Jump to content

Αγροτικό στον στρατό 2019


Alex T.

Recommended Posts

Γνωρίζει κανείς τι διαδικασίες χρειάζονται για να κάνεις αγροτικό ως οπλίτης ιατρός;

Τελείωσα την ιατρική φέτος και δεν έχω κάνει ειδικότητα ούτε αγροτικό. Μου έχουν πει ότι μόλις μπω στρατό να δηλώσω ότι θέλω να κάνω το αγροτικό επί θητεία αλλά δεν ξέρω κάποιον που να το έχει κάνει. Επίσης... είναι βισματικά αυτά; Ή παίρνουν όσους έχουν μέσο; 

ευχαριστώ

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ναι φιλε μου είναι λίγες οι θέσεις (κυρίως για Αν. Αιγαίο) και πολλοί οι ενδιαφερόμενοι. Τα αγροτικά αυτά είναι 11 μήνες γιατί δεν πας σε νοσοκομείο για 1 μήνα εκπαίδευση επειδή θεωρείται ότι στην έχει προσφέρει ο στρατός. Επιπλέον, το κακό με αυτά είναι ότι δε μπορείς να τα αρνηθείς, αν τα πάρεις πας είτε σου αρέσει είτε όχι, μπορείς μόνο να το διακόψεις όταν απολυθείς από το στρατό (σε ρωτάνε αν θες να συνεχίσεις μέχρι να ολοκληρώσεις την υποχρέωση του 11μηνου) αλλά σε περίπτωση που το διακόψεις και μετά αποφασίσεις να δηλώσεις αγροτικό σαν πολίτης θα έχεις μηδενιστεί επειδή θεωρείται παραίτηση.

Για να ξεκινήσεις αγροτικό στο στρατό πρέπει πρώτα να καταταγείς στο στρατό και μέχρι τότε δεν κάνεις κάτι. Δεν ειναι αγροτικό επι θητεία που είπες παραπάνω, μην τα μπερδεύεις, το επι θητεια ειναι αλλο πράγμα. Όταν καταταγείς στο στρατό υπεύθυνο για τη διαδικασία είναι το στρατόπεδο της Βασικής Εκπαίδευσης αν δεν σας ενημερώσουν τότε ρωτήστε αλλιώς στην μονάδα σας. Θέσεις δεν επιλέγετε ούτε τις ξέρετε από πριν.

Τα χαρτιά που θα πρέπει να έχετε μαζί είναι:

1) Αντίγραφο Πτυχίου 

2) Αντίγραφο Άδειας Ασκήσεως Επαγγέλματος

3) Βεβαίωση εγγραφής στον οικείο Ιατρικό Σύλλογο

4) Υπεύθυνη Δήλωση ότι επιθυμείς να κάνεις αγροτικό (σας τη δίνουν στο στρατό)
 

Αυτά και μετά απλώς περιμένετε μέχρι να δείτε την ΚΥΑ στη διαύγεια ή σας ενημερώσει ο διοικητής σας. Συνήθως μετά τα ΣΠΕΝ τα παίρνουν αλλά τίποτα δεν είναι σίγουρο. 

Τροποποιήθηκε από NitroJim
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 2 months later...

Επειδή και εγώ ενδιαφέρομαι για αγροτικό με τα επόμενα που θα βγουν (είμαι ήδη οπλίτης), έχουμε καμία ενημέρωση; Εδώ και πόσο καιρό περιμένουμε.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 3 months later...
On 2/11/2019 at 1:39 ΜΜ, NitroJim said:

Ναι φιλε μου είναι λίγες οι θέσεις (κυρίως για Αν. Αιγαίο) και πολλοί οι ενδιαφερόμενοι. Τα αγροτικά αυτά είναι 11 μήνες γιατί δεν πας σε νοσοκομείο για 1 μήνα εκπαίδευση επειδή θεωρείται ότι στην έχει προσφέρει ο στρατός. Επιπλέον, το κακό με αυτά είναι ότι δε μπορείς να τα αρνηθείς, αν τα πάρεις πας είτε σου αρέσει είτε όχι, μπορείς μόνο να το διακόψεις όταν απολυθείς από το στρατό (σε ρωτάνε αν θες να συνεχίσεις μέχρι να ολοκληρώσεις την υποχρέωση του 11μηνου) αλλά σε περίπτωση που το διακόψεις και μετά αποφασίσεις να δηλώσεις αγροτικό σαν πολίτης θα έχεις μηδενιστεί επειδή θεωρείται παραίτηση.

Για να ξεκινήσεις αγροτικό στο στρατό πρέπει πρώτα να καταταγείς στο στρατό και μέχρι τότε δεν κάνεις κάτι. Δεν ειναι αγροτικό επι θητεία που είπες παραπάνω, μην τα μπερδεύεις, το επι θητεια ειναι αλλο πράγμα. Όταν καταταγείς στο στρατό υπεύθυνο για τη διαδικασία είναι το στρατόπεδο της Βασικής Εκπαίδευσης αν δεν σας ενημερώσουν τότε ρωτήστε αλλιώς στην μονάδα σας. Θέσεις δεν επιλέγετε ούτε τις ξέρετε από πριν.

Τα χαρτιά που θα πρέπει να έχετε μαζί είναι:

1) Αντίγραφο Πτυχίου 

2) Αντίγραφο Άδειας Ασκήσεως Επαγγέλματος

3) Βεβαίωση εγγραφής στον οικείο Ιατρικό Σύλλογο

4) Υπεύθυνη Δήλωση ότι επιθυμείς να κάνεις αγροτικό (σας τη δίνουν στο στρατό)
 

Αυτά και μετά απλώς περιμένετε μέχρι να δείτε την ΚΥΑ στη διαύγεια ή σας ενημερώσει ο διοικητής σας. Συνήθως μετά τα ΣΠΕΝ τα παίρνουν αλλά τίποτα δεν είναι σίγουρο. 

Είναι σίγουρο αυτό με την παραίτηση? Ότι δηλαδή αν μετά την ολοκλήρωση της θητείας επιλέξεις να μην συνεχίσεις εκεί το αγροτικό, τότε μηδενίζεται ο χρόνος του αγροτικού και σαν πολίτης θα κάνεις πάλι 1 ολόκληρο χρόνο?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

On 20/4/2020 at 2:15 ΜΜ, Alex T. said:

Είναι σίγουρο αυτό με την παραίτηση? Ότι δηλαδή αν μετά την ολοκλήρωση της θητείας επιλέξεις να μην συνεχίσεις εκεί το αγροτικό, τότε μηδενίζεται ο χρόνος του αγροτικού και σαν πολίτης θα κάνεις πάλι 1 ολόκληρο χρόνο?

Good news! :) 

Το ξαναρώτησα σημερα στο Νομικό Τμημα των Ιατρών για την Υπηρεσια Υπαίθρου και μου ειπαν οτι ΔΕΝ λογίζεται ως παραιτηση. Επομενως κανουμε αιτηση κανονικα σε προκυρηξη ως πολίτες πλεον και αφαιρούνται οι μηνες που εχουμε κανει παραλληλα με το στρατο.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 4 months later...

Καλησπέρα παίδες,κάποιος που έχει κάνει μπορεί να μου πει τι υποθέσεις είχε να αντιμετωπίσει?Κάνουμε τα βασικά η έχουμε να κάνουμε και πιο εξειδικευμένα πράγματα

Τροποποιήθηκε από 94aris
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 1 year later...

Καλησπερα σε ολους.

Ο αδερφος μου αποφοιτησε πριν λιγους μηνες απο την Ιατρικη και τωρα ψαχνει τα επομενα βηματα του.

Γνωριζω οτι υπαρχει η θεωρητικη επιλογη του να κανεις μαζι αγροτικο και στρατο. Ξερει κανεις μηπως :

1) Αυτο πρεπει να το δηλωσεις πριν μπεις στο στρατο ή οταν μπαινεις σε ρωτανε/ζητας εσυ να εκπληρωσεις κατα τη διαρκεια της θητειας το αγροτικο; Αν δεν το ξερει απο πριν ισως να μην κοψει αναβολη και να ξεκινησει με απλο αγροτικο.

2) Απαιτειται παντα βυσμα ή υπαρχει περιπτωση να μπορεσεις να τα κανεις μαζι χωρις;

3) Αν εχει παει κανεις, μπορει να μας πει εμπειριες/εντυπωσεις;

Σας ευχαριστω πολυ για το χρονο σας!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

34 λεπτά πριν, Giatressa said:

Καλησπερα σε ολους.

Ο αδερφος μου αποφοιτησε πριν λιγους μηνες απο την Ιατρικη και τωρα ψαχνει τα επομενα βηματα του.

Γνωριζω οτι υπαρχει η θεωρητικη επιλογη του να κανεις μαζι αγροτικο και στρατο. Ξερει κανεις μηπως :

1) Αυτο πρεπει να το δηλωσεις πριν μπεις στο στρατο ή οταν μπαινεις σε ρωτανε/ζητας εσυ να εκπληρωσεις κατα τη διαρκεια της θητειας το αγροτικο; Αν δεν το ξερει απο πριν ισως να μην κοψει αναβολη και να ξεκινησει με απλο αγροτικο.

2) Απαιτειται παντα βυσμα ή υπαρχει περιπτωση να μπορεσεις να τα κανεις μαζι χωρις;

3) Αν εχει παει κανεις, μπορει να μας πει εμπειριες/εντυπωσεις;

Σας ευχαριστω πολυ για το χρονο σας!

Έχεις γράψει την ίδια ερώτηση 5 φορές σε διαφορετικά θέματα. Πραγματικά και να ήξερα την απάντηση δε θα την έδινα γιατί τη βρίσκω εντελώς εγωπαθή αυτή τη συμπεριφορά. Φαντάσου δηλαδή όλοι να σκεφτόντουσαν όπως εσύ και να έγραφαν 5 και 10 φορές την ίδια ερώτηση που έχουν. Δείχνει παντελή έλλειψη στοιχειωδών τρόπων και συμπεριφοράς.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντησε σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.