Jump to content

Ειδικότητα στη Γερμανία


Recommended Posts

  • Απαντήσεις 2,1k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

φυσικά αναγνωρίζονται. τα καταθέτεις στο Υπουργείο Υγείας και σου τα αναγνωρίζει το ΚΕ.Σ.Υ.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Καλησπερα απο μενα. Ειμαι και εγω ενας newbie στο Φορουμ. ΓΙα να προλαβω τις αντιδρασεις εχω διαβασει στο συνολο τις 47 σελιδες και θα ηθελα τη βοηθεια σας σχετικα με μια απορια μου. Εχω πτυχιο Β2 απο ιδιωτικη σχολη, εχω περασει συνεντευξη απο τον διευθυντη και μου προτεινε θεση.

Η απορια μου ειναι η εξης: Σε πιο κρατιδιο μπορω να βγαλω οσο το δυνατο πιο γρηγορα την approbation και χωρις εξετασεις?

Προσωπικα ειμαι αναμεσα σε Μοναχο και Βερολινο. Τι πιστευεται πως ειναι καλυτερο και ποιες ειναι οι προσφατες εμπειριες σας? Το ζητουμενο ειναι οτι με πιεζει ο χρονος και οτι το Β2 ειναι απο ιδιωτικη σχολη (διαφορετικα 8α πηγαινα Φρανκφουρτη). Ευχαριστω εκ των προτερων

Τροποποιήθηκε από dimis123
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Καλησπερα απο μενα. Ειμαι και εγω ενας newbie στο Φορουμ. ΓΙα να προλαβω τις αντιδρασεις εχω διαβασει στο συνολο τις 47 σελιδες και θα ηθελα τη βοηθεια σας σχετικα με μια απορια μου. Εχω πτυχιο Β2 απο ιδιωτικη σχολη, εχω περασει συνεντευξη απο τον διευθυντη και μου προτεινε θεση.

Η απορια μου ειναι η εξης: Σε πιο κρατιδιο μπορω να βγαλω οσο το δυνατο πιο γρηγορα την approbation και χωρις εξετασεις?

Προσωπικα ειμαι αναμεσα σε Μοναχο και Βερολινο. Τι πιστευεται πως ειναι καλυτερο και ποιες ειναι οι προσφατες εμπειριες σας? Το ζητουμενο ειναι οτι με πιεζει ο χρονος και οτι το Β2 ειναι απο ιδιωτικη σχολη (διαφορετικα 8α πηγαινα Φρανκφουρτη). Ευχαριστω εκ των προτερων

Ρε φιλε τι να σου πω, ξερω οτι οντως μεχρι πριν λιγο καιρο η καλυτερη επιλογη ηταν η Φρανκφουρτη, σε 2 με 3 εβδομαδες κ με πιστοποιητικο απο ιδιωτικη σχολη. Πλεον ξερω οτι θελουν goethe η TELC.

Οποτε νομιζω οτι η καλυτερη επιλογη πλεον ειναι το Βερολινο(απο οτι μου ειπε ενας φιλος περιπου 3 εβδομαδες χρειαζεται)

Τωρα ενα ζητημα ειναι αν θα χρειαστει Anmeldung κ δεν ξερω να σου απαντησω..

Θα μπορει βεβαια να βοηθησει καποιος που την εβγαλε τελευταια κ πιστευω στο φορουμ υπαρχουν αρκετοι..

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Καλησπερα απο μενα. Ειμαι και εγω ενας newbie στο Φορουμ. ΓΙα να προλαβω τις αντιδρασεις εχω διαβασει στο συνολο τις 47 σελιδες και θα ηθελα τη βοηθεια σας σχετικα με μια απορια μου. Εχω πτυχιο Β2 απο ιδιωτικη σχολη, εχω περασει συνεντευξη απο τον διευθυντη και μου προτεινε θεση.

Η απορια μου ειναι η εξης: Σε πιο κρατιδιο μπορω να βγαλω οσο το δυνατο πιο γρηγορα την approbation και χωρις εξετασεις?

Προσωπικα ειμαι αναμεσα σε Μοναχο και Βερολινο. Τι πιστευεται πως ειναι καλυτερο και ποιες ειναι οι προσφατες εμπειριες σας? Το ζητουμενο ειναι οτι με πιεζει ο χρονος και οτι το Β2 ειναι απο ιδιωτικη σχολη (διαφορετικα 8α πηγαινα Φρανκφουρτη). Ευχαριστω εκ των προτερων

Ρε φιλε τι να σου πω, ξερω οτι οντως μεχρι πριν λιγο καιρο η καλυτερη επιλογη ηταν η Φρανκφουρτη, σε 2 με 3 εβδομαδες κ με πιστοποιητικο απο ιδιωτικη σχολη. Πλεον ξερω οτι θελουν goethe η TELC.

Οποτε νομιζω οτι η καλυτερη επιλογη πλεον ειναι το Βερολινο(απο οτι μου ειπε ενας φιλος περιπου 3 εβδομαδες χρειαζεται)

Τωρα ενα ζητημα ειναι αν θα χρειαστει Anmeldung κ δεν ξερω να σου απαντησω..

Θα μπορει βεβαια να βοηθησει καποιος που την εβγαλε τελευταια κ πιστευω στο φορουμ υπαρχουν αρκετοι..

Ευχαριστω. Εχει να προσθεσει καποιος καποια προσφατη δικη του εμπειρια Τροποποιήθηκε από dimis123
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Βερολίνο αβλεπεί. σου λενε 8 εβδομαδες αλλά την παίρνεις στις 4. χωρις εξετάσεις εννοείται. πρεπει ομως να δηλωθεις με μια διευθυνση ότι μένεις εκεί.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Αν ο σεφ σου δώσει βεβαίωση ότι θα σε πάρει μπορείς στο ίδιο κρατίδιο να την βγάλεις μέσα σε λίγες μέρες (με μια μικρή επιπλέον χρέωση). Αν θες να αποφύγεις τις εξετάσεις όπου και αν πας πρέπει να κάνεις anmeldung (από την τηλεφωνική ενημέρωση που είχα από Hessen, Berlin, Μόναχο). Εγώ πάντως δεν μπόρεσα να τις αποφύγω τις εξετάσεις μιας και δεν είχα κάποιον γνωστό να κάνω anmeldung....

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Γεια σας παιδιά και από μένα. Ήθελα να σας ρωτήσω για να κάνει κάποιος Anmeldung θα πρέπει να πάει ο ίδιος μαζί με το άτομο που έχει το σπίτι ή μπορεί να πάει εκείνος που έχει το σπίτι και να πει π.χ. ότι θα μείνω σπίτι του εγώ; το ρωτάω γιατί είμαι μακριά και από Βερολίνο και από Φρανκφούρτη.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

δεν το εχω ακουσει. αλλα που κολλάς; παρε τηλ κλείσε ραντεβου, παρε το τρενο και πηγες. γραφεσαι και παλι πισω. απλοποίησε τη ζωη σου.

οταν κανεις anmeldung υποτίθεται ότι μένεις στην πόλη. πως ειναι δυνατον να στειλεις κάποιον άλλο; τι θα επικαλεστεις;

μπορει και να γίνεται, αλλά αν πέσεις σε στραβοξυλο;

υστερα πρεπει να πας να καταθεσεις και τα χαρτια για απρομπατσιον στο βερολινο. οποτε με ενα ταξιδι κανεις και τα 2 και ξεμπλεκεις.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Καλησπερα απο μενα. Ειμαι και εγω ενας newbie στο Φορουμ. ΓΙα να προλαβω τις αντιδρασεις εχω διαβασει στο συνολο τις 47 σελιδες και θα ηθελα τη βοηθεια σας σχετικα με μια απορια μου. Εχω πτυχιο Β2 απο ιδιωτικη σχολη, εχω περασει συνεντευξη απο τον διευθυντη και μου προτεινε θεση.

Η απορια μου ειναι η εξης: Σε πιο κρατιδιο μπορω να βγαλω οσο το δυνατο πιο γρηγορα την approbation και χωρις εξετασεις?

Προσωπικα ειμαι αναμεσα σε Μοναχο και Βερολινο. Τι πιστευεται πως ειναι καλυτερο και ποιες ειναι οι προσφατες εμπειριες σας? Το ζητουμενο ειναι οτι με πιεζει ο χρονος και οτι το Β2 ειναι απο ιδιωτικη σχολη (διαφορετικα 8α πηγαινα Φρανκφουρτη). Ευχαριστω εκ των προτερων

Σε ποιό κρατίδιο έχεις βρει δουλειά?

Στην εκεί υπηρεσία ρώτησες για Approbation

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ευχαριστω για τις απαντησεις σας. Για την anmeldung σε Βερολινο και Μοναχο πρεπει να εχω μαζι μου το συμβολαιο του γνωστου μου η απλως μονο δηλωνω

την οικια που με φιλοξενει?

Vielen Dank

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Καλησπερα απο μενα. Ειμαι και εγω ενας newbie στο Φορουμ. ΓΙα να προλαβω τις αντιδρασεις εχω διαβασει στο συνολο τις 47 σελιδες και θα ηθελα τη βοηθεια σας σχετικα με μια απορια μου. Εχω πτυχιο Β2 απο ιδιωτικη σχολη, εχω περασει συνεντευξη απο τον διευθυντη και μου προτεινε θεση.

Η απορια μου ειναι η εξης: Σε πιο κρατιδιο μπορω να βγαλω οσο το δυνατο πιο γρηγορα την approbation και χωρις εξετασεις?

Προσωπικα ειμαι αναμεσα σε Μοναχο και Βερολινο. Τι πιστευεται πως ειναι καλυτερο και ποιες ειναι οι προσφατες εμπειριες σας? Το ζητουμενο ειναι οτι με πιεζει ο χρονος και οτι το Β2 ειναι απο ιδιωτικη σχολη (διαφορετικα 8α πηγαινα Φρανκφουρτη). Ευχαριστω εκ των προτερων

Σε ποιό κρατίδιο έχεις βρει δουλειά?

Στην εκεί υπηρεσία ρώτησες για Approbation

Στο Ντισελντορφ βρηκα αλλα δεν εχω ακουσει τα καλυτερα λογια για το προσωπικο και τις εξετασεις.
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Γεια σας παιδιά και από μένα. Ήθελα να σας ρωτήσω για να κάνει κάποιος Anmeldung θα πρέπει να πάει ο ίδιος μαζί με το άτομο που έχει το σπίτι ή μπορεί να πάει εκείνος που έχει το σπίτι και να πει π.χ. ότι θα μείνω σπίτι του εγώ; το ρωτάω γιατί είμαι μακριά και από Βερολίνο και από Φρανκφούρτη.

Δεν χρειάζεται να πάει μαζί σου αλλά να υπογράψει στο χαρτί του anmeldung ότι σε φιλοξενεί....

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

αλλο ρωτάει Βρασίδα!!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Στο Ντισελντορφ βρηκα αλλα δεν εχω ακουσει τα καλυτερα λογια για το προσωπικο και τις εξετασεις.

η προσωπική εμπειρία δεν υποκαθίσταται ποτέ από εμπειρίες άλλων.

και αντίθετα, οι εμπειρίες άλλων αντικαθίστανται πάντα από την προσωπική εμπειρία.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Στο Ντισελντορφ βρηκα αλλα δεν εχω ακουσει τα καλυτερα λογια για το προσωπικο και τις εξετασεις.

η προσωπική εμπειρία δεν υποκαθίσταται ποτέ από εμπειρίες άλλων.

και αντίθετα, οι εμπειρίες άλλων αντικαθίστανται πάντα από την προσωπική εμπειρία.

Προφανως. Οταν ομως η νομοθεσια τους σου απαγορευει την δυνατοτητα υποβολης αιτησης σε δευτερο κρατιδιο, τι κανεις τοτε? Αξιζει το ρισκο την απωλεια χρονου και χρηματων?
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Στο Ντισελντορφ βρηκα αλλα δεν εχω ακουσει τα καλυτερα λογια για το προσωπικο και τις εξετασεις.

η προσωπική εμπειρία δεν υποκαθίσταται ποτέ από εμπειρίες άλλων.

και αντίθετα, οι εμπειρίες άλλων αντικαθίστανται πάντα από την προσωπική εμπειρία.

Προφανως. Οταν ομως η νομοθεσια τους σου απαγορευει την δυνατοτητα υποβολης αιτησης σε δευτερο κρατιδιο, τι κανεις τοτε? Αξιζει το ρισκο την απωλεια χρονου και χρηματων?

Εγώ δεν πήρα το ρίσκο γιατί θεωρούσα τις φήμες ως υπερβολές...Και κόπηκα και τώρα ταλαιπωρούμαι ..Σκέψου το γιατί αν τα καταθέσεις κάπου μετά δεν έχει γυρισμό

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ρε τι μπουρδες ειναι αυτες, που κολλησατε δεν καταλαβαινω! Εσενα ρε αδερφε σε δεχτηκε ο διευθυντης, δηλαδη βρηκες τη θεση που ειναι το προβλημα και τωρα κολλησες στις εξετασεις? Πανε καλέ μου στο κρατιδιο που βρηκες τη θεση και κανε τα χαρτια σου. Οι εξετασεις οπου υπαρχουν ειναι για γελια, ενω αν δεν εισαι σε θεση να τις περασεις, ειναι πολυ πιθανο να μην ειναι σε θεση να περασεις και το Probe Zeit. Αν επισης βαλεις καποιον ΟΑ να τηλεφωνησει στο κρατιδιο και να πει οτι βιαζεται να σε βαλει στις εφημεριες, θα το προχωρησουν πιο γρηγορα.

Μια ολοκληρη σελιδα σπαταλημενη για το πως μπορουμε να εξαπατησουμε το μ@λ@κ@ το Γερμανο και να δηλωσουμε μονιμοι κατοικοι Βερολινου ενω εχουμε βρει δουλεια Freiburg. Καλη τυχη με τα μπερδεματα στο ανοιγμα τραπεζικου λογαριασμου, στην τυχον δηλωση αυτοκινητου για πινακιδες κτλ κτλ.

Να αξιζε τον κοπο ολη αυτη η μπουρδα να πω μαζι σου

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ρε τι μπουρδες ειναι αυτες, που κολλησατε δεν καταλαβαινω! Εσενα ρε αδερφε σε δεχτηκε ο διευθυντης, δηλαδη βρηκες τη θεση που ειναι το προβλημα και τωρα κολλησες στις εξετασεις? Πανε καλέ μου στο κρατιδιο που βρηκες τη θεση και κανε τα χαρτια σου. Οι εξετασεις οπου υπαρχουν ειναι για γελια, ενω αν δεν εισαι σε θεση να τις περασεις, ειναι πολυ πιθανο να μην ειναι σε θεση να περασεις και το Probe Zeit. Αν επισης βαλεις καποιον ΟΑ να τηλεφωνησει στο κρατιδιο και να πει οτι βιαζεται να σε βαλει στις εφημεριες, θα το προχωρησουν πιο γρηγορα.

Μια ολοκληρη σελιδα σπαταλημενη για το πως μπορουμε να εξαπατησουμε το μ@λ@κ@ το Γερμανο και να δηλωσουμε μονιμοι κατοικοι Βερολινου ενω εχουμε βρει δουλεια Freiburg. Καλη τυχη με τα μπερδεματα στο ανοιγμα τραπεζικου λογαριασμου, στην τυχον δηλωση αυτοκινητου για πινακιδες κτλ κτλ.

Να αξιζε τον κοπο ολη αυτη η μπουρδα να πω μαζι σου

Να υποθεσω raggy οτι εσυ εβγαλες την approbation σε καποιο κρατιδιο με εξετασεις. Αν μπορουσες να μοιραστεις την εμπειρια σου μαζι μας. (Τι σε ρωτησαν, τι διαρκεια ειχε η εξεταση, ο εξεταστης ηταν ιατρος κλπ..)
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Την εβγαλα Βαδη-Βυδεμβεργη. Υποτειθεται οτι επρεπε να παω Φραιμπουργκ να παρακολουθησω καποιο σεμιναριο και να δωσω εξετασεις με εξεταστη καποιον Ινδο ειδικευομενο και κοστος κατι σε 70€. Σαν μινι-κουρς δηλαδη. Δε με πειραζε να το κανω, αλλα εκανα αυτο που προειπα, ζητησα απο εναν επιμελητη μου να τηλεφωνησει. Τους ειπε τα γερμανικα του ειναι ενταξει και ο διευθυντης θελει να τον βαλει στο προγραμμα εφημεριων. Τοτε η υπευθυνη γερμανιδα υπαλληλος του ειπε οτι μπορει να με εξετασει αυτη για να παει πιο γρηγορα. Μου εκλεισε ραντεβου και πηγα.

Οι εξετασεις ηταν μια συζητησουλα περι υγειας, ελληνικα και γερμανικα νοσοκομεια και μεσα στη συζητηση μου εκανε ερωτησεις. Πχ με ρωτησε ειδικοτητα, ειπα Ορθοπεδικη και μου λεει "να μου δωσετε αδεια 6 μηνες γιατι ποναει η μεση μου" και σιγα σιγα το πηγαινε να ακουσει Bandscheibevorfall. Μετα με ρωτησε πως ηταν στην Ελλαδα και εγω της περιεγραψα καναδυο περιστατικα απο αυτα που κανουν εντυπωση, οποτε ακουσε 3-4 γερμανικους ορους στη διαφοροδιαγνωση και το ιστορικο, οποτε δε μου εκανε αλλες ερωτησεις. Εκανε μαλιστα και θετικοτητα σχολια (Και μη νομιζει κανεις οτι ηξερα καλυτερα γερμανικα απο ότι εσεις).

Με λιγα λογια μπορεις να κατευθυνεις την εξεταση και να την προετοιμασεις με 20 λεπτα το προηγουμενο βραδυ. Χιουμορ, μπλα μπλα και τελος. Κανενα απολυτως προβλημα

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Raggy, είσαι απολαυστικός emrockon

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Καλησπέρα σε όλους. Μπορεί κάποιος να με συμβουλέψει με το εάν είναι εύκολο να πάω για ειδικότητα χωρίς να έχω ολοκληρώσει το αγροτικό στην Ελλάδα; Έχει κάποιος ανάλογη εμπειρία;

Ευχαριστώ πολύ!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

αν έχεις διαβατήριο ή ταυτότητα εν ισχύ, είναι πολύ εύκολο!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Οι Γερμανοι δεν ξερουν τι ειναι το Αγροτικο. Οι περισσοτεροι Ελληνες δεν ξερουν καν πως να το περιγραψουν στα γερμανικα. Οποτε μην αγχωνεσαι, δεν ειναι προαπαιτουμενο. Ουτε καν στην Ελλαδα

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντησε σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.