Jump to content

Ομάδες Εργασίας Greekmeds


sjjggst

Recommended Posts

Μιας και οι νεώτεροι διψάνε για έρευνα και εργασίες και οι παλαιότεροι ψάχνουν τρόπους για να μην σκουριάσουν και να διατηρήσουν τον ενθουσιασμό τους για την Ιατρική Επιστήμη, αποφάσισα.....

....χωρίς να ρωτήσω κανέναν από τους υπευθύνους είναι αλήθεια.....

....να ανοίξω αυτό το topic στο οποίο τα μέλη του forum (φοιτητές, αγροτικοί, ειδικευόμενοι, ειδικοί αλλά και απόφοιτοι άλλων Σχολών) θα καταθέτουν τα ερευνητικά τους ενδιαφέροντα, ώστε στις περιπτώσεις που αυτά αλληλοεπικαλύπτονται να δοθεί η ευκαιρία να δημιουργηθούν οι προϋποθέσεις για τη δημιουργία ερευνητικών ομάδων εργασίας εντός του GM, με σκοπό την εκπόνηση κοινών εργασιών και δημοσιεύσεων.

Ξεκινώ πρώτος λοιπόν, λέγοντας πως δραστηριοποιούμαι ερευνητικά στους τομείς Ωτολογία-Ακοολογία και Νευροωτολογία και ενδιαφέρομαι για όλο το φάσμα των διαταραχών του ακουστικού συστήματος (βαρηκοϊα, υπερακουσία, εμβοές, ωτοχειρουργική) όπως και των διαταραχών της ισορροπίας (αστάθεια, ίλιγγος).

Θα χαρώ πολύ να έλθω σε επαφή με συναδέλφους που έχουν τα ίδια ερευνητικά ενδιαφέροντα, ακόμα κι αν δεν είναι ΩΡΛ (Νευρολόγοι, Παιδίατροι, Ακτινολόγοι, Γενικοί Ιατροί, Παθολόγοι, Ψυχίατροι, Βιολόγοι, Γενετιστές, Ψυχολόγοι κτλ) ώστε να συζητήσουμε ιδέες και σκέψεις για προγράμματα που θα μπορούσαμε να δουλέψουμε ομαδικά.

ΥΓ. Αν το topic φτουρήσει και κάποια ομάδα που θα γνωρισθεί από το forum φθάσει να πάρει μια μέρα το Nobel, παρακαλώ να με θυμηθεί κι εμένα στις ευχαριστίες της....:)



This post has been promoted to an article
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

εγω με σενα δε συνεργάζομαι!! δεν ξερω με τι ατομα συναναστρέφεσαι, μη μου χακεψουν και μενα τους λογαριασμους μου!!!

ωραια πρωτοβουλια, μπραβο!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

και εμένα μ αρέσει η ιδέα....Θα επανέλθω...Είναι γνωστό πως οι γυναικολόγοι έχουν έφεση σ αυτά emrespect

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

εγω με σενα δε συνεργάζομαι!! δεν ξερω με τι ατομα συναναστρέφεσαι, μη μου χακεψουν και μενα τους λογαριασμους μου!!!

ωραια πρωτοβουλια, μπραβο!

Αφήστε τις εξυπνάδες και δηλώστε τομείς ενδιαφέροντος.....οι πιο πρωτότυπες ιδέες βγαίνουν όταν συνεργάζονται εντελώς διαφορετικές -φαινομενικά- ειδικότητες μεταξύ τους...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ωραίο ακούγεται αλλά δυσκολό να οργανωθεί κάτι τέτοιο εδώ ή έστω να γίνει μια πρώτη επαφή. Θα ήταν ενδιαφέρον να γίνει κάτι τέτοιο πάντως...

υγ: μετά την μαμά μου, το σκυλί και τη γειτόνισσα που τις τελευταιες μέρες λιβανίζει την πολυκατοικία καθημερινά (true story emevlogies ) θα αναφέρω και εσένα sjjggst

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Στην πράξη θα αποδειχθεί ευκολότερο από ότι ακούγεται, αφού είμαι σίγουρος πως το ενδιαφέρον ανάμεσα στα μέλη του forum υπάρχει.

Αρκεί όλο και περισσότεροι να παραθέσουν τα ερευνητικά τους ενδιαφέροντα ή το υλικό και τον εξοπλισμό στον οποίο έχουν πρόσβαση και πιστεύω πως αρκετά μέλη θα βρουν σημεία επαφής μεταξύ τους.

Όταν δημιουργηθούν κάποιες τέτοιες ομάδες και αρχίσουν να δουλεύουν πάνω σε θέματα, θα μπορούσαν εδώ να ανεβάζουν κάποια ανακοίνωση ώστε να μετέχει στην ομάδα τους και κάποιος φοιτητής που ενδιαφέρεται, για εκπαιδευτικούς αλλά και πρακτικούς λόγους.

Ας κάνουμε λοιπόν κάτι χρήσιμο για τους εαυτούς μας αλλά και τους νεώτερους συναδέλφους, αντί να τσακωνόμαστε στο forum επί παντός επιστητού.

Στο κάτω κάτω, Έλληνες είμαστε, ας δείξουμε πως μπορούμε (?).

Εγώ έκανα την αρχή, σχετικά με τα κυριότερα ενδιαφέροντά μου και σε ποιους τομείς είμαι πραγματικό αστέρι :).

Ψάχνω κυρίως για μέλη του forum που σχετίζονται με νευρολογία και ακτινολογία αρχικά, αλλά και με τις υπόλοιπες ειδικότητες κάτι θα βρούμε να δουλέψουμε παρέα. Όρεξη να έχουμε και ιδέες πάντα υπάρχουν.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

από την προσωπική μου επαφή με τον Ortho, μπορώ να βεβαιώσω πάντως ότι είναι αιώνες μπροστά από όλα τα μέλη του φόρουμ. και σε ιδέες και σε υλικό και σε τεχνογνωσία.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Καλή, σωστή και άγια η πρωτοβουλία σας.

Μην ξεχνάτε πάντως πως βρισκόμαστε στην Ελλάδα, τη Χώρα των Ακαδημαϊκών δυναστειών/του νεποτισμού/της οικογενειοκρατίας/του ρουσφετιού/των μιζών/της διαφθοράς/της λογοκλοπής/των ντελίβερι Διδακτορικών/των αγορασμένων Πτυχίων/κτλ.

http://www.protothema.gr/greece/article/331087/timo-to-soi-mou-ki-as-hathei-to-examino/

http://www.imerisia.gr/article.asp?catid=26510&subid=2&pubid=113160524

http://www.star.gr/Pages/Ellada_Kosmos.aspx?art=204468&artTitle=den_pa_na_chathei_to_examino_oikogeneiokratia_uber_alles

http://www.karfitsa.gr/2013/11/20/k-arvanitopoylos- ## no greeklish please! ## - oxi fragolevantika grapste kalytera sta agglika -ei-oikogeneio/

http://www.enet.gr/?i=news.el.article&id=206632

http://kafeneio-gr.blogspot.gr/2010/09/2000.html

Όσες εργασίες κι αν δημοσιεύσουμε, όσο καλές κι αν είναι, τη θέση θα τη βουτήξουν ρουσφετολογικά τα άχρηστα τέκνα των Καθηγητάδων...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

karanti_maria επειδή είσαι μια (παρεξηγημένη) ευφυία (αλλά πάντως ευφυία) και πιστεύω σε εσένα και τις δυνατότητές σου ( :) ), άσε την αμπελοφιλοσοφία και δήλωσε μας τώρα τα ερευνητικά σου ενδιαφέροντα μπας και βρεθεί connection.

Vrasidas κάτι καλό έχω βρει για να συνδυάσουμε ΩΡΛ και Γυναικολογία, θα δω λίγο τι αντίστοιχο υπάρχει στο Pubmed και θα σου στείλω pm.

Για τον Ortho είμαι σίγουρος πως μπορεί να βοηθήσει ουσιαστικά και αποτελεσματικά σε πολλά επίπεδα (VCU rules!).

Sleep εσύ? Ορθοπεδική?

Madcow εσύ είσαι δικός μου, βλέπω στα μάτια σου πως είσαι ερωτευμένος με την ΩΡΛ :)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Sleep εσύ? Ορθοπεδική?

τα δικά μου ενδιαφέροντα, αν και κλινικά δραστηριοποιούμαι στη χειρουργική, είναι λίγο κουκουρούκου, μερικά τα έχω γράψει στο προφίλ μου. δεν εχουν άμεση σχέση με ιατρική.

ασχολούμαι κυριως με υπολογιστική γλωσσολογία, επεξεργασία φυσικής γλώσσας (natural language processing) και γενικά οτιδήποτε έχει να κανει με computer science (κάνω και 2ο πτυχίο με αυτό το θέμα). επίσης ασχολούμαι (φανατικά) με ιστορία της ιατρικής και βιοαρχαιολογία.

από άποψη επιστημονικής βιβλιογραφίας διαβάζω οτιδήποτε σχετίζεται με ανάπτυξη αλγορίθμων για στατιστική ανάλυση κειμένων και με τις οργανικές μεταβολές που επιφέρει το τρέξιμο μεγάλων αποστάσεων (άσχετο το ξέρω). οπότε αν κάποιος εχει κατά τύχη κάτι σχετικό, ας με επικοινωνήσει μήπως δεν το έχω.

Αν και βρίσκω την πρωτοβουλία πολύ καλή, νομίζω ότι δε μπορώ να συνεισφέρω στην προσπάθεια σας, γιατί δε συνεργάζομαι εύκολα με άλλους (πρώτον δεν εμπιστεύομαι άλλους εύκολα και δεύτερον είμαι πολύ δύσκολος ως άνθρωπος). Όμως, είμαι (ειδικά πριν μερικά χρόνια) σχεδόν άριστος γνώστης του adobe premiere, για παραγωγή ιατρικού βίντεο για παρουσιάσεις σε συνέδρια, οπότε αν κάποιος χρειάζεται βοήθεια να μη διστασει να μου στείλει. Τιμες προσιτές!! :lol::lol:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Έχω καιρό να γράψω εδώ μέσα και έχασα το ταλέντο μου :P

Well, τα δικά μου ερευνητικά ενδιαφέροντα έχουν να κάνουν με την Καρδιολογία και την Καρδιοχειρουργική. Σε ευρύτερο επίπεδο. Δηλαδή στο κατά πόσο φαινομενικά "άσχετες" με το καρδιαγγειακό ασθένειες και σύνδρομα μπορούν να επιβαρύνουν τη λειτουργία του. Για περισσότερες λεπτομέριες (επειδή περνάω περίοδο γραφικής βαρεμάρας) χτυπήστε εντός!

Επίσης έχω ένα ενδιαφέρον για τη βιοαρχαιολογία αλλά επειδή ο μόνος (μέχρι στιγμής) που τη γουστάρει όσο εγώ είναι ο SleepWalker, με τον οποίο όμως βλέπω να ξεκινάμε τα χαστούκια με το καλημέρα :P (πρώτον δεν εμπιστεύομαι άλλους εύκολα και δεύτερον είμαι πολύ δύσκολος ως άνθρωπος), μάλλον δε βλέπω να κάνω κάνουμε κάτι και το νόμπελ θα μείνει "ορφανό" :(

Οπότε.....Γυναικολόγοι, Ενδοκρινολόγοι, Παθολόγοι και όλοι οι σε -λόγοι δηλώστε συμμετοχή!

P.S. Τόσο σοβαρό και ενδιαφέρον και πολλά υποσχόμενο πόστ, χρόνια είχαμε να δούμε εδώ μέσα. Well done Μ. ;)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

η πιο ενδιαφερουσα ερευνητικη μου δραστηριοτητα ηταν στην αναπτυξη της γλωσσας delphi για την χρησιμοποιηση της σε μοντελα προβλεψης δυναμικης πληθυσμων ορχιδεας στην ανατολικη γερμανια αλλα τελευταια δραστηριοποιουμαι στην ψυχιατρικη παιδιων και εφηβων,εκτος και αν μαγειρευω αρακα η βαζω ηλεκτρικη στο σπιτι

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

karanti_maria επειδή είσαι μια (παρεξηγημένη) ευφυία (αλλά πάντως ευφυία)

πως καταλαβαινετε ρε παιδια την ευφυία τόσο εύκολα, πειτε μου και μενα. εγώ χιλιάδες ποστ, και πάλι δε μπορώ να καταλάβω. για να μην πω ότι θεωρώ ευφυή άτομα με ελάχιστα ποστ.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

karanti_maria επειδή είσαι μια (παρεξηγημένη) ευφυία (αλλά πάντως ευφυία)

πως καταλαβαινετε ρε παιδια την ευφυία τόσο εύκολα, πειτε μου και μενα. εγώ χιλιάδες ποστ, και πάλι δε μπορώ να καταλάβω. για να μην πω ότι θεωρώ ευφυή άτομα με ελάχιστα ποστ.

Όταν συναντιούνται δυο παρανοϊκοί θεωρούν τους εαυτούς τους πανέξυπνους και όλους τους υπόλοιπους προβληματικούς... :)

Για να μην το ξεχάσω, θέλουμε και αγροτικούς στην παρέα μας, το είπα πιο πάνω? Αν όχι, το λέω τώρα, παραθέτοντας την υπέροχη ιστορία της ανακάλυψης της "νόσου της Νάξου" από έναν αγροτικό ιατρό!

Αντιγράφω από το "Βήμα" για να σας ξυπνήσω τα αίματα....

Ο κ. Νίκος Πρωτονοτάριος, ο οποίος ανακάλυψε το γονίδιο της ασθένειας, μιλάει στο «Βήμα»

Το επιστημονικό «μυθιστόρημα» της νόσου από τη Νάξο

Η Νάξος, το μικρό αιγαιοπελαγίτικο νησί, ετοιμάζεται να κάνει ένα μεγάλο δώρο στον κόσμο: το γονίδιο της νόσου Νάξος. Η οποία μπορεί μεν να είναι συχνότερη στο νησί, αλλά η σχέση της με άλλες μυοκαρδιοπάθειες της δεξιάς κοιλίας ανοίγει τον δρόμο για τη ριζική αντιμετώπιση των ασθενειών αυτών, οι οποίες σκοτώνουν επιλεκτικά αθλούμενους νέους...

«Το Βήμα», με αφορμή την επικείμενη δημοσίευση του άρθρου που περιγράφει την ανακάλυψη του γονιδίου στην επιστημονική επιθεώρηση «Lancet», ταξίδεψε στη Νάξο για να γνωρίσει τον άνθρωπο που κρύβεται πίσω από αυτήν: τον κ. Νίκο Πρωτονοτάριο. Ταυτόχρονα έγινε μάρτυρας ανθρώπινων ιστοριών, οι οποίες αποδεικνύουν ότι η ιατρική μπορεί ακόμη να κάνει θαύματα.

Διαβάστε μια επιστημονική ιστορία η οποία διαθέτει όλα τα στοιχεία μυθιστορήματος και, το σημαντικότερο, διαθέτει «happy end».

«Είναι η πρώτη φορά στην ιστορία της κλινικής καρδιολογίας όπου η πιθανότητα να εφαρμοστεί η γενετική στην αντιμετώπιση μιας μυοκαρδιοπάθειας είναι περισσότερο από ορατή, είναι χειροπιαστή». Την παραπάνω δήλωση έκανε στο «Βήμα» ο κ. William McKenna, διευθυντής της Καρδιολογικής Κλινικής στη St George's Medical School του Λονδίνου, κατά τη διάρκεια του πρόσφατου συνεδρίου κλινικής καρδιολογίας το οποίο οργάνωσε το Ελληνικό Ιδρυμα Καρδιολογίας (ΕΛ.Ι.ΚΑΡ.) στην Αθήνα. Ο βρετανός επιστήμονας αναφερόταν στις δυνατότητες οι οποίες ανοίγονται μετά την ανακάλυψη και ταυτοποίηση του γονιδίου το οποίο προκαλεί τη νόσο Νάξος, μια κληρονομική μυοκαρδιοπάθεια της δεξιάς κοιλίας η οποία απαντάται με μεγαλύτερη συχνότητα στα νησιά του Αιγαίου.

Ολα άρχισαν το 1985, όταν ο κ. Νίκος Πρωτονοτάριος επέστρεψε στην ιδιαίτερη πατρίδα του, τη Νάξο, για να υπηρετήσει τη θητεία του ως αγροτικός γιατρός. Σύντομα δύο περιστατικά μυοκαρδιοπαθειών της δεξιάς κοιλίας τα οποία δεν ενέπιπταν σε καμιά καταγεγραμμένη νόσο έφθασαν στο αγροτικό ιατρείο που είχε στήσει στο Φιλώτι.

Τα περιστατικά αυτά, αποτέλεσαν για τον νεαρό γιατρό και την επίσης γιατρό σύζυγό του κυρία Ανταλένα Τσατσοπούλου την αρχή ενός ταξιδιού επιστημονικού, ιστορικού και πάνω απ' όλα ανθρώπινου. Το ζευγάρι περιέγραψε τη νόσο στην επιθεώρηση «British Heart Journal».

Το γεγονός αυτό έγινε αφορμή για να αρχίσει ένα διεθνές ενδιαφέρον από βρετανούς, γάλλους και ιταλούς επιστήμονες.

Βλέπετε, αν και η νόσος Νάξος δεν είναι παρά μία από τις επτά κληρονομικές μυοκαρδιοπάθειες της δεξιάς κοιλίας, οι ασθένειες αυτές ευθύνονται για πολλούς από τους αιφνιδίους θανάτους των νέων κάτω των 35 ετών.

Σύντομα μια άλλη μυοκαρδιοπάθεια της δεξιάς κοιλίας, η οποία εμφανίζεται με μεγάλη συχνότητα στην περιοχή του Βένετο, περιγράφτηκε από ιταλούς γιατρούς του Πανεπιστημίου της Πάδοβας.

Εν τω μεταξύ, στη Νάξο, το ζευγάρι των ελλήνων ερευνητών παρακολουθούσε τα περιστατικά που αυξάνονταν και μελετώντας τις οικογένειες στις οποίες αυτά εμφανίζονταν κατέδειξε ότι η νόσος ήταν κληρονομική.

Σήμερα, χάρη στις εμπεριστατωμένες γενετικές μελέτες τους, γνωρίζουμε ότι η νόσος κληρονομείται με τον ίδιο τρόπο που κληρονομείται και η μεσογειακή αναιμία. Με άλλα λόγια, δύο υγιείς, αλλά φορείς του προβληματικού γονιδίου γονείς, έχουν 25% πιθανότητες να αποκτήσουν ένα άρρωστο παιδί. Ενα παιδί το οποίο θα φέρει μια σιωπηλή αλλά επικίνδυνη μυοκαρδιοπάθεια.

Η παρουσίαση της νόσου Νάξος σε ένα διεθνές συνέδριο για τις μυοκαρδιοπάθειες από τον κ. Νίκο Πρωτονοτάριο έθεσε τέρμα στην απομόνωση στην οποία είχε επιλέξει να εργάζεται το ζευγάρι των ελλήνων γιατρών. Ενα δίκτυο διεθνών συνεργασιών αναπτύχθηκε, ενώ ταυτόχρονα άρχισε και η συνεργασία τους με την Καρδιολογική Κλινική του Ιπποκράτειου Νοσοκομείου και τον καθηγητή κ.Παύλο Τούτουζα στο πλαίσιο του προγράμματος «Φειδιππίδης».

Τελευταίος καρπός της συντονισμένης προσπάθειας αποτελεί η ταυτοποίηση του γονιδίου, στη δυσλειτουργία του οποίου οφείλεται η νόσος Νάξος. Σύμφωνα με τον κ. Πρωτονοτάριο: «Το γονίδιο κωδικοποιεί μια πρωτεΐνη η οποία αποτελεί μέρος των δεσμοσωμάτων, των σχηματισμών εκείνων οι οποίοι συνδέουν τα κύτταρα μεταξύ τους».

Η λειτουργία της πρωτεΐνης δίνει μια αρχική εξήγηση της αιτιολογίας της νόσου, καθώς μπορεί κανείς να υποθέσει βάσιμα ότι μια καρδιά της οποίας τα κύτταρα δεν συνδέονται όπως θα όφειλαν δεν αντέχει στο αυξημένο μηχανικό στρες της άσκησης. Ωστόσο, και παρά το γεγονός ότι ο έλληνας γιατρός διαθέτει ένα λεπτομερές θεωρητικό μοντέλο για την αιτιολογία της νόσου, αυτό που πραγματικά τον συνεπαίρνει είναι οι ορίζοντες που ανοίγει η ταυτοποίηση του γονιδίου στην κλινική καρδιολογία.

«Η ανακάλυψη του γονιδίου θα συμβάλλει κατ' αρχάς στη διάγνωση» λέει ο κ. Πρωτονοτάριος και εξηγεί: «Γνωρίζουμε τώρα ότι το γονίδιο στο οποίο οφείλεται η νόσος Νάξος φέρει μια έλλειψη δύο νουκλεοτιδίων (δομικών μορίων του DNA) σε σχέση με το κανονικό. Η έλλειψη αυτή καθίσταται φανερή με κλασικές μοριακές τεχνικές, πράγμα που σημαίνει ότι μπορεί κανείς εύκολα να έχει μια ξεκάθαρη απάντηση σχετικά με το αν κάποιος είναι φορέας του γονιδίου ή πάσχων. Η βεβαιότητα της διάγνωσης,ειδικά για μια νόσο η οποία προκαλεί μη ειδικές αλλοιώσεις στην καρδιά, είναι υψίστης σημασίας για τους πάσχοντες τους οποίους μπορούμε να προφυλάξουμε. Αν οι πάσχοντες υποβάλλονται συχνά σε καρδιολογικό έλεγχο και δεν υποβάλλουν την καρδιά τους σε μεγάλο μηχανικό στρες, το οποίο φαίνεται ότι προάγει τη νόσο, η πρόβλεψη γι' αυτούς μπορεί να είναι πολύ καλή. Πρέπει να σας πω ότι ο μεγαλύτερος ασθενής με νόσο Νάξος διανύει την όγδοη δεκαετία της ζωής του».

Αλλά και η διάγνωση των φορέων, τον ατόμων που φέρουν ένα μόνο αντίγραφο του προβληματικού γονιδίου, έχει μεγάλη σημασία. Σύμφωνα με τον κ. Πρωτονοτάριο: «Η εφαρμογή μιας πολιτικής όμοιας με αυτή που ακολουθείται για τη μεσογειακή αναιμία θα εμποδίσει τις γεννήσεις παιδιών με νόσο Νάξος και τελικά θα την αφανίσει, πράγμα που είναι το ζητούμενο».

Ο αντίκτυπος όμως της ταυτοποίησης του γονιδίου της νόσου Νάξος δεν σταματά στους ασθενείς και στους φορείς του. Καθώς πρόκειται για το πρώτο γονίδιο κληρονομικών μυοκαρδιοπαθειών που εντοπίζεται, επιταχύνονται οι προσπάθειες για την ανεύρεση των υπολοίπων. Για να είμαστε ακριβείς, ο κ. Πρωτονοτάριος και η ομάδα επιστημόνων του προγράμματος «Φειδιππίδης» έκοψαν πρώτοι το νήμα σε έναν διεθνή αγώνα δρόμου για την ανακάλυψη αυτών των γονιδίων. Η πρόκληση τώρα είναι το κατά πόσο θα αξιοποιηθεί το πλεονέκτημα που εμφανίζει ο ελληνικός επιστημονικός χώρος.

Το βέβαιον είναι ότι υπάρχει αυξημένο ενδιαφέρον ευρωπαίων και αμερικανών επιστημόνων για συνεργασία με τους έλληνες επιστήμονες. Της οποίας συνεργασίας η καρδιά, περιττό να ειπωθεί, θα χτυπά στη Νάξο.

1977: Ο Γάλλος Guy Fontaine περιγράφει μια μυοκαρδιοπάθεια της δεξιάς κοιλίας.

1986: Ο Νίκος Πρωτονοτάριος περιγράφει τη νόσο Νάξος.

1988: Οι Ιταλοί Nava και Thienne περιγράφουν τη μυοκαρδιοπάθεια της περιοχής του Βένετο.

1993: Παρουσίαση της νόσου Νάξος σε διεθνές συνέδριο για τις μυοκαρδιοπάθειες στη Βαρσοβία.

1996: Η νόσος Νάξος καταχωρίζεται ως ξεχωριστή νόσος στον κατάλογο των κληρονομικών νοσημάτων McKusick.

1996: Η Παγκόσμια Οργάνωση Υγείας ταξινομεί τη μυοκαρδιοπάθεια της δεξιάς κοιλίας μεταξύ των μυοκαρδιοπαθειών.

1997: Ξεκινά η συνεργασία της Νάξου με το πιλοτικό πρόγραμμα «Φειδιππίδης».

1998: Εντοπίζεται η θέση του γονιδίου που προκαλεί τη νόσο Νάξος πάνω στο χρωμόσωμα 17.

2000: Το γονίδιο της νόσου Νάξος ανακαλύπτεται, ρίχνοντας φως στην αιτιολογία της. Η πρόληψη του θανάτου των αθλητών

Όμορφη ιστορία, έτσι δεν είναι? Το καλύτερο είναι πως αυτή η ιστορία είναι πραγματική...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Πολύ καλή ιδέα. Προσωπικά ενδιαφέροντα: χειρουργική (ιδίως καρκίνο μαστού), βιοπληροφορική, βιοστατιστική. Θα είχε ενδιαφέρον να οργανώσουμε κάποιο Research Collaborative για πολυκεντρικές μελέτες / audit στην Ελλάδα...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

karanti_maria επειδή είσαι μια (παρεξηγημένη) ευφυία (αλλά πάντως ευφυία) και πιστεύω σε εσένα και τις δυνατότητές σου ( :) ), άσε την αμπελοφιλοσοφία και δήλωσε μας τώρα τα ερευνητικά σου ενδιαφέροντα μπας και βρεθεί connection.

Vrasidas κάτι καλό έχω βρει για να συνδυάσουμε ΩΡΛ και Γυναικολογία, θα δω λίγο τι αντίστοιχο υπάρχει στο Pubmed και θα σου στείλω pm.

Για τον Ortho είμαι σίγουρος πως μπορεί να βοηθήσει ουσιαστικά και αποτελεσματικά σε πολλά επίπεδα (VCU rules!).

Sleep εσύ? Ορθοπεδική?

Madcow εσύ είσαι δικός μου, βλέπω στα μάτια σου πως είσαι ερωτευμένος με την ΩΡΛ :)

Λοιπόν επειδή εγώ εμπιστεύομαι πολύ εύκολα τους ανθρώπους ξεκινάω....

Αυτήν την περίοδο προετοιμάζομαι να γράψω ένα ριβιου σχετικά με την δυστοκία των ώμων και τα νεότερα δεδομένα όσο αφορά είτε την πρόβλεψη είτε την αντιμετώπιση της (δεν το σκέφτηκα ακόμα)... Δεν το έχω σχεδιάσει αλλά η γενική ιδέα θα είναι search στις μεγάλες βάσεις δεδομένων με συγκεκριμένα κριτήρια με σκοπό να καταλήξω σε έναν αριθμό παρόμοιων άρθρων και να μπορέσω να συνδυάσω τα δεδομένα...

Sjjst θα ήταν τιμή μου να συνεργαστούμε αν και πίστεψε με τα ακαδημαικά μου προσόντα ωχριούν μπροστά στα δικά σου. Το σιγουρο είναι πως μου θύμισες τον Καθηγητη μου της ΩΡΛ στη Λάρισα τον Μεγάλο Θεοχάρη Αποστολίδη που έλεγε πως σε καμια περίπτωση η ειδικότητα με τις 9 τρύπες <ωρλ> δεν μπορεί να συναγωνισθει την ειδικότητα της μιας τρύπας <γυναικολογία>!!!!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

που έλεγε πως σε καμια περίπτωση η ειδικότητα με τις 9 τρύπες <ωρλ> δεν μπορεί να συναγωνισθει την ειδικότητα της μιας τρύπας <γυναικολογία>!!!!

2 ρώθωνες, και 2 εξω ακουστικοί πόροι, σημαίνουν ότι ο λάρυγγας έχει 5;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Να το πάρει το ποτάμι ή μήπως να περιμένω μήπως πιάσω αδιάβαστο κανέναν ωρλ και να πάρω εκδίκηση?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

περιεργος ειμαι τι κοτσανα θα ειναι!! στιελε μου πμ βρασιδα!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Επίσης αν και φοιτητής ακόμα έχω την όρεξη να ασχοληθώ! Σε ό,τι έχει να κάνει με reviews και αναζήτηση βιβλιογραφίας έχω μια μικρή εμπειρία (συμμετοχή σε 2 εργασίες) από pubmed και scopus και έχω όρεξη για δουλειά πάνω σε οποιοδήποτε θέμα (αν και πρωτίστως ενδιαφέρομαι για κάτι σε νευρολογία).

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Να το πάρει το ποτάμι ή μήπως να περιμένω μήπως πιάσω αδιάβαστο κανέναν ωρλ και να πάρω εκδίκηση?

2 ρινικές θαλάμες, 2 έξω ακουστικοί πόροι, στόμα, λάρυγγας, φάρυγγας, 2 τα σημεία όπου επικοινωνούν οι ευσταχιανές με το ρινοφάρυγγα. Τί κερδίζω?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

karanti_maria επειδή είσαι μια (παρεξηγημένη) ευφυία (αλλά πάντως ευφυία) και πιστεύω σε εσένα και τις δυνατότητές σου ( :) ), άσε την αμπελοφιλοσοφία και δήλωσε μας τώρα τα ερευνητικά σου ενδιαφέροντα μπας και βρεθεί connection.

Vrasidas κάτι καλό έχω βρει για να συνδυάσουμε ΩΡΛ και Γυναικολογία, θα δω λίγο τι αντίστοιχο υπάρχει στο Pubmed και θα σου στείλω pm.

Για τον Ortho είμαι σίγουρος πως μπορεί να βοηθήσει ουσιαστικά και αποτελεσματικά σε πολλά επίπεδα (VCU rules!).

Sleep εσύ? Ορθοπεδική?

Madcow εσύ είσαι δικός μου, βλέπω στα μάτια σου πως είσαι ερωτευμένος με την ΩΡΛ :)

Λοιπόν επειδή εγώ εμπιστεύομαι πολύ εύκολα τους ανθρώπους ξεκινάω....

Αυτήν την περίοδο προετοιμάζομαι να γράψω ένα ριβιου σχετικά με την δυστοκία των ώμων και τα νεότερα δεδομένα όσο αφορά είτε την πρόβλεψη είτε την αντιμετώπιση της (δεν το σκέφτηκα ακόμα)... Δεν το έχω σχεδιάσει αλλά η γενική ιδέα θα είναι search στις μεγάλες βάσεις δεδομένων με συγκεκριμένα κριτήρια με σκοπό να καταλήξω σε έναν αριθμό παρόμοιων άρθρων και να μπορέσω να συνδυάσω τα δεδομένα...

Sjjst θα ήταν τιμή μου να συνεργαστούμε αν και πίστεψε με τα ακαδημαικά μου προσόντα ωχριούν μπροστά στα δικά σου. Το σιγουρο είναι πως μου θύμισες τον Καθηγητη μου της ΩΡΛ στη Λάρισα τον Μεγάλο Θεοχάρη Αποστολίδη που έλεγε πως σε καμια περίπτωση η ειδικότητα με τις 9 τρύπες <ωρλ> δεν μπορεί να συναγωνισθει την ειδικότητα της μιας τρύπας <γυναικολογία>!!!!

Για να σε εντυπωσιάσω περισσότερο Vrasidas με τα "ακαδημαϊκά μου προσόντα", να συμπληρώσω πως είμαι άνεργος, πεινάω και ψάχνω για δουλειά, οποιαδήποτε δουλειά! (καμιά δουλειά δεν είναι ντροπή....:) )

Άσε που διάβασα ένα paper που ετοίμασε πρόσφατα κάποιος πολύ νεώτερος μου φοιτητής για βαρηκοϊες (Carloss, where are you?) κι έμεινα με το στόμα ανοιχτό! Ταλέντο και όρεξη στο forum υπάρχει, αρκεί να οργανωθούμε και να "βρεθούμε" μεταξύ μας.

Για να επανέλθω στο θέμα μας, μπορούμε να "συνδυάσουμε τις τρύπες μας" στήνοντας κάποια απλή και χρήσιμη κλινική μελέτη σε εγκυμονούσες, αν έχεις πρόσβαση σε αυτές (έχω τουλάχιστον 2 εύκολα και πιασάρικα θέματα στο μυαλό μου με κοινές ΩΡΛ διαταραχές κατά την κύηση). Αν έχεις πρόσβαση και σε νεογνά, με τη βοήθεια κάποιου νεογνολόγου ή παιδιάτρου μπορούμε να κάνουμε θαύματα, τα θέματα πλέον θα είναι άπειρα με το συνδυασμό τριών ειδικοτήτων.

Αν δεν έχεις πρόσβαση σε υλικό, πρέπει να σκεφτούμε κάποιο review paper που θα κάνει "κλικ", θα έχει μεγάλη απήχηση ώστε να ενδιαφέρει αρκετά την κοινότητα των ΩΡΛ και των Γυναικολόγων και να μην έχει εξαντληθεί βιβλιογραφικά. Για ανακοινώσεις στα συνέδρια των ειδικοτήτων μας τα πράγματα θα είναι απλά κι εύκολα, για publications κάποιων review articles όμως θα δυσκολευτούμε αρκετά.

Αλήθεια, σε ποια... ήπειρο βρίσκεσαι αυτή τη στιγμή? (ας αρχίσουμε από τα βασικά....)

(Για τον Lord Admin κάτι έχει η Elpi αλλά δεν το μαρτυράω, περιμένω να το μορφοποιήσει και να του στείλει pm :))

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

(Για τον Lord Admin κάτι έχει η Elpi αλλά δεν το μαρτυράω, περιμένω να το μορφοποιήσει και να του στείλει pm :))

Η Elpi ειναι σαν το θεο....'Εχει για ολους!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.