Jump to content

Τουρκία: Μεγάλες διαδηλώσεις στην Κωνσταντινούπολη - Άγρια κρατική καταστολή


V for Vendetta

Recommended Posts

Τώρα, ειλικρινά, οι Τούρκοι δεν θεωρώ ότι αποτελούν κίνδυνο για τη χώρα μας. Είναι τόσο διασπασμένο το δικό τους έθνος, που δε μπορούν να ασχοληθούν με το δικό μας. Επίσης, γενικά η τουρκική κοινωνία δεν έχει φιλοπολεμικά αισθήματα, έχει φανεί αρκετές φορές αυτό. Έχω ακούσει με τα αυτία μου ανθρώπους που εξ'επαγγέλματος ασχολούνται με το θέμα, να αναλύουν γιατί ακριβώς δεν υπάρχει κίνδυνος από εκείνη την πλευρά.

Με το να καλλιεργούν τα δικά μας κωπρόσκυλα το κλίμα "οι κακοί Τούρκοι που θα μας την πέσουν ανα πάσα στιγμή" ξέρεις (φαντάζομαι ξερεις! ;) ) πόσοι χλιδάτοι γάμοι στη Βενετία, πόσες βίλες και πόσα εξοχικά χτίστηκαν εις το όνομα "του στρατιωτικού εξοπλισμού και της άμυνας"? Επίσης ξέρεις (ξέρεις, ξέρεις!) πόσα ΖΩΑ βολεύτηκαν στο στρατό και παίρνουν μισθούς ενώ κάθονται στην κυριολεξια (ξερω άτομο που τουλάχιστον 10 μερες κάθε μήνα παίρνει άδεια και πάει στη γκόμενα στας ευρώπας!...και σαν κι αυτον ειναι πολλοί)? Άτομα που κανονικά θα έπρεπε να πληρώνουν γιατί αναπνέουν και μόνο και όχι να πληρώνονται. Κι εγω (κι εσυ και όλοι μας) πάω κάθε μερα σα μ@λ@κ@ς να κοιταω αν μου βάλαν τις εφημεριες που μου χρωστανε απο το Νοέμβριο.

Δεν πειράζει θα σε πάρει αγκαλιά ο Χασαν και θα σου περάσει......

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • Απαντήσεις 63
  • Created
  • Last Reply

Τώρα, ειλικρινά, οι Τούρκοι δεν θεωρώ ότι αποτελούν κίνδυνο για τη χώρα μας. Είναι τόσο διασπασμένο το δικό τους έθνος, που δε μπορούν να ασχοληθούν με το δικό μας. Επίσης, γενικά η τουρκική κοινωνία δεν έχει φιλοπολεμικά αισθήματα, έχει φανεί αρκετές φορές αυτό. Έχω ακούσει με τα αυτία μου ανθρώπους που εξ'επαγγέλματος ασχολούνται με το θέμα, να αναλύουν γιατί ακριβώς δεν υπάρχει κίνδυνος από εκείνη την πλευρά.

Με το να καλλιεργούν τα δικά μας κωπρόσκυλα το κλίμα "οι κακοί Τούρκοι που θα μας την πέσουν ανα πάσα στιγμή" ξέρεις (φαντάζομαι ξερεις! ;) ) πόσοι χλιδάτοι γάμοι στη Βενετία, πόσες βίλες και πόσα εξοχικά χτίστηκαν εις το όνομα "του στρατιωτικού εξοπλισμού και της άμυνας"? Επίσης ξέρεις (ξέρεις, ξέρεις!) πόσα ΖΩΑ βολεύτηκαν στο στρατό και παίρνουν μισθούς ενώ κάθονται στην κυριολεξια (ξερω άτομο που τουλάχιστον 10 μερες κάθε μήνα παίρνει άδεια και πάει στη γκόμενα στας ευρώπας!...και σαν κι αυτον ειναι πολλοί)? Άτομα που κανονικά θα έπρεπε να πληρώνουν γιατί αναπνέουν και μόνο και όχι να πληρώνονται. Κι εγω (κι εσυ και όλοι μας) πάω κάθε μερα σα μ@λ@κ@ς να κοιταω αν μου βάλαν τις εφημεριες που μου χρωστανε απο το Νοέμβριο.

Δεν πειράζει θα σε πάρει αγκαλιά ο Χασαν και θα σου περάσει......

Εχει κι ο Χασάν τη χάρη του, μη νομίζεις! Βέβαια φαντάζομαι τις "χάρες" της Σβετλάνας και της Ταμίλας μάλλον δε θα τις έχει αλλα με οτι βολεύεται ο καθενας. Φαντάζομαι εσυ θα ξέρεις καλύτερα!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Τώρα, ειλικρινά, οι Τούρκοι δεν θεωρώ ότι αποτελούν κίνδυνο για τη χώρα μας. Είναι τόσο διασπασμένο το δικό τους έθνος, που δε μπορούν να ασχοληθούν με το δικό μας. Επίσης, γενικά η τουρκική κοινωνία δεν έχει φιλοπολεμικά αισθήματα, έχει φανεί αρκετές φορές αυτό. Έχω ακούσει με τα αυτία μου ανθρώπους που εξ'επαγγέλματος ασχολούνται με το θέμα, να αναλύουν γιατί ακριβώς δεν υπάρχει κίνδυνος από εκείνη την πλευρά.

Με το να καλλιεργούν τα δικά μας κωπρόσκυλα το κλίμα "οι κακοί Τούρκοι που θα μας την πέσουν ανα πάσα στιγμή" ξέρεις (φαντάζομαι ξερεις! ;) ) πόσοι χλιδάτοι γάμοι στη Βενετία, πόσες βίλες και πόσα εξοχικά χτίστηκαν εις το όνομα "του στρατιωτικού εξοπλισμού και της άμυνας"? Επίσης ξέρεις (ξέρεις, ξέρεις!) πόσα ΖΩΑ βολεύτηκαν στο στρατό και παίρνουν μισθούς ενώ κάθονται στην κυριολεξια (ξερω άτομο που τουλάχιστον 10 μερες κάθε μήνα παίρνει άδεια και πάει στη γκόμενα στας ευρώπας!...και σαν κι αυτον ειναι πολλοί)? Άτομα που κανονικά θα έπρεπε να πληρώνουν γιατί αναπνέουν και μόνο και όχι να πληρώνονται. Κι εγω (κι εσυ και όλοι μας) πάω κάθε μερα σα μ@λ@κ@ς να κοιταω αν μου βάλαν τις εφημεριες που μου χρωστανε απο το Νοέμβριο.

Δεν πειράζει θα σε πάρει αγκαλιά ο Χασαν και θα σου περάσει......

Εχει κι ο Χασάν τη χάρη του, μη νομίζεις! Βέβαια φαντάζομαι τις "χάρες" της Σβετλάνας και της Ταμίλας μάλλον δε θα τις έχει αλλα με οτι βολεύεται ο καθενας. Φαντάζομαι εσυ θα ξέρεις καλύτερα!

Βλεπεις λοιπόν πιο είναι το πρόβλημα; Μπερδεύεις την πολιτική με τα απωθημένα σου........

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Τώρα, ειλικρινά, οι Τούρκοι δεν θεωρώ ότι αποτελούν κίνδυνο για τη χώρα μας. Είναι τόσο διασπασμένο το δικό τους έθνος, που δε μπορούν να ασχοληθούν με το δικό μας. Επίσης, γενικά η τουρκική κοινωνία δεν έχει φιλοπολεμικά αισθήματα, έχει φανεί αρκετές φορές αυτό. Έχω ακούσει με τα αυτία μου ανθρώπους που εξ'επαγγέλματος ασχολούνται με το θέμα, να αναλύουν γιατί ακριβώς δεν υπάρχει κίνδυνος από εκείνη την πλευρά.

Με το να καλλιεργούν τα δικά μας κωπρόσκυλα το κλίμα "οι κακοί Τούρκοι που θα μας την πέσουν ανα πάσα στιγμή" ξέρεις (φαντάζομαι ξερεις! ;) ) πόσοι χλιδάτοι γάμοι στη Βενετία, πόσες βίλες και πόσα εξοχικά χτίστηκαν εις το όνομα "του στρατιωτικού εξοπλισμού και της άμυνας"? Επίσης ξέρεις (ξέρεις, ξέρεις!) πόσα ΖΩΑ βολεύτηκαν στο στρατό και παίρνουν μισθούς ενώ κάθονται στην κυριολεξια (ξερω άτομο που τουλάχιστον 10 μερες κάθε μήνα παίρνει άδεια και πάει στη γκόμενα στας ευρώπας!...και σαν κι αυτον ειναι πολλοί)? Άτομα που κανονικά θα έπρεπε να πληρώνουν γιατί αναπνέουν και μόνο και όχι να πληρώνονται. Κι εγω (κι εσυ και όλοι μας) πάω κάθε μερα σα μ@λ@κ@ς να κοιταω αν μου βάλαν τις εφημεριες που μου χρωστανε απο το Νοέμβριο.

Δεν πειράζει θα σε πάρει αγκαλιά ο Χασαν και θα σου περάσει......

Εχει κι ο Χασάν τη χάρη του, μη νομίζεις! Βέβαια φαντάζομαι τις "χάρες" της Σβετλάνας και της Ταμίλας μάλλον δε θα τις έχει αλλα με οτι βολεύεται ο καθενας. Φαντάζομαι εσυ θα ξέρεις καλύτερα!

Βλεπεις λοιπόν πιο είναι το πρόβλημα; Μπερδεύεις την πολιτική με τα απωθημένα σου........

Μάλλον εσυ τα μπέρδεψες εξ αρχής συνάδελφε :) μιλώντας για "Χασάν" και "αγκαλιές". Οπότε και η δική μου απάντηση ήταν στο ίδιο ειρωνικό ύφος.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Αντιεθνικός από ποιά άποψη, πιστεύεις; Γιατί η συγκρότηση του ΕΑΜ και στη συνέχεια οι αγώνες στον εμφύλιο (κι αυτό ήταν μετά το '45), είναι, κατά τη γνώμη μου, η ύψιστη εκδήλωση πατριωτισμού. Βέβαια, μην κάνουμε το λάθος να συγχέουμε το ΚΚΕ το τωρινό με το ΚΚΕ της δεκαετίας του '40.

Όσο για το ΣΥΡΙΖΑ.... αυτοί προβάλλουν έναν διεθνισμό του κώλου, οπότε από δαύτους θα ακούσεις πολλά περίεργα.. Δε νομίζω ότι είναι εκ πεποιθήσεως αντιεθνικοί, απλά είναι βλάκες, και προσπαθούν να εντυπωσιάσουν με όλες μα όλες τις σημαίες της υφηλίου στις διαδηλώσεις τους (πλην της ελληνικής, βεβαίως, βεβαίως!). Σαφώς και βαδίζουν σε δρόμο κατά του λαού, αυτό δεν το συζητώ. Δες το όλο πλασάρισμα του Τσίπρα ως νέου Ανδρέα και θα καταλάβεις τι εννοώ...

Τελικά, σε αυτή τη χώρα, το "αντιεθνικός" θέλει κουβέντα! Μάλλον το όλο κομματικό κατεστημένο είναι κατά του ελληνικού έθνους, αφού όλοι τους αφήνουν το λαό μας να βουλιάζει σε αυτή την τραγική κατάσταση, χωρίς να του προτείνουν καμία λύση. Παλλαϊκό μέτωπο χρειαζόμαστε τώρα και οι άνθρωποι, σε μεγάλο βαθμό, το αντιλαμβάνονται.

Τώρα, ειλικρινά, οι Τούρκοι δεν θεωρώ ότι αποτελούν κίνδυνο για τη χώρα μας. Είναι τόσο διασπασμένο το δικό τους έθνος, που δε μπορούν να ασχοληθούν με το δικό μας. Επίσης, γενικά η τουρκική κοινωνία δεν έχει φιλοπολεμικά αισθήματα, έχει φανεί αρκετές φορές αυτό. Έχω ακούσει με τα αυτία μου ανθρώπους που εξ'επαγγέλματος ασχολούνται με το θέμα, να αναλύουν γιατί ακριβώς δεν υπάρχει κίνδυνος από εκείνη την πλευρά.

Α, όσο για τους κεμαλιστές που λες... τι να σου πω.. πάντως χρυσαύγουλα και άλλα φασισταριά υπήρχαν και στις δικές μας πλατείες, χωρίς αυτό να σημαίνει κάτι. Ο κόσμος τους είχε γραμμένους εκεί που δεν πιάνει μελάνι... Θέλω να πω, πάντα θα υπάρχουν αντιδραστικές μειονότητες, που όμως δεν αντιπροσωπεύουν τη διάθεση του κόσμου.

Τέλος, η ερώτηση στην οποία απαντήσατε ήταν ρητορική. :) Γνωρίζω την απάντηση, απλά ήθελα να δω και τις δικές σας απόψεις επί του θέματος.

Θα προσπαθήσω να επαναφέρω την σοβαρότητα απαντώντας σε αυτό το ενδιαφέρον σχόλιο, παρακάμπτοντας τα απωθημένα του καθενό.

Λοιπον homoglobin θα συμφωνήσω στο το το τι είναι αντιεθνική στάση είναι δυσκολο να διευκρινιστεί. Εγώ θα θεωρούσα οτι το να παραχωρείς εθνική κυριαρχία υπόκειται στον παραπάνω όρο.

Για τα υπόλοιπα που για την Τουρκία δεν συμφωνώ. Το τι κάνει ο Τουρκικός στρατός δεν έχει καμμία σημασία με το τι αισθάνεται ο τουρκικός λαός για τους γείτονες. Δεν γνωρίζεις πως θα αντιδρούσε ο λαός της Τουρκίας σε περίπτωση που θα προκαλούνταν από μια ψεύτικη προβοκάτσια των πολιτικών της. Ιστορικό παράδειγμα έχουμε με τα γεγονότα στο σπίτι του Κεμάλ και στο Κυπριακό το 55-59. Από το 74 και μετά έχει φανεί οτι η Τουρκία χρησιμοποιώντας τις ένοπλες δυνάμεις της παίρνει ό,τι ακριβώς θέλει, και προσωπικά δεν είδα να εναντιώνεται ο λαός της σε αυτό. Δεν λέω οτι είναι πολεμοχαρείς. Απλά παίρνει αυτό που θέλει, όταν θέλει με τον τρόπο που πρέπει και μάλιστα προς ώφελος του λαού της, πχ το Αιγαίο, χωρίς ο λαός να παραπονείται από τα ωφέλη. Συνεπώς, κίνδυνος από την Τουρκία υπάρχει στο βαθμό που βρίσκει αντίσταση σε αυτό που θέλει. Ένας με στοιχειώδη τριβή σε ιστορικά γεγονότα μπορεί να το καταλάβει. Εαν θεωρεί κάποιος οτι με το να παραχωρούμε τα πάντα στον γείτονα, αυτό θα μας βγει σε καλό τότε ας συνεχίσει να αποβλακώνεται με τον "Σουλεϊμάν" και να κάνει τον χαζοτουρίστα στην Τουρκία..... Λυπάμαι αλλά η βλακεία είναι ανίκητη.

Όσον αφορά τις διαδηλώσεις ξαναλέω οτι μάλλον είναι σύγκρουση των κεμαλιστών(κοσμικών) και ισλαμιστών. Υπό τον Ερντογάν η Τουρκία έκανε πολλά βήματα προς υπέρ του Ισλαμικού χαρακτήρα της. Ειδικά με την πρόσφατη προσπάθεια να περιορίσει την κατανάλωση αλκοόλ.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Τι να σου πω, μάλλον στα της Τουρκίας έχουμε διαφορετικές απόψεις. Τέλος πάντων, ο καιρός θα δείξει. Σίγουρα είναι πολύ σοβαρά γεγονότα, ενδεχομένως να έχουν και διεθνή αντίκτυπο, αλλά όταν εδώ καίγεται ο κώλος μας, πρέπει εστιάσουμε περισσότερο στη δική μας πραγματικότητα!

Όσο για την παραχώρηση της εθνικής κυριαρχίας κι εγώ εκεί ακριβώς το πήγαινα! Ουδείς εκ των κομματικών σχηματισμών εναντιώνεται και όλοι περί άλλων τυρβάζουν. Είτε αποσιωπούν το θέμα, είτε λένε "δεν είναι αυτό το θέμα", είτε σκοπίμως διαστρέφουν την έννοια του έθνους και της εθνικής κυριαρχίας, όπως κατά κόρον κάνουν οι λίαν ανθέλληνες χρυσαυγίτες. Ειλικρινά, ο μόνος τρόπος για γλιτώσουμε τη χώρα μας είναι ένα παλλαϊκό μέτωπο. Εάν χωριστούμε πάλι σε δεξιούς και αριστερούς, θα οδηγηθούμε στην ολοκληρωτική κατάρευση. Ο λαός είναι λαός, δεν έχει τίποτε να τον χωρίζει επί της ουσίας. Διατηρούμε φυσικά τις ιδεολογίες και τις αξίες μας, αλλά δεν τις βάζουμε πάνω από τον τελικό σκοπό μας. Προσωπικά, θεωρώ τον εαυτό μου κομμουνίστρια, όμως δεν θα έχω κανένα απολύτως πρόβλημα να συνεργαστώ με ανθρώπους συντηρητικότερους από εμένα, εφ'όσον συμφωνούμε σε ορισμένα, πολύ συγκεκριμένα, βασικά προτάγματα. Αυτό πιτεύω πρέπει να είναι το σκεπτικό μας από εδώ και πέρα. Διαφορετικά.... ζήτω που καήκαμε!

Όσο για το τι θα κάνουμε "μετά", εάν δηλαδή καταφέρουμε να σωθούμε από την καταστροφή που έρχεται, εμείς θα το αποφασίσουμε στο κάτω κάτω...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Στις περιπτώσεις που προϋπάρχουν εθνικά μίση είναι πανευκολο να προκαλέσεις εντάσεις μεταξύ δύο κρατών και δύο λαών. Το ξέρουν οι πολιτικοί μας, το ξέρουν οι πολιτικοί τους, το ξέρουν οι ισχυρές δυνάμεις. Οι Τούρκοι προσφάτως δοκίμασαν τα όριά τους κι έφαγαν δύο τρελλές σφαλιάρες, από Ισραηλινούς και "Σύριους", προφανώς τους Ρώσσους δηλαδή. Οι γείτονες είχαν την τύχη να κυβερνώνται τα τελευταία χρόνια από έναν αρκετό ικανό πολιτικό, κατά γενική ομολογία. Τώρα αν προσφάτως άρχισε να το χάνει, ή αν τον ωθούν στο να χάνει το παιχνίδι, θα το δούμε σύντομα. "Βαθύ κράτος" στην Τουρκία σήμερα δεν νομίζω πως υπάρχει, τα πάντα ελέγχονται από την Κυβέρνηση.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

να και οι παραπλευρες συνεπειες

http://www.tovima.gr/world/article/?aid=516054

Δήμαρχος Κωνσταντινούπολης: Τώρα πώς θα διεκδικήσουμε τους Ολυμπιακούς του 2020;

Οι βίαιες συγκρούσεις που συγκλόνισαν την Κωνσταντινούπολη τις περασμένες ημέρες θα είναι δύσκολο να εξηγηθούν στην Διεθνή Ολυμπιακή Επιτροπή (IOC), δήλωσε ο δήμαρχος της Πόλης Καντίρ Τομπάς, χαρακτηρίζοντας την απόσυρση των δυνάμεων της αστυνομίας «αργοπορημένη κίνηση».
«Όσο ο δήμαρχος της Κωνσταντινούπολης αντιμετωπίζει ένα τέτοιο συμβάν, το γεγονός ότι ολόκληρος ο κόσμος παρακολουθεί με λυπεί. Τι εξήγηση θα δώσουμε; Με τι αξιώσεις θα μπορέσουμε να διεκδικήσουμε τους Ολυμπιακούς Αγώνες του 2020;» είπε ο Τομπάς μιλώντας στο ιδιωτικό κανάλι NTV. Ο 68χρονος Τοπμπάς είναι αρχιτέκτονας και θεολόγος και ανήκει πολιτικά στο κυβερνητικό Κόμμα Δικαιοσύνης και Ανάπτυξης του Τούρκου πρωθυπουργού Ρετζέπ Ταγίπ Ερντογάν.

...............

.............

.............

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ναι.... τρομερή συνέπεια.... Δε θα διεκδικήσουν τη θέση σε ένα διεθνές (και καταχρεωστικό) πανηγύρι.. Κλασσική προπαγάνδα για κουτορνίθια....

Oh, mon Dieu.... Quelle catastrophe!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

για σενα μπορει να ειναι ενα παναγυρι , για μενα μια εμπορευματοποιημενη αθλητικη γιορτη για τον διπλα αδιαφορο

αλλα για καποιους στην Κων/πολη, το Τοκιο , την Μαδριτη σημαινει "πολλα" οποτε ναι ειναι μια σημαντικη συνεπεια ναχασουν τους αγωνες απο ενα τετοιο γεγονος.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Το για ποιούς σημαίνει τι είναι, εντελώς σχετικό. Για τον κόσμο που αυτή τη στιγμή είναι στους δρόμους πάντως, δε νομίζω ότι σημαίνει κάτι, ούτε ότι οι συνέπειες για αυτούς θα είναι σοβαρές. Όπως δε σήμαινε, εν τέλει, και για εμάς το αντίστοιχο γεγονός. Μας είχαν πρήξει με την "αύξηση του τουρισμού" κλπ κλπ... και πού οδηγηθήκαμε; χρεωθήκαμε κι άλλο.

Θέλω να πω ότι αυτή η δήλωση είναι του ιδίου πνεύματος με εκείνη για την "αμαύρωση" του τουρισμού μας από τις διαμαρτυρίες στην Ακρόπολη. Επιπέδου Πρετεντέρη.....

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Με τον Ερντογάν το πάνω μέρος της πλατείας συντάγματος,dr yeorgios,sjjggst.Ενοχλημένοι από τον πρωταγωνιστικό ρόλο του ΚΚ Τουρκίας οι εθνικιστές (αλλά και οι ρεφορμιστές,οπορτουνιστές)του φόρουμ και της πλατείας.
Οι ναζί υπερασπίζονται τον Ερντογάν!

Οι νεοναζί της Χρυσής Αυγής υπερασπίζονται τον Ερντογάν! Δεν είναι αστείο. Κάθε άλλο, είναι απολύτως λογικό με βάση τα συμφέροντα που διαχρονικά υπερασπίζονται οι ναζί, το μεγάλο κεφάλαιο και την πολιτική του εξουσία όπου Γης. Σε ανάρτηση στην ιστοσελίδα τους καταγγέλλουν το ΚΚΕ και άλλους ως «αμερικανοκομμουνιστές και μάλιστα με... περικεφαλαία» επειδή οι Ελληνες κομμουνιστές στηρίζουν τον αγώνα του τουρκικού λαού. Συνεχίζουν οι νεοναζί την αρλουμπολογία τους ενάντια στο ΚΚΕ: «Και πώς θα μπορούσαν να πράξουν διαφορετικά άλλωστε, αφού το ΚΚ Τουρκίας παίζει πρωταγωνιστικό ρόλο στη στημένη εξέγερση, παίζοντας το ρόλο του μαντρόσκυλου των κεμαλικών και κατ' επέκταση των δυνάμεων που κρύβονται πίσω από την αναταραχή, δηλαδή των αμερικανοκομμουνιστών».

Ιδια παπαγαλάκια του Ερντογάν, οι εν Ελλάδι νεοναζί σπεύδουν λοιπόν να μιλήσουν για «στημένη εξέγερση» και κάποιες «δυνάμεις» που «κρύβονται πίσω από την αναταραχή» αναπαράγοντας ακριβώς το λεξιλόγιο που χρησιμοποιούν τα επιτελεία του τουρκικού πρωθυπουργικού γραφείου. Να στηρίξουν στην πράξη το καθεστώς Ερντογάν και την ευρεία επιχείρηση άγριας καταστολής κατά του λαού, αποσιωπώντας ότι πρόκειται για μια μορφή γενικευμένης αντίδρασης, όπου συμμετέχουν εργατικές, λαϊκές δυνάμεις, ενάντια στην αντιλαϊκή πολιτική της τουρκικής κυβέρνησης, που προωθεί ανάπτυξη για το κεφάλαιο, βαθαίνει τις ταξικές ανισότητες στην Τουρκία, συνοδεύεται από μισθούς πείνας κι εξαθλίωση για τα λαϊκά στρώματα και ιδιωτικοποιήσεις. Δεν το κάνουν τυχαία οι χρυσαυγίτες. Τέτοια πολιτική υπηρετούν κι εδώ, στην Ελλάδα, αυτή που προωθεί τα συμφέροντα του μεγάλου κεφαλαίου. Και το ίδιο υποταγμένο μπρος στο μεγάλο κεφάλαιο θέλουν και τον ελληνικό λαό.

ΑΠΟ ΤΗ ΣΥΓΚΕΝΤΡΩΣΗ ΤΟΥ ΚΚΕ ΓΙΑ ΤΗΝ ΚΑΤΑΣΤΟΛΗ ΣΤΗΝ ΤΟΥΡΚΙΑ ΣΤΗ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ

ΡΙΖΟΣΠΑΣΤΗΣ

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Κανείς δεν ενοχλείται από τον πρωταγωνιστικό ρόλο του ΚΚ Τουρκίας, ή του ΚΚ Ελλάδας ή κανενός άλλου πολιτικού σχηματισμού. Το ταυτόχρονο ξέσπασμα φοβερών οικονομικών προβλημάτων στο ευρωπαϊκό τόξο της Μεσογείου (Πορτογαλία, Ισπανία, Ιταλία, Ελλάδα, Κύπρος) μαζί με τις "αυθόρμητες" λαϊκές εκρήξεις του μουσουλμανικού Μεσογειακού τόξου (Αλγερία, Τυνησία, Λιβύη, Αίγυπτος, Συρία) κάνει τον οποιονδήποτε να είναι επιφυλακτικός στην περίπτωση της Τουρκίας. Σαν πολύς σαματάς δεν μαζεύτηκε στη γειτονιά μας για να θεωρηθεί "αθώος" και "τυχαίος"?

Και ο Ερντογάν μια χαρά ηγέτης ήταν τα τελευταία χρόνια για την Τουρκία, σε σχέση με τους αστείους προκατόχους του (Γιλμάζ, Τσιλέρ, Ερμπακάν, Γκιουλ).

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Επίσης είναι γνωστό το ότι το ΠΑΣΟΚ χρησιμοποίησε το Υπουργείο Εθνικής Άμυνας ως ένα τιμητικό πόστο για τον χαμένο της εκάστοτε εσωκομματικής μάχης, ώστε να κάνει μια τελευταία γερή μπάζα και να εξασφαλίσει τα γηρατιά του. Έτσι βρέθηκαν σε αυτό το Υπουργείο Τσοχατζόπουλος, Παπαντωνίου, Βενιζέλος κτλ.

Άλλο είναι όμως αυτό κι άλλο το ότι η Ελλάδα δεν έχει γύρω γύρω γείτονες όπως η Ελβετία, το Λουξεμβούργο και το Βέλγιο. Όλοι οι γείτονές μας, με καμία απολύτως εξαίρεση, έχουν αποδειχθεί ιστορικά άσπονδοι φίλοι και σε αρκετές περιπτώσεις μανιασμένοι εχθροί. Κι ακόμα κινούνται σε πολλούς τομείς ιδιαίτερα ύπουλα ώστε να αποκομίσουν μελλοντικά οφέλη. Ακόμα και κάποιοι που δεν μας είχαν απασχολήσει τα τελευταία 30 χρόνια, όπως κάνει δυστυχώς πολύ έντονα τώρα τελευταία η Αίγυπτος για παράδειγμα, για τους γνωρίζοντες.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Συνάδελφοι,εθνικιστικές δυνάμεις καλλιεργούν την ανοιχτή επιθετικότητα απέναντι στους λαούς της περιοχής.Καλλιεργούν το μίσος.Θέλουν τον ελληνικό λαό τσακισμένο να σέρνεται σε πολέμους για τα συμφέροντα των καπιταλιστών.Πρέπει να απομονωθούν απ'τους νέους και τους εργαζόμενους.
Οι λαοί της Τουρκίας και της Ελλάδας έχουν τους ίδιους εχθρούς: το διεθνές ιμπεριαλιστικό κεφάλαιο και την ντόπια αστική καπιταλιστική τάξη!
O ΣΟΥΛΕΪΜΑΝ ΣΤΙΣ ΔΙΑΔΗΛΩΣΕΙΣ ΤΗΣ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΥΠΟΛΗΣ
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ΤΟΥΡΚΙΑ
Συσσωρευμένη λαϊκή οργή εκφράζουν οι μαζικές διαδηλώσεις

Παρά την κρατική καταστολή από την κυβέρνηση Ερντογάν συνεχίζονται μαχητικά οι κινητοποιήσεις

Με σύνθημα «Δε σκύβουμε το κεφάλι», οι διαδηλώσεις που ξεκίνησαν από την πλατεία Ταξίμ απλώθηκαν σε όλη την Τουρκία και συνεχίζονται από την Παρασκευή 31 Μάη. Μερικές μέρες πριν διαδηλωτές που ήταν αντίθετοι στα σχέδια της κυβέρνησης του Κόμματος Δικαιοσύνης και Ανάπτυξης (ΑΚΡ) για τη λεγόμενη «ανάπλαση» της πλατείας Ταξίμ, που προέβλεπε καταστροφή του πάρκου Γκεζί - ενός από τους τελευταίους πνεύμονες της πόλης των 17 εκατομμυρίων κατοίκων - για την ανέγερση εμπορικού κέντρου και οθωμανικού μνημείου, είχαν κατασκηνώσει στην περιοχή, εμποδίζοντας τις μπουλντόζες να προχωρήσουν. Την Παρασκευή, στις 5 το πρωί, οι δυνάμεις καταστολής επενέβησαν για να διαλύσουν τους διαδηλωτές, με εξαιρετική αγριότητα. Η βίαιη επέμβαση κατά των διαδηλωτών άναψε τη «σπίθα» μίας γενικευμένης αντίδρασης απέναντι στην πολιτική του Τούρκου πρωθυπουργού, Ρετζέπ Ταγίπ Ερντογάν, η οποία συνεχίζεται επί σειρά ημερών, με μαζικές κινητοποιήσεις σε όλη τη χώρα. Κινητοποιήσεις που εκφράζουν τη συσσωρευμένη λαϊκή οργή απέναντι στον αυταρχισμό, στην κρατική βία, στην προσπάθεια ισλαμοποίησης της κοινωνικής ζωής με στόχο τη χειραγώγηση του λαού, μέσω της θρησκείας, και στην ακόμα μεγαλύτερη περιστολή δικαιωμάτων και ελευθεριών και ταυτόχρονα στα οξυμένα λαϊκά προβλήματα που συνοδεύουν την καπιταλιστική ανάπτυξη.

«Μωσαϊκό» διαδηλωτών

Εκατομμύρια άνθρωποι, νέοι, εργαζόμενοι, δυσαρεστημένοι από την κυβέρνηση Ερντογάν, βρέθηκαν στους δρόμους 67 τουρκικών πόλεων για να καταγγείλουν την κυβερνητική πολιτική, παρά την αγριότητα της κρατικής καταστολής. Καταστολή η οποία είχε ως αποτέλεσμα τρεις άνθρωποι να χάσουν τη ζωή τους και περισσότεροι από 4.000 να τραυματιστούν, εκ των οποίων αρκετοί σοβαρά, με τραύματα στο κεφάλι, φέροντας σοβαρά κατάγματα από δακρυγόνα, ρόπαλα, αντλίες νερού, πλαστικές σφαίρες και χειροβομβίδες κρότου - λάμψης, ενώ 10 άνθρωποι έχουν τυφλωθεί. Δυνάμεις καταστολής, ένστολοι και μη, αλλά και, σύμφωνα με καταγγελίες, αντικαθεστωτικοί που δρουν στη Συρία και έχουν περάσει τα σύνορα, κινήθηκαν εναντίον των διαδηλωτών με κάθε μέσο, ακόμα και με αληθινά πυρά.

Η μαζικότητα και η διάρκεια των διαδηλώσεων - ανεξάρτητα το πού θα οδηγήσουν τελικά - άλλαξαν το τοπίο στην Τουρκία, δίνοντας ένα «χτύπημα» στο φόβο που κυριαρχούσε.

Ο Ερντογάν, οι ΗΠΑ και η ΕΕ

Ο Ρ. Ερντογάν από την πρώτη μέρα μίλησε για «εξτρεμιστικά στοιχεία», ακόμα και «τρομοκράτες από το εξωτερικό» που υποκινούν τις κινητοποιήσεις, λέγοντας ότι η κυβέρνησή του πασχίζει για την «ανάπτυξη» και την «ενίσχυση της δύναμης και του ρόλου της Τουρκίας», δηλώνοντας ανυποχώρητος στα σχέδιά του για την πλατεία Ταξίμ, ενώ ανακοίνωσε την πρόθεσή του να κατεδαφίσει το πολιτιστικό κέντρο «Κεμάλ Ατατούρκ» στην περιοχή, για την οικοδόμηση μιας «μοντέρνας όπερας». Ο Τούρκος πρωθυπουργός επέμεινε στις θέσεις του και μετά την περιοδεία του στη Βόρεια Αφρική, λέγοντας ότι οι διαδηλώσεις «πρέπει να σταματήσουν», ενώ μιλώντας στη Διάσκεψη της Κωνσταντινούπολης, την Παρασκευή, επέπληξε την ΕΕ και τις ΗΠΑ γιατί δεν είχαν την ίδια αντίδραση στις κινητοποιήσεις για το «Καταλάβατε τη Γουόλ Στριτ», όπου έχασαν τη ζωή τους 17 άνθρωποι, ή αντίστοιχα περιστατικά στις ευρωπαϊκές πρωτεύουσες. Παράλληλα «είδε» στις κινητοποιήσεις προσπάθεια υπονόμευσης και της ειρηνευτικής διαδικασίας στο Κουρδικό, ενώ έστρεψε τα πυρά του ενάντια σε όσους δε θέλουν την «ισχυροποίηση» της Τουρκίας.

Πιο συγκαταβατικοί εμφανίστηκαν στις δηλώσεις τους ο Τούρκος Πρόεδρος, Αμπντουλάχ Γκιουλ, και ο αντιπρόεδρος της κυβέρνησης, Μπουλέντ Αρίντς, με προσπάθεια να διαχωρίσουν τους «εξτρεμιστές» από τους «ειρηνικούς διαδηλωτές», εκφράζοντας και τις αντιθέσεις στο εσωτερικό του ΑΚΡ.

Η αστική τάξη της Τουρκίας επιδιώκει να διαδραματίσει αναβαθμισμένο ρόλο στον τομέα της Ενέργειας στην Ανατολική Μεσόγειο και στους δρόμους μεταφοράς με τα δίκτυα αγωγών, που ξεκινάνε από την Ασία και φτάνουν στην ΕΕ, και στα ιμπεριαλιστικά σχέδια στην περιοχή της Μέσης Ανατολής, όπου συμμετέχει ενεργά στη στήριξη των αντικαθεστωτικών στη Συρία. Παράλληλα επιχειρεί παρέμβαση στο Παλαιστινιακό.

Δεδομένων των ανταγωνισμών και των ισορροπιών των ιμπεριαλιστικών κέντρων όπου συμμετέχει και η Τουρκία, οι διαδηλώσεις στην Τουρκία προκάλεσαν την αντίδραση τόσο από τις ΗΠΑ, όσο και από την ΕΕ, που καταδίκασαν υποκριτικά την «υπέρμετρη αστυνομική βία», εκφράζοντας στην πραγματικότητα την ανησυχία τους για ενδεχόμενη αμφισβήτηση των σχεδίων, με το λαό να έχει πρωταγωνιστικό ρόλο. Γι' αυτό και διαφαίνεται η τάση να θέλουν να περιορίσουν τον Ερντογάν. Αλλωστε, πάντα αξιοποιούν τις ενδοαστικές κόντρες που είναι φανερές στις εξελίξεις στην Τουρκία. Αυτές εκφράστηκαν με την αντίθεση «ισλαμιστές - κεμαλιστές», που είναι έντονη στις αναλύσεις που γίνονται από διάφορα κέντρα για το λαϊκό ξέσπασμα στην Τουρκία. Αλλωστε, όλα τα κόμματα της αντιπολίτευσης συμμετέχουν στις διαδηλώσεις. Επομένως, υπάρχει έντονη κόντρα στο αστικό πολιτικό σύστημα της Τουρκίας.

Πολλά ανοιχτά μέτωπα στο εσωτερικό

Στο εσωτερικό τα ανοιχτά μέτωπα του Ρ. Ερντογάν είναι πολλά. Το αστικό πολιτικό σύστημα στην Τουρκία διαχειρίζεται την καπιταλιστική οικονομία με την οποία ο τουρκικός στρατός έχει άμεση σχέση αφού μεγάλο κομμάτι καπιταλιστικής ιδιοκτησίας ανήκει σ' αυτόν. Αυτό επηρεάζει αντικειμενικά τις εξελίξεις στην οικονομία, αλλά και τις επιλογές για την ανάπτυξή της, τις συμμαχίες της, τον προσανατολισμό της κ.λπ. Τα τελευταία χρόνια η κυβέρνηση Ερντογάν είχε αρκετές παρεμβάσεις στο στρατό, που ταυτίζεται ιστορικά με τον «κεμαλισμό». Ηρθε σε αντίθεση με τμήματα του στρατού με την υπόθεση «Εργκένεγκον», που εμφανίστηκε ως «σύσταση παραστρατιωτικής οργάνωσης με στόχο τη δημιουργία εντάσεων και την πραξικοπηματική ανατροπή του ΑΚΡ». Η ηγεσία του στρατού αντικαταστάθηκε πλήρως. Παράλληλα, το ρήγμα στην τουρκική αστική τάξη ενισχύεται και από την προσπάθεια δίωξης των αστών του λεγόμενου «κεμαλικού καθεστώτος». Υπήρξαν αντιπαραθέσεις και συγκρούσεις με πολιτικούς αντιπάλους του Τούρκου πρωθυπουργού, από το Δικαστικό Σώμα, την πανεπιστημιακή κοινότητα, με κάποια ΜΜΕ και όποιον ασκούσε κριτική στην κυβερνητική πολιτική.

Η αντίδραση της μερίδας της αστικής τάξης που βρέθηκε να χάνει από τους ευνοούμενους επιχειρηματίες που στηρίζουν τον Ερντογάν ήταν αναμενόμενη και φαίνεται ότι εκφράζεται σε ένα βαθμό και με την προσπάθεια χειραγώγησης των κινητοποιήσεων. Σε αυτό το πλαίσιο εκδηλώνεται η προσπάθεια του Ρεπουμπλικανικού Λαϊκού Κόμματος (CHP), που εκπροσωπεί τους παραδοσιακούς «κεμαλιστές», κόμμα σοσιαλδημοκρατικής διαχείρισης, και άλλων αστικών πολιτικών δυνάμεων να «κεφαλαιοποιήσουν» τη λαϊκή οργή απέναντι στην κυβερνητική πολιτική προς όφελός τους. Σε αυτό το πλαίσιο είναι αξιοσημείωτη η είδηση ότι «υποστηρικτές» των διαδηλώσεων της πλατείας Ταξίμ συγκέντρωσαν 100.000 δολάρια, μέσα σε πέντε μέρες, μέσω διαδικτύου, προκειμένου να πληρώσουν καταχώριση στους «Νιου Γιορκ Τάιμς» στην οποία επιχειρούν να «εξηγήσουν» τι συμβαίνει στην Τουρκία, υπογράφοντας ως «Δημοκρατικό Κίνημα του Γκεζί».

Οι διαδηλώσεις, παρότι η διάρκεια και η μαζικότητά τους αιφνιδίασαν, δεν ήταν «κεραυνός εν αιθρία». Ο δανεισμός λαϊκών νοικοκυριών και η δυσκολία αποπληρωμής δανείων, η επίθεση σε εργασιακά και ασφαλιστικά δικαιώματα, οι εξελίξεις στη Συρία και οι επιθέσεις στο Ρέιχανλι, που είχαν ως αποτέλεσμα περισσότερους από 100 νεκρούς, αλλά και ζητήματα δημοκρατικών ελευθεριών, ζητήματα σημαντικά, αλλά που αξιοποιούνται ως αιχμή της πάλης μικροαστικών στρωμάτων, τμημάτων της σπουδάζουσας νεολαίας, κ.λπ., φαίνεται πως κυριάρχησαν στην αντιπαράθεση με την πολιτική της κυβέρνησης Ερντογάν. Επίσης αντιδράσεις προκαλούν τα σχέδια για τα «μεγάλα έργα», της τρίτης γέφυρας του Βοσπόρου, του τρίτου αεροδρομίου, αλλά και του καναλιού, που είχε ανακοινώσει ο Ερντογάν, που θα ενώσει το Βόσπορο με τη Μαύρη Θάλασσα με τραγικές συνέπειες στο περιβάλλον, δίνοντας πακτωλό χρημάτων στο κεφάλαιο.

Πρέπει να συνυπολογίσουμε επίσης το ρόλο της Τουρκίας στην περιοχή, στα πλαίσια της συμμετοχής της στο ΝΑΤΟ και στο σχέδιο Μεγάλη Μέση Ανατολή που έχει άμεση σχέση με τη Συρία και βεβαίως τις αντιδράσεις των ισχυρών συμμάχων της. Η Τουρκία είναι μεγάλη καπιταλιστική δύναμη. Με γεωστρατηγική σημασία. Που συνυπολογίζει στις συμμαχίες της αυτή της τη δύναμη. Ας μην ξεχνάμε ότι δεν άφησε το πέρασμα των Αμερικανών από την Αλεξανδρέττα κατά την επέμβασή τους στο Ιράκ, αναγκάζοντάς τους να κάνουν τον περίπλου από το Σουέζ. Επίσης, οι σχέσεις της με το Ισραήλ είναι σχέσεις ανταγωνισμών - συμβιβασμών, που ενίοτε δυσκολεύουν και τα σχέδια των ΗΠΑ και άλλων ιμπεριαλιστικών δυνάμεων στην Ανατολική Μεσόγειο. Αλλωστε, τέτοιες διαφορές, π.χ., με τις ΗΠΑ, εκφράστηκαν δημόσια και στο πρόσφατο ταξίδι του Ερντογάν στις ΗΠΑ, σχετικά με το ταξίδι του στη Γάζα, ή με τους ιμπεριαλιστικούς χειρισμούς στη Συρία. Αλλά και οι δηλώσεις κυβερνητικών αξιωματούχων των ΗΠΑ για τις εξελίξεις στην Τουρκία δεν ήταν καθόλου κολακευτικές για την κυβέρνηση Ερντογάν, το αντίθετο ήταν επικριτικές.

Τη δική της σημασία έχει και η απόφαση του ΡΚΚ και του κουρδικού στοιχείου να ανακοινώσει τελικά τη στήριξή του στις διαδηλώσεις, παρά την αρχική στάση «ουδετερότητας» που κρατούσε.

Με αυτά τα δεδομένα η κατάσταση είναι ιδιαίτερα ρευστή για το πώς θα εξελιχθούν τα πράγματα. Το ΚΚ Τουρκίας, που συμμετέχει ενεργά στις κινητοποιήσεις, καλεί σε κλιμάκωση της πάλης και σημειώνει ότι προετοιμάζεται για πεισματικό και μακρόχρονο αγώνα που απαιτεί οργάνωση, πειθαρχία, αποφυγή των παγίδων που θα στηθούν, ενώ σημειώνει ότι θα συμβάλει στην αποκάλυψη της προσπάθειας να εξαπατηθούν οι εργαζόμενες μάζες με δήθεν λύσεις «σχηματισμού εθνικής κυβέρνησης».

Η ΧΩΡΑ ΑΥΤΗ ΕΙΝΑΙ ΔΙΚΗ ΜΑΣ!

ΡΙΖΟΣΠΑΣΤΗΣ
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Είπα να μη το συνεχίσω γιατί δεν έχει νόημα, αλλά τα δύο τελευταία σου κείμενα είναι αν μη τί άλλο "εντυπωσιακά".

- Δεν με ενδιαφέρει τί κάνουν οι υπόλοιποι λαοί της "περιοχής", αλλά για τη δική σου ενημέρωση σε πληροφορώ ότι ο ελληνικός λαός τα τελευταία 200 τουλάχιστον χρόνια έχει πολεμήσει ηρωϊκά μόνο για να ελευθερώσει ή να υπερασπιστεί ελληνικά εδάφη, τα σπίτια του και τους ανθρώπους που αγαπάει και όχι για "καπιταλιστικά συμφέροντα" (Επανάσταση 1821, Βαλκανικοί Πόλεμοι, Μικρασιατικός Πόλεμος, Πίνδος 1940, Αντισταση κατά των Ναζί, Κύπρος).

- Ο "περήφανος" Τουρκικός λαός που εξεγείρεται σήμερα με σύνθημα "Δεν σκύβουμε το κεφάλι" είναι ο ίδιος που χάρισε τρεις εκλογικούς θριάμβους στον Ερντογάν από το 2003 μέχρι σήμερα, με τελευταία πριν 2 μόλις χρόνια με το εντυπωσιακό 50,2%, ή μήπως η φυλλάδα σου μας μιλάει για κάποιον άλλο λαό? Έχω μπερδευτεί. Εσύ που τα διαβάζεις αυτά κάθε μέρα δεν νοιώθεις λίγο μπερδεμένος? Απορώ....

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Απλά να συμπληρώσω.. Τα "καπιταλιστικά συμφέροντα" ήταν εκείνα που δημιούργησαν συνθήκες πολέμου, οπότε και αναγκαστήκαμε, προφανώς για τους λόγους που αναφέρεις, να΄πάρουμε τα όπλα.

Όσο για τον τουρκικό λαό, δεν έχεις άδικο. Ας ελπίσουμε ότι οι κινητοποιήσεις οφείλονται σε αλλαγή συνειδήσεων. Ο χρόνος θα δείξει. Απλά, δεν καταλαβαίνω γιατί κάποιοι (τώρα ποιοί δε λέω, θα το καταλάβουν -εύχομαι- μόνοι τους) κατηγορούν τον ελληνικό λαό για αδράνεια και για διαφθορά (και ο Γιωργάκης, άραγε, τα ίδια δεν έλεγε; ), ενώ ταυτόχρονα υποστηρίζουν κάθε αντίστοιχη (ίσως όχι και πολύ αντίστοιχη, δεν το ξέρουμε ακόμα) ξένη κινητοποίηση.... Μήπως είναι πολύ μακρινές οι εξελίξεις για να αγγίζουν και να επηρεάσουν τον δικό τους παγιωμένο, μουχλιασμένο τολμώ να πω, μηχανισμό;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Τα "καπιταλιστικά συμφέροντα" ήταν εκείνα που δημιούργησαν συνθήκες πολέμου, οπότε και αναγκαστήκαμε, προφανώς για τους λόγους που αναφέρεις, να΄πάρουμε τα όπλα.

ειδικα η επανασταση του 1821 και οι βαλκανικοι πολεμοι απο καπιταλιστικα συμφεροντα ξεκινησαν....

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ρε φιλε.... αφού δεν το'χεις! Δεν έχεις ιδέα για τι πράγμα μιλάω, γιατί εξακολουθείς να απαντάς με τους μυκηθμούς σου;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ρε φιλε.... αφού δεν το'χεις! Δεν έχεις ιδέα για τι πράγμα μιλάω, γιατί εξακολουθείς να απαντάς με τους μυκηθμούς σου;

"ρε φιλη" αφου το"χω απλα εσυ δεν το βλεπεις,.......

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Βρε hemo μου εγώ το δέχομαι πως αυτά τα συμφέροντα προκαλούν το 99% των πολέμων που έγιναν στο παρελθόν ή θα γίνουν στο μέλλον. Όταν κάποιος όμως προσπαθεί να μπει στο σπίτι σου, μικρή σημασία έχει ποιος τον έστειλε, καλό σκοπό δεν θα έχει πάντως και πρέπει να φροντίσεις να τον κρατήσεις με κάθε θυσία απ'έξω. Μετά, ψάχνεις και τα πώς και γιατί.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Χωρίς τέλος τα επεισόδια στην πλατεία Ταξίμ

Πνιγμένη στα δακρυγόνα είναι η πλατεία Ταξίμ, με δεκάδες διαδηλωτές να έχουν τραυματιστεί από την βάρβαρη καταστολή των αστυνομικών δυνάμεων, ενώ ορισμένοι «απάντησαν» με βόμβες μολότοφ και πέτρες.
Οι διαδηλωτές έχουν ανάψει φωτιά στο κέντρο της πλατείας, ενώ οι αστυνομικές δυνάμεις είναι σε επιφυλακή.
Σύμφωνα με νεότερες πληροφορίες που μεταδίδονται μέσα από τους τόπους κοινωνικής δικτύωσης, περίπου 41 άνθρωποι τραυματίστηκαν σήμερα-Τρίτη από τις αντλίες νερού και τις πλαστικές σφαίρες των αστυνομικών.
Την ίδια στιγμή ο Ερντογάν απηύθυνε κάλεσμα στους οπαδούς τους να προχωρήσουν σε αντιδιαδηλώσεις, λέγοντας συγκεκριμένα: «Το Σάββατο, είστε έτοιμοι για μια μεγάλη συνάντηση στην Άγκυρα; Την επομένη θα έχουμε τη συνάντηση της Κωνσταντινούπολης». Όπως φαίνεται η σταθερότητα στην Τουρκία κρέμεται από ένα λεπτό σκοινί.
Η αγριότητα των Τούρκων αστυνομικών δε σταματά ούτε μπροστά σε άνθρωπο με κινητική αναπηρία. Σοκάρει η φωτογραφία και το βίντεο που κυκλοφορεί στο Διαδίκτυο και απεικονίζει άνδρα καθηλωμένο σε αμαξίδιο να δέχεται επίθεση από αντλία νερού.

http://www.protothema.gr/world/article/?aid=285655

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Είπα να μη το συνεχίσω γιατί δεν έχει νόημα, αλλά τα δύο τελευταία σου κείμενα είναι αν μη τί άλλο "εντυπωσιακά".

- Ο "περήφανος" Τουρκικός λαός που εξεγείρεται σήμερα με σύνθημα "Δεν σκύβουμε το κεφάλι" είναι ο ίδιος που χάρισε τρεις εκλογικούς θριάμβους στον Ερντογάν από το 2003 μέχρι σήμερα, με τελευταία πριν 2 μόλις χρόνια με το εντυπωσιακό 50,2%, ή μήπως η φυλλάδα σου μας μιλάει για κάποιον άλλο λαό? Έχω μπερδευτεί.

Ας δούμε λίγο τι ψήφιζε ο ΄'περήφανος'' ελληνικός λαός 40 χρόνια, και τώρα γλύφει τους Γερμανούς και δώ και στη Γερμανία!
Ο ΧΙΟΣ ΑΠΑΝΤΑΕΙ ΣΤΟΝ Sjjggst
ΚΚ Τουρκίας: Απάντηση στον Ερντογάν

Απάντηση στη στοχοποίηση που επιχείρησε ο Ερντογάν και τα ΜΜΕ που ελέγχει, που διαδίδουν ότι το Κόμμα είναι μια παράνομη οργάνωση, που συμβάλλει στους βανδαλισμούς και τις καταστροφές δίνει με ανακοίνωσή της η ΚΕ του ΚΚ Τουρκίας. Σε αυτή σημειώνει χαρακτηριστικά ανάμεσα σε άλλα: «Το ΚΚ Τουρκίας από την αρχή είναι περήφανο που με τα συνθήματά του, τα προπαγανδιστικά του Μέσα, τους ομιλητές του, τα στελέχη και τα μέλη του, συμμετέχει ενεργά στο λαϊκό κίνημα και αντιπαλεύει τη φασιστική λογική της κυβέρνησης Ερντογάν. Δεν κρύβεται στο σκοτάδι, αλλά δείχνει το πρόσωπό του, ως ένα κόμμα νόμιμο μέσα στο λαό που αντιπαλεύει την παράνομη τυραννία».

Και παρακάτω τονίζει: «Οι διαδηλωτές και οι αστυνομικοί που σκοτώθηκαν ως τώρα είναι για εμάς όλοι παιδιά του λαού. Τα Μέσα που ελέγχει Ερντογάν καλά θα κάνουν αντί να στοχοποιούν το ΚΚ Τουρκίας να κοιτάξουν τον εαυτό τους, που παραπληροφορούν το λαό».

ΡΙΖΟΣΠΑΣΤΗΣ

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.