Jump to content

ΛΕΥΚΗ ΚΑΙ ΜΑΥΡΗ ΒΙΒΛΟΣ ΑΓΡΟΤΙΚΩΝ ΙΑΤΡΕΙΩΝ


sjjggst

Recommended Posts

18 λεπτά πριν, ξενος said:

Δεν ξέρω αν έχεις πάει στρατό,αν όμως πήγες θα θυμάσαι ότι η λογική που μόλις περιέγραψες κυριαρχεί απόλυτα εκεί.Το πρόβλημα είναι πως με το να διατηρείται μια τέτοια λογική,δηλαδή αφού έφαγα εγώ το αγγούρι να το φάνε και οι νέοι,δεν πρόκειται ποτέ να αλλάξει κάτι,μια ζωή θα παίζεται το ίδιο έργο...Ελπίζω τουλάχιστον τώτα να έχουν αλλάξει τα πράγματα

Δίχως να διαφωνώ με αυτό που είπες λοιπόν για το τηλεφώνημα στα νησάκια,θα πω ότι εδώ υποτίθεται πως κάποτε δημιουργήθηκε ένα φόρουμ ακριβώς για να λυθούν τέτοιες απορίες και να προληφθούν δυσάρεστες καταστάσεις σε νέους συναδέλφους.

δεν έχω πάει στρατό λόγω φύλου, αλλά εμείς εδώ σαν στρατό το βλέπαμε,  και  πως να καταφέρουμε να τελειώσουμε χωρίς να μας κυνηγάει και κανένας, ειδικά κάτι μέρες που σου σκάνε στα ΤΕΠ οι βόμβες και ο ειδικός είτε σπίτι του είτε δεν εφημέρευε καθόλου είτε δεν ψηνόταν να έρθει να εκτιμήσει γιατί ήταν πρώτες πρωινές ώρες και ειδικά κάτι μέρες που είσαι σε καμιά Δονούσα και έχεις πχ το έμφραγμα και λόγω μποφορ δεν μπορεί να έρθει πλωτό μέσο και φυσικά λόγω αέρα ούτε ελικόπτερο . Αλλά ποιος θα κάτσει να γράψει σε ένα forum? από τη στιγμή που ο οποιοσδήποτε τελείωσε το αγροτικό δεν τον νοιάζει για τους άλλους μόνο αν πάρει κάποιος γνωστός τηλέφωνο και ρωτήσει.  και έτσι γυρίζουμε στο αρχικό ερώτημα του τι συμπεριφορά έχουν τα άτομα του κλάδου μας γενικότερα και κατά πόσο θέλουν να βοηθήσουν το νέο συνάδελφο.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • Απαντήσεις 119
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

2 ώρες πριν, kopritis said:

Σε ΟΛΑ τα νήματα όμως, αν προσέξετε ασχολείται μονοψήφιος αριθμός μελών και απαντούν σε ερωτήσεις ενδιαφερόμενων, οι οποίοι όταν κάνουν την "δουλίτσα τους" (πάρουν τις πληροφορίες που τους αφορούν) εξαφανίζονται, ορισμένοι μάλιστα ΔΕΝ μπαίνουν ούτε καν στον κόπο να ψάξουν αν έχει γραφτεί κάτι για το ζήτημα που ρωτούν, αλλά επιτακτικά ανοίγουν νήμα ή γράφουν σε υπάρχον χωρίς να διαβάσουν τις προηγούμενες σελίδες, ρωτώντας αυτό που τους ενδιαφέρει.

Ξέρω, ξέρω, δεν υπάρχουν 10-15 λεπτά καθημερινά να μπεις στο νήμα της χώρας που βρίσκεσαι να απαντήσεις σε ερωτήσεις ανθρώπων που βρίσκονται στην ίδια θέση που βρισκόσουν εσύ όταν ψαχνόσουν, αλλά προφανώς στα παπάκια σου και για να το πάω και λίγο παραπέρα, υποθέτω βάσιμα ότι ορισμένοι θα ήθελαν να σου δώσουν και παραπλανητικές πληροφορίες.

Νομίζω ότι αυτή η ευρέως συναντούμενη συμπεριφορά εξηγεί πολλά για τα χάλια μας ως κλάδος αλλά και γενικότερα.

Να σε/σού κάνω εικόνισμα.

7 χρόνια στη χώρα, ακόμα απαντώ στις ερωτήσεις - και δια ζώσης και εδώ στο σάιτ και παντού. Ακόμα πιο κωμικοτραγικά, ήμουν μπροστά κάποια στιγμή στον αντίστοιχο συνάδελφο - μεγάλο γκουρού απαντήσεων της ειδικότητας μου/μας στη Μεγ. Βρετανία,  που δέχτηκε αντίστοιχο μπαράζ ερωτημάτων, και είπε και το αμίμητο αφού τελείωσε το τηλεφώνημα "Μαλάκα μου δε ξέρω καν ποιος είναι αυτός που με πήρε!"

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Και αν γενικεύσουμε το ερώτημα, αν αντίστοιχα έπρεπε να πληρώσουν για να έχουν τις απαντήσεις, θα το κατάπιναν αμάσητο και θα έλεγαν ευχαριστώ!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Συναδελφοι, το ερωτημα ηταν ρητορικο...εννοειται μου κανει αλγεινη εντυπωση η συμπεριφορα της πλειονοτητας του κλαδου (εν προκειμενω των πρωην αγροτικων, που δε μπαινουν στον κοπο να ενημερωσουν για τα κακα χαλια των επιμερους ΠΙ)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Υπήρχε κάποιο συλλογικό όργανο των αγροτικών αλλά δεν ξέρω αν είναι ενεργό ακόμα.

Είναι δύσκολο για τέτοιες οργανώσεις να λειτουργήσουν αυτόνομα γιατί οι αγροτικοί δουλεύουν ως αγροτικοί για 6-18 μήνες, πολύ μικρό διάστημα για οποιαδήποτε οργάνωση, εκλογές κλπ. Σύλλογοι ειδικευόμενων καλύπτουν συνήθως και τους αγροτικούς. 

Για τις πληροφορίες που λίγοι γράφουν, αυτό είναι πρόβλημα σε όλες τις δικτυακές κοινότητες - όταν φτιάξαμε το Greekmeds δεν υπήρχε τίποτα, ούτε καν site σχολής. Έχουμε προχωρήσει αρκετά από την εποχή που παίρναμε πανικόβλητα τηλέφωνα τους πάντες για να μάθουμε κάτι, και ψάχναμε τα sos σε ΚΟΒΑΝΗ, Volcano και φοιτητικές παρατάξεις.

Οι νέες γενιές φοιτητών έχουν οργανωθεί περισσότερο σε facebook groups - αλλά επιστρέφουν εδώ για να βρουν παλιά θέματα και να πουλήσουν βιβλία ???

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 2 weeks later...

Τυχαίες συμβουλές που μου έρχονται για όσους σκέφτονται να πάνε αγροτικό:

- Πάντα μα πάντα, παίρνεις τηλέφωνο ή το επισκέπτεσαι. Ποτέ δεν επιλέγεις επειδή σου άρεσε το όνομα ή επειδή είναι π.χ. παραθαλάσσιο. Αν δεν έχει αλλάξει ο νόμος - ΑΝ ΑΡΝΗΘΕΊΤΕ τη θέση ή παραιτηθείται μετά σας τοποθετούν οπου θέλουν. Αυτό το γνωρίζουν συνήθως διευθυντές οπότε ξέρουν οτι δε θα τολμήσετε να φύγετε.

Σημαντικές ερωτήσεις: (πάντα ρωτάτε στοχευμένα, οχι "πώς είναι;")

- Πόσες εφημερίες (ιδανικός αριθμός: 5-6, ποτε να μην ξεπερνάει τις 7 γιατί είναι απλήρωτες)

- Υπάρχουν φορές που κάνετε πάνω απο 7 εφημερίες;

- Πόσα περιστατικά ανα εφημερία (καλό είναι να μην ειναι πολλά δλδ πάνω απο 10-20 το χειμώνα, για να μην ξενυχτάς και υποφέρεις)

-Ρεπό; Τα παίρνουν; Όλα; Αν ναι - μπορούν να τα ενώσουν; (ωστε να φεύγεις 1-2 βδομάδες)

- Διακομιδές. Υπάρχουν επιμελητές που θα στείλουν με το παραμικρό, υπάρχουν και άλλοι που δε θα στείλουν. Τις συνοδεύει πάντα αγροτικός; Και αν ναι, πόση απόσταση; Υπάρχουν αγροτικά που σας στέλνουν διακομιδή και δεν σας γυρνάνε (πληρώνεις με δικά σου έξοδα την επιστροφή σου - οποτε εύχεσαι να μην έχεις διακομιδή 2 το βράδυ).

-Ρωτάς ωράρια (κυρίως τα πρωινά)

-Αν εφημερεύουν με επιμελητή πάντα.

-Πόσοι Αγροτικοί σύνολο (οταν αφορά θέση ΚΥ). Αν είναι λίγοι : κακό οσον αφορά αριθμο εφημεριών, ευελιξία ρεπο και παρέα.

-Ρωτ'ας τα αρνητικά.

 

Πάντα ο αγροτικός που θα σου απαντήσει να είναι μόνος του (μπορεί δίπλα να ειναι προσωπικό και να μην νιωθει ανετα να μιλησει). Αν δεν είναι, ζήτας να επικοινωνησετε οταν μπορεί. Κάθε αγροτικό έχει τα αρνητικά του. Αν ο αγροτικός ή επιμελητής κτλ τα παρουσιάζει όλα στρομένα με ροδοπέταλα να το επιβεβαιώσετε με άλλες πηγές.

Με το προσωπικό (νοσηλεύτριες, αλλους γιατρους αν το κρίνεις, καθαρίστριες κτλ κτλ) λίγα λόγια και καλά. Οχι πολλά πολλά και μην τους αφήσετε να ισοπεδώσουν τη διαφορά σας - γιατί θα σας πατήσουν. Πάντα με ευγένεια αλλά μια απόσταση θα βγει σε καλό στο τέλος. Το ίδιο και με τους χωριάτες (αν ειστε σε χωριό). Πολλοί επειδή ειναι η πρώτη σας εμπειρία δείχνετε υπερβάλλοντα ζήλο και το "παρακάνετε" με την εξυπηρέτηση με αποτέλεσμα να σας εκμεταλλευθούν.

Δε θα συνταγογραφείτε ό,τι σας ζητήσουν. Αυτό το ξεκόβετε απο νωρίς. Είναι δικιά σας η σφραγίδα και την ευθύνη την παίρνει εξ'ολοκλήρου αυτός του οποίο αναγράφει το όνομα η σφραγίδα. Όχι ο φαρμακοποιός (αυτός εκτελεί εντολή). Συνεπώς δε θέλετε μπλεξίματα με ασφαλιστικά ταμεία επειδή πριν 7 μήνες νιώσατε γεναιόδωρος. 

Αυτά προς το παρόν.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

"ΜΑΥΡΟ"  ΣΤΑ Π.Ι. ΤΩΝ ΔΙΑΠΟΝΤΙΩΝ ΝΗΣΩΝ ΥΠΑΓΟΜΕΝΑ ΣΤΟ Κ.Υ. ΑΓ. ΑΘΑΝΑΣΙΟΥ ΑΓΡΟΥ ΚΕΡΚΥΡΑΣ

Τα τρία νησάκια (Ερείκουσα, Μαθράκι, Οθωνοί) βρίσκονται 10-15 χιλιόμετρα βορειοδυτικά του νησιού της Κέρκυρας, είναι τα δυτικότερα της Ελλάδος και είναι καλοκαιρινοί παράδεισοι, όχι φυσικά για το γιατρό που υπηρετεί εκεί, αλλά για τους κατοίκους που τον πηδάνε καθημερινώς.

 

Πρακτικά προβλήματα

  1. Καλείσαι να καλύψεις το νησί σου + όποιο άλλο νησί είναι "ξεσκέπαστο" με πολύ άσχημο τρόπο από τους ανώτερούς σου στο ΚΥ στο οποίο υπάγεσαι. Φυσικά δεν υποχρεούσαι να το κάνεις και έχεις κάθε δικαίωμα να αρνηθείς, αλλά θα υποστείς και τις συνέπειες της εναντίωσής σου (και η Παναγιά κοντά σου, αυτό μόνο). Αυτό είναι από μόνο του υπερβολική απαίτηση καθώς η συγκοινωνία δεν είναι αξιόπιστη, και το χειμώνα, μπορεί να ξεμείνεις π.χ. στους Οθωνούς για αρκετές μέρες (ως και μήνα).
  2. Τα γιατρεία είναι ανεξόπλιστα, έχεις μεγάλες ελλείψεις σε βασικά φάρμακα και εργαλεία. Ο κλίβανος αποστείρωσης στο γιατρείο που βρισκόμουν ήταν σε μια κατάσταση ελεεινή. Όταν ανέλαβα δεν υπήρχε κανενός τύπου λαβίδα στο γιατρείο. Έραβα μόνο με βελονοκάτοχο (τι να την κάνεις τη λαβίδα, πολυτέλειες). Τα ράμματα, τα νυστέρια, τα γάντια, οι βελόνες, οι φλεβοκαθετήρες, όλα σχεδόν τα βρήκα με ληγμένη την αποστείρωσή τους από πενταετίας. Φόλλεϋ υπήρχε μόνο ένα δεκαεξάρι στο γιατρείο όταν ανέλαβα. Γάντια εξεταστικά απλά δεν υπήρχαν, έπρεπε να αγοράζω εγώ. Δεν υπάρχει πιεσόμετρο, δεν υπάρχει ωτοσκόπιο, δεν υπάρχει οξύμετρο, εδώ δεν υπήρχαν τα βασικά υλικά στο καροτσάκι της αλλαγής για αλλαγές και καθαρισμούς τραυμάτων, δεν υπήρχαν σύριγγες, δεν υπήρχαν καν κορτιζόνες.
  3. Είσαι ΑΒΟΗΘΗΤΟΣ. Πλήρως. Είτε δε θα έχεις ρεύμα και δε θα μπορείς να πάρεις τηλέφωνο κανέναν, είτε αν παίρνεις τηλέφωνα, δε θα σου απαντάει κανείς. Από το ΚΥ ρίχνουν το μπαλάκι στο ΓΝ Κέρκυρας, το οποίο εάν παίρνεις τηλέφωνο δε μπορείς σχεδόν ποτέ να επικοινωνήσεις με κανέναν για ιατρικές συμβουλές - ιατρικά θέματα - ιατρικό επείγον. 
  4. Συχνά (πάντα) είσαι εσύ και ο Θεός, χωρίς πολλές δυνατότητες διακομιδής λόγω καιρού - συγκοινωνίας και κάκιστης συνενόησης με το ΕΚΑΒ κλπ.
  5. Είσαι και νοσηλευτής και καθαριστής του γιατρείου, καθώς και πιθανώς φαρμακοποιός - φαρμακοδιακινητής.
  6. Τα φάρμακα είναι μια πολύ πονεμένη ιστορία. Δεν υπάρχει φαρμακείο σε κανένα από αυτά τα νησιά. Το "κατεστημένο" είναι πως ο αγροτικός γιατρός συνταγογραφεί, στέλνει τις συνταγές έχοντας σημειώσει τις εμπορικές ονομασίες των προτιμόμενων σκευασμάτων που θέλει ο κάθε ασθενής στο φαρμακείο επιλογής του ασθενούς με το σαπιοκάραβο, το φαρμακείο στέλνει σε σακουλάκια με τα ονοματεπώνυμα των ασθενών και την συμμετοχή τους γραμμένα επάνω, τα οποία παραλαμβάνει ο γιατρός από το σαπιοκάραβο, και κατόπιν διανέμει "ντελίβερυ" στα σπίτια των ασθενών ή στην καλύτερη περίπτωση τα διανέμει από το ιατρείο. Ο αγροτικός ιατρός μαζεύει τα λεφτά, κρατάει "τεφτέρι" με τις οφειλές κλπ., είναι υπεύθυνος να δίνει ρέστα κλπ., και κατόπιν κλείνει κάθε τόσο ταμείο, και στέλνει τα λεφτά στο εκάστοτε φαρμακείο. Επίσης, ότι παραφαρμακευτικό ή συναφές μπορεί να θέλει κάποιος ασθενής, βάζει το γιατρό να το παραγγέλνει από το φαρμακείο (π.χ. φέρε μου και ένα Ντιούρεξ Λιπαντικό, φέρε μου και ένα Σέντρουμ Γούμαν συμπλήρωμα διατροφής κλπ.).
  7. Εφημερεύεις 365 μέρες το χρόνο 24 ώρες το 24ωρο και δεν πληρώνεσαι ούτε τα βασικά. Πληρώνεσαι 480 ευρώ το δεκαπενθήμερο με κάπου 4 μήνες καθυστέρηση. Τις εφημερίες δεν ξέρω πότε τις πληρώνεσαι γιατί δεν τις είδα ποτέ. Το επίδομα που είπαν για 400 ευρώ επίσης ξέχασέ το (μάλλον το έφαγαν στην 6η ΥΠΕ).
  8. Η συμπεριφορά των εντόπιων είναι απαράδεκτη.

Θέματα βασικής διαβίωσης:

  1. Τα νησάκια καλύπτονται με ένα σαπιοκάραβο από το λιμάνι της Κέρκυρας, το οποίο κάνει 3 ώρες να φτάσει στο κοντινότερο (Ερείκουσα) και σχεδόν 4,5 ώρες στο μακρινότερο νησί (Οθωνοί), απόπλους 3 φορές την εβδομάδα το χειμώνα ΑΛΛΑ μόνο όταν ο άνεμος είναι κάτω από 5 μποφώρ. Επίσης υπάρχει ένα μικρότερο σκυλοπνιχτάκι που φεύγει από τον Αγ. Στέφανο (ΒΔ Κέρκυρα), δυο φορές την εβδομάδα, επίσης με "απαγορευτικό" στα 5-6 μποφώρ -και πολλές φορές τα... "χρειάζεσαι" και στη μπουνάτσα γιατί τα λιμάνια (πλην της Κέρκυρας) είναι σε ελεεινή κατάσταση, γιατί τα σκάφη τα βλέπει ο Άη Νικόλας και σταυροκοπιέται. Το καλό, μετακινείσαι δωρεάν θαλασσίως.
  2. Το καλοκαίρι υπάρχει πρόβλημα ύδρευσης. Οι κάτοικοι έχουν βροχοσυλλογές και δεξαμενές οπότε δεν τους νοιάζει. Τα γιατρεία (στα οποία μένεις κιόλας, υποτίθεται) παίρνουν νερό από τη γεώτρηση, με αποτέλεσμα να μένεις χωρίς νερό και για ως και 1 μήνα σερί, το οποίο "σπάει" με 1-2 ημέρες υδροδότησης, και έπειτα άλλον 1 μήνα χωρίς νερό και πάει λέγοντας. Το νερό δεν πίνεται φυσικά και ούτε είναι δέον να χρησιμοποιηθεί για μαγείρεμα ή πλύσιμο πιάτων ή δοντιών (εγώ φεύγοντας από εκεί μπήκα σε 12 μέρες αγωγή με Flagyl + Vibramycin, για τους τολμηρούς). Ο τυφοειδής  δεν είναι "τροπικό νόσημα" αλλά υπαρκτή οντότητα.
  3. Φίδια το καλοκαίρι, ποντίκια το χειμώνα. Ναι, και μέσα στο γιατρείο. Εντάξει, εξοχή είναι, λογικό ως ένα βαθμό. Απλά το λέω να το ξέρουν τα αστικά παιδιά.
  4. Η ηλεκτροδότηση είναι προβληματική, ιδίως το καλοκαίρι, που για αρκετά διάσπαρτα εικοσιτετράωρα μέναμε χωρίς ρεύμα. Τα μίνι μάρκετ έχουν, υποτίθεται, γεννήτριες για τα ψυγεία, αλλά μπορώ να υπογράψω πως δεν τις χρησιμοποιούν πάντα ή συνεχώς, οπότε ΜΑΚΡΥΑ από παγωτά - γαλακτοκομικά - κατεψυγμένα - οτιδήποτε αλλοιώνεται, καθώς με 30-35 βαθμούς έξω, τα ψυγεία μπορεί να έμεναν και 24 ώρες χωρίς ρεύμα, αρκετές φορές μέσα στο καλοκαίρι. Το χειμώνα όποτε έχει κεραυνική δραστηριότητα, που έχει πολύ συχνά, πρέπει να βγάζετε παντώς τύπου ηλεκτρικές - ηλεκτρονικές - τηλεφωνικές συσκευές από τη μπρίζα καθώς απ'ό,τι κατάλαβα δεν υπάρχουν αλεξικέραυνα και ουκ σπανίως καταστρέφονται οι συσκευές. Σημειωτέον, χωρίς ρεύμα, δεν έχει τηλέφωνο, δεν έχει ίντερνετ και άρα δε μπορείς και να συνταγογραφήσεις, πράγμα που μεταφράζεται σε "υπερωρία" δική σου.
  5. Τα "ψώνια" που μπορείς να κάνεις είναι από τα 1-2 ταβερνοκαφενειομαρκετάκια του νησιού, είναι προφανώς ακριβά (ενδεικτικά 1 κεσεδάκι γιαούρτι βγαλμένο από το πακέτο των τριών κάπου 2 ευρώ, μια εξάδα 330ml Coca Cola 6 ευρώ), 1 εξάδα νερά εμφιαλωμένα 2,5 ευρώ) και πληρώνεις πάντα μαύρα, χωρίς να δίνει κανείς εννοείται απόδειξη. Τα νερά το καλοκαίρι είναι είδος υπό εξαφάνιση οπότε φρόντισε να στοκάρεις γιατί αν κάνει 4-5 μέρες "καιρό" (δηλαδή πάνω από 5 μποφώρ) ή χαλάσει το σαπιοκάραβο (όταν ήμουν εκεί χάλασε 2-3 φορές, με παροπλισμό από λίγες μέρες ως 1 μήνα), τότε θα μείνεις χωρίς πόσιμο νερό για άγνωστο διάστημα. Γενικά φρόντισε να στοκάρεις σε όλα τα είδη πρώτης ανάγκης, γιατί όποτε κάνουν ανεφοδιασμό, κάποιος φωστήρας νησιώτης θα πάει και θα τα σηκώσει όλα (π.χ. όλα τα γιαούρτια), χωρίς να αφήνει τίποτα για κανέναν άλλο.
  6. Το οίκημα στο οποίο εγώ διέμενα πλημμύρισε 5 φορές μέσα σε λιγότερο από 1 μήνα. Πρακτικά πλημμύριζε κάθε φορά που έβρεχε κάτι παραπάνω από ψιχάλα. Η υγρασία λόγω του μικροκλίματος είναι καταιγιστική και εάν πλημμυρίσεις μια φορά, τα πάντα μένουν βρεγμένα εις τους αιώνας των αιώνων. Οι ίδιοι οι κάτοικοι σκυλεύουν το γιατρείο, καθώς όταν πήγα, είχαν κλέψει το λούκι για τα νερά της στέγης (εγκατέστησα λούκι μόνος μου... καθώς παρά το γεγονός ότι το ανέφερα στους τοπικούς άρχοντες κανείς δεν ήθελε να ασχοληθεί), ένας από τους λόγους για τους οποίους πλημμύριζα. Επίσης τα κουφώματα, ξύλινα σε μέρος με αρμύρα, είναι παντελώς ασυντήρητα με αποτέλεσμα να είναι σάπια μέσα μέσα ως το κάσωμα. Αυτό ακούγεται αθώο, αλλά αφενός μπαίνουν μέσα παντός τύπου ανεπιθύμητοι επισκέπτες (σαύρες, ποντίκια, σκουλήκια, κλπ.) και αφετέρου όταν φυσάει, είσαι εκτεθειμένος σε ένα μόνιμο ρεύμα το οποίο το καλοκαίρι είναι καλοδεχούμενο αλλά το χειμώνα σε οδηγεί στην απελπισία.
  7. Τα νησιά είναι προστατευόμενες περιοχές NATURA όμως σε διάφορα σημεία θα βρεις ανεξέλεγκτες χωματερές με πλαστικά μπουκάλια, μπάζα, οχήματα κλπ. Οι βόθροι των ιατρείων είναι υποτίθεται στεγανοί, αλλά επειδή δεν υπάρχει ευκολία να έρθει βοθρατζής να τους αδειάσει, τους έχουν απλά αφήσει ξεκαπάκωτους και τα σκατόνερα και τα βιολογικά χύνονται ανεξέλεγκτα στο ύπαιθρο. Από αυτόν τον υδροφόρο ορίζοντα υδροδοτείσαι κιόλας. Το δε κυνήγι απαγορεύεται αλλά θα δεις παντού "ψευτικα δεντρα" για να κυνηγανε παρανόμως, κάνοντας λίγοι άνθρωποι πολλή καταστροφή, παντού φυσίγγια αδειανά και από το φθινόπωρο θα ακούς συχνά καραμπίνες (πολλοί κυκλοφορούν με τις καραμπίνες επ'ώμου γενικά, ενώ π.χ. μπορεί να παίρνουν 3-4 κουτιά βενζοδιαζεπίνες το μήνα) και επίσης θα ακούσεις και δυναμίτη το καλοκαίρι καθώς ψαρεύουν με δυναμίτη πράγμα που κανονικά απαγορεύεται αυστηρότατα.
  8. Σε κάποιο από τα νησιά δεν υπάρχει αστυνομία...
Τροποποιήθηκε από fugax
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

συναδελφε fugax

καταρχην σε ευχαριστουμε πολυ για την πληρεστατη ενημερωση,τετοια ποστ πραγματι βοηθανε τον νεο ειδικα γιατρο,να ξερει τι ακριβως καλειται να αντιμετωπισει εκει που θα παει

ομως αν θες,επετρεψε μου δυο-τρια σχολια

το επιδομα καπου γραφεις των 400 ευρω δεν το ειδες ποτε.σιγουρα ομως ανηκει το εν λογω αγροτικο,στην λιστα που αναρτηθηκε προ μερικων μηνων απο το υπουργειο και αρα πρεπει ο αγροτικος να παιρνει το 400αρι καθε μηνα?το γραφω μονο και μονο διοτι υπαρχουν αγονα των 100 και αγονα των 400 ευρω να ξερεις...

μετα,λες οτι τις εφημεριες επισης δεν τις ειδες ποτε.Το ξερεις οτι αυτο ειναι παρανομο φουλ ετσι? εννοειται οτι αν ισχυει κατι τετοιο,δικεδικεις χθες κιολας τα δεδουλευμενα σου ΑΜΕΣΑ.δεν υπηρχε προγραμμα εφημεριων για καθε μηνα που συντασσοταν απο το κεντρο υγειας που ανηκεις?δεν εγραφε εκει ποιες και ποσες μερες εφημερευες?παιρνεις αντιγραφο ξαναλωε χθες κιολας,και τους το πας αυτοπροσωπως στην ΥΠΕ να τελειωνει το παραμυθι,εφοσον ειναι ετσι

για το θεμα του εξοπλισμου τωρα.προφανως και σε κατανοω και δεχομαι οτι ειναι απαραδεκτο να μην εχεις ουτε τα βασικα ειδικα αμα εισαι σε νησι αρα εξ ορισμου απομονωμενος(συγκριτικα τουλαχιστον με την ηπειρωτικη χωρα).Ομως,στα πιο πολλα περιφερειακα ιατρεια(της 6ης ΥΠΕ σιγουρα,της Ελλαδας ισως) καπως ετσι σε γενικες γραμμες ειναι η κατασταση.Μπορει οχι τοσο χαλια οσο την αναλυεις στην δικη σου περιπτωση,μα μεγαλες διαφορες μην νομιζεις πως θα δεις.Επικοινωνεις επομενως με το κεντρο υγειας σου η το νοσκομειο που υπαγεσαι και με καποια καθυστερηση βεβαια,παιρνεις η σου στελνουν οσο θεωρεις απολυτως απαραιτητα για αρχη τουλαχιστον.

Θα επρεπε να ειναι δουλεια και ευθυνη αλλων και οχι δικια σου κατι τετοιο?Φανταζομαι ναι,αλλα ειτε αναλαμβανεις πρωτοβουλια για να μπορεις εσυ ο ιδιος πρωτιστως να κανεις δουλεια σου ειτε περιμενεις στωικα ποτε θα φιλοτεμηθει αυτος ο "αλλος" να κανει σωστα την δουλεια του...

Τροποποιήθηκε από ξενος
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

17 hours ago, ξενος said:

συναδελφε fugax

καταρχην σε ευχαριστουμε πολυ για την πληρεστατη ενημερωση,τετοια ποστ πραγματι βοηθανε τον νεο ειδικα γιατρο,να ξερει τι ακριβως καλειται να αντιμετωπισει εκει που θα παει

ομως αν θες,επετρεψε μου δυο-τρια σχολια

το επιδομα καπου γραφεις των 400 ευρω δεν το ειδες ποτε.σιγουρα ομως ανηκει το εν λογω αγροτικο,στην λιστα που αναρτηθηκε προ μερικων μηνων απο το υπουργειο και αρα πρεπει ο αγροτικος να παιρνει το 400αρι καθε μηνα?το γραφω μονο και μονο διοτι υπαρχουν αγονα των 100 και αγονα των 400 ευρω να ξερεις...

μετα,λες οτι τις εφημεριες επισης δεν τις ειδες ποτε.Το ξερεις οτι αυτο ειναι παρανομο φουλ ετσι? εννοειται οτι αν ισχυει κατι τετοιο,δικεδικεις χθες κιολας τα δεδουλευμενα σου ΑΜΕΣΑ.δεν υπηρχε προγραμμα εφημεριων για καθε μηνα που συντασσοταν απο το κεντρο υγειας που ανηκεις?δεν εγραφε εκει ποιες και ποσες μερες εφημερευες?παιρνεις αντιγραφο ξαναλωε χθες κιολας,και τους το πας αυτοπροσωπως στην ΥΠΕ να τελειωνει το παραμυθι,εφοσον ειναι ετσι

για το θεμα του εξοπλισμου τωρα.προφανως και σε κατανοω και δεχομαι οτι ειναι απαραδεκτο να μην εχεις ουτε τα βασικα ειδικα αμα εισαι σε νησι αρα εξ ορισμου απομονωμενος(συγκριτικα τουλαχιστον με την ηπειρωτικη χωρα).Ομως,στα πιο πολλα περιφερειακα ιατρεια(της 6ης ΥΠΕ σιγουρα,της Ελλαδας ισως) καπως ετσι σε γενικες γραμμες ειναι η κατασταση.Μπορει οχι τοσο χαλια οσο την αναλυεις στην δικη σου περιπτωση,μα μεγαλες διαφορες μην νομιζεις πως θα δεις.Επικοινωνεις επομενως με το κεντρο υγειας σου η το νοσκομειο που υπαγεσαι και με καποια καθυστερηση βεβαια,παιρνεις η σου στελνουν οσο θεωρεις απολυτως απαραιτητα για αρχη τουλαχιστον.

Θα επρεπε να ειναι δουλεια και ευθυνη αλλων και οχι δικια σου κατι τετοιο?Φανταζομαι ναι,αλλα ειτε αναλαμβανεις πρωτοβουλια για να μπορεις εσυ ο ιδιος πρωτιστως να κανεις δουλεια σου ειτε περιμενεις στωικα ποτε θα φιλοτεμηθει αυτος ο "αλλος" να κανει σωστα την δουλεια του...

τα συγκεκριμένα ιατρεία είναι στη λίστα των 400 (υπάρχει δημοσιευμένη και online άλλωστε). η ΥΠΕ έφτασε στο σημείο να μου πει πως δεν ήμουν δηλωμένος σε άγονο γιατρείο οπότε δικαιούμαι μόνο βασικό μισθό, έφτασε στο σημείο να με παραιτήσει από τον αύγουστο εν αγνοία μου και να προκυρήξει το ιατρείο μου κενό ΕΝΩ ΕΡΓΑΖΟΜΟΥΝ ΚΑΝΟΝΙΚΑ ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΙΧΑ ΦΥΓΕΙ ΑΠΟ ΕΚΕΙ ΟΥΤΕ ΛΕΠΤΟ ενώ υπέβαλα παραίτηση τέλη οκτώβρη (??? πράγμα που μου προκάλεσε προβλήματα με τους ντόπιους οι οποίοι με έλεγαν προδότη ενώ εγώ δεν ήξερα καν πως θα παραιτηθώ ως τα τέλη οκτώβρη), και τώρα μου ζητάει και ενάμισι χιλιάρικο πίσω

καταλαβαίνω πως είναι χάλια τα Π.Ι. δεν είχα καμιά παράλογη προσδοκία, στην Ελλάδα ήμουν, επέλεξα συνειδητά να υπηρετήσω εκεί που υπηρέτησα. Αλλά όταν δεν έχεις καμιά δυνατότητα διακομιδής και κανέναν συνάδερφο σε ένα μέρος που έχει αρκετή τουριστική κίνηση το καλοκαίρι και γηρασμένο μόνιμο πληθυσμό, τότε χρειάζεσαι να μπορείς να αντιμετωπίσεις τα βασικά

και αν ΔΕΝ πρωτοκολλήσεις τις ελλείψεις, τότε αν γίνει κάτι και δεν έχεις τα υλικά για να το αντιμετωπίσεις, θα βρεθείς υπόλογος γιατί δεν ενημέρωσες για τις ελλείψεις. και αυτό είναι αρκετή δουλειά από μόνο του ενώ είσαι πρακτικά σε μόνιμη ετοιμότητα, και υπήρχε παρακώλυση ακόμα και στην πρωτοκόλληση της ενημέρωσης αυτής (απροθυμούσε το ΚΥ και λόγω του ότι μας χώριζε η θάλασσα και δε μπορούσα να λείψω από το πόστο μου ήταν προβληματικό να τους κυνηγώ τηλεφωνικά για να το κάνουν, και αν δεν έστελνα συνάδερφο να το κάνει δε θα γινόταν ποτέ η πρωτοκόλληση και εγώ θα έμενα εκτεθειμένος). και τελικά δεν καλύφθηκαν όλες οι ελλείψεις έτσι κι αλλιώς (πώς θα μπορούσαν άλλωστε)

Τροποποιήθηκε από fugax
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

καπου στο ποστ σου διαβασα οτι σχετικα με τον μισθο σου,οχι τις εφημεριες,επαιρνες τα χρηματα με 4 μηνες περιπου καθυστερηση... Για ποιον λογο συνεβαινε αυτο?Εννοω υπηρχε καποια επισημη δικαιολογια για μια τετοια καθυστερηση? Διοτι αν μπεις στο taxisnet βλεπεις αναλυτικα ποιες ημερομηνιες καταβαλλεται το δεκαπενθημεριατικο...

Απαραιτητη προυποθεση ειναι να υπαρχει καλη συνεργασια με το κεντρο υγειας σου,σε αυτο θα συμφωνησω.Αν ισχυει αυτο,τοτε και τα πρωτοκολλα μπορουν να γινουν πιο ευλυγιστα να το πω ετσι και εσυ να εχεις τον εξοπλισμο που χρειαζεσαι χωρις να χαθεις στα γραναζια της γραφειοκρατιας. Στην δικη μου περιπτωση πχ το πιεσομετρο δεν λειτουργουσε,ομως το αντικατεστησαν απο το νοσοκομειο με καινουργιο με την δικη μου μεσολαβηση βεβαια,αλλα χωρις να περιμενω τιποτα εβδομαδες και χωρις πολλη χαρτουρα...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Εγώ έχω άλλη απορία: γιατί δέχθηκες και έγινες μεταπωλητής φαρμάκων ;

 

Τροποποιήθηκε από kopritis
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Πάντως στο αγροτικό που ήμουν εγώ και πριν ανοίξει φαρμακείο στο νησάκι, η γιατρέσσα που έκανε αυτή την δουλειά, την έκανε έναντι χαρτζιλικιού απ΄το φαρμακείο με το οποίο συνεργαζόταν στο μεγαλύτερο νησί, τζαμπαντάν δεν κάθεται κανείς λογικός να κάνει τον μεταπωλητή φαρμάκων, μου χρωστάς-δεν σου χρωστάω, και τα σχετικά.

Επίσης δεν καταλαβαίνω πως μπορεί να αναγκαστεί (εκτός αν μιλάμε για παράτυπους τρόπους που εκεί το πράγμα πάει αλλού) να κάνει κάτι τέτοιο ένας ιατρός, κάτι το λιγότερο παράτυπο, δεν γνωρίζω δε αν είναι και παράνομο.

Τροποποιήθηκε από kopritis
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ελάτε ρε παιδιά, δεν ξέρετε εσείς άλλους συναδέλφους να λυγίζουν υπο το φόβο των όποιων αντιποίνων; Είτε απο τον προϊστάμενό τους, είτε απο τον πληθυσμό. Λες και δεν κάνατε αγροτικά εσείς.... Αναμφίβολα υπάρχουν και όλοι αυτοί που συνδιαλάσσονται στα πλαίσια προσδοκώμενου κέρδους, δεν αντιλέγω. Αλλα απ'όσα διάβασα παραπάνω, δε συμπεραίνω κάτι τέτοιο

Τροποποιήθηκε από ventisette
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Γιαυτο γραφουμε και ξαναγραφουμε τοσον καιρο εδω μεσα να πηγαινετε απο κοντα να δειτε οι ιδιοι τα ιατρεια που θελετε να δηλωσετε και να συζητησετε με τους συναδελφους που υπηρετουν.Αλλιως,επειδη αυτο φυσικα δεν ειναι παντα εφικτο,να παιρνετε τηλεφωνο ξανα και ξανα μεχρι να μιλησετε μαζι τους.

Η αλλη λυση ειναι να γραφουμε ο καθενας και η καθεμια την εμπειρια του,θετικη η αρνητικη,απο εκει που υπηρετησε ουτως ωστε να βοηθηθουμε μεταξυ μας.Φυσικα οταν απανταμε στα διαφορα σχολια και τις διαφορες ερωτησεις μια ντουζινα ανθρωποι ολοι κι ολοι,μην περιμενουμε θαυματα...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

2 hours ago, ventisette said:

Αλλα απ'όσα διάβασα παραπάνω, δε συμπεραίνω κάτι τέτοιο

Ούτε και εγώ συμπέρανα αυτό, απλώς ήθελα να πω ότι συνάντησα και τέτοια συμπεριφορά (στο Ιατρείο που ήμουν).

Κατά τα άλλα ο ξενος έχει δίκιο, ελάχιστοι ασχολούνται, οι περισσότεροι -οργισμένοι- γράφουν όταν τελειώσουν και μετά άντε γειά. Μάλιστα ορισμένοι ενδιαφέρονται απλά να κάνουν την δουλίτσα τους (γνωρίζω άτομο που κοστολόγησε την δημόσια κλάψα του σε 150€ επιπλέον σε εφημερίες που του πίστωσαν) και όταν την κάνουν και ξεκινήσουν Ειδικότητα, άντε γεια και μην τον είδατε τον Παναή.

Έτσι όμως δεν γίνεται τίποτα.

Υ.Γ

Οι Οθωνοί είναι κενοί εδώ και καιρό, ουδείς δεν αναρωτήθηκε  ;

Προσωπικά είχα γράψει για μεγαλύτερο νησί, πολυ προβληματικό Κέντρο Υγείας με πολλά κρούσματα παραιτήσεων στο πρόσφατο παρελθόν και βλέπω αγροτικούς να το έχουν δηλώσει στις πρόσφατες προκηρύξεις.

Ελπίζω να μην έχουμε ξανά επικά πόστ κλάψας, ούτε καν έκαναν τον κόπο να διαβάσουν, αδιαφόρησαν, έχουν βύσμα, ο Θεός και η ψυχή τους...

Τροποποιήθηκε από kopritis
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 1 month later...

Υπάρχουν κάποια Κ.Υ τα οποία επί χρόνια έχουν ελλείψεις-παραιτήσεις αγροτικών, όπως π.χ Κ.Υ Δυτικής Φραγκίστας και Καρπάθου στα οποία τώρα βλέπω ότι πάνε αγροτικοί (υπόχρεοι και επί θητεία), μάλλον ορισμένοι δεν χαμπαριάζουν τπτ ούτε διαβάζουν τι γράφεται, θα το διαπιστώσουν σύντομα με δυσάρεστο γι' αυτούς τρόπο, η λύση στην λάθος επιλογή Ειδικότητας και την ανεργία ονομάζεται αλλαγή Ειδικότητας ή εξωτερικό και όχι να... "αγροτικεύεις" ανά την επικράτεια, αλλά ουδείς δεν μπορεί να βάλει μυαλό στον κάθε κουφιοκεφαλάκη.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 1 month later...
  • 2 weeks later...

Ευχαριστω πολυ! και μια ακομα ερωτηση για τον εβρο τι εχετε ακουσει ειδικα απο σουφλι και πανω, νοσοκομειο διδυμοτειχο και αγροτικα? ευχαριστω πολυ!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 2 weeks later...

μηπως θα μπορουσε κανεις να δώσει  πληροφοριες για τα αγροτικα  π.ι.μακρυ γυαλου,π.ι. ελουντας,κ.υ. σητειας,κ.υ. κισσάμου?επισης για κ.υ. λήμνου,π.ι. μούδρου..και γενικά σε νησί (κυκλάδες,ικαρία) πού ειναι καλά? τα αγροτικα σε κ.υ. τι διαφορές έχουν με τα π.ι.? δλδ με τι κριτηρια να επιλέξω τι θα δηλωσω?οποιαδηποτε πληροφορια ευπροσδεκτη!

Τροποποιήθηκε από dcbelle
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

about lemnos...

Το Π.Ι Μουδρου - απεχει απο την Μυρινα, πρωτευουσα του νησιου περιπου 30χλμ, οποτε χρειαζεσαι σιγουρα αυτοκινητο για τις μετακινησεις σου γιατι ολες σου οι εφημεριες ειναι στο νοσοκομειο το οποιο βρισκεται στην Μυρινα. Κατα την γνωμη μου πρεπει να μεινεις Μυρινα. Βασικα το ΜΟΝΟ περιφερικο ιατρειο που ειναι κατοικισιμο ειναι του Κοντοπουλιου. Η θεση στο Μουδρο υποσχεται και σπιτι στην προκηρυξη  --  τρελη μουφα, το "σπιτι" ειναι ενα δωματιο τρωγλη μεσα στο ιατρειο το οποιο το εχουν κανει αποθηκη γεματη παλια πραγματα, σκαρταδουρα και ποντικια μεχρι προτινος!!

Το ιατρειο ειναι μεγαλο, καλο σχετικα, και εχει αρκετα πραγματα μεσα - καρδιογραφο, φυαλες οξυγονου, απινιδωτη, ωτοσκοπιο και απο φαρμακα ζητας στο νοσοκομειο να σου δωσουν για να το εξοπλησεις. Αν παρεις την θεση του Μουδρου, εκτος απο το Μουδρο ως χωριο, θα εξυπηρετεις και αλλα 6 - 7 που ανηκουν στην περιφερεια του, εκ των οποιων τα 3 χωρια βρισκονται σε αποσταση 45χλμ απο την Μυρινα. Επισης δεν υπαρχει καθαριστρια στο ιατρειο, οποτε ο αγροτικος καθαριζει μονος του και σφουγγαριζει!

Στα πλεονεκτηματα του Π.Ι Μουδρου ειναι οτι παιρνεις το επιδομα αγονου ιατρειου.

Να εχεις υποψιν σου οτι, αν  στα  υπολοιπα περιφερικα ιατρεια δεν υπαρχουν μονιμοι αγροτικοι γιατροι θα σε αναγκασουν απο το νοσοκομειο να πηγαινεις και εκει για συνταγογραφηση

Για τις εφημεριες -  ειναι στο Γ.Ν Λημνου ολες, ΔΕΝ εχεις ειδικο μεσα, εφημερευεις μονος σου τις περισσοτερες φορες και οι περισσοτεροι ειδικοι δεν ειναι και προτυπο ευγενειας στο τηλεφωνο που θα τους παρεις να τους ενημερωσεις για περιστατικο, τις περισσοτερες φορες δεν θα ερθουν καν να το δουν, θα σου δωσουν οδηγιες απο το τηλεφωνο, και συ θα πρεπει να χειριστεις τον αρρωστο που μπορει να εχει απο ενα απλο εξανθημα μεχρι τροχαιο πχ, να χειριστεις συγγενεις, νοσηλευτικο προσωπικο ΜΟΝΟΣ ΣΟΥ!!! ( εχω δει και διπλο τροχαιο μονη μου, ειχα ενημερωσει τον ειδικο αλλα δεν προσηλθε ποτε) Οι εφημεριες το καλοκαιρι μπορει να ξεπερασουν τις δεκα τον μηνα, και ειναι μια περιοδος που εχεις πολυ δουλεια! Βεβαια τα καλοκαιρια λογω φορτου εργασιας οι εφημεριες γινονται διπλες.

(Η αληθεια ειναι οτι φετος επειδη το νησι ειχε αρκετους αγροτικους γιατρους καναμε για πολυ καιρο διπλες εφημεριες, αλλα τωρα τελειωνει η θητεια τους και αδειαζουν σχεδον ολες οι θεσεις μεχρι το τελος της ανοιξης)

Επιπλεον, δεν υπαρχουν ειδικευμενοι γιατροι σε ολες τις ειδικοτητες. Το νοσοκομειο εχει σοβαρες ελλειψεις

Επισης επειδη δεν υπαρχει εφημερευων ειδικευμενος γιατρος μεσα, σε παιρνουν διαρκως τηλεφωνα μερα νυχτα απο τις κλινικες, κυριως απο την παθολογικη να σε ρωτησουν οι νοσηλευτριες οτι μπορεις να φανταστεις - απο το να πας να κανεις διαπιστωση θανατου σε καποιον που πεθανε πανω μεχρι το τι να κανω γιατρε σε μια γιαγια που εχει λοξυγγα (με ξυπνησαν 3 η ωρα το ξημερωμα να με ρωτησουν αυτο το πραγμα) - να σε ενημερωνουν για ασθενεις που δεν τους ξερεις πρακτικα, και να πρεπει εσυ να παρεις αποφασεις να δωσεις φαρμακα, γιατι αμα παρεις τηλεφωνο τον ειδικο μεσα στη νυχτα θα σου την πει κιολας γιατι τον ξυπνησες

 

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντησε σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.