Jump to content

Εγκυμοσύνη και επικουρικό


Alexia...

Recommended Posts

σωκρατη εσυ σουπερσταρ , καλημερα , 

μονο λογιστης θα στο απαντησει αυτο 

δεν υπαρχει μεμονωμενη απαντηση 

Με το άρθρο 142 του ασφαλιστικού Ν. 3655/08 (ΔΕΝ 2008, τεύχος 1513 σελ. 435 επομ.), όπως έχει ερμηνευθή με το άρθρο 36 παρ. 2 του Ν. 3996/11 (ΔΕΝ 2011 σελ. 1090), καθιερώθηκε ως «ειδική παροχή προστασίας μητρότητος» το δικαίωμα της τεκούσης γυναίκας, ασφαλισμένης του ΙΚΑ-ΕΤΑΜ και εργαζομένης με σχέση εργασίας ωρισμένου ή αορίστου χρόνου, να ζητήση και να λάβη από τον εργοδότη της «ειδική άδεια προστασίας μητρότητας έξη μηνών». Ο νόμος καθορίζει επακριβώς το χρονικό σημείο λήψεως της αδείας αυτής· Πρόκειται για την λήξη της αδείας λοχείας και της τυχόν χορηγηθείσης ισόχρονης προς το μειωμένο ωράριο αδείας.

Αν δεν κάνη χρήση της ισόχρονης προς την διάρκεια του μειωμένου ωραρίου αδείας η μητέρα, τότε δικαιούται να λάβη την εξάμηνη άδεια αμέσως μετά από την λήξη της αδείας λοχείας, στην συνέχεια δε να λάβη και το μειωμένο ωράριο για τον υπόλοιπο μέχρι τούς 30 μήνες από της λήξεως της λοχείας χρόνο.

Βάσει εξουσιοδοτήσεως του Νομου εξεδόθη η υπ  ἀριθμ. 33891/606/7-5-08 απόφαση (ΦΕΚ 833, τεύχος Β’ της 9-5-08 βλ. ΔΕΝ 2008 σελ. 683). Στην απόφαση ορίζεται ως έναρξη της εξαμήνου ειδικής αδείας η επομένη της λήξεως της αδείας μητρότητος (τοκετού και λοχείας) ή της λήξεως της ισόχρονης προς το μειωμένο ωράριο αδείας (χορηγηθείσης αμέσως μετά από την άδεια λοχείας) ή η επομένη της λήξεως της κανονικής ετησίας αδείας που τυχόν έλαβε η μητέρα (εφ’  όσον βάσει του νόμου υπήρχε υποχρέωση του εργοδότου), μετά από την άδεια μητρότητος ή και την ισόχρονη άδεια).

Από τις ανωτέρω διατάξεις προκύπτει ότι η άδεια του 6μηνου, συνιστώσα «ειδική παροχή προστασίας της μητρότητος» αποτελεί τρόπον τινά συνέχεια της αδείας μητρότητος, έχει δηλαδή ως σκοπό την παραμονή της μητέρας επί περισσότερο χρόνο στην διάθεση του νεογέννητου βρέφους της.  Η άδεια προβλέπεται για την τεκούσα και όχι και για την περίπτωση υιοθεσίας.  Εχει θεσπισθή μόνον για την μητέρα και όχι και για τον πατέρα. Προϋποθέτει δε την ύπαρξη «τέκνου», δεν χορηγείται δηλαδή όταν το τεχθέν απεβίωσε κατά τον τοκετό ή μετά από αυτόν (βλ. και ΔΕΝ 2010 σελ. 830). Για την άδεια αυτή βλέπετε στο ΔΕΝ 2010, τεύχος 1554 σελ. 241. Βλ. και ΔΕΝ 2008 σελ. 688. Βλ. και την  Εγκ. ΟΑΕΔ ΔΕΝ 2008 σελ. 685. Για την αναγνώριση του πλασματικού χρόνου στούς ασφαλιστικούς  Οργανισμούς βλ.  Εγκ. στο ΔΕΝ 2008 σελ. 839. Για τον χρόνο της 6μηνου αδείας, ο οποίος θεωρείται ως εν ασφαλίσει, βλ. και το άρθρο 36 παρ. 2 του Ν. 3996/11. Γενικά για την αντιμετώπιση της αδείας αυτής κοινωνικοασφαλιστικώς, βλ.  Ασφ. Θεμ. ΔΕΝ 2011 σελ. 1526.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

4 ώρες πριν, moudou said:

σωκρατη εσυ σουπερσταρ , καλημερα , 

μονο λογιστης θα στο απαντησει αυτο 

δεν υπαρχει μεμονωμενη απαντηση 

Με το άρθρο 142 του ασφαλιστικού Ν. 3655/08 (ΔΕΝ 2008, τεύχος 1513 σελ. 435 επομ.), όπως έχει ερμηνευθή με το άρθρο 36 παρ. 2 του Ν. 3996/11 (ΔΕΝ 2011 σελ. 1090), καθιερώθηκε ως «ειδική παροχή προστασίας μητρότητος» το δικαίωμα της τεκούσης γυναίκας, ασφαλισμένης του ΙΚΑ-ΕΤΑΜ και εργαζομένης με σχέση εργασίας ωρισμένου ή αορίστου χρόνου, να ζητήση και να λάβη από τον εργοδότη της «ειδική άδεια προστασίας μητρότητας έξη μηνών». Ο νόμος καθορίζει επακριβώς το χρονικό σημείο λήψεως της αδείας αυτής· Πρόκειται για την λήξη της αδείας λοχείας και της τυχόν χορηγηθείσης ισόχρονης προς το μειωμένο ωράριο αδείας.

Αν δεν κάνη χρήση της ισόχρονης προς την διάρκεια του μειωμένου ωραρίου αδείας η μητέρα, τότε δικαιούται να λάβη την εξάμηνη άδεια αμέσως μετά από την λήξη της αδείας λοχείας, στην συνέχεια δε να λάβη και το μειωμένο ωράριο για τον υπόλοιπο μέχρι τούς 30 μήνες από της λήξεως της λοχείας χρόνο.

Βάσει εξουσιοδοτήσεως του Νομου εξεδόθη η υπ  ἀριθμ. 33891/606/7-5-08 απόφαση (ΦΕΚ 833, τεύχος Β’ της 9-5-08 βλ. ΔΕΝ 2008 σελ. 683). Στην απόφαση ορίζεται ως έναρξη της εξαμήνου ειδικής αδείας η επομένη της λήξεως της αδείας μητρότητος (τοκετού και λοχείας) ή της λήξεως της ισόχρονης προς το μειωμένο ωράριο αδείας (χορηγηθείσης αμέσως μετά από την άδεια λοχείας) ή η επομένη της λήξεως της κανονικής ετησίας αδείας που τυχόν έλαβε η μητέρα (εφ’  όσον βάσει του νόμου υπήρχε υποχρέωση του εργοδότου), μετά από την άδεια μητρότητος ή και την ισόχρονη άδεια).

Από τις ανωτέρω διατάξεις προκύπτει ότι η άδεια του 6μηνου, συνιστώσα «ειδική παροχή προστασίας της μητρότητος» αποτελεί τρόπον τινά συνέχεια της αδείας μητρότητος, έχει δηλαδή ως σκοπό την παραμονή της μητέρας επί περισσότερο χρόνο στην διάθεση του νεογέννητου βρέφους της.  Η άδεια προβλέπεται για την τεκούσα και όχι και για την περίπτωση υιοθεσίας.  Εχει θεσπισθή μόνον για την μητέρα και όχι και για τον πατέρα. Προϋποθέτει δε την ύπαρξη «τέκνου», δεν χορηγείται δηλαδή όταν το τεχθέν απεβίωσε κατά τον τοκετό ή μετά από αυτόν (βλ. και ΔΕΝ 2010 σελ. 830). Για την άδεια αυτή βλέπετε στο ΔΕΝ 2010, τεύχος 1554 σελ. 241. Βλ. και ΔΕΝ 2008 σελ. 688. Βλ. και την  Εγκ. ΟΑΕΔ ΔΕΝ 2008 σελ. 685. Για την αναγνώριση του πλασματικού χρόνου στούς ασφαλιστικούς  Οργανισμούς βλ.  Εγκ. στο ΔΕΝ 2008 σελ. 839. Για τον χρόνο της 6μηνου αδείας, ο οποίος θεωρείται ως εν ασφαλίσει, βλ. και το άρθρο 36 παρ. 2 του Ν. 3996/11. Γενικά για την αντιμετώπιση της αδείας αυτής κοινωνικοασφαλιστικώς, βλ.  Ασφ. Θεμ. ΔΕΝ 2011 σελ. 1526.

Επιτρέψτε μου να σας διορθώσω όσον αφορά στην τελευταία παράγραφο. Η άδεια προβλέπεται πλέον και για την περίπτωση υιοθεσίας, όπως τροποποιήθηκε με την παρ.1 του άρθρου 36 του Ν.4808/2021 (ΦΕΚ101/Α ́/19-06-2021).  

1. Στο άρθρο 142 του ν. 3655/2008 (Α’ 58) το ένατο εδάφιο αντικαθίσταται ως εξής:

«Την ειδική παροχή προστασίας μητρότητας, σύμφωνα με το παρόν, δικαιούνται και η τεκμαιρόμενη μητέρα του άρθρου 1464 του Αστικού Κώδικα, που αποκτά τέκνο με τη διαδικασία της παρένθετης μητρότητας και η εργαζόμενη, που υιοθετεί τέκνο από την ένταξη του παιδιού στην οικογένεια και έως την ηλικία των οκτώ (8) ετών.».

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

15 ώρες πριν, Σωκράτης said:

Καλησπέρα η σύζυγος μου ανήκει στο επικουρικό προσωπικό ορισμένου χρόνου και θα ήθελα να μάθω αν δικαιούται την 6μηνη άδεια(επέκταση ειδικής άδειας μητρότητας) μετά το τέλος της λοχείας αδειας

Καλημέρα Σωτήρη,

Η σύζυγός σου είναι επικουρική ιατρός;;; Εάν ναι, η σύμβαση της είναι ιδιωτικού δικαίου ορισμένου χρόνου (ΙΔΟΧ) με απασχόληση στον Δημόσιο Τομέα, οπότε εμπίπτει στις διατάξεις της παρ.2 του άρθρου 36 του Ν.4808/2021. Δες το προηγούμενο post μου.

Ωστόσο ως φαίνεται, η ειδική παροχή προστασίας μητρότητας καταβάλλεται από τον εργοδότη και όχι από τον ΟΑΕΔ. Ψάχνω το θέμα εδώ και τρεις μήνες και κανείς δεν μου έχει απαντήσει επίσημα για τον τρόπο πληρωμής. Το μόνο σίγουρο είναι, ότι εμείς οι επικουρικοί ιατροί, ΔΙΚΑΙΟΥΜΑΣΤΕ την 6μηνη άδεια προστασίας μητρότητας.

Αν έχεις κάποια άλλη πληροφορία θα το εκτιμούσα να με ενημερώσεις και μενα.

Ευχαριστώ

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

χωρις να με απασχολει το θεμα προς το παρων ,

δινω μια ιδεα ...

ισως σας βοηθησει ο δικηγορος του πανελληνιου σε αυτο 

και εφοσον εισαστε αρκετοι που σας ενδιαφερει να καλυφθουν τα οποια εξοδα απο κοινου 

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

3 ώρες πριν, Alexia... said:

Καλημέρα Σωτήρη,

Η σύζυγός σου είναι επικουρική ιατρός;;; Εάν ναι, η σύμβαση της είναι ιδιωτικού δικαίου ορισμένου χρόνου (ΙΔΟΧ) με απασχόληση στον Δημόσιο Τομέα, οπότε εμπίπτει στις διατάξεις της παρ.2 του άρθρου 36 του Ν.4808/2021. Δες το προηγούμενο post μου.

Ωστόσο ως φαίνεται, η ειδική παροχή προστασίας μητρότητας καταβάλλεται από τον εργοδότη και όχι από τον ΟΑΕΔ. Ψάχνω το θέμα εδώ και τρεις μήνες και κανείς δεν μου έχει απαντήσει επίσημα για τον τρόπο πληρωμής. Το μόνο σίγουρο είναι, ότι εμείς οι επικουρικοί ιατροί, ΔΙΚΑΙΟΥΜΑΣΤΕ την 6μηνη άδεια προστασίας μητρότητας.

Αν έχεις κάποια άλλη πληροφορία θα το εκτιμούσα να με ενημερώσεις και μενα.

Ευχαριστώ

Καλησπέρα,είναι με σύμβαση ιδοχ.Αυτο το διάστημα που έχεις πάρει την άδεια από ποιον φορέα πληρώνεσαι;

 

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

17 λεπτά πριν, Σωκράτης said:

Καλησπέρα,είναι με σύμβαση ιδοχ.Αυτο το διάστημα που έχεις πάρει την άδεια από ποιον φορέα πληρώνεσαι;

 

Από τον φορέα στον οποίο υπηρετώ, δηλαδή από τον εργοδότη μου που είναι το νοσοκομείο. (Ο ΟΑΕΔ απάντησε απορριπτικά στο αίτημά μου διότι απασχολούμαι σε επιχείρηση του δημοσίου τομέα και όχι του ιδιωτικού.)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

39 λεπτά πριν, Alexia... said:

Από τον φορέα στον οποίο υπηρετώ, δηλαδή από τον εργοδότη μου που είναι το νοσοκομείο. (Ο ΟΑΕΔ απάντησε απορριπτικά στο αίτημά μου διότι απασχολούμαι σε επιχείρηση του δημοσίου τομέα και όχι του ιδιωτικού.)

Σε ευχαριστώ για τις πληροφορίες που μου έδωσες,ελπίζω να μην υπάρξει κάποιο θέμα στην χορήγηση της άδειας 

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 3 weeks later...

Καλησπέρα,

Ως επικουρική ιατρός σε άδεια προστασία μητροτητας πληρώνεσαι από το νοσοκομείο που υπηρετείς. Αυτό εχει διευκρινιστεί. Τι ποσό πληρώνεσαι, γνωρίζει κάποιος; ισχύει ο κατώτατος μισθός; ρωτώ γιατί σε ιδιωτικούς υπαλληλους ισχύει αυτό, αλλά παίρνουν και επιπροσθετα κάποια επιδοματα και δώρα που στους ιατρούς δεν υπάρχουν...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ισχύει ο κατώτατος μισθός. Βγήκε και διευκρινιστική εγκύκλιος. Απόφαση ΔΙΔΑΔ/Φ.69/185/οικ.19379/2021 Υπ. Εσωτερικών (ΑΔΑ: ΩΥΣΑ46ΜΤΛ6-ΒΤΡ)

https://www.taxheaven.gr/circulars/37780/didad-f-69-185-oik-19379-08-10-2021

Για το θέμα μας δείτε στις σελίδες 16-18. Στο ΚΕΦΑΛΑΙΟ Β στο εδάφιο 7, με τίτλο "ΕΙΔΙΚΗ ΠΑΡΟΧΗ ΠΡΟΣΤΑΣΙΑΣ ΜΗΤΡΟΤΗΤΑΣ ΓΙΑ ΥΠΑΛΛΗΛΟΥΣ ΜΕ ΣΧΕΣΗ ΕΡΓΑΣΙΑΣ ΙΔΟΧ ΜΕ Ή ΧΩΡΙΣ ΟΡΓΑΝΙΚΗ ΘΕΣΗ."

 

Τώρα το πόσο βγαίνουν καθαρά είναι άλλο θέμα. Εμένα μου έβαλαν 515,85€ που δεν ξέρω αν είναι σωστές οι κρατήσεις.

Υπάρχει κάποια άλλη συνάδελφος που να έχει πάρει την άδεια να μας πει πόσα της κατέβαλαν;

 

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Άλλη απορία: πριν από αυτή την ειδική παροχή θεωρητικά πρέπει να πάρεις την κανονική άδεια του έτους. Η αναστολή αδειών ισχύει και σε αυτή την ειδική κατηγορία; ειδικά αν η σύμβασή σου λήγει πριν το 6μηνο της ειδικής παροχής χάνεις ολη σου την κανονική άδεια;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

11 ώρες πριν, Nena13 said:

Άλλη απορία: πριν από αυτή την ειδική παροχή θεωρητικά πρέπει να πάρεις την κανονική άδεια του έτους. Η αναστολή αδειών ισχύει και σε αυτή την ειδική κατηγορία; ειδικά αν η σύμβασή σου λήγει πριν το 6μηνο της ειδικής παροχής χάνεις ολη σου την κανονική άδεια;

Ανεξάρτητα από την αναστολή αδειών, χρήση της ετήσιας κανονικής αδείας, πριν την 6μηνη παροχή προστασίας μητρότητας, κάνεις εφόσον αυτό είναι απαραίτητο με βάση τις ετήσιες προθεσμίες για τη χορήγησή της, δηλαδή (σε όσους δεν λήγει η σύμβαση) χρήση μόνο της αδείας προηγούμενων ετών και όχι του τρέχοντος. Δεν έχω καταλάβει εάν, σε περίπτωση λήξης σύμβασης στον ορό "με βάση τις ετήσιες προθεσμίες", συμπεριλαμβάνεται και η κανονική άδεια του τρέχοντος έτους.

 

Στη παρούσα, το θέμα μπλέκει ακόμα πιο πολύ με την αναστολή αδειών. Έχει βγει μια υπουργική απόφαση που εξαιρεί από την αναστολή αυτούς που λήγει η σύμβασή τους. Αλλά δεν σου λέει για το πόσο νωρίτερα της λήξης μπορείς να πάρεις την άδειά σου. Θεωρητικά αναφέρεται στην τελική άδεια, δηλαδή να πάρεις όση σου απέμεινε συνεχόμενα ακριβώς πριν τη λήξη σύμβασης, χωρίς να επιστρέψεις εργασία. Στη συνέχεια βέβαια (μεταγενέστερα αυτής της υπουργικής απόφασης) οι συμβάσεις μας πήραν παράταση ως 31/03/2022, οπότε όποιος δεν θα απουσιάζει στη συνέχεια με 6μηνη άδεια, ΔΕΝ δικαιούται να πάρει τώρα κανονική άδεια. Δεν ξέρω αν μπορεί να χορηγηθεί στη δική σου περίπτωση. Πιστεύω ότι πρέπει να ζητηθεί διευκρίνιση από το υπουργείο.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 1 month later...

Καλησπέρα. Είμαι ειδικευομενη σε άδεια λοχειας. Υπάρχει κάτι νεότερο με την 6μηνη αδεια  (ειδική παροχή προστασίας μητρότητας). Εφόσον πληρωνόμαστε από το νοσοκομείο τον βασικό μισθό, η αίτηση γίνεται εκεί και ο οαεδ δεν ανακατεύεται πουθενά? 

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

11 ώρες πριν, Lena24 said:

Καλησπέρα. Είμαι ειδικευομενη σε άδεια λοχειας. Υπάρχει κάτι νεότερο με την 6μηνη αδεια  (ειδική παροχή προστασίας μητρότητας). Εφόσον πληρωνόμαστε από το νοσοκομείο τον βασικό μισθό, η αίτηση γίνεται εκεί και ο οαεδ δεν ανακατεύεται πουθενά? 

Ναι, η αίτηση γίνεται στο νοσοκομείο και ο ΟΑΕΔ δεν ανακατευέται καθόλου. Πληρώνεσαι κάπου 500 κάτι ευρώ μηνιαίως από το νοσοκομείο. Η αίτηση πρέπει να γίνει το αργότερο 1 μήνα πριν ξεκινήσει το 6μηνο και πρώτα πρέπει να πάρεις την κανονική σου άδεια του 2021 αν δεν την έχεις χρησιμοποιήσει- άσχετα με την αναστολή που υπάρχει τώρα.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

8 ώρες πριν, Lena24 said:

Ευχαριστώ πολύ! Το γραφείο προσωπικού δεν είχε καμία γνώση του νόμου. Ισχύει και τις ειδικευομενες ιατρούς αυτό?

Ούτε το δικό μου γραφείο προσωπικού. Εγώ τους πήγα το φεκ!!! Ισχύει σε ολους τους ιδιωτικού δικαίου ορισμένου χρόνου- και οι ειδικευόμενοι σε αυτήν την κατηγορία ανήκουν.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντησε σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.