Jump to content

Τι πίνεις??


Recommended Posts

Μετά τον τρομερό αυτό λογαριασμό των 390€ στο Βιβε Μαρ είπα κι εγώ ν'ανοίξω ένα τοπικ για τους ανώνυμους αλκοολικούς :P

Είστε φίλος του αλκοόλ? (ή ακούτε μπύρα και τρέχετε? :splaaaats: )

Ποιο είναι το αγαπημένο σας ποτό?

Έχετε συγκεκριμένο ποτό που πίνετε στο σπίτι όταν αράααααααζετε στην πολυθρόνα μπροστά στην tv κι άλλο όταν βγαίνετε?

Έχετε χειμερινά-θερινά ποτά? Ημερήσια-νυχτερινά?

Και το σπουδαιότερο...τι επιπτώσεις έχει το αλκοόλ πάνω σας? Μεθάτε εύκολα?

Για πείτε...

embeeremdrunk

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • Απαντήσεις 107
  • Created
  • Last Reply

emarup εσύ γιατί δε λές?

:lol::lol:

χμμ...... το λοιπόν.....

αγαπημένο ποτό το jack daniels με amaretto, πάγο και 2 αμυγδαλάκια

επίσης vodka με dry martini και 2 ελίτσες

τσίπουρο και κρασί .... θα επανέλθω γιατί μιλάω στο όφωνο...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Αν εξαιρέσει κανείς το μάστερ που έχω λάβει από την επίσημη ένωση ζυθοποιών του γερμανικού περιοδικού Weinachten δεν έχω ειδικές προτιμήσεις...χικ! emblush

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

επανέρχομαι λοιπόν..

έλεγα τσίπουρο και κρασί είναι μαστ, το κοκταίηλ ζόμπι είναι εξαίρετο καλοκαιρινό ποτό, ενώ τέλος από μπύρες ξεχωρίζω μηλίτη (ή μηλόκρασο), weiss (με κορυφαία μπύρα παγκόσμια την βέλγικη hoagaarden - ελπίζω να το έγραψα σωστά) και όσες έχουν πάνω από 8 βαθμούς ... (όχι κελσίου ;) )

αυτάαααα...

χικ χικ χικ

ΥΓ. μαργαρίτες από τα TGIs είναι επίσης μαστ!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

emarupemarup Τι πα να πει γιατί δε λέω? Κάτσε να κόψω κίνηση πρώτα... :splaaaats:
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Southern Comfort (σκέτο), Baileys (με πάγο), Bacardi (με οτιδήποτε), Ursus με λεμονάδα. Μέχρι 4 καλά είμαστε. Παραπάνω δεν το χουμε ψάξει.... emcat

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Καλησπέρα από τη σκανδιναβοκρατούμενη Ρόδο :D

Personal favourites: Martini, B52, Ursus, Σαμιώτικο ημίγλυκο χύμα κρασάκι, Jonny Walker Red Label, Vodka λεμόνι, Banana Colada :)

Σε τι ποσότητες; Όσο χρειάζεται! Μερικές φορές κάνω να πιω 1 μήνα, μερικές άλλες (διακοπές καλή ώρα) μπορεί να πίνω 4-5 ποτά κάθε βράδυ. Το σημαντικό είναι να έχεις αυτοέλεγχο και να πίνεις μέχρι το σημείο που δε θα σε χαλάσει, απλά θα σε "φτιάξει" όσο θες, "έχοντας όμως αντίληψη του τι κάνεις" (μάκια to anyone it might concern)

Σι γιουυυυ, πάω να συνεχίσω την κοκοροoυρά μου (όλσοου νόουν ας cocktail)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Το αγαπημένο μου είναι η σουμάδα, αυτή που φτιάχνουν στη Νίσυρο, δεν πίνω νοθευμένη. Τρελλαίνομαι και για βυσσινάδα απο τα χεράκια της γιαγιάς μου όμως κι αν θέλω κάτι πιο χαλαρό, πίνω μια πορτοκαλάδα, χωρίς ανθρακικό όμως γιατί με χαλάει.

Αυτό που προσέχω πάντα είναι να μην ανακατεύω τα ποτά, για να σας κατατοπίσω:

ΑΠΑΓΟΡΕΥΜΕΝΟΙ ΣΥΝΔΥΑΣΜΟΙ:

emarright Sprite με coca - cola (αν είναι light δεν πειράζει)

emarright Νερό με fanta προτοκάλι. Μανταρινάδα με νερό κάνει ωραίο κεφάλι

emarright Pepsi με fanta, τραγικό

emarright Να θυμάστε πάντα ότι πρέπει να βάζουμε μπόλικο νερό σε βαριά ποτά όπως, πορτοκαλάδα, μπιραλ, EΨΑ χυμούς, και MILKO.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Κυρίως Ουίσκι με πάγο και καλοκαίρι Campari με Sprite ή σόδα. Γενικά όμως δεν ανακατεύω τα ποτά με χυμούς ή αναψυκτικά, γιατί χαλάει η γεύση... Ειδικά το Ουίσκι είναι ΑΜΑΡΤΙΑ να το νοθεύεις!!!

ΟΣΟ ΖΩ ΠΙΝΩ!

ΕΝΑ ΠΟΤΟ ΕΙΝΑΙ ΑΡΚΕΤΟ...ΔΥΟ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΛΑ...ΤΡΙΑ ΕΙΝΑΙ ΛΙΓΑ! emrockon

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Το αγαπημένο μου είναι η σουμάδα, αυτή που φτιάχνουν στη Νίσυρο, δεν πίνω νοθευμένη.

Σουμάδα ΟΛΕ emthumbup

Το'χα ξεχάσει αυτό...κάτσε να πα να πάρω απ'το μπαρμπα-Βασίλη το μπακάλη μια μπουκάλα.... :D

Εγώ δεν πίνω αλκοόλ (για να καταθέσω την άποψή μου..)

Τις ελάχιστες περιπτώσεις που ήπια έστω και 1 λαιμό μπύρα (=το λαιμό του μπουκαλιού) με πήρε και με σήκωσε... emdrunk

Εξαίρεση: στη γκαρσονιέρα των οργίων. όπου μετά από ατελείωτο αριθμό σφηνάκια αμαρετολέμονο είχα ακόμα τις αισθήσεις μου (ρε Gil νοθευμένο πάντως δεν ήταν το αμαρέττο, ξέρω τι φέρνω!!) :blink: Πώς εξηγείται τώρα αυτό.. it's an x-file!!! :bloodomen:

:antegeia:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ουρσους, Κοκκινες Μπυρες (δεν εχω βρει ακομα ΤΗΝ μαρκα, αλλα μακφαρλαντ και μπαντ που βρισκεις παντου ειναι μια χαρουλα)

Κρασι, δεν ξερω απο μαρκες, αλλα ξερω να ξεχωριζω το καλο κρασι :D (καλα μη βαρατε!)

Σμιρνοφ Αις

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Επιτρέψτε μου να αφιερώσω το τόπικ στον Κώστα και στην Κατερίνα!! embored

Βtw εγώ πίνω μόνο ληγμένα, αλλά καμιά φορά μέχρι να λήξουν πίνω τα πάντα εκτός από Whiskey και φυσικά ανάλογα την περίπτωση! Ας πούμε με τον μεζό Ούζο, με το κρέας κόκκινο κρασί, με το ψάρι λευκό, όταν βγαίνω με μελαχρινή γκόμενα μελαχρινή μπύρα, με ξανθιά ξανθιά μπύρα και με κοκκινομάλλα ανοίγω σαμπάνιες!!!! :wub:emgoalemcensored

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 2 weeks later...
emarup Κι αν είναι καστανή?
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Με καστανή απλώς δε βγαίνει (έχει μυαλό η γυναίκα)... Γιαυτό και δεν αναφέρεται στη βιβλιογραφία!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Γενικά δεν πίνω...Ούτε έχω μεθύσει ποτέ :blink: Το ότι άδειασα νηστική ένα νεροπότηρο κόκκινο κρασί (σχεδόν σα μαυροδάφνη) μέσα σε ένα τέταρτο και δε μέθυσα, με βάζει βέβαια σε υποψίες.Και για να μην το ξεχάσω...κυκλοφορεί μια φήμη ότι εγώ μεθάω μόνο με λεμονάδα! Κακίεςςςς :bloodomen::lol:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Σαμιώτικο γλυκό κρασί , ακόμη και μόνο του. Αν γίνω αλκοολική, θα ναι από αυτό.

Κατά τα άλλα, από μπύρα, αυτή που μου αρέσει είναι το forbitten fruit, αλλά δεν κόβω και φλέβες.

Το πόρτο επίσης είναι παααααααααααααααααααααααααρα πολύ καλό

και φυσικά για χειμώνα ρακόμελο

Το καλοκαιράκι προτιμώ malibu ανανά.

Αλλά γενικά εγώ δεν είμαι για να πιω...Η αντοχή μου στο αλκοολ είναι....μηδαμινή.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Χμμμμμ............. τις καλοκαιρινες βραδιες σχεδον παντα vodka λεμοναδα ή λευκο-κι επομενως δροσερο-κρασακι :D

Ουζο για τις παραλιες........

Μπυρες για τα απογευματα και για οταν εχω ορεξη να πιω πολυ....... σε ποσοτητα

Shots.... οταν κερνανε :P

Whiskey ποτε!!!!

Sex on the beach για κατι πιο φρουτενιο :D Γενικα οοοοολα τα cocktail με βαση τι αλλο.......τη vodka! emblush

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

αν και το μεγαλύτερο μέρος των διακοπών μου το πέρασα απ'έξω απο ένα pool- bar κρατώντας παρέα στο φίλο μου και στη φίλη μου ,εκτελώντας χρεη ενίοτε δοκιμαστριας νέων συνταγών για ποτά, παρέμεινα και φέτος πιστή στο κρασι, λευκό μοσχοφίλερο , και στο kiwi με ανανά...ακόμα και φέτος δεν δεήθηκα να δοκιμάσω ούζο...καημό το έχω, καθώς πολλές φορές ευνοήθηκαν οι ουζοκαταστάσεις ....αλλά δεν μ'αρέσει το γλυκάνισο....τι να κάνουμε...

με την ευκαιρία θέλω να καταγγείλω τους κρητικούς που σε κερνούν ρακή και περιμένουν να σε δουν να την πιεις μονορούφι...τις φορές που τους ξέφυγα χύνοντας την στο ποτήρι με το νερό (ευτυχώς που έιναι άχρωμη...) , την επάτησον καθώς τότε περνάμε και σε δεύτερο κέρασμα....όι...όι...όι...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Χμμμμμ............. τις καλοκαιρινες βραδιες σχεδον παντα vodka λεμοναδα

ΧΑ!ΧΑ! Πως φαίνεται πως η αγαπητή Λίλιαν είναι μεγάλο ποτήρι! Το screwdriver, δηλαδή vodka με λεμόνι, την πίνει σαν λεμονάδα!!! Σωστήηηη.....ΕΥΓΕ μικρή! :P:P:Pemiloveyou

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.