Jump to content

Εγκυμοσύνη και επικουρικό


Alexia...

Recommended Posts

Καλησπέρα σας, γνωρίζει κάποιος τι άδειες δικαιούται μια επικουρική ιατρός σε κύηση; Σε μια ειδική έκθεση από το Συνήγορο του Πολίτη βρήκα ότι δεν δικαιούνται καμία μορφή γονικής άδειας (πλην κύησης και λοχείας). Ισχύει; Ξέρει κανείς κάτι παραπάνω; Τι γίνεται με αναρρωτική σε επαπειλούμενη κύηση; Δεν πληρώνεσαι από το ΙΚΑ όπως οι ειδικευόμενες;

https://www.ygeianet.gr/images/site/1510/20533_large/ ## no greeklish please! ## - oxi fragolevantika grapste kalytera sta agglika -kh_ek8esh_gia_ish_metaxeirish_andrwn_gynaikwn__sel__30_adeies_anatrofhs_paidioy_ ## no greeklish please! ## - oxi fragolevantika grapste kalytera sta agglika -keyomenwn_giatrwn_.pdf Σελίδα 31

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Αναρρωτική όπως και στην ειδικότητα . Κυήσεως και λοχείας κανονικά. Και μειωμένο ωράριο ή μαζεμένη θηλασμού ανάλογα και το χρόνο σύμβασης που σου απομένει. 

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας. Πιθανόν  η νομική υπηρεσία του ΙΣΑ βασίζεται στην ανωτέρω ειδική έκθεση από το Συνήγορο του Πολίτη, στην οποία  οι επικουρικοί ιατροί όντως ΔΕΝ δικαιούνται άδεια ανατροφής τέκνου.  Απλά δεν το έχω βρει σε κανένα ΦΕΚ. 

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 2 weeks later...
On 18/4/2020 at 1:36 ΠΜ, done said:

Αναρρωτική όπως και στην ειδικότητα . Κυήσεως και λοχείας κανονικά. Και μειωμένο ωράριο ή μαζεμένη θηλασμού ανάλογα και το χρόνο σύμβασης που σου απομένει. 

Ξέρετε αν το ίδιο ισχύει κ για το λοιπό επικουρικό προσωπικό (πλην γιατρών) ; Σε ένα διετές πρόγραμμα , δέχονται να απουσιάσεις λόγω εγκυμοσύνης κ λοχείας , Χωρίς να υπάρχουν επιπτώσεις στη σύμβαση ;  Έχω αγχωθεί πολύ ... 😥 

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 1 month later...
On 22/4/2020 at 1:50 ΜΜ, Alexia... said:

Επίσης, γνωρίζει κανείς αν η σύμβαση εργασίας παρατείνεται προς συμπλήρωση του χρόνου υπηρεσίας;

Φαντάζομαι έχεις την απάντηση, όχι, είναι ένα ημερολογιακό έτος, άσχετα από το χρόνο της πραγματικής υπηρεσίας. 
Δε μίλησα για ανατροφής τέκνου, αλλά για θηλασμού (2ωρες/ημέρα, που μπορείς να τις πάρεις και μαζεμένες).

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 1 month later...

Καλησπέρα! Γνωρίζει κάποιος ποιές είναι οι αποδοχές του ΙΚΑ σε περίπτωση αναρρωτικής λόγω επαπειλούμενης κύησης; Ευχαριστώ πολύ!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 2 months later...

Το ΙΚΑ σου χορηγεί επίδομα ασθενείας, ποσού που υπολογίζεται με βάση το τελευταίο ημερομίσθιό σου του προηγούμενου έτους. Δεν ξέρω ακριβώς πως το υπολογίζουν. Το θέμα είναι ότι δεν δικαιούνται όλοι επίδομα ασθενείας. Απαραίτητη προϋπόθεση είναι να έχουν συμπληρωθεί 120 ημέρες ασφάλισης τον προηγούμενο χρόνο ή στο τελευταίο 15μηνο, χωρίς να υπολογίζονται οι τρεις τελευταίοι μήνες.

https://www.efka.gov.gr/el/epidoma-astheneias

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

On 1/7/2020 at 4:11 ΜΜ, Tina3 said:

Καλησπέρα! Γνωρίζει κάποιος ποιές είναι οι αποδοχές του ΙΚΑ σε περίπτωση αναρρωτικής λόγω επαπειλούμενης κύησης; Ευχαριστώ πολύ!

 

On 1/7/2020 at 4:11 ΜΜ, Tina3 said:

Καλησπέρα! Γνωρίζει κάποιος ποιές είναι οι αποδοχές του ΙΚΑ σε περίπτωση αναρρωτικής λόγω επαπειλούμενης κύησης; Ευχαριστώ πολύ!

Το ΙΚΑ σου χορηγεί επίδομα ασθενείας, ποσού που υπολογίζεται με βάση το τελευταίο ημερομίσθιό σου του προηγούμενου έτους. Δεν ξέρω ακριβώς πως το υπολογίζουν. Το θέμα είναι ότι δεν δικαιούνται όλοι επίδομα ασθενείας. Απαραίτητη προϋπόθεση είναι να έχουν συμπληρωθεί 120 ημέρες ασφάλισης τον προηγούμενο χρόνο ή στο τελευταίο 15μηνο, χωρίς να υπολογίζονται οι τρεις τελευταίοι μήνες.

https://www.efka.gov.gr/el/epidoma-astheneias

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 1 month later...
On 2/9/2020 at 1:50 ΜΜ, Alexia... said:

 

Το ΙΚΑ σου χορηγεί επίδομα ασθενείας, ποσού που υπολογίζεται με βάση το τελευταίο ημερομίσθιό σου του προηγούμενου έτους. Δεν ξέρω ακριβώς πως το υπολογίζουν. Το θέμα είναι ότι δεν δικαιούνται όλοι επίδομα ασθενείας. Απαραίτητη προϋπόθεση είναι να έχουν συμπληρωθεί 120 ημέρες ασφάλισης τον προηγούμενο χρόνο ή στο τελευταίο 15μηνο, χωρίς να υπολογίζονται οι τρεις τελευταίοι μήνες.

https://www.efka.gov.gr/el/epidoma-astheneias

Ευχαριστώ πολύ! Επίσης, θα ήθελα να ρωτήσω εάν γνωρίζει κάποιος αν ισχύει η 9μηνη άδεια ανατροφής για τους επικουρικούς ιατρούς;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Μόλις τώρα, Tina3 said:

Ευχαριστώ πολύ! Επίσης, θα ήθελα να ρωτήσω εάν γνωρίζει κάποιος αν ισχύει η 9μηνη άδεια ανατροφής για τους επικουρικούς ιατρούς;

 

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 3 weeks later...
On 20/10/2020 at 10:28 ΠΜ, Tina3 said:

 

Δεν ξέρω αν λέγεται "9μηνη άδεια ανατροφής τέκνου" ή αν είναι άλλη αυτή,  αλλά δικαιούσαι "άδεια θηλασμού και φροντίδας παιδιού" με αποδοχές εναλλακτικά της χρήσης μειωμένου ωραρίου, η οποία αντιστοιχεί σε 82 εργάσιμες ημέρες (δηλαδή περίπου 3,5 μήνες).

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

10 λεπτά πριν, Alexia... said:

Δεν ξέρω αν λέγεται "9μηνη άδεια ανατροφής τέκνου" ή αν είναι άλλη αυτή,  αλλά δικαιούσαι "άδεια θηλασμού και φροντίδας παιδιού" με αποδοχές εναλλακτικά της χρήσης μειωμένου ωραρίου, η οποία αντιστοιχεί σε 82 εργάσιμες ημέρες (δηλαδή περίπου 3,5 μήνες).

Ευχαριστώ πολύ!  Από την ΥΠΕ μου είπαν ότι το διάστημα της ισόχρονη άδεια (αντί του μειωμένου ωραρίου) προσαρμόζεται ανάλογα με τη διάρκεια της σύμβασης που σου απομένει, επομένως δεν είναι στάνταρ ημέρες, εκτός κι αν εννοείς κάποια άλλη άδεια;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

13 λεπτά πριν, Tina3 said:

Ευχαριστώ πολύ!  Από την ΥΠΕ μου είπαν ότι το διάστημα της ισόχρονη άδεια (αντί του μειωμένου ωραρίου) προσαρμόζεται ανάλογα με τη διάρκεια της σύμβασης που σου απομένει, επομένως δεν είναι στάνταρ ημέρες, εκτός κι αν εννοείς κάποια άλλη άδεια;

Αυτήν εννοώ και πρέπει να είναι όπως τα λες. Μου φαίνεται λογικό να προσαρμόζεται,  καθώς σε κάποιον μπορεί να λήγει σύντομα η σύμβαση του. Από ποια ΥΠΕ στο είπαν; Ξέρεις πως ακριβώς υπολογίζονται οι ημέρες; Ευχαριστώ και γω! 

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

1 ώρα πριν, Alexia... said:

Αυτήν εννοώ και πρέπει να είναι όπως τα λες. Μου φαίνεται λογικό να προσαρμόζεται,  καθώς σε κάποιον μπορεί να λήγει σύντομα η σύμβαση του. Από ποια ΥΠΕ στο είπαν; Ξέρεις πως ακριβώς υπολογίζονται οι ημέρες; Ευχαριστώ και γω! 

Από την 1η ΥΠΕ μου το είπαν. Δεν ξέρω ακριβώς πώς υπολογίζονται οι ημέρες..Δες εδώ για μια πρώτη εικόνα αλλά καλύτερα ρώτα στην ΥΠΕ που υπάγεσαι. 

 

Βάσει των διατάξεων των από 2002 και 2004 Εθνικών Γενικών Συλλογικών Συμβάσεων Εργασίας (Ε.Γ.Σ.Σ.Ε.) οι μητέρες εργαζόμενες δικαιούνται, για χρονικό διάστημα 30 μηνών από τη λήξη της άδειας λοχείας, είτε να προσέρχονται αργότερα, είτε να αποχωρούν νωρίτερα κατά μία ώρα κάθε ημέρα.

Εναλλακτικά, με συμφωνία του εργοδότη, το ημερήσιο ωράριο των μητέρων μπορεί να ορίζεται μειωμένο κατά 2 ώρες ημερησίως για τους πρώτους 12 μήνες και σε μία ώρα για 6 επιπλέον μήνες.

-Υπολογισμός : Για τη μετατροπή των ωρών, κατά τις οποίες η τεκούσα δικαιούται να απέχει από την εργασία της μετά τον τοκετό, σε συνεχές χρονικό διάστημα, ακολουθούνται τα εξής : α) Αρχικά από την περίοδο των 30 μηνών αφαιρούνται τα διαστήματα της κανονικής άδειας, οι Κυριακές και όταν πρόκειται για πενθήμερη εργασία και τα Σάββατα, καθώς και οι εξαιρέσιμες γιορτές (εφόσον κατά τα συγκεκριμένα έτη δεν εμπίπτουν με Σάββατο ή Κυριακή), β) επίσης αφαιρούνται και οι ώρες που αντιστοιχούν σε τυχόν άλλες άδειες που εμπίπτουν στο χρονικό διάστημα των 30 μηνών. Στη συνέχεια, ο αριθμός των ημερών που προκύπτει διαιρείται δια του 8, ήτοι όσο και το ωράριο της 5θήμερης εργασίας. Το πηλίκο της διαίρεσης  αποτελεί τον αριθμό των εργασίμων ημερών που δικαιούται η τεκούσα, ως ισόχρονη άδεια (έγγραφο 5688/2009 Υπουργείου Εργασίας).

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ως τώρα ήξερα ότι οι επικουρικοί ιατροί δεν δικαιούνται την "6μηνη ειδική άδεια προστασίας μητρότητας" από τον ΟΑΕΔ, όμως άκουσα ότι κάποια μητέρα την πήρε. Ισχύει; Ξέρει κάποιος κάτι επίσημα; 

Εγώ αυτό που ήξερα είναι ότι, οι επικουρικοί ιατροί έχουν σύμβαση εργασίας ιδιωτικού δικαίου "δημοσίου τομέα".  Στην ιστοσελίδα του ΟΑΕΔ http://www.oaed.gr/ ## no greeklish please! ## - oxi fragolevantika grapste kalytera sta agglika -ke-paroche-prostasias-tes-metrotetas αναφέρει ότι τη δικαιούνται οι μητέρες οι οποίες είναι ασφαλισμένες στον Ε.Φ.Κ.Α.-τ. ΙΚΑ–ΕΤΑΜ και απασχολούνται σε επιχειρήσεις ή εκμεταλλεύσεις του ΙΔΙΩΤΙΚΟΥ ΤΟΜΕΑ, με σχέση εξαρτημένης εργασίας, ορισμένου ή αορίστου χρόνου. 

Από τα ανωτέρω, εγώ καταλαβαίνω ότι δεν τη δικαιούνται. Ξέρει κανείς κάτι περισσότερο; 

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 8 months later...

Καλησπέρα

Γνωρίζει κάποιος αν κατά τη διάρκεια της άδειας μητροτητας επιδοτουμαστε από τον ΟΑΕΔ και για τις εφημερίες που δεν κάνουμε στη διάρκεια της από τη στιγμή που κάναμε κανονικά εφημερίες το τελευταίο εξάμηνο μέχρι να βγούμε σε άδεια κυοφορίας;

Γιατι βγήκε η απόφαση μου για το συμπληρωματικό επίδομα μητροτητας του ΟΑΕΔ και το ποσό πιστωσης είναι πολύ μικρότερο από τη διαφορά των αποδοχών του εργοδότη μου(λαμβάνοντας υπόψιν και τις εφημερίες που έκανα μέχρι δυο μήνες πριν γεννήσω) μειον το ποσό που έλαβα από το ΙΚΑ

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ερώτηση σχετικά με την ΕΙΔΙΚΗ ΠΑΡΟΧΗ ΠΡΟΣΤΑΣΙΑΣ ΜΗΤΡΟΤΗΤΑΣ
 
Σύμφωνα με τις διατάξεις της παρ 2 του άρθρου 36 του Ν.4808/2021 (επέκταση της ειδικής παροχής προστασίας μητρότητας και σε εργαζόμενες σε υπηρεσίες του Δημόσιου τομέα), μου χορηγήθηκε από τον εργοδότη μου "Ειδική άδεια προστασίας μητρότητας διάρκειας έξι μηνών".
 
Το θέμα είναι ότι κανείς δεν ξέρει από πού θα πληρώνομαι. Η 6μηνη άδεια του ΟΑΕΔ που ίσχυε στον ιδιωτικού τομέα, πληρωνεται με περίπου 530€ καθαρά από τον ΟΑΕΔ. Όμως σε εμάς που είμαστε ΙΔΙΩΤΙΚΟΥ ΔΙΚΑΙΟΥ αλλά Δημοσίου τομέα, κανείς δεν έχει καταλάβει με το ΦΕΚ από πού πληρωνόμαστε.
Το ΦΕΚ λέει "καταβάλεται από τον φορέα στον οποίο ανήκει οργανικά η υπάλληλος ή από τον φορέα στον οποίο υπηρετεί". Εμείς ανήκουμε στον ΟΑΕΔ αλλά υπηρετούμε στο νοσοκομείο.
 
Ξέρεις κανείς σας κάτι παραπάνω;
Η ειδική παροχή προστασίας μητρότητας καταβάλεται από τον Ο.Α.Ε.Δ. ή από τον εργοδότη;;;
Στο γραφείο προσωπικού του νοσοκομείου δεν γνωρίζουν ακόμα κάτι, ούτε από τον ΟΑΕΔ έχω απάντηση. Έχει σταλεί σε κάποιο νοσοκομείο ή ΟΑΕΔ της περιοχής σας διευκρινιστική εγκύκλιος του ανωτέρω άρθρου;
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Για οποίον δεν είχε ενημερωθεί ότι δικαιούμαστε και αυτή την άδεια, παραθέτω τις σχετικές διατάξεις του Ν.4808/2021 (ΦΕΚ101/Α ́/19-06-2021):

 
Παρ.2. του άρθρου 36:
Η ειδική παροχή προστασίας μητρότητας χορηγείται στο προσωπικό των περ. β) και γ) του άρθρου 33 υπό τις προϋποθέσεις του άρθρου 142 του ν. 3655/2008 και καταβάλλεται από τον φορέα στον οποίο ανήκει οργανικά η υπάλληλος ή από τον φορέα στον οποίο υπηρετεί και επιβαρύνεται με τη μισθοδοσία της, με ποσό ίσο με τον κατώτατο μισθό, όπως κάθε φορά καθορίζεται με βάση την Εθνική Γενική Συλλογική Σύμβαση Εργασίας.
 
Άρθρο 33:
Οι διατάξεις του παρόντος Κεφαλαίου εφαρμόζονται σε όλους τους εργαζόμενους γονείς, φυσικούς, θετούς, ανάδοχους, καθώς και στις τεκμαιρόμενες μητέρες του άρθρου 1464 του Αστικού Κώδικα, που αποκτούν τέκνο με τη διαδικασία της παρένθετης μητρότητας, οι οποίοι απασχολούνται, με σχέση πλήρους ή μερικής απασχόλησης: α) στον ιδιωτικό τομέα, β) σε υπηρεσίες του Δημοσίου τομέα, όπως ορίζεται στο άρθρο 14 του ν. 4270/2014 (Α’ 143), κατά το μέρος που εφαρμόζεται σε αυτούς η εργατική νομοθεσία, γ) σε υπηρεσίες του Δημοσίου τομέα, όπως ορίζεται στο άρθρο 14 του ν. 4270/2014 (Α’ 143) με σύμβαση έμμισθης εντολής, δ) με συμβάσεις ή σχέσεις μέσω επιχείρησης προσωρινής απασχόλησης, του άρθρου 115 του ν. 4052/2012 (Α’ 41) και ε) εφαρμόζονται επίσης στους εργαζομένους που έχουν προσληφθεί ή προσλαμβάνονται από την Πολεμική Αεροπορία και απασχολούνται στην Αμερικανική Ναυτική Ευκολία Σούδας.
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 1 month later...

Καλησπέρα η σύζυγος μου ανήκει στο επικουρικό προσωπικό ορισμένου χρόνου και θα ήθελα να μάθω αν δικαιούται την 6μηνη άδεια(επέκταση ειδικής άδειας μητρότητας) μετά το τέλος της λοχείας αδειας

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντησε σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.