Jump to content

Παραιτηση απο αγονο αγροτικο λογω εφημεριων χωρις παρουσια ειδικευμενου ιατρου


marla_

Recommended Posts

Γεια σε ολους. Παραιτηθηκα σχετικα προσφατα απο αγονο αγροτικο γιατι εφημερευα διαρκως χωρις ειδικο ιατρο οποτε ειχα αρχισει να αγχομαι παρα πολυ. Επισης, υπηρχαν τα κλασικα οτι δε δινονταν ολα τα ρεπο και οσα δινονταν ηταν σε μερες που βολευαν τους "απο πανω". Το χειροτερο σαφως ηταν οτι εφημερευα μονη μου. Συνεβησαν και διαφορα περιστατικα ενδιαμεσα στα οποια με αφησαν εντελως ξεκρεμαστη με συνεπεια να μη νιωθω οτι μπορω να αντεπεξελθω στις υποχρεωσεις μου αλλα και να θεωρω οτι δεν προσφεροταν στους κατοικους της περιοχης εστω μια αξιοπρεπης ιατρικη περιθαλψη (δεν εννοω οτι ειχα μειωμενες ιατρικες ικανοτητες, αλλα οσο και να προσπαθουσα ανειδικευτη ιατρος ειμαι, οι γνωσεις μου δεν μπορουν να συγκριθουν με αυτες ενος ειδικου ιατρου). Στην παραιτηση που υπεβαλλα ωστοσο, δεν ανεφερα λογους παραιτησης. Υπαρχει καποια πιθανοτητα να μπορεσω να συζητησω για το αζητητο αγροτικο να ειναι λιγο πιο επιεικεις; Σας ευχαριστω!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Κατά την γνώμη μου πολύ καλά έκανες κι παραιτήθηκες. Πολλοί νέοι συνάδελφοι δεν έχουν συναίσθηση της ευθύνης που αναλαμβάνουν, καθώς η υπηρεσία υπαίθρου ΔΕΝ είναι εκπαιδευτική θέση, κι αναλαμβάνονται ιατρικές ευθύνες για περιστατικά, τα οποία σε μια πολιτισμένη χώρα, θα αναλάμβαναν ειδικοί ιατροί.

Το "είμαι ανειδίκευτος" έγκειται στην κρίση του δικαστηρίου αν θα το λάβει υπόψιν κι θα απαλλάξει τον αγροτικό σε περίπτωση στραβής. Να μην μιλήσω για ασφάλεια αστικής ευθύνης κι νομικής προστασίας που όλοι θα έπρεπε να έχουν σε τέτοιες θέσεις, φαντάζουν ανέκδοτα όταν οι συνάδελφοι έχουν να πληρωθούν 2 κι 3 μήνες την τακτική μισθοδοσία τους.

Όσον αφορά το αζήτητο, έγκειται στην δικιά τους κρίση που θα σε τοποθετήσουν ανάλογα με τις ανάγκες τους, μπορείς να δοκιμάσεις να πας στο Υπουργείο κι να ρωτήσεις επ' αυτού...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Σε ευχαριστω παρα πολυ και για τις πληροφοριες και για το support. Η κατασταση ηταν τραγικη. Ευχομαι σε κανεναν να μη ζησει αυτα που εζησα εγω αν και με την κριση, δυσκολο το βλεπω. 

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 1 month later...

Με το δίκιο σου να παραιτηθείς, εύχομαι να σου πάει καλύτερα το επόμενο! Επειδή κι εγώ σκέφτομαι να παραιτηθω μπορείς να μου πεις τη διαδικασία που ακολούθησες;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Συνάδελφοι μιας και η κατάσταση στα ιατρεία τα οποία ήσασταν είναι επικίνδυνη (έτσι όπως το περιγράφετε) για το νέο αγροτικό γιατρό, πιστεύω καλό θα ήταν να πείτε για ποιά ιατρεία πρόκειται μπας και σωθεί ο επόμενος. 

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Με το δίκιο σου να παραιτηθείς, εύχομαι να σου πάει καλύτερα το επόμενο! Επειδή κι εγώ σκέφτομαι να παραιτηθω μπορείς να μου πεις τη διαδικασία που ακολούθησες;

Δεν χρειάζεται κάτι το ιδιαίτερο. Απλά συντάσσεις μια επιστολή παραίτησης. Αν πρέπει να βάλεις οπωσδήποτε λόγους, βάλε προσωπικούς λόγους.

Αν σου έχει έρθει ο διορισμός για την Ειδικότητα, γράψ' το κι βάλε κι τον αριθμό πρωτοκόλλου ώστε να μην μηδενιστείς σε περίπτωση που θελήσεις να συνεχίσεις κι να ολοκληρώσεις την υπηρεσία υπαίθρου.

Επίσης, θα ήταν επαγγελματικό να ενημερώσετε ότι φεύγετε, μην κρεμάσετε κόσμο στο ΚΥ που εφημερεύετε. Ξέρω ακούγεται σαν ανέκδοτο μιας κι ο κωλοπαιδισμός ευδοκιμεί στον χώρο μας, αλλά δεν ξέρετε που μπορείτε να τρακάρετε στο μέλλον αυτούς που θα κρεμάσετε τώρα, life is a bitch. :)

Όπως πολύ σωστά εγράφη, καλό είναι να καταγράφονται οι καταστάσεις που αντιμετωπίσατε κι οι λόγοι που σας ανάγκασαν να παραιτηθείτε, ώστε να γνωρίζουν οι επόμενοι.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

 

Επίσης, θα ήταν επαγγελματικό να ενημερώσετε ότι φεύγετε, μην κρεμάσετε κόσμο στο ΚΥ που εφημερεύετε. Ξέρω ακούγεται σαν ανέκδοτο μιας κι ο κωλοπαιδισμός ευδοκιμεί στον χώρο μας, αλλά δεν ξέρετε που μπορείτε να τρακάρετε στο μέλλον αυτούς που θα κρεμάσετε τώρα, life is a bitch. :)

 

emrespect     emrespect

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ευχαριστω για την ενημερωση.  Οσο για το κρεμασμα, εχεις δικιο σ αυτο που λες. Επειδη ομως οντως θελω να παραιτηθω για προσωπικους λογους και προτου σιγουρευτω δε θελω να προκαλεσω αναστατωση στο ΚΥ, ρωταω εδω τη διαδικασια. 

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 4 months later...

Καλησπέρα από εμένα! !διάβασα αυτά που αναφέρατε στα προηγούμενα και θα ήθελα κι εγώ να ρωτήσω  αν λόγω ειδικότητας διακόψω αγονο αγροτικο μετά η διαδικασία ποια θα είναι για τους μήνες που υπολειπονται?εγώ ανήκω σε αυτούς που δήλωσαν στην τωρινή προκήρυξη του Φλεβάρη και λίγο μετά την αλλαγή του νομού περί αγροτικού πριν την ειδικότητα αλλά εγώ δυστυχώς ανήκω  σε αυτούς που πρέπει να κάνουν αγροτικο πριν το διορισμό. Άρα αυτό σημαίνει ότι δεν έχω καν δικαίωμα  ν φύγω? Σας ευχαριστώ !!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

επειδη δυσκολευομαι λιγακι,ισως φταιει και η ζεστη,να κατανοησω τι ακριβως ρωτας,θες να επαναδιατυπωσεις το ερωτημα σου?αυτο που σε ενδιαφερει ποιο ειναι,να μαθεις τι θα γινει με την ειδκοτητα ας πουμε?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Μάλλον φταίει η δική μου διατύπωση όντως. .Αυτό που με νοιάζει είναι αν μπορώ να αποδεχτώ το διορισμό για ειδικοτητα όταν έρθει. .και να παρατήσω στη μέση το αγονο αγροτικο με δεδομένο ότι ο νόμος λέει ότι πρέπει να κάνω αγροτικο πριν την έναρξη ειδικότητας. Ελπίζω  να το διατύπωση καλύτερα! :)σε ευχαριστώ για την έγκαιρη ανταπόκριση κιολασ

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Να κανω παιδια please μια ερωτηση.Παραιτηση υποβάλω πως και σε ποιόν? Υπάρχει περίπτωση να μη γίνει δεκτή? Και τι είναι καλύτερο να δηλώσω σχετικά με τουσ λόγους αποχώρησης? Και πόσες μέρες δηλαδή μπορεί να κρατήσει η διαδικασία? 

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

47 minutes ago, Stelpap said:

Να κανω παιδια please μια ερωτηση.Παραιτηση υποβάλω πως και σε ποιόν? Υπάρχει περίπτωση να μη γίνει δεκτή? Και τι είναι καλύτερο να δηλώσω σχετικά με τουσ λόγους αποχώρησης? Και πόσες μέρες δηλαδή μπορεί να κρατήσει η διαδικασία? 

Την παραίτηση την κάνεις εγγράφως στην ΥΠΕ στην οποία ανήκει το ΠΙ ή το ΚΥ στο οποίο είσαι στο τμήμα ανθρωπίνων πόρων.

Δε μπορώ να φανταστώ κάποιο λόγο για τον οποίο να μη γίνει δεκτή αλλά ελλάδα είναι εδώ.....ποτέ δεν ξέρεις!

Το τι είναι καλύτερο θα το κρίνεις και θα το γράψεις εσύ. Δική σου η απόφαση, δική σου και η ευθύνη.

Η παραίτηση γίνεται αποδεκτή με πράξη που εκδίδει το αρμόδιο όργανο. Η υπηρεσία δε μπορεί να κάνει αποδεκτή την παραίτηση πριν περάσουν 15 μέρες από την υποβολή της. 

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Μέχρι να γίνει αποδεκτή είμαι υποχρεωμένη να μεινω δηλαδή? Και επίσης έχεις ιδέα μήπως μπορέσω να ξεκινήσω ειδικοτητα χωρισ να χρειαστεί να το κάνω πριν το αγροτικο? 

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ως προς το τελευταιο μονο μερος της απαντησης της Elpi,να προσθεσω πως εαν συντρεχουν αρκετα σημαντικοι λογοι,πχ οικογενειακοι,δεν χρειαζεται να περιμενεις το διαστημα των δεκαπεντε ημερων,αλλα γινεται και σε λιγοτερο

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Οι αγροτικοί δεν ειναι μόνιμοι δημόσιοι υπάλληλοι. Ή παραίτηση γίνεται κανονικά αμεσα αποδεκτή. Γνωστή μου δεν ξαναπατησε το πόδι στο αγροτικό από την ίδια μέρα που δήλωσε παραίτηση.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Μάλιστα!Σας ευχαριστώ πολυ.αν έχετε και καμιά ιδέα για το αν θα μπορέσω να διεκδικήσω τη θέση μου στην ειδικοτητα όταν ανοίξει πείτε μου!!!:)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

@iceman η μονιμότητα δεν έχει σχέση. Το άρθρο 148 του δημοσιουπαλληλικού κώδικα δεν ξεχωρίζει μόνιμους ή με σύμβαση ορισμένου χρόνου και είναι σαφής και ίδιος για όλους. Επειδή όμως...το ξαναλέω...στην Ελλάδα είμαστε, όλα είναι και γίνονται κατά το δοκούν του εκάστοτε υπαλλήλου και κατά πόσο το πάει με το γράμμα του νόμου. Κι εγώ ξέρω συνάδελφο που "τον παραίτησαν" τηλεφωνικά δυο μέρες πριν πάει να δώσει το χαρτί και ξέρω και άλλον που περίμενε 15 μέρες, δεν του απάντησαν καθόλου, ξανα έκανε χαρτί και η παραίτηση έγινε αυτοδίκαια αποδεκτή. Η φίλη σου ήταν πραγματικά τυχερή (και μπράβο της πραγματικά που ξέφυγε την ταλαιπωρία) αλλά σε περίπτωση που γινόταν κάποια στραβή και τη βγάζαν "αδικαιολόγητα απούσα" από τη θέση της θα έτρεχε δυστυχώς. 

Βέβαια "παραθυράκια" και κενά στο νόμο που ερμηνεύονται κατά πως θέλει ο εκάστοτε δημόσιος λειτουργός υπάρχουν πολλά... ;););)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

εκτος και αν εχεις σοβαρο λογο να βιαζεσαι τοσο πολυ,καλυτερα θα ελεγα να περιμενεις να λαβεις την επισημη απαντηση εκ μερους τους πρωτα;)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

γιατι να μην το δωσεις στο κεντρο υγειας,το οποιο ομως θα το κοινοποιησει αμεσα πχ με φαξ στην ΥΠΕ?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

και σε χαλαει να τους πεις οτι θα ηθελες να το στειλουν ΕΚΕΙΝΗ την στιγμη με φαξ στην ΥΠΕ?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.