Jump to content

ΛΕΥΚΗ ΚΑΙ ΜΑΥΡΗ ΒΙΒΛΟΣ ΑΓΡΟΤΙΚΩΝ ΙΑΤΡΕΙΩΝ


sjjggst

Recommended Posts

Το αγροτικο δεν το γλυτωνουμε δυστυχως.Επειδη δεν ξερεις σε τι φαση θα εισαι οταν τελειωσεις την ειδικοτητα σου (προσωπικη ζωη κτλ) πηγαινε καντο  ολο τωρα να τελειωσεις και απλα κανε ανακληση της θεσης σου στην παθολογια,οταν ανοιξει.Ετσι θα μπεις σε μια σειρα και θα  ξεκινησεις να πληρωνεσαι και πιο νωρις απο οτι αν αρχιζες πρωτα με παθολογια.Στη συνεχεια θα μπεις στην παθολογια σου εχοντας και μια εμπειρα παραπανω που ισως σε βοηθησει να ενταχθεις και πιο γρηγορα στους ρυθμους της κλνικης σου.Επισης με τον τροπο αυτο ουτε χαρτουρα δημιουργειται,ουτε θα εχεις μεγαλες αναμονες οπως ειπα πριν

 

Τροποποιήθηκε από fff
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • Απαντήσεις 119
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

1 ώρα πριν, fff said:

Το αγροτικο δεν το γλυτωνουμε δυστυχως.Επειδη δεν ξερεις σε τι φαση θα εισαι οταν τελειωσεις την ειδικοτητα σου (προσωπικη ζωη κτλ) πηγαινε καντο  ολο τωρα να τελειωσεις και απλα κανε ανακληση της θεσης σου στην παθολογια,οταν ανοιξει.Ετσι θα μπεις σε μια σειρα και θα  ξεκινησεις να πληρωνεσαι και πιο νωρις απο οτι αν αρχιζες πρωτα με παθολογια.Στη συνεχεια θα μπεις στην παθολογια σου εχοντας και μια εμπειρα παραπανω που ισως σε βοηθησει να ενταχθεις και πιο γρηγορα στους ρυθμους της κλνικης σου.Επισης με τον τροπο αυτο ουτε χαρτουρα δημιουργειται,ουτε θα εχεις μεγαλες αναμονες οπως ειπα πριν

 

ναι καταλαβα. ευχαριστω πολυ για τη βοηθεια!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 1 month later...

Καλημέρα σας!

Σκέφτομαι να κάνω αγροτικό στο Νομό Ευρυτανίας (πχ ΠΙ Μεγάλου Χωριού). Οποιαδήποτε εμπειρία/πληροφορία θα μου είναι ιδιαίτερα χρήσιμη!

Σας ευχαριστώ πολύ για τον χρόνο σας! 

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Συνάδελφοι καλησπέρα την Παρασκευή βγήκαν πάλι προσωρινά αποτελέσματα και την επόμενη εβδομάδα είναι εκ νέου  οι ενστάσεις.Γνωρίζετε μέχρι πότε έχουμε περιθώριο να αρνηθούμε την θέση που πήραμε χωρίς ποινή.

Ισχύει ότι έχουμε περιθώριο 10 ημέρες από την ανάρτηση των Οριστικών αποτελεσμάτων στη Διαύγεια?

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για το χρόνο σας!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 3 months later...

ΜΑΥΡΗ ΛΙΣΤΑ - Π.Ι. ΡΑΦΤΗ

Περιφερειακό Ιατρείο Ράφτη Αρκαδίας - πληροφορίες προς ενδιαφερόμενους

Απέχει 3 ώρες από την Αθήνα, 30 λεπτά από τη Δημητσάνα. Ανήκει στο Κέντρο Υγείας Δημητσάνας. Υπάγονται στο ίδιο ιατρείο περίπου 12 ακόμα οικισμοί. Ο δρόμος Δημητσάνα - Ράφτης αρκετά κακός: στενός, με στροφές χωρίς ορατότητα, λακκούβες και κατολισθήσεις όταν βρέχει. Το ιατρείο δυστυχώς τελείως εγκαταλελειμμένο από την Κοινότητα, χρειάζονται εργασίες επισκευής και καθαριότητα που κανείς εκ των μόνιμων κατοίκων δεν ενδιαφέρεται να αναλάβει, ακόμα και η τουαλέτα του κτίσματος δεν μπορεί να χρησιμοποιηθεί. Από τους κατοίκους, οι συνεννοήσιμοι αποτελούν την εξαίρεση. Πιθανό πολιτισμικό σοκ στην πρώτη επαφή με κατοίκους της ευρύτερης περιοχής! Επίσης το δωρεάν κατάλυμα που παρέχεται ΔΕΝ είναι κατοικήσιμο. Πολύ μικρή προσέλευση περιστατικών ημερησίως που σημαίνει πολύ χαλαρή θητεία. Όμορφα τοπία, ωραία φύση

Τροποποιήθηκε από Ripapa
συμπληρωση
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Δεν είναι καθόλου χαζή ερώτηση. Μπορείς να κάνεις αγροτικό σε Κέντρο Υγείας, σαφώς να βρεις σπίτι στην περιοχή (δηλαδή στο χωριό, οπότε ξέχνα την διασκέδαση στο κέντρο στην πόλη όπου θα δηλώσεις αγροτικό). Και καλό να πάρεις πριν δηλώσεις το κέντρο υγείας, να συνεννοηθείς αν όντως θα σε αφήνουν στο Κ.Υ και δε θα σε στέλνουν κάποιες ημέρες σε κατσικοχώρια (λόγω ακάλυπτων θέσεων).Πάντως, για να πετύχεις σε προκήρυξη ΚΥ, συνήθως θέλεις αρκετά μόρια (π.χ να έχεις τελειώσει ειδικότητα). Καλή επιτυχία.

Τροποποιήθηκε από Luc80
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

40 λεπτά πριν, Luc80 said:

Δεν είναι καθόλου χαζή ερώτηση. Μπορείς να κάνεις αγροτικό σε Κέντρο Υγείας, σαφώς να βρεις σπίτι στην περιοχή (δηλαδή στο χωριό, οπότε ξέχνα την διασκέδαση στο κέντρο στην πόλη όπου θα δηλώσεις αγροτικό). Και καλό να πάρεις πριν δηλώσεις το κέντρο υγείας, να συνεννοηθείς αν όντως θα σε αφήνουν στο Κ.Υ και δε θα σε στέλνουν κάποιες ημέρες σε κατσικοχώρια (λόγω ακάλυπτων θέσεων).Πάντως, για να πετύχεις σε προκήρυξη ΚΥ, συνήθως θέλεις αρκετά μόρια (π.χ να έχεις τελειώσει ειδικότητα). Καλή επιτυχία.

Έχω χορτάσει διασκέδαση στην Αθήνα χαχα

Μωρέ θέλω να οδηγήσω, έχω οδηγήσει αλλά είχα ένα τραγικό περιστατικό σε τροχαίο και εκτοτε δεν μπορώ να πιάσω τιμόνι. Έτσι όπως το πάω με βλέπω να έχω γυναίκα στην Αθήνα να περιμένεικαι να με βρίζει :P

 

Δεν το έχω ψάξει ακόμα για ειδικότητα έχω μείνει λίγο πίσω, αλλά αν παίζει ρόλο στη μοριοδότηση έχω μαστερ και διδακτορικό.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 2 weeks later...

Καλησπέρα, με αφορμή την νέα προκήρυξη, θα ήθελα να ρωτήσω αν έχει κανείς εμπειρία από αγροτικό στο Λασίθι Κρήτης

Κυρίως ενδιαφέρομαι για ΓΝ-ΚΥ Ιεράπετρας, ΓΝ-ΚΥ Σητείας, ΠΠΙ Μακρύ Γιαλού, άλλα κάθε πληροφορία θα μου ήταν πολύ χρήσιμη 😀

Επίσης, θεωρείτε είναι καλύτερο να επιλέξει κάποιος για αγροτικό ένα Γενικό Νοσοκομείο απ' ότι πχ. ΠΙ/ΠΠΙ/ΚΥ; 

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 3 weeks later...
On 11/11/2016 at 3:59 ΜΜ, fugax said:

"ΜΑΥΡΟ"  ΣΤΑ Π.Ι. ΤΩΝ ΔΙΑΠΟΝΤΙΩΝ ΝΗΣΩΝ ΥΠΑΓΟΜΕΝΑ ΣΤΟ Κ.Υ. ΑΓ. ΑΘΑΝΑΣΙΟΥ ΑΓΡΟΥ ΚΕΡΚΥΡΑΣ

Τα τρία νησάκια (Ερείκουσα, Μαθράκι, Οθωνοί) βρίσκονται 10-15 χιλιόμετρα βορειοδυτικά του νησιού της Κέρκυρας, είναι τα δυτικότερα της Ελλάδος και είναι καλοκαιρινοί παράδεισοι, όχι φυσικά για το γιατρό που υπηρετεί εκεί, αλλά για τους κατοίκους που τον πηδάνε καθημερινώς.

 

Πρακτικά προβλήματα

  1. Καλείσαι να καλύψεις το νησί σου + όποιο άλλο νησί είναι "ξεσκέπαστο" με πολύ άσχημο τρόπο από τους ανώτερούς σου στο ΚΥ στο οποίο υπάγεσαι. Φυσικά δεν υποχρεούσαι να το κάνεις και έχεις κάθε δικαίωμα να αρνηθείς, αλλά θα υποστείς και τις συνέπειες της εναντίωσής σου (και η Παναγιά κοντά σου, αυτό μόνο). Αυτό είναι από μόνο του υπερβολική απαίτηση καθώς η συγκοινωνία δεν είναι αξιόπιστη, και το χειμώνα, μπορεί να ξεμείνεις π.χ. στους Οθωνούς για αρκετές μέρες (ως και μήνα).
  2. Τα γιατρεία είναι ανεξόπλιστα, έχεις μεγάλες ελλείψεις σε βασικά φάρμακα και εργαλεία. Ο κλίβανος αποστείρωσης στο γιατρείο που βρισκόμουν ήταν σε μια κατάσταση ελεεινή. Όταν ανέλαβα δεν υπήρχε κανενός τύπου λαβίδα στο γιατρείο. Έραβα μόνο με βελονοκάτοχο (τι να την κάνεις τη λαβίδα, πολυτέλειες). Τα ράμματα, τα νυστέρια, τα γάντια, οι βελόνες, οι φλεβοκαθετήρες, όλα σχεδόν τα βρήκα με ληγμένη την αποστείρωσή τους από πενταετίας. Φόλλεϋ υπήρχε μόνο ένα δεκαεξάρι στο γιατρείο όταν ανέλαβα. Γάντια εξεταστικά απλά δεν υπήρχαν, έπρεπε να αγοράζω εγώ. Δεν υπάρχει πιεσόμετρο, δεν υπάρχει ωτοσκόπιο, δεν υπάρχει οξύμετρο, εδώ δεν υπήρχαν τα βασικά υλικά στο καροτσάκι της αλλαγής για αλλαγές και καθαρισμούς τραυμάτων, δεν υπήρχαν σύριγγες, δεν υπήρχαν καν κορτιζόνες.
  3. Είσαι ΑΒΟΗΘΗΤΟΣ. Πλήρως. Είτε δε θα έχεις ρεύμα και δε θα μπορείς να πάρεις τηλέφωνο κανέναν, είτε αν παίρνεις τηλέφωνα, δε θα σου απαντάει κανείς. Από το ΚΥ ρίχνουν το μπαλάκι στο ΓΝ Κέρκυρας, το οποίο εάν παίρνεις τηλέφωνο δε μπορείς σχεδόν ποτέ να επικοινωνήσεις με κανέναν για ιατρικές συμβουλές - ιατρικά θέματα - ιατρικό επείγον. 
  4. Συχνά (πάντα) είσαι εσύ και ο Θεός, χωρίς πολλές δυνατότητες διακομιδής λόγω καιρού - συγκοινωνίας και κάκιστης συνενόησης με το ΕΚΑΒ κλπ.
  5. Είσαι και νοσηλευτής και καθαριστής του γιατρείου, καθώς και πιθανώς φαρμακοποιός - φαρμακοδιακινητής.
  6. Τα φάρμακα είναι μια πολύ πονεμένη ιστορία. Δεν υπάρχει φαρμακείο σε κανένα από αυτά τα νησιά. Το "κατεστημένο" είναι πως ο αγροτικός γιατρός συνταγογραφεί, στέλνει τις συνταγές έχοντας σημειώσει τις εμπορικές ονομασίες των προτιμόμενων σκευασμάτων που θέλει ο κάθε ασθενής στο φαρμακείο επιλογής του ασθενούς με το σαπιοκάραβο, το φαρμακείο στέλνει σε σακουλάκια με τα ονοματεπώνυμα των ασθενών και την συμμετοχή τους γραμμένα επάνω, τα οποία παραλαμβάνει ο γιατρός από το σαπιοκάραβο, και κατόπιν διανέμει "ντελίβερυ" στα σπίτια των ασθενών ή στην καλύτερη περίπτωση τα διανέμει από το ιατρείο. Ο αγροτικός ιατρός μαζεύει τα λεφτά, κρατάει "τεφτέρι" με τις οφειλές κλπ., είναι υπεύθυνος να δίνει ρέστα κλπ., και κατόπιν κλείνει κάθε τόσο ταμείο, και στέλνει τα λεφτά στο εκάστοτε φαρμακείο. Επίσης, ότι παραφαρμακευτικό ή συναφές μπορεί να θέλει κάποιος ασθενής, βάζει το γιατρό να το παραγγέλνει από το φαρμακείο (π.χ. φέρε μου και ένα Ντιούρεξ Λιπαντικό, φέρε μου και ένα Σέντρουμ Γούμαν συμπλήρωμα διατροφής κλπ.).
  7. Εφημερεύεις 365 μέρες το χρόνο 24 ώρες το 24ωρο και δεν πληρώνεσαι ούτε τα βασικά. Πληρώνεσαι 480 ευρώ το δεκαπενθήμερο με κάπου 4 μήνες καθυστέρηση. Τις εφημερίες δεν ξέρω πότε τις πληρώνεσαι γιατί δεν τις είδα ποτέ. Το επίδομα που είπαν για 400 ευρώ επίσης ξέχασέ το (μάλλον το έφαγαν στην 6η ΥΠΕ).
  8. Η συμπεριφορά των εντόπιων είναι απαράδεκτη.

Θέματα βασικής διαβίωσης:

  1. Τα νησάκια καλύπτονται με ένα σαπιοκάραβο από το λιμάνι της Κέρκυρας, το οποίο κάνει 3 ώρες να φτάσει στο κοντινότερο (Ερείκουσα) και σχεδόν 4,5 ώρες στο μακρινότερο νησί (Οθωνοί), απόπλους 3 φορές την εβδομάδα το χειμώνα ΑΛΛΑ μόνο όταν ο άνεμος είναι κάτω από 5 μποφώρ. Επίσης υπάρχει ένα μικρότερο σκυλοπνιχτάκι που φεύγει από τον Αγ. Στέφανο (ΒΔ Κέρκυρα), δυο φορές την εβδομάδα, επίσης με "απαγορευτικό" στα 5-6 μποφώρ -και πολλές φορές τα... "χρειάζεσαι" και στη μπουνάτσα γιατί τα λιμάνια (πλην της Κέρκυρας) είναι σε ελεεινή κατάσταση, γιατί τα σκάφη τα βλέπει ο Άη Νικόλας και σταυροκοπιέται. Το καλό, μετακινείσαι δωρεάν θαλασσίως.
  2. Το καλοκαίρι υπάρχει πρόβλημα ύδρευσης. Οι κάτοικοι έχουν βροχοσυλλογές και δεξαμενές οπότε δεν τους νοιάζει. Τα γιατρεία (στα οποία μένεις κιόλας, υποτίθεται) παίρνουν νερό από τη γεώτρηση, με αποτέλεσμα να μένεις χωρίς νερό και για ως και 1 μήνα σερί, το οποίο "σπάει" με 1-2 ημέρες υδροδότησης, και έπειτα άλλον 1 μήνα χωρίς νερό και πάει λέγοντας. Το νερό δεν πίνεται φυσικά και ούτε είναι δέον να χρησιμοποιηθεί για μαγείρεμα ή πλύσιμο πιάτων ή δοντιών (εγώ φεύγοντας από εκεί μπήκα σε 12 μέρες αγωγή με Flagyl + Vibramycin, για τους τολμηρούς). Ο τυφοειδής  δεν είναι "τροπικό νόσημα" αλλά υπαρκτή οντότητα.
  3. Φίδια το καλοκαίρι, ποντίκια το χειμώνα. Ναι, και μέσα στο γιατρείο. Εντάξει, εξοχή είναι, λογικό ως ένα βαθμό. Απλά το λέω να το ξέρουν τα αστικά παιδιά.
  4. Η ηλεκτροδότηση είναι προβληματική, ιδίως το καλοκαίρι, που για αρκετά διάσπαρτα εικοσιτετράωρα μέναμε χωρίς ρεύμα. Τα μίνι μάρκετ έχουν, υποτίθεται, γεννήτριες για τα ψυγεία, αλλά μπορώ να υπογράψω πως δεν τις χρησιμοποιούν πάντα ή συνεχώς, οπότε ΜΑΚΡΥΑ από παγωτά - γαλακτοκομικά - κατεψυγμένα - οτιδήποτε αλλοιώνεται, καθώς με 30-35 βαθμούς έξω, τα ψυγεία μπορεί να έμεναν και 24 ώρες χωρίς ρεύμα, αρκετές φορές μέσα στο καλοκαίρι. Το χειμώνα όποτε έχει κεραυνική δραστηριότητα, που έχει πολύ συχνά, πρέπει να βγάζετε παντώς τύπου ηλεκτρικές - ηλεκτρονικές - τηλεφωνικές συσκευές από τη μπρίζα καθώς απ'ό,τι κατάλαβα δεν υπάρχουν αλεξικέραυνα και ουκ σπανίως καταστρέφονται οι συσκευές. Σημειωτέον, χωρίς ρεύμα, δεν έχει τηλέφωνο, δεν έχει ίντερνετ και άρα δε μπορείς και να συνταγογραφήσεις, πράγμα που μεταφράζεται σε "υπερωρία" δική σου.
  5. Τα "ψώνια" που μπορείς να κάνεις είναι από τα 1-2 ταβερνοκαφενειομαρκετάκια του νησιού, είναι προφανώς ακριβά (ενδεικτικά 1 κεσεδάκι γιαούρτι βγαλμένο από το πακέτο των τριών κάπου 2 ευρώ, μια εξάδα 330ml Coca Cola 6 ευρώ), 1 εξάδα νερά εμφιαλωμένα 2,5 ευρώ) και πληρώνεις πάντα μαύρα, χωρίς να δίνει κανείς εννοείται απόδειξη. Τα νερά το καλοκαίρι είναι είδος υπό εξαφάνιση οπότε φρόντισε να στοκάρεις γιατί αν κάνει 4-5 μέρες "καιρό" (δηλαδή πάνω από 5 μποφώρ) ή χαλάσει το σαπιοκάραβο (όταν ήμουν εκεί χάλασε 2-3 φορές, με παροπλισμό από λίγες μέρες ως 1 μήνα), τότε θα μείνεις χωρίς πόσιμο νερό για άγνωστο διάστημα. Γενικά φρόντισε να στοκάρεις σε όλα τα είδη πρώτης ανάγκης, γιατί όποτε κάνουν ανεφοδιασμό, κάποιος φωστήρας νησιώτης θα πάει και θα τα σηκώσει όλα (π.χ. όλα τα γιαούρτια), χωρίς να αφήνει τίποτα για κανέναν άλλο.
  6. Το οίκημα στο οποίο εγώ διέμενα πλημμύρισε 5 φορές μέσα σε λιγότερο από 1 μήνα. Πρακτικά πλημμύριζε κάθε φορά που έβρεχε κάτι παραπάνω από ψιχάλα. Η υγρασία λόγω του μικροκλίματος είναι καταιγιστική και εάν πλημμυρίσεις μια φορά, τα πάντα μένουν βρεγμένα εις τους αιώνας των αιώνων. Οι ίδιοι οι κάτοικοι σκυλεύουν το γιατρείο, καθώς όταν πήγα, είχαν κλέψει το λούκι για τα νερά της στέγης (εγκατέστησα λούκι μόνος μου... καθώς παρά το γεγονός ότι το ανέφερα στους τοπικούς άρχοντες κανείς δεν ήθελε να ασχοληθεί), ένας από τους λόγους για τους οποίους πλημμύριζα. Επίσης τα κουφώματα, ξύλινα σε μέρος με αρμύρα, είναι παντελώς ασυντήρητα με αποτέλεσμα να είναι σάπια μέσα μέσα ως το κάσωμα. Αυτό ακούγεται αθώο, αλλά αφενός μπαίνουν μέσα παντός τύπου ανεπιθύμητοι επισκέπτες (σαύρες, ποντίκια, σκουλήκια, κλπ.) και αφετέρου όταν φυσάει, είσαι εκτεθειμένος σε ένα μόνιμο ρεύμα το οποίο το καλοκαίρι είναι καλοδεχούμενο αλλά το χειμώνα σε οδηγεί στην απελπισία.
  7. Τα νησιά είναι προστατευόμενες περιοχές NATURA όμως σε διάφορα σημεία θα βρεις ανεξέλεγκτες χωματερές με πλαστικά μπουκάλια, μπάζα, οχήματα κλπ. Οι βόθροι των ιατρείων είναι υποτίθεται στεγανοί, αλλά επειδή δεν υπάρχει ευκολία να έρθει βοθρατζής να τους αδειάσει, τους έχουν απλά αφήσει ξεκαπάκωτους και τα σκατόνερα και τα βιολογικά χύνονται ανεξέλεγκτα στο ύπαιθρο. Από αυτόν τον υδροφόρο ορίζοντα υδροδοτείσαι κιόλας. Το δε κυνήγι απαγορεύεται αλλά θα δεις παντού "ψευτικα δεντρα" για να κυνηγανε παρανόμως, κάνοντας λίγοι άνθρωποι πολλή καταστροφή, παντού φυσίγγια αδειανά και από το φθινόπωρο θα ακούς συχνά καραμπίνες (πολλοί κυκλοφορούν με τις καραμπίνες επ'ώμου γενικά, ενώ π.χ. μπορεί να παίρνουν 3-4 κουτιά βενζοδιαζεπίνες το μήνα) και επίσης θα ακούσεις και δυναμίτη το καλοκαίρι καθώς ψαρεύουν με δυναμίτη πράγμα που κανονικά απαγορεύεται αυστηρότατα.
  8. Σε κάποιο από τα νησιά δεν υπάρχει αστυνομία...

Τίποτα δεν άλλαξε σε 5 χρόνια ... 😥 

Τροποποιήθηκε από krommida
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Αγαπητοί μου, είμαι «ιατρός επι θητεία», 15/10/21 έχω δηλώσει Βαλαωρα και Γρανίτσα (Ευρυτανίας), Ξέρετε αν έχουν καταλύματα; Πείτε τη γνώμη σας και για ΚΥ ΔΦ; 

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 1 month later...
On 18/9/2021 at 7:14 ΜΜ, Ripapa said:

ΜΑΥΡΗ ΛΙΣΤΑ - Π.Ι. ΡΑΦΤΗ

Περιφερειακό Ιατρείο Ράφτη Αρκαδίας - πληροφορίες προς ενδιαφερόμενους

Απέχει 3 ώρες από την Αθήνα, 30 λεπτά από τη Δημητσάνα. Ανήκει στο Κέντρο Υγείας Δημητσάνας. Υπάγονται στο ίδιο ιατρείο περίπου 12 ακόμα οικισμοί. Ο δρόμος Δημητσάνα - Ράφτης αρκετά κακός: στενός, με στροφές χωρίς ορατότητα, λακκούβες και κατολισθήσεις όταν βρέχει. Το ιατρείο δυστυχώς τελείως εγκαταλελειμμένο από την Κοινότητα, χρειάζονται εργασίες επισκευής και καθαριότητα που κανείς εκ των μόνιμων κατοίκων δεν ενδιαφέρεται να αναλάβει, ακόμα και η τουαλέτα του κτίσματος δεν μπορεί να χρησιμοποιηθεί. Από τους κατοίκους, οι συνεννοήσιμοι αποτελούν την εξαίρεση. Πιθανό πολιτισμικό σοκ στην πρώτη επαφή με κατοίκους της ευρύτερης περιοχής! Επίσης το δωρεάν κατάλυμα που παρέχεται ΔΕΝ είναι κατοικήσιμο. Πολύ μικρή προσέλευση περιστατικών ημερησίως που σημαίνει πολύ χαλαρή θητεία. Όμορφα τοπία, ωραία φύση

Προς αποκατάσταση της πραγματικότητας θα ήθελα να διευκρινίσω ότι το Σωματείο της Αδελφότητας Ραφταίων που διαχειρίζεται τον Ξενώνα που βρίσκεται το ιατρείο, σύμφωνα και με το email που μου επιβεβαίωσαν μόλις πριν λίγο 29/11/2021 ώρα 21:43, παραχωρούν ιδιαίτερο χώρο και συγκεκριμένα το Δωμάτιο 2 του πρώτου ορόφου του Ξενώνα δωρέαν το οποίο έχει ήδη χρησιμοποιηθεί από τους προηγούμενους γιατρούς τουλάχιστον από το 2018 που μπορείτε να ρωτήσετε.  Το εν λόγω δωμάτιο συγκεντρώνει όλες τις ανέσεις με ξεχωριστό δικό του μεγάλο μπάνιο, δύο κρεββάτια, μπαλκόνι, κλιματισμό κλπ. και δεν έχει καμία σχέση με τον διαφορετικό χώρο που περιγράφεται ως μη κατοικήσιμος και είναι στο ισόγειο.

Παρά τις όποιες μέτριες δυσκολίες σημείων του δρόμου, δεν παύει να απέχει κάτω από 3 ώρες από την Αθήνα και είναι ίσως πιο ασφαλής απο δρόμους όπως η Πύργος Πάτρών που θρηνούμε κάθε τόσο και θύματα.  Κάθε δρόμος θέλει προσοχή ιδίως σε ακραία καιρικά φαινόμενα.

Επειδή κάποιοι άνθρωποι έχουν κάνει αγώνα για να εξασφαλιστεί η αξιοπρεπής διαμονή με το δωμάτιο 2 παρακαλούμε όπως επανεξετάσετε το σχόλιο σας ώστε οι υποψήφιοι να γνωρίζουν ότι υπάρχει αξιοπρεπής χώρος

Σας ευχαριστώ πολύ.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 1 month later...

Παιδιά μακριά από την Κρήτη ότι χειρότερο ειμαι 1 μηνα άθλιες συνθήκες διαβιωσεις κακο ωράριο ποτε ρεπο μενεις μέσα εφημερια 4.μερες και δν εχεις τι να φας σκέφτομαι να διακόψω μην κάνετε το λάθος να επιλέξετε Κρήτη πουθενά ειδικά στα σφακια και γύρω περιοχές. 

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

On 25/5/2021 at 3:03 ΠΜ, din@ said:

Καλημέρα σας!

Σκέφτομαι να κάνω αγροτικό στο Νομό Ευρυτανίας (πχ ΠΙ Μεγάλου Χωριού). Οποιαδήποτε εμπειρία/πληροφορία θα μου είναι ιδιαίτερα χρήσιμη!

Σας ευχαριστώ πολύ για τον χρόνο σας! 

Φιλε μονο Κρήτη μην πας ειμαι εδω και 1 μηνα και ότι χειρότερο. Αγροτικο μόνο επαρχία αξιζει 

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

On 29/11/2021 at 10:18 ΜΜ, Davos Panayiotis said:

Προς αποκατάσταση της πραγματικότητας θα ήθελα να διευκρινίσω ότι το Σωματείο της Αδελφότητας Ραφταίων που διαχειρίζεται τον Ξενώνα που βρίσκεται το ιατρείο, σύμφωνα και με το email που μου επιβεβαίωσαν μόλις πριν λίγο 29/11/2021 ώρα 21:43, παραχωρούν ιδιαίτερο χώρο και συγκεκριμένα το Δωμάτιο 2 του πρώτου ορόφου του Ξενώνα δωρέαν το οποίο έχει ήδη χρησιμοποιηθεί από τους προηγούμενους γιατρούς τουλάχιστον από το 2018 που μπορείτε να ρωτήσετε.  Το εν λόγω δωμάτιο συγκεντρώνει όλες τις ανέσεις με ξεχωριστό δικό του μεγάλο μπάνιο, δύο κρεββάτια, μπαλκόνι, κλιματισμό κλπ. και δεν έχει καμία σχέση με τον διαφορετικό χώρο που περιγράφεται ως μη κατοικήσιμος και είναι στο ισόγειο.

Παρά τις όποιες μέτριες δυσκολίες σημείων του δρόμου, δεν παύει να απέχει κάτω από 3 ώρες από την Αθήνα και είναι ίσως πιο ασφαλής απο δρόμους όπως η Πύργος Πάτρών που θρηνούμε κάθε τόσο και θύματα.  Κάθε δρόμος θέλει προσοχή ιδίως σε ακραία καιρικά φαινόμενα.

Επειδή κάποιοι άνθρωποι έχουν κάνει αγώνα για να εξασφαλιστεί η αξιοπρεπής διαμονή με το δωμάτιο 2 παρακαλούμε όπως επανεξετάσετε το σχόλιο σας ώστε οι υποψήφιοι να γνωρίζουν ότι υπάρχει αξιοπρεπής χώρος

Σας ευχαριστώ πολύ.

Αστο φιλε και σε εμενα εδω στη κρητη τα ιδια λεγαν δίναν σπιτι όλα τα εξωδα πλήρωνε α λλα όταν ήρθα είδα ένα στάβλο κυριολεκτικά τελείως εγκαταλελειμμένος σπιτι κ ιατρειο οπότε αγαπητοί συνάδελφοι ιατροί καλύτερα μην πιστεύετε κανέναν που προσπαθεί να σας τραβήξει εκει μέχρι να πάτε μόνοι σας. 

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

On 1/28/2022 at 11:04 PM, Σιμος said:

Φιλε μονο Κρήτη μην πας ειμαι εδω και 1 μηνα και ότι χειρότερο. Αγροτικο μόνο επαρχία αξιζει 

σε ποιό μέρος?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 4 months later...
On 29/11/2021 at 10:18 ΜΜ, Davos Panayiotis said:

Προς αποκατάσταση της πραγματικότητας θα ήθελα να διευκρινίσω ότι το Σωματείο της Αδελφότητας Ραφταίων που διαχειρίζεται τον Ξενώνα που βρίσκεται το ιατρείο, σύμφωνα και με το email που μου επιβεβαίωσαν μόλις πριν λίγο 29/11/2021 ώρα 21:43, παραχωρούν ιδιαίτερο χώρο και συγκεκριμένα το Δωμάτιο 2 του πρώτου ορόφου του Ξενώνα δωρέαν το οποίο έχει ήδη χρησιμοποιηθεί από τους προηγούμενους γιατρούς τουλάχιστον από το 2018 που μπορείτε να ρωτήσετε.  Το εν λόγω δωμάτιο συγκεντρώνει όλες τις ανέσεις με ξεχωριστό δικό του μεγάλο μπάνιο, δύο κρεββάτια, μπαλκόνι, κλιματισμό κλπ. και δεν έχει καμία σχέση με τον διαφορετικό χώρο που περιγράφεται ως μη κατοικήσιμος και είναι στο ισόγειο.

Παρά τις όποιες μέτριες δυσκολίες σημείων του δρόμου, δεν παύει να απέχει κάτω από 3 ώρες από την Αθήνα και είναι ίσως πιο ασφαλής απο δρόμους όπως η Πύργος Πάτρών που θρηνούμε κάθε τόσο και θύματα.  Κάθε δρόμος θέλει προσοχή ιδίως σε ακραία καιρικά φαινόμενα.

Επειδή κάποιοι άνθρωποι έχουν κάνει αγώνα για να εξασφαλιστεί η αξιοπρεπής διαμονή με το δωμάτιο 2 παρακαλούμε όπως επανεξετάσετε το σχόλιο σας ώστε οι υποψήφιοι να γνωρίζουν ότι υπάρχει αξιοπρεπής χώρος

Σας ευχαριστώ πολύ.

 

 

τελικα τι ισχυει γι αυτο το μερος?αν μπορειτε ας μου στειλουν πμ  εικονες απο τον χωρο διαμονης αν θελετε καθως δεν ξερω ποιον να πιστεψω ..τον συναδελφο που δεν καταλαβαινω για πιο λογο να κανει δυσφημηση ή σωματιο αδελφοτητας Ραφταιων??

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 3 months later...

ΛΕΥΚΗ ΛΙΣΤΑ: ΠΠΙ ΣΙΚΙΝΟΥ

Τι να πρωτοπώ για αυτό το μέρος; Επέλεξα να καθυστερήσω αρκετά χρόνια τη δημοσίευση της εμπειρίας μου εδώ για να είναι όσο το δυνατόν ανώνυμο το ποστ. Ας πιάσουμε τα βασικά:

Ο μήνας της προεκπαίδευσης είναι στο ΓΝ Σύρου και δεν θα επεκταθώ διότι δεν είναι της παρούσης. Διοικητικά το Ιατρείο Σικίνου υπάγεται στη 2η ΥΠΕ ενώ άμεσος προϊστάμενος του αγροτικού ιατρού είναι ο διευθυντής του ΚΥ Ίου (δεν γνωρίζω αν παραμένει ο ίδιος αλλά όσο ήμουν εγώ ήταν ένας άνθρωπος διαθέσιμος να βοηθήσει 24/7 και παρότι αυστηρός νοιάζεται να προστατεύσει τους αγροτικούς των γύρω νησιών από τυχόν λάθη). Ο ίδιος είναι και ο άνθρωπος που κανονίζει τις άδειες. Στο σημείο αυτό να πω ότι ο γιατρός δεν κάνει ενεργές εφημερίες σε κάποιο άλλο νησί καθώς απαγορεύεται να απέχει από το ιατρείο ανά πάσα στιγμή παραπάνω από 20' δρόμο. Συνεπώς μιλάμε για ένα καθεστώς on call 24/7 που αμοίβεται όσο 7 ενεργές εφημερίες. Οι ώρες λειτουργίας του ιατρείου όσο θητευσα εκεί ήταν 9-13 κάθε πρωί εκτός ΣΚ και on call όλες τις υπόλοιπες ώρες on call. Αυτό σημαίνει πηξιμο το καλοκαίρι και ξεκούραση όλο τον υπόλοιπο χρόνο. Το ιατρείο στελεχώνεται από μόνιμο νοσηλευτή ο οποίος γνωρίζει τα πάντα αναφορικά με διοικητικά, ιατρικά και φαρμακευτικά θέματα λειτουργίας του ιατρείου αφήνοντας τον γιατρό να επικεντρωθεί κυρίως στο θεραπευτικό κομμάτι. Από άποψη εξοπλισμού το άφησα πλήρες όπως και το παρέλαβα, με την προσθήκη μηχανήματος γενικής αίματος. Δεν υπήρχε μηχάνημα βιοχημικού και αερίων αίματος. Έχει πολύ περιορισμένες δυνατότητες νοσηλείας.

Η δουλειά: εκτός θερινής σεζόν η δουλειά περιορίζεται κυρίως στη συνταγογράφηση φαρμάκων των κατοίκων οι οποίοι έχουν εξαιρετική συμμόρφωση με την αγωγή τους (κυρίως λόγω του νοσηλευτή) και κατ επέκταση είναι ένας πληθυσμός 200 ατόμων με αρκετά καλή υγεία. Τα έκτακτα είναι είτε απλά και διαχειρισιμα στο ιατρείο ή και κατ οίκον, ή θα διακομισθουν με πλωτό προς ΓΝ Θήρας ή στη χειρότερη ελικόπτερο από Ελευσίνα (μου έτυχε μόνο μια φορά). Το καλοκαίρι είναι λογικό να "ενοχλούν" τον ιατρό για το παραμικρό ιδίως οι τουρίστες αλλά είναι και εξίσου λογικό ο ιατρός να τους ρίχνει άκυρο αν δεν είναι επείγον. Ένα από τα πιο ωραία σε αυτή τη θέση είναι ότι μαθαίνεις να θέτεις μόνος σου τους όρους λειτουργίας (σε συνεννόηση πάντα με τον νοσηλευτή).

Η ζωή: Εδώ τα χαλάει λίγο το νησί. Αν είσαι σαν και μένα όμως θα εκτιμήσεις την ηρεμία, την φύση και το κυκλαδίτικο τοπίο που ελάχιστα έχει αγγίξει ο τουρισμός, τους ευγενικούς ανθρώπους, θα μάθεις να μαγειρεύεις αν και κάτι βρίσκεις τον χειμώνα (σε τιμές Κυκλάδων πάντα), το ψάρεμα και ιδίως το καλαμαρεμα, λίγες αλλά όμορφες παραλίες καθώς και τα γραφικά μπαράκια του νησιού. Τέλος οφείλω να αναφέρω το πλέον επισκέψιμο μνημείο της Επισκοπής αλλά και το highlight του νησιού: το πιο όμορφο ηλιοβασίλεμα της Ελλάδας στο επισκέψιμο οινοποιείο στα δυτικά. Γενικά για να απολαύσεις το νησί χρειάζεται αυτοκίνητο αλλά δεν είναι απαραίτητο. Σπίτι παρέχει ο δήμος και γενικά ο δήμαρχος είναι πάρα πολύ βοηθητικός με τους γιατρούς 

Τα αρνητικά: πρέπει να αναφέρω τα εξής. 1. Ιατρικά είσαι μόνος, ανεξάρτητα από οποιαδήποτε τηλεφωνική βοήθεια την ευθύνη στο τέλος την παίρνεις εσύ 2. Με τις διακομιδες δεν είναι όλα ρόδινα καθώς παίζει συχνά και το θέμα του καιρού 3. Δεν υπάρχει φαρμακείο και παρότι ο νοσηλευτής έχει βρει λύση στο θέμα της χρόνιας αγωγής και των αντιβιοτικών, στα φάρμακα άμεσης χρήσης κ τα παραφαρμακευτικα υπάρχει θέμα 4. Το 24/7 on call σημαίνει ότι δεν υπάρχουν ρεπό και ΣΚ. Επίσης για να πάρεις άδεια πρέπει να βρεθεί αντικαταστάτης. 5. Ο νοσηλευτής δεν αμοίβεται για να δουλεύει 24/7 και παρότι είναι πάντα πρόθυμος δεν οφείλει να σε καλύπτει για να πας σε μια απομακρυσμένη παραλία ακόμα και Κυριακή πρωί.

All in all ήταν μια όμορφη εμπειρία που παρότι γνωστικά δεν μου προσέφερε πολλά, μου προσέφερε θεραπευτική αυτοπεποίθηση και ικανότητες διαχείρισης περιστατικών που χρήζουν περαιτέρω διερεύνηση. Οι χρηματικές αμοιβές τέλος είναι πολύ καλές και στην ώρα τους. Όπως όλες οι θέσεις έτσι και αυτή για να περάσει ανώδυνα χρειάζεται και τύχη 

ΥΓ: από περιστατικά έχει κυρίως νυγμούς και δηγματα το καλοκαίρι, πάσης φύσεως δερματολογικά, ορθοπεδικά, απλά καρδιολογικά και παθολογικά και ελάχιστα σε σύγκριση με άλλους προορισμούς τροχαία ( εμένα μου έτυχε διπλή παρασυρση πεζών αλλά ευτυχώς όλα πήγαν καλά)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντησε σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.