Jump to content

Για το θέμα με τα Avatars!!


trivialx

Τι ανάλυση έχετε στην οθόνη του PC σας?  

45 members have voted

  1. 1. Τι ανάλυση έχετε στην οθόνη του PC σας?

    • 1. 800 by 600 pixels
      9
    • 2. 1024 by 768 pixels
      20
    • 3. 1088 by 612 pixels
      0
    • 4. 1152 by 864 pixels
      6
    • 5. 1280 by 720 pixels
      1
    • 6. 1280 by 768 pixels
      0
    • 7. 1280 by 960 pixels
      3
    • 8. 1280 by 1024 pixels
      4
    • 9. Πάνω από 1280 by 1024 pixels
      1
    • 10. 176x220 pixels, TFT 1,8" (SE K700i)
      2


Recommended Posts

emarup Κοίτα!

στην 17" και εγώ την ίδια ανάλυση χρησιμοποιούσα...αλλά αυτό δεν είναι το λογικό! :huh:

Τα λογικά είναι¨

15" emarright 800 by 600 pixels

17" emarright 1024 by 768 pixels

19" emarright 1280 by 960 pixels

...από κει και πέρα είναι θέμα γούστου, οπτικής οξύτητας, μάρκας, CRT ή TFT, ακόμα-ακόμα και κάρτας γραφικών!!!

:)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Eγώ έχω...ζήλεια ψώρα... :P

Iiyama master pro?γκρρρρρρρρρρρρ emrantingemkwlosemranting

Μήπως να αλλάξω το χρονοδιάγραμμα? emkissempresentemrose:wub: ,

ή embaaa:splaaaats::antegeia: ????????

Χμ............ :unsure:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

διαφωνώ πλήρως.... 1280χ960 τρέχω στην 17άρα μου...

αλλά βέβαια έχω και 19.5/20 όραση !!!  -_-  :rolleyes:

Εγώ πάλι που έχω όραση 20/20 ο,τιδήποτε παραπάνω από 1024*768 το θεωρώ υπερβολή για μια 17" CRT...

Μάλλον θέμα γούστου είναι...

παρόλα τούτα...δεν έχει μπει ψήφος στην ανάλυσή σου... :blink:

το ξέχασες?  .. emconfused

ε... εγώ ψήφισα κανονικά.. η ψήφισα λάθος επιλογή ή κάτι δε βλέπεις καλά....

α... παρεπιπτόντως στο προηγούμενο ποστ μου είχα γράψει 1028 αντί για 1024

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Δλδ εμείς που έχουμε μια ταπεινή 15άρα που το refresh rate της πέφτει δραματικά (75Hz) στα 1024*768,πρέπει να στραβωνόμαστε να ανέβουμε πάνω απο τα 800*600 (στα 100 Hz)!?!?! emranting

Σοβαρολογείς? Έχεις τέτοια οθόνη τη σήμερον ημέρα? Η δικιά μου hitachi(απορώ πώς αντέχει!) είναι 4 ετών κ σε ανάλυση 1280x1024 δουλεύει στα 85Hz. Κ μάλιστα θέλω να την αλλάξω!!!!!!!!!! Άντε πέταξε την από το παράθυρο κ κοίτα μην σκοτώσεις κανέναν όπως θα την πετάς!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

My computer: AMD Athlon XP 2600+@2300Mhz/// Thermaltake Slk900A+Enermax 90mm/// Abit AN7/// 1x512MB DDR Kingstone pc3200(2-3-2-5)// Asus Radeon 9200SE/// Winfast XP 2000TV Deluxe/// Aerogate Coolmaster II/// DVD-R Nec2500A/// 400W PSU///

Μια χαρά μηχανηματάκι..

αλλά έχω να κάνω δύο επισημάνσεις:

1.Πήρες σε κακή εποχή AMD. Η σειρά των 2000 υστερεί σε σχέση με την σειρά της Intel.

2.Άλλαξε την μνήμη σου σε CL2.. θα δεις διαφορά. Αν διαθέτεις και τα χρήματα , προτείνω

να πάρεις της ίδιας εταιρείας με ψύχτρα στα 400 ή παραπάνω..και αν θες πρόσθεσε και μία ακόμα φέτα.( :P:P )

Σκληρός?

Υ.Γ.Είσαι του Overclocking ε?

:)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Σοβαρολογείς? Έχεις τέτοια οθόνη τη σήμερον ημέρα? Η δικιά μου hitachi(απορώ πώς αντέχει!) είναι 4 ετών κ σε ανάλυση 1280x1024 δουλεύει στα 85Hz. Κ μάλιστα θέλω να την αλλάξω!!!!!!!!!! Άντε πέταξε την από το παράθυρο κ κοίτα μην σκοτώσεις κανέναν όπως θα την πετάς!

Το σκέφτομαι σοβαρά.....είναι το μόνο κομμάτι από το πρώτο μου πι-τσι,κοντεύει 10ετία.......μια Sony Multiscan 100 sx........... :(

Βρήκα μία 19'', Monitor 19'' CRT Hitachi (CM721F) με επίπεδη οθόνη (190 EUR),11 μηνών χρησιμοποιημένη λέει......να την χτυπήσω? :mellow:

Για πείτε,για πείτε! :rolleyes:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Το σκέφτομαι σοβαρά.....είναι το μόνο κομμάτι από το πρώτο μου πι-τσι,κοντεύει 10ετία.......μια Sony Multiscan 100 sx........... :(

Βρήκα μία 19'', Monitor 19'' CRT Hitachi (CM721F) με επίπεδη οθόνη (190 EUR),11 μηνών χρησιμοποιημένη λέει......να την χτυπήσω? :mellow:

Για πείτε,για πείτε! :rolleyes:

Έχω την αντίστοιχη 17άρα και είναι just fine.. Αν κι εγώ είμαι πάντα υπέρ των καινούριων, ειδικά στα ηλεκτρονικά.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Έχω μια 43" τηλεόραση για οθόνη.... -_-

Είμαι ερωτευμένος όμως με την 21" Samsung του θείου... τι μωρό είναι αυτόοοοοοοοο.... 450 ευρώ + ΦΠΑ. Τζάμπα... :wub::wub::wub:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Από τον Φλεβάρη έχω μια Sony 19" TFT (SDM-HX93B), την έχω σε ανάλυση

1280 by 960 που με βολεύει περισσότερο.

It's huge!!! Πριν κάνα μήνα δούλεψα ξανά σε 15" TFT, που μέχρι τότε μου φαινόταν κανονικά, και την πέρασα για οθόνη κινητού :P ...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ναι, τα βυζιά της Μπέτυ ήταν όντως ακραία περίπτωση (φόρουμ ή μη  :P ),

Tί να πω τώρα εγώ;;; Ντροπή καλέεεεε... emblushemblushemblushembaaa

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 2 months later...

Εγώ πάλι έχω μια 15'' EIZO F35, δουλεύω σε ανάλυση 1152x864 και αυτο γιατί στα 1280 το refresh rate πέφτει στα 60... τώρα είναι στα 75 που είναι ικανοποιητικό.

Το θέμα των avatar νομίζω ότι είναι απλό... για μένα δεν πρέπει να ξεπεράσει τα 100x100.. γιατί μην ξεχνάτε και πόσο χρόνο κάνει για να φοτρώσει τις οικόνες αυτές. Το θέμα είναι το φορουμ να είναι όσο πιο ελαγρί γίνεται για να μπορεί να το δεί κάποιος και με ένα απλό μοντεμάκι.

Αν θέλετε να βάλετε μεγάλες οικόνες μπορείτε πολύ εύκολα με ένα photoshop ή corel photopaint ή macromedia fireworks και άλλα παρόμοια να κάνετε τις εικόνες resize ακρίβώς στο μέγεθος που εσείς θέλετε, υπάρχει και το crop. Όλα αυτά που λέω είναι πολύ απλά και μπορεί να τα κάνει ο καθένας.

Ένα 110x110 ίσως να είναι απόλυτα ικανοποιητικό.

ΥΓ. Οθόνη ακόμα δεν αλλάζω.... η μόνη που ίσως έπαιρνα τώρα είναι αυτή...---Eizo FlexScan L568 17'' TFT---

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.