Jump to content

Ομάδες Εργασίας Greekmeds


sjjggst

Recommended Posts

Η Elpi ειναι σαν το θεο...

ειπαμε ότι εχουμε ενα κοινό ενδιαφέρον οι 2 μας, αμέσως εσύ να μας εξισώσεις...θράσος!! :)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Το θέμα που προκύπτει από όσα έχουν γραφεί μέχρι στιγμής είναι:

" Η επίδραση των ψυχικών διαταραχών στην καρδιακή και ακουστική λειτουργία σε αθλήτριες μεγάλων αποστάσεων κατά το πρώτο τρίμηνο της κυήσεως προ και μετά μαστεκτομής: η εμπειρία της αθεϊστικής πρώην Αν. Γερμανίας".

Ξέχασα τίποτα από όσα ειπώθηκαν? Πώς σας φαίνεται? Πρωτότυπο έτσι? :)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑ. Στην Ελλάδα εχουν δοθει χειρότερα διδακτορικά!!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

το πιο ενδιαφερον πάντως από τον τίτλο είναι αντικειμενικα οι "αθλήτριες μεγάλων αποστάσεων", γιατί παραπέμπει και σε γυμνασμένες γυναίκες, οχι σε μπαλότσες!! είδατε, στα καλύτερα χώνομαι!!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Λοιπόν, αφού μέτρησα τις τρύπες μου και τις βρήκα σωστές, θα πω ότι το πρώτο που

πρέπει να κάνουμε, είναι να βρεθούμε και να φτιάξουμε ένα Harlem Shake βιντεάκι και

μετά μιλάμε για ομάδες εργασίας !

Θα το σκηνοθετήσω εγώ ή ο Remy (αν είναι στην Ελλάδα εκείνη την περίοδο).

Μιλάμε για καλλιτεχνικό βιντεάκι, όχι σαν τις μαλακίες του youtube...

http://www.youtube.com/watch?v=8f7wj_RcqYk&list=PLRwFOxlgcgnqkrUScSWcXAfuklRb_JC6N&feature=c4-overview-vl

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Κρίνοντας από τα pm που κυκλοφορούν πάντως, το πράγμα δείχνει να πηγαίνει καλά και φαίνεται πως σίγουρα θα βγουν σύντομα ομάδες που θα έχουν κοινά αντικείμενα. Όποιος το σκέφτεται ακόμα, μη διστάζει, ας εκδηλώσει εδώ ανοικτά τα ενδιαφέροντά του.

Να προσθέσω εδώ πως ενδιαφέρομαι σφοδρά και για τη φαρμακευτική τοξικότητα στον άνθρωπο αλλά και για την προστασία των ιστών από αυτήν. Όσοι δουλεύουν με ασθενείς που λαμβάνουν φάρμακα δυνητικά ωτοτοξικά, νεφροτοξικά, νευροτοξικά (ογκολόγοι, νεογνολόγοι, παθολόγοι, λοιμωξιολόγοι, μοναδίστες κτλ) θα χαρώ να συνεργασθούμε και να φτιάξουμε "ομορφιές" (που λέει και ο Ρέμος στο The Voice), κυρίως προς όφελος των ασθενών τους.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ψάχνουμε για φοιτητή/τρια ή ειδικευόμενο/η Γυναικολογίας, Καρδιολογίας, Ογκολογίας από Κρήτη, Βόρειο Ελλάδα ή ακόμα και εξωτερικό για να συμπληρώσουμε την ομάδα μας και να ξεκινήσουμε. Το πεδίο της έρευνας μας θα έχει να κάνει με καρκίνο του μαστού και καρδιοτοξικότητα. Για περισσότερες πληροφορίες και λεπτομέριες για το θέμα στείλτε μου pm (έχω χρήσει γκουρού το Sleepwalker και είμαι μουλοχτή :P)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

@Sggjjst Eχω ποσταρει απο την 1η μερα που αναρτηθηκε το θεμα, αλλα επρεπε να παρει εγκριση απο καποιον mod το σχολιο. Ειναι ευκολο καποιος να το μεταφερει εδω; :)

Edit: Ειχα απο λαθος, ποσταρει στο article σου που εμφανιζεται στην αρχικη σελιδα του GM.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ας ξαναγραψω λοιπον!

Αρχικα πολλα συγχαρητηρια για την πρωτοβουλια. Το δικο μου ενδιαφερον αφορα στους μοριακους μηχανισμους της καρκινογενεσης (DNA Damage repair) και σε πιθανους θεραπευτικους παραγοντες που επιδρουν ανασχετικα σε αυτη (πχ HDACis), με ιδιαιτερο ενδιαφερον για τις νεοπλασιες κεφαλης και τραχηλου. Επισης, με ενδιαφερουν οι εκ γενετης διαταραχες της κρανιοπροσωπικης χωρας και το προσωπικο τραυμα.

Last but not least: νευροωτολογια, νευροαισθητηριος βαρυκοια, αιθουσαιο.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ωωωωωωω, molecular mechanisms, pathway inhibition, head & neck malignancies, congenital craniofacial disorders, sensorineural hearing loss and neurotology! Τι άλλο να ζητήσω από τη ζωή μου?????? :)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ωωωωωωω, molecular mechanisms, pathway inhibition, head & neck malignancies, congenital craniofacial disorders, sensorineural hearing loss and neurotology! Τι άλλο να ζητήσω από τη ζωή μου?????? :)

Κανε μια προσπαθεια και ζητα ενα παραθαλασσιο τριαρι με το επομενο σπιτι στα 3 χιλιομετρα. Μπορει να εχει και να κανουμε την τυχη μας :P :P

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ο κ. Νίκος Πρωτονοτάριος, ο οποίος ανακάλυψε το γονίδιο της ασθένειας, μιλάει στο «Βήμα»

Όμορφη ιστορία, έτσι δεν είναι? Το καλύτερο είναι πως αυτή η ιστορία είναι πραγματική...

Όχι απλά πραγματική αλλά να προσθέσω και μερικά δεδομένα που τα ξέρω λόγω εμπειρίας επί του θέματος:

1) Αρκετοί από τους ασθενείς οι οποίοι αποτέλεσαν τις περιπτώσεις που περιγράφηκαν στην πρώτη δημοσίευση (http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/2945574) είχαν επισκευθεί πολλούς γιατρούς στο παρελθόν (απλούς καρδιολόγους, καθηγητές Έλληνες, γιατρούς του NIH στις ΗΠΑ οι οποίοι χειρούργησαν έναν ασθενή επειδή νόμισαν ότι πρόκειται για ebstein's anomaly) και κανένας τους δεν είχε αντιληφθεί τη μοναδικότητα και την ιδαιτερότητα του νοσήματος.

2) Η έρευνα των περιστατικών και η αναζήτηση της μοριακής αιτιολογίας του συνδρόμου έγινε με συνεργασία με επιστήμονες από το εξωτερικό. Στο εσωτερικό κανένας επιστήμονας-καθηγητής δεν ενδιαφέρθηκε, παρά μόνο αφότου η φήμη του Πρωτονοτάριου ήρθε από το εξωτερικό.

3) Η ανακάλυψη της νόσου Νάξος και η διαλεύκανση της μοριακής της βάσης (νόσος του δεσμοσώματος) άνοιξε το δρόμο και για τις άλλες μορφές της αρρυθμιογόνου μυοκαρδιοπάθειας (ARVC). Οδήγησε επίσης στην έρευνα νέων διαγνωστικών τεχνικών για την ARVC (http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/19279339)

4) Ο Ν. Πρωτονοτάριος αποτελεί σήμερα έναν από τους experts στην ARVC στον κόσμο βασικό μέλος του international task force το οποίο εκδίδει τα διαγνωστικά κριτήρια της νόσου και τις συστάσεις για την αντιμετώπιση της (http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/20172912)

5) Ο Ν. Πρωτονοτάριος είναι ιδιώτης καρδιολόγος στη Νάξο, και από εκεί έχει κάνει όλη την έρευνα. Έχει h-index 16 (δεν ξέρω πόσους ιδιώτες καρδιολόγους της επαρχίας γνωρίζετε με κάτι αντίστοιχο). Ποτέ δεν προσεγγίθηκε από κανένα ελληνικό πανεπιστήμιο, ούτε καν τιμητικά.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ο κ. Νίκος Πρωτονοτάριος, ο οποίος ανακάλυψε το γονίδιο της ασθένειας, μιλάει στο «Βήμα»

Όμορφη ιστορία, έτσι δεν είναι? Το καλύτερο είναι πως αυτή η ιστορία είναι πραγματική...

Όχι απλά πραγματική αλλά να προσθέσω και μερικά δεδομένα που τα ξέρω λόγω εμπειρίας επί του θέματος:

1) Αρκετοί από τους ασθενείς οι οποίοι αποτέλεσαν τις περιπτώσεις που περιγράφηκαν στην πρώτη δημοσίευση (http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/2945574) είχαν επισκευθεί πολλούς γιατρούς στο παρελθόν (απλούς καρδιολόγους, καθηγητές Έλληνες, γιατρούς του NIH στις ΗΠΑ οι οποίοι χειρούργησαν έναν ασθενή επειδή νόμισαν ότι πρόκειται για ebstein's anomaly) και κανένας τους δεν είχε αντιληφθεί τη μοναδικότητα και την ιδαιτερότητα του νοσήματος.

2) Η έρευνα των περιστατικών και η αναζήτηση της μοριακής αιτιολογίας του συνδρόμου έγινε με συνεργασία με επιστήμονες από το εξωτερικό. Στο εσωτερικό κανένας επιστήμονας-καθηγητής δεν ενδιαφέρθηκε, παρά μόνο αφότου η φήμη του Πρωτονοτάριου ήρθε από το εξωτερικό.

3) Η ανακάλυψη της νόσου Νάξος και η διαλεύκανση της μοριακής της βάσης ( του δεσμοσώματος) άνοιξε το δρόμο και για τις άλλες μορφές της αρρυθμιογόνου μυοκαρδιοπάθειας (ARVC). Οδήγησε επίσης στην έρευνα νέων διαγνωστικών τεχνικών για την ARVC (http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/19279339)

4) Ο Ν. Πρωτονοτάριος αποτελεί σήμερα έναν από τους experts στην ARVC στον κόσμο βασικό μέλος του international task force το οποίο εκδίδει τα διαγνωστικά κριτήρια της νόσου και τις συστάσεις για την αντιμετώπιση της (http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/20172912)

5) Ο Ν. Πρωτονοτάριος είναι ιδιώτης καρδιολόγος στη Νάξο, και από εκεί έχει κάνει όλη την έρευνα. Έχει h-index 16 (δεν ξέρω πόσους ιδιώτες καρδιολόγους της επαρχίας γνωρίζετε με κάτι αντίστοιχο). Ποτέ δεν προσεγγίθηκε από κανένα ελληνικό πανεπιστήμιο, ούτε καν τιμητικά.

Ακριβως ετσι οπως τα λες ειναι! Μαλιστα οταν το θεμα πηρε διαστασεις και ο Πρωτονοταριος ειχε προτασεις συνεργασιας απο μεγαλα πανεπιστημια της Αμερικης, μονο τοτε "ξυπνησαν" τα ντουγανια τα δικα μας και τον πλησιασαν

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ποτέ δεν προσεγγίθηκε από κανένα ελληνικό πανεπιστήμιο, ούτε καν τιμητικά.

Οι καθηγητίσκοι μας είναι απασχολημένοι με το πως θα σπρώξουν τα άχρηστα κι ανίδεα τέκνα τους, ρουσφετολογικά, σε θεσούλες στο ίδιο Πανεπιστήμιο.

Με πλαστά ή αντιγραμμένα Διδακτορικά, νεποτισμό, εικονικές έρευνες, κτλ

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Η ιστορία πάντως δείχνει πως αξίζει τον κόπο ακόμα και οι συνάδελφοι αγροτικοί να έχουν ανοικτά τα μάτια τους στα περιστατικά που περνάνε από μπροστά τους κι ακόμα καλύτερα να έχουν μέρα-νύκτα ανοιχτό και το PubMed ώστε να ψάχνουν και να ενημερώνονται.

Κακώς θεωρούμε πως το αγροτικό υπάρχει μόνο για να συνταγογραφούμε, να βρίζουμε τον εκάστοτε υπουργό και να σκοτωνόμαστε με τους ντόπιους. Υπάρχουν και πολλά άλλα χρήσιμα (για τον εαυτό μας) πράγματα που μπορούμε να κάνουμε, ταυτόχρονα με τα παραπάνω. Στην ιατρική και στην έρευνα πραγματικά κανένας δεν περισσεύει.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Αυτή η κίνηση θα μπορούσε να ξεκινήσει με παρουσίαση άρθρου (βιβλιογραφική ενημέρωση) από κάποιον πχ ίσως μέσω slideshare ή κάτι σχετικό... Ας ξεκινήσει με μικρά αλλά λειτουργικά βήματα...

btw εγώ αν και απλά-απόφοιτος, πλέον, ενδιαφέρομαι στα της καρδιολογίας.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 8 months later...

Επαναφέροντας το θέμα...

Δημιουργήθηκε τελικά κάποια ομάδα που να δούλεψε σε κάτι;

Ή για να το θέσω διαφορετικά θα το πάρουμε το νόμπελ τελικά; :)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.