Jump to content

Τι πίνεις??


Recommended Posts

emarup ναι, ρε γμτ!!!κι έλεγα δεν το θυμάμαι καλά....και οτι πήγε η θητεία μου τόσο καιρό τσάμπα...μέχρι και την ιστορία για το πώς προήλθε το όνομα με εδίδαξον : οτι οι Ρώσοι εργάτες έπιναν το ποτό αυτό κατα τη διάρκεια της δουλειάς τους κι ανακάτευαν τη βότκα με το πορτοκάλι με το μέσο που άμεσα διέθεταν : το κατσαβίδι...

:P

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • Απαντήσεις 107
  • Created
  • Last Reply

ΜEA CULPA ! Ένα λαθάκι έκανα, hammerr είναι η βότκα λεμόνι, επειδή την ανακάτευαν με σφυρί από το σφυροδρέαπανο! :P

Mitsara, είπα νε μείνω μέχρι να φύγω.... ;)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Το ποτακι εξαρταται με το τι τρως (αν τρως βεβαια),με τι παρεα εισαι και τι κεφια εχεις!Ειναι μεγαλη η λιστα!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Το ποτακι εξαρταται με το τι τρως (αν τρως βεβαια),με τι παρεα εισαι και τι κεφια εχεις!Ειναι μεγαλη η λιστα!

κοίτα να δείς που θα συμφωνήσω με την ακατανόμαστη... τστστστ :rolleyes:emoopsemiloveyou

εκτός βέβαια απο ούζο (μπλιάχ) και scotch (ξανα μπλιάχ) B)emstupid

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ενα ουζακι παρακαλω στο τραπεζι του Ροαντ κερασμενο απο'μενα :lol::P .......

Κοιτα που θα συμφωνησω κ εγω μαζι σου....δε μου αρεσει το ουζο....το βαζει κ η μαμα στις σαλτσα με τις γαριδες :blink:

Και το ουισκακι ομως με την καταλληλη παρεα κ ατμοσφαιρα ειναι ωραιο......ακου που σου λεω B)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Και το ουισκακι ομως με την καταλληλη παρεα κ ατμοσφαιρα ειναι ωραιο......ακου που σου λεω  B)

καλα αλλα για να ξέρεις... μόνο απο 18αρι και πάνω... :rolleyes: ένα Johnnie Walker® Blue Label είναι μια χαρά B)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Παλι καλα που αποκατασταθηκε η αληθεια...Πολλα μπορω να αντεξω αλλα την αμφισβητηση στις ποτικες μου γνωσεις και ικανοτητες ποτε! :P Zooglebot,δεν παμε να τα πιουμε μεχρι τελους;Κι οποιος ξερασει πρωτος κερναει :D:D:D

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Χμ... Πίνω με άνεση: Βότκα με λεμόνι, πορτοκάλι, μαρτίνι ή απλά με πάγο. Ούρσους, Μαρτίνι-Σπράιτ, Μαργαρίτα Φράουλα, Μοχίτο, Sea Breaze, Long Island Ice-Tea, Sex on the Beach, Daquiri Φράουλα (νεοανακαλυφθέν ποτό για την αρχοντιά μου)...

Από κρασιά προτιμώ τα κόκκινα! Όσο πιο γλυκά τόσο πιο καλά!

Από μπύρες my personal favourite είναι η McFarland!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 1 month later...

Guiness!!! embeer

Την είχα ξεχάσει κανα χρόνο τώρα.... α ρε Δουβλίνο... emblush

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Να την πίνεις, όχι να σε πίνει...

Άσε που έχει θερμίδες σαν ένα καρβέλι ψωμί. Προβλέπω η περιφέρεια Αττικής να είναι φανερά μεγαλωμένη στις επόμενες εκλογές, μπουαχαχαχαχα

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 4 months later...

Λοιπόν...

Ρετσίνα Μαλαματίνα...η καλύτερη

Τσίπουρο Τυρνάβου...από εμφιαλωμένα το καλύτερο & μάλιστα χωρίς γλυκάνισο

Ούζο Κακίτση...οι Χιώτες θα το ξέρουν,"Πίνεις Πολλά,Ξυπνάς Καλά"

Οίνος Λευκός...Λαζαρίδη

Οίνος Ερυθρός...κτήμα Γεροβασιλείου

Tequila Jose Cuervo κίτρινη...με πάγο κ πορτοκαλάκι ή σαν Tequila Sunrise

Martini Bianco...με πάγο κ λεμονάκι

Jagermeister...για αφέψημο

Pina Colada

και διάφορα άλλα ανάλογα με την περίσταση! :D

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 3 months later...

Ή ιδέα μου ήρθε καθώς άνοιγα μια σόδα και έριχνα μέσα λίγο χυμό πορτοκάλι και κατευθυνόμουν και πάλι προς το γραφείο μου.

Περιγράψτε μας τα δικά σας ευφάνταστα κοκτέιλ,

Ζέστες έρχονται, στη βεράντα θα καθήσουμε, να μην έχουμε και κάτι δροσιστικό να πιούμε;

Μία παράκληση: Μήν αρχίσετε τα εξωτικά ποτά που δεν τα βρίσκεις ούτε στην μεγαλύτερη κάβα της Αθήνας. Μιλάμε για απλά, καθημερινά υλικά που έχει το σπίτι μας, το ψυγείο μας, άντε και ο Βασιλόπουλος στην γωνία.

γκλουπ, γκλούπ, γκλούπ, .......... αααααααααααα

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Παραλία.... κατά προτίμηση άμμος

Υλικά:

1 Καρπούζι (Watermellon :P )

1 Μπουκάλι votka (absolut αν έχετε κέφια κόκκινη) :)

1 Σύριγγα (από αυτές τις μεγάλες.. γιατροί είστε ξέρετε :lol:

Αφήνουμε το καρπούζι μέσα στην θάλασσα να παγώσει.... και το μπουκάλι με την βότκα.. μετά από κανα δίωρο εισχωρούμε την βότκα μέσα στο καρπούζι! το αφήνουμε να ποτίσει καλά καλά... το ανοίγουμε και το τρωμε

Καλό είναι στην παραλία να μην έχει πολύ κόσμο

emexcl Προσοχή! Αν είναι βράδυ να έχετε προμηθευτεί με τα απαραίτητα φιδάκια B)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

emarup έχει κουνούπια ρεεεεεεεε το βράδυ.. αν και η αλήθεια είναι οτι πάντα τσιμπανε τον κολλητό μου...

:lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol:

:splaaaats::blink::huh:

ΥΓ. ΑΣΧΕΤΗ :bloodomen:emheheemdevil

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

emarup:splats: Τι θες ρε να μυρίσω τα νύχια μου (με φρέσκο γαλλικό μανικιούρ emdevil ) ότι αυτά τα φιδάκια εννοείς? Οοοοοοοο....

Άσε που δε μ'αρέσει το καρπούζι :P

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

PIMM's

Σε μια κανατα 1/3 Pimm's, 2/3 σοδα, φετες λεμονιου, πορτοκαλιου, αγγουριου, πολυ δυοσμο και φραουλες.

Ειναι το κλασικο ποτο που μας συνοδευει στα BBQ.

Μολις βγει ο ηλιος, φτιαχνουμε Pimm's, κα8αριζουμε τις σχαρες και μαριναρουμε τα κρεατα :P

Το Pimm's 8α το βρειτε στις περισσοτερες καβες της Α8ηνας

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Σόδα (δίαιτα γάρ) με λεμονάδα και μπόλικα παγάκια.

Βάλτε και ένα φυλλαράκι μέντα και ξαπλώστε στην αιώρα

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

emeleos ρε σεις με τα χορταρικά. Κοκτεϊλ είπαμε, δεν είπαμε να ξεκινήσουμε να βελάζουμε :P (βλ. καϊπιρίνια και μοχίτο)
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ursus με λεμόνι και σπράιτ. Ή με λεμόνι και τόνικ. Ή με λεμόνι σκέτο. Ή Ursus σκέτη τώρα που το σκέφτομαι...

Υ.Γ. Α, και ένα άλλο που είχα ακούσει στο SATC: "Flirtini", βότκα, μαρτίνι και λεμονάδα....

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Γενικά είμαι κλασικός τύπος (και στο αλκοόλ)..

Το χειμώνα μόνο ουίσκι και το καλοκαίρι μόνο βότκα.

Ούζο πίνω αρκετά το καλοκαίρι, ιδαίτερα με την συνοδεία θαλασσινών.Κρασί και μπύρα σπανίως και ποτέ μαζί με φαγητό- για ένα περίεργο λόγο μου προκαλούν δυσπεψία.

Επίσης είμαι γνωστή σφηνακόβια με τελευταία προτίμηση τη smirnoff north σε σφηνάκια..δοκιμάστε την.

Το αν θα μεθύσω ή όχι και με ποια ποσότητα εξαρτάται κυρίως από τη διάθεσή μου, πριν.

Τα τελευταία 2 χρόνια δεν πίνω ποτέ αλκοόλ στο σπίτι..για ευνόητους λόγους... -_-

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Εγω πινω κατι ΠΟΛΥ ξεχωριστο.Ειναι το καλυτερο κρασι της Γαλλιας.Οποιος το βρει,κερδιζει ενα ποτηρακι(ειναι και ζανακριβο για κοκκινο κρασι επιπλεον)!!!(για να δουμε τι ξερετε!!!) :)

Α,πινω και τζοννυ γουωκερ το ΜΠΛΟΥ!!!ΜΟΝΟ ΤΟ ΜΠΛΟΥ!!!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

emarup Εγώ ομολογώ την ασχετοσύνη μου. Το μόνο κρασί που ξέρω είναι η ρετσίνα :P Άντε και το μοσχοφίλερο emdrunk
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.