Jump to content

ΠΑΝΑΘΗΝΑΙΚΟΣ ΑΘΛΗΤΙΚΟΣ ΟΜΙΛΟΣ 1908


trivialx

Recommended Posts

Γήπεδο: Γλυφάδας

Κυρ, 17 Απρ 2005, 16:00

Παναθηναϊκός 3

Απόγονοι 1

Βαρεθήκαμε να σας νικάμε! Για άλλη μια φορά η ομάδα μας απέδειξε ότι τους έχει για την πλάκα της τους πελάτες και βοήθησε τους πάντες να καταλάβουν ποια ομάδα αξίζει να είναι στον τελικό του πρωταθλήματος απέναντι στη Γριά.

Χωρίς να φορτσάρει ιδιαίτερα ο Παναθηναϊκός σοβαρεύτηκε από το 2ο σετ και μετά και πήρε εύκολα το "ντέρμπι" με 3-1.

Όπως δείχνουν τα αποτελέσματα ο Παναθηναϊκός άξιζε να είναι στον τελικό και να διεκδικήσει αυτό το πρωτάθλημα. Ελπίδες υπάρχουν ακόμα, αλλά είναι πολύ λίγες. Δυστυχώς το καινούριο σύστημα, οι μαλακίες στην αρχή της περιόδου και η Γλυφάδα μας κόστισαν πάρα πολύ.

Τα σετ:16 - 25, 25 - 17, 25 - 18, 25 - 19

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • Απαντήσεις 733
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Η κούπα της εξέδρας

Παναθηναϊκός 64

Σπόρτινγκ 56

Η ομάδα ήταν απλώς εκστασιασμένη από την αρχή και πήρε αμέσως το προβάδισμα στο σκορ χτίζοντας και διαφορά έως 18 πόντους στο 3ο δεκάλεπτο. Η κούραση από τον ενθουσιασμό επέτρεψε στο Σπόρτινγκ να πλησιάσει λίγο, στους 6 πόντους 2 λεπτά πριν το τέλος αλλά η νίκη δεν χανόταν.

1091.jpg

Ο κόσμος έκανε τα δικά του σήμερα στον Τάφο. Με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, όταν και γέμισε ο Τάφος, άσπρες και πράσινες κορδέλες έδειξαν το δρόμο και ο κόσμος παραληρούσε ΠΑΟ ΓΕΡΑ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΞΑΝΑ. Ασπροπράσινες σημαίες ανέμιζαν και μαζί με τα πλακάτ είχαν κάνει όλη την εξέδρα πράσινη. Τα κορίτσια του Σπόρτιγκ μας χειροκρότησαν, ενώ οι δικές μας κοπέλες κοιτούσαν περήφανα.

1093.jpg

Αυτό το πρωτάθλημα αφιερώνεται σε όσους ακολουθούσαν το τμήμα ανελλιπώς τα τελευταία χρόνια αλλά και ειδικά φέτος που η παρουσία του κόσμου ήταν ανεπανάληπτη... Ήταν απόδειξη του τι μπορεί να κάνει ο κόσμος και μια ομάδα ψυχωμένη και αποφασισμένη.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Άντε, να τελειώσει η χρονιά να προσθέσουμε τις κούπες στην πρώτη σελίδα..

και θα είναι πολλές και πάλι...

panathinaikos_logo_8987.gif

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Παιδια το τόπικ με τους αρουραίους είναι δίπλα.

Άντε στο καλό!!!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ρε γαυροι αντε ασχοληθειτε με τα χαλια ολων των ομαδων σας και κλαφτειτε εκει στο topic το δικος σας

Ειμαστε Παναθηναικοι και το να παρακολουθουμε τα τμηματα της ομαδας μας,να τα βλεπουμε να νικανε και να παιρνουνε τιτλους ειναι απολαυση για μας.Εσεις πηγαινετε σε κανενα κοκκαλισκακη να χαρειται λιγο.

Δύναμη σου οι οπαδοί σου

Παναθηναϊκός - Απόγονοι, 10 Απριλίου 2005

1102.jpg

Παναθηναϊκός - Εφές Πίλσεν, 14 Απριλίου 2005

1059.jpg

Εργοτέλης - Παναθηναϊκός, 16 Απριλίου 2005

1105.jpg

Παναθηναϊκός - Σπόρτιγκ, 17 Απριλίου 2005

1093.jpg

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Αθλητική Κυριακή, 17 Απριλίου 2005, στο κρατικό κανάλι είναι καλεσμένος ο διευθυντής της εφημερίδας «Φίλαθλος» κύριος Κολοκοτρώνης. Πιο απλά, ο οργανωτής της «αντικειμενικής» δημοσιογραφίας του Γεωργίου, του Αποδυτηριάκια, του Καραγιαννίδη και άλλων «μεγαλοδημοσιογράφων»…

Ο μεγαλοδημοσιογράφος Κολοκοτρώνης, λοιπόν, με την έγκυρη και τολμηρή πένα του μας πληροφορεί με απάθεια ότι θεωρεί πως ο αγώνας ΟΦΗ – Παναθηναϊκού στην ουσία είναι ήδη διπλό και δεν έχει νόημα να συζητάμε. Γιατί; Μα γιατί η οικογένεια Βαρδινογιάννη συντηρεί και τον ΟΦΗ. Στα άλλα παράθυρα τα μοσχάρια της κρατικής τηλεόρασης μουγκρίζουν «Μμμμ» κουνώντας καταφατικά το κεφάλι. Ρε παληκάρια, πάλι τα ίδια; Δηλαδή δεν χορτάσατε πια; Φταίει ο ΟΦΗ που ο Παναθηναϊκός είναι πέντε κλάσεις πιο πάνω ως ομάδα; Που ήσασταν ρε μάγκες, ρε μεγάλοι προφήτες εσείς όταν ο ΟΦΗ μας έπαιρνε δυο πρωταθλήματα και όταν μας πέταγε έξω από το ΟΥΕΦΑ; Τότε γιατί το είχατε βουλωμένο όλοι; Πάλι το ίδιο παραμυθάκι; Αλλά δεν φταίτε μόνο εσείς, φταίνε και τα ζώα (οι γαύροι) που μια ζωή ζώα θα είναι και ποτέ δε θα ξυπνήσουν.

Βέβαια, να περιοριζόταν μόνο εκεί ο Κολοκοτρώνης, καλά θα ήταν. Μας είπε και για την Τούμπα ότι θα περάσουμε για πλάκα. Πέρσι λέει ήταν ο Βόκολος με τον Ολισαντέμπε, φέτος θα τα βρούμε αλλιώς. Ναι ρε μάγκα. Θεός είσαι. Φέτος θα το στήσουμε στο 3ο ημίχρονο. Θα χάσουμε αλλά θα βάλουν τα μπαόκια 3 τιμωρημένους παίκτες να παίξουν, θα τιμωρηθούν και θα πάρουμε τους βαθμούς! Πες το και στον Γεωργίου να το γράψει στην εφημερίδα για σίγουρο. Όπως το άλλο με το "Χ" στη Λεωφόρο με το Χανούμι για να μείνει εκτός Champions League ο γαύρος. Ήμαρτον φαφούτη…

Ευτυχώς όμως, είπε και ένα σωστό ο κύριος Κολοκοτρώνης, «στην Ελλάδα ζούμε». Έτσι είναι κύριε, στην Ελλάδα ζούμε και παρά τα Ευρωπαϊκά, τις Ολυμπιάδες και τις άλλες διακρίσεις, τσιράκια και λαμόγια σαν εσένα μπορούν ακόμα να έχουν τις εφημεριδούλες τους, να διατυπώνουν γνώμες και απόψεις καφενειακές, να φανατίζουν τον κόσμο και να τον βάζουν να πλακώνεται στα γήπεδα και μετά να λένε με περηφάνια και απάθεια ότι για όλα φταίμε εμείς, οι οργανωμένοι σύνδεσμοι.

www.greenwebfans.com

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

"Πράσινη" καρδιά

Το να προσπαθήσεις να πεις κάτι διαφορετικό για τον Ζέλικο Ομπράντοβιτς, απ' όλα όσα έχουν ειπωθεί και γραφτεί στην μακρόχρονη πλήρως επιτυχημένη καριέρα του, θεωρείται απλά δύσκολο. Ο τεχνικός του Παναθηναϊκού, λίγες μέρες πριν το νέο μεγάλο ραντεβού της καριέρας του (9ο Final Four) στην Μόσχα, παραχώρησε συνέντευξη στο ένθετο αθλητικό περιοδικό "Εθνοσπόρ". Μέσα από αυτή, φανέρωσε το μεγάλο του πείσμα, αλλά και το ταλέντο του στον πάγκο.

zeliko_syn_2504.jpg

"....Θα μπορούσα να μείνω για 10-20 χρόνια στον Παναθηναϊκό. Είμαι απόλυτα ικανοποιημένος. Αισθάνομαι σαν να είμαι σπίτι μου".

Είχατε φανταστεί αυτή την καριέρα στο ξεκίνημα σας;

"Ασφαλώς όχι. Προτού ασχοληθώ με την προπονητική, προετοίμαζα αρκετό καιρό τον εαυτό μου. Ολοι γνώριζαν την επιθυμία μου να γίνω προπονητή. Οσο έπαιζα μπάσκετ, παρακολουθούσα σεμινάρια, είχα μιλήσει με πολλούς προπονητές. Το σημαντικότερο όλων; Τα πέντε τελευταία χρόνια της καριέρας μου ως παίκτης καθόμουν μετά την προπόνηση και με μολύβι και χαρτί έγραφα τα όσα είχαμε κάνει νωρίτερα μέσα στο γήπεδο".

Τι χαρακτηρίζει έναν μεγάλο προπονητή;

"Η δουλειά μας είναι σαν τη ζωή. Πρέπει να σέβεσαι, αν θες να σε σέβονται. Πρσπαθώ, λοιπόν, να σέβομαι τους πάντες και πρώτ' απ' όλα τους παίκτες μου, Κανείς από μας δεν είναι τόσο καλός, ώστε να μπορεί να πει ότι καταλαβαίνει ή γνωρίζει τα πάντα. Πρέπει κάθε μέρα ν' αποδεικνύεις πράγματα, σε κάθε προπόνηση, σε κάθε αγώνα. Πολλές φορές μου αρέσει να παρακολουθώ πολύ προσεκτικά τις κινήσεις των παικτών μου μέσα στην προπόνηση. Απ' αυτούς παίρνω ιδέες, κοιτάω πως παίζουν, πως κινούνται και εν συνεχεία σκέφτομαι την τακτική του κάθε παιχνιδιού".

Πόσο εύκολο είναι να αφομοιωθεί η φιλοσοφία σας;

Γνωρίζω ότι είναι δύσκολο, ειδικά για τα παιδιά που έρχονται το καλοκαίρι στην ομάδα και δουλεύουν για πρώτη φορά μαζί μου. Υστερα από κάποιες προπονήσεις, τα πράγματα γίνονται ευκολότερα για όλους. Αυτό που απαιτώ από τους παίκτες μου είναι να προσαρμόζονται σ' αυτη τη φιλοσοφία και να την ακολουθούν πιστά. Γνωρίζω ότι έχω να κάνω με νέα παιδιά, έχω παίξει μπάσκετ 20 χρόνια και ξέρω πολύ καλά πως σκέφονται".

Ποια είναι τα δύο πράγματα που συνηθίζετε να λέτε στους παίκτες σας;

"Μιλάω πάντοτε για το κίνητρο και τη συγκέντρωση. Χωρίς αυτά είναι πολύ δύσκολο να πετύχεις τον στόχο σου".

Πότε ήρθε η πρόταση να γίνεται προπονητής;

"Πριν από το Ευρωμπάσκετ της Ρώμης το 1991, με κάλεσαν στο τηλέφωνο οι άνθρωποι της Παρτιζάν και μου ζήτησαν να γίνω προπονητής σε μία νύχτα! Τους απάντησα ότι πρέπει να περιμένουν, διότι βρισκόμουν στο Ευρωμπάσκετ ως αρχηγός της Εθνικής ομάδας και στο μυαλό μου υπήρχε μόνο η Εθνική. Μου είπαν: "Ή τώρα ή ξέχασε το". Απάντησα θετικά και εκείνη τη στιγμή όλοι μου ασκούσαν κριτική. Πήρα ένα μεγάλο ρίσκο, αλλά ήξερα πως είχα την ευκαιρία να κάνω αυτό που πάντα ήθελα".

Εχετε σκεφτεί να κλείσετε την καριέρα σας στον Παναθηναϊκό;

"Κατ' αρχάς, πρέπει να πω ότι στη διάρκεια της σεζόν δεν μου αρέσει να μιλάω για συμβόλαια με την νυν ή με κάποια άλλη ομάδα. Ολοι γνωρίζουν και καταλαβαίνουν ότι αισθάνομαι υπέροχα στην Ελλάδα. Γνωρίζω πόσο δύσκολο είναι να φύγεις από κάπου και να πας κάπου αλλού, για να ξεκινήσεις κάτι καινούργιο από την αρχή. Μου αρέσει η δουλειά μου, αλλά η απάντηση στο ερώτημα σου είναι "δεν είμαι σίγουρος". Αυτή τη στιγμή που με ρωτάς μπορώ να σου πω ότι είμαι απόλυτα ικανοποιημένος εδώ και πως θα μπορούσα να μείνω για 10-20 χρόνια".

Υστερα από τόσους τίτλους, τι φιλοδοξίες μπορεί να έχει κανείς;

"Τις ίδιες που είχα πάντοτε. Για παράδειγμα, αυτή τη στιγμή η φιλοδοξία μου είναι να κάνουμε ένα καλό μίτινγκ με τους παίκτες, να προπονηθούμε σωστά και να προετοιμαστούμε για το επόμενο παιχνίδι".

Ποιος είναι ο δυσκολότερος προπονητής που έχετε αντιμετωπίσει;

"Δεν σκέφτομαι έτσι... Το τι μπορεί να κάνει ο αντίπαλος προπονητής διαρκεί μία στιγμή, άντε ένα λεπτό. Δεν παίζω εγώ και ο αντίπαλος κόουτς. Οι παίκτες είναι το πιο σημαντικό κομμάτι της ομάδας και σε αυτούς οφείλουμε κατά βάση αυτό που έχουμε πετύχει μέχρι σήμερα".

Η Μακάμπι θεωρείται από τα φαβορί για τη φετινή Ευρωλίγκα. Τι πρέπει να προσέξει ο Παναθηναϊκός;

"Πρόκειται για έναν αντίπαλο με υψηλή ποιότητα σε κάθε θέση, που διαθέτει παίκτες όπως ο Γιασικεβίτσιους, ο Πάρκερ, ο Βούισιτς... Παίζουν σαν ομάδα κι αυτό είναι το πιο σημαντικό απ' όλα. Διαθέτουν ταλέντο, σκοράρουν σχεδόν 100 πόντους σε κάθε αγώνα, οπότε όλοι καταλαβαίνουν τις δυσκολίες του αγώνα και το σημείο-"κλειδί". Η άμυνα θα κρίνει τον νικητή και πρέπει να δουλέψουμε στον τομέα αυτό για να διεκδικήσουμε την πρόκριση".

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Στάση... Διαμαντίδης

Ο Δημήτρης Διαμαντίδης ψηφίστηκε από τους προπονητές των ομάδων που συμμετείχαν στην Ευρωλίγκα ως ο καλύτερος αμυντικός. Ο Ντέιβιντ Βάντερπουλ της Μοντεπάσκι Σιένα ήταν ο άμεσος ανταγωνιστής αλλά οι ειδήμονες του αθλήματος εξήραν την προσφορά του διεθνούς πλέι μέικερ στην εν γένει εξαιρετική αμυντική λειτουργία του Παναθηναϊκού.

Για του λόγου το αληθές, ο Διαμαντίδης, παρά το ότι έχει ύψος 1.96 μ, ήταν ο πέμπτος στα κοψίματα, στη δεύτερη φάση του θεσμού (Top 16). Μπροστά του, βρίσκονταν παίκτες από 2.08 και πάνω. Εξάλλου, στην κανονική περίοδο ήταν ο ένατος καλύτερος στα κλεψίματα, δωδέκατος στις ασίστ και έκτος στην ευστοχία για σουτ δύο πόντων, μία κατηγορία στην οποία συνήθως διακρίνονται παίκτες του παίζουν κοντά στο καλάθι.

Στα προημιτελικά, στα ματς απέναντι στην Εφές Πίλσεν, κατάφερε να πάρει τόσα κλεψίματα, όσα ήταν αρκετά για να τον φέρουν στην τρίτη θέση της επιμέρους κατάταξης.

panathinaikos_logo_8987.gif

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ΠΑΟ: Πήρε Γκόμες, φήμες για Γκιούρδα

Τον τέως «ερυθρόλευκο» διαγώνιο Ερνάντο Γκόμεζ απέκτησε ο Παναθηναϊκός, σε μία μεταγραφική κίνηση που προκάλεσε εντύπωση. Ο άσος από τη Βενεζουέλα που από το 2000 ως το 2004 αγωνιζόταν με τα χρώματα του Ολυμπιακού, μεταπήδησε από την Ιαπωνία όπου αγωνιζόταν την περσινή περίοδο και πάλι στην Ελλάδα, έναντι 170.000 δολαρίων.

Ο 23χρονος MVP του πρωταθλήματος του 2003 ήταν στην πρώτη θέση της λίστας του τεχνικού των «πρασίνων», Χαβιέρ Βέμπερ, με αποτέλεσμα η πρόταση από την ομάδα να είναι άκρως ελκυστική.

Ωστόσο, στα πλάνα του Αργεντινού τεχνικού θα βρίσκεται και ο δεύτερος πασαδόρος της εθνικής Βραζιλίας, Μαρσελίνιο, ο οποίος συμφώνησε με τη διοίκηση των "πρασίνων" και θα βρει ξανά στον δρόμο του, μετά το 2004 στην πρωταθλήτρια Βραζιλίας, Ουνισούλ, τον Βέμπερ.

Αρκετές είναι οι φήμες που μιλάνε για? κάθοδο του Μάριου Γκιούρδα από τον Ηρακλή και τη Θεσσαλονίκη στην Αθήνα, αυτή τη φορά για να αγωνιστεί κι αυτός, όπως κι ο Γκόμεζ, στον «αιώνιο» της πρώην ομάδας του, του Ολυμπιακού.

Ο αρχηγός της Εθνικής Ελλάδας φέρεται να ενδιαφέρει τον Παναθηναϊκό, ενώ οι φήμες πληθαίνουν ύστερα από το επεισόδιο που είχε με τον τεχνικό του Ηρακλή, Αλέκο Λεώνη. Ο έμπειρος ακραίος φέρεται δυσαρεστημένος με την κατάσταση και ίσως λύσει το συμβόλαιο που είχε υπογράψει το καλοκαίρι με τον «γηραιό», αν και αυτό λήγει την επόμενη σεζόν.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ΠΑΟ: Ακατανίκητες!

Τον 18ο τίτλο της ιστορίας τους και 10ο στην Α' Εθνική κατέκτησαν οι παίκτριες του Παναθηναϊκού, επικρατώντας του Φιλαθλητικού με 3-2 σετ στον τέταρτο τελικό. Οι "πράσινες" στέφθηκαν πρωταθλήτριες για πρώτη φορά μετά το 2000, ενώ έφτασαν στο νταμπλ ύστερα από την κατάκτηση και του κυπέλλου.

pao_ginaikes_titlos.jpg

Η Χρυσή Βίβλος

1971: Παναθηναϊκός

1972: Παναθηναϊκός

1973: Παναθηναϊκός

1974: ΖΑΟΝ

1975: ΖΑΟΝ

1976: ΖΑΟΝ

1977: Παναθηναϊκός

1978: Παναθηναϊκός

1979: Παναθηναϊκός

1980: ΖΑΟΝ

1981: ΖΑΟΝ

1982: Παναθηναϊκός

1983: Παναθηναϊκός

1984: Φιλαθλητικός

1985: Παναθηναϊκός

1986: Φιλαθλητικός

1987: Φιλαθλητικός

1988: Παναθηναϊκός

1989: Ιωνικός Ν.Φ.

1990: Παναθηναϊκός

1991: Παναθηναϊκός

1992: Παναθηναϊκός

1993: Παναθηναϊκός

1994: Ιωνικός Ν.Φ.

1995: Βριλήσσια

1996: Βριλήσσια

1997: Βριλήσσια

1998: Παναθηναϊκός

1999: Βριλήσσια

2000: Παναθηναϊκός

2001: Πανελλήνιος

2002: Πανελλήνιος

2003: Φιλαθλητικός

2004: Βριλήσσια

2005: Παναθηναϊκός

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Στη Χρυσή Βίβλο

Ο Παναθηναϊκός θριάμβευσε με 6-3 επί της Χαλκηδόνας, σε ένα από τα καλύτερα παιχνίδια που έχουν γίνει στα τελευταία επαγγελματικά πρωταθλήματα. Εννέα γκολ, δοκάρια, εκρηκτικός ρυθμός για 75 λεπτά και πλήθος ευκαιριών, καθιστούν τη νίκη των πρωταθλητών ορόσημο, στην άδεια Λεωφόρο. Για να γίνει όμως κάτι τέτοιο, χρειάζεται και ο αντίπαλος, με τους φιλοξενούμενους να καταθέτουν τα διαπιστευτήριά τους. Δύο τέρματα σημείωσαν οι Μιχάλης Κωνσταντίνου και Γιάννης Κατεμής, σκόραραν ακόμη οι Γκέκας, Γκονζάλες (σούπερ σόλο), Παπαδόπουλος, Μινχ και Σωτήρχος.

konstantinou_pao_halkidona_2404_celebs.jpg

Οι δύο προπονητές δεν επεφύλασσαν εκπλήξεις στις αρχικές ενδεκάδες. Ο Αλμπέρτο Μαλεζάνι ενέμεινε στο 3-4-3 με τον Χαραλαμπίδη να αντικαθιστά τον Βύντρα, σε σχέση με το ματς του Ηρακλείου απέναντι στον Εργοτέλη. Από την άλλη, ο Γιώργος Παράσχος είναι πολλά προβλήματα απουσιών εκ των προτέρων. Προτίμησε αμυντική γραμμή με τους Σωτήρχο, Χάλαρη, Γελαδάρη, Κατεμή και παρτενέρ του Ζαχαρόπουλου στην επίθεση τον Μόγιο, καθώς ο φορμαρισμένος Χρήστος Ηλιόπουλος προερχόταν από τραυματισμό.

Η πρώτη επίσκεψη των πρωταθλητών στα αντίπαλα καρέ, σήμανε και το γκολ. Κωνσταντίνου και Παπαδόπουλος άλλαξαν ωραία τη μπάλα έξω από την περιοχή του Εμπέντε, ο δεύτερος έγινε τελικός αποδέκτης της μπάλας, προχώρησε αλλά ο Δήμος τον ανέτρεψε και ο Τακίδης έδειξε το σημείο του πέναλτι. Ο Μάρκους Μινχ, ανέλαβε την εκτέλεση και δεν έκανε λάθος. Ο Γερμανός, πέτυχε το δεύτερο προσωπικό γκολ στο πρωτάθλημα, με το πρώτο να έρχεται με τον ίδιο τρόπο, στο αντίστοιχο ματς του πρώτου γύρου.

Το γρήγορο προβάδισμα του Παναθηναϊκού, άνοιξε τον ρυθμό και λίγο πριν συμπληρωθεί το πρώτο τέταρτο, ο Μιχάλης Κωνσταντίνου έχασε εξαιρετική ευκαιρία να κάνει το 2-0 μετά από γύρισμα του Άγγελου Μπασινά.

Στην αμέσως επόμενη φάση ο Σωτήρχος κατέβηκε από τα αριστερά, έβγαλε σέντρα, ο Ζαχαρόπουλος έπιασε το βολέ στη κίνηση αλλά έστειλε τη μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι του Γκαλίνοβιτς. Εξαιρετική προσπάθεια και εκτέλεση από τον πολύπειρο φορ, που έχασε το γκολ στη λεπτομέρεια.

Η προσπάθεια του Ζαχαρόπουλου όμως, ανταμείφθηκε δευτερόλεπτα πριν μπούμε στο 25λεπτο. Κέρδισε φάουλ από τον Κώτσιο έξω από την περιοχή, ο Κατεμής έστρωσε στον Σωτήρχο και εκείνος με βολίδα, έστειλε τη μπάλα σε σημείο που ο Γκαλίνοβιτς δε μπορούσε να κάνει κάτι. Έτσι, το πρώτο γκολ στην ιστορία της Χαλκηδόνας κατά του Παναθηναϊκού, ήταν γεγονός.

Το πρώτο ημίωρο του αγώνα, ήταν ίσως το καλύτερο που έχει παιχτεί εφέτος στο ελληνικό πρωτάθλημα. Στο 28ο λεπτό, ήρθε και ο Εζέκιελ Γκονζάλες να το επιβεβαιώσει. Βρέθηκε έξω από την περιοχή του Εμπέντε, "άδειασε" εξαιρετικά δύο αντιπάλους αλλά το πλασέ με το αριστερό προσέκρουσε στο δεξί δοκάρι του ικανότατου πορτιέρο.

Οι γηπεδούχοι προσπαθούσαν να κρατήσουν τη μπάλα και να επιτεθούν από τον άξονα, καθώς οι Μινχ ? Χαραλαμπίδης αντιμετώπιζαν προβλήματα. Οι φιλοξενούμενοι είχαν ενισχυμένες πτέρυγες, αλλά το προαναφερθέν άφηνε στον Αργεντινό του Παναθηναϊκού αρκετούς χώρους να πασάρει.

Όχι πως η ελευθερία κινήσεων έλειπε από τη Χαλκηδόνα, η οποία έφτασε στο 1-2, πέντε λεπτά πριν βγει το ημίχρονο. Ο Γιάννης Γκούμας έκανε παιδαριώδες λάθος στη μεσαία γραμμή, ο Αλ Τζάχερ έκλεψε τη μπάλα, πάσαρε ωραιότατα στον Κατεμή, εκείνος έσπασε το οφ σάιντ, έφτασε μπροστά από τον Γκαλίνοβιτς και έχοντας άφθονο χρόνο, πλάσαρε υποδειγματικά.

Στο τελευταίο λεπτό του πρώτου μέρους, οι αμφιβολίες για το αν βλέπαμε το καλύτερο παιχνίδι ίσως και για χρόνια στο ελληνικό πρωτάθλημα, έγιναν βεβαιότητα. Ο Γκονζάλες, με μία ενέργεια που καταξιώνει κάποιον σε τοπ επίπεδο, πέρασε όποιον βρήκε μπροστά του και δεν τα’ χασε όταν κλείστηκε στη περιοχή. Με άψογη λόμπα-πλασέ, έστειλε τη μπάλα εκτός ακτίνας του Εμπέντε, για να έρθει η ισοφάριση.

Πριν οι παίκτες του Γιώργου Παράσχου συνειδητοποιήσουν το ότι έχασαν την ευκαιρία να πάνε προηγούμενοι στα αποδυτήρια, βρέθηκαν πίσω στο σκορ. Αμέσως μετά τη σέντρα, ο Γκέκας πήρε τη μπάλα, έφυγε ταχύτατα μπροστά, την πέταξε αριστερά για τον Κωνσταντίνου, εκείνος με τη μία την πάσαρε στο ύψος της μικρής περιοχής για τον πρώτο σκόρερ του πρωταθλήματος, ο οποίος με τη σειρά του ολοκλήρωσε τη φάση, για να γίνει το 3-2 και να ολοκληρωθεί ένα γρήγορο, ποιοτικό, ισορροπημένο, μονολεκτικά, εκπληκτικό πρώτο μέρος. Πέντε γκολ, δύο δοκάρια, περαιτέρω ευκαιρίες, καθαρός χρόνος παιχνιδιού που ξεπέρασε τα 35 λεπτά, στοιχεία που κηλιδώθηκαν από την απουσία του κόσμου. Στερνή μου γνώση...

Το δεύτερο ημίχρονο άρχισε... από εκεί που είχαμε μείνει. Ο Χαραλαμπίδης έκλεψε τη μπάλα από τον Γελαδάρη, έκανε το γύρισμα από τα δεξιά αλλά ο Γκέκας δεν έβαλε την προβολή όπως θα ήθελε, για να μπλοκάρει ο Εμπέντε.

Η επιθετική τριάδα των πρωταθλητών, είχε πλέον βρει τα πατήματά της, αλλά μετά από ένα ακόμη σουτ του Κωνσταντίνου, η Χαλκηδόνα ισοφάρισε σε 3-3. Ο Ζαχαρόπουλος έπιασε την κεφαλιά μετά από σέντρα από τα αριστερά, ο Γκαλίνοβιτς έκανε λάθος εκτίμηση, η μπάλα έπεσε στον Μόγιο, ο οποίος έστρωσε τον Κατεμή και εκείνος σε κενή εστία, πέτυχε το δεύτερο προσωπικό τέρμα του.

Ποιος είπε πως ένα ελληνικό ματς μπορεί να είναι ωραίο για ένα ημίχρονο μόνο. Στο 58ο και το 59ο λεπτό, ο Μιχάλης Κωνσταντίνου χτύπησε δύο φορές. Αρχικά, έδωσε και πάλι το προβάδισμα στο "τριφύλλι" με μακρινό σουτ, ενώ στην επόμενη φάση, ο Παπαδόπουλος σέντραρε από τα αριστερά και ο Κύπριος, με συστημένη κεφαλιά, νίκησε για δεύτερη φορά σε λίγα δευτερόλεπτα τον Εμπέντε.

Ο πρώτος που προσπάθησε να βάλει φρένο στον αφηνιασμένο χορό των δύο παρτενέρ, δεν ήταν άλλος από τον Αλμπέρτο Μαλεζάνι, ο οποίος απέσυρε τον Φάνη Γκέκα, για να περάσει στην θέση του τον Παντελή Κωνσταντινίδη.

Η συντηρητική προσέγγιση του Ιταλού, έριξε τους τόνους, αν και οι αμυντικές λειτουργίες των δύο ομάδων, κάθε άλλο παρά θα καθιστούσαν έκπληξη το να μπει διψήφιος αριθμός τερμάτων.

Το 6-3, ήρθε ένα τέταρτο πριν το τέλος. Η θωρακισμένη αριστερή πτέρυγα των πρωταθλητών, έδρασε και ο Παπαδόπουλος εκτέλεσε. Ο Γερμανός, έβγαλε ωραία διαγώνια μπαλιά στον περσινό πρώτο σκόρερ του Παναθηναϊκού, εκείνος έπαιξε... μπιλιάρδο με την άμυνα της Χαλκηδόνας, έφτασε μπροστά από τον Εμπέντε και δεν είχε πρόβλημα πιστοποιήσει την άψογη εμφάνισή του και με γκολ.

Το τελευταίο τέταρτο, δεν ήταν δυνατόν να περιλαμβάνει κάτι περισσότερο. Το μενού είχε απεριτίφ, πρώτα πιάτα, δεύτερα, επιδόρπιο, τα πάντα. Έτσι, το τελικό σφύριγμα βρήκε τις δύο ομάδες να σταματούν στα εννέα γκολ, με τον Παναθηναϊκό να παίρνει μία εν τέλει εύκολη νίκη, η οποία όμως έγινε έτσι χάρη στη ποιότητα των Γκονζάλες, Κωνσταντίνου, Γκέκα, στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου.

Κορυφαίος ανάμεσα σε πολλούς ήταν ο Δημήτρης Παπαδόπουλος, ενώ οι Γκονζάλες, Κωνσταντίνου, Μινχ, Κατεμής, Σωτήρχος και Ζαχαρόπουλος έκαναν ένα παιχνίδι που έχουν κάθε λόγο να το θυμούνται και μετά το πέρας της καριέρας τους. Όχι πως νομίζουμε ότι θα το ξεχάσει κάποιος από όλους όσοι ενεπλάκησαν.

από contra.gr

panathinaikos_logo_8987.gif

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 2 weeks later...

Γερά ρε τριφυλλάρα!

Πέταξε για τη Μόσχα η ομάδα μπάσκετ με τις ευχές όλων μας να κάνει ό,τι καλύτερο και,γιατί όχι,να γυρίσει με την 4η κούπα στις αποσκευές της.Σε κάθε περίπτωση όλοι οι οπαδοί του ΠΑΟ είμαστε περήφανοι για αυτή την ομάδα που κάνει πράξη εδώ και πολλά χρόνια το "Ελλάς,Ευρώπη,Παναθηναϊκός".

Την Παρασκευή 6/5 στις 18.10 Μακάμπι-ΠΑΟ και στις 20.40 ΤΣΣΚΑ-Ταού και την Κυριακή ο μικρός τελικός στις 15.10 και ο μεγάλος στις 17.40.Όλα τα ματς ζωντανά από το Supersport.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Δυστυχώς χάσαμε απο τη Μακάμπι αλλά κι αυτοί οι εβραίοι ούτε τα προσχήματα δεν κρατούν. Εβραίος ήταν ένας εκ των διαιτητών του αγώνα... emeleos

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ο διαιτητής ηταν εβραίος; Αυτό έφταιγε δηλαδή;;

:lol::lol::lol::lol:

Βαζελάκια είστε για πολλά γέλια. Πάντα δικαιολογίες ψάχνετε.

:splaaaats::splaaaats::splaaaats::splaaaats::splaaaats::splaaaats::splaaaats::splaaaats::splaaaats::splaaaats:

Καλή επιτυχία στο μικρό τελικό..

Ακου ο διατητής ήταν εβραίος....

χαχαχαχαχαχαχαχαχααχαχαχααχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχααχαχααχαχχααχαχαχαχααχαχαχαααχααχααχαχαχαχααχααχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχααχαχαχαχαχαχαχαχααχαααχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχααχαχαχαχααχαχαχαχαχαχααχαχα emeleos

:antegeia:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Χαρήκατε μωρές τσουτσούνες...

Κάλιο πιπωμένοι στο final four παρά να μην το βλέπουμε ούτε με κυάλια (κι αυτά να είναι μάρκας Γιούνγκενμπραντ)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Και για μια ακόμα φορά γινόμαστε μάρτυρες του συγκλονιστικού γεγονότος να εμφανίζονται οι γαύροι για να χαρούνε μετά από μια αποτυχία του ΠΑΟ (κάτι σαν τα σαλιγκάρια μετά τη βροχή δηλαδή). Ρε παλικάρια να μιλήσετε για άλλα σπορ αλλα για το μπάσκετ; Ήμαρτον!!! emeleos Θα πέσει φωτιά να σας κάψει! Αντί να λέτε κι ευχαριστώ που το κοντέρ σταμάτησε στους +31 την τελευταία φορά βγάζετε και γλωσσίτσα! Μια συμβουλή σας δίνω, μην περάσετε καλύτερα στα πλει-οφ γιατί εκεί παίζουν οι μεγηάλες ομάδες και μπορεί αυτή τη φορά να μη σταματήσουμε στους 30 πόντους! :antegeia:

ΥΓ. Έχετε αγοράσει και για του χρόνου θέση στην Ευρωλίγκα; Εκτός από το ποδόσφαιρο διασκεδάζετε και στο μπάσκετ πλέον όλη την Ευρώπη!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

1149.jpg

Κρίμα...Η ομάδα σήμερα πάλεψε όσο την άφησαν.Δεν έκανε μεγάλο παιχνίδι αλλά κάθε φορά που πλησίαζε την υπέρβαση της έκαναν σαφές πως ο νικητής ήταν προαποφασισμένος.Και για όσους δεν είδαν το ματς να πούμε χαρακτηριστικά πως στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου δε δίνεται φάουλ-ορισμός στον Τσαρτσαρή και ο Γιασικεβίτσιους στον αιφνιδιασμό στέλνει το σκορ στο +8 αντί για το +4.Δύο αντιαθλητικά φάουλ στην τελευταία περίοδο σφυρίχτηκαν πολύ "εύκολα" (ειδικά το πρώτο) σε σχέση με ένα δικό μας που δε δόθηκε.Γενικά κάθε φορά που η ομάδα πλησίαζε άρχιζαν να δουλεύουν τα "στραγάλια" στις άμυνες μας...Κι ας μην ξεχνάμε τον "αποκλεισμό" του Λάκοβιτς από το ματς αφού του δόθηκαν 3 φάουλ(με ένα αμίμητο στη σέντρα) με το ξεκίνημα του ματς και όταν ξαναμπήκε στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου του φόρτωσαν ανύπαρκτο 4ο φάουλ αφήνοντάς τον εκτός ματς.

Με τα παραπάνω δε λέμε πως μας έκλεψαν τη νίκη,απλά δε μας άφησαν να τη διεκδικήσουμε για να μη χρειαστεί να εκτεθούν κάνοντας το μεγάλο έγκλημα στο τέλος.Ήταν μια σφαγή "προληπτική".Τι άλλο να πούμε:Άλλη φορά να βάζουμε κάτω τα μπάτζετ,τους χορηγούς και τα εισιτήρια και να μην κατεβαίνουμε στα παρκέ.

Για να πούμε 2 λόγια για την ομάδα δεν έπιασε μεγάλη απόδοση αλλά έδωσε ό,τι είχε κι έπαιξε γερή άμυνα όταν της επέτρεψαν.Κορυφαίοι οι Κουτλουάι,Σκεπάνοβιτς,Διαμαντίδης ενώ πολύ μέτρια απόδοση είχαν οι ψηλοί μας.Ειδικά ο Μπατίστ απογοήτευσε ενώ ο Μπάξτερ δυστυχώς δε χρησιμοποιήιθηκε καθόλου.Και ίσως δεν αρκούσαν για να κερδίσουν τους ψηλούς της Μακάμπι.

Από εμάς ένα μπράβο σε όλους τους συντελεστές της ομάδας και στα 400 αδέρφια που βρέθηκαν στο Ολυμπίνσκι.Έκαναν ό,τι μπορούσαν.

www.greenwebfans.com

Aυτό που με σιγουριά ξέρω είναι ότι το όνομα του Φ4 ήταν η Μακάμπι. Ως πρωταθλήτρια Ευρώπης, ως η ομάδα με τους χορηγούς, με το λομπυ που έχει δημιουργήσει στο ευρωπαικό μπάσκετ και ειδικά στην ULEB, με τον περισσότερο κόσμο που κατέβασε κτλ. Και για μένα, σήμερα βοηθήθηκε έξυπνα στα κρίσιμα σημεία.

Αυτό που κρατάω είναι η τεράστια προσπάθεια των παιχτών. Παρόλο που είμασταν σε ΚΑΚΗ μέρα (τρομερή αστοχία ακόμα και σε εύκολα σουτ) , το πάλεψαν πάρα πολύ, και για μένα η Μακάμπι δεν ήταν και καμιά καλύτερη ομάδα από την Ταου ή την Εφές που τις είδαμε και στην Αθήνα. Κρίμα που την πετύχαμε στον ημιτελικό, το σπρώξιμο της ήταν λίγο πολύ αναμενόμενο.

Ενα μεγάλο μπράβο στα αδέρφια που ταξίδεψαν στη Μόσχα και προσπάθησαν να ενισχύσουν την ομάδα.

Οσοί δεν είδαν το ματς και δεν ξέρουν απο μπάσκετ ας μην σχολιάζουν για τον αγώνα και την διαιτησία.Ο Γιούνκγενμπραντ είναι γνωστός ανθέλληνας και έχει σφάξει πολλές φορές τις ελληνικές ομάδες.Μερικά σφυρίγματά τους μόνο γέλια προκαλούσαν.(μέχρι και οι δημοσιογράφοι του SS γελούσαν!!)

Τώρα για τα γαυράκια που εμφανίστηκαν πάλι με φωταγραφιούλες και πλακίτσα να τους θυμίσω οτι στην επόμενη αγωνιστική εχουν μεγάλο ντέρμπι με τον Απόλλωνα Πάτρας για την προνομιούχο 8η θέση και την είσοδο στα play off

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Παλέψτε μπας και μπείτε στα playoff και παρακαλέστε τον Σωκράτη να δώσει κανά φράγκο...Ουστ! Ρε Αντιπαναθηναϊκοί μέχρι και Εβραίοι είστε ικάνοι να γίνεται... Ξεφτίλες!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Τι εγινε ρε παιδια ? Παλι δεν αποβληθηκε παικτης σας πριν απο ντερμπι ? Παλι βαλθηκατε να σωσετε τον Οφη μη τυχον και πεσει κατηγορια το υποκαταστημα ? Μη μιλαμε μονο για γυναικειο μπασκετ.

Σαλομ. :bloodomen:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Μακάρι να πέσει το καταραμένο το παράρτημα, η ντροπή της Κρήτης. Αν υποψιαστούν οι οπαδοί ότι τελευταία αγωνιστική παίζεται λαδιά έχει να γίνει σφαγή, διότι αηδίασαν τα ψέματα και έχουν αγριέψει ....

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντησε σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.