι και γούστο έχει και κούκλα είναι, έτσι κι αλλιώς ο ρόλος του Προέδρου είναι διακοσμητικός. Δηλ. αν προταθεί ο Μίκης θα είμαστε όλοι ευχαριστημένοι, με το να ακούμε τα τετριμμένα αντιαμερικάνικα κηρύγματα. Το πόστο χρειάζεται γκλαμουρία και πρεστίζ, ιδιότητες που μόνο η Γιάννα Αγγελοπούλου-Δασκαλάκη μπορεί να προσδώσει.

Α και κάτι άλλο. Οι Ολυμπιακοί Αγώνες είναι οι Αγώνες του Ωραίου, του Μεγάλου και του Αληθινού. Η ΔημαρΧέσα μας μπορεί να έχει τα δύο τελευταία, σίγουρα το πρώτο πάντως τις λείπει. Είναι ξεκάθαρο οτι αυτές οι δύο σφάζονται. emsly

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Φυσικά και να πάει η Γιάννα για Πρόεδρος της Δημοκρατίας. Και αεράτη είναι και γούστο έχει και κούκλα είναι

Με προβλημάτισες τώρα...όοοοολα αυτά η Γιάννα;;; empuke

Αεράτη;

Με γούστο;;

ΚΑΙ ΚΟΥΚΛΑ:;;

Δεν ξέρω για ποιο από τα τρία να πρωτοξεράσω... :splaaaats:emeleos

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ε, καλά κούκλα στο μέτρο του δυνατού, αν αναλογιστεί κανείς την ηλικία που είναι και τα κάμποσα λίφτινγκ που έχει υποστεί(βλ. περίπτωση Ζωϊτσας Λάσκαρη). Αν λές οτι δεν έχει γούστο είναι σα να ισχυρίζεσαι οτι ο όμιλος Γκούτσι που την ντύνει είναι ξεφωνημένες και καρακιτσαριό και τα Πράντα είναι λίγο πιο πάνω απ'τα Μιγκάτο :D:D:D:D:D:D .

Πρόσεξε στήσιμο στην κάμερα, χάρη (καλά καλά προσποιητή είναι) και κάθε φορά δε κοιτάει την κάμερα ανφάς αλλά 3/4.

Πάντως μεταξύ σοβαρού και αστείου άκουσα κάπου οτι η Γιάννα έχει τη χάρη της Μονρόε, την πυγμή της Θάτσερ και τις φιλοδοξίες του Χίτλερ.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Αγαπητέ M@NIE, είσαι μικρός οπότε δικαιολογήσες εν μέρει να ξεστομίζεις τέτοια ΑΝΗΚΟΥΣΤΑ πράγματα. :blink: Θα μεγαλώσεις, θα πάς στράτό και θα στρώσεις!!! :rolleyes:

Το γούστο και το ωραίο είναι καθαρά υποκειμενικό. Τώρα το ότι βρίσκεις ωραία και γκομενάρα τη Γιάννα είναι καθαρά δικό σου πρόβλημα, ίσως να φταίει που βγάζεις το καθυστερημένο Οιδιπόδειο, ίσως να να σου αρέσουν γυναίκες με μουστάκι, ίσως να είσαι εν πάσει περιπτώση πιο βιτσίοζος από όσο σου φαίνεται!!! :P Γούστο και καπέλο σου! :withstupid: Αλλά επειδή εσύ την βρίσκεις με την Γιάννα , εμείς οι υπόλοιποι τι σου φταίμε??? :blink:

Άκου για να μαθαίνεις λοιπόν... Ο Πρόεδρος δεν είναι διακοσμητικό στοιχείο, έχει κι αυτός τον ρόλο και τις αρμοδιότητές του έστω και περιορισμένες! Είναι αυτός που διασφαλίζει την Δημοκρατία, μπορεί να σου φαίνεται αρκετά θεωρητικό , αλλά σε περιπτωση που κατορθώσουμε ποτέ να ξεφυγουμε απο τον δικομματισμό, τότε η παρουσία του Προέδρου είναι άκρως απαραίτητη. Επίσης, λειτουργεί σαν δικλέιδα ασφαλείας, που πρόβλεψε ο νομοθέτης για εκείνες τις περιπτώσεις που δεν κατόρθωσε να προβλέψει! Ακούγεται λίγο δύσκολο, αλλά το καταλαβαίνεις νομίζω.

Τώρα, αν ακόμα εξακολουθείς να πιστεύεις πως είναι διακοσμτκό στοιχείο, τότε η Γιάννα θα φέρει αισθητική στην Πολιτική Ζωή??? Από πότε το κιτσς είναι ωραίο? Απορώ τι κοινό της βρίσκεις με την Μονρόε??? :wacko: Η Γιάννα είναι μια φτηνή καλλικατούρα της Τζάκι, με μουστάκι!!! Δεν έχει πολιτικό λόγο, κι είναι ένα κατακομπλεξαρισμένο άτομο. Από πολιτεύτρια της κακιάς ώρας, κατόρθωσε να γίνει πρόεδρος της οργανωτικής επιτροπής του 2004, χάρη στις πουτανιές της!!!

Εϊναι γνωστό τι ενδοοικογενειακή διαμάζη έχει ξεσπάσει μεταξύ των μεγάλων ευεργετών του Πατριαρχείου Αγγελόπουλων. Γιατί αν και κόρη μιας αγωγιάτικης κρητικής οικογένειας, πιστεύει πως είναι γεννημένη για μεγάλα σαλόνια!!

Βρήκε τον Αγγελόπουλο μπούλη, παράτησε τον Παρθένη και νομίζει πως θα κατορθώσει να γίνει η πρώτη κυρία!! Τα πάντα είναι οργανωμένα στο μυαλό της για να επιτύχει τον συγεριμένο σκοπό της! Αρκεί μόνο κι ο τρόπος που γνωρίστηκε με τον Αγγελόπουλου. Ήταν σε δεξίωση με τον πρώην σύζυγό της και μόλις βλέπει τον Αγγελόπουλο παραδίπλα της, έκανε πως λιποθύμησε κι έπεσε όλως τυχαίως στην αγκαλιά του! Είναι 100% έγκυρο το σκνικό που περιγράφω.

Ο λόγος που τρέφει τόσο μίσος για τήν Μπακογιάννη, είναι γιατί το 93, ο Μητσοτάκης την άφησε εκτός ψηφοδελτίου, μιας κι είχε ήδη 3 αποτυχημένες υποψηφιότες, παρόλο που η δύσμοιρη Γιάννα , προκειμένου να βρεί χορηγούς για τον αγώνα της είχε περασει από πάμπολλα κρεβάτια επιχειρηματιών!!!

Με λίγα λόγια είνα ένα κομπλεξικό, ασουλούπωτο, ξοάννο, που θέλει δόξα κι εξουσία, οπότε είναι 1005 σίγουρο πως θα φέρει την καταστροφή. Αυτά!Παύω να ασχολούμαι άλλο με το άθλιο υποκείμενο, ονόματι Γιάννα!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Μέρσυ ρεεεεεεεεεεεεεε, μη μου βάζεις λόγια στο στόμα, μη με δει κανένα και μου κολλήσουν το Οιδίποδας.

Συμφωνώ με όλα όσα λές και τις κατηγορίες που τις προσάπτεις, εκτός από τα περί γούστου.Φυσικά και είναι υπέρμετρα φιλόδοξη, φυσικά και θα τα ακούσει από όλους, φυσικά και ό'τι κάνει το κάνει μόνο για προσωπική της προβολή. Τέλος πάντων, την ιστορία με τη λιποθυμία εγώ την ήξερα οτι έγινε στο Πατριαρχείο και καλά απο τα θυμιατά και αντί να πέσει στα κρύα μάρμαρα έπεσε έπεσε στην αγγαλιά του Αγγελόπουλου.

προκειμένου να βρεί χορηγούς για τον αγώνα της είχε περάσει από πάμπολλα κρεβάτια επιχειρηματιών!

Κοίταξε να δείς, οι πουτανιές είναι και αυτές μέσο επίτευξης στόχου αν και δε ξέρω αν είναι 100% αληθείς, καθώς την κάθε επιτυχία στις γυναίκες την ανάγουμε στο αν κάθησε σε κάποιον ή όχι. Εντούτοις αν ισχύουν οι κατηγορίες δε φταίει αυτή, αλλά οι άλλοι που μπερδεύουν τις επιθυμίες του πουλιού τους με τις επιθυμίες της τσέπης τους και τελικά καταλήγουν και στα δυο χαμένοι :lol:

Όσο για την Προεδρία της Δημοκρατίας, την παρούσα φάση, δε νομίζω οτι υπάρχει άλλο άτομο με εξίσου εντυπωσιακό βιογραφικό. Δες το και από την άλλη. Αν οι Ολυμπιακοί βγούν πετυχημένοι, τότε παρόλη τη φασαρία που θα προκληθεί, θα παραμείνει κερδισμένη ανεξαρτήτως του ντόρου που θα δημιουργηθεί και αλίμονο για τον τόπο. Όμως αν γίνει Πρ. Της Ελληνικής Δημοκρατίας θα αδρανοποιηθεί για τουλάχιστον 4 χρόνια, αρκετά για να της κόψει τη φόρα.

ΑΝΑΣΚΟΠΗΣΗ: 1)Δεν είμαι δικηγόρος της Γιάννας, δεν είναι το όνειρό μου η Γιάννα και επάξια κερδίζει τον τίτλο της bitch με χαοτική διαφορά από τη σεύτερη που δε τη ξέρω.

2) Συμφωνώ στα περισσότερα περί αχώνευτης, κομπλεξάρας κτλ. όπως την έβλεπα πετυχημένα από τον Μητσικώστα.ΔΕ ΘΑ ΑΝΕΧΤΩ ΟΜΩΣ ΤΟ ΧΑΡΑΚΤΗΡΙΣΜΟ ΤΗΣ ΩΣ ΚΑΡΑΚΙΤΣΑΡΙΟΥ,παρότι περί ορέξεως κωλοκυθόπιτα.

3)ΔΕΝ ΕΧΩ ΟΙΔΙΠΟΔΕΙΟ, ΓΙΟΥ ΤΟΚΙΝΓΚ ΤΟΥ ΜΙ;

:bloodomen:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ΣΥΜΦΩΝΩ ΑΠΟΛΥΤΑ ΜΕ ΟΤΙ ΛΕΕΙ Ο ZOOGLE!ΑΠΟΛΥΤΩΣ!ΣΤΟΝ ΑΓΓΕΛΟΠΟΥΛΟ ΘΑ ΕΔΩΣΕ ΚΑΤΙ ΠΟΥ ΜΑΛΛΟΝ ΤΟΥ ΕΛΕΙΠΕ,ΚΑΙ ΦΥΣΙΚΑ ΔΕΝ ΕΝΝΟΩ ΤΗΝ ΜΠΡΟΣΤΙΝΗ ΠΟΡΤΑ!!ΤΥΠΙΚΗ ΠΟΥΤΑΝΑ ΡΑΔΙΟΥΡΓΑ ΚΡΗΤΙΚΙΑ!ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΧΟΥΜ,Ε ΤΕΤΟΙΑ ΠΡΟΕΔΡΟ,ΓΙΑΤΙ ΝΑ ΜΗΝ ΑΝΑΣΤΗΣΟΥΜΕ ΤΗ ΦΡΕΙΔΕΡΙΚΗ Η ΝΑ ΦΕΡΟΥΜΕ ΤΟΝ ΜΠΟΥΛΗ ΤΟΝ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟ?

Ο ΣΤΕΦΑΝΟΠΥΛΟΣ ΑΝ ΚΑΙ ΜΕ ΤΗ ΔΙΑΝΑ ΕΠΙΑΝΕ ΤΟ 2% ΕΙΝΑΙ ΠΡΟΣΩΠΟ ΚΥΡΟΥΣ!!!!

ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΕΧΟΥΜΕ ΚΑΝΑ ΞΕΚΩΛΟ ΓΙΑ ΠΡΟΕΔΡΟ,ΟΠΩΣ ΤΗΝ ΠΕΣΥΑΡΧΙΣΣΑ Β.ΑΙΓΙΑΟΥ(ΤΟ ΚΑΡΑΞΕΚΩΛΟ ΤΗΣ ΔΡΑΜΑΣ-ΕΧΩ ΚΑΤΑΓΩΓΗ ΑΠΟ ΕΚΕΙ,ΟΠΟΙΟΣ ΕΙΝΑΙ ΔΡΑΜΙΝΟΣ ΞΕΡΕΙ...)ΤΟΤΕ ΓΑΜΗΣΤΕ ΤΑ!

ΟΙ ΠΟΥΤΑΝΕΣ ΕΙΝΑΙ ΓΝΩΣΤΟ ΟΤΙ ΚΥΡΙΑΡΧΟΥΝ ΣΕ ΠΟΛΛΑ ΠΟΣΤΑ ΑΛΛΑ ΤΩΡΑ ΑΥΤΟ ΦΑΙΝΕΤΑΙ ΚΑΙ ΑΠΡΟΚΑΛΥΠΤΑ,ΚΑΜΙΑ ΑΙΔΩΣ!!!

ΜΙΑ ΠΟΥ ΑΝΕΦΕΡΑ ΠΕΣΥΑΡΧΙΣΣΑ,ΜΟΥ ΕΚΑΝΕ ΕΝΤΥΠΩΣΗ ΠΟΥ ΔΕΝ ΤΗΝ ΞΕΜΑΛΛΙΑΣΕ Ο GAY ΥΠΟΥΡΓΟΣ ΜΑΣ!!ΘΑ ΤΟΥ ΦΑΕΙ ΟΛΑ ΤΑ ΤΕΚΝΑ!!!

ΠΕΣ ΤΑ ZOOGLE!!!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ρε παιδιά, εδώ πρωθυπουργό καναμε λόγω εξ αίματος συγγένειας, και κολλάμε στην Αγγελοπούλου?

Βασικά, σωστότερο θα ήταν να έλεγες πρωθυπουργούς, όπως ο Ανδρέας το '81, ο Μητσοτάκης το 90 (ανηψιός του Ελ.Βενιζέλου), παλαιότερα κάπου στα τέλη '60 έκανε κάποιους μήνες ο Σοφοκλής Βενιζέλος κι άλλοι πολλοί που μου διαφεύγουν. Για βουλευτές κι υπουργούς δεν λέω, γιατί θα πέσει ο server από τα δις MBytes που θα χρησιμοποιηθούν! :D

Γιατρός είσαι, οπότε ξέρεις καλύτερα πως η ικανότητα για πρωθυπουργία και πολιτική είναι πολυπαραγοντική νόσος, έτσι κυρίαρχο ρόλο παίζουν το πρωθυπουργικό DNA και το κατάλληλο περιβάλλον! :P

Σοβαρολογόντας, τώρα ο Καραμανλής δεν έγινε πρωθυπουργός λόγω του ονόματος! Άλλωστε ο αντιπαλός του κι αυτός βαρύγδουπο επώνυμο δεν είχε? Εκτός αν είναι όνομα loser μιας στα derby των αιωνίων αντίπαλων ομάδων Καραμανλής-Παπανδρέου μέχρι στιγμής έχουμε 4-1!!!

Παλαιολόγε για την ΠΕΣΥΑΡΧιασα Β.Αιγαίου δεν ξέρω τίποτα, αλλά θα χαρώ πολύ να μάθω..... ;) Όσον αφορά τον Υπουργό είναι άδικος ο χαρακτηρισμος που του κολλάς. Είναι ή όχι, σημασία έχει να κάνει πρώτον, σωστά την δουλεία του και δεύτερον σε περίπτωση που είναι να μην είναι καρακραγμένη (βλ. Μελισσανίδη) ώστε να δίνει σχόλια. Το να λέμε κάποιον gay μόνο και μόνο επειδή δεν μπορούμε να πούμε κάτι άλλο είναι άνανδρο κι ανήθικο!

Πάντως emeleos με την Αγγελοπούλου!!! Τι έκανε τέλος πάντως κι αξίζει την Προεδρεία??? Ο Πρόεδρος είναι ο πρώτος πολίτης της χώρας, αν πιστεύετε πως η Αγγελοπούλου είναι η Πρόεδρος που σας αντιπροσωπεύει τότε είστε άξιοι της μοίρας σας!!! :antegeia:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.