Jump to content

Απορίες


Recommended Posts

Λοιπόν παιδιά μπορώ να πώ οτι ειμαι λίγο μπερδεμένος για το μέλλον μου. Στα χέρια μου εχω μόνο το step 1 με βαθμό 94 και μόνο αυτο.

Εχω τελείωσει εδώ και ένα χρόνο την ιατρικη σχολη αλλα δεν έχω καμιά κλινική εμπειρία στην αμερικα.Αυτό μάλλον είναι το πρόβλημα και εδώ θέλλω την βοήθεια σας, τι μπορώ να κανω για να καταφέρω τελικα να κανω match?Να κανω καποιο externship -research δεν έχω ιδέα,μηπως΄κάποιος μπορεί να βοηθήσει??????

Ενδιαφέρομαι κυρίως για χειρουργική ειδικότητα ,μηπως το γεγονος οτι δεν έχω εμπειρία μου στοιχήσει στην επιλογή μου, δηλαδή περιορίζονται οι επιλογες μου από αυτό ή μπρώ ακόμα να το βελτιώσω????

Ανυπομονώ να διαβασω τις πολίτιμες συμβουλές σας ,ευχαριστώ πολύ!!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Συγχαρητήρια για το υψηλό σκορ!

Δυστυχώς τα usmle και μόνο αυτά δεν αρκούν. Προσπάθησε να βρεις κάποια θέση σε ερευνητικό εργαστήριο ή κάποιο externship (που μάλλον είναι πιο δύσκολο να βρεθεί). Θα πρέπει, βέβαια, να συνδυάσεις διάβασμα για το step 2 και εργασία, αλλά δεν μπορούμε να τα έχουμε όλα σ' αυτή τη ζωή :) Ενδεχομένως να μείνεις άμισθος για ένα χρονικό διάστημα, αλλά έτσι θα μπορέσεις να εμπλουτίσεις το βιογραφικό σου με κάποια δημοσίευση και φυσικά θα έρθουν και συστατικές επιστολές, απαραίτητες για το match.

Η έλλειψη us experience θα σου στοιχήσει. Θα χρειαστείς συστατικές επιστολές και γενικά κάποιο έργο επί αμερικανικού εδάφους. Εμπιστεύονται γενικώς ό, τι προέρχεται από τη χώρα τους.

Μιας και ενδιαφέρεσαι για χειρουργική, πρόσεξε μην παρατείνεις την παραμονή σου σε ερευνητικό εργαστήριο πέρα από 1-2 χρόνια, διότι θεωρείται ότι όσο απέχει η χρονολογία λήψης του πτυχίου από τη χρονολογία αίτησης σε κάποιο πρόγραμμα, τόσο σε έχουν αφήσει τα clinical skills, οπότε κλείνουν πόρτες σε χειρουργικά προγράμματα.

Good luck!!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 2 months later...

ειδικευμενος που θελει να κανει και μια 2η ειδικοτητα στο εξωτερικο πληρωνεται κανονικα ή υπαρχουν καποιοι περιορισμοι?

απλη περιεργεια ...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ειδικευμενος που θελει να κανει και μια 2η ειδικοτητα στο εξωτερικο πληρωνεται κανονικα ή υπαρχουν καποιοι περιορισμοι?

απλη περιεργεια ...

Στη Σουηδία που ξέρω, στις περισσότερες των περιπτώσεων πληρώνεται περισσότερο λόγω περισσότερων προσόντων...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 3 years later...

καλησπερα σε ολους! ειμαι νεο μελος και ομολογουμενως ασχετη με τα θεματα ειδικοτητας στο εξωτερικο. θα παρακαλουσα οποιον γνωριζει να μου απαντησει αν υπαρχει καποιος ηλικιακος περιορισμος προκειμενου καποιος να μπορεσει να βγει στο εξωτερικο για ειδικοτητα. επισης αν μπορειτε να με συμβουλεψετε που ειναι πλεον καλυτερα και που αμοιβονται.

σας ευχαριστω πολυ εκ των προτερων!! :D

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Στο Λονδινο για Ψυχιατρικη εχω δει 50-χρονο συναδελφο απο το Ιρακ να αρχιζει ειδικοτητα κι επισης κι εναν 41-χρονο Ουζμπεκο, 40-χρονο Ελληνα, και 40-χρονη Τουρκαλα. Για τις αλλες ειδικοτητες και χωρες δεν εχω ιδεα.

Παντως μου θυμησες μια συζητηση στο αντιστοιχο αγγλικο φορουμ για εναν 49-χρονο που ηθελε να αρχισει ιατρικη στα 50 και οι μισοι τον συμβουλευαν να το κανει (στα 55 θα τελειωνε τη σχολη, στα 60κατι την ειδικοτητα...)

Τροποποιήθηκε από Dr Lecter
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Γεια σας ! είμαι νέος στο forum παρότι είμαι 6ο έτος .

Λόγω του ότι δεν έχω κανένα απο τους 2 γονείς Ιατρούς και λόγω της φτωχής ενημέρωσης απο τους Ιατρούς του Νοσοκομείου της σχολής που είμαι έχω πάρα πολλές απορίες σχετικά με τα βήματα που πρέπει να κάνω για να πάω ειδικότητα Γυναικολογίας στο εξωτερικό.

Πώς και πού κάνω την αίτηση ? Σε δημόσια ή σε ιδιωτικά νοσοκομεία ; 

Συνέντευξη είναι στο νοσοκομείο που θα ανταποκριθεί ή γίνεται μέσω skype ? ( λόγω οικονομικών δυσκολιών μου φαίνεται υπερβολικό να πάω στο εξωτερικό μόνο για συνέντευξη.. και αν δεν με πάρουν τι γίνεται ? )

Τι χαρτιά χρειάζονται ; ποιόν καιρό γίνονται οι αιτήσεις ;

είναι υποχρεωτικές οι δημοσιεύσεις για να έχω ελπίδα ; 

υπάρχει περιορισμός στον αριθμό των νοσοκομείων που θα κάνω αίτηση σε μια συγκεκριμένη χώρα ή γενικά ; πχ μπορώ να κάνω 100 αιτήσεις Σουηδία ? και υπάρχει διαφορά μισθού απο νοσοκομείο σε νοσοκομείο ; 

και τέλος, η γυναικολογία ακούω απο πολλούς πως είναι ειδικότητα που θέλει γερό background οικογενειακό για να σταθείς , ισχύει ; 

Χίλια συγγνώμη για την έκταση , και χίλια ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας. 

βιάζομαι και δεν εχω καθόλου γνώση επι των παραπάνω ερωτημάτων !

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

περιορισμος στις αιτησεις δεν πιστευω να υπαρχει,τουλαχισοτν για τις χωρες που ξερω

ναι απο νοσοκομειο σε νοσοκομειο εχει διαφορα,πχ στη Ελβετια

δεν ειναι υποχρεωτικες οι δημοσιευσεις

αναλογως της χωρας,δεν υπαρχει συγκεκριμενο καιρος για αιτησεις.εσυ στελνεις κα αυτοι θα σου απαντησουν(η οχι) και θα σου πουνε εαν θελουνε καποιον τωρα η αργοτερα

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Για την περίπτωσή σου σου συνιστώ να απευθυνθείς σε γραφείο εύρεσης εργασίας για γιατρούς.Αυτοί θα σε κατατοπίσουν και θα σου ετοιμάσουν όλα τα χαρτιά κτλ.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 1 year later...

 

καλησπερα συναδελφοι.

βρισκομαι στην αγγλια εδω και ενα χρονο και κανω  παθολογικό FY2. μηπως γνωριζουμε εαν μπορει να αναγνωριστει ως παθολογια (γενικο μερος) στην ελλαδα?Η αληθεια ειναι ότι χρωστάω μονο 8 μηνες παθολογια και δεν αξιζει να παρατησω τωρα την αγγλια και να τρεχω πισω να τους ολοκληρωσω.Απο την αλλη εχω ακουσει ότι αρκετοί junior doctors το εχουν κανει.

ξέρει μήπως κανείς τίποτα?ή ακομα καλυτερα καποιον που το εχει κανει και του το εχουν αναγνωρισει?

σας ευχαριστω πολυ.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντησε σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.