Jump to content

Τσιγάρο ή υγεία?


Spider

Recommended Posts

παλι τσιγαροκουβεντα πιασαμε;πω πω πω πω.......αφου δε βρισκουμε κοινο σημειο αναφορας ....τι τα ξαναλεμε;γιατι χαλαμε τις καρδιες μας;

σ'οσους ενοχλει το τσιγαρο κ εχουν καποιο διπλα τους....απλα ας το πουνε!!!!μην αρχιζετε να φυσατε κ να ξεφυσατε.....απλα ζητηστε το!

τα μαγαζια καποια στιγμη θα αλλαξουν κ αυτα...σας ενοχλει ο καπνος;μην πατε!!!!εγω πρωην καπνιστρια κανω αυτο πια....αντι να μουρμουραω κ να τσουζουν τα ματια μου δε παω!

Ροαντ εδω και χροοοονια στα αεροπλανα απαγορευεται το καπνισμα!ΗΣΑΠ και μετρο επισης....τωρα σε κανα λεωφορειο συνηθως καπνιζει ο οδηγος.......αλλα κ παλι κατα κανονα απαγορευεται.Στα τρενα δε ξερω τι γινεται :unsure: Καλα εσυ αφηνεις να καπνιζουν στο δωματιο σου;Χαχαχαχ εγω εδω κ το απαγορευω!!!

Παντως ενα τσιγαρακι τωρα θα το'κανα ευχαριστως κ θα'ριχνα ΟΛΟ τον καπνο στους μ@λ@κες στη γραμματεια emcensoredemrantingemrantingemranting

Και ΝΑΙΙΙΙ μετα το σεξ ενα τσιγαρο ειναι οτι πρεπει....και ενα ποτακι ειναι οτι πρεπει ......αντε κ τπτ να μασουλησουμε ειναι καλο emdevil

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Μετά το sex επιβάλλεται και άλλο sex.. αλλά νταξ... σας πήραν τα χρόνια οπότε νταξ... καταλαβαίνω... κάνετε ένα τσιγαράκι για να κερδίσετε χρόνο.. :lol::lol::lol:

emdevilemdevilemdevilemdevilemdevilemdevil:splaaaats:

Αγαπητή Winny... για τους έλληνες το ότι απαγορεύεται δε σημαίνει τίποτα.. ίσα ίσα τους προκαλεί.. αλλά νταξ εσύ εκεί με τους Ιταλούς που έχεις μπλέξει έχεις ξεχάσει τις καλές συνήθειες των ελλήνων B)

και όσο για τα μαγαζιά.. εγω γουστάρω τα πολλαααααα db (100) καλά είναι :rolleyes: και δεν κατάλαβα... εγω που θα τα ακούσω ε;;;; αυτοι να πάνε να καπνίσουν αλλού... η να πιέσουν να βάζουν καλυτερο εξαερισμό... γιατι μ'αυτι τι λογικι εγώ γουστάρω καπνογόνα.. ε θα πάρω και εγώ κανα 2 να κάνω δουλειά μου....

ααα ρε τι θυμήθηκα τωρα.... καρναβάλι πατρινό, καρναβάλι πατρινό ο ο ο... αχχχχ αυτά είναι....

:antegeia:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

emarup καλα εχεις ξεφυγει εντελως!!!!!στην εχει βαρεσει η ζεστη;

αυτο με το σεξ θελεις μηπως να το αναλυσουμε emdevil ;μηπως να ψαξουμε καλυτερα σε καμια εγκυκλοπαοδεια ή λεξικο emdevilemdevilemdevil ......ασε καλυτερα μη πω τπτ :P:P:P κ μετα ερχεσαι ιταλια να με κυνηγας :lol::lol::lol:

σου αρεσουν παιδι μου τα ηχεια;παρε εκει 1-2 στο σπιτι κ καντο κλαμπ.....

καλα τωρα τι μας θημησες παλι για το καρναβαλι :blink: ;τοσο καιρο καλα δε εχουμε την ηρεμια μας που δε ακουμε για καρναβαλια;;;ετσι κ πεταχτει κανενας ή μαλλον ΚΑΜΙΑ...να ξερεις οτι θα τα ακουσεις ΕΣΥ

τα ιδια χαλια ειναι κ οι Ιταλοι!!!!αποδειξη σημερα το πρωι με τη συννενοηση κουφετο!!!και καλε μου εδω κανουν διαλειμμα για να πανε για τσιγαρο......ολοι στην ουρα!!!

:antegeia: ΡΕ!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

emarup Μπα? Σαν τις δικές μας δημόσιες υπηρεσίες??? :D

Επίσης σφωνώ με το μάνατζερ (αν διαφωνούσα μαύρο φίδι που μ'έφαγε...) μετά το σεξ πάει κι άλλο σεξ κλπ κλπ ... emoops

(καλέ κύριε μάνατζερ νταξ καλά τα είπα?) :P:splaaaats:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

(καλέ κύριε μάνατζερ νταξ καλά τα είπα?) :P:splaaaats:

προς το παρόν καλά.. αλλά θέλεις δουλειά ακόμα.... :bloodomen:

πάντως αρχίζεις και πιάνεις το νόημα... πρέπει να προσέχεις τον μανατζερ... για την καριέρα σου μιλάμε... :P

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

emarup μαθηματα απο το δοκτορ-χ παιρνεις Ροαντ;Ειδες που καποιος ξυπνησε παλι με τα καρναβαλια;;;;

Βρε Ιουλιεττα....σεξ;μα ποιο σεξ;

Λοιπον ειμαστε emofftopic .....το θεμα μας ειναι τσιγαρο/υγεια!!!! :lol::lol::lol:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

CE959082-AFBB-4D21-BE68-BCBBF45DA723.jpg

Οι κίνδυνοι παθητικού καπνίσματος είναι δύο φορές χειρότεροι από τους κινδύνους που αντιμετωπίζει ένας κανονικός καπνιστής, αναφέρεται σε άρθρο βρετανικού ιατρικού περιοδικού.

Ερευνητές βρήκαν ότι το παθητικό κάπνισμα μπορεί να αυξήσει τον κίνδυνο στεφανιαίων καρδιακών παθήσεων ακόμα και κατά 50-60%.

Η επιστημονική ομάδα, η οποία μελέτησε επί 20 χρόνια 4.792 άτομα, ηλικίας 40 έως 59 ετών, δήλωσε ότι σε παλαιότερες μελέτες είχε διαπιστωθεί ότι το παραπάνω ποσοστό ήταν αρκετά χαμηλότερο, της τάξεως του 25-30%, δίνοντας έτσι την εντύπωση ότι τα συγκεκριμένα στοιχεία είχαν υποτιμηθεί.

Οι γιατροί παθητικού καπνίσματος στη βρετανική ιατρική διάσκεψη έχουν απαιτήσει την απαγόρευση του καπνίσματος στους εργασιακούς χώρους, ενώ ενημερώθηκαν ότι 4.500 επιστολές από τους γιατρούς που μελετούν τις αρνητικές επιπτώσεις του καπνού στην υγεία, θα σταλθούν στον πρωθυπουργό.

Πηγή: Ant1

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

πιστεύω πως δεν υπάρχει μια απάντηση, εξαρτάται από τον οργανισμο και το χαρακτήρα του καθενός. Για άλλους είναι ευκολότερο, για άλλους είναι αδύνατον...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ο άνθρωπος που πολέμησε το κάπνισμα

Είναι από τις προσωπικότητες η παρέμβαση των οποίων επηρέασε τη ζωή εκατοντάδων χιλιάδων, αν όχι πολλών εκατομμυρίων ανθρώπων. Ο Σερ Ρίτσαρντ Ντολ είναι ένας από τους δυο συντάκτες της ιατρικής μελέτης, η οποία απέδειξε τη σχέση καρκίνου - καπνίσματος.

...Σε ηλικία 91 ετών ο Σερ Ντολ έχει πολλούς λόγους να είναι ικανοποιημένος. Πριν από λίγες ημέρες εκδόθηκε μια ακόμη έρευνά του, η οποία καλύπτει περίοδο 50 ετών και αναφέρεται στις συνήθειες 34.000 Βρετανών γιατρών - η μεγαλύτερη με κριτήριο τα έτη που καλύπτει αλλά και το περιεχόμενό της, σε σχέση πάντα με το κάπνισμα.

Τα νέα, με βάση την τελευταία έρευνα, είναι ευχάριστα αλλά και δυσάρεστα για τους καπνιστές. Σύμφωνα με τα συμπεράσματά της, ο κίνδυνος από το συνεχές κάπνισμα είναι μεγαλύτερος απ' ό,τι αρχικά είχε εκτιμηθεί. H ομάδα έρευνας πίστευε ότι από τους φανατικούς καπνιστές, ποσοστό που αγγίζει το 50% μπορεί να πεθάνει τελικά εξαιτίας του καπνίσματος. H έρευνά τους, όμως, έδειξε ότι το ποσοστό αυτό μπορεί να φτάνει στο 75%. Κάνοντας χρήση των στοιχείων της, η ερευνητική ομάδα κατέληξε στο συμπέρασμα ότι 1 δισεκατομμύριο άνθρωποι θα πεθάνουν κατά τον αιώνα που διανύουμε από το τσιγάρο. Τα ευχάριστα νέα για τους υποψήφιους πρώην καπνιστές έχουν να κάνουν με τη διάρκεια ζωής: ένας καπνιστής που σταματά το τσιγάρο στα 30, θα ζει όσο κι ένας μη καπνιστής, ενώ αν το σταματήσει στα 50, προσθέτει, σύμφωνα με τους ερευνητές, έξι χρόνια ζωής.

Ο Σερ Ρίτσαρντ Ντολ κάπνισε το τελευταίο του τσιγάρο όταν ανακάλυψε ότι συνδέεται με τον καρκίνο. Ο πατέρας του ήταν επίσης γιατρός και η μητέρα του πιανίστα. Το πεδίο των ερευνών του ήταν οι αιτίες, περιβαλλοντικές και συμπεριφοράς, που βρίσκονται πίσω από την εμφάνιση προβλημάτων υγείας. Ήταν τότε που τα κρούσματα καρκίνου των πνευμόνων σημείωναν αλματώδη άνοδο. Ο ίδιος πίστευε αρχικά ότι μπορεί να συνδέεται με τα καυσαέρια ή την πίσσα στους δρόμους. Περιοδεύοντας όμως σε διάφορα νοσοκομεία παρατήρησε ότι πολλοί ασθενείς - με καρκίνο στους πνεύμονες - ήταν καπνιστές. Κάπως έτσι άρχισαν όλα. Οι πανίσχυρες καπνοβιομηχανίες προσπάθησαν να ανατρέψουν τις εκτιμήσεις του. Τα επιχειρήματά του όμως δεν επιδέχονταν αμφισβήτηση. Παρ' όλα αυτά, ο Σερ Ρίτσαρντ Ντολ δεν βραβεύτηκε ποτέ με το Νόμπελ Ιατρικής.

ΤΑ ΝΕΑ , 03-07-2004

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.