Jump to content

Ειδικότητα στη Γερμανία


Recommended Posts

καλησπέρα!

έχω κάποιες ερωτήσεις όσον αφορά τις αιτήσεις για ειδικότητα, όποιος ξέρει κάτι ας βοηθήσει!

1. χρειάζεται να στείλουμε και αναλυτική βαθμολογία μαζί με τα υπόλοιπα Anlagen?

2. αν έχουμε συστατική επιστολή στα αγγλικά χρειάζεται να τη μεταφράσουμε στα γερμανικά για να την συμπεριλάβουμε στην αίτησή μας?

3. είναι καθόλου πιθανό να σε καλέσουν σε συνέντευξη χωρίς να τους έχεις προσκομίσει συστατική επιστολή?.................

ευχαριστώ εκ των προτέρων!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • Απαντήσεις 2,1k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

καλησπέρα!

έχω κάποιες ερωτήσεις όσον αφορά τις αιτήσεις για ειδικότητα, όποιος ξέρει κάτι ας βοηθήσει!

1. χρειάζεται να στείλουμε και αναλυτική βαθμολογία μαζί με τα υπόλοιπα Anlagen?

2. αν έχουμε συστατική επιστολή στα αγγλικά χρειάζεται να τη μεταφράσουμε στα γερμανικά για να την συμπεριλάβουμε στην αίτησή μας?

3. είναι καθόλου πιθανό να σε καλέσουν σε συνέντευξη χωρίς να τους έχεις προσκομίσει συστατική επιστολή?.................

ευχαριστώ εκ των προτέρων!

1. Aν χρειάζεται θα είναι γραμμένο στην λίστα με τα δικαιολογητικά. Εχεις βρει την λίστα απο την νομαρχια που θελεις να τα καταθεσεις;

2,3 Συστατική επιστολή για να βγάλεις άδεια δεν χρειάζεται. Σε κάποιες περιπτώσεις χρειάζεσαι μια βεβαίωση οτι έχεις γίνει αποδεκτός σε κάποιο νοσοκομείο.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

καλησπέρα!

έχω κάποιες ερωτήσεις όσον αφορά τις αιτήσεις για ειδικότητα, όποιος ξέρει κάτι ας βοηθήσει!

1. χρειάζεται να στείλουμε και αναλυτική βαθμολογία μαζί με τα υπόλοιπα Anlagen?

2. αν έχουμε συστατική επιστολή στα αγγλικά χρειάζεται να τη μεταφράσουμε στα γερμανικά για να την συμπεριλάβουμε στην αίτησή μας?

3. είναι καθόλου πιθανό να σε καλέσουν σε συνέντευξη χωρίς να τους έχεις προσκομίσει συστατική επιστολή?.................

ευχαριστώ εκ των προτέρων!

1. Aν χρειάζεται θα είναι γραμμένο στην λίστα με τα δικαιολογητικά. Εχεις βρει την λίστα απο την νομαρχια που θελεις να τα καταθεσεις;

2,3 Συστατική επιστολή για να βγάλεις άδεια δεν χρειάζεται. Σε κάποιες περιπτώσεις χρειάζεσαι μια βεβαίωση οτι έχεις γίνει αποδεκτός σε κάποιο νοσοκομείο.

Αν κατάλαβα καλά ο συνάδελφος δεν ερώτησε αν χρειάζεται συστατική επιστολή για την έκδοση άδειας άσκησης(πράγμα πού είναι αυτονόητο πως οχι) αλλά αν οι Γερμανοί διευθυντές κλινικών απαιτούν τέτοιες επιστολές από προηγούμενους εργοδότες(Ελλήνων διευθυντών/καθηγητών στην δική μας περίπτωση) στα πλαίσια αξιολόγησης μιας αίτησης για shortlisting για μια θέση. Μια απάντηση του στυλ "ότι έχεις καλό είναι' δεν θα ήταν καλή όπως καταλαβαίνεται. Το θέμα είναι τι % των Ελλήνων ιατρών καταλαμβάνει θέσεις σε γερμανικά νοσοκομεία προσκομίζοντας προσκομίζοντας συστατικές επιστολές και αν οι Γερμανοί τις λαμβάνουν σοβαρά υπόψιν.

Τροποποιήθηκε από atermonos
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

καλησπέρα!

έχω κάποιες ερωτήσεις όσον αφορά τις αιτήσεις για ειδικότητα, όποιος ξέρει κάτι ας βοηθήσει!

1. χρειάζεται να στείλουμε και αναλυτική βαθμολογία μαζί με τα υπόλοιπα Anlagen?

2. αν έχουμε συστατική επιστολή στα αγγλικά χρειάζεται να τη μεταφράσουμε στα γερμανικά για να την συμπεριλάβουμε στην αίτησή μας?

3. είναι καθόλου πιθανό να σε καλέσουν σε συνέντευξη χωρίς να τους έχεις προσκομίσει συστατική επιστολή?.................

ευχαριστώ εκ των προτέρων!

1. Aν χρειάζεται θα είναι γραμμένο στην λίστα με τα δικαιολογητικά. Εχεις βρει την λίστα απο την νομαρχια που θελεις να τα καταθεσεις;

2,3 Συστατική επιστολή για να βγάλεις άδεια δεν χρειάζεται. Σε κάποιες περιπτώσεις χρειάζεσαι μια βεβαίωση οτι έχεις γίνει αποδεκτός σε κάποιο νοσοκομείο.

Αν κατάλαβα καλά ο συνάδελφος δεν ερώτησε αν χρειάζεται συστατική επιστολή για την έκδοση άδειας άσκησης(πράγμα πού είναι αυτονόητο πως οχι) αλλά αν οι Γερμανοί διευθυντές κλινικών απαιτούν τέτοιες επιστολές από προηγούμενους εργοδότες(Ελλήνων διευθυντών/καθηγητών στην δική μας περίπτωση) στα πλαίσια αξιολόγησης μιας αίτησης για shortlisting για μια θέση. Μια απάντηση του στυλ "ότι έχεις καλό είναι' δεν θα ήταν καλή όπως καταλαβαίνεται. Το θέμα είναι τι % των Ελλήνων ιατρών καταλαμβάνει θέσεις σε γερμανικά νοσοκομεία προσκομίζοντας προσκομίζοντας συστατικές επιστολές και αν οι Γερμανοί τις λαμβάνουν σοβαρά υπόψιν.

Αν ειναι ετσι τοτε καλυτερα να απαντησει καποιος που εχει διεκδικήσει μια τοσο ανταγωνιστική θέση.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Μπορεί να προτείνει κάποιος κάποιο site με σειρές στα γερμανικά και υποτίτλους που να είναι ακριβείς? Κατέβασα το big bang theory πρόσφατα, αλλά οι υπότιτλοι δεν είναι καλοί. Έστω και με πμ σε περίπτωση που τίθεται θέμα πνευματικής ιδιοκτησίας...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Το θέμα είναι τι % των Ελλήνων ιατρών καταλαμβάνει θέσεις σε γερμανικά νοσοκομεία προσκομίζοντας προσκομίζοντας συστατικές επιστολές και αν οι Γερμανοί τις λαμβάνουν σοβαρά υπόψιν.

0%

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Εμένα ο τωρινός μου σεφ μόλις είδε τισ συστατικές μου μου είπε:; Με τέτοιες συστατικές εσύ πρέπει να με διορίσεις και όχι εγώ , γνωρίζοντας βεβαίως πόσο υπερβολικοί είναι οι Έλληνες σε μερικά πράγματα.....Από τότε και μέχρι σήμερα ξεκίνησε μια σχέση πάθους: αυτός θέλει να με μαχαιρώσει και εγώ να τον καρυδώσω.....

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Μάλλον δεν είναι στην κουλτούρα των Γερμανών τα εγκωμιαστικά και διθυραμβικά LORs σε αντιδιαστολή με τους Άγγλους και ειδικά τους Αμερικανούς που τα θεωρούν ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΑ για να εξετάσουν την αίτηση για ειδίκευση κάποιου γιατρού.

Αν κατάλαβα καλά τέτοιου είδους επιστολές και ειδικά από Έλληνες μάλλον κακό θα σου κάνουν αν είναι γραμμένες σε τέτοιο ύφος και καλύτερα να μην παρουσιάζονται.

Αλλά θα παρακαλούσα και άλλους συναδέλφους που δουλεύουν στα γερμανικά νοσοκομεία να εκφέρουν την άποψη τους καθ΄ότι το θέμα αν και φαίνεται banal πιστεύω είναι εξαιρετικά σημαντικό. Κανένας δεν θα ήθελε να κάνει άσχημη εντύπωση με το καλημέρα.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Καλημέρα σας,
θα ήθελα να ενημερώσω ειδικευόμενους και ειδικούς γιατρούς, οι οποίοι επιθυμούν μια θέση σε γερμανικό νοσοκομείο μπορούν να επικοινωνήσουν μαζί μου στο Email : maria.matthaiou @ifs-finance.de
για περισσότερες πληροφορίες επισκεφθείτε την ιστοσελίδα μας www.ifs-finance.de
Αναζητούνται ειδικοί και ειδικευόμενοι ιατροί για κάθε ιατρική ειδικότητα σε νοσοκομεία της Γερμανίας. Επισκεφτείτε την ιστοσελίδα μας για περισσότερες πληροφορίες www.ifs-finance.de

Wir suchen Fachärzte/-ärztinnen und Assitenzärzte/-ärztinnen zur Weiterbildung zum Facharzt/-ärztin, für alle Fachbereiche.

Είμαι στη διάθεσή σας για οποιαδήποτε απορία ή διευκρίνηση.

Με εκτίμηση

Matthaiou Maria

το e mail που εχεις γραψει ειναι λαθος

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Καλησπέρα,

Η διεύθυνση του Email είναι maria.matthaiou@ifs-finance.de

Επίσης περισσότερες πληροφορίες μπορείτε να βρείτε στο www.ifs-finance.de , εκεί αναγράφονται κι αλλά Email στα οποία μπορείτε να απευθυνθείτε.

Ευχαριστώ

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Η εμπειρία μου στη Γερμανία μέχρι σήμερα έχει δείξει πως -δυστυχώς- η ελληνική κοινότητα δεν είναι έτσι όπως θα φανταζόταν κανείς. Δε βρίσκεις έλληνα που θα σε εξυπηρετήσει, θα σε βοηθήσει ή θα σε καθοδηγήσει με την καρδιά του που λέμε ... Δυστυχώς ... Και φτάνει κανείς να εμπιστεύεται περισσότερο ένα Γερμανό γιατί όταν σου λέει αυτό είναι μαύρο είναι όντως μαύρο ... Σε αντίθεση με εμάς που δεν κρατάμε το λόγο μας.. Παίρνοντας αφορμή από αυτό ήθελα να βοηθήσω όχι να προκαλέσω. (Ασφαλώς δεν μπαίνουν όλοι σε ένα τσουβάλι )

Εδώ στη Γερμανία λοιπόν & ειδικότερα ίσως να μιλήσω για το κομμάτι του NRW, αφού ζω κι εργάζομαι στο Düsseldorf / Köln είναι ακόμα σχετικά καλά στο θέμα θέσεις εργασίας. Και λέω ακόμα γιατί εξαιτίας του μεταναστευτικού όσο παει το πράγμα δυσκολεύει. Υπάρχουν πολλές θέσεις εργασίας απλά δυσκολεύουν τη διαδικασία, παράδειγμα το επίπεδο της γλώσσας , θεωρητικά με το B2 μπορείς να δουλεψεις παντού υπάρχουν όμως και κάποιοι που ζητούν πλέον το C1. Αυτό κάποια στιγμή θα γίνει προαπαιτούμενο για όλους.

Για να δουλέψει κανείς εδώ χρειάζεται 3 εισιτήρια : 1. Τη γλώσσα ασφαλώς. Αν κάποιος έχει το Β2 από Ελλάδα αλλά έχουν περάσει αρκετά χρόνια από τότε που πήρε το πτυχίο υπάρχει η πιθανότητα να σου ζητήσουν να επαναλαβεις εδώ. Αλλωστε αν επισκεφτείτε φροντιστήριο να μάθετε τη γλώσσα εδώ, την πρώτη μέρα γράφεις ένα μικρό τεστ για να αξιολογήσουν το επίπεδό σου και να σε καταταξουν στην ανάλογη τάξη. Αυτό είναι γραπτά και προφορικά. Το κόστος για τα μαθήματα ποικίλει, ένας μέσος όρος -μηνιαία- είναι γύρω στα 450€ , φυσικά υπάρχουν και πιο φτηνά και πιο ακριβά. Τα μαθήματα είναι εντατικά κάθε μέρα 4 ώρες. Υπάρχουν και έλληνες που έχουν φροντιστήρια. Εδώ οι απόψεις διίστανται καθώς πολλοί το βρίσκουν μειονεκτιμα γιατί καταλήγεις να κανείς παρέα μόνο με έλληνες και να μιλάς μόνο ελληνικά παράδειγμα στα διαλείμματα και άλλοι το βρίσκουν πλεονέκτημα καθώς τους βοηθά περισσότερο γνωρίζοντας ότι αν χρειαστούν κάτι θα είναι εύκολο λόγω γλώσσας νιώθοντας ίσως μια κάποιου είδους ασφάλεια.

Το δεύτερο εισιτήριο είναι όρεξη για δουλειά !! Οι ώρες εργασίας είναι πολλές .. Οι εφημερίες ποικίλλουν ανάλογα τι σύστημα ακολουθεί το κάθε νοσοκομείο. (24ωρες ή με σπαστά ωράρια) Το καλό βέβαια είναι ότι κάθε μήνα πληρώνεσαι τις εφημερίες του προηγούμενου! Ναι, δεν ισχύει εδώ η συναδελφική αλληλεγγύη .. Οι περισσότεροι λειτουργούν αυτό που λέμε για την πάρτη τους και δεν είναι διόλου προθυμοι να σε καλύψουν σε κάτι , πάλι δεν τους παίρνει όλους η μπάλα αλλά μιλώ για το μέσο όρο. Ναι οι Γερμανοί δύσκολα ακολουθούν την ιατρική επιστήμη, πρέπει κάποιος να το κάνει από αγάπη, γιατί θεωρούν το επάγγελμα κακοπληρωμενο και με πολλές ευθύνες. Προτιμούν να εργαστούν σε κάποια τράπεζα ή εταιρία με υπέροχο ωράριο, διαλείμματα που τηρούνται (ενώ στο νοσοκομείο μπορεί να μην προλαβεις παράδειγμα να φας) και φυσικά πληρώνονται πολύ καλύτερα! Ο μισθός ενός ειδικευομενου αγγίζει τα 2.500€ καθαρά + τις εφημερίες . Αν κάποιος έχει κάνει κάποια χρόνια Ελλάδα και θέλει να τα αναγνωρίσει παίρνει κάποιο χρόνο αλλά όντως έχει τύχη και τα αναγνωρίσουν όλα τα χρόνια τότε μισθολογικά ανεβαίνει. Επίσης αν είναι παντρεμένος ή αν έχει και παιδί ανεβαίνει φορολογική κλίμακα, που σημαίνει λιγότερες κρατησεις από την εφορία και περισσότερα χρήματα στην τσέπη!

Οι γιατροί εδώ τυγχάνουν πολλών φορολογικών ελαφρυνσεων. (Φυσικά πληρώνουν και πολλές εισφορές έτσι..) μπορεί κάποιος να πάρει ως επιστροφή από την εφορία μέρος των χρημάτων που δαπάνησε για εκμάθηση της γλώσσας, αγορά ιατρικών βιβλίων, έξοδα για μετεκπαίδευση ή σεμινάρια, έξοδα μετακίνησης είτε με τρένο είτε με αυτοκίνητο από και προς το χώρο εργασίας κτλ.

Τρίτο εισιτήριο είναι η λεγόμενη Approbation . Η άδεια ασκήσεως επαγγέλματος. Χωρίς αυτή δε μπορεί κάποιος να βρει έμμισθη θέση σε νοσοκομείο. Εκδίδεται μια φορά στην ιατρική καριέρα και έχει ισχύ για πάντα. Για να πάρει κάποιος την άδεια πρέπει να καταθέσει κάποια δικαιολογητικά και να οριστεί ημερομηνία εξετάσεων. Γραπτά και προφορικά. Οι περισσότεροι γνωρίζετε ήδη σχετικά με το είδος της εξέτασης. Το κόστος κυμαίνεται γύρω στα 400€ ( στην επίσημη σελίδα της Bezirksregierung Düsseldorf αναγράφει πως το κόστος είναι μεταξύ 130-1000€ ). Ο υποψήφιος έχει δικαίωμα να δώσει περισσότερες από μια φορά εξετάσεις πληρώνοντας όμως για την αδεια μια φορά, αυτή που θα επιτύχει. Μέρος αυτών των χρημάτων μπορεί πάλι να πάρει πίσω από την εφορία. Χωρίς την Approbation μπορεί κάποιος να κάνει Hospitation , που σημαίνει ότι πηγαίνεις κανονικά καθημερινά στο νοσοκομείο σου επιτρέπουν να βλέπεις τα πάντα αλλά δεν έχεις δικαίωμα να επεμβεις σε διαδικασία ή ασθενή, δεν προσμετράται ο χρόνος στην ειδικότητα και τέλος δεν αμοιβεσαι.

Τα δικαιολογητικά για την άδεια μπορεί να τα δεί κάποιος στη σελίδα της Bezirksregierung της εκάστοτε πόλης και διαφέρουν για όσους έχουν ιατρικό πτυχίο από χώρα της EU ή μη.

Η ζήτηση πάντως για γιατρούς παραμένει μεγάλη. Επίσης μια καλή προοπτική είναι να ανοίξει κάποιος ιατρείο μόνος ή καλύτερα μαζί με άλλους γιατρούς. Εχει μεγάλη διαδικασία και κόστος αλλά αν το ψάξει κανείς και "επενδύσει" και σε καλή περιοχή -καλή εννοώντας όχι απαραίτητα πλούσια αλλά εκεί που εχουν ανάγκες- αξίζει τον κόπο.

Σε κάθε περίπτωση ακόμα κι αν κάποιος είναι ειδικός πρέπει να δουλέψει στην αρχή ως πεπειραμενος ειδικευομενος μέχρι να μάθει το σύστημα από μέσα. Παράλληλα υπάρχουν παρά πολλά Kurse σεμινάρια μετεκπαίδευσης σε διάφορες πόλεις που μπορεί κανεις να εγγραφεί και να παρακολουθήσει πλουτίζοντας τις γνώσεις του, το βιογραφικό του και φυσικά μαθαίνοντας νέες τεχνικές νέες μελέτες , έρευνες κτλ.

Οσο αφορα τη ζωή εδώ, το κόστος για αγορά ειδών πρώτης ανάγκης ( τρόφιμα, ρουχισμό, απορρυπαντικά κτλ) είναι παρά πολύ μικρό. Αυτό που κοστίζει εδώ είναι οι υπηρεσίες π.χ ένας μαστορας, ένας υδραυλικός, η εργασία ενός οπτικού κτλ)

Τα ενοίκια ασφαλώς ποικίλλουν αναλόγως την πόλη ακόμα και την περιοχή μέσα στην πόλη, όπως είναι παντού άλλωστε. Εχει σημασία όταν σας λένε για τιμή ενοικίου αν είναι με ή χωρίς θέρμανση και αν συμπεριλαμβάνονται τα Nebenkosten δηλαδή τα κοινόχρηστα. Τα περισσότερα σπίτια δυστυχώς τα έχουν μεσητικα γραφεία τα οποία μπορεί να ζητήσουν νόμιμα μέχρι και 3 ενοίκια ως πληρωμή. Γι αυτό αν βρείτε σπίτι Provisionfrei Wohnungen ρίξτε μια ματιά ! Θα γλιτωσετε την προμήθεια στους μεσίτες.

Να συμπληρώσω δυο πράγματα,

Πολλά από τα φροντιστήρια εδώ παρέχουν δωμάτια τύπου εστίας σε σπουδαστές με χαμηλότερες τιμές μέχρι να βρει κάποιος κάποιο διαμέρισμα ή Studio. Αξίζει τον κόπο από το να μένεις σε δωμάτιο ξενοδοχείου και να πληρώνεις τα μαλλιά της κεφαλής σου!

Για αυτούς που έχουν κάνει κάποια χρόνια ειδικότητας στην Ελλάδα και θέλουν να τα αναγνωρίσουν στη Γερμανία βεβαιωθείτε πως στα χαρτιά σας αναγράφει πως η εκπαίδευσή σας έγινε σύμφωνα με το Αρθρο 25 του Ν. 2005/36 της Ευρωπαϊκής Ενωσης. .. Καλή υπομονή με την επικοινωνία σας με το Υπουργείο Υγείας .. Εμένα μου πήρε μια ολόκληρη μέρα να βρω κάποιον να απαντήσει στο τηλεφωνο... Εκτός του τηλεφωνικού κέντρου που με είχε συνδέσει με όλα τα πιθανά τηλέφωνα !!!!

Τελος θα ήθελα να προσθέσω πως ο ανταγωνισμός εδώ είναι μεγάλος. Για αυτό το λόγο δίνω ιδιαίτερη έμφαση σε μετεκπαίδευσεις και σεμινάρια. Η γνώση δε σταματά ποτέ.

Οι έλληνες γιατροί τυγχάνουν μεγάλης εκτίμησης και σπουδαίου σεβασμού στο εξωτερικό και έτσι πρέπει να συνεχίσει να είναι.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Εδω και 3 μερες γελαω προσπαθωντας να φανταστω το διευθυντη μου να διαβαζει συστατικες επιστολες. Ουτε μια στο εκατομμυριο. Μια ματια στο βιογραφικο και αν εχεις δουλεψει καπου πριν και πολυ σου ειναι

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

οκ, έχω παρατηρήσει ότι κανένας εδώ μεσα δεν αναφέρεται στην bewerbungsmappe και πως να τη φτιάξει.....μόνο εμένα με προβληματίζει αυτό? εχω διαβάσει διαφορά στο ιντερνετ για το ποσο εντελως σημαντικο ειναι να τη φτιαξει καποιος σωστα........εσείς στέλνετε/στείλατε αιτήσεις κυρίως μεσω email ή ταχυδρομικά?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

τι ερωτηση εχεις με τη Mappe?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

οκ, πχ. παίζει σοβαρά ρόλο από τι υλικό είναι φτιαγμένη και πόσο φτηνα την αγόρασες? να υποθέσω βάζουμε από πάνω το bewerbungsschreiben, μετά το lebenslauf, από κάτω τις συστατικές.........χρειάζεται κανένα άλλο εγγραφο γενικά ή ότι άλλο θα μας το ζητανε ειδικά?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

εχεις 2πτυχη, 3πτυχη ή 4πτυχη Mappe?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

οκ, πχ. παίζει σοβαρά ρόλο από τι υλικό είναι φτιαγμένη και πόσο φτηνα την αγόρασες? να υποθέσω βάζουμε από πάνω το bewerbungsschreiben, μετά το lebenslauf, από κάτω τις συστατικές.........χρειάζεται κανένα άλλο εγγραφο γενικά ή ότι άλλο θα μας το ζητανε ειδικά?

Κοίτα πρέπει να είσαι cost- effective. Τι θέλω να πω... ΑΝ θες να στείλεις 100 Bewerbungen δεν αξίζει να ξοδέψεις τόσα λεφτά για κάτι που στην τελική δεν παίζει και καμιά σημασία.....Επίσης αν το βιογραφικό σου είναι πιο φτωχό βάλε ότι θες και γέμισέ το. Θες το Β2? βάλτο.....Θες την συστατική από την σχολή? Βάλτην....Θες τις εργασίες που έκανες με την ΕΕΦΙΕ? Βαλτες.... Όλα σχετικά είναι. Στο κάτω κάτω το μόνο που θες από μια Bewerbung είναι να σου χαρίσει μια συνέντευξη. Εκεί θα δώσεις τις πραγματικές εξετάσεις.....

Άλλο παράδειγμα....Εγώ στο βιογραφικό μου γράφω ως χόμπυ τις καταδύσεις...Έτυχε ένας διευθυντής με τρέλα πάνω στις καταδύσεις να με καλέσει μόνο από αυτήν την βλακεία που μπορεί να γράψει κάποιος στο βιογραφικό....Θέλω να πω πως η μόνη απαίτηση από το βιογραφικό και Motivationsschreiben είναι μην έχει ορθογραφικά και να έχει μια υποτυπώδη δομή....Αν ξέρεις καλά τη γλώσσα η αν έχεις ήδη δουλέψει ήδη στην Γερμανία την θέση την πήρες. Αν όχι τοτε θα πρέπει να τον πείσεις ότι αν σε πάρει δεν θα το μετανιώσει....

Ο συνάδελφος που ξέρει απταιστα γερμανικά και έχει 3 χρόνια εμπειρίας στην Γερμανία μπορέι να πει οκ θα αγοράσω την δερμάτινη Mappe που κάνει 10 Ευρώ και θα στείλει 5 στα πιο καλά νοσοκομεία...

Ελπίζω να βοηθησα....

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Καλησπέρα σας,

καταρχάς γνωρίζω ότι η Approbation ισχύει σε όλα τα κρατίδια.. :P

Ήθελα να ρωτήσω παρόλα αυτά, έχει τύχει σε κάποιον παρά την απόκτηση Approbation (προφανώς χωρίς εργασιακή εμπειρία στη Γερμανία) να του ζητηθούν εξτρά εξετάσεις ορολογίας πχ από τον εργοδότη σε συγκεκριμένα κρατίδια ως προϋπόθεση για την πρόσληψη?

Σας ευχαριστώ!!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

πολύ ενδιαφέρουσα ερώτηση.

το να ζητάει εξετα΄σεις γλωσσας ο εργοδότης σε άτομα που έχουν ήδη approbation, αρα και Β2, ομολογώ πως δεν το χω ξανακούσει.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Καλημέρα,

συμφωνώ κι εγώ με τα παραπάνω, όσο αφορά το ερώτημα. Θα ήθελα να συμπληρώσω μόνο πως στη σελίδα της Bezirksregierung Düsseldorf στα δικαιολογητικά που αναφέρονται για να καταθέσει κανεις ώστε να δώσει εξετάσεις για την Approbation (Merkblatt - Abschluss der ärztlichen Ausbildung innerhalb der Europäischen Union) προς το τέλος λοιπόν εκεί σε ένα κουτάκι με εντονότερο χρώμα από τα υπόλοιπα γράμματα, γράφει χαρακτηριστικά η εξετάστρια:

"Das Weiteren mache ich darauf aufmerksam, dass die Erteilung der Approbation als Arzt in der Regel erst nach bestandener Deutschfachsprachprüfung IN MEINEM HAUSE erfolgen wird"

....αυτό εμμέσως πλην σαφώς σου λέει ότι τα υπόλοιπα θα τα ελέγξει η ίδια και .... Θα πάρεις την Aprobation αν κρίνει αυτή ότι περάσεις επιτυχώς τις εξετάσεις της γλώσσας ΣΤΟ ΣΠΙΤΙ ΤΗΣ !!!!φανταζομαι ότι δεν εννοεί τη χώρα, αλλά το πόστο της..

Αν περάσεις λοιπόν τη "Σκύλα & τη Χάρυβδη" .... Εντάξει δεν είναι τόσο τραγικά όσο ακούγεται .. Αυτό σημαίνει ότι τα χεις παει μια χαρά με τη γλώσσα ή τουλάχιστον τους καλυψες, το να ζητήσει λοιπόν μετά κάποιος εργοδότης εκ νέου εξέταση το θεωρώ απίθανο εώς παράλογο ... Αλλωστε αν κρίνει κι αυτός στο "σπίτι του" δηλαδή στο νοσοκομείο του ότι δεν του κανεις, δε θα σε πάρει είναι απλό.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

SleepWalker, SneakySneaky, MariaDüsseldorf, ευχαριστώ για τις απαντήσεις και το χρόνο σας!

Διευκρινίζω λίγο περισσότερο..

Προφανώς μετά την Approbation έχεις το Β2 τουλάχιστον (ανάλογα με το κρατίδιο που θα τη βγάλεις) και αν μιλήσεις καλά στη συνέντευξη σημαίνει πάνω κάτω ότι μπορείς να συνεννοηθείς.

Από κει και πέρα ρώτησα για εξετάσεις ορολογίας τύπου «Patientenkommunikationstest». Αν έχεις βγάλει πχ άδεια στο Βερολίνο, δε χρειάζεται να το δώσεις για να πάρεις Approbation. Ούτε στο κρατίδιο της Bayern,ούτε στο Hessen στο ζητάνε. Παρόλα αυτά, έχω διαβάσει πως στο ζητάνε σε πανεπιστημιακές κλινικές της Frankfurt am Main και Ulm, παρόλο που τα κρατίδια στα οποία ανήκουν αυτές δεν το ζητάνε για την άδεια. Για αυτό ρώτησα αν έχει ακούσει κάποιος κάτι.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Φαντάζομαι πως κάθε γιατρός προετοιμάζεται -εντατικά ίσως- με το θέμα ιατρικη ορολογία στα γερμανικά (ευτυχώς για τους έλληνες τα περισσότερα προέρχονται από την ελληνική γλώσσα ) αλλά μέχρι τώρα, τουλάχιστον εδώ που είμαι, δεν έχει τύχει να ακούσω κάτι τέτοιο. Σίγουρα είναι θέμα προσωπικό, εννοώ ότι αν κάποιος δε γνωρίζει πώς λέγεται η λαβίδα παράδειγμα, ο ίδιος δε θα μπορεί να ανταπεξέλθει, αλλά για "επίσημες" εξετάσεις τέτοιου τύπου δεν έχει φτάσει ποτέ στα αυτιά μου.. Τι να πω .. Δεν έτυχε..(;)

Αν παρόλα αυτά πέσει κάτι στην αντίληψή μου για το θέμα θα ενημερώσω.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντησε σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.