Jump to content

ΡΕΠΟ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΕΦΗΜΕΡΙΑ


Recommended Posts

ΑΚΡΙΒΩΣ ΑΥΤΟ....ΝΑ ΕΧΩ ΕΦΗΜΕΡΙΑ ΔΕΥΤΕΡΑ ΚΑΙ ΝΑ ΕΠΙΣΤΡΕΦΩ ΣΠΙΤΙ ΤΡΙΤΗ ΑΠΟΓΕΥΜΑ ΣΤΙΣ 4.....ΑΥΤΑ ΕΙΝΑΙ ΤΑ ΚΑΛΑ ΤΟΥ ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΟΥ. ΚΑΙ Ο ΠΕΡΙΓΕΛΟΣ ΕΙΝΑΙ ΜΕΓΑΛΟΣ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΕΠΜΕΛΗΤΕΣ ΠΟΥ ΣΤΑ ΝΙΑΤΑ ΤΟΥΣ ΗΤΑΝ ΟΛΟΙ ΣΟΥΠΕΡΜΑΝ ΚΑΙ ΕΚΑΝΑΝ ΤΑ ΑΠΙΣΤΕΥΤΑ.....ΓΙΑ ΑΥΤΟ ΩΣ ΧΩΡΑ ΠΑΜΕ ΧΑΛΙΑ....Ο ΝΕΠΟΤΙΣΜΟΣ ΣΤΑ ΔΗΜΟΣΙΑ ΝΟΣΟΜΕΙΑ, Η ΡΟΥΣΦΕΤΟΛΟΓΙΑ ΓΙΑ ΝΑ ΠΑΡΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΜΙΑ ΘΕΣΗ ΗΤΑΝ ΝΟΜΟΣ.....ΚΑΙ ΕΞΑΚΟΛΟΥΘΝ ΝΑ ΕΙΝΑΙ.....ΔΥΣΤΥΧΩΣ.....

Και πάλι, είναι προφανές, ότι ΔΕΝ μπορεί κανείς να σου κάνει το παραμικρό, μα το παραμικρό (!!), αν εσύ, στις 10πμ, σηκώνεσαι και φεύγεις...

Το θέμα είναι, ο "λογαριασμός", μετά από "x" χρόνια, που θα έχεις ολοκληρώσει το "τυπικό" χρονικό διάστημα...

Και πάλι, η "αρνητική έκθεση" του Δ/ντή,

έχει συνέπειες στο δικαίωμά σου, για να δώσεις εξετάσεις για Ειδικότητα??

Δηλαδή, όντως, σημαίνει, μετατροπή σου σε "καμμένο χαρτί"...?

Ή τελικά, @@ μέντολες, στην πραγματική Αγορά...??

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Και πάλι, η "αρνητική έκθεση" του Δ/ντή,

έχει συνέπειες στο δικαίωμά σου, για να δώσεις εξετάσεις για Ειδικότητα??

Δηλαδή, όντως, σημαίνει, μετατροπή σου σε "καμμένο χαρτί"...?

Ή τελικά, @@ μέντολες, στην πραγματική Αγορά...?

ΕΛΑ ΝΤΕ; ΜΠΟΡΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΝΑ ΠΕΙ ΤΙ ΣΥΝΕΠΕΙΕΣ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΕΧΩ; ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΜΕ ΣΤΙΓΜΑΤΙΣΕΙ;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Αν βάλεις τα χαρτιά σου στο ΕΣΥ (ας πούμε πως θα υπάρχει ΕΣΥ στο μέλλον για χάρη της κουβέντας), ο καινούριος Διευθυντής πριν σε δεχθεί σαν Επιμελητή στην Κλινική του συνηθίζεται να παίρνει ένα τηλέφωνο αυτόν που σε είχε ειδικευόμενο. Δεν το κάνουν όλοι, αλλά γενικά συνηθίζεται. Αν ο σημερινός σου Διευθυντής σε θυμάται αφού φύγεις από εκεί βέβαια, αυτό δεν το γνωρίζω. Πέρασαν πολλοί πριν από εσένα και θα περάσουν άλλοι τοσοι μετά από εσένα για να σας θυμάται ή για να ασχοληθεί σοβαρά μαζί σας, τώρα ή στο μέλλον...

Στην ελευθερη αγορά δύσκολο να σε "ακουμπήσει" με κάποιο τρόπο.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ΓΙΑ ΤΙΣ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ ΠΟΥ ΘΑ ΔΩΣΩ ΣΤΗΝ ΕΙΔΙΚΟΤΗΤΑ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΜΕ ΘΙΞΕΙ; ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΔΩΣΕΙ ΣΗΜΑ ΣΤΗΝ ΕΠΙΤΡΟΠΗ; ΜΕΤΡΑΕΙ Η ΑΞΙΟΛΟΓΗΣΗ ΤΟΥ ΚΑΘΕ ΠΙΚΡΑΜΕΝΟΥ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΠΟΚΤΗΣΗ ΤΗΣ ΕΙΔΙΚΟΤΤΗΑΣ;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΔΙΕΥΘΥΝΤΗ: Ο ΝΟΜΟΣ ΙΜΑΙ ΕΓΩ. ΔΝ ΙΣΧΥΟΥΝ ΟΙ ΝΟΜΟΙ ΔΩ. ΑΝ ΗΘΕΛΕΣ ΝΟΜΟΥΣ ΝΑ ΠΗΓΑΙΝΕΣ ΑΛΛΟΥ. ΕΠΙΣΗΣ ΑΠΕΙΛΕΙ ΠΩΣ ΘΑ ΜΕ ΧΑΡΑΚΤΗΡΙΣΕΙ ΑΝΕΠΑΡΚΗ......ΚΑΛΟΣ Ο ΔΙΕΥΘΥΝΤΗΣ;

Φίλε nick,

Πιστεύεις, ότι θα εξακολουθήσει το τσαμπουκαλίδικο αυτό υφάκι,

όταν κάνεις γραπτή, επίσημη (πρωτοκολλημένη..) Αναφορά,

την οποία, θα απευθύνεις "προς Ενέργεια" :

Στο Διοικητή του νοσοκομείου/ το Διευθυντή Επιστημονικής Υπηρεσίας/ την αφεντο-μουτσουνάρα του...??

Μια στιγμή...

Το "δεν ισχύουν οι νόμοι εδώ",

να το πεί, και να το εφαρμόσει στην Ιδιωτική του Κλινική...

Επίσης, "θα σε χαρακτηρίσει ανεπαρκή"...?

Φίλε, ειδικευόμενος είσαι,

που πάει να πεί "ασκούμενος"...

Αν ήσουν "επαρκής", γνώσης και κατάρτισης, ΔΕΝ θα υπήρχε λόγος να μπείς σε Διαδικασία έμμισθης εκπαίδευσης (= Ειδικότητας...)

Κοίταξε, δεν είμαι, ούτε το παίζω (πίσω από την οθόνη μου..) "μαγκάκι"...

Δεν μετανιώνω, επίσης,

που, τόσο λόγω "ψαρωμένου ποντικαρά", όσο και λόγω δυνατής χημείας με τους συναδέλφους μου,

έχει τύχει,

στο καπάκι, μετά από εφημερία,

να φύγω με διακομιδή ασθενούς, και να επιστρέψω στις 2 το μεσημέρι...

Και ένιωθα, επίσης, τόσο γεμάτος,

που πριν περάσω από την Κλινική μου, έκανα μια στάση στο Μικροβιολογικό, για να πάρω τις Γενικές/Βιοχημικές εξετάσεις αίματος

για τη μεσημεριανή ενημέρωση... :)

Αλλά, φιλαράκι,

κάτι τέτοια "τσαμπουκαλίκια", που ξεπερνάνε τα όρια της αλητείας,

ξυπνάνε το "μέσα μου" κωλόπαιδο......

Όσο και να συμφωνώ συνάδελφε μαζί σου θελω να σου πω ότι μόνο με ένα τρόπο θα κερδιθεί το οτιδήποτε απο τον οποιονδήποτε διευθυντη απανταχού της γης πόσο μάλιστα στα μεγάλα ελληνικά νοσοκομεία: όλοι μαζί οι ειδικευόμενοι ενωμένοι εναντί όλων των διευθυντων καλών και κακών...αν είσαι μόνος και έξω απο το μαντρί σε έχει φάει ο λύκος. και αυτο δε σημαίνει ότι μπορεί να σου κάνει νομικά τίποτα...μπορεί όμως να σου καταστρέψει σε προσωπικό επίπεδο...σκέψου μονάχα τι ορίζει ως διευθυντής μέσα στη κλινική σε πρακτικό επίπεδο.Άρα μόνο με συμμαχίες και κανένα μαγνητοφωνάκι ή κινητό να γράφει κατα τη διάρκεια των υπέροχων τετ α τετ μπορεί να φέρει ένα μίνιμουμ αποτέλεσμα....απο εκεί και πέρα κανένας διοικητής νοσοκομείου δε θα χαλάσει τις σχέσεις του για έναν ¨υστερικό¨ ειδικευόμενο. Άσε που με αυτό το τρόπο άλλοι συνάδελφοι θα φοβούνται να σε πλησιάσουν μήπως και τους κολλήσει καμία ταμπέλα. Φέρσου έξυπνα...βρές και άλλους με τα ίδια προβλήματα και ένωσε τους για το κοινό στόχο.εντόπισε μερικούς θαρραλέους και ξεκινήστε απο κάτι μικρό χωρίς να ρίχνετε αρχικά το συστημα..μόλις γίνετε πολλοί ριξτε το μια μέρα για να δούνε ότι δεν αστειεύεστε. Αν θεωρείς τα βήματα που σου περιγράφω χωρις νόημα τουλάχιστον κράτα τη κύρια ιδέα...εντόπισε και άλλους με το ίδιο θέμα και δώσε τους να ακούσουν και ένα υπέροχο ηχητικό για τη προπαγάνδα σου. Σύντονμα θα αρχίσει να συζητιέται και θα βρείς ανέλπιστη βοήθεια. Τέλος μπορείς να κάνεις και το κοροΐδο και να συνεννοηθείς με τον πιο φυσιολογικό απο τους ανωτέρους σου να τη κάνεις μυστικά όποτε ο διευθυντής έχει το βλέμα του αλλού....είναι μαλακία αυτό αλλά είναι παράλληλα και μια διέξοδος. Αν τώρα ούτε και αυτό δεν γίνεται κ όσα λέω είναι μόνο στη σφαίρα του φιλοσοφικού, ας γίνει παράδειγμα για άλλους συναδέλφους αλλού που μπορούν να βοηθηθούν και εσυ αγαπητέ μου συνάδελφε μέτρησε τα υπερ και τα κατά διότι δύο επιλογές έχεις μονάχα : ή μένεις ή φεύγεις. τίποτα δεν είναι υποχρεωτικό στη ζωή όπως επίσης ο χρόνος που έχεις γράψει έως τώρα μια χαρά μετράει κάπου αλλού και ίσως κ με το παραπάνω. θα πω ένα κλισέ που χρησιμοποιούν συνήθως οι βλάκες πολιτικοι μας αλλά που πραγματικά είναι αλήθεια : στη ζωή όπως και στη πολιτική δεν υπάρχουν αδιέξοδα. Τροποποιήθηκε από DocMedGeorge
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Αυτό είναι δύσκολο να το απαντήσει κανείς. Υποθέτω πως φυλάνε τα "κονέ" τους με τα μέλη της Επιτροπής περισσότερο για να περάσουν κάποιον δικό τους που δεν ξέρει τί του γίνεται, παρά για να "κυνηγήσουν" εν ενεργεία ειδικευόμενό τους, το οποίο γενικά είναι άκομψο και εκθέτει και τους ίδιους. Αλλά όρκο γι'αυτό δεν μπορεί να πάρει κανείς, ειδικά όταν δεν ξέρουμε ποιος είναι, σε ποια Κλινική είσαι, σε ποια ειδικότητα κτλ..

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Αυτό είναι δύσκολο να το απαντήσει κανείς. Υποθέτω πως φυλάνε τα "κονέ" τους με τα μέλη της Επιτροπής περισσότερο για να περάσουν κάποιον δικό τους που δεν ξέρει τί του γίνεται, παρά για να "κυνηγήσουν" εν ενεργεία ειδικευόμενό τους, το οποίο γενικά είναι άκομψο και εκθέτει και τους ίδιους. Αλλά όρκο γι'αυτό δεν μπορεί να πάρει κανείς, ειδικά όταν δεν ξέρουμε ποιος είναι, σε ποια Κλινική είσαι, σε ποια ειδικότητα κτλ..

Αυτό που μας λές είναι η κοινή λογική. οπως και να έχει πιστεύω ότι αξίζει κάποιος να ξεκινήσει κάτι συλλογικό γίαυτό το σκοπό...έτσι κ αλλιώς δεν γίνεται κάτι παράνομο και είναι και τρόπος να σε προσεγγίσουν και άλλοι συνάδελφοι με κοινές επιδιώξεις.
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Όλα καλά και άριστα αυτά που λέει η ΟΕΝΓΕ το πρόβλημα όμως παραμένει και ο λόγος είναι ένας: πρέπει ο καθένας να τρέξει μόνος του έξω απο το μαντρί με τεράστιο τις περισσότερες φορές προσωπικό-ψυχολογικό κόστος, αφού ο καθένας πάει κόντρα στους άμεσα ανώτερους του...αυτούς που στη τελική τους βλέπεις κάθε μέρα και που έτσι αναγκάζεσαι να βάλλεις προσωπικά. το καλύτερο θα ήταν σε πρώτο βαθμό η δημιουργία μιας ομάδας ανα νοσοκομείο και στη συνέχεια καταγγελία άμεσα στην ΟΕΝΓΕ η οποία απο μόνη της να προχωράει στις επόμενες διαδικασίες.ετσι αποφεύγεται η στοχοποίση του κάθε ειδικευόμενου και επιπλέον το πράγμα θα κινηθεί νομικά σε μαζικό επίπεδο. Αυτό διαπιστώθηκε ότι είναι αναγκαίο ήδη απο το 2011 όταν μια μεγάλη ομάδα αγροτικών ιατρών ξεκινήσαμε διαδικασίες για τα οφειλόμενα ρεπό και στο τέλος δεν έγινε τίποτα αφού οι διευθυντές των ΚΥ και οι διοικητές των νοσοκομείων υπαγωγής των μας αντιμετώπισαν στη καλύτερη με αδιαφορία διότι ήξεραν ότι σύντομα τελείωνε η θητεία μας και ότι επίσης η ΟΕΝΓΕ δεν θα προχωρούσε απο μόνη της σε καμία πρωτοβουλία. Αυτοί οι ΄΄κύριοί΄ δεν φοβούνται κανένα για δύο λόγους αλληλένδετους: πρώτον είναι πρώην ή νυν κομματόσκυλα και δεύτερον είναι-ήταν συνδικαλιστές ή φρόντισαν με άλλους τρόπους να καταστήσουν τους συλλόγους και τα συνδικαλιστικά όργανα στη καλύτερη καφενεία που συναντόμαστε όλοι μαζι μία φορα το χρόνο και άν. Οπότε η γνώμη μου παραμένει: συλλογικότητα σε τοπικό επίπεδο και πρέπει να απαιτήσουμε απο την ΟΕΝΓΕ αυτεπάγγελτη διευθέτηση γί΄ αυτά τα ζητήματα.

Τροποποιήθηκε από DocMedGeorge
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Όσο και να συμφωνώ συνάδελφε μαζί σου θελω να σου πω ότι μόνο με ένα τρόπο θα κερδιθεί το οτιδήποτε απο τον οποιονδήποτε διευθυντη απανταχού της γης πόσο μάλιστα στα μεγάλα ελληνικά νοσοκομεία: όλοι μαζί οι ειδικευόμενοι ενωμένοι εναντί όλων των διευθυντων καλών και κακών...

αν είσαι μόνος και έξω απο το μαντρί σε έχει φάει ο λύκος. και αυτο δε σημαίνει ότι μπορεί να σου κάνει νομικά τίποτα...μπορεί όμως να σου καταστρέψει σε προσωπικό επίπεδο...σκέψου μονάχα τι ορίζει ως διευθυντής μέσα στη κλινική σε πρακτικό επίπεδο.

Άρα μόνο με συμμαχίες και κανένα μαγνητοφωνάκι ή κινητό να γράφει κατα τη διάρκεια των υπέροχων τετ α τετ μπορεί να φέρει ένα μίνιμουμ αποτέλεσμα....

απο εκεί και πέρα κανένας διοικητής νοσοκομείου δε θα χαλάσει τις σχέσεις του για έναν ¨υστερικό¨ ειδικευόμενο.

Άσε που με αυτό το τρόπο άλλοι συνάδελφοι θα φοβούνται να σε πλησιάσουν μήπως και τους κολλήσει καμία ταμπέλα. Φέρσου έξυπνα...βρές και άλλους με τα ίδια προβλήματα και ένωσε τους για το κοινό στόχο.εντόπισε μερικούς θαρραλέους και ξεκινήστε απο κάτι μικρό χωρίς να ρίχνετε αρχικά το συστημα..μόλις γίνετε πολλοί ριξτε το μια μέρα για να δούνε ότι δεν αστειεύεστε. Αν θεωρείς τα βήματα που σου περιγράφω χωρις νόημα τουλάχιστον κράτα τη κύρια ιδέα...

εντόπισε και άλλους με το ίδιο θέμα και δώσε τους να ακούσουν και ένα υπέροχο ηχητικό για τη προπαγάνδα σου.

Σύντονμα θα αρχίσει να συζητιέται και θα βρείς ανέλπιστη βοήθεια. Τέλος μπορείς να κάνεις και το κοροΐδο και να συνεννοηθείς με τον πιο φυσιολογικό απο τους ανωτέρους σου να τη κάνεις μυστικά όποτε ο διευθυντής έχει το βλέμα του αλλού....είναι μαλακία αυτό αλλά είναι παράλληλα και μια διέξοδος. Αν τώρα ούτε και αυτό δεν γίνεται κ όσα λέω είναι μόνο στη σφαίρα του φιλοσοφικού, ας γίνει παράδειγμα για άλλους συναδέλφους αλλού που μπορούν να βοηθηθούν και εσυ αγαπητέ μου συνάδελφε μέτρησε τα υπερ και τα κατά διότι δύο επιλογές έχεις μονάχα :

ή μένεις ή φεύγεις. τίποτα δεν είναι υποχρεωτικό στη ζωή όπως επίσης ο χρόνος που έχεις γράψει έως τώρα μια χαρά μετράει κάπου αλλού και ίσως κ με το παραπάνω. θα πω ένα κλισέ που χρησιμοποιούν συνήθως οι βλάκες πολιτικοι μας αλλά που πραγματικά είναι αλήθεια : στη ζωή όπως και στη πολιτική δεν υπάρχουν αδιέξοδα.

Φίλε μου George,

Σ'ευχαριστώ, πραγματικά, για τη συμπάθεια και τη στήριξη, που αποπνέει το μήνυμά σου..

Κάποιες ενστάσεις μου :

1) Αυτό το "όλοι μαζί οι ειδικευόμενοι...", πίστεψέ με,

μου ακούγεται, περισσότερο, κάτι από σκηνικό σε ελληνική ταινία του Σακελλάριου (70's..),

παρά, σύγχρονη πραγματικότητα, στην οποία, παρόλα αυτά, θα συναντήσει κανείς πολλούς, σε στυλ "Αρτέμη Μάτσα"... :)

Εδώ και πολύ καιρό, πάνε τώρα μήνες,

γνωστοί μου, που "σχεδίαζαν", από κοινού δράση και Επισχέσεις για δεδουλευμένες εφημερίες,

παραμένουν, ακόμη, σε "Φάση σχεδιασμού"...

2) Το τέχνασμα αυτό, με το κινητό, που καταγράφει audio ή audiovisual (!!) :), το όλο σκηνικό,

είναι, ίσως,

από άκυρο, έως τραγικό μπούμερανγκ...

Κι αυτό γιατί, βάσει του νόμου,

ο κάθε πολίτης, από την καθαρίστρια μέχρι το Δ/ντή της Κλινικής,

έχει κάθε δικαίωμα, να σου κάνει μύνηση, για υποκλοπή προσωπικών δεδομένων ΧΩΡΙΣ τη συναίνεσή του,

το οποίο επισύρει βαριά πρόστιμα μέχρι και Φυλάκιση... :(

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Όσο και να συμφωνώ συνάδελφε μαζί σου θελω να σου πω ότι μόνο με ένα τρόπο θα κερδιθεί το οτιδήποτε απο τον οποιονδήποτε διευθυντη απανταχού της γης πόσο μάλιστα στα μεγάλα ελληνικά νοσοκομεία: όλοι μαζί οι ειδικευόμενοι ενωμένοι εναντί όλων των διευθυντων καλών και κακών...

αν είσαι μόνος και έξω απο το μαντρί σε έχει φάει ο λύκος. και αυτο δε σημαίνει ότι μπορεί να σου κάνει νομικά τίποτα...μπορεί όμως να σου καταστρέψει σε προσωπικό επίπεδο...σκέψου μονάχα τι ορίζει ως διευθυντής μέσα στη κλινική σε πρακτικό επίπεδο.

Άρα μόνο με συμμαχίες και κανένα μαγνητοφωνάκι ή κινητό να γράφει κατα τη διάρκεια των υπέροχων τετ α τετ μπορεί να φέρει ένα μίνιμουμ αποτέλεσμα....

απο εκεί και πέρα κανένας διοικητής νοσοκομείου δε θα χαλάσει τις σχέσεις του για έναν ¨υστερικό¨ ειδικευόμενο.

Άσε που με αυτό το τρόπο άλλοι συνάδελφοι θα φοβούνται να σε πλησιάσουν μήπως και τους κολλήσει καμία ταμπέλα. Φέρσου έξυπνα...βρές και άλλους με τα ίδια προβλήματα και ένωσε τους για το κοινό στόχο.εντόπισε μερικούς θαρραλέους και ξεκινήστε απο κάτι μικρό χωρίς να ρίχνετε αρχικά το συστημα..μόλις γίνετε πολλοί ριξτε το μια μέρα για να δούνε ότι δεν αστειεύεστε. Αν θεωρείς τα βήματα που σου περιγράφω χωρις νόημα τουλάχιστον κράτα τη κύρια ιδέα...

εντόπισε και άλλους με το ίδιο θέμα και δώσε τους να ακούσουν και ένα υπέροχο ηχητικό για τη προπαγάνδα σου.

Σύντονμα θα αρχίσει να συζητιέται και θα βρείς ανέλπιστη βοήθεια. Τέλος μπορείς να κάνεις και το κοροΐδο και να συνεννοηθείς με τον πιο φυσιολογικό απο τους ανωτέρους σου να τη κάνεις μυστικά όποτε ο διευθυντής έχει το βλέμα του αλλού....είναι μαλακία αυτό αλλά είναι παράλληλα και μια διέξοδος. Αν τώρα ούτε και αυτό δεν γίνεται κ όσα λέω είναι μόνο στη σφαίρα του φιλοσοφικού, ας γίνει παράδειγμα για άλλους συναδέλφους αλλού που μπορούν να βοηθηθούν και εσυ αγαπητέ μου συνάδελφε μέτρησε τα υπερ και τα κατά διότι δύο επιλογές έχεις μονάχα :

ή μένεις ή φεύγεις. τίποτα δεν είναι υποχρεωτικό στη ζωή όπως επίσης ο χρόνος που έχεις γράψει έως τώρα μια χαρά μετράει κάπου αλλού και ίσως κ με το παραπάνω. θα πω ένα κλισέ που χρησιμοποιούν συνήθως οι βλάκες πολιτικοι μας αλλά που πραγματικά είναι αλήθεια : στη ζωή όπως και στη πολιτική δεν υπάρχουν αδιέξοδα.

Φίλε μου George,

Σ'ευχαριστώ, πραγματικά, για τη συμπάθεια και τη στήριξη, που αποπνέει το μήνυμά σου..

Κάποιες ενστάσεις μου :

1) Αυτό το "όλοι μαζί οι ειδικευόμενοι...", πίστεψέ με,

μου ακούγεται, περισσότερο, κάτι από σκηνικό σε ελληνική ταινία του Σακελλάριου (70's..),

παρά, σύγχρονη πραγματικότητα, στην οποία, παρόλα αυτά, θα συναντήσει κανείς πολλούς, σε στυλ "Αρτέμη Μάτσα"... :)

Εδώ και πολύ καιρό, πάνε τώρα μήνες,

γνωστοί μου, που "σχεδίαζαν", από κοινού δράση και Επισχέσεις για δεδουλευμένες εφημερίες,

παραμένουν, ακόμη, σε "Φάση σχεδιασμού"...

2) Το τέχνασμα αυτό, με το κινητό, που καταγράφει audio ή audiovisual (!!) :), το όλο σκηνικό,

είναι, ίσως,

από άκυρο, έως τραγικό μπούμερανγκ...

Κι αυτό γιατί, βάσει του νόμου,

ο κάθε πολίτης, από την καθαρίστρια μέχρι το Δ/ντή της Κλινικής,

έχει κάθε δικαίωμα

, να σου κάνει μύνηση, για υποκλοπή προσωπικών δεδομένων ΧΩΡΙΣ τη συναίνεσή του,

το οποίο επισύρει βαριά πρόστιμα μέχρι και Φυλάκιση... :(

Οκ μπορείς να πιστεύεις ότι θέλεις φίλε μου. Στη τελική εφόσων είναι τραγικό έως και γραφικό αυτό που σου γράφω, θεωρεις έμμεσα ότι δεν υπάρχει τίποτα να κανεις για την αδικία. τότε γιατί ανοίγεις αυτο το θρεντ; στην ουσία σου έχω απαντήσει ποιές είναι οι επιλογές σου....απο εκεί και πέρα κάνεις ότι σε φωτισει αυτο που πιστεύεις για θεο.

Απο τη στιγμη που δε χρησιμοποιεις επίσημα το ηχητικό κανεις δε σου κάνει τιποτα..για να σε μηνύσει κάποιος για συκοφαντική δυσφήμηση πρέπει να κάνεις το ποιο τραγικό και αυτο ειναι να χρησιμοποιήσεις το ηχητικό πχ στη τηλεόραση, στο δικαστήριο κτλ. διαφορετικά μπορείς να αποποιηθείς όλων των ευθυνών. αυτο το ηχητικό υπάρχει για καθαρά προσωπική σου χρήση κ οχι δημόσια. Όσο για την εκδίκαση ενός τέτοιου γεγονότος στα ελληνικα δικαστήρια κ ιδιαιτερα των Αθηνων οι πιθανότητες να περάσεις τα 5 χρόνια είναι πάρα πολλές. τέλος ποιές οι πιθανότητες να σε κυνηγήσει σε βάθος ένας διευθυντης κλινικης. Όλα αυτά στα λέω φίλε μου για να μη νομίζεις ότι μόνο εσυ ζείς στη σημερινή πραγματικότητα. αν δίαβαζες ισως καλύτερα τις απαντήσεις μου στο θρεντ θα καταλάβαινες ότι έχω ασχοληθει αρκετό καιρο με αυτη την ιστορια.

Τροποποιήθηκε από DocMedGeorge
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Οκ μπορείς να πιστεύεις ότι θέλεις φίλε μου. Στη τελική εφόσων είναι τραγικό έως και γραφικό αυτό που σου γράφω μου γιατί ανοίγεις αυτο το θρεντ; στην ουσία σου έχω απαντήσει ποιές είναι οι επιλογές σου....απο εκεί και πέρα κάνεις ότι σε φωτησει αυτο που πιστευεις. ΥΓ δεν χρειαζεται να καταγράψεις καποιον για να το πας σε κάποιο δικαστηριο...είναι για τηη προσωπική σου προπαγάνδα....απο τη στιγμη που δε το χρηισιμοποιεις επίσημα κανεις δε σου κάνει τιποτα..σε αυτο έχω προσωπικη άποψη και ξερω.

Φίλε μου George,

Σε καμία περίπτωση, ΔΕΝ χαρακτήρισα αυτό που προτείνεις, ως "γραφικό"...

Επίσης, το topic, δεν το άνοιξα εγώ.. ;)

Πάντως, το να παρουσιάσεις το "ηχητικό ντοκουμέντο", σε κάποιον συνάδελφο, πιθανά άλλης Κλινικής,

τί θα βγεί...?

Ο καθένας, έχει τόσες προσωπικές σκοτούρες και προβλήματα,

που ΔΕΝ έχει την "πολυτέλεια", να προβληματιστεί για το τί συμβαίνει στις παραδίπλα Κλινικές...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Αααα... και να μη ξεχάσω τα περι Αρτεμη Μάτσα κτλ..... για να κερδισεις τη συλλογικότητα δεν περιμένεις τους άλλους να οργανωθουν. το οργανώνεις μόνος πάντα με σεβασμό προς τον νόμο και τη θέση των άλλων....οι ακρότητες είναι για τις ακραίες καταστάσεις. το όλο θέμα είναι να φτιαχτεί ένας ενεργός πυρήνας ουτως ώστε να απορροφηθουν κ οι λοιποι που συνήθως είναι θεωρητικοί και το ψειρίζουν ολη μερα. αυτοι που είναι θαρραλέοι κάνουν πυρήνα και ξεκινάνε.έρχονται σε επαφη με την ΟΕΝΓΕ μέσω κάποιου εκπροσώπου και απαιτουν όχι μόνο κάλυψη αλλά και ενεργή συμμετοχή στις εξελίξεις απο μεριά τους. Αν και τότε δεν βρεθεί ακρη όπως έχω χιλιοπεί : ή μένεις και το κατεβάζεις γουλιά γουλιά το πικρό ποτάκι ή τη κάνεις για άλλη παραλία. Στη ζωη όπως και στη πολιτική δεν υπάρχουν αδιέξοδα.

Τροποποιήθηκε από DocMedGeorge
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Οκ μπορείς να πιστεύεις ότι θέλεις φίλε μου. Στη τελική εφόσων είναι τραγικό έως και γραφικό αυτό που σου γράφω μου γιατί ανοίγεις αυτο το θρεντ; στην ουσία σου έχω απαντήσει ποιές είναι οι επιλογές σου....απο εκεί και πέρα κάνεις ότι σε φωτησει αυτο που πιστευεις. ΥΓ δεν χρειαζεται να καταγράψεις καποιον για να το πας σε κάποιο δικαστηριο...είναι για τηη προσωπική σου προπαγάνδα....απο τη στιγμη που δε το χρηισιμοποιεις επίσημα κανεις δε σου κάνει τιποτα..σε αυτο έχω προσωπικη άποψη και ξερω.

Φίλε μου George,

Σε καμία περίπτωση, ΔΕΝ χαρακτήρισα αυτό που προτείνεις, ως "γραφικό"...

Επίσης, το topic, δεν το άνοιξα εγώ.. ;)

Πάντως, το να παρουσιάσεις το "ηχητικό ντοκουμέντο", σε κάποιον συνάδελφο, πιθανά άλλης Κλινικής,

τί θα βγεί...?

Ο καθένας, έχει τόσες προσωπικές σκοτούρες και προβλήματα,

που ΔΕΝ έχει την "πολυτέλεια", να προβληματιστεί για το τί συμβαίνει στις παραδίπλα Κλινικές...

δεν επιμένω για το ηχητικο διότι είναι βλακεία...όμως σου διευκρινίζω ότι δεν χρειάζεται να πηγαίνεις απο εδω και απο εκεί και να ζητιανεύεις τη προσοχη του καθένα. το έχεις για αυτους΄ που νοιάζονται και είναι ικανοποιητικό εργαλείο για αυτούς που τρώνε το χρόνο τους σε θεωρείες και που θές να κινητοποιήσεις και να πείσεις ότι αξίζει.

ΥΓ: σορρυ αλλα δεν κοίταξα καλά και νόμιζα ότι εσυ το άνοιξες. Όσο για το γραφικος εγώ το είπα όχι εσυ.

Τροποποιήθηκε από DocMedGeorge
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ΠΑΙΔΙΑ ΚΑΛΗΜΕΡΑ. ΓΙΑΤΙ ΩΣ ΕΙΔΙΚΕΥΟΜΕΟΙ ΔΕΝ ΠΑΙΡΝΟΥΜΕ ΤΑ ΡΕΠΟ ΜΑΣ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΕΦΗΜΕΡΙΕΣ; ΓΙΑΤΙ ΔΙΝΟΥΜΕ ΤΟ ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΣΤΟΝ ΚΑΘΕ ΚΟΜΜΑΤΙΚΟΔΙΟΡΙΣΜΕΝΟ ΔΙΕΥΘΥΝΤΗ ΝΑ ΤΟ ΠΑΙΖΕΙ ΔΙΚΤΑΤΟΡΑΣ; ΓΙΑΤΙ ΤΟΣΟ ΑΝΕΧΕΙΑ; ΣΕ ΠΟΙΑ ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΑ ΠΑΙΡΝΕΤΕ ΡΕΠΟ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΕΦΗΜΕΡΙΑ; ΣΤΟ ΑΛΕΞΑΝΔΡΑ ΜΕ ΤΙΠΟΤΑ....ΕΚΕΙ ΕΙΝΑΙ ΑΠΟΦΑΣΙΖΟΥΜΕ ΚΑΙ ΔΙΑΤΑΖΟΥΜΕ.....ΣΕ ΣΑΣ; ΠΩΣ ΘΑ ΜΠΟΡΟΥΣΑΜΕ ΝΑ ΤΟ ΔΙΕΚΔΙΚΗΣΟΥΜΕ;

Φίλε μου nick,

Τελικά, όλο αυτό το δισέλιδο σεντόνι, σε βοήθησε ή όχι...?

Πώς σκέφτεσαι να κινηθείς...?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

το κακο ειναι πως οι συναδερφοι δεν φαινονται διατεθιμενοι να βοηθησουν να μπουν στη διαδικασια να συσπειρωθουν. οιυτε στην πτερυγα που ειμαι ουτε σε αλλες κλινικες. παιζονται πολλα....η μια κανει παραταση η αλλη θελει παραταση, αλλες ειναι μαναδες και κανουν 4 εφημεριες παιζουν διδακτορικα και τετοια. ξερετε τι μου ειπε ενας συναδερφος; προσεξε τον κωλο σου μην κανεις καποιο λαθος γιατι θα σε φανε ζωντανο...θα σε καταστρεψουν...απλα ολη αυτη η υποκρισια δεν ξερω που θα οδηγησει...αυτο με τις μανες που ζητανε 4 εφημεριες που το βρηκανε; υπαρχει νομος; και να υπαρχει δεν ξερω τι παιζει....μακαρι να μπορουσαμε να ειχαμε συσπειρωθει...το καλυτερο ειναι πως απο σεπτεμρβη αλλαζω κλινικη επειδη ..... δεν με ηθελε ο επιμελητης μου...και ο λογος ειναι πως του ειπα πως δεν υπαρχουν νομοι σε αυτο το νοσκομειο.....

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

το κακο ειναι πως οι συναδερφοι δεν φαινονται διατεθιμενοι να βοηθησουν να μπουν στη διαδικασια να συσπειρωθουν. οιυτε στην πτερυγα που ειμαι ουτε σε αλλες κλινικες. παιζονται πολλα....η μια κανει παραταση η αλλη θελει παραταση, αλλες ειναι μαναδες και κανουν 4 εφημεριες παιζουν διδακτορικα και τετοια.

ξερετε τι μου ειπε ενας συναδερφος; προσεξε τον κωλο σου μην κανεις καποιο λαθος γιατι θα σε φανε ζωντανο...θα σε καταστρεψουν...απλα ολη αυτη η υποκρισια δεν ξερω που θα οδηγησει...αυτο με τις μανες που ζητανε 4 εφημεριες που το βρηκανε; υπαρχει νομος; και να υπαρχει δεν ξερω τι παιζει....μακαρι να μπορουσαμε να ειχαμε συσπειρωθει...

το καλυτερο ειναι πως απο σεπτεμρβη αλλαζω κλινικη επειδη ..... δεν με ηθελε ο επιμελητης μου...και ο λογος ειναι πως του ειπα πως δεν υπαρχουν νομοι σε αυτο το νοσκομειο.....

Κάτσε ρε φιλαράκι, ένα -ένα γιατί ζαλίστηκα... emsadwalk

Το να ΜΗΝ θέλει κάποιος, να "ενοχλήσει" τους προϊσταμένους του,

επιδιώκοντας συγκεκριμένα ανταλλάγματα, ειλικρινά, μπορώ να το καταλάβω...

Τουλάχιστον, ξέρει γιατί λιώνει χωρίς ρεπό και συνακόλουθο χαμαλίκι...

Το να είσαι κομμάτια, άυπνος, και να εξακολουθείς να δουλεύεις τύπου "αρκουδάκι Duracell",

δεν ενέχει μεγάλο ρίσκο στο να κάνεις λάθος...?

Ο άυπνος γιατρός "ζόμπι", δεν είναι, εν δυνάμει και άθελά του, επικίνδυνος και για τον ίδιο αλλά και για τους ασθενείς του...?

Αυτό με τις 4 εφημερίες, δεν το γνωρίζω.

Όμως, αν πράγματι, υπάρχει σχετικός νόμος, τότε είναι δικαίωμά τους..

Άλλο το αν, στη "σύγχρονη Ελλάδα" του 2013, είναι βαθιά ριζωμένο, μέσα μας, το γονίδιο του ραγιαδισμού,

και προσκυνάμε τον Αγά Διευθυντή μας, για το γ@μημένο το αυτονόητο...... empuke

Ο διορισμός σου, αναφέρει, κατηγορηματικά, την απασχόλησή σου στη συγκεκριμένη Κλινική...

Για την οποία, by the way, περίμενες κάτι χρόνια σε μια Λίστα Αναμονής, ελπίζοντας σε ένα καλό πόστο ειδίκευσης -εκπαίδευσής σου... emsadwalk

Δεν ξέρω, αν η ενδεχόμενη αυτή αλλαγή, έστω και από σπόντα, είναι προς το συμφέρον σου..

Δεν ξέρω, επίσης, αν πράγματι έχει δρομολογηθεί,

ή απλώς, είναι ένα ακόμα μέσον εκφοβισμού των "νταβαντζίδων με τις άσπρες ποδιές"... empuke

Το βέβαια είναι, ότι, χωρίς επίσημη Απόφαση του Υπουργείου, που είναι ο επίσημος Εργοδότης, τόσο δικός σου, όσο και του "Επιμελητή" σου,

η εν λόγω μετακίνησή σου, είναι τουλάχιστον άκυρη -παράνομη και καταχρηστική...... emranting

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 3 weeks later...

δυστυχώς, η κατάσταση έχει ξεφύγει.

για μένα προσωπικά το πρόβλημα δεν είναι οι διευθυντές. Δυστυχώς γλύφτες ξεκινησαν οι περισσοτεροι της σχολής και γλύφτες παραμένουν. Η ιατρική είναι ένα πεζοδρόμιο και το δίκιο του κανείς δε μπορεί να βρει. Στο δικό μου νοσοκομείο ρεπώ δεν χορηγούνται αλλά δεν κανουμε ενεργές εφημερίες ακόμα. Εάν ζητήσουμε μια μέρα δε μας αρνούνται. Από την άλλη βέβαια δε ξέρω πως να ζητήσω ρεπώ από τη στιγμη που ο διευθυντης έρχεται καθημερινά και σαββατοκύριακα στο νοσοκομείο και είναι πάντα διαθέσιμος στο τηλέφωνο. Από εκπαίδευση μετριότητες Τέλος πάντων, τελειώνω τώρα το γενικό κομμάτι και δε ξέρω αν πρε΄πει να παραμείνω ελλάδα. Σκέφτομαι στο κενό που έχω να κάνω αγροτικό και γερμανικά. Αλλωστε, δε περιμένω και πολλά πράματα από την κωλοιατρική που έμπλεξα. Οσο για σένα φίλε nickaop

1 μη πιστευεις τις παπαριές που σου λένε οι συνάδελφοί σου σε άλλα νοσοκομεία, ο καθένας πουλάει τσαμπουκαλίκι αλλά εχω δει απίστευτα σκηνικά γλυψίματος.

2 Το Αλεξάνδρα είναι από τα χειρότερα νοσοκομεία από αποψη κλίματος. Είναι γνωστο αυτό. Αλλωστε ο Αντζακλής από τη πρώτη μέρα που πάτησα το ποδι μου ως φοιτητής στο ιδιωτικό του θεραπευτήριο μας έκανε γνωστό τι κομμάτι είναι, με τις μπούρδες του περί ηθικής. Αρα αν το κεφάλι είναι στραβό όλη η κατάσταση θα είναι σκατά.

3 Μπορείς να διεκδηκήσεις τα ρεπώ σου αλλά νομίζω ότι θα σου κοστίσει σε χειρουργεία. Για μένα ,αφού είσαι στα μισά της ειδικότητας κάνε το μαλάκα, πάρε διδακτορικό πάρε συστατική επιστολή και τέλος βαρα και μια παραίτηση και φύγε για εξωτερικό.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Στο δικό μου νοσοκομείο ισχύουν τα εξής:

- τον Νόμο ουδείς αμφισβητεί, αλλά είναι πρακτικά ανεφάρμοστος.

Σε περίπτωση που απαιτήσεις τα ρεπό σου, το πιθανότερο είναι να χώσεις τους συνειδικεύομενούς σου και να τα "σπάσεις" μαζί τους. Το αυτάκι των επιμελητών δεν πρόκειται (σε καμμία περίπτωση) να ιδρώσει.

- υπάρχει η έμμεση και συγκεκαλυμμένη απειλή να μην μπαίνεις στα χειρουργεία.

- με την τελευταία αλλαγή διοικήσεως, όποιος θέλει μπορεί την επόμενη μέρα να φύγει λίγο νωρίτερα (κατά τις 12-13h), μόλις τελειώσουν οι δουλειές, αλλά σ' αυτή την περίπτωση δεν μιλάμε για ρεπό.

Άλλες ειδικότητες (π.χ αναισθησιολόγοι-καρδιολόγοι) στο ίδιο νοσοκομείο παίρνουν τα προβλεπόμενα ρεπό. Οι χειρουργικές και συγκεκριμένα η Γ/Χ όχι.

- οι επιμελητές, παρότι κάνουν λιγότερες εφημερίες απ΄τους ειδικεύομενους, παίρνουν κανονικά τα ρεπό τους...

Η κατάσταση ως έχει, μας δείχνει τον δρόμο της εξόδου απ' την χώρα.

Ήδη σε κάποια νοσοκομεία, συγκεκριμένες ειδικότητες δεν έχουν πλέον καθόλου ειδικεύομενους.

Όπως φαίνεται αρχίζουν και τελειώνουν οι Indians...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Στο δικό μου νοσοκομείο ισχύουν τα εξής:

- οι επιμελητές, παρότι κάνουν λιγότερες εφημερίες απ΄τους ειδικεύομενους, παίρνουν κανονικά τα ρεπό τους...

Ήδη σε κάποια νοσοκομεία, συγκεκριμένες ειδικότητες δεν έχουν πλέον καθόλου ειδικεύομενους.

1. εννοειται οτι οι επιμελητες θα παρουν ΟΛΑ τα ρεπο τους. για αυτους ΙΣΧΥΟΥΝ οι νομοι

2.το να μην παει κανεις ειδικευομενος στο μπουρδελο τους ειναι η καλυτερη τιμωρια.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

συμφωνώ απόλυτα.

Κοίτα, στα μεγάλα νοσοκομεία γενικώς ρεπώ δεν παίζουν. Οι φίλοι μου έτσι μου λένε τουλάχιστον και συμφωνώ μαζί τους από την εμπειρία μου. Τώρα ζυγίζεις τα καλά και τα ασχημα. Η Ελλάς σου προσφέρει ειδικότητα με τα εξής υπέρ

1. άμεση σχεδόν προσληψη σχεδόν σε όλες τις ειδικότητες, για ουρολογία σε μεγάλο νοσοκομείο των αθηνών περιμένω 2 έτη. Αστείο ποσό. Το αγροτικό μου και η ΓΧ μου. ΑΔΙΑΝΟΗΤΟ για τα γερμανικά η αγγλικά δεδομένα. Αν θες προυπηρεσία και μόνο υπάρχουν γχ και παθ παντού με μικρή αναμονή σχετικα.

2. Μετρια χρήματα

3. Είσαι σε ένα αναγνωρισμένο νοσοκομείο με γιατρούς που αν και παρτάλια έχουν ένα επιστημονικό υπόβαθρο.

Εγώ αυτά σκέφτομαι όταν μου σπάνε τα αρχίδια. Πόσες φορές γυρίζω στο σπίτι, τρώω κοιμάμαι και ξανά στο ίδρυμα. Χωρίς προσωπική ζωή. Στη φάση σου τελείωνε τη μαλακία τη γυναικολογία , άλλωστε τι είναι ακόμα ένα 'ετος σκατο. Τόσα έφαγες και συ και έμείς, εε φάε λίγα ακόμα. υπομονή. Και ταυτοχρονα ψάξου για έξω.

Εμένα όταν με παίρνει από κάτω σκέφτομαι ότι έφαγα σκατά αλλά έγινα πιο ανταγωνιστικός στην αγορά του εξωτερικού και το ΝΗS το επιβεβαιώνει. Εχω ένα έτος χειρουργικής σε μεγάλη κλινική . Στην Αγγλία θα έκανα F1 και θα μαθαινα μαλακίες. Εδώ τρώω σκατα αλλά τουλάχιστον προχωράω.

Οσον αφορά τους μικρότερους να διαβάζουν το φόρουμ και να μη πατάνε στα καταραμένα αυτά νοσοκομεία. Να τιμωρηθουν οι διευθυντάδες. Μόνο αυτό νοιώθουν.

Και πάντα υπάρχουν και εξαιρεσεις. Εχω συναντήσει και εξαιρετους προυστάμενους. σπάνιο είδος..........

Στα ΤΡΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΝΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 1 year later...

Φυσικα

νομος 3754 του 2009 αρθρο 2

http://www.nomikosodigos.info/guide/legislation/249-rythmisi-oron-apasholisis-ton-nosokomiakon-iatron-tou- ## no greeklish please! ## - oxi fragolevantika grapste kalytera sta agglika --symfona-me-to-pd-76-2005- ## no greeklish please! ## - oxi fragolevantika grapste kalytera sta agglika --alles-diataxeis.html

με προσφατο νομο στο αρθρο αυτο εχει προστεθει μαλιστα εκει που λεει νοσοκομειακο ή πανεπιστημιακο και αγροτικο.

Ενεργος εφημερια ειναι και η ανοικτη και η κλειστη (εσωτερικη) εφημερια.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 2 weeks later...

Τα ρεπό πρέπει να δηλώνονται μαζί με το πρόγραμμα εφημεριών του μήνα? Πρέπει να συμφωνήσει ο διευθυντής? Πως ακριβως είναι η διαδικασία? Βρίσκομαι σε επαρχιακό νοσοκομείο και οι γλύφτες συνάδελφοι μου βγάζουν πρόγραμμα με λιγότερα ρεπό για να μην μείνει "ακάλυπτη" η κλινική. Έτσι όπως πάει το πράγμα δε πρόκειται να πάρω την άδεια που δικαιούμαι, ούτε τα ρεπό μου. Και δεν είμαι διατεθειμένος να τους τα χαρίσω γιατί δεν το αξίζουν.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Τα ρεπό πρέπει να δηλώνονται μαζί με το πρόγραμμα εφημεριών του μήνα? Πρέπει να συμφωνήσει ο διευθυντής? Πως ακριβως είναι η διαδικασία? Βρίσκομαι σε επαρχιακό νοσοκομείο και οι γλύφτες συνάδελφοι μου βγάζουν πρόγραμμα με λιγότερα ρεπό για να μην μείνει "ακάλυπτη" η κλινική. Έτσι όπως πάει το πράγμα δε πρόκειται να πάρω την άδεια που δικαιούμαι, ούτε τα ρεπό μου. Και δεν είμαι διατεθειμένος να τους τα χαρίσω γιατί δεν το αξίζουν.

Σε ποιο νοσοκομειο είσαι? Καλό είναι να καταγράφονται οι δομές που δε σέβονται τα δικαιώματα του ιατρού εργαζομένου.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντησε σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.