Jump to content

Ειδικότητα στη Γερμανία


Recommended Posts

Και κάτι που θέλω να πω καιρό:

Εχω δεχτεί πολλά προσωπικά μηνύματα, που με ρωτάνε πόσο δύσκολη είναι η επικοινωνία σε μια ξένη γλώσσα, λογικότατη ερώτηση. Τωρα μπήκε και σε σύγκριση η γερμανική με τη σουηδικη γλώσσα. Η απάντηση μου είναι ότι

1. η γλώσσα είναι το βασικότερο εφόδιο για όποιον θέλει να βρει μια δουλειά σε μια ξένη χώρα

2. η γλώσσα ειναι κάτι δευτερεύον όταν περάσει το 12μηνο (όποιος θέλει μπορεί βεβαια να τη βελτιώνει, αλλά μάλλον δε θα το χρειάζεται), οπότε κάποιος ακόμα και αν δεν τα καταλαβαίνει όλα, σίγουρα θα είναι λειτουργικός, δηλαδή δε θα κάνει λάθη που θα επηρεάζουν το καθηκοντολόγιό του (αλήθεια, πόσες λέξεις χρησιμοποιεί στην καθημερινότητα του ο έλληνας ειδικευόμενος; )

και

3. το δυσκολότερο πράγμα του κόσμου είναι να συνεννοηθείς με τους Έλληνες στα ελληνικά...

Τροποποιήθηκε από SleepWalker
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • Απαντήσεις 2,1k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

αν και δεν εχω ακομα εμπειρια εξωτερικου θα συμφωνησω απολυτα με το τελευταιο, ειναι απο τα πιο δυσκολα πραγματα να συνεννοηθεις στην ιδια σου τη γλωσσα...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Και κάτι που θέλω να πω καιρό:

Εχω δεχτεί πολλά προσωπικά μηνύματα, που με ρωτάνε πόσο δύσκολη είναι η επικοινωνία σε μια ξένη γλώσσα, λογικότατη ερώτηση. Τωρα μπήκε και σε σύγκριση η γερμανική με τη σουηδικη γλώσσα. Η απάντηση μου είναι ότι

1. η γλώσσα είναι το βασικότερο εφόδιο για όποιον θέλει να βρει μια δουλειά σε μια ξένη χώρα

2. η γλώσσα ειναι κάτι δευτερεύον όταν περάσει το 12μηνο (όποιος θέλει μπορεί βεβαια να τη βελτιώνει, αλλά μάλλον δε θα το χρειάζεται), οπότε κάποιος ακόμα και αν δεν τα καταλαβαίνει όλα, σίγουρα θα είναι λειτουργικός, δηλαδή δε θα κάνει λάθη που θα επηρεάζουν το καθηκοντολόγιό του (αλήθεια, πόσες λέξεις χρησιμοποιεί στην καθημερινότητα του ο έλληνας ειδικευόμενος; )

και

3. το δυσκολότερο πράγμα του κόσμου είναι να συνεννοηθείς με τους Έλληνες στα ελληνικά...

Επειδη έχω σπουδάσει εξωτερικό,η εμπειρία μου λέει οτι η γλώσσα είναι το Α και το Ω....αν δεν μπορείς να επικοινωνήσεις δεν μπορείς και να λειτουργήσεις. Αναλόγως τη γλώσσα πιστεύω και εγώ οτι χρειάζεται μινιμουμ 1 χρόνος καθημερινής τριβής στη χώρα όπου μιλίεται ως επίσημη για να μπορείς να έχεις άνεση στην επικοινωνία στην επίσημη γλώσσα και στη γλώσσα του νοσοκομείου (ακαδημαϊκή και καθομιλουμένη), όμως για τα διαφορα ιδιώματα χρειάζονται πολλά χρόνια τριβής.

Όσο για την επικοινωνία με τους ομοεθνείς γνωρίζουμε όλοι ότι η επικοινωνία επιτυγχάνεται απο το συνδοιασμό δυο πραγμάτων : α)γλώσσα του σώματος (80%) και γλώσσα του στόματος (20%).... άρα για να σε καταλάβει ο ομοεθνής πρέπει να σε δεί πρώτα και μετά να σε ακούσει και τέλος, προαιρετικά, να σε νοιώσει. :D

Τέλος σχόλιο για την ευγνωμοσύνη κτλ....όποιος προσπαθεί να με βοηθήσει έχει το σεβασμό μου και σίγουρα την βοήθεια μου σε περίπτωση ανάγκης. Όποιος με αγνοήσει θα εισπράξει την ίδια αντιμετώπιση και απο μεριά μου. Όποιος προσπαθήσει να μου κάνει κακό θα το πληρώσει σκληρότερα. Έτσι έχω μάθει έτσι συμπεριφέρομαι.

Τροποποιήθηκε από DocMedGeorge
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ενα μειονεκτημα της Σουηδιας ειναι οτι η γλωσσα ειναι λιγο δυσκολοτερη απο τα Γερμανικα και σε καθε περιπτωση ευκολοτερο για ενα Γερμανο να τη μαθει σε σχεση με εναν Ελληνα. Για αυτον και διαφορους ακομα λογους οι Γερμανοι υποψηφιοι θα απορροφηθουν ευκολοτερα στη Σουηδια απο τους Ελληνες.

Aν κάποιος αρχίσει από το μηδεν, τα Σουηδικά είναι πιο εύκολα από τα Γερμανικά. Πολλοί Έλληνες όμως έχουν ήδη κάποια βάση στα Γερμανικά και απλως χρειάζονται γερο φρεσκάρισμα. Το καλό με τα Σουηδικά είναι ότι έπειτα από κάποια χρόνια σου ανοίγουν και το δρόμο για να δουλέψεις στον πλούσιο ξάδερφο, τη Νορβηγία, καθώς οι δυο γλώσσες έχουν μεγάλες ομοιότητες.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Δεν ειναι περιεργο εμεις το προκαλεσαμε. Ρηνανια Βεστφαλια που πεσαμε ολοι με τα μουτρα και ριξαμε το επιπεδο της γλωσσας στα Ταρταρα τα εχουν παρει και κοβουν κοσμο στις εξετασεις γλωσσας επιτηδευμενα. Αν πας να δωσεις εκει δεν αρκει το Β2 με τιποτα, πρεπει να διαβασεις αρκετα και ιατρικη ορολογια. Και θα σε ρωτησουν τι γνωριζετε για Gicht, δε θα σου χρησιμοποιησουν λατινικο ορο. προφανως αν δεν ξερεις το θεμα ή το ξερεις αλλα δεν μπορεις να το περιγραψεις στα γερμανικα, τους δινεις αφορμη να σε κοψουν και αλλο που δε θελουν.

Δεν γίνετε τα νοσοκομεία να έχουν μεγάλη ανάγκη από ιατρούς, οι διευθυντές κλινικών μετα την συνέντευξη να κρινουν την επαρκεια επικοινωνίας σου, να σε περιμένουν για δουλειά και αυτοί να μην σου δίνουν την άδεια γιατί δεν γνωρίζεις ογκολογία η πνευμονολογια. "Κάτι άλλο συμβαίνει."

Απο Άραβες κυρίως συναδέλφους που μαθαίνουμε μαζι την Γλώσσα μου αναφέρουν συνέχεια περιστατικά συναδέλφων που χωρίς Β2 εργάζονται σε νοσοκομεία της RNW, προφανώς με κάποιο Erlaubnis.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Δεν ειναι περιεργο εμεις το προκαλεσαμε. Ρηνανια Βεστφαλια που πεσαμε ολοι με τα μουτρα και ριξαμε το επιπεδο της γλωσσας στα Ταρταρα τα εχουν παρει και κοβουν κοσμο στις εξετασεις γλωσσας επιτηδευμενα. Αν πας να δωσεις εκει δεν αρκει το Β2 με τιποτα, πρεπει να διαβασεις αρκετα και ιατρικη ορολογια. Και θα σε ρωτησουν τι γνωριζετε για Gicht, δε θα σου χρησιμοποιησουν λατινικο ορο. προφανως αν δεν ξερεις το θεμα ή το ξερεις αλλα δεν μπορεις να το περιγραψεις στα γερμανικα, τους δινεις αφορμη να σε κοψουν και αλλο που δε θελουν.

Δεν γίνετε τα νοσοκομεία να έχουν μεγάλη ανάγκη από ιατρούς, οι διευθυντές κλινικών μετα την συνέντευξη να κρινουν την επαρκεια επικοινωνίας σου, να σε περιμένουν για δουλειά και αυτοί να μην σου δίνουν την άδεια γιατί δεν γνωρίζεις ογκολογία η πνευμονολογια. "Κάτι άλλο συμβαίνει."

Απο Άραβες κυρίως συναδέλφους που μαθαίνουμε μαζι την Γλώσσα μου αναφέρουν συνέχεια περιστατικά συναδέλφων που χωρίς Β2 εργάζονται σε νοσοκομεία της RNW, προφανώς με κάποιο Erlaubnis.

Παιδιά μην το ψάχνετε... Ειδικά Κολωνία που γνωρίζω από δική μου πείρα κόβουν αβέρτα για τον πολύ απλό λόγο ότι βγάζουν πολλά μα πολλά λεφτά. Και εγώ κόπηκα την πρώτη φορά γιατί αυτά που με ρωτούσε ήταν αμιγώς ιατρικές ερωτήσεις και όχι επικοινωνία με ασθενή.....Γυναικολόγος είμαι τι μπορώ να πώ για την σκολίωση πχ πέρα από 2, 3 βασικά πράγματα....

Όταν έδωσα 2η φορά, με άλλη εξετάστρια και χρονικά μετά από 3 εβδομάδες η ίδια με ρώτησε πως γίνεται να βελτιώθηκα τόσο θεαματικά σε τόσο σύντομο χρόνο...

Τέλος πάντων περασμένα ξεχασμένα.... Όταν είχαν ανάγκη σε παρακαλούσαν να δουλέψεις χωρίς λέξη γερμανικά, τώρα κάνουν τους καμπόσους....

Δεν πειράζει όταν το σύστημα γεμίσει από Oberärzte Έλληνες που πετάνε σπίθες και δουλεύουν ίσα με 4 Γερμανούς/τέμπεληδες θα στρώσουν χαρακτήρα....

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ρε παιδιά να ρωτήσω κάτι, με αφορμή τα μηνύματα της κοπέλας που είπε πως αρχίζουν και κόβουν....επειδή τον άλλο μήνα ταξιδεύω κι εγώ για γερμανία και συγκεκριμένα baden-württemberg, εάν σε κόψουν στην εξέταση, υπάρχουν κάποια δικαιολογητικά τα οποία έχουν μέγιστη διάρκεια εγκυρότητας τους 3 μήνες (βλ. Letter of good-standing, ποινικό μητρώο και πιστοποιητικό υγείας).Εάν αυτά "ληξουν" μετά την πρώτη σου εξέταση εφόσον σε κόψουν, τότε πρέπει να τα ξαναβγάλεις Ελλάδα και να τους τα ξαναστείλεις up-to-date??Η' άπαξ και τα καταθέσεις την πρώτη φορά καθάρισες..?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ρε παιδιά να ρωτήσω κάτι, με αφορμή τα μηνύματα της κοπέλας που είπε πως αρχίζουν και κόβουν....επειδή τον άλλο μήνα ταξιδεύω κι εγώ για γερμανία και συγκεκριμένα baden-württemberg, εάν σε κόψουν στην εξέταση, υπάρχουν κάποια δικαιολογητικά τα οποία έχουν μέγιστη διάρκεια εγκυρότητας τους 3 μήνες (βλ. Letter of good-standing, ποινικό μητρώο και πιστοποιητικό υγείας).Εάν αυτά "ληξουν" μετά την πρώτη σου εξέταση εφόσον σε κόψουν, τότε πρέπει να τα ξαναβγάλεις Ελλάδα και να τους τα ξαναστείλεις up-to-date??Η' άπαξ και τα καταθέσεις την πρώτη φορά καθάρισες..?

Αν τη στιγμή που τα κατέθεσες είναι οκ δεν ξαναζητάνε καινούρια όσος χρόνος και να περάσει. Είπαμε είναι τυπικοί αλλά όχι και έτσι. Μόνο το ποινικό μητρώο και το χαρτί από γιατρό έχουν χρονική διάρκεια αν δεν κάνω λάθος. Το δεύτερο το ξαναβγάζεις άνετα, για το πρώτο κάνε μια γραπτή εξουσιοδότηση σε έναν συγγενή σου στην Ελλαδα και αν τυχόν χρειαστεί στο στέλνει...(δεν θα χρειαστει)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Να κλεισουμε το θεμα με την κοπελα, ολοι εχουμε διαμορφωσει αποψη.

.

Την επιλογη να ανεβεις ΕΙΔΙΚΑ σαν ειδικος την επικροτω......................................... τα πραγματα αρχιζουν να στενευουν, αλλα πολυυυυυυ αργα. Και φυσικα οχι για καποιον που ερχεται σαν ειδικος!

.

. Θα κανεις φυσικα δουλεια ειδικευομενου, οπως αλλωστε κανουν και οι Γερμανοι ειδικευμενοι μεχρι να παρουν ποστο Επιμελητη, αλλα νομιζω δεν θα σε πειραξει καθολου.

.

Raggy και λοιποί είστε απίστευτοι. Νομιζα οτι θα περάσουν οι ερωτησεις μου στο ντουκου αλλά βλέπω οτι εδώ πηρε φωτιά το νήμα.

Χαιρομαι που επικροτείς το να έρθει κάποιος σαν ειδικός στη Γερμανια αλλά γιατι; Παντα πιστευα οτι "προσγειώνεσαι"καλυτερα αν πιάνεις κατι απο την αρχή. Στην συγκεκριμένη περιπτωση ειδικευομενος και μετα ειδικός σε ενα συστημα υγείας.

Εκτος και να πιστεύεις οτι σαν ειδικος έχεις μεγαλυτερες πιθανότητες προσληψης και σε καλυτερα νοσοκομεια κτλ αφου δεν θα μπουν στην διαδικασια να σε εκπαιδευσουν κτλ.

Μετά γράφεις οτι σε παιρνουν σαν "ειδικευόμενο" και ας εισαι ειδικός αν καταλαβα καλά, τουλαχιστον στην αρχή μεχρι να βρεις θεση επιμελητή. Οκ λογικο θα ελεγα για εναν που δεν εχει επαφη με το γερμανικό συστημα υγείας και για κάποιο εύλογο χρονικό διαστημα ,αλλά

γιατι το κανουν και οι γερμανοί ειδικοι; Ο μισθος ειναι εξίσου ειδικευόμενου (οπως και το καθηκοντολόγιο); Και οταν θα ψάχνεις για θέση σε νοσοκομείο θα κυνηγάς θέσεις για ειδικευόμενους;;Εξηγησε μου λιγο την διαδικασία με ενδιαφέρει πραγματικά. Ευχαριστώ και πάλι!!!!!

Τροποποιήθηκε από atermonos
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ναι κοιτα το συστημα ειναι διαφορετικο απο την Ελλαδα, στην Ελλαδα οταν παρεις τιτλο και προσληφθεις σε νοσοκομειο, εισαι Επιμελητης, ας πουμε οτι ο Επιμελητης Β ειναι ο Facharzt και ο Επιμελητης Α ο Oberarzt, αν και οι διαφορες ειναι λιγο μεγαλυτερες. Ο Facharzt στη Γερμανια, δηλαδη ο νεος ειδικευμενος, δεν ειναι θεος σε καμια περιπτωση. Θα κανει σχεδον οτι ακριβως και ο ειδικευομενος (γραμματα, ιστορικο, αιμοληψιες, φλεβικες γραμμες κτλ). Θα του δωθουν βεβαια περισσοτερα και σημαντικοτερα χειρουργεια, αρκει φυσικα να αποδειχτει ανταξιος της εμπιστοσυνης.

Τα γερμανικα νοσοκομεια δεν ειναι υποχρεωμενα να εχουν ειδικευομενους οπως τα ελληνικα. Γι αυτο και θα δεις να ζητανε : Facharzt oder erfahrenen Assistezarzt και εχουν το δικαιωμα να το κανουν. Άλλα ψαχνουν για φτηνο προσωπικο και ζητανε απειρους νεους γιατρους γιατι κοστιζουν λιγοτερο. Αυτο διαφερει απο νοσοκομειο σε νοσοκομειο και απο τα εσοδα της κλινικης σαν επιχειρηση (νοσοκομειο στη Γερμανια=επιχειρηση).

Σαν Facharzt θα ξεκινησεις με μεικτα 5205,70 και αυτα θα παρεις τα 3 πρωτα χρονια, μετα θα πας στα 5.642,18 κοκ. Το μεγιστο που μπορεις να φτασεις αν θες να μεινεις για παντα Facharzt ειναι 6685,44. Απο τα ποσα αυτα βγαλε 40% κρατησεις αν εισαι ανυπαντρος και κατι λιγοτερες κρατησεις αν εισαι παντρεμενος ή/και εχεις παιδια. Και καθολου αμελητεες οι επιστροφες φορου απο τη φορολογικη δηλωση. Αυτα βασικος μισθος, βαλε και τις εφημεριες και τα πιστοποιητικα που οφειλεις να εκδιδεις σαν ειδικος (που πληρωνονται) και παιρνεις μια ιδεα.

Επομενως ο μισθος ΔΕΝ ειναι φυσικα ο ιδιος, σαν ειδικευομενος εχεις ταβανι 5069,98, σαν ειδικευομενος ηδη ξεκινας απο παραπανω.

Οπως σου ειπα ο νεος ειδικευμενος στη Γερμανια θεωρειται απειρος ειδικος, ειτε ειναι Γερμανος ειτε ξενος. Ο ειδικευομενος θεωρειται απειρος γιατρος γενικα, όχι μονο στην ειδικοτητα του. Αυτη ειναι η μονη διαφορα. Απο εκει και περα αναλογα το ατομο, τις γνωσεις και τις ιδιαιτεροτητες της θεσης αντιμετωπιζεσαι αναλογα.

Οπως ειπα και παραπανω, εχεις πλεονεκτημα γιατι ο συναγωνισμος σου ειναι οι ειδικευομενοι! Για τις ιδιες θεσεις βασικα παλευεις. Αν θελεις να βρεις θεση Oberarzt, θα δυσκολευτεις (αν και σου προτεινω να δοκιμασεις αν νομιζεις οτι μπορεις να κρατησεις μια εφημερια με ο,τι τυχει μονος σου) γιατι ο συναγωνισμος σου ειναι αλλοι Oberärzte και μαλιστα πολλοι Γερμανοι.

Αλλα στην Ελλαδα τι θα κανεις σαν ειδικος?????

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Καλησπέρα, ήθελα να κάνω 2 ερωτήσεις:

1) Υπάρχει κρατίδιο στη Γερμανία που να βγάζεις την Approbation χωρίς να δίνεις εξετάσεις γλώσσας εκεί, αλλά μόνο με το να καταθέσεις το πιστοποιητικό Β2;

2) Πρώτα βγάζεις την Approbation και μετά ψάχνεις θέση σε νοσοκομείο ή συμβαίνει το αντίστροφο;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

[quote name="Raggy" post="444814" timestamp="1377432917"

Αλλα στην Ελλαδα τι θα κανεις σαν ειδικος?????

Τροποποιήθηκε από atermonos
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Καλησπέρα, ήθελα να κάνω 2 ερωτήσεις:

1) Υπάρχει κρατίδιο στη Γερμανία που να βγάζεις την Approbation χωρίς να δίνεις εξετάσεις γλώσσας εκεί, αλλά μόνο με το να καταθέσεις το πιστοποιητικό Β2;

2) Πρώτα βγάζεις την Approbation και μετά ψάχνεις θέση σε νοσοκομείο ή συμβαίνει το αντίστροφο;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

οι απαντήσεις είναι εύκολες στα ερωτήματά σου, εχουν απαντηθει 200 φορές, θα τις βρεις στις προηγούμενες σελίδες. διαβασε και εδώ είμαστε.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Μια άκυρη ερώτηση διότι υπάρχει κάτι που έχει ακουστεί σε συνέδριο της ΕΕΦΙΕ για ειδικότητα στην Γερμανία? Ισχυρίστηκε κάποιος ότι γίνεται ακόμα κ σε ιδιωτικό ιατρείο να γίνει (...). Επειδή προσωπικά μου ακούγεται τρελή ραδιο αρβύλα αυτό το πράγμα και δεν θυμάμαι να έχει αναφερθεί στο νήμα αυτό, ξέρεις κανείς τίποτα παραπάνω?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ρε παιδιά να ρωτήσω κάτι, με αφορμή τα μηνύματα της κοπέλας που είπε πως αρχίζουν και κόβουν....επειδή τον άλλο μήνα ταξιδεύω κι εγώ για γερμανία και συγκεκριμένα baden-württemberg, εάν σε κόψουν στην εξέταση, υπάρχουν κάποια δικαιολογητικά τα οποία έχουν μέγιστη διάρκεια εγκυρότητας τους 3 μήνες (βλ. Letter of good-standing, ποινικό μητρώο και πιστοποιητικό υγείας).Εάν αυτά "ληξουν" μετά την πρώτη σου εξέταση εφόσον σε κόψουν, τότε πρέπει να τα ξαναβγάλεις Ελλάδα και να τους τα ξαναστείλεις up-to-date??Η' άπαξ και τα καταθέσεις την πρώτη φορά καθάρισες..?

καλησπερα!δεν εχεις κανενα απολυτως προβλημα και να ληξουν!!!εγω τα μετεφερα σε αλλη πολη και παρολο που ειχαν ληξει (3 μηνες) δεν ζητησαν καινουργια!!!εισαι οκ με αυτο!!!τι να πω ...εκτος και το αλλαξουν και αυτο!!!!καλη επιτυχια!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ρε παιδιά να ρωτήσω κάτι, με αφορμή τα μηνύματα της κοπέλας που είπε πως αρχίζουν και κόβουν....επειδή τον άλλο μήνα ταξιδεύω κι εγώ για γερμανία και συγκεκριμένα baden-württemberg, εάν σε κόψουν στην εξέταση, υπάρχουν κάποια δικαιολογητικά τα οποία έχουν μέγιστη διάρκεια εγκυρότητας τους 3 μήνες (βλ. Letter of good-standing, ποινικό μητρώο και πιστοποιητικό υγείας).Εάν αυτά "ληξουν" μετά την πρώτη σου εξέταση εφόσον σε κόψουν, τότε πρέπει να τα ξαναβγάλεις Ελλάδα και να τους τα ξαναστείλεις up-to-date??Η' άπαξ και τα καταθέσεις την πρώτη φορά καθάρισες..?

Αν τη στιγμή που τα κατέθεσες είναι οκ δεν ξαναζητάνε καινούρια όσος χρόνος και να περάσει. Είπαμε είναι τυπικοί αλλά όχι και έτσι. Μόνο το ποινικό μητρώο και το χαρτί από γιατρό έχουν χρονική διάρκεια αν δεν κάνω λάθος. Το δεύτερο το ξαναβγάζεις άνετα, για το πρώτο κάνε μια γραπτή εξουσιοδότηση σε έναν συγγενή σου στην Ελλαδα και αν τυχόν χρειαστεί στο στέλνει...(δεν θα χρειαστει)

το letter εχει 3 μηνες ,το χαρτι γιατρου ενα μηνα και το ποινικο μητρωο ενα μηνα ....αλλα δεν τα ζητανε παλι οπως ειπες!!!!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

την μα φορα ογκολογια και ορθοπεδικα .την αλλη πνευμονολογια και πολλα σχετικα με καρκινο και την αλλη καρδιολογια και ουρολογια!!!

Πολύ περίεργο, απο οσο ξέρω δεν εξετάζουν τις γνώσεις του γιατρού αλλά το επίπεδο επικοινωνίας του με τους ασθενείς.

Εγω θα δοκίμαζα αλλού.

Καλή συνέχεια.

Δεν ειναι περιεργο εμεις το προκαλεσαμε. Ρηνανια Βεστφαλια που πεσαμε ολοι με τα μουτρα και ριξαμε το επιπεδο της γλωσσας στα Ταρταρα τα εχουν παρει και κοβουν κοσμο στις εξετασεις γλωσσας επιτηδευμενα. Αν πας να δωσεις εκει δεν αρκει το Β2 με τιποτα, πρεπει να διαβασεις αρκετα και ιατρικη ορολογια. Και θα σε ρωτησουν τι γνωριζετε για Gicht, δε θα σου χρησιμοποιησουν λατινικο ορο. προφανως αν δεν ξερεις το θεμα ή το ξερεις αλλα δεν μπορεις να το περιγραψεις στα γερμανικα, τους δινεις αφορμη να σε κοψουν και αλλο που δε θελουν. Ειμαι 100% σιγουρος οτι αν παω αυριο το πρωι να δωσω αυτες τις εξετασεις και με ρωτησουν κατι χειρουργικο θα τις περασω ανετα, αλλα αν με ρωτησουν πνευμονολογια θα αποτυχω παταγωδως γιατι θυμαμαι πια μονο τα βασικα της Πνευμονολογιας, ποσο μαλλον στα Γερμανικα.

Καντε στον εαυτο σας και στην κοινοτητα μια χαρη και αποφυγετε τη Ρηνανια Βεστφαλια για εκδοση αδειας αν δεν ειστε εξαιρετικα καλοι σε ολα τα ιατρικα πεδια στα γερμανικα. Δεν λεω ρε παιδια μην ερθετε ή μην κοιτατε αυτες τις περιοχες. Ξεκινηστε ομως καπου αλλου αν δεν σας παιρνει με τη γλωσσα. Και θα βρειτε πιο ευκολα και θα βγαλετε την αδεια και δεν θα προκαλουμε τους Γερμανους να δυσκολευουν τις συνθηκες γιατι πεφτουμε με τα μουτρα σε ενα σημειο ολοι.

καλησπερα!ρωτησα για αλλαγη κρατιδιου και θελουν υπευθυνη δηλωση οτι ΔΕΝ ΕΧΩ ΚΑΝΕΙ ΤΑ ΧΑΡΤΙΑ ΜΟΥ ΓΙΑ ΑΔΕΙΑ ΤΩΡΑ Ή ΣΤΟ ΠΑΡΕΛΘΟΝ σε αλλο κρατιδιο!!!!στο Βερολινο μου ειπαν να μην ρισκαρω με αλλαγη κρατιδιου!!!!!!!!ξερεις κανεις κατι?εγω ευχαριστως αλλαζω κρατιδιο!!!ηρθα Ρηνανια λογω συνθηκων ειδικων -οικογενειακων!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Μια άκυρη ερώτηση διότι υπάρχει κάτι που έχει ακουστεί σε συνέδριο της ΕΕΦΙΕ για ειδικότητα στην Γερμανία? Ισχυρίστηκε κάποιος ότι γίνεται ακόμα κ σε ιδιωτικό ιατρείο να γίνει (...). Επειδή προσωπικά μου ακούγεται τρελή ραδιο αρβύλα αυτό το πράγμα και δεν θυμάμαι να έχει αναφερθεί στο νήμα αυτό, ξέρεις κανείς τίποτα παραπάνω?

Ισχυει κανονικοτατα αδερφε. Δινουν και οι niedergelassene χρονο ειδικοτητας, προφανως οχι ολοκληρη, αλλα μερος. Τους εξεταζει η νομαρχια σε σχεση με τα περιστατικα που βλεπουν και τους πιστοποιει.

Να μια φορα που σε συνεδριο της ΕΕΦΙΕ δεν ακουγεται ραδιοαρβυλλα.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Μια άκυρη ερώτηση διότι υπάρχει κάτι που έχει ακουστεί σε συνέδριο της ΕΕΦΙΕ για ειδικότητα στην Γερμανία? Ισχυρίστηκε κάποιος ότι γίνεται ακόμα κ σε ιδιωτικό ιατρείο να γίνει (...). Επειδή προσωπικά μου ακούγεται τρελή ραδιο αρβύλα αυτό το πράγμα και δεν θυμάμαι να έχει αναφερθεί στο νήμα αυτό, ξέρεις κανείς τίποτα παραπάνω?

Ισχυει κανονικοτατα αδερφε. Δινουν και οι niedergelassene χρονο ειδικοτητας, προφανως οχι ολοκληρη, αλλα μερος. Τους εξεταζει η νομαρχια σε σχεση με τα περιστατικα που βλεπουν και τους πιστοποιει.

Να μια φορα που σε συνεδριο της ΕΕΦΙΕ δεν ακουγεται ραδιοαρβυλλα.

Α πολύ λογικό ακούγεται :P.

Τροποποιήθηκε από sneakysneaky
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Καλησπέρα, ήθελα να κάνω 2 ερωτήσεις:

1) Υπάρχει κρατίδιο στη Γερμανία που να βγάζεις την Approbation χωρίς να δίνεις εξετάσεις γλώσσας εκεί, αλλά μόνο με το να καταθέσεις το πιστοποιητικό Β2;

2) Πρώτα βγάζεις την Approbation και μετά ψάχνεις θέση σε νοσοκομείο ή συμβαίνει το αντίστροφο;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

οι απαντήσεις είναι εύκολες στα ερωτήματά σου, εχουν απαντηθει 200 φορές, θα τις βρεις στις προηγούμενες σελίδες. διαβασε και εδώ είμαστε.

Παρακολουθώ το forum και δεν έχω βρει ακριβώς τις απαντήσεις που θέλω. Ευχαριστώ.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ρε παιδιά να ρωτήσω κάτι, με αφορμή τα μηνύματα της κοπέλας που είπε πως αρχίζουν και κόβουν....επειδή τον άλλο μήνα ταξιδεύω κι εγώ για γερμανία και συγκεκριμένα baden-württemberg, εάν σε κόψουν στην εξέταση, υπάρχουν κάποια δικαιολογητικά τα οποία έχουν μέγιστη διάρκεια εγκυρότητας τους 3 μήνες (βλ. Letter of good-standing, ποινικό μητρώο και πιστοποιητικό υγείας).Εάν αυτά "ληξουν" μετά την πρώτη σου εξέταση εφόσον σε κόψουν, τότε πρέπει να τα ξαναβγάλεις Ελλάδα και να τους τα ξαναστείλεις up-to-date??Η' άπαξ και τα καταθέσεις την πρώτη φορά καθάρισες..?

Αν τη στιγμή που τα κατέθεσες είναι οκ δεν ξαναζητάνε καινούρια όσος χρόνος και να περάσει. Είπαμε είναι τυπικοί αλλά όχι και έτσι. Μόνο το ποινικό μητρώο και το χαρτί από γιατρό έχουν χρονική διάρκεια αν δεν κάνω λάθος. Το δεύτερο το ξαναβγάζεις άνετα, για το πρώτο κάνε μια γραπτή εξουσιοδότηση σε έναν συγγενή σου στην Ελλαδα και αν τυχόν χρειαστεί στο στέλνει...(δεν θα χρειαστει)

το letter εχει 3 μηνες ,το χαρτι γιατρου ενα μηνα και το ποινικο μητρωο ενα μηνα ....αλλα δεν τα ζητανε παλι οπως ειπες!!!!

Μήπως εσύ έχεις προσπαθήσει σε άλλο κρατίδιο?Γιατί τουλάχιστον για το baden-württemberg θέλουν να είναι έως και 3μηνο... http://www.rp.baden-wuerttemberg.de/servlet/PB/show/1344753/rps-ref92-arzt-antr-appr-eu-ausl.pdf

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Μια άκυρη ερώτηση διότι υπάρχει κάτι που έχει ακουστεί σε συνέδριο της ΕΕΦΙΕ για ειδικότητα στην Γερμανία? Ισχυρίστηκε κάποιος ότι γίνεται ακόμα κ σε ιδιωτικό ιατρείο να γίνει (...). Επειδή προσωπικά μου ακούγεται τρελή ραδιο αρβύλα αυτό το πράγμα και δεν θυμάμαι να έχει αναφερθεί στο νήμα αυτό, ξέρεις κανείς τίποτα παραπάνω?

Ισχυει κανονικοτατα αδερφε. Δινουν και οι niedergelassene χρονο ειδικοτητας, προφανως οχι ολοκληρη, αλλα μερος. Τους εξεταζει η νομαρχια σε σχεση με τα περιστατικα που βλεπουν και τους πιστοποιει.

Να μια φορα που σε συνεδριο της ΕΕΦΙΕ δεν ακουγεται ραδιοαρβυλλα.

Επίτρεψε μου μια μικρή συμπλήρωση Raggy....Οι ιδιώτες μπορούν να δώσουν ειδικότητα ΜΟΝΟ για μέχρι 6 μήνες και όπως είπες μόνο αν έχουν την αντίστοιχη άδεια....Σε κάποιο Weiterbildungsordnung το διάβασα. Αν το χρειάζεται κάποιος ευχαρίστως να το ξαναψάξω

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ρε παιδιά να ρωτήσω κάτι, με αφορμή τα μηνύματα της κοπέλας που είπε πως αρχίζουν και κόβουν....επειδή τον άλλο μήνα ταξιδεύω κι εγώ για γερμανία και συγκεκριμένα baden-württemberg, εάν σε κόψουν στην εξέταση, υπάρχουν κάποια δικαιολογητικά τα οποία έχουν μέγιστη διάρκεια εγκυρότητας τους 3 μήνες (βλ. Letter of good-standing, ποινικό μητρώο και πιστοποιητικό υγείας).Εάν αυτά "ληξουν" μετά την πρώτη σου εξέταση εφόσον σε κόψουν, τότε πρέπει να τα ξαναβγάλεις Ελλάδα και να τους τα ξαναστείλεις up-to-date??Η' άπαξ και τα καταθέσεις την πρώτη φορά καθάρισες..?

Αν τη στιγμή που τα κατέθεσες είναι οκ δεν ξαναζητάνε καινούρια όσος χρόνος και να περάσει. Είπαμε είναι τυπικοί αλλά όχι και έτσι. Μόνο το ποινικό μητρώο και το χαρτί από γιατρό έχουν χρονική διάρκεια αν δεν κάνω λάθος. Το δεύτερο το ξαναβγάζεις άνετα, για το πρώτο κάνε μια γραπτή εξουσιοδότηση σε έναν συγγενή σου στην Ελλαδα και αν τυχόν χρειαστεί στο στέλνει...(δεν θα χρειαστει)

το letter εχει 3 μηνες ,το χαρτι γιατρου ενα μηνα και το ποινικο μητρωο ενα μηνα ....αλλα δεν τα ζητανε παλι οπως ειπες!!!!

Μήπως εσύ έχεις προσπαθήσει σε άλλο κρατίδιο?Γιατί τουλάχιστον για το baden-württemberg θέλουν να είναι έως και 3μηνο... http://www.rp.baden-wuerttemberg.de/servlet/PB/show/1344753/rps-ref92-arzt-antr-appr-eu-ausl.pdf

καλησπερα!Ρηνανια κανω προσπαθεια!!!!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Καλησπέρα σε όλους, ήθελα να σας ρωτήσω αν έχετε υπόψιν σας κάποιο καλό πρότυπο για βιογραφικό προκειμένου να στείλω αιτήσεις για ειδικότητα. Δεδομένου ότι δεν έχω εργασιακή εμπειρία, θα πρέπει κάπως να αναφέρω φαντάζομαι συνέδρια (έχει νόημα να τα αναφέρω?) /workshops/ σεμινάρια κλπ. Επίσης κάπου διάβασα ότι το βιογραφικό θα πρέπει να είναι το πολύ 2 σελίδες, ισχύει αυτό?

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντησε σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.