Jump to content

Τσιγάρο ή υγεία?


Spider

Recommended Posts

Λοιπόν ως γιατροί -λέμε τώρα- οφείλετε να πάρετε θέση για την κατάσταση που επικρατεί σε δημόσιους και μη χώρους με το κάπνισμα!!!

Σεβασμός στους μη-καπνιστές ή δικαίωμα να αργοπεθαίνουν οι καπνιστές παρασύροντας και τους αθώους διπλανούς???

ε???

Μιλάτε ωρέ γιατροί!!! :splaaaats:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Για ενημέρωση του απλού κοινού:

ΟΧΙ δεν καπνίζω!

Αντιπαθώ το τσιγάρο και τη μυρωδιά του!!!

ΟΥΟΥΟΥΟΥΟΥΟΥ!!!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Μιλάω...

τσιγάρο μπλιάχ..... :splaaaats:

Θέλεις κύριε να καπνίσεις???? :huh: Ωραία...εγώ όμως που δε καπνίζω τι φταίω να τον τρώω μες στη μάπα το καπνό σου??? emranting

Μεταξύ μας emgossip πολύ το χάρηκα αυτό με τους ξεχωριστούς χώρους...καπνίζοντες και μη καπνίζοντες... B)

χιχιχι... emdevil

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Πάλι τα ίδια θα λέμε? Είπαμε: οι καπνιστές είναι ασθενείς και ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ δικαιώματα!!!! :D :D :Demdevilemdevil2

Εκεί ρε, στην πίεση!!! :lol: :lol: :lol:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Δεν εχω δοκιμασει ποτε τσιγαρο στη ζωη μου :o και σιχαινομαι πολυ τον καπνο κ γενικα τη μυρωδια που αφηνει στα ρουχα, μαλλια, ακομη και στο δερμα του αλλου που ειναι διπλα σ'ενα καπνιστη... emeleos

Δε θα μπορουσα ποτε να ειχα σχεση με καπνιστη (ακουγεται σκληρο) αλλα πραγματικα θα μου προκαλουσε μεγαλη αηδια ενα φιλι με καποιον που θα ειχε τετοια μυρωδια κ γευση.... emkwlos

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Στην Ιταλια απο 1 Ιανουαριου ισχυει ο νεος αντικαπνιστικος νομος που υποχρεωνει τους ιδιοκτητες εστιατοριων κ νυχτερινων κεντρων ή να απογορευσουν απολυτως το καπνισμα σε ολους τους πελατες ή να περιορισουν τους καπνιστες σε μικρα "γκετο" σε ειδικους διαμορφωμενους χωρους (δλδ να διαθετουν μηχανηματα εξαερισμου κ κλιματιστικες συσκευες).Τα περισσοτερα μπαρ-καφετεριες κ εστιατορια απαγορευσαν το καπνισμα αφου δε διαθετουν αυτες τις "γωνιες" κ για να τις αποκτησουν χρειαζονται λεφτα.ΟΜΟΡΦΑ!!!!! :wacko::wacko:emrantingemrantingemranting.Καφες χωρις τσιγαρο emexclemexcl Αντε να περιμενεις να φτιαξει ο καιρος να βγαλουν τα τραπεζακια εξω emexcl

Σαν να μην εφτανε αυτο εχουμε κ αλλον εναν περιορισμο...απαγορευθηκε η νυχτερινη λειτουργια των μηχανηματων αυτοματης πωλησης τσιγαρων απο τις 21:00 ως τις 9:00.Σκοπος τους ειναι να δυσκολεψουν την αγορα τσιγαρων απο τους ανηλικους.Δλδ θα περιορισουν το καπνισμα κατα τη διαρκεια της νυχτας....τη μερα θα τους κυνηγανε οι καραμπινιεροι ή θα ζητανε ταυτοτητα σε οποιον αγοραζει τσιγαρα;; emeleosemeleosemeleos

Σκεφτεται κανενας καπνιστης να'ρθει emitaly ;;;

ΥΓ.Αλλη φορα θα απαντησω στην ερωτηση σου Σπαιντερ

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Δοκίμασα πρώτη φορά τσιγάρο τα Χριστούγεννα του 1ου έτους και από τότε καπνίζω συστηματικά.

Ξεκίνησα από 0.9-12, πήγα σε 0.7-7 και τώρα 0.1-1

Στο σπίτι μου επιτρέπεται πλήρως το κάπνισμα, όπως και στο αυτοκίνητό μου.

Στο χώρο της δουλειάς μου απαιτώ είτε να μπορώ να καπνίζω παράλληλα, είτε να υπάρχει χώρος ειδικά διαμορφωμένος για καπνιστές... (ειδικοί εξαερισμοί δε με ενοχλούν, καλύτερα κιόλας)

Επίσης είμαι υπέρ των ξεχωριστών χώρων στα μαγαζιά για καπνιστές...

Ειδικά Ελλάδα οι καπνιστές παίρνουμε τους καλύτερους χώρους....

Αν κάποιος στην παρέα θέλει σώνει και καλά να κάτσε στους μη καπνιστές μπορεί να κάτσει μόνος του ή να μη βγει μαζί μου... θα το δεχτώ με μεγάλη άνεση

Είμαι υπέρ της απαγόρευσης πώλησης τσιγάρων σε ανηλίκους. (αν και μπορεί να έχει το ακριβώς αντίθετο αποτέλεσμα)

Είμαι υπέρ μίας καμπάνιας στα σχολεία (κατα προτίμηση μόνιμης και όχι μία φορά τα 10 χρόνια) που θα αναφέρει την πραγματικότητα γύρω από τους κινδύνους του καπνίσματος.

Είμαι υπέρ του δικαιώματος στο τσιγάρο.

Δε νιώθω καμία πίεση και θεωρώ τους "φανατικούς" αντικαπνιστές (σε βαθμό ιδεοψυχαναγκασμού) εξίσου "ασθενείς" με τους καπνιστές.

Επίσης το τσιγάρο τους πείραξε όσους ζουν στην Αθήνα?.... για να κοιτάξουν λίγο τις εξατμίσεις των αυτοκινήτων.

Αν κάποιος ενοχληθεί από το τσιγάρο μου θα το σεβαστώ και θα κάνω ότι περνάει από το χέρι μου για να μη του έρχεται πάνω του ο καπνός και θα μετριάσω όσο μπορώ τον αριθμό των τσιγάρων που θα καπνίσω δίπλα του... (αν θέλει να φύγει δε θα προσβληθώ)

Αν επίσης πρέπει να κάνουμε σχετικά μεγάλη διαδρομή με το αυτοκίνητό μου και δεν ανέχεται με τίποτα να καπνίσω, μπορεί να πάρει ταξί....

Τέλος, οι παραπάνω απόψεις είναι δογματικές και δε σηκώνουν διάλογο! :)

(τουλάχιστον είμαι ειλικρινής και το λέω....)

:bloodomen::bloodomen::bloodomen::bloodomen:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Η ελευθερία του καπνιστή σταματάει εκεί που αρχίζει η ελευθερία του μη καπνιστή και αντίστροφα. Εν ολίγοις, καλώς άρχισε ο διαχωρισμός σε καπνίζοντες και μη καπνίζοντες στους διάφορους χώρους και πολύ κακώς που δεν τηρείται με τον καλύτερο δυνατό τρόπο στην Ελλάδα. emrespect

Όσο για το ποιά είναι η αποψή μου για το τσιγάρο....ύστερα από κάποια χρόνια συστηματικού καπνίσματος αποφάσισα να το κόψω-και το έκανα- γιατί για μένα ήταν τελικά μια μηχανική συνήθεια του χεριού και τίποτα παραπάνω. Όσα χρόνια κάπνιζα ήταν ελάχιστα τα τσιγάρα που μπόρεσα να χαρακτηρίσω "απολαυστικά".

Υ.Γ. emarup στη θέση σου, ακόμα και ως καπνίστρια, 8α προτιμούσα την παρέα του φίλου/φίλης στη διαδρομή πάρα του τσιγάρου.

φιλιάααααααααα :)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

δε μου αρέσει καθόλου η μυρωδια από τσιγάρο στα ρούχα μου

γυρνάω σπίτι και τρέχω σαν την τρελή στα μπαλκόνια μέσα στα άγρια μεσάνυχτα για ξεμυρίσω ότι είχα φορέσει

βέβαια δεν ήταν πάντα έτσι αφού στο πρώτο έτος ήμουν κινητό σταχτοδοχείο.μετά όμως προέκυψε αίσθημα με φανατικό αντικαπνιστή .κάτι το αίσθημα ,κάτι κάποιες φρικιαστικές εικόνες σχετικά με τους πνεύμονες των καπνιστών-το τσιγάρο και εγώ πήραμε διαζύγιο . μάλλον δεν υπήρξα ποτέ τελικά ενσυνείδητη καπνίστρια...

πάντως τώρα δε μου λείπει καθόλου .φυσικά και δεν έχω πρόβλημα με τους καπνιστές αν και προτιμώ να μην καπνίζουν στο σπίτι ή στο αυτοκινητάκι μου. σίγουρα δε θα τον βγάλω στο μπαλκόνι για να κάνει τσιγάρο όταν έχει θερμοκρασία υπό το μηδέν αν τόσο δε μπορείνα κρατηθεί.κατα τα άλλα ποτέ δε θα απέκλεια κάποιον από την παρέα μου επειδή καπνίζει αν και θα προτιμούσα για το δικό του το καλό να το κόψει.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Αν κάποιος στην παρέα θέλει σώνει και καλά να κάτσε στους μη καπνιστές μπορεί να κάτσει μόνος του ή να μη βγει μαζί μου... θα το δεχτώ με μεγάλη άνεση

Για φαντάσου όμως να είσαι ΕΣΥ ο μόνος καπνστής σε παρέα?? emdevilemdevilemdevil

Επίσης emeleos δεν μπορείτε εσείς οι καπνιστές να κρατηθείτε και πρέπει να καπνίζετε και μέσα στο ασανσέρ???? emplease

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Για φαντάσου όμως να είσαι ΕΣΥ ο μόνος καπνστής σε παρέα?? emdevil  emdevil  emdevil

Επίσης  emeleos δεν μπορείτε εσείς οι καπνιστές να κρατηθείτε και πρέπει να καπνίζετε και μέσα στο ασανσέρ???? emplease

να είμαι εγώ ο μόνος καπνιστής?

δε ξέρω... αλλά δε μπορώ να θυμηθώ την τελευταία φορά που έγινε αυτό...

ααα... θυμήθηκα... τότε που έκανα επίδειξη τεχνικής στο τάβλι σε κάποιον.... emdevilemdevil

κατά τα άλλα, συνήθως στις παρέες μου οι μη καπνιστές είναι οι μειοψηφία...

το τσιγάρο μας ενώνει!!! :D:D

όσο για το ασανσερ....... πολύ σπάνια καπνίζω μέσα σε αυτά....

ζήτημα δηλαδή να έχω καπνίσει 3 φορές από τότε που το ξεκίνησα!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

emarup Λάθος γιατρούλημ, η τελευταία φορά ήτουνε στο Αττικό Άλσος emdevilemdevil2

Κι όσο για το ασανσέρ δεν πάει σε σένα η καρα-προκάρα.... emkiss

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Δε μου αρέσει ο καπνός του τσιγάρου και η- μετά από λίγες ώρες τρομερή και βρωμερή- τσιγαρομυρωδιά που αφήνει στα ρούχα, στα μαλλιά και στο αυτοκίνητο(καλά, στο αυτοκίνητο απαγορεύεται- ρητώς και κατηγορηματικώς- το κάπνισμα γιατί η τσιγαρίλα δε φεύγει με τίποτα)...

Mου αρέσει να πηγαίνω στις αμερικανοκαφετέριες όπου δεν επιτρέπεται το κάπνισμα και έτσι μπορώ να αναπνέω με την ησυχία μου...

Υ.Γ. Τι??? Δεν είναι εδώ το "Μ' αρέσει/ δε μ'αρέσει? Ooοps, λάθος...! emhehe

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Μου θυμήσατε ένα ανέκδοτο που πάει ένας σε ένα περίπτερο να αγοράσει τσιγάρα και του λέει ο περιπτεράς: "θές από αυτά που γράφουν ότι προκαλούν καρκίνο του πνεύμονα ή από τα άλλα που προκαλούν στυτικά προβλήματα". Και η απάντηση του καπνιστή είναι: "Πιάσε 2 πακέτα από αυτά με τον καρκίνο"!!!!!!!!!!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Εγώ τι να σας πω...είμαι υπέρ των χώρων καπνιζόντων και μη... φτάνει να ισχύει πραγματικά και να έχει αποτέλεσμα...

Αλλιώς δουλευόμαστε...

π.χ. είμαι σε χώρο μη καπνιζόντων...βάζω την ταμπελίτσα στο διπλανό τραπέζι και ως δια μαγείας το τραπέζι μου γίνεται καπνιζόντων... emeleos

Κατά τ' άλλα, για να καπνίζω ακόμα μάλλον είμαι υγιής... :P

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 4 months later...

Εγώ από πιτσιρικάς θυμάμαι που πήγαινα και καθόμουν δίπλα στο θείο μου για να μυρίζω το τσιγάρο του. Τι να πω ρε παιδιά, το γουστάρω πολύ το τσιγάρο. Υπήρξα μη καπνιστης ως τα 17, περιστασιακος από τα 17 ως τα 21, συστηματικός καπνιστής απο 21 ώς τα 23 (1 drum 25γρ / 2 μέρες) και τώρα το έχω κόψει εδώ και 8 μήνες, αφού έκανα καρδιολογία και πνευμονολογία. Ακόμα το γουστάρω τον καπνό, μου λείπει και δε ντρέπομαι να το πω, αλλά δεν το ακουμπάω το ρημάδι γιατί θα ξανακυλίσω. δεν με ενοχλεί καθόλου να καπνίζει κάποιος στο δωμάτιο μου, στο αμάξι, δίπλα μου ή οπουδοιποτε αλλού.

Επισημαίνω 3 πράγματα:

1.τα lights είναι εξίσου επικίνδυνα με τα κανονικά, και ακόμη πιο επικίνδυνα απο αυτά για όσους άλλαξαν από κανονικά σε lights (βαθύτερη εισπνοή καπνου, περιφερικότερη και πιο διάχυτη βλάβη στους πνεύμονες)

2.Έλεος με τους μανιακούς αντικαπνιστές. Το να ενοχλεί κάποιον η μυρωδιά του τσιγάρου το καταλαβαίνω, αλλά το να φοβάται για την υγεία του σε μια μέτρια εκθεση ειναι υπερβολικο. Να είστε σίγουροι ότι στις συνθήκες που ζούμε σίγουρα δε θα μας προλάβει το παθητικό κάπνισμα! θα μας έχει στείλει το άγχος και η μόλυνση πρώτα.

3.Για να δώσω προοπτικη. οκτάωρη συνύπαρξη σε χώρο με πολλούς καπνιστές ισοδυναμεί με πέντε τσιγάρα. τώρα, να κάτσεις στη καφετέρια και να καπνίζει ο διπλανός σου, δε θα πεθάνεις....

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

emarup Mερικούς τους ενοχλεί μανιωδώς επειδή έχουν κάποιες ιδιαιτερότητες, θενκ γιου! :angry:
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Αγαπητε Gor,

καλά και σεβαστά τα όσα λες.. όμως...

όταν μπαίνεις σε ένα club, μπαράκι και τα σχετικά και τα μάτια σου δακρύζουν από το τσιγάρο δέν είναι και ότι καλύτερο!!! Αν και ευτυχως τωρα το καλοκαιράκι δε με νοιάζει ασ κάνει ο άλλος και πούρα...

ακόμα.. όταν κάποιος φίλος καπνίσει στο δωμάτιο μου, ακόμα και ένα τσιγάρο, εγώ το βράδυ δε θα μπορώ να κοιμηθώ και το δςμάτιθο μυρίζει για δυο μέρες.. όλα ποτίζουν καπνό....

δε με νοιάζει τόσο η υγεία όπως λες και εσύ εξάλλου... απλά για μένα ο άλλος πρέπει να σε ρωτήσει πριν το φουντώσει.. εμένα πχ πολλές φορές με πιάνει και αλέργια... άρα είναι θέμα σεβασμού, όταν δε σε ρωταέι καν... τώρα νταξ πάντα θα υπάρχουν οι υπερβολικοί.. αλλα αυτο συμβαίνει και απο τις δύο πλευρές...

και με αυτο που νευριάζω είναι που πολλές φορές το τραγικοποιείτε τόσο πολυ το ότι δεν έχετ να κάνετε ένα τσιγάρο... είναι φορεσ που κάνουμε εργασίες σπίτι μου και κάνουμε διάλειμμα για τσιγάρο :wacko: δε μπορώ να καταλάβω τι σου δίνει.. και δε θέλω να μάθω... σέβομαι ότι θέλει αλλά ας σεβαστεί και αυτος το χώρο που κοιμάμε...

αυτό επίσης που με ενοχλεί είναι να αρχίζουν το τσιγάρο για μαγκιά.. και να το παίζουν τυπάκια απλά και μόνο επειδή καπνίζουν... μακάρι να ήταν όλοι σαν και σένα και να το έκαναν επειδή το γούσταραν και όχι γιατί τους κάνει περισσότερο "άντρες". Επίσης είναι τραγικό να πιέζεις τον άλλο να καπνίσει.. αν θέλει θα το κάνει μόνος του...

απλά για να τελειώνω... (σορρυ αν παρασύρθηκα) για μένα το καλύτερο για τουσ δημόσιους χώρους θα ήταν να έχουν πολύ καλύτερους εξαερισμούς και όχι ανύπαρκτους... αλλά με bus, τρενα, αεροπλάνα και τα σχετικά για μένα πρέπει να απαγορεύεται αυστηρώς! έστω και αν είναι μόνο ένα ατομο που να ενοχλεί!

Γενικά ας μην είμαστε υπερβολικοί, από καμία πλευρά... και οι καπνιστές έχουν δικαιώματα, σφωνώ, αλλά αυτοί που ενοχλούνται και ταλαιπωρούνται είναι οι μη καπνιστές... ας έχουμε αυτό κάπου στην άκρη του μυαλού μας...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

roadrunner, συμφωνώ απόλυτα με όσα λες. Η ευγένεια επιτάσσει πάντα να ρωτάς τον μη καπνιστή σε κλειστό χώρο, ιδίως στο δωμάτιό του!

Όσο για το τι προσφερει... βασικά, το τσιγάρο το ξεκινάς από περιέργεια / μαγκιά (μαλακία είναι και οι δύο περιπτώσεις), το συνεχίζεις γιατί σε κάνει να αισθάνεσαι ευφορία και καταλήγεις να το κάνεις για να νιώθεις normal. Ρώτα όποιον καπνιστή θέλεις, 3-4 τσιγάρα απολαμβάνει τη μέρα, τα λοιπά είναι "συνήθεια" (βασικά δεν είναι συνήθεια, είναι σωματική εξάρτηση διατήρησης υψηλών επιπέδων νικοτίνης και ψυχική εξέρτηση της κινησιολογίας/"τελετουργίας" που το συνοδεύει). Αλλά πίστεψέ με, το κάλεσμα του οργανισμού προς κάπνισμα σε έναν εθισμένο καπνιστή είναι πανίσχυρο, ειδικά στα πλαίσια συνειρμικών ζευγάριων διάλλειμα-τσιγάρο, καφές - τσιγάρο, ποτό - τσιγάρο, τέλος φαγητού - τσιγάρο κλπ.

Α ναι! και εμένα μέτρα με στους μη καπνιστές! ειπαμε, το εχω κόψει :)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.