Jump to content

Απορίες


Recommended Posts

Η ειδικοτητα που θα κανει καποιος σε μια χωρα ΕΕ αναγνωριζεται αυτοματα στην ελλαδα? παντα? μηπως μπορει να προκυψει κανα προβλημα πχ αν σε μια χωρα η ταδε ειδικοτητα ειναι 4 χρονια και στην ελλαδα 6?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Όχι. Κανένα πρόβλημα δεν μπορεί να προκύψει. Ο τίτλος ειδίκευσης σε μία χώρα της Ε.Ε. είναι αμοιβαία αναγνωριζόμενος στις υπόλοιπες. Δεν ξέρω τι ισχύει για τισ νεο-εισελθείσες.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Αν φέρεις τίτλο ειδικότητας από ευρωπαϊκή χώρα,αναγνωρίζεται χωρίς κανένα πρόβλημα.Αν συνεχίσεις την ειδικότητα σου σε άλλη χώρα ΕΕ,η δεύτερη χώρα αναγνωρίζει το χρόνο της πρώτης.Όλες οι χώρες ΕΕ καλύπτουν το ελάχιστο απαραίτητο του χρόνου για ειδικότητα σύμφωνα με την ευρωπαϊκή οδηγία,πριν δώσουν τον τίτλο.

Όχι. Κανένα πρόβλημα δεν μπορεί να προκύψει. Ο τίτλος ειδίκευσης σε μία χώρα της Ε.Ε. είναι αμοιβαία αναγνωριζόμενος στις υπόλοιπες. Δεν ξέρω τι ισχύει για τισ νεο-εισελθείσες.
Για τις νέο-εισελθείσες,ισχύει ότι και για τις υπόλοιπες.
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ούτε για Ρουμανία-Βουλγαρία υπάρχει πρόβλημα. Δεν γνωρίζω τι συμβαίνει σε περίπτωση διαφορετικής διάρκειας στο χρόνο ειδίκευσης. Πάρε ένα τηλέφωνο στην αρμόδια υπηρεσία στο υπουργείο και ρώτησε για καλύτερη ενημέρωση. 2105230406 κα Σαμαρά (και όμως απαντάει)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 2 weeks later...

:blink: Γεια και καλή χρονιά!

Θα ήθελα όσοι ξερετε να μου απαντήσετε σίγουρα στο εξής: μπορώ να κάνω το γενικό μέρος της ειδικότητας στο εξωτερικό και στη συνέχεια να γυρίσω Ελλάδα να το αναγνωρίσω και να δηλώσω το ειδικό? Ξέρετε περίπου πόσος χρόνος χρειάζεται για την αναγνώριση?

Ευχαριστώ και καληνύχτααα

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

εννοείται πως μπορείς

για Αγγλία ήταν περίπου έξι μήνες

αλλά πέρσι μου είπαν πως έχουν γίνει πιο σύντομες οι διαδικασίες (περίπου τρίμηνο)

το κακό είναι πως τότε μόνο θα μπορείς να δηλώσεις το ειδικό μέρος

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

εννοείται πως μπορείς

για Αγγλία ήταν περίπου έξι μήνες

αλλά πέρσι μου είπαν πως έχουν γίνει πιο σύντομες οι διαδικασίες (περίπου τρίμηνο)

το κακό είναι πως τότε μόνο θα μπορείς να δηλώσεις το ειδικό μέρος

it all depends really. in a case I know he received the recognition in 1 month and 14 days after applying.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 4 weeks later...

παιδες γίνεται να κάνει κάποιος (στο εξωτερικό) τα χρόνια που απαιτούνται για το ειδικό κομμάτι της ειδικότητας, να γυρίσει ελλάδα να κάνει το γενικό (πχ χειρουργική) και να αναγνωριστεί όλη η ειδικότητα? emsexwars

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Αχ!Πως μ'αρέσουν αυτές οι πολύπλοκες ερωτήσεις! emjump

Κάτι τέτοιες ερωτήσεις μου τις έθεταν και οι κοπέλες στο γραφείο ειδικοτήτων και με παρότρυναν να κάνω κάτι τέτοιο....

Απ'ό,τι ξέρω ΓΙΝΕΤΑΙ αρκει να αντιστοιχεί το πρόγραμμα εκπαίδευσης της ειδικότητας με εκείνο του εξωτερ...και τί πειράζει αν κάνεις πρώτα το 1 και μετά το άλλο??? emquestion

Εν ολίγοις,φίλτατε DrLove(...!!!???) καλύτερα θα ήταν να ρωτήσεις αύριο το πρωί στο ΥπΥγείας!!!Κα Σαμαρά περί των αναγνωρίσεων ειδικοτήτων από το εξωτ... emcolgate

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Με ποιον τρόπο θα σε δεχθούν για ειδικό κομμάτι ειδικότητας πριν το βασικό;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Με ποιον τρόπο θα σε δεχθούν για ειδικό κομμάτι ειδικότητας πριν το βασικό;

Προφανως αναφερεται σε ειδικοτητα που στο εξωτερικο ειναι ενιαια, ενω εδω εχει και γενικο μερος (πχ δερματολογια).

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

DrLove, άνοιξε την...καρδιά σου και πες μας για ποιά ειδικότητα μιλάς και για ποιό κράτος, για να σε κατατοπίσουμε καλύτερα! :D

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 3 weeks later...

Γεια χαρα!Μπορει να με βοηθησει καποιος στην εξης απορια που εχω:η σουηδια και η αμερικη δινουν ενιαια ειδικοτητα?ενδιαφερομαι για νευρολογια.Δηλαδη αν παω σε καποιο απο τα δυο μερη θα κανω τα 5 χρονια της ειδικοτητας χωρις διακοπη?? emhelp

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Γεια χαρα!Μπορει να με βοηθησει καποιος στην εξης απορια που εχω:η σουηδια και η αμερικη δινουν ενιαια ειδικοτητα?ενδιαφερομαι για νευρολογια.Δηλαδη αν παω σε καποιο απο τα δυο μερη θα κανω τα 5 χρονια της ειδικοτητας χωρις διακοπη?? emhelp

Στη Σουηδία όπως και όλες οι υπόλοιπες ειδικότητες, ναι είναι ενιαία. Εννοείται κάνεις κάποιους μήνες παθολογία και ψυχιατρική αλλά αυτοί έιναι μέρος της ειδικότητάς σου (δεν μπαίνεις σε αναμονή για να τις κάνεις, δεν ψάχνεις εκ νέου θέσεις κτλ). Το θέμα είναι θα βρείς θέση νευρολογίας; Δεν θέλω να σε αποθαρρύνω αλλά δεν είναι και ότι πιο εύκολο (πλέον).

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Στην Αμερική η νευρολογία διαρκεί τρία χρόνια (PGY2-PGY4) και γίνεται μετά από έναν χρόνο παθολογίας preliminary (PGY1).

Κάνεις match ταυτόχρονα για παθολογία και νευρολογία οπότε θα ξέρεις από την αρχή που θα πας και για τις δύο θέσεις. :)

Ορισμένα προγράμματα νευρολογίας σου παρέχουν το PGY-1 της παθολογίας στο ίδιο νοσοκομείο ενώ άλλα σε αφήνουν να βρεις την θέση μόνος σου.

Γενικά η νευρολογία θεωρείται προσιτή ειδικότητα για τους ξένους με το 64.7% όσων κάνουν αίτηση μέσω του NRMP να κάνουν τελικά match. :)

Πρόσεξε μονάχα την αντιστοιχία των χρόνων μεταξύ Ελλάδας και Αμερικής γιατί μπορεί τελικά να σου λείπει ένας χρόνος για να κάνεις αναγνώριση της ειδικότητας σου. :unsure:

Τροποποιήθηκε από usmeds
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 2 weeks later...

Γεια χαρα!Ηθελα να ρωτησω το εξής διαδικαστικο:Θες να στειλεις τα πτυχια σου σε κλινικη του εξωτερικου μεταφρασμενα επισημα.Τα πας στο ΥΠΕΞ,οκ...Επειδη ομως εχω ακουσει οτι οι μεταφρασεις τους ειναι χαλια,μπορεις να τα μεταφρασεις εναλλακτικα στο Βρετανικο Συμβουλιο ή το ινστιτουτο Goethe;;Εχουν την ιδια ισχυ;Τα δεχονται;;Θα ημουν ευγνωμων αν με βοηθουσατε... emiloveyouemiloveyou

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Γεια χαρα!Ηθελα να ρωτησω το εξής διαδικαστικο:Θες να στειλεις τα πτυχια σου σε κλινικη του εξωτερικου μεταφρασμενα επισημα.Τα πας στο ΥΠΕΞ,οκ...Επειδη ομως εχω ακουσει οτι οι μεταφρασεις τους ειναι χαλια,μπορεις να τα μεταφρασεις εναλλακτικα στο Βρετανικο Συμβουλιο ή το ινστιτουτο Goethe;;Εχουν την ιδια ισχυ;Τα δεχονται;;Θα ημουν ευγνωμων αν με βοηθουσατε... emiloveyouemiloveyou

η μεταφραση πρεπει να ειναι απο επισημο μεταφραστη.ναι το βρετανικο συμβουλιο κ το Goethe κανουν μεταφρασεις.δε ξερω ποσο χρεωνουν.μπορεις να πας κ στις πρεσβειες...

ολα τα παραπανω ειναι επισημοι μεταφραστες.βαζουν κ τη σφραγιδα τους

Τροποποιήθηκε από suxnouria
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Να προσθέσω ότι αν δεν είσαι ευχαριστημένος από τη μετάφραση στο ΥΠΕΞ, οι διορθώσεις γίνονται σε 1-2 ώρες, χωρίς επιπλέον κόστος. Είναι ίσως η μοναδική δημόσια υπηρεσία στην Ελλάδα που λειτουργεί καλά.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Να προσθέσω ότι αν δεν είσαι ευχαριστημένος από τη μετάφραση στο ΥΠΕΞ, οι διορθώσεις γίνονται σε 1-2 ώρες, χωρίς επιπλέον κόστος. Είναι ίσως η μοναδική δημόσια υπηρεσία στην Ελλάδα που λειτουργεί καλά.

emarup

η διορθωση γινεται στο τσακ-μπαμ, αρκει να'χεις μαζι σου...μπλανγκο!!!!(απο προσωπικη μου εμπειρια)

και μετα σου παταει και 1 σφραγιδα διπλα στη διορθωση η παραδιπλα υπαλληλος!!!

συμβουλη μου παντως ειναι να διαβασεις τις μεταφρασεις με το που τις παρεις στα χερια σου!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ακόμα καλύτερη συμβουλή:

Μετέφρασε εσύ το κείμενο και δώσε τους την μετάφραση μαζί με το πρωτότυπο.

Θα κάνεις την δουλειά σου μια χαρά, χωρίς διορθώσεις και blanco :)

Τροποποιήθηκε από usmeds
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

παντως σε goethe κ γαλλικο ινστιτουτο απο οσο ξερω δε κανουν τετοιες πατατες οπως λετε για το υπουργειο εξωτερικων

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Εξαρτάται τι την θέλεις την μετάφραση :rolleyes: :

emstar Αν θέλεις να μεταφράσεις ένα κείμενο επειδή δεν ξέρεις να το μεταφράσεις, τότε συμφωνώ με την suxnouria, πως μάλλον θα κάνεις την δουλειά σου καλύτερα στο επίσημο μορφωτικό κέντρο της αντίστοιχης ξένης αποστολής στην Ελλάδα. :)

emstar Αν όμως θέλεις να μεταφράσεις ένα κείμενο έτσι ώστε να του δώσεις την ερμηνεία που θέλεις εσύ, τότε η καλύτερη συμβουλή είναι να το πάς στο υπουργείο εξωτερικών με την δική σου μετάφραση. Αν αυτά που γράφεις δεν είναι εξόφθαλμα παραποιημένα τότε θα στο δώσουν πίσω ακριβώς όπως τους έδωσες και θα κάνεις την δουλειά σου. B)

(Κλασσικό παράδειγμα: Το πτυχίο ιατρικής που μπορεί να στο μεταφράσουν ως «was admitted among the graduates of medicine» αν τους αφήσεις μόνους τους ή ως «was awarded the dergee of Doctor of Medicine (M.D.)» αν τους υποβάλλεις δικό σου δείγμα μετάφρασης)

Τροποποιήθηκε από usmeds
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντησε σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.