Jump to content

Ελληνική μετάφραση Invision Power Board


bromptonista

Recommended Posts

εννοείς ελληνικά buttons κτλ, δηλαδή πλήρως εξελληνισμένο, ε;

έχουμε σκοπό να φτιάξουμε κάποια στιγμή, αλλά δεν ξέρω κάποιο μέρους που να υπάρχουν. Μπορείς να δοκιμάσεις το http://www.invisionize.com αν δε το έχεις κάνει ήδη.

cheers! :)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

εννοείς ελληνικά buttons κτλ, δηλαδή πλήρως εξελληνισμένο, ε;

έχουμε σκοπό να φτιάξουμε κάποια στιγμή, αλλά δεν ξέρω κάποιο μέρους που να υπάρχουν. Μπορείς να δοκιμάσεις το http://www.invisionize.com αν δε το έχεις κάνει ήδη.

cheers!  :)

Ok thanx mate, i have allready tryies that but there are no greek skins in there, if you need any help about the skin jus ask me.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Καταρχήν, αυτό μπορείς να το αλλάξεις με τον internet browser (Mozilla Firefox - Opera - Internet Explorer - Netscape), ορίζοντας ως encoding είτε Windows-1253 είτε ISO-8859-7.

Για να φαίνεται απ' την αρχή ελληνικά το site πρέπει να κάνεις τα εξής:

1) Στο AdminCP -> Συνδέεσαι

2) Πηγαίνεις στο Skins & Templates

3) Κλικ στο Skin Search and Replace

4) Search για iso-8859-1 (λογικά αυτό είναι το default encoding των skins που έχεις)

5) Αλλαγή με iso-8859-7 ή Windows-1253

ΠΡΟΣΟΧΗ: Αυτή η αλλαγή θα επηρεάσει την εμφάνιση του Invision σου. Αν τα μέλη γράφουν πχ και γαλλικά ή γερμανικά, τα accent και τα umlaut δε θα εμφανίζονται, αλλά θα εμφανίζονται ελληνικοί χαρακτήρες στη θέση τους και θα πρέπει αυτοί να αλλάζουν το encoding από τον internet browser τους. Δε μας λες τη διεύθυνση του site σου :)

ΥΓ: Παρά αυτή την αλλαγή, υπάρχει περίπτωση σε κάποιο Redirecting παράθυρο (δηλαδή, για 1-2 δευτερόλεπτα μετά το posting) να βγουν "κινέζικα" τα ελληνικά. Αυτό είναι γιατί το παράθυρο αυτό δεν έχει headers για encoding, και πρέπει -χάριν τελειομανίας- να τα βάλεις εσύ...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Καταρχήν, αυτό μπορείς να το αλλάξεις με τον internet browser (Mozilla Firefox - Opera - Internet Explorer - Netscape), ορίζοντας ως encoding είτε Windows-1253 είτε ISO-8859-7.

Για να φαίνεται απ' την αρχή ελληνικά το site πρέπει να κάνεις τα εξής:

1) Στο AdminCP -> Συνδέεσαι

2) Πηγαίνεις στο Skins & Templates

3) Κλικ στο Skin Search and Replace

4) Search για iso-8859-1 (λογικά αυτό είναι το default encoding των skins που έχεις)

5) Αλλαγή με iso-8859-7 ή Windows-1253

ΠΡΟΣΟΧΗ: Αυτή η αλλαγή θα επηρεάσει την εμφάνιση του Invision σου. Αν τα μέλη γράφουν πχ και γαλλικά ή γερμανικά, τα accent και τα umlaut δε θα εμφανίζονται, αλλά θα εμφανίζονται ελληνικοί χαρακτήρες στη θέση τους και θα πρέπει αυτοί να αλλάζουν το encoding από τον internet browser τους. Δε μας λες τη διεύθυνση του site σου  :)

ΥΓ: Παρά αυτή την αλλαγή, υπάρχει περίπτωση σε κάποιο Redirecting παράθυρο (δηλαδή, για 1-2 δευτερόλεπτα μετά το posting) να βγουν "κινέζικα" τα ελληνικά. Αυτό είναι γιατί το παράθυρο αυτό δεν έχει headers για encoding, και πρέπει -χάριν τελειομανίας- να τα βάλεις εσύ...

Ok mate i will have a look and try it if i can do it

www.digitalbcards.savefile.com/Invision

Τροποποιήθηκε από gauros
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 2 years later...

ΡΕ Ευρώ θέλετε για να κάνουμε Download

Έχει Κούσπο στο Μιτσερό τραβάτε.

:antegeia:

Τροποποιήθηκε από Aggelos-gr
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 1 year later...
  • 7 months later...

Με την αναβάθμιση στην έκδοση 3.0 η ελληνική μετάφραση πρέπει να ξεκινήσει από την αρχή! :)

Υπομονή.....

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 11 months later...

Μια μέρα πριν κλείσει χρόνο το topic από το τελευταίο post, πιστεύω πως είναι αρκετός καιρός για να ρωτήσω εάν υπάρχει κάποιο νέο για την Ελληνική μετάφραση του board.

Θα ήταν ιδιαίτερα ευχάριστο εάν υπήρχε κάποιο download link για να περάσουμε την γλώσσα μας επιτέλους στην έκδοση 3.1

Ευχαριστώ εκ των προτέρων .. :)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Η αλήθεια είναι ότι δεν έχουμε κάνει απολύτως τίποτα στην ελληνική μετάφραση καθώς όλοι φαινόνται ικανοποιημένοι με τα αγγλικά... Το γεγονός ότι το Invision έγινε αποκλειστικά συνδρομητικό δε βοηθά επίσης στην ανάπτυξη δωρεάν επεκτάσεων...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 2 years later...

Έχει ξεκινήσει η δουλειά για την ελληνική μετάφραση της τελευταίας έκδοσης του Invision Power Board (IPB) 3.4.5. Μπορείτε να επιλέξετε τη γλώσσα Ελληνικά - Greek (EL).

Κάποιες έτοιμες λύσεις που βρήκα ήταν επιεικώς κακές.

Αν υπάρχουν κάποια σχόλια / μεταφραστικά λάθη ενημερώστε σε αυτό το θέμα για να διορθωθούν!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Αν δεις την ημερομηνία/ώρα στα ποστ, δεν εμφανίζονται σωστά.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Είναι κομμάτι που δεν έχω μεταφράσει ακόμα. Ποιο εννοείς - το "Posted Today, 02:43 μμ"

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Είναι κομμάτι που δεν έχω μεταφράσει ακόμα. Ποιο εννοείς - το "Posted Today, 02:43 μμ"

Ναι. Σε μένα (με firefox) το εμφανίζει "Posted Σήμερα, 04:43 ΞΌΞΌ".

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ο λόγος είναι η κωδικοποίηση. Εγώ το έχω στο ISO-8859-7 (και μου εμφανίζεται κανονικά)... Πρέπει να το γυρίσω στο utf-8 νομίζω, και να αλλάξω και τα default του Invision... Απλά δε θέλω να κρασάρει το σύμπαν πριν τις εξετάσεις στις ιατρικές (που είναι Ιούνιο - Ιούλιο), οπότε μόλις με το καλό τελειώσει η μετάφραση θα τα κάνω αυτά...

Ως τότε, αν βάλεις encoding ISO-8859-7 θα φαίνονται κανονικά.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ως τότε, αν βάλεις encoding ISO-8859-7 θα φαίνονται κανονικά.

Αυτό έχω. Δοκίμασα και με τα άλλα δύο (MacGreek και Windows-1253) και δεν άλλαξε κάτι.

Δεν είναι τόσο σημαντικό θέμα - απλώς το επεσήμανα.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 3 weeks later...

Ως τότε, αν βάλεις encoding ISO-8859-7 θα φαίνονται κανονικά.

Αυτό έχω. Δοκίμασα και με τα άλλα δύο (MacGreek και Windows-1253) και δεν άλλαξε κάτι.

Δεν είναι τόσο σημαντικό θέμα - απλώς το επεσήμανα.

Πλέον διορθώθηκε.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 1 month later...

Καλησπερα σας

Ειδα στο επισημο site της ipb τη μεταφραση, Θα κανετε και περισσοτερα σημεια του forum?

Αφου υπαρχει ειδη πληρης μεταφραση της ελληνικης γλωσσας, γιατι κανετε νεα;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Γιατί αυτή που υπάρχει είναι πολύ κακής ποιότητας.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ειναι σωστη, υπαρχει σωστη μεταφραση και τη χρησιμοποιουνε πολλα forums με IPB.

Για παραδειγμα του insomnia ειναι σωστη, και υπαρχει στης γλωσσες της IPB

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Πιστεύω το Insomnia έχει κάνει δική του μετάφραση, η οποία 1) διατηρεί πολλούς αγγλικούς όρους πχ Status, Poster κλπ 2) χρησιμοποιεί τον πληθυντικό ευγενείας (πχ στην ενημέρωση κατάστασης - Status στο Προφίλ ρωτά "Τι σας απασχολεί;" αντί "Τι σε απασχολεί;" που είναι πιο άμεσο.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Είχα κάνει μια πολύ καλή μετάφραση για την έκδοση 2 του Invision, αλλά μετά το παράτησα λόγω έλλειψης χρόνου... Τώρα αποφάσισα να την ξανακάνω εν όψει Invision 4 που θα βγει πιστεύω μέσα στο 2013...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Είχα κάνει μια πολύ καλή μετάφραση για την έκδοση 2 του Invision, αλλά μετά το παράτησα λόγω έλλειψης χρόνου... Τώρα αποφάσισα να την ξανακάνω εν όψει Invision 4 που θα βγει πιστεύω μέσα στο 2013...

Οκ ωραια.

Απλως στην εκδοση 4 δεν θα δουλευουν οι μεταφρασεις οι προηγουμενες, ετσι εαν το κανετε τωρα μετα στην 4 θα ειναι αχρηστη.

Καλυτερα να περιμενετε να βγει η 4 και τοτε να ξεκινησετε....

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντησε σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.