Jump to content

Υπουργείο Υγειας


Elpi

Recommended Posts

Α, έτσι... Το Σεπτέμβριο έχουμε νέο meeting εδώ, δεν στο είπα? Πάλι όλη η παρέα μαζεμένη.... :) :)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • Απαντήσεις 62
  • Created
  • Last Reply

Ο ύμνος της Ιατρικής που θα συνοδεύει τον Όρκο!

http://youtu.be/3BZSWLDlKFQ

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

απο δω και περα τις εφημεριες δε θα τις πληρωνομαστε σε χρηματα αλλα σε βιβλια πατριδογνωσιας.......

Φοβερή ιδέα iceman! Και μετά θα τα πουλάμε εδω μεσα ο ενας στον άλλο και θα εμπλουτίζουμε τη συλλογή μας.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Σύμφωνα με έγκυρες πληροφορίες στα πλαίσια περικοπών της φαρμακευτικής δαπάνης θα κοπούν όλα τα ακριβά φάρμακα και θα αντικατασταθούν από μια κούπα μέλανα ζωμό και ένα βιβλίο Γεωργιάδη!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Τρώγομαι να το πω.....αλλά δεν θα το πω. :)

Πες καλε! Μια οικογενεια ειμαστε ολοι εδω, δεν θα σε παρεξηγησουμε!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Όχι, γιατί ούτε μια οικογένεια είμαστε, ούτε θέλω να βγεις από την πισίνα με το παγωτό :)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Χα, χα, χα, χα, εντάξει ρε συ, θα εκτελέσει ότι αποφασίσθηκε από το 2009 με την Τρόϊκα....κι αν όχι αυτός, τότε θα το κάνει ο επόμενος, κάποιος εξωκοινοβουλευτικός ας πούμε, μη κολλάμε στον Άδωνι, εκτελεστικά όργανα είναι οι άνθρωποι.

Σαν τί σόϊ αποφάσεις θα πάρει από μόνος του για το "Υπουργείο του" ο Άδωνις και ο κάθε Άδωνις....? Άντε να αλλάξει καμιά ταμπέλα, ως εκεί....

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Η Ευγενία από κοντά να δοκιμάζει μπότες δεν μου είχε γεμίσει το μάτι, τουλάχιστον όχι τόσο όσο "γράφει" στο γυαλί, αλλά στη φωτο που έβαλες έχει φτιάξει βλέπω...:)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Χα, χα, χα, χα, εντάξει ρε συ, θα εκτελέσει ότι αποφασίσθηκε από το 2009 με την Τρόϊκα....κι αν όχι αυτός, τότε θα το κάνει ο επόμενος, κάποιος εξωκοινοβουλευτικός ας πούμε, μη κολλάμε στον Άδωνι, εκτελεστικά όργανα είναι οι άνθρωποι.

Σαν τί σόϊ αποφάσεις θα πάρει από μόνος του για το "Υπουργείο του" ο Άδωνις και ο κάθε Άδωνις....? Άντε να αλλάξει καμιά ταμπέλα, ως εκεί....

Δε διαφωνώ ότι βρίσκεται στη θέση που βρίσκεται απλά για να εκτελέσει εντολές όπως θα έκανε και οποιοσδήποτε αλλος στη θεση του. Το θέμα είναι ότι επειδή ο άνθρωπος είναι έρμαιο των ηγετικών παθών του πολύ φοβάμαι ότι θα μας "λούσει" με πολλά περισσότερα από όσα έχουν εξ' αρχης συμφωνηθεί. Και από την άλλη, ενα φασιστοειδές που πολλάκις έχει απαξιώσει γιατρούς, νοσηλευτές, ασθενείς, νοσοκομεία δεν μπορεί να βρίσκεται σε αυτή τη θέση. Όχι. Άνθρωπος που δε σέβεται, μονολογεί και αποφασίζει και διατάζει ΔΕ μπορεί να ηγείται του δεύτερου κατα τη γνώμη μου σημαντικότερου υπουργείου μετά το Παιδείας.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Η Ευγενία από κοντά να δοκιμάζει μπότες δεν μου είχε γεμίσει το μάτι, τουλάχιστον όχι τόσο όσο "γράφει" στο γυαλί, αλλά στη φωτο που έβαλες έχει φτιάξει βλέπω... :)

Γιατί να μη φτιάξει? Σάμπως θα σηκωθεί στις 6 να πάει εφημερία? Ή θα βγάλει Κυριακή βράδυ καλοκαιριού στα ΤΕΠ να τρέχει σαν το μαλ@κα για να βγάλει τροχαίο? :) Το είχε πιάσει το νόημα η Ευγενία χρόνια πριν όταν χώριζε τον πρώην για να καβατζώσει το μπουμπούκο. Έβλεπε πολύ μπροστά ο αϊτός (μαμά εσυ μην ακους!).

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Η απόφαση είναι τα Πανεπιστήμια και τα Νοσοκομεία να "αυτονομηθούν" (sic) και να επιβιώσουν (αν μπορούν) με τα δικά τους έσοδα κατά βάση, χωρίς να τραβάνε πολύ χρήμα από τον κρατικό προϋπολογισμό. Όλοι ξέρουμε τί σημαίνει αυτό κι έχουμε δει τις συνέπειές του σε αρκετές χώρες τις ΕΕ και στις ΗΠΑ (δίδακτρα στα Πανεπιστήμια, λουκέτο σε κοντινά μεταξύ τους Νοσοκομεία κτλ).

Το πρόβλημα είναι αν θα το κάνει φέτος ο φασίστας Άδωνις ή του χρόνου ο "δημοκράτης" xy? Αυτές οι εξελίξεις έχουν δρομολογηθεί. Θα εκπλαγεί κανείς όταν συμβούν?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Δεν γονάτισε η Ευγενία τη χώρα, κάτι Βασούλες, Μιλένες και σία την ξεκοίλιασαν, την Ευγενία θα φάμε τώρα? Ποιον ενοχλεί? Όταν ήταν η Βασω Υπουργός και έφυγαν όλα τα εργοστάσια από τη Β. Ελλάδα για τα Σκόπια και τη Βουλγαρία δεν μας πείραξε? Αυτά πληρώνουμε σήμερα, όχι τα γκομενικά της Ευγενίας....

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Η απόφαση είναι τα Πανεπιστήμια και τα Νοσοκομεία να "αυτονομηθούν" (sic) και να επιβιώσουν (αν μπορούν) με τα δικά τους έσοδα κατά βάση, χωρίς να τραβάνε πολύ χρήμα από τον κρατικό προϋπολογισμό. Όλοι ξέρουμε τί σημαίνει αυτό κι έχουμε δει τις συνέπειές του σε αρκετές χώρες τις ΕΕ και στις ΗΠΑ (δίδακτρα στα Πανεπιστήμια, λουκέτο σε κοντινά μεταξύ τους Νοσοκομεία κτλ).

Το πρόβλημα είναι αν θα το κάνει φέτος ο φασίστας Άδωνις ή του χρόνου ο "δημοκράτης" xy? Αυτές οι εξελίξεις έχουν δρομολογηθεί. Θα εκπλαγεί κανείς όταν συμβούν?

Τα κονδύλια για την παιδεία και την υγεια στην Ελλάδα έχουν πετσοκοπεί τόσο πολύ ώστε με τίποτα δε μπορώ να δεχτώ ότι επιβαρύνουν τον προϋπολογισμό. Από την άλλη για να αποκτήσουν δικά τους έσοδα θα πρέπει να επιδείξουν κάτι. Να επενδύσουν στην έρευνα ας πούμε. Αλλά για να γίνει αυτό χρειάζονται χρήματα. Τα οποία δεν τα έχουν και δε θα τα αποκτήσουν και ποτέ. Και όλα αυτα περί επενδύσεων από εταιρίες εκτός του οτι τα ακούω βερεσέ τα θεωρω και άκρως εγκληματικά (όλοι ξέρουμε τι έκαναν οι μανατζαρέοι και οι εταιρίες σε όποια νοσοκομεία ή πανεπιστημιακά ιδρύματα μπήκαν). Άρα? Τι? Πάμε ντουγρου για κλείσιμο. Αυτη ειναι η επιταγή της ΕΕ, της Τρόικας και όποιου άλλου κερατά. Αυτη είναι η εξέλιξη που έχουν δρομολογήσει. Και αναρωτιέμαι εγω η αδαής....Γιατί να πρέπει να όλα αυτα να γίνουν? Δηλαδή η μοναδική λύση είναι η πλήρης εξαθλίωση? Είτε την εφαρμόσει ο Αδωνης είτε οποιοσδήποτε άλλος. Θα μου πεις "Πρότεινε κατι εσυ". Εγω δε μπορώ να προτείνω γιατί δεν ειναι αυτη η δουλειά μου. Ας το κάνουν οι έχοντες τη γνώση. Αλλα το να μου παρουσιάζεται η εξαθλίωση σα μονόδρομος, συγνώμη αλλά δεν το δέχομαι.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Δεν γονάτισε η Ευγενία τη χώρα, κάτι Βασούλες, Μιλένες και σία την ξεκοίλιασαν, την Ευγενία θα φάμε τώρα? Ποιον ενοχλεί? Όταν ήταν η Βασω Υπουργός και έφυγαν όλα τα εργοστάσια από τη Β. Ελλάδα για τα Σκόπια και τη Βουλγαρία δεν μας πείραξε? Αυτά πληρώνουμε σήμερα, όχι τα γκομενικά της Ευγενίας....

Ποιός είπε οτι η Ευγενία γονάτισε τη χώρα? Αυτό που έκανε η Ευγενία ήταν (και είναι) να προκαλεί με όσα λέει και όσα κάνει και με τις πλάτες του μπουμπούκου έναν ολόκληρο λαό που προσπαθει να επιβιώσει. Γιατί στην ελλάδα του 2013 απο τα 10.000.000 τα 9 τουλάχιστον δεν έφαγαν κι αν έφαγαν το πληρώνουν (τα εχουμε ξαναπει αυτα).

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ελπίδα τα πολλά λόγια είναι φτώχεια. Είναι 1 παρά το βράδυ και βλέπω από το παράθυρο δεκάδες Βέλγους, Σουηδούς, Γερμανούς, Ολλανδούς, Γάλλους, με Marie Curie fellowships από την EU να δουλεύουν πυρετωδώς. Τα παιδιά έστρωσαν τον πωπό τους κάτω επί μήνες, σκέφθηκαν ιδέες, εγραψαν φανταστικά proposals, πήραν το χρήμα από τις Βρυξέλλες και πάνε σφαίρα. Δεν έφαγαν το χρόνο τους να βρίζουν και να περιμένουν κανέναν μπουμπούκο στις χώρες τους. Πήραν την κατάσταση στα χέρια τους, ξέφυγαν και τους βγάζω το καπέλο. Ελληνα ακόμα δεν γνώρισα. Θα περιμένουμε κλαψουρίζοντας τον κάθε μπουμπούκο.

Τί θα πει "έρευνα"? Ποιος θα συλλάβει τις ιδέες? Ποιος θα επεξεργαστεί τις προτάσεις? Ποιος θα διεκδικήσει τα κονδύλια? Εγώ, εσύ και όλοι οι υπόλοιποι μέσα στο forum του gm!!!! Ποιος άλλος διάολος θα στρώσει κώλο κάτω και θα το κάνει για εμάς, αν όχι εμείς οι ίδιοι? Ο Μπουμπούκος? Κι αυτά επίσης τα έχουμε ξαναπεί και μου λες "εσείς οι απ'έξω...". Αυτή είναι η νέα πραγματικότητα, στρώνεις κώλο σαν επιστήμονας και παίρνεις ότι μπορείς! Ποιος θα στα δώσει? Ο Βγενόπουλος επειδή έχεις ωραία μάτια?

Τέλος πάντων, δεν λέω άλλα γιατί στην Ελλάδα μάθαμε αλλιώς, δυστυχώς....

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Τις ιδέες θα τις συλλάβουν, τις προτάσεις θα τις επεξεργαστούν και τα κονδύλια θα τα διεκδικήσουν όλοι όσοι θέλουν να λέγονται σοβαροί επιστήμονες. Τέτοιους, που να έχουν ελληνικό διαβατήριο, έχουμε μπόλικους δόξα το θεό. Μόνο που όλα αυτα για να γίνουν πρεπει να υπάρχουν κάποιες προϋποθέσεις. Τις οποίες προϋποθέσεις όλοι όσοι βρίσκονται εκτός ελλάδας τις θεωρουν αυτονόητες γιατι ειναι αυτονόητες. Οι υπόλοιποι που είναι από τη μέσα πλευρά των συνόρων όσο κώλο και να στρώσουν δε θα καταφέρουν να κάνουν τίποτα. Γιατί? Για δύο λόγους. Πρώτον γιατί εδω δεν υπάρχουν ούτε αυτονόητα ουτε προϋποθέσεις και δευτερον γιατι η τρικλοποδιά ειναι το εθνικό μας σπορ.

Εγω σου λέω πως όλοι εσεις που ειστε ανα τον κόσμο και αντικειμενικα κάνετε σπουδαια πράγματα, γίνεται κάτι και μαζεύεστε στην ελλάδα. Και μαζί με εσας ερχονται και τα εδω "μεγάλα κεφάλια", και στρώνετε τους κώλους σας και ξεκινάτε να κάνετε ακριβως οτι κανατε στις χωρες που ηταν ο καθενας σας. Τι νομίζεις ότι θα γίνει? Θα σου πω εγω. Θα ξαναγυρίσετε πίσω με το ιδιο εισιτήριο και μαζι με εσας και τα 3/4 απο εμάς.

Δεν εχω κατι ουτε με αυτους που επέλεξαν να ειναι εκτος ελλάδος, ουτε με αυτους που επελεξαν να ειναι εντος. Δε μου αρεσει ομως η κριτικη που γίνεται και η απαξίωση μας ότι δεν κανουμε τιποτα όσοι ειμαστε εδω εκτος απο το να γκρινιάζουμε. Και ξέρεις και κάτι? Εμένα η δουλειά μου ειναι να προλαμβάνω και να θεραπεύω. Και τον κώλο μου θα τον στρώσω για να κάνω αυτο όσο το δυνατόν καλύτερα. Δεν είμαι εδω που είμαι για να φέρνω φράγκα. Ουτε στα νοσοκομεία, ουτε στα πανεπιστήμια, ουτε σε κανενα κερατά. Στον Ιπποκράτη ορκίστηκα, όχι στο Σωκράτη :)

(δηλαδη εσυ περίμενες να μην απαντήσω?....πόσο λίγο με ξέρεις :) )

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ποιος θα στα δώσει? Ο Βγενόπουλος επειδή έχεις ωραία μάτια?

Εαν ο Βγενόπουλος ήταν λίγο έξυπνος και επένδυε στα μάτια μου τώρα θα μας χρωστούσαν και δε θα χρωστούσαμε! Όχι επειδη ειμαι μπροστα αλλα εχω πολύ τσακίρικα μάτια :) :) :)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Έχουμε αρπαχτεί άπειρες φορές για ψιλοπράγματα στην Κλινική σου που θα μπορούσατε να λύσετε χαλαρά μεταξύ σας χωρίς να περιμένετε κανέναν.

Για να μη λέμε για τους έξω, πολύ ευχαρίστως να πεταχτούμε την άλλη εβδομάδα απέναντι για 5 λεπτά στη δική μου Κλινική να δεις πως με προσωπικό κόπο των ειδικευόμενων, των πατεράδων τους και 2-3 ειδικευμένων που βοήθησαν, ένας εντελώς άδειος χώρος έγινε ένα κουκλακι χειρουργικό πειραματικό εργαστήριο. Άλλος εφερε τον υδραυλικό πατέρα του, άλλος τον ξυλουργό θείο του, άλλος εφτιαξε τις κλειδαριές, αλλος το aircondition, αλλός που δεν μπορούσε να προσφέρει κάτι άλλο γονάτισε και έτριβε για να φύγει η γλύτσα απί τα πατώματα. Στη συνέχεια, κάποιοι ειδικοί βλέποντας την προσπάθεια φιλοτιμήθηκαν και μας βρήκαν εργαλειάκα να φτιάξουμε σετάκια, έδωσαν βιβλία να φτιαξουμε και μια βιβλιοθηκούλα, κτλ.

Όλα αυτά χωρίς ούτε ένα ευρώ από τη Διοίκηση, την οποία θα περιμέναμε για χρόνια. Όταν το δεις, αν δεν πάθεις πλάκα δέχομαι να μη μου ξαναμιλήσεις :)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Και ξέρεις και κάτι? Εμένα η δουλειά μου ειναι να προλαμβάνω και να θεραπεύω. Και τον κώλο μου θα τον στρώσω για να κάνω αυτο όσο το δυνατόν καλύτερα. Δεν είμαι εδω που είμαι για να φέρνω φράγκα. Ουτε στα νοσοκομεία, ουτε στα πανεπιστήμια, ουτε σε κανενα κερατά. Στον Ιπποκράτη ορκίστηκα, όχι στο Σωκράτη :)

Αυτό δεν υπάρχει πουθενά αλλού στις Δυτικές χώρες και το ξέρεις, ο γιατρός θέλει δεν θέλει πρέπει να βρει τρόπο να φέρει φράγκα και στο νοσοκομείο και στο πανεπιστήμιο.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Έχουμε αρπαχτεί άπειρες φορές για ψιλοπράγματα στην Κλινική σου που θα μπορούσατε να λύσετε χαλαρά μεταξύ σας χωρίς να περιμένετε κανέναν.

Για να μη λέμε για τους έξω, πολύ ευχαρίστως να πεταχτούμε την άλλη εβδομάδα απέναντι για 5 λεπτά στη δική μου Κλινική να δεις πως με προσωπικό κόπο των ειδικευόμενων, των πατεράδων τους και 2-3 ειδικευμένων που βοήθησαν, ένας εντελώς άδειος χώρος έγινε ένα κουκλακι χειρουργικό πειραματικό εργαστήριο. Άλλος εφερε τον υδραυλικό πατέρα του, άλλος τον ξυλουργό θείο του, άλλος εφτιαξε τις κλειδαριές, αλλος το aircondition, αλλός που δεν μπορούσε να προσφέρει κάτι άλλο γονάτισε και έτριβε για να φύγει η γλύτσα απί τα πατώματα. Στη συνέχεια, κάποιοι ειδικοί βλέποντας την προσπάθεια φιλοτιμήθηκαν και μας βρήκαν εργαλειάκα να φτιάξουμε σετάκια, έδωσαν βιβλία να φτιαξουμε και μια βιβλιοθηκούλα, κτλ.

Όλα αυτά χωρίς ούτε ένα ευρώ από τη Διοίκηση, την οποία θα περιμέναμε για χρόνια. Όταν το δεις, αν δεν πάθεις πλάκα δέχομαι να μη μου ξαναμιλήσεις :)

Εγω το είχα καταλάβει ότι τόσο καιρό είσαι στη Μόσχα και δεν το έλεγες :) :) :)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.