Jump to content

Για το θέμα με τα Avatars!!


trivialx

Τι ανάλυση έχετε στην οθόνη του PC σας?  

45 members have voted

  1. 1. Τι ανάλυση έχετε στην οθόνη του PC σας?

    • 1. 800 by 600 pixels
      9
    • 2. 1024 by 768 pixels
      20
    • 3. 1088 by 612 pixels
      0
    • 4. 1152 by 864 pixels
      6
    • 5. 1280 by 720 pixels
      1
    • 6. 1280 by 768 pixels
      0
    • 7. 1280 by 960 pixels
      3
    • 8. 1280 by 1024 pixels
      4
    • 9. Πάνω από 1280 by 1024 pixels
      1
    • 10. 176x220 pixels, TFT 1,8" (SE K700i)
      2


Recommended Posts

Κατά καιρούς γράφονται διάφορα για το μέγεθος των avatars και αρκετοί από εσάς έχουν κάνει πρόταση για να μεγαλώσει το μέγεθος.

Σήμερα έκανα κάποιες δοκιμές ανεβάζοντας το μέγεθος μέχρι 200 επί 200 (θυμίζουμε ότι η default ρύθμιση είναι 100 επί 100).

Στην δικιά μου οθόνη ήταν super...αλλά εγώ χρησιμοποιώ πολύ μεγάλη ανάλυση.

Είναι πολύ σημαντικό να απαντήσετε στο συγκεκριμένο poll για να δούμε ο περισσότερος κόσμος τι ανάλυση έχει στην οθόνη του. Έτσι θα μπορέσουμε και εμείς να βάλουμε την μέγιστη επιτρεπόμενη ρύθμιση ώστε να υπάρχει ένα όμορφο αισθητικά αποτέλεσμα.

Για όσους δεν γνωρίζουν πως μπορούν να δουν τι ανάλυση έχουν.. η διαδικασία είναι:

Κάνουμε δεξί κλικ πάνω στην οθόνη του υπολογιστή μας.

Πάμε properties.

Πάμε settings.

Κοιτάμε κάτω δεξιά στην κάρτα που είναι ανοιγμένη και διαβάζουμε το screen resolution.

emthanx:):)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Η μεγάλη ανάλυση είναι σημαντική όταν το avatar είναι μικρό ή όταν είναι μεγάλο και γιατί;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

σκέψου ότι κάποιος έχει ανάλσυ 1024χ768 (γενικά η πιο συνηθισμένη) και βάλουμε άβαταρς 200χ200.

Αυτό σημαίνει πως καθώς θα βλέπει το φόρουμ, το 20% σχεδόν οριζόντια και το 26% κάθετα της οθόνης του θα καταλαμβάνεται από ένα άβαταρ και αυτό αν το ποστ είναι μεγάλο. Αν είναι μικρό μιλάμε για παραπάνω...... Αυτό δυσκολεύει πάρα πολύ και κάνει το φόρουμ κουραστικό και δυσλειτουργικό.

Αν φυσικά δουλεύει σε 1280χ960 τότε τα άβαταρς φαίνονται είναι μικρότερα και έτσι δεν προκαλούν τόσο πρόβλημα.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Όταν έχεις ένα μεγάλο avatar και μικρή ανάλυση... ας πούμε 800 by 600 , τότε θα πιάνει πολύ μεγάλο ποσοστό της οθόνης σου..

Με το ίδιο avatar σε ανάλυση 1280 by 1024 , θα πιάνει πολύ μικρό μέρος .

Εγώ για παραδειγμα έχω μεγάλη ανάλυση..οπότε το default avatar μου πέφτει μικρό.

Εάν βάλω την ανάλυσή μου στο 800 by 600 , ξαφνικά το 100 επί 100 θα είναι τεράστιο.

Μην ακούσω βέβαια καμία εξυπνάδα γιατί δεν βάζουμε όλοι τις αναλύσεις τσίτα...

αυτό εξαρτάται από την οθόνη που διαθέτει ο καθένας..

Μια 15' παλαιάς κοπής..δεν μπορείς να την ανεβάσεις και πολύ...1024 by 768..είναι το όριο.

Από την άλλη άμα διαθέτεις μεγαλύτερη οθόνη , είναι βλακεία να μην βάλεις την υψηλή ανάλυση....πόσο μάλλον αν πέζεις με TFT.!!!!

Y.Γ. 1280 by 960 pixels κατά τον MD είναι το τέλειο καθώς έχεις το 4:3...εγώ πάντως επιμένω σε 1280 by 1024 !!!

:):)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Στο πρώην dap-iatrikhs δεν υπήρχαν avatars που παρότι μεγάλα, δεν ήταν δυσλειτουργικά; Μέση λύση δεν υπάρχει μεταξύ 100Χ100 και 200Χ200 ;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

στο πρώην δαπ-ιατρικής, όταν πήγαινες στην βιβιλοθήκη να δεις κάποιο ποστ έκανες αυτόματως το εξής σχόλιο....(το άκουσα πρώτα από άλλους) : ωραία τα στήθη της Nurse Bettie, αλλα ρε γμτ... πιάνουν τη μισή οθόνη.... :D

Γενικά η ρύθμιση του μεγέθους των άβαταρς αναγκαστικά θα γίνει με βάση την ανάλυση που χρησιμοποιούν οι περισσότεροι και όπως φαίνεται διεθνώς στο ίντερνετ οι περισσόεροι ακόμη δουλεύουν στα 1024.... για να δούμε όμως...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

καλά αυτό με την βιβιλοθήκη και την Nurse Bettie ήταν όλα τα λεφτά...

έπρεπε να σηκώσεις το βυζί μπας και διαβάσεις το ποστ...

:lol::lol:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ok, αλλα μιλάτε για μια ακραία περίπτωση. Δε νομίζω ότι αν νάνος σου, Κώστα, ήταν διπλάσιος θα έπιανε τη μισή σελίδα

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ναι, τα βυζιά της Μπέτυ ήταν όντως ακραία περίπτωση (φόρουμ ή μη :P ), απλά να θυμίσω ότι η διεθνής πρακτική για τα άβαταρς στα φόρουμ είναι να είναι γύρω στα 90χ90 πίξελς και όχι παραπάνω. Εμείς προς το παρόν τα έχουμε 100χ100 και βασικά το γκάλοπ γίνεται μπας και πειστώ να το πάμε μέχρι τα 110 ή άντε τα 125..... :P:unsure:emiloveyouemstupidemstupid

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

πάντως έβαλα και τη ψηφοφορία στην αρχική σελίδα, ώστε να ψηφίσουν όσο το δυνατόν περισσότεροι!!!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

επίσης τσακιστείτε βάλτε σπορ φμ 94.6 .... ο τύπος βάζει τρελές ροκιές!!!!!! emrockonemrockon

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Τεσπα, βασικά ο λόγος που έχω πει μερικές φορές για μεγαλύτερα avatars είναι επειδή έτσι υπάρχει μεγαλύτερο περιθώριο επιλογής από διάφορες εικόνες/σχηματάκια/σκιτσάκια του net, που αλλιώς δε φαίνονται. Από τότε που μίκρυναν τα avatars, μια photo του style "Fuck on the first date" έγινε απαγορευτική. Μη μου πείτε ότι στο παλιό forum δεν είχε δοθεί πολλές φορές τροφή για γέλιο με τις εμπνεύσεις της Βασίλως, του doctor-x και άλλων! Με το να αποκλείουμε ακραίες περιπτώσεις συμφωνώ, με το να βάζουμε ψείρες όμως, επειδή έτσι απλά κάνουν όλοι, τότε μάλλον διαφωνώ. Αυτά!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

όσο υπάρχουν βέβαια ...ακόμα 800 by 600 pixels ....εν έτη 2004.. μάλλον με βλέπω να υποχωρώ.. :(

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Εγώ χρησιμοποιώ 1028*768

Μπορώ να φτάσω έως 1200*1600, αλλά σε μια οθόνη CRT 17" θα χρειάζομαι μικροσκόπιο για να διαβάσω ο,τιδήποτε - εννοείται πως στις μικρότερες αναλύσεις χρειάζομαι απλά μεγεθυντικό φακό... :P

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

α! ναι παιδιά ...ξέχασα να πω ότι στο θέμα με τις αναλύσεις και τις οθόνες...βασικό ρόλο παίζει και η οπτική οξύτητα του καθενός. :)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Εγώ χρησιμοποιώ 1028*768

Μπορώ να φτάσω έως 1200*1600, αλλά σε μια οθόνη CRT 17" θα χρειάζομαι μικροσκόπιο για να διαβάσω ο,τιδήποτε - εννοείται πως στις μικρότερες αναλύσεις χρειάζομαι απλά μεγεθυντικό φακό... :P

και εγώ CRT 17'' έχω, αλλά τη δουλεύω στα 1280χ960 :D:D:D

(συνήθεια είναι! :) )

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Εγώ χρησιμοποιώ 1028*768

παρόλα τούτα...δεν έχει μπει ψήφος στην ανάλυσή σου... :blink:

το ξέχασες? .. emconfused

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Δλδ εμείς που έχουμε μια ταπεινή 15άρα που το refresh rate της πέφτει δραματικά (75Hz) στα 1024*768,πρέπει να στραβωνόμαστε να ανέβουμε πάνω απο τα 800*600 (στα 100 Hz)!?!?! emranting

Αν εδώ είναι site με @@,στείλτε μου μια 19'' Iyama να ανεβάσω την ανάλυση όσο θέτε :P

Υ.Γ.Συμφωνώ και με τον Sov,μου έχετε δέσει τα χέρια με τα μικροτσούτσουνα avatars που επιτρέπετε!

Ενίσταμαιιιιιιιιιιιιιιιιιιιι :splaaaats:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

emarup άτσα μαριζακι... βλέπω την αιχμή της τεχνολογίας κατέχεις! :lol::bloodomen:
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Εγώ έχω μια Eizo 17", και είμαι φανατικός στην ανάλυση 800 Χ 600! τώρα δοκιμαστικά έβαλα, 1280Χ1024, και κοντεύω να στραβωθώ! Η άλλη ανάλυση που λέτε ε1074χ 9οο τόσο είναι μεγάλη μούγα, μάκρόστενη προς τα πάνω!!! Γυρνάω π΄λαι στην 800Χ600 και δεν θέλω σχόλια πέρι εν έτη 2004!!!! :angry::P

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

χμμμμ :rolleyes: Τελικά τώρα που δοκίμασα την 1024Χ768, βλέπω πως δεν έιναι και άσχημα.... :rolleyes:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Εγώ έχω μια Eizo 17", και είμαι φανατικός στην ανάλυση 800 Χ 600! τώρα δοκιμαστικά έβαλα, 1280Χ1024, και κοντεύω να στραβωθώ! Η άλλη ανάλυση που λέτε ε1074χ 9οο τόσο είναι μεγάλη μούγα, μάκρόστενη προς τα πάνω!!! Γυρνάω π΄λαι στην 800Χ600 και δεν θέλω σχόλια πέρι εν έτη 2004!!!! :angry:  :P

σε 17" CRT δεν λέει πάνω από 1024Χ768... ;)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

διαφωνώ πλήρως.... 1280χ960 τρέχω στην 17άρα μου...

αλλά βέβαια έχω και 19.5/20 όραση !!! -_-:rolleyes:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.