Jump to content

Βιολογία Ι & ΙΙ


tik-tak

Recommended Posts

Θα έλεγα οτι αυτη η σκεψη βοηθάει....

Πιστευω επισης οτι θα βοηθησει αν δεν δωσεις τωρα να κατεβεις να δεις τα θεματα εστω και αδιαβαστος...για την επομενη φορα..

Κοιταξε οπωσδηποτε αν υπαρχει κατι για το μαθημα στο eclass...

Οντως στις πτυχιακες βοηθανε όσο δεν παει, αρκει βεβαια κανεις να μην γραφει βλακειες

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 3 weeks later...
  • Απαντήσεις 102
  • Created
  • Last Reply

Η επί πτυχίω εξέταση της Βιολογίας Ι, ΙΙ θα γίνει την Πέμπτη 19-3-2015 και ώρες 09.00 - 11.00 στην αίθουσα σεμιναρίων (1ος Όροφος).
Δηλώσεις συμμετοχής το αργότερο μέχρι την Δευτέρα 16-3-2015.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 4 weeks later...
  • 2 months later...

Οι γραπτές εξετάσεις της Βιολογίας Ι&II για τους επί πτυχίω φοιτητές εξεταστικής Ιουνίου 2015, θα γίνουν την Παρασκευή 26 Ιουνίου στις 10:00 π.μ, στην αίθουσα σεμιναρίων του Εργαστηρίου (1ος όροφος)

Δηλώσεις συμμετοχής στο ισόγειο

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 4 weeks later...
  • 2 weeks later...

Οι γραπτές επί πτυχίω εξετάσεις της Βιολογίας Ι, ΙΙ και ετήσιο περιόδου Σεπτεμβρίου 2015, θα γίνουν την Τρίτη 1 Σεπτεμβρίου 2015 και ώρες 10.00 – 12.00 στην αίθουσα Σεμιναρίων (1ος όροφος).
Δηλώσεις συμμετοχής απαραιτήτως, το αργότερο μέχρι 24/8/2015

Από την Γραμματεία

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 1 month later...
  • 2 months later...

Οι γραπτές εξετάσεις στην Βιολογία Ι & ΙΙ για τους επί πτυχίω φοιτητές θα γίνουν την Τετάρτη 11 Νοεμβρίου 2015 και ώρες 10.00 - 12.00 στην αίθουσα σεμιναρίων του Εργαστηρίου (1ος όροφος, μετά την αίθουσα εργαστηριακών ασκήσεων). Απαραίτητη η φοιτητική ταυτότητα και κάρτα εργαστηρίων

Η ύλη δεν έχει αλλάξει και είναι ίδια με αυτή των προηγουμένων εξεταστικών 

Δηλώσεις συμμετοχής απαραίτητες, μέχρι και τη Δευτέρα 9 Νοεμβρίου 2015 στις 13.00

Σχόλιο : Στο πρόγραμμα υπάρχει και δεύτερη ημερομηνία για το μάθημα της Βιολογίας. Δεν γνωρίζω αν έχει γίνει δεκτή ή όχι, ούτε έχει γραφτεί κάτι στο facebook (όπως π.χ. με το Εργαστήριο της Φυσικής).  Αν και από την ανακοίνωση δεν αναφέρεται ρητά κάτι, υποθέτω ότι δεν έχει γίνει δεκτή. Θα συμβούλευα όσους θα τους βόλευε καλύτερα να εξεταστούν στις 15 Δεκεμβρίου, να επικοινωνήσουν αύριο με τη γραμματεία  του μαθήματος στο 210 7462341, είτε απευθείας μέσω mail με ίδιο τον κύριο Μαρίνο στο emarinos@med.uoa.gr στο οποίο να του επισυνάψουν το πρόγραμμα όπως αυτό, έχει αναρτηθεί στην ιστοσελίδα της γραμματείας, ώστε να έχουν μια οριστική απάντηση και να ξέρουν τι θα κάνουν.   

 

 

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 2 weeks later...
  • 4 weeks later...

Η δεύτερη ημερομηνία πτυχιακών εξετάσεων δεν έχει γίνει δεκτή από την έδρα (αν κι υποθέτω ότι οι περισσότεροι ενδιαφερόμενοι το γνωρίζουν ήδη)

Σχετικά με την πιθανή αλλαγή της ύλης και του τρόπου εξέτασης εντός του 2016, συμφοιτητής μας μίλησε πρόσφατα με την κα. Γαζούλη και του είπε ότι κάτι τέτοιο δεν ισχύει. (από το group των επί πτυχίω στο fb)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 3 weeks later...

Οι πτυχιακές εξετάσεις στα μαθήματα της Βιολογίας Ι & ΙΙ θα διεξαχθούν την Τετάρτη 13 Ιανουαρίου 2016 και ώρα 10:00 στην Αίθουσα Σεμιναρίων. 

Οι δηλώσεις συμμετοχής είναι υποχρεωτικές και μπορούν να γίνουν μέχρι και τη Δευτέρα 11 Ιανουαρίου 2016.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 4 weeks later...

Θα ήθελα για ψυχοθεραπευτικούς λόγους να παρακαλέσω όποιον είναι σε θέση - ας πούμε κάποιον που να συμμετείχε στην τελευταία πτυχιακή- να μου εξηγήσει (έστω με pm) την βαθμολογική εικόνα αυτού του μαθήματος. Θέλω να πω: είναι θέμα υψηλών απαιτήσεων του βαθμολογητή , είναι θέμα ελλιπούς προετοιμασίας των συμμετεχόντων, έχει να κάνει με κάποια ασάφεια ως προς την ύλη; Κάθε φορά που ανακοινώνονται αποτελέσματα της πτυχιακής Βιολογίας Ι εδραιώνεται η πεποίθησή μου  ότι πρέπει την αφήσω τελευταία ελπίζοντας ότι θα ντραπούν να με κόψουν αν έχω περάσει  όλα τα υπόλοιπα...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Θα ήθελα για ψυχοθεραπευτικούς λόγους να παρακαλέσω όποιον είναι σε θέση - ας πούμε κάποιον που να συμμετείχε στην τελευταία πτυχιακή- να μου εξηγήσει (έστω με pm) την βαθμολογική εικόνα αυτού του μαθήματος. Θέλω να πω: είναι θέμα υψηλών απαιτήσεων του βαθμολογητή , είναι θέμα ελλιπούς προετοιμασίας των συμμετεχόντων, έχει να κάνει με κάποια ασάφεια ως προς την ύλη; Κάθε φορά που ανακοινώνονται αποτελέσματα της πτυχιακής Βιολογίας Ι εδραιώνεται η πεποίθησή μου  ότι πρέπει την αφήσω τελευταία ελπίζοντας ότι θα ντραπούν να με κόψουν αν έχω περάσει  όλα τα υπόλοιπα...

θεωρω οτι πρεπει να το δει κανεις σε συνδυασμό με τα θεματα που βαζουν...

οταν διαβαζα βιολογια 1 για την πτυχιακη ειχα πολυ χρονο να διαβασω και διαβασα αρκετα καλα τη 2η εκδοση του alberts...

ειδα τα θεματα απο εδω που συνηθως βαζει (ο μαρινος) και με μεγαλη προσοχη τις σημειωσεις του στο eclass.

πηρα 7 γραφοντας ενα παρα πολυ καλο γραπτο. πιστευω ομως οτι το 5 μπαινει ευκολα αν απαντηθουν θεματα που υποδηλωνουν στοιχειωδη κατανοηση... 

δεν βαζει δυσκολα θεματα ο μαρινος. για να ειμαι ειλικρινης θεωρω τα θεματα που βαζει στοιχειωδη. 

 

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Θα ήθελα για ψυχοθεραπευτικούς λόγους να παρακαλέσω όποιον είναι σε θέση - ας πούμε κάποιον που να συμμετείχε στην τελευταία πτυχιακή- να μου εξηγήσει (έστω με pm) την βαθμολογική εικόνα αυτού του μαθήματος. Θέλω να πω: είναι θέμα υψηλών απαιτήσεων του βαθμολογητή , είναι θέμα ελλιπούς προετοιμασίας των συμμετεχόντων, έχει να κάνει με κάποια ασάφεια ως προς την ύλη; Κάθε φορά που ανακοινώνονται αποτελέσματα της πτυχιακής Βιολογίας Ι εδραιώνεται η πεποίθησή μου  ότι πρέπει την αφήσω τελευταία ελπίζοντας ότι θα ντραπούν να με κόψουν αν έχω περάσει  όλα τα υπόλοιπα...

Η δυσκολία του μαθήματος οφείλεται στο ότι για τους περισσότερους η Βιολογία είναι μια μακρινή ανάμνηση, ενώ οι υπόλοιπες γνώσεις της Σχολής δεν μπορούν να βοηθήσουν. Επίσης ειδικά για την Βιολογία ΙΙ τα πράγματα είναι αρκετά χαωτικά, αφού πέφτει ο,τιδήποτε , εκτός από αυτά που ξέρουμε π.χ. από Παιδιατρική (π.χ. κλινική εικόνα συνδρόμων - κάτι που έμπαινε παλιότερα)

 Στην Ι τα πράγματα είναι λίγο καλύτερα, καθώς βλέποντας τα θέματα μπορεί κανείς να έχει ένα αδρό σκελετό και να ξεκινήσει με 2-3 θέματα εξασφαλισμένα, αν είναι και λίγο τυχερός. 

Και για τις δυο πάντως απαιτούνται αρκετές μέρες και υπομονετικό, καλό διάβασμα όλης της ύλης.

Με "πασάλειμα" και με  sos μπορείς να περάσεις πολλά μαθήματα σε πτυχιακές εξετάσεις, αλλά όχι τις Βιολογίες. 

Θα συμφωνήσω με τον feromasa ότι το eclass είναι επίσης χρήσιμο. 

Για την βαθμολογία τώρα τα πράγματα έχουν χειροτερέψει λίγο καθώς ο κ. Μαρίνος δεν πολυβάζει θέματα και κυρίως ακομά σπανιότερα  ασχολείται με τη διόρθωση καθώς έγινε καθηγητής. Ο κ. Μαρίνος μπορεί να "γάβγιζε" (π.χ. να πει τι αρχαίος αριθμός μητρώου είναι αυτός κ.λ.π. ) αλλά  δεν "δαγκώνε". Κοινώς, αν ήσουν  οριακά θα σε περνούσε.

Αντίθετα η κυρία που πλέον είναι κατά κύριο λόγο υπεύθυνη για τις εξετάσεις δεν χαρίζεται. Δεν θα έλεγα ότι αδικεί, αλλά το 4 θα στο αφήσει 4.

 

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 1 month later...

Οι  γραπτές  επί  πτυχίω  εξετάσεις  της  Βιολογίας  Ι,  ΙΙ  &  ετήσιο,  περιόδου Μαρτίου  –  Μαΐου  2016,  θα  γίνουν  την  Τρίτη  15  Μαρτίου  2016  και  ώρα  10.00 – 12.00,  στην  αίθουσα  Σεμιναρίων  (1ος  όροφος).

Δηλώσεις  συμμετοχής  απαραιτήτως μέχρι  την  Παρασκευή  11-3-2016  και  ώρα 14.00.  

Προσοχή!

•  Δικαίωμα συμμετοχής  στις  εξετάσεις  έχουν  μόνο  όσοι  έχουν  ασκηθεί  κανονικά στα  εργαστήρια  ή  έχουν  κάνει  αναγνώριση

•  Απαραίτητη  η κάρτα  εργαστηρίων  και  η  φοιτητική  ταυτότητα

•  Μετά την έναρξη της  εξέτασης  δεν επιτρέπεται  η  είσοδος

•  Πρέπει να έχει  γίνει  δήλωση  στο  my  studies  για  να  περαστούν  οι  βαθμοί, αλλιώς το γραπτό θα μείνει σε εκκρεμότητα 

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 2 weeks later...
  • 1 month later...

Πτυχιακές εξετάσεις Βιολογίας

Οι γραπτές επί πτυχίω εξετάσεις της Βιολογίας Ι, ΙΙ & ετήσιο, περιόδου Ιουνίου - Ιουλίου, ακαδημαϊκού έτους 2015 - 2016, θα γίνουν τηνΤετάρτη 1 Ιουνίου 2016 και ώρες 10.00 – 12.00 στην αίθουσα Σεμιναρίων (1ος όροφος).
Δηλώσεις συμμετοχής απαραιτήτως μέχρι την Δευτέρα 30-5-2016 και ώρα 14.00

Προσοχή!
• Δικαίωμα συμμετοχής στις εξετάσεις έχουν μόνο όσοι έχουν ασκηθεί κανονικά στα εργαστήρια ή έχουν κάνει αναγνώριση 
• Απαραίτητη η κάρτα εργαστηρίων και η φοιτητική ταυτότητα
• Μετά την έναρξη της εξέτασης δεν επιτρέπεται η είσοδος
• Πρέπει να έχει γίνει δήλωση στο my studies για να περαστούν οι βαθμοί, αλλιώς το γραπτό θα μείνει σε εκκρεμότητα και δεν θα ανακοινωθεί βαθμός. 

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 2 weeks later...
  • 2 months later...

Πτυχιακές εξετάσεις Σεπτέμβριου 2016

Οι γραπτές επί πτυχίω εξετάσεις της Βιολογίας Ι, ΙΙ & ετήσιο, περιόδου Σεπτεμβρίου - Οκτωβρίου, ακαδημαϊκού έτους 2015 - 2016, θα γίνουν την 
Δευτέρα 12  Σεπτεμβρίου 2016 και ώρες10.00 – 12.00 στην αίθουσα Σεμιναρίων (1ος όροφος).   
Δηλώσεις συμμετοχής απαραιτήτως, μέχρι  την Παρασκευή 9 Σεπτεμβρίου 2016 και ώρα  14.00   
 

• Δικαίωμα συμμετοχής στις εξετάσεις έχουν μόνο όσοι έχουν ασκηθεί κανονικά στα εργαστήρια ή έχουν κάνει αναγνώριση.  

• Απαραίτητη η κάρτα εργαστηρίων και η φοιτητική ταυτότητα.

• Μετά την έναρξη της εξέτασης δεν επιτρέπεται η είσοδος.

• Πρέπει να έχει γίνει δήλωση στο my studies για να περαστούν οι βαθμοί, αλλιώς το γραπτό θα μείνει σε εκκρεμότητα και δεν θα ανακοινωθεί βαθμός. 

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Καλησπέρα! Θα ήθελα την πολύτιμη συμβουλή σας γιατί είμαι σε απόγνωση! :unsure: Η βιολογία είναι το τελευταίο μου μάθημα. Θέλω να ρωτήσω αν ή πτυχιακή σε σχέση με την κανονική είναι πιο εύκολη. Το πρόβλημα είναι ότι δεν θα προλάβω να βγάλω καλά την ύλη για την πτυχιακή! Αξίζει να δώσω στην κανονική επαναληπτική? Ή να δώσω με λιγότερο καλά διαβασμένη την ύλη στην πτυχιακή? Εσείς τι προτείνετε? 

Επίσης Είδα κάπου αυτό: 

*Τελικός βαθμός που προκύπτει από τον συνυπολογισμό της επίδοσης στις γραπτές εξετάσεις και αυτής στα test κατανόησης των εργαστηριακών ασκήσεων, σύμφωνα με την υπάρχουσα κλίμακα.

Αφορούσε την κανονική εξεταστική. Τι γίνεται όμως με τους επι πτυχίο που θα δώσουν στην κανονική?? Μήπως είναι δυσμενέστερη βαθμολόγηση?? 
Ευχαριστώ!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Δεν φαίνεται να υπάρχει μεγάλη διαφορά πλέον στα θέματα πτυχιακής vs κανονικής, ειδικά αν μιλάμε για τη Βιολογία ΙΙ. 

Το πιο βασικό είναι να έχετε μία καλή εικόνα όσο μεγαλύτερου μέρους της ύλης, καθώς δεν φαίνεται να υπάρχουν "κλασσικά" θέματα. Αν αυτό δεν είναι εφικτό μέχρι την πτυχιακή, τότε ειδικά αν μιλάμε για τη Βιολογία ΙΙ (όπου τα πράγματα είναι ακόμα πιο ρευστά) προτιμήστε την εξέταση των μεταφορέων.  

Η βαθμολογία δεν θα είναι δυσμενεστερη στην εξέταση των κανονικών (οκ θα χάσετε το πιθανό bonus που θα έχουν οι πρωτοετείς, αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι δεν θα περάσετε).

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

9 λεπτά πριν, Comfortably Numb said:

Δεν φαίνεται να υπάρχει μεγάλη διαφορά πλέον στα θέματα πτυχιακής vs κανονικής, ειδικά αν μιλάμε για τη Βιολογία ΙΙ. 

Το πιο βασικό είναι να έχετε μία καλή εικόνα όσο μεγαλύτερου μέρους της ύλης, καθώς δεν φαίνεται να υπάρχουν "κλασσικά" θέματα. Αν αυτό δεν είναι εφικτό μέχρι την πτυχιακή, τότε ειδικά αν μιλάμε για τη Βιολογία ΙΙ (όπου τα πράγματα είναι ακόμα πιο ρευστά) προτιμήστε την εξέταση των μεταφορέων.  

Η βαθμολογία δεν θα είναι δυσμενεστερη στην εξέταση των κανονικών (οκ θα χάσετε το πιθανό bonus που θα έχουν οι πρωτοετείς, αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι δεν θα περάσετε).

Εννοούσα βιολογία 1, δεν το διευκρίνισα!! Οπότε φαντάζομαι ισχύουν τα ίδια! Και πάλι ευχαριστώ!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 2 weeks later...

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.