Jump to content

Τι λείπει ; Τι φταιει;


tik-tak

Recommended Posts

Θυμάστε εκείνο το τραγούδι του Νίκου Πορτοκάλογλου σε σούστα-ρέιβ ρυθμό, ερμηνευμένο από την Ελ. Αρβανιτάκη , που στα 4 λεπτά και 38 δεύτερά του το μόνο που λέει είναι :

« Τι λείπει ; Τι φταιει;

Τι λείπει ; Τι φταιει;

Και η καρδιά μου κλαιει…»

Μπορεί το τραγούδι να είναι …ελαφρύ από λόγια ,αλλά κουβαλά μεγάλο βάρος….Ας, το σηκώσουμε!

Λοιποοοον….Τι λείπει;;;;; Τι Φταιει;;;;;;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • Απαντήσεις 414
  • Created
  • Last Reply

Αχ βρε tik-takτούλα 3 μέρες έλειψες από το forum και αμέσως φάνηκε emiloveyou .Μου ανοίγεις την όρεξη με τα θέματα σου να αφήνω αυτό το διάβασμα και να κοιτάω μέσα μου.Ίσως πάλι είναι αυτό που λένε ,ότι ανοίγεσαι καλύτερα σε ανθρώπους που δεν ξέρεις.

Βουτιά λοιπόν βαθιά στην ψυχούλα. Σίγουρα κάτι λείπει από την Ήρα-δεν είναι από αυτά που προσδιορίζονται εύκολα-ας πούμε ένα αμάξι-και αυτό τα κάνει πιο δύσκολα όλα.Γιατί αν δε ξέρεις τι ακριβώς σου λείπει πώς να το ζητήσεις?

Στην αρχή η Ήρα βιάστηκε να βαπτίσει αυτό το έλλειμμα αγχος για το πτυχίο, γρήγορα όμως είδε ότι δε μπορεί να είναι μόνο αυτό γιατί η πορεία για το πτυχίο είναι μια διαδικασία που εξ ορισμου έχει τέλος .

Πιο βαθιά λοιπόν.Μήπως άγχος για αυτά που έρχονται μετά ?Ή μήπως αγχος για αυτά που φεύγουν -όνειρα που έμειναν όνειρα ?

Άγχος για το αν θα βρει τον άνθρωπο της ζωής της ή αγχος μήπως τον είχε βρει και η ανωριμότητα της την οδήγησε σε λάθος αποφάσεις? Αλλά πάλι δε μπορεί να είναι λάθος το να έχεις την τόλμη να φεύγεις από την ασφάλεια της αγάπης όταν νιώθεις ότι κάτι λείπει.

Η Ήρα μάλλον φοβάται περισσότερο μην αφομοιωθεί , μην πάψει να κάνει όνειρα , μήπως αυτά τα πρέπει που γυρνάνε γύρω της ύπουλα και αθόρυβα θρυμματίσουν όλα τα θέλω.

Κάτι λείπει αλλά τι?

Για το ποιος φταίει όμως΄έχει απάντηση -μόνο η ίδια. Για κάθε θα που δε βρήκε το δρόμο για την πραγματοποίηση είμαστε υπεύθυνοι οι ίδιοι.Άλλοτε γιατι φοβόμαστε τους άλλους άλλοτε γιατί φοβόμαστε τις σύγκρούσεις με τον εαύτό μας .Μας ψιθυρίζει κάτσε καλά είσαι εδώ, δε βλέπεις τον διπλανό? και μας κοιμίζει.

Βέβαια όλα θέμα στιγμής και διάθεσης είναι .Υπάρχουν και αυτές οι μέρες που βγάζει ήλιο στην ψυχή και δε λείπει τίποτε .Όλα είναι εκεί και προπαντώς μεράκι και αγάπη για όλα.

Αυτό λοιπόν λείπει πιο πολύ στην Ηρα.Αυτή η μαγεια της ψυχής να τα βλέπει όλα φωτεινά πάντα-χωρίς μεσοδιαστήματα συννεφιάς.Και είναι κάτι που υπάρχει μέσα σε όλους αρκεί να το αφήνουμε να γεννηθεί.

emoops πολλά πάλι γράφτηκαν.

Σταματώ λοιπόν.Πάντως το γράψιμο απελευθερώνει (emofftopic ).Μάλλον λείπουν ήδη λιγότερα. :rolleyes:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

-Λείπει η αίσθηση εμπιστοσύνης από τους (διπρόσωπους) ανθρώπους

-Λείπει η καλή "καρδιά"

-Λείπει η αγωγή

-Λείπει "μυαλό" πάλι από ορισμένους

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Τι λείπει και τι φταίει ε???χμ χμ χμ...

Λείπει μερικές φορές η αίσθηση αυτή emardownemardownemardown

"H Αμελί αισθάνθηκε ξαφνικά μια απόλυτη αρμονία...

Η στιγμή ήταν τέλεια,το φώς μαλακό...

μια ευωδία στον αέρα, ενα ήσυχο μουρμουρητό στη πόλη...

Η Αμελί ανασαίνει βαθιά...

Η ζωή είναι απλή και καθαρή... "

Τι φταίει δε το έχω βρεί ακόμα....

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Λείπει η όρεξη για διάβασμα.....

και

Φταίει η σελήνη.....

:splaaaats::bloodomen::D

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

φταιει... που λειπει : "Αυτή η μαγεια της ψυχής να τα βλέπει όλα φωτεινά πάντα-χωρίς μεσοδιαστήματα συννεφιάς" ( αχ! τι ωραία που το εντόπισες , Ηρα....) emrose

λειπει....η γάτα και χορευουν τα ποντίκια

φταιει...η φαντασία μου

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Λείπει το πτυχίο.

Φταίει η μανία μου με τη μουσική που το'χα φορτώσει στον κόκορα τόσα χρόνια.

Λείπει το έτερον ήμισυ :wub:

Φταίει που είπα να κάτσω να διαβάσω (και καλά)

Λείπει η Βιέννη........

Δε φταίει τπτ......

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

"Για ολα φταιει το.... γκαζον"

"Φταιει το κακο το ριζικο μας, φταιει που ειν' η μοιρα μας στραβη (?), φταιει το κεφαλι το ξερο μας (?) μα παν' απ' ολα το κρασι" (απο το γνωστο ποιημα, το οποιο ενδεχομενως κατακρεουργησα και ζητω συγνωμη....)

Εγω γενικα λεω οτι ειμαι ευτυχισμενος ανθρωπος.... μεσος προς καλος φοιτητης, εχω καλους φιλους και εδω και στα ξενα, με τους οποιους εχω καλη επαφη, εχω μια οικογενεια, γονεις που δεν εχουν διαζυγιο, ενα καλο σπιτι, αρκετα λεφτα για μια αρκετα καλη ζωη, οχι χλιδη, αλλα μια καλη ανετη ζωη, εχω αυτογνωσια, ξερω τα ορια μου και αν και ζητω πολλα απο τον εαυτο μου, ξερω να αναγνωριζω τις αδυναμιες μου.... Ενα πραγμα μου λειπει και απο οσα ειπα μαλλον ειναι προφανες....

Τι φταιει? Δειλια, ελλειψη αυτοπεποιθησης, ελλειψη χρονου, αγχος....

Δεν εχω χρονο για soulsearching και φιλοσοφια τωρα... προς το παρον αυτα...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

μου λειπει ... η παρέα σας, η επαφή με το φόρουμ

φταίει που χάλασε ο υπολογιστής μου...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

άντε βρε tik-takτούλα και εδώ και μέρες αναρωτιόμουν πού χάθηκε η ευαίσθητη ματιά που βλέπεις τα πράγματα ...

φτιάξε τον υπολογιστή γρήγορα ... emiloveyou

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Μου λείπετε ρε σεις.... :wub:

:splaaaats::withstupid::splaaaats:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Βαριέμαι.... embored embored embored

Φταίει που τελείωσε η εξεταστική, δεν πάω πια γραφείο, ασχολούμαι μόνο με μουσική και σταμάτησα το παλαβό τρέξιμο πέρα-δώθε... :wacko: :wacko:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

μου λείπουν οι ξέγνοιαστες βόλτες... με το 2cv μου κάμπριο... ειδίκα τώρα.. άνοιξη...

μου λείπουν οι βόλτες με το ποδήλατο μου... φταίει που έχω μουχλιάσει.... αλλά που θα πάει.. θα το ξαναβγάλω!!!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Τι λειπει λοιπον..... Μοναξια ειναι να κλαις γιατι δεν υπαρχει κανενας να σε κανει να κλαψεις....... (καπου το ειδα τελευταια,δεν θυμαμαι) .......... Κι αν κλαις γιατι δεν υπαρχει κανεις να σε μαγεψει;Να σε κανει να δεις τον κοσμο πιο χρωματιστο,πιο χαρουμενο,γεματο αστερακια και καρδουλες; Και μη μου πειτε οτι δεν γινεται αυτο,ξερω καλα πως γινεται.... Τι φταιει; Για τον καθενα υπαρχει κι αλλος λογος..... αλλα ειναι αυτη η Ανοιξη που ερχεται και κατι σου ξυπναει........ Μια ορεξη για ζωη..... και ζωη χωρις τον ερωτα για μενα δεν υπαρχει.........

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

<<Θυμάσαι?Τότε που μου είπες ότι μ αγαπας και άνθισαν τα ζουμπούλια στις γλάστρες.τότε που το φεγγάρι έκρυψε το μαντήλι της σελήνης και αυτή του ορκίστηκε αιώνια αγάπη.Τότε που τα κλαδιά φιλήθηκαν για να γίνει σκιά εκεί που αγκαλιαστήκαμε.Τότε που σου χάρισα τα όνειρά μου , τότε που χαμογέλασες και σε έκρυψα βαθιά στην ψυχή μου ,τότε που έκανες ολόκληρο ταξίδι για να μου πεις χρόνια πολλά ,τότε που μίλαγαν τα μάτια μας...>>

ο έρωτας παιδί και συνάμα εραστής της ευτυχίας-να δίνει νόημα σε όλα ,να σε απογειώνει ... emiloveyouemiloveyouemiloveyou (έτσι θα σ αγαπώ πολύ και θα σε βλέπω λίγο...)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

μου λείπουν οι ξέγνοιαστες βόλτες... με το 2cv  μου κάμπριο... ειδίκα τώρα.. άνοιξη...

πωωωωωωω τι μου θυμησες τωρα emblush μου λειπουν αυτες οι παλιες καλες ξενοιαστες στιγμες.......τι φταιει;η αποσταση!

μου λειπει η θαλασσα και οι τσαρκες!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Μου λείπουν τα ανθισμένα λουλουδάκια emrose ....μου λείπει η φύση emroseemrose ...μου λείπει ελεύθερος χρόνος.... emhehe

Για όλα φταίει η ΠΑΘΟΛΟΓΙΑ... :angry::angry::angry:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Μου λείπουν τα ανθισμένα λουλουδάκια emrose ....μου λείπει η φύση emrose  emrose ...μου λείπει ελεύθερος χρόνος.... emhehe

Για όλα φταίει η ΠΑΘΟΛΟΓΙΑ... :angry:  :angry:  :angry:

Και η καρδιολογία και η δερματολογία και η θεραπευτική και μερικά ακόμα... :P

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Φταίει η υπηρεσία του MSN messenger....... γμτ....

emcensoredemcensoredemcensoredemranting

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.