Jump to content

Εξεταστική Ιατρικών Ειδικοτήτων (Πρόγραμμα & Αποτελέσματα)


Recommended Posts

To υπαρχον συστημα εξετασεων δεν υπαρχει καμια αμφιβολια οτι ειναι λαθος..

Η αυστηροποιση της διαδικασιας ειναι σιγουρα προς τη σωστη κατευθυνση,αλλα φυσικα ειναι το τελευταιο βημα σε μια σειρα πραγματων που δεν εχουν γινει..

Με πρωτο και καλυτερο την αξιολογηση των επιστημονικων ιδρυματων που δινουν εστω και μια μερα χρονου ειδικευσης..

Απο την αλλη το να βλεπεις αστοιχειωτους συναδελφους να παρακαλανε απλα για να περασουν την τριτη φορα και να τα καταφερνουν επειδη επεσε τηλεφωνο ή απλα στα πλαισια λυπησης ειναι και αυτο μια παθογενεια του συστηματος που πρεπει να κοπει..Ειδικα οταν πλεον ο ιατρος που θα βγει απο την πορτα θα εχει δικαιωμα υπογραφης και ευθηνης για μια ανθρωπινη ζωη χωρις καμια επιβλεψη.

 

Οπως παντα βεβαια στην ελλαδα ,η λυση που δινεται ειναι μιση αρα λαθος..

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

56 λεπτά πριν, la_cobra said:

To υπαρχον συστημα εξετασεων δεν υπαρχει καμια αμφιβολια οτι ειναι λαθος..

Η αυστηροποιση της διαδικασιας ειναι σιγουρα προς τη σωστη κατευθυνση,αλλα φυσικα ειναι το τελευταιο βημα σε μια σειρα πραγματων που δεν εχουν γινει..

Με πρωτο και καλυτερο την αξιολογηση των επιστημονικων ιδρυματων που δινουν εστω και μια μερα χρονου ειδικευσης..

Απο την αλλη το να βλεπεις αστοιχειωτους συναδελφους να παρακαλανε απλα για να περασουν την τριτη φορα και να τα καταφερνουν επειδη επεσε τηλεφωνο ή απλα στα πλαισια λυπησης ειναι και αυτο μια παθογενεια του συστηματος που πρεπει να κοπει..Ειδικα οταν πλεον ο ιατρος που θα βγει απο την πορτα θα εχει δικαιωμα υπογραφης και ευθηνης για μια ανθρωπινη ζωη χωρις καμια επιβλεψη.

 

Οπως παντα βεβαια στην ελλαδα ,η λυση που δινεται ειναι μιση αρα λαθος..

Να ξεκαθαρίσω ότι είμαι υπέρ των πανελληνίων εξετάσεων. Το να περνούν στον διπλανό νομό 10/10 και στον δικό σου 3/10, επειδή η επιτροπή είναι αυστηρή και να υφίστασαι κάθε είδους ευρεσιτεχνία για να κοπεις, με κάνει να θέλω τις πανελλήνιες. Όμως, το να χαρακτηρίσουμε κάποιον/α αστοιχείωτο ειναι επικίνδυνο. Μιλάμε για ανθρώπους που τελείωσαν ιατρική, πέρασαν του κόσμου τις εξετάσεις, υψηλές βαθμολογίες στις πανελλήνιες κλπ. Μην ξεχναμε ότι όταν δίνεις ειδικότητα συνήθως έχεις οικογενεια,προβληματα, πανδημία!!!  κλπ

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

1 ώρα πριν, la_cobra said:

To υπαρχον συστημα εξετασεων δεν υπαρχει καμια αμφιβολια οτι ειναι λαθος..

Η αυστηροποιση της διαδικασιας ειναι σιγουρα προς τη σωστη κατευθυνση,αλλα φυσικα ειναι το τελευταιο βημα σε μια σειρα πραγματων που δεν εχουν γινει..

Με πρωτο και καλυτερο την αξιολογηση των επιστημονικων ιδρυματων που δινουν εστω και μια μερα χρονου ειδικευσης..

Απο την αλλη το να βλεπεις αστοιχειωτους συναδελφους να παρακαλανε απλα για να περασουν την τριτη φορα και να τα καταφερνουν επειδη επεσε τηλεφωνο ή απλα στα πλαισια λυπησης ειναι και αυτο μια παθογενεια του συστηματος που πρεπει να κοπει..Ειδικα οταν πλεον ο ιατρος που θα βγει απο την πορτα θα εχει δικαιωμα υπογραφης και ευθηνης για μια ανθρωπινη ζωη χωρις καμια επιβλεψη.

 

Οπως παντα βεβαια στην ελλαδα ,η λυση που δινεται ειναι μιση αρα λαθος..

Συνάδελφε ας μην μιλάμε με αυτόν τον τρόπο.  
Νομίζω πως δεν υπάρχει Ιατρος που να διαφωνεί με το θέμα των εξετάσεων με ομογενοποιημένο σύστημα ερωτήσεων, κοινό σε όλη την Ελλάδα. Το πρόβλημα για τους ιατρούς ξεκινάει από το γεγονός ότι γίνονται κινήσεις ξεκινώντας από τις εξετάσεις πράγμα που είναι αξιοπερίεργο και έως ύποπτο. 
Γιατι να μην οριστεί χρονοδιάγραμμα; Το χρονοδιάγραμμα θα ήταν από μόνο του ένας ισχυρός μοχλός πίεσης που θα είχαν στα χέρια τους οι ειδικευόμενοι για να πιέσουν τους διευθυντές τους. 
πως να το κάνουμε δηλαδή ; Δεν είχαν την τύχη και την ευκαιρία να είναι όλοι σε νοσοκομεία των Αθηνών. 
Είναι το παιχνίδι τώρα τίμιο; 
Με την ίδια λογική να αξιολογηθούν όλοι όσοι πήραν τίτλο σε βαθος πενταετιας πχ και να λάβουν και αυτοί βαθμό. Γιατί χωρίς να υπάρχει βιβλιάριο εκπαίδευσης, αξιολόγησης κλινικών να πάνε σε αυστηροποίηση των εξετάσεων ; Στη τελική τελική εδω κ 18 μήνες καμία χειρουργική Κλινικη δεν λειτουργούσε φυσιολογικά.  Υπήρξε και ένα μεγάλο διάστημα παροχής υπηρεσιών COVID. 
Το τελευταίο ειδικά προφανώς και θα συμβεί ξανά, 3100 κρούσματα. Δεν έχει αλλάξει κάτι στις ΜΕΘ. 
Ειναι θα έλεγα πολύ παράτολμη κίνηση από το υπουργείο να προβεί σε τέτοια αλλαγή. Δεν ξέρω κατά πόσο οι ειδικευόμενοι θα θέλουν να ανταποκριθούν σε μετακινήσεις πλέον η αν θα αγχώνονται περισσότερο με τα κενά που δημιουργούνται στις κλινικές τους από την άποψη ότι και οι εξετάσεις του Δεκεμβρίου δεν είναι μακρυά και η πανδημία είναι ακόμα παρούσα. 
Είναι τρελό από τη μια να πιέζεις για εξυπηρέτηση COVID και από την άλλη ο ειδικευόμενος να διαβάζει ακάθεκτος αλλά και να πιέζει για εκπαίδευση. 
Για να μη παρεξηγηθώ όμως και εγώ, το τονίζω πως και για εμένα είναι καλοδεχούμενη η οποιαδήποτε αλλαγή αλλά όχι χωρίς ένα χρονοδιάγραμμα δίκαιο που να μην προκαλεί ανισότητες στους υποψήφιους όπως τώρα. 

 

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Επίσης πολλοί θεωρούν ότι το φυσιολογικο είναι να έχεις τον διευθυντή σου ή τον καθηγητή σου στην επιτροπή. Ότι επειδή απτην πανεπιστημιακή κλινική που βρίσκεσαι περναν όλοι, ότι αυτο είναι το φυσιολογικό. Λογικό μετά να φωνάξεις ότι σε αδικούν οι πανελλήνιες. Ελπίζω και εύχομαι ότι  με τις πανελλήνιες τα θέματα θα είναι λογικά, ισορροπημενα για όλους. Και αν δεν είχε προφορικά, ειμαι σίγουρος θα ήταν πιο ισορροπημένη η κατάσταση. 

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Οι πανελλήνιες θα γίνουν, δεν πρόκειται να ανατραπεί. Το άσχημο της ιστορίας είναι ότι χωριζόμαστε σε δυο στρατόπεδα. Αυτοί που πήραν τον τίτλο και αυτοί που δεν τον πήραν ακόμα. 
Οι μεν θα τραβήξουν κουπί και κάποια στιγμή θα τα καταφέρουν. Οι δε, αυτοί δηλαδή που δεν ήταν αστοιχείωτοι. θα καταλάβουν ότι και για αυτούς έρχεται κάτι. 
Οι φοιτητές πάντως καλό είναι να ετοιμάζονται για εξετάσεις έναρξης ειδικότητας. 
Το μόνο πράγμα που δεν θα υλοποιηθεί είναι η βελτίωση της εκπαίδευσης. 
Κλειστό επάγγελμα. Αν είναι να σκεφτόμαστε το τομάρι μας μόνο ε τότε καλύτερα να γίνει κλειστό. Εξετάσεις δίνω, δεν θα περάσω τώρα; Θα περάσω με την επόμενη.  Και θα είμαι μέσα στον κλειστό κύκλο. 
Διαβάστε παιδιά. 20 Σεπτεμβρίου αρχίζουν οι εξετάσεις και θα κρατήσουν ένα μήνα.  Έχουμε γεμάτους 2 μήνες μέχρι την έναρξη. 
Καλό διάβασμα με ηρεμία πάνω από όλα. 

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Σε κάποιες χώρες όπως στη Γαλλία υπάρχουν εξετάσεις ειδικότητας κάθε χρόνο.Στην Αγγλία για να μπεις στην ειδικότητα πρέπει να περάσεις απο 100 φίλτρα.Μόνο στην Ελλάδα όποιος γουστάρει δηλώνει όποια ειδικότητα θέλει.Και οι θέσεις, όπως και τα νοσοκομεία που δίνουν κάποιες ειδικότητες ειναι παραπάνω απο αυτά που είναι σε όλη την Ευρώπη/Αμερική.Ήδη έχουμε αργήσει.Η τόση μαζική παραγωγή ιατρών στην Ελλάδα έχει φέρει σε τέλμα όλες τις ειδικότητες με 2-3 εξαιρέσεις.Όποιος αρνείται τους "κόφτες" είναι είτε βολεμένος με μια κλινική/ιατρείο να τον περιμένει ή δεν έχει πάει ή έστω έχει ασχοληθεί έστω μια μέρα της ζωής του να δουλέψει σε νοσοκομείο άλλης αναπτυγμένης χώρας ή τεμπέλης και κακώς διάλεξε ιατρική.

Τροποποιήθηκε από heydoc
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

2 ώρες πριν, DrAlexis said:

Συνάδελφε ας μην μιλάμε με αυτόν τον τρόπο.  
Νομίζω πως δεν υπάρχει Ιατρος που να διαφωνεί με το θέμα των εξετάσεων με ομογενοποιημένο σύστημα ερωτήσεων, κοινό σε όλη την Ελλάδα. Το πρόβλημα για τους ιατρούς ξεκινάει από το γεγονός ότι γίνονται κινήσεις ξεκινώντας από τις εξετάσεις πράγμα που είναι αξιοπερίεργο και έως ύποπτο. 
Γιατι να μην οριστεί χρονοδιάγραμμα; Το χρονοδιάγραμμα θα ήταν από μόνο του ένας ισχυρός μοχλός πίεσης που θα είχαν στα χέρια τους οι ειδικευόμενοι για να πιέσουν τους διευθυντές τους. 
πως να το κάνουμε δηλαδή ; Δεν είχαν την τύχη και την ευκαιρία να είναι όλοι σε νοσοκομεία των Αθηνών. 
Είναι το παιχνίδι τώρα τίμιο; 
Με την ίδια λογική να αξιολογηθούν όλοι όσοι πήραν τίτλο σε βαθος πενταετιας πχ και να λάβουν και αυτοί βαθμό. Γιατί χωρίς να υπάρχει βιβλιάριο εκπαίδευσης, αξιολόγησης κλινικών να πάνε σε αυστηροποίηση των εξετάσεων ; Στη τελική τελική εδω κ 18 μήνες καμία χειρουργική Κλινικη δεν λειτουργούσε φυσιολογικά.  Υπήρξε και ένα μεγάλο διάστημα παροχής υπηρεσιών COVID. 
Το τελευταίο ειδικά προφανώς και θα συμβεί ξανά, 3100 κρούσματα. Δεν έχει αλλάξει κάτι στις ΜΕΘ. 
Ειναι θα έλεγα πολύ παράτολμη κίνηση από το υπουργείο να προβεί σε τέτοια αλλαγή. Δεν ξέρω κατά πόσο οι ειδικευόμενοι θα θέλουν να ανταποκριθούν σε μετακινήσεις πλέον η αν θα αγχώνονται περισσότερο με τα κενά που δημιουργούνται στις κλινικές τους από την άποψη ότι και οι εξετάσεις του Δεκεμβρίου δεν είναι μακρυά και η πανδημία είναι ακόμα παρούσα. 
Είναι τρελό από τη μια να πιέζεις για εξυπηρέτηση COVID και από την άλλη ο ειδικευόμενος να διαβάζει ακάθεκτος αλλά και να πιέζει για εκπαίδευση. 
Για να μη παρεξηγηθώ όμως και εγώ, το τονίζω πως και για εμένα είναι καλοδεχούμενη η οποιαδήποτε αλλαγή αλλά όχι χωρίς ένα χρονοδιάγραμμα δίκαιο που να μην προκαλεί ανισότητες στους υποψήφιους όπως τώρα. 

 

Συνάδελφε με συγχωρείς η "διπλωματική" γλώσσα που χρησιμοποιείς είναι η αιτία που δε λύνονται ποτέ τα προβλήματα στην Ελλάδα.Σε κάποια θέματα αν αρχίζουμε τα μεν και τα αλλά δεν τελειώνουμε ούτε με 10 αιώνες συζήτηση.

Γιατι να μην οριστεί χρονοδιάγραμμα; Απάντηση: Έχει ανακοινωθεί απο το 2019 επι κυβέρνησης Σύριζα το σύστημα των πανελλαδικών στην ειδικότητα και η αξιολόγηση των νοσοκομείων ,έγιναν οι εκλογές και πάντα σε όλες τις εξεταστικές έγραφε "ΜΕΧΡΙ ΤΗΝ ΑΝΤΙΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΕΠΙΤΡΟΠΩΝ ΣΤΙΣ ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΕΣ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ".Έχουν περάσει 2 χρόνια απο τότε.Πόσο πρέπει να περάσει??

Με την ίδια λογική να αξιολογηθούν όλοι όσοι πήραν τίτλο σε βαθος πενταετιας πχ και να λάβουν και αυτοί βαθμό. Απάντηση: Γιατί πενταετία και όχι 15ετία,30ετία??Ξέρω πολλούς γιατρούς που τελείωσαν πριν 30-40 χρόνια και δουλεύουν σήμερα.Τελείως άτοπο το ερώτημα αυτό.

Στη τελική τελική εδω κ 18 μήνες καμία χειρουργική Κλινικη δεν λειτουργούσε φυσιολογικά. Απάντηση: Στις εξετάσεις δε σε βάζουν να κάνεις χειρουργείο για να σε βαθμολογήσουν απ όσο θυμάμαι.Και έχω τελειώσει χειρουργική ειδικότητα,οπότε ξέρω πολύ καλά τι σχέση έχουν οι εξετάσεις με τις χειρουργικές σου ικανότητες.Καμμία.

Είναι τρελό από τη μια να πιέζεις για εξυπηρέτηση COVID και από την άλλη ο ειδικευόμενος να διαβάζει ακάθεκτος αλλά και να πιέζει για εκπαίδευση. Απάντηση: Σε όλη την Ευρώπη, σε όλο τον κόσμο είχαν COVID, δεν είμαστε οι μόνοι ξέρεις.Οι κλινικές προσαρμόστηκαν!!!

 

 

Τροποποιήθηκε από heydoc
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

5 λεπτά πριν, heydoc said:

Συνάδελφε με συγχωρείς η "διπλωματική" γλώσσα που χρησιμοποιείς είναι η αιτία που δε λύνονται ποτέ τα προβλήματα στην Ελλάδα.Σε κάποια θέματα αν αρχίζουμε τα μεν και τα αλλά δεν τελειώνουμε ούτε με 10 αιώνες συζήτηση.

Γιατι να μην οριστεί χρονοδιάγραμμα; Απάντηση: Έχει ανακοινωθεί απο το 2019 επι κυβέρνησης Σύριζα το σύστημα των πανελλαδικών στην ειδικότητα,έγιναν οι εκλογές και πάντα σε όλες τις εξεταστικές έγραφε "ΜΕΧΡΙ ΤΗΝ ΑΝΤΙΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΕΠΙΤΡΟΠΩΝ ΣΤΙΣ ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΕΣ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ".Έχουν περάσει 2 χρόνια απο τότε.Πόσο πρέπει να περάσει??

Με την ίδια λογική να αξιολογηθούν όλοι όσοι πήραν τίτλο σε βαθος πενταετιας πχ και να λάβουν και αυτοί βαθμό. Απάντηση: Γιατί πενταετία και όχι 15ετία,30ετία??Ξέρω πολλούς γιατρούς που τελείωσαν πριν 30-40 χρόνια και δουλεύουν σήμερα.Τελείως άτοπο το ερώτημα αυτό.

Στη τελική τελική εδω κ 18 μήνες καμία χειρουργική Κλινικη δεν λειτουργούσε φυσιολογικά. Απάντηση: Στις εξετάσεις δε σε βάζουν να κάνεις χειρουργείο για να σε βαθμολογήσουν απ όσο θυμάμαι.Και έχω τελειώσει χειρουργική ειδικότητα,οπότε ξέρω πολύ καλά τι σχέση έχουν οι εξετάσεις με τις χειρουργικές σου ικανότητες.Καμμία.

Είναι τρελό από τη μια να πιέζεις για εξυπηρέτηση COVID και από την άλλη ο ειδικευόμενος να διαβάζει ακάθεκτος αλλά και να πιέζει για εκπαίδευση. Απάντηση: Σε όλη την Ευρώπη, σε όλο τον κόσμο είχαν COVID, δεν είμαστε οι μόνοι ξέρεις.Οι κλινικές προσαρμόστηκαν!!!

 

 

Αναμενόμενο ήταν να υπάρξουν απαντήσεις σαν τη δίκη σου. 
Δεν θα μπω στη λογική να σε ρωτήσω τι θα έλεγες εάν ήσουν εσυ ένας υποψήφιος γιατί ότι και να πεις δεν θα σε πιστέψω και συμβουλεύω και τους υπόλοιπους να μη συνεχίσετε τη συζήτηση εδώ σχετικά με τις εξελίξεις γιατί όπως βλέπετε αυτοί που θεωρούν βολεμένους αυτούς που αιφνιδιάστηκαν με τις εξελίξεις είναι ας πούμε οι πολύ βολεμένοι. Λογικό και βολικό μέχρι ενα σημείο.  Ας μένει λοιπόν το θέμα καθαρό για αναρτήσεις προγραμμάτων.  Και να θυμάστε συνάδελφοι που θα δώσετε, όλα καλά θα πάνε, διάβασμα και ηρεμία. Αφήστε τους άλλους που χασκογελάνε και μην ασχολείστε γιατί θα τους κοπεί το χαμόγελο. Έχει και για αυτούς. Αναμείνατε να δείτε τις εξελίξεις.  
Just my two cents…. 
φιλακια και αντίο από εμένα. 

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Εγω λεω οσοι ειδικευομενοι δουλέψαμε σε covid ένα χρονο, νοσησαμε και αφήσαμε το διάβασμα, ετσι τιμητικά να κάνουμε 2 χρόνια ειδικότητα παραπάνω χωρις δικαίωμα για εξετάσεις, γιατί καιρός ήταν να αρχίσουν να κόβουν στην ειδικότητα, ώστε να έχουν περισσότερη  δουλειά οι ήδη ειδικευμένοι, που δεν ανέχονται περισσότερους ειδικευμενους. Χαίρομαι ομως που είναι πανελλήνιες, πραγματικά. Γιατί το χάος της Ελλάδας οδήγησε σε τέτοιες συμπεριφορές και τέτοια επιχειρήματα. Τώρα θα εκτιμήσουμε περισσότερο τις εξετάσεις, που για πολλούς ήταν τυπική διαδικασία. 

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

25 λεπτά πριν, Annamariadoc said:

Αναμενόμενο ήταν να υπάρξουν απαντήσεις σαν τη δίκη σου. 
Δεν θα μπω στη λογική να σε ρωτήσω τι θα έλεγες εάν ήσουν εσυ ένας υποψήφιος γιατί ότι και να πεις δεν θα σε πιστέψω και συμβουλεύω και τους υπόλοιπους να μη συνεχίσετε τη συζήτηση εδώ σχετικά με τις εξελίξεις γιατί όπως βλέπετε αυτοί που θεωρούν βολεμένους αυτούς που αιφνιδιάστηκαν με τις εξελίξεις είναι ας πούμε οι πολύ βολεμένοι. Λογικό και βολικό μέχρι ενα σημείο.  Ας μένει λοιπόν το θέμα καθαρό για αναρτήσεις προγραμμάτων.  Και να θυμάστε συνάδελφοι που θα δώσετε, όλα καλά θα πάνε, διάβασμα και ηρεμία. Αφήστε τους άλλους που χασκογελάνε και μην ασχολείστε γιατί θα τους κοπεί το χαμόγελο. Έχει και για αυτούς. Αναμείνατε να δείτε τις εξελίξεις.  
Just my two cents…. 
φιλακια και αντίο από εμένα. 

Annamaria είσαι ό,τι χρειάζονται οι υποψήφιοι τώρα (συμβουλεύεις να πρυτανεύει λογική και ψυχραιμία, αυτό χρειαζόμαστε τώρα). Θα σχολιάσω σε σένα, ότι ο συνάδελφος που μας θεωρεί βολεμένους, νομίζει ότι είναι ο μοναδικός που έχει ζήσει στο εξωτερικό (άρα και είναι εκσυγχρονισμένος). Και εμείς σπουδάσαμε και εργαστήκαμε στο εξωτερικό (οπότε είμαστε γνώστες του τι συμβαίνει και εκεί), και εννοείται ένα καθολικό σύστημα (π.χ πανελλαδικό) δεν είναι μεμπτό, αλλά θα του θυμίζω ότι ο ίδιος είπε ότι υπάρχει οργάνωση στο εξωτερικό. Και σαφώς εκεί δεν λαμβάνονται αποφάσεις τις τελευταίας στιγμής με κενά, αλλά παρέχονται σαφείς οδηγίες (αντίθετα εδώ, από το πουθενά την τελευταία στιγμή μας ακυρώνουν μια εξεταστική, οι συνάδελφοι που έχουν πάρει γραπτό δεν ξέρουν αν θα το κρατήσουν και κανείς δεν λαμβάνει θέση γι'αυτό, ένα επίδομα που δεν ξέρουμε αν θα το πάρουμε, και σαφώς μια εξεταστική επιτροπή που θα απαρτίζεται μονάχα από Αθηναίους καθηγητές, και που σαφώς θα γνωρίζουν μόνο τους Αθηναίους εξεταζόμενους). Εκ του ασφαλούς (όποιος έχει περάσει το στάδιο των εξετάσεων και που δεν αιφνιδιάζεται), σαφώς αν του το επιτρέπει η συνείδησή του μπορεί και να κουνάει το δάχρυλο. Σε εμάς τους υπόλοιποιυς ψυχραιμία και καλή επιτυχία. 

Τροποποιήθηκε από claudia
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Συμφωνώ και εγώ με τη προλαλήσαντα.  Δεν έχει νόημα η συζήτηση εδώ γιατί πες ο ένας πες ο άλλος κάπου στάζει η χολή (χωρίς λόγο) και φαίνεται τι χαρακτήρας είναι ο καθένας.  Ένα τελευταίο θα πω απευθυνόμενος στους κριτές και γενικότερα στη σκατοψυχία  και το κλείνω και εγω. Δεν τέθηκε θέμα άρνησης πανελληνίων σε καμία περίπτωση. Τέθηκε θέμα οργάνωσης και βάσεων ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΡΧΗ της ειδικότητας. 
Οσοι κρίνετε ξεστραβωθείτε και καταλάβετε ότι το ίδιο λέμε ουσιαστικά. Ακομα και οι @heydoc θα αιφνιδιαζόντουσαν ένα μήνα πριν. Καλή τύχη σε όλους και stay safe 

 

Έτσι για το story……

Για όσους άρχισαν ειδικότητα πριν την νομοθέτηση των πανελληνίων. 😘 

https://www.moh.gov.gr/articles/ministry/grafeio-typoy/press-releases/6143- ## no greeklish please! ## - ## no greeklish please! ## - oxi fragolevantika grapste kalytera ## no greeklish please! ## - oxi fragolevantika grapste kalytera sta agglika - agglika - fragolevantika grapste kalytera ## no greeklish please! ## - oxi fragolevantika grapste kalytera sta agglika - agglika -aseis- ## no greeklish please! ## - ## no greeklish please! ## - oxi fragolevantika grapste kalytera ## no greeklish please! ## - oxi fragolevantika grapste kalytera sta agglika - agglika - fragolevantika grapste kalytera ## no greeklish please! ## - oxi fragolevantika grapste kalytera sta agglika - agglika -kothtas-giatrwn

Τροποποιήθηκε από DrAlexis
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

5 ώρες πριν, xxz said:

Να ξεκαθαρίσω ότι είμαι υπέρ των πανελληνίων εξετάσεων. Το να περνούν στον διπλανό νομό 10/10 και στον δικό σου 3/10, επειδή η επιτροπή είναι αυστηρή και να υφίστασαι κάθε είδους ευρεσιτεχνία για να κοπεις, με κάνει να θέλω τις πανελλήνιες. Όμως, το να χαρακτηρίσουμε κάποιον/α αστοιχείωτο ειναι επικίνδυνο. Μιλάμε για ανθρώπους που τελείωσαν ιατρική, πέρασαν του κόσμου τις εξετάσεις, υψηλές βαθμολογίες στις πανελλήνιες κλπ. Μην ξεχναμε ότι όταν δίνεις ειδικότητα συνήθως έχεις οικογενεια,προβληματα, πανδημία!!!  κλπ

Εχω πληρη επιγνωση του για τι πραγμα μιλαω με τον ορο αστοιχειωτος

εχοντας ζησει καταστασεις σε μεγαλο νοσοκομειο της Αθηνας που αν μαθευτουν καποιοι πρεπει να πανε φυλακη.

Ακομα και σε εξεταση ειδικοτητας που εχω συμμετασχει για ειδικοτητα πολυ βασικη-κορμου, 

εχει περασει ανθρωπος που εχει απαντησει οτι το Κ στον ορο μετριεται σε γραμμαρια .

Οσο για το περασαν ιατρικη ,δε μου λεει τιποτα ποσο διαβασε καποιος για να γραψει καλα μαθηματικα πριν 15 χρονια.

Ουτε ποσο πληρωσε ο πατερας του για να εκπληρωσει το ονειρο του στη ρουμανοβουλγαρια.

Αν εισαι λιγο παλιος θα θυμασαι οτι αποφοιτοι αυτων των σχολων ξεκιναγαν ειδικοτητα στα 38 επειδη χανανε 5-6 χρονια στο δικατσα..για τετοιο επιπεδο μιλαμε..

Η  ιατρικη καλως  ή κακως ειναι διαβασμα και εξελιξη εφ ορου ζωης...Οσοι λενε επειδη εχω παιδια ή ειμαι 35 χρονων θελω εξετασεις τυπικη διαδικασια ,διαλεξαν λαθος δουλεια..

 

Μην παρεξηγηθω,μονος ειπα οτι οπως γινεται η αλλαγη ειναι λαθος...

Αξιολογηση απο την πρωτη μερα,τοσο σε ειδικευομενους οσο και σε ειδικευμενους-υποδομες-εκπαιδευτικο προγραμμα..

 

Αλλα και το παω για βολτα και βγαινω ειδικευμενος ιατρος που ισχυει σημερα ειναι ακομα πιο λαθος.

Τροποποιήθηκε από la_cobra
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

13 λεπτά πριν, la_cobra said:

Εχω πληρη επιγνωση του για τι πραγμα μιλαω με τον ορο αστοιχειωτος

εχοντας ζησει καταστασεις σε μεγαλο νοσοκομειο της Αθηνας που αν μαθευτουν καποιοι πρεπει να πανε φυλακη.

Ακομα και σε εξεταση ειδικοτητας που εχω συμμετασχει για ειδικοτητα πολυ βασικη-κορμου, 

εχει περασει ανθρωπος που εχει απαντησει οτι το Κ στον ορο μετριεται σε γραμμαρια .

Οσο για το περασαν ιατρικη ,δε μου λεει τιποτα ποσο διαβασε καποιος για να γραψει καλα μαθηματικα πριν 15 χρονια.

Ουτε ποσο πληρωσε ο πατερας του για να εκπληρωσει το ονειρο του στη ρουμανοβουλγαρια.

Αν εισαι λιγο παλιος θα θυμασαι οτι αποφοιτοι αυτων των σχολων ξεκιναγαν ειδικοτητα στα 38 επειδη χανανε 5-6 χρονια στο δικατσα..για τετοιο επιπεδο μιλαμε..

Η  ιατρικη καλως  ή κακως ειναι διαβασμα και εξελιξη εφ ορου ζωης...Οσοι λενε επειδη εχω παιδια ή ειμαι 35 χρονων θελω εξετασεις τυπικη διαδικασια ,διαλεξαν λαθος δουλεια..

 

Μην παρεξηγηθω,μονος ειπα οτι οπως γινεται η αλλαγη ειναι λαθος...

Αξιολογηση απο την πρωτη μερα,τοσο σε ειδικευομενους οσο και σε ειδικευμενους-υποδομες-εκπαιδευτικο προγραμμα..

 

Αλλα και το παω για βολτα και βγαινω ειδικευμενος ιατρος που ισχυει σημερα ειναι ακομα πιο λαθος.

Ευχαριστώ που διευκρίνησες το αστοιχείωτος. Γιατί πλέον το επίπεδο είναι αρκετά υψηλό. Και από προσωπική εμπειρία μιλάω για αδικίες τοπικές και υψηλά ποσοστά αποτυχίας σε εξετάσεις πραγματικά δύσκολες, ενώ σε διπλανούς νομους ποσοστά 100%. Μπορείς να δεις απλα τα αποτελέσματα στον πανελλήνιο. Νομίζω ότι είναι καλό που γίνεται η αλλαγή, ισως οχι τόσο βίαια, και όχι επί πανδημιας, αλλά σε γενικές γραμμές ειναι καλό. 

ΥΓ Αν θες τα meq για το Κάλιο, τα μετατρέπεις και σε γραμμάρια! Αστειεύομαι προφανώς 

Τροποποιήθηκε από xxz
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Αντε να δεχτώ να αλλάξει το υπάρχον, διαβλητό (ας μην γελιόμαστε), σύστημα.

Γιατί εξακολουθούν και ισχύουν τα προφορικά ;

Μόνο γραπτά, σύστημα multiple choice με καλυμμένα γραπτά κτλ.

Τότε, ναι.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

3 λεπτά πριν, kopritis said:

Αντε να δεχτώ να αλλάξει το υπάρχον, διαβλητό (ας μην γελιόμαστε), σύστημα.

Γιατί εξακολουθούν και ισχύουν τα προφορικά ;

Μόνο γραπτά, σύστημα multiple choice με καλυμμένα γραπτά κτλ.

Τότε, ναι.

@kopritis δεν είναι καλή ίδια να συνεχίσουμε τη συζήτηση για το πρόβλημα μας εδώ. Και θα υπάρξουν τριβές εξαιτίας αντικρουόμενων συμφερόντων με τους ειδικευμένους και οι πληροφορίες θα χαθούν μέσα σε σελίδες με άσχετα σχόλια. 
Καντε μια αναζήτησή στο fb σχετικά με ειδικευόμενους, εξετάσεις ειδικευόμενων κτλ ( στα αποτελέσματα επιλέξτε δημοσιεύσεις) και θα βρείτε εκεί και ομάδες και καθηγητές που σχολιάζουν και οργανώνουν τα επιχειρήματα τους. Σήμερα πήρε επίσημα θέση ο ιατρικός σύλλογος Πάτρας και πληροφορίες μου λένε ότι θα υπάρξει έντονη αντίδραση από Κρήτη και Αλεξανδρούπολη. 
Αυτό όμως είναι και το τελευταίο μου post εδώ διότι θεωρώ απαίσιο να υπάρχουν χαρακτηρισμοί από ιατρούς που δεν είναι δουλειά τους να χαρακτηρίζουν και να κρίνουν. Επίσης εδώ το θέμα αφορά ειδικευόμενους και μερικοί πλέον ειδικοί παίρνουν μικρόφωνο και μιλάνε για κάτι που δεν τους αφορά πλέον μονο και μονο επειδή ανησυχούν πλέον για το να υπάρχουν λιγότεροι ειδικοί μετά από αυτούς 😂
Ερχονται αλλαγές και για εσάς που χασκογελάτε πουλάκια μου. 
 

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

παιδιά προτείνω για να συνεννοούμαστε, να κάνουμε μια ομάδα facebook. Κάνω την αρχή και δίνω το δικό μου facebook (Claudia Porretti) στον σύνδεσμο https://www.facebook.com/claudia.porretti.75, αν ενδιαφέρεστε προσθέστε με, και μετά άμεσα δημιουργούμε μια ομάδα, και ο καθένας προσκαλεί δικούς του γνωστούς που τους ενδιαφέρει το θέμα. Αλλιώς μια ομάδα viber.Annamariadoc και πάλι σωστή.

Τροποποιήθηκε από claudia
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Καλημέρα σας. Μου μεταφέρθηκε η εξής πληροφορία και θεώρησα άσχημο να μην αναφερθεί και εδώ. Μετά από αιτήματα που κατατέθηκαν στο υπουργείο από τοπικούς ιατρικούς συλλογους τίθεται νομικό  θέμα και εξετάζεται η κανονική διενέργεια εξετάσεων για τον μήνα Αύγουστο με τις έως τώρα εξεταστικές επιτροπές. 
Ακόμα και αν τα πράγματα εξελιχθούν έτσι σε κάθε περίπτωση ηρεμία και διάβασμα. 
Το ζητούμενο δεν είναι να ξεφύγουν 50-100 άτομα αλλά να υπάρχει βάση εκπαίδευσης πάνω στην οποία θα στηθεί το οποιοδήποτε σύστημα των εξετάσεων το οποίο απαιτεί τις ανάλογες υποδομές. 
να παρακολουθείτε τη σελίδα του Ιατρικου συλλόγου Πάτρας μιας και πήρε θέση ανοιχτά καθώς και του Pis για τυχόν νέες ανακοινώσεις. 
Οπωσδήποτε να κάνετε τις αιτήσεις συμμετοχής και μην το αφήσετε για τελευταία στιγμή. 
 

Claudia μου έστειλε μήνυμα ένα μέλος από εδώ για ομάδα Viber και μου είπε πως έστειλε και σε εσένα . Θα τα λέμε εκεί. 
Τη αγάπη μου σε όλους. 

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 2 weeks later...

https://diavgeia.gov.gr/decision/view/Ψ0Α9465ΦΥΟ-ΟΝΤ

Παρέχονται διευκρινήσεις αναφορικά με το νέο σύστημα πανελλαδικών εξετάσεων για την απόκτηση ιατρικής ειδικότητας και τον τρόπο καταβολής επιδόματος στους ειδικευόμενους ιατρούς για τη συμμετοχή τους σε αυτές.

 

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ευχαριστούμε iceman.  
υπαρχουν αρκετά αναπάντητα ερωτήματα όμως που δεν καλύπτονται από τη τελευταία ανάρτηση του υπουργείου.

Αισθάνομαι ότι οι τελευταίες τροπολογίες και δεν αναφέρομαι σε αυτή που μας αφορά μόνο, ότι έχουν μια δόση μανίας.  Μιλάμε για καταιγισμό νομοσχεδίων τόσο σε υποχρεωτικότητα όσο και σε παιδεία.  
πάνω στο κομμάτι της παιδείας όμως ουσιαστικές αλλαγές εκπαίδευσης ούτε καν μια μικρή αλλαγή.  Στο κομμάτι όμως των περιορισμών επιτυχόντων στα σχολεία, στα πανεπιστήμια, στις ειδικότητες παρατηρώ μια τάση ελέγχουν παραγωγής αυτών.  Τι να πω, να είναι ιδέα μου;  
Ενα τελευταίο θα πω μόνο έτσι γιατί μου γυρίζει σαν σκέψη και ψιλό άσχετο με το θέμα μας. Παρατηρώ μια απομόνωση διαφόρων κλάδων. Βγαίνουν οι γονείς και οι μαθητές, καμία στήριξη. Παρατηρώ λίγο καλύτερα βλέπω τα όργανα που λιγάκι έτσι στηρίζουν, αποδυναμωμένα και αυτά. Άντε να έχουν 1-2 like.  Βλέπω μετά για την υποχρεωτικότητα των εμβολιασμών, απολύσεις κτλ, βγαίνουν φωνάζουν απολυμένοι η κανένα άρθρο εφημερίδας κάνει αφιέρωμα σε μια απόλυση, τίποτα σιγή.  Σε αυτό το σημείο θα πω πως εννοείται ότι ο εμβολιασμός είναι απαραίτητος.  Αλλά θα ήταν περισσότερο πολιτισμένο να επενδύσουν σε ενημέρωση σωστή. 
Μετά βγαινουν ειδικευόμενοι, οενγε κτλ, φωτό στο υπουργείο υγείας 10-12 άτομα, Θεσσαλονίκη 4-5. 

Και καταλήγω πως τελικά είναι ενα κοινωνικό φαινόμενο όλο αυτό.  Υπάρχει μια πλήρης αποξένωση από όλους και από όλα.  Δυστυχώς όλοι ανεξάρτητα με τον κλάδο τους και με το πρόβλημα τους είναι μόνοι και μάλλον είναι επιλογή μας. 
 Εύχομαι το αύριο να είναι καλύτερο για όλους μας και όλο αυτό να μας βγει σε καλό αν και έχω ισχυρές επιφυλάξεις.  Τη καλημέρα μου σε όσους διαβάζουν και σε σε όσους είναι με τα μπανιερά τους. 

 

Τροποποιήθηκε από DrAlexis
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 3 months later...

Αποτελέσματα Πανελληνίων εξετάσεων λήψης ιατρικής ειδικότητας περιόδου Σεπτεμβρίου 2021.

 

https://pis.gr/110119/αποτελέσματα-εξετάσεων-ιατρικών-ειδ-8/

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 8 months later...

Καλημέρα σας,

Αν υπάρχει κάποιος συνάδελφος που εξετάστηκε στις πρόσφατες εξεταστικές στην Παθολογία, ειδικά Αθήνα, ας επικοινωνήσει αν είναι πρόθυμος για κάποιες ερωτήσεις.

 

Ευχαριστώ!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 2 months later...

Αποτελέσματα Πανελληνίων εξετάσεων λήψης ιατρικής ειδικότητας περιόδου Σεπτεμβρίου 2022

https://pis.gr/111561/αποτελέσματα-εξετάσεων-ιατρικών-ειδ-12/

ΣΗΜΕΙΩΣΗ: Για έκδοση ΠΑΠΥΡΩΝ τίτλων ειδικότητας, εξεταστικής περιόδου ΜΑΪΟΥ 2022, εδώ

Τροποποιήθηκε από mihiatrik
Προσθήκη πληροφοριών
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντησε σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.