Jump to content

[πληροφορίες για ειδικότητα] Αναισθησιολογία


Recommended Posts

Γεια σας. Είμαι καινούριος στο φόρουμ το οποίο διαβάζω πάρα πολλά χρόνια τώρα και με έχει βοηθήσει τα μάλα από τότε που ήμουν φοιτητής. Είπα να εγγραφώ και να γράψω όμως κι εγώ όταν είδα ένα άρθρο στο ΒΗΜΑ για τη μετανάστευση των γιατρών και την έλλειψη ενδιαφέροντος για κάποιες ειδικότητες. Και κυρίως για τη δική μου που μόλις τελείωσα "μετά κόπων και βασάνων", την Αναισθησιολογία. Είναι δυνατό να μην προτιμούν οι νέοι γιατροί αυτή την ειδικότητα? Να μην έχει καθόλου αναμονή ενώ υπάρχουν τόσες θέσεις κενές σε Αθήνα και επαρχία και οι γιατροί να προτιμούν να υπόκεινται σε αναμονή χρόνων για να γίνουν πλαστικοί χειρουργοί? Κοιτούσα στο γραφείο διασύνδεσης μεγάλα νοσοκομεία όπως ο Ευαγγελισμός, η Βούλα, η Νίκαια να έχουν τόσες άδειες θέσεις και σκέφτομαι τι άτυχος που ήμουν τότε που τρέχαμε στην Αγγλία για να καλύψουμε την αναμονή για πρόσληψη και μάλιστα στην επαρχία!

Λοιπόν παιδιά η Αναισθησιολογία είναι μια από τις πιο πλήρεις ειδικότητες. Παραμένει ακόμη και σε δύσκολους καιρούς μια από τις λίγες με καλή επαγγελματική αποκατάσταση. Και μάλιστα στην Ελλάδα, εντάξει όχι σε όλα τα νοσοκομεία, η όποια εκπαίδευση δεν υστερεί και σε πολλά από το εξωτερικό. Μπαίνεις στα βαθιά από νωρίς και όταν τελειώνεις δε μασάς και πολύ. Συν ότι μετά μπορείς να συνεχίσεις σε εξειδίκευση στην Εντατική Θεραπεία και μάλιστα πολύ πιο καταρτισμένος από άλλες ειδικότητες που κάνουν το ίδιο, που σημαίνει δύο χρόνια δουλειάς ακόμη. Εάν δεν έχετε σοβαρό οικονομικό θέμα, οπότε θα πρέπει να φύγετε και εσείς για το εξωτερικό (παραπέμπω σε άλλα threads του forum - οι μισθοί εδώ είναι χαμηλοί - αλλά και πάλι υψηλότεροι από άλλες δουλειές) να την έχετε υπόψη σας όταν σκέφτεστε τον επαγγελματικό σας προσανατολισμό. emrockon

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • Απαντήσεις 59
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

ευχαριστώ , θα το σκεφτώ , αλλά ο αναισθησιολόγος δεν μπορεί να δουλέψει ανεξάρτητα απο το χειρουργό και να ανίξει δικο του γιατρίο :) και η εντατική θεραπεί εξαρτόμενη από το νοσοκομείο, αν δεν κάνο λάθος

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Θεωρητικά είναι μια εξαρτώμενη ειδικότητα από το χειρουργό, όμως αυτό ισχύει αμφίδρομα, χειρουργός χωρίς αναισθησιολόγο δεν μπορεί να υπάρξει έτσι δεν είναι? Ιατρείο μπορείς να ανοίξεις, και συγκεκριμένα ιατρείο πόνου. Και η ΜΕΘ φυσικά είναι κι αυτή εξαρτώμενη από το νοσοκομείο αλλά φυσικό δεν είναι? Το ιδιωτικό ιατρείο ενός νέου πνευμονολόγου ή ενός ουρολόγου για παράδειγμα είναι ανεξάρτητο? Δυστυχώς φίλε μου πάνε αυτά. Είναι κι αυτό εξαρτώμενο από τον ΕΟΠΠΥ και τα λοιπά ευγενή ασφαλιστικά ταμεία που σε πληρώνουν μετά θάνατον...Δε λέω παιδιά ότι η αναισθησιολογία είναι η λύση σε όλα! Αλλά είναι μια ειδικότητα η οποία αν την αγαπήσεις και σου αρέσει μπορεί να σου προσφέρει πολλά.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ο αναισθησιολόγος μπορεί να ανοίξει ιατρείο πόνου πχ ανεξάρτητα από το χειρουργό.

Επίσης, καμία ειδικότητα δεν μπορεί να δουλέψει από μόνη της. Δε χρειάζεται ο παθολόγος τον ακτινολόγο ή τον εργαστηριακό;;;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ναι, αλλά η ημιεξάρτηση του παθολόγου είναι διαφορετική από την στενότατη εξάρτηση του αναισθησιολόγου από τον χειρουργό. Όσον αφορά την καλή επαγγελματική αποκατάσταση μετά την ειδικότητα.....αν ισχύει, γιατί φεύγουν οι αναισθησιολόγοι σωρηδόν στο εξωτερικό (σχεδόν σε κάθε χώρα του εξωτερικού υπάρχει μεγάλη ζήτηση σε ειδικούς αναισθησιολόγους); Λογικά δεν την προτιμούν πολλοί σαν ειδικότητα, γιατί τι να την κάνεις την μικρή αναμονή, όταν στη συνέχεια δεν θα μπορείς να δουλέψεις στη χώρα σου σαν ειδικός χωρίς άριστες γνωριμίες;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Το ότι υπάρχει ζήτηση στο εξωτερικό για Αναισθησιολόγους είναι ένας από τους λόγους που μιλώ για καλή επαγγελματική αποκατάσταση. Αν δεν βρεις δουλειά εδώ, που μέχρι να τελειώσεις η κατάσταση κανείς δεν ξέρει πώς θα είναι (μπορεί να είναι καλύτερη μπορεί και χειρότερη), πας έξω... Αλλά πρώτα προσπάθησε στη χώρα σου. Για άλλες ειδικότητες, βλέπε χειρουργούς, μικροβιολόγους και άλλα, τα πράγματα είναι δύσκολα έξω. Δηλαδή ο πλαστικός χειρουργός που είναι πρώτος σε ζήτηση όπως φαίνεται από τις αναμονές, τι ακριβώς θα κάνει όταν τελειώσει?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

http://www.ygeianet.gr/box/cal/36804.pdf

Για του λόγου το αληθές σας παραθέτω ένα από τα πολλά δημοσιεύματα που μεταξύ άλλων καταγράφει τις ειδικότητες που εμφανίζουν έλλειψη αυτή τη στιγμή στην Ελλάδα. Και φυσικά στις πρώτες θέσεις είναι οι αναισθησιολόγοι. Αυτό σημαίνει ότι αν ποτέ ξαναγίνουν προσλήψεις, που δεν μπορεί να μη γίνουν εκτός αν σκοπεύουν να κλείσουν τα νοσοκομεία, οι αναισθησιολόγοι θα είναι μεταξύ των πρώτων που θα προσληφθούν. Αν ήδη υπάρχει έλλειψη, φανταστείτε τι θα γίνει μόλις ολοκληρωθεί το κύμα συνταξιοδοτήσεων των πρώτων διευθυντών του ΕΣΥ, που αναμένεται να κορυφωθεί την επόμενη πενταετία...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 3 weeks later...

Η αναισθησιολογια ειναι μια ειδικοτητα που παντα μ ενδιεφερε. Το επιστημονικο κ το πρακτικο της κομματι το βρισκω εξαιρετικα ενδιαφερον. Αυτη τη στιγμη δουλευω εδω κ δυο χρονια σε καρδιολογικη στη γερμανια και μαλλον ετοιμαζομαι για στροφη στην καριερα μου :-P. Πως ειναι σαν αναισθησιολογος η ποιοτητα ζωης στην Ελλαδα; εννοω απο καθημερινα ωραρια και εφημεριες. Ποια νοσοκομεια θα προτεινες στην Αθηνα για αναισθησιολογια;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Δεν θα μιλήσω για χρήματα γιατί φαντάζομαι γνωρίζεις τι γίνεται στην Ελλάδα.

Πιστεύω πως σε όλες τις ειδικότητες αν τις πάρεις στα σοβαρά η δουλειά είναι πολλή και απαιτεί πολλές ώρες και στο νοσοκομείο αλλά και στο σπίτι (διάβασμα κτλ). Γενικά η ειδικότητα αυτή θεωρείται δύσκολη όσον αφορά την "ποιότητα" ζωής λόγω του ότι συνεπάγεται εφημερίες που μπορεί να είναι κουραστικές. Αλλά εντάξει δεν είναι και τίποτα τρομακτικό. Σε όλα τα νοσοκομεία αν προσπαθήσεις πραγματικά μια χαρά θα τα πας. Όπως είπα και παραπάνω υπάρχουν πολλές κενές θέσεις σε πολλά νοσοκομεία στην Αθήνα. Εξάλλου αν δεις και το πρόγραμμα "σπουδών" περιέχει και πολλά rotation που σημαίνει ότι θα δουλέψεις για τρίμηνα και εξάμηνα σε υποειδικότητες της Αναισθησιολογίας και σε άλλα νοσοκομεία και θα πάρεις αυτά που είναι να πάρεις όπως και να έχει. Περιλαμβάνει και καρδιολογία οπότε εσύ με δυο χρόνια εμπειρίας θα είσαι μια χαρά. Αν θες περισσότερα για νοσοκομεία μπορώ να σου πω πάντως και με pm.

Τροποποιήθηκε από Nassos2000
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 4 weeks later...

Δεν θα μιλήσω για χρήματα γιατί φαντάζομαι γνωρίζεις τι γίνεται στην Ελλάδα.

Πιστεύω πως σε όλες τις ειδικότητες αν τις πάρεις στα σοβαρά η δουλειά είναι πολλή και απαιτεί πολλές ώρες και στο νοσοκομείο αλλά και στο σπίτι (διάβασμα κτλ). Γενικά η ειδικότητα αυτή θεωρείται δύσκολη όσον αφορά την "ποιότητα" ζωής λόγω του ότι συνεπάγεται εφημερίες που μπορεί να είναι κουραστικές. Αλλά εντάξει δεν είναι και τίποτα τρομακτικό. Σε όλα τα νοσοκομεία αν προσπαθήσεις πραγματικά μια χαρά θα τα πας. Όπως είπα και παραπάνω υπάρχουν πολλές κενές θέσεις σε πολλά νοσοκομεία στην Αθήνα. Εξάλλου αν δεις και το πρόγραμμα "σπουδών" περιέχει και πολλά rotation που σημαίνει ότι θα δουλέψεις για τρίμηνα και εξάμηνα σε υποειδικότητες της Αναισθησιολογίας και σε άλλα νοσοκομεία και θα πάρεις αυτά που είναι να πάρεις όπως και να έχει. Περιλαμβάνει και καρδιολογία οπότε εσύ με δυο χρόνια εμπειρίας θα είσαι μια χαρά. Αν θες περισσότερα για νοσοκομεία μπορώ να σου πω πάντως και με pm.

Συνάφελφε διαφώτισέ μας για την αναισθησιολογία με ένα άρθρο σου...νομίζω ότι αξίζει να μάθουμε εμείς οι νεώτεροι. Θα ήθελα επιπλέον κ ένα σχόλιο για την επαφή ασθενή/ιατρού....απο πολλούς θεωρείται το άλφα και το ωμέγα στην ιατρικη πρακτική..στην αναισθησιολογία πέρα το προεγχειρητικό έλεγχο ποιες άλλες δυνατότητες επαφης έχει ο γιατρός;
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Θα πρέπει να γράφω σελίδες επί σελίδων για να εξαντλήσω τα πάντα σχετικά με την αναισθησιολογία. Μπορείς να κάνεις μια σχετική έρευνα στο νετ. Η επαφή γιατρού - ασθενή είναι ιδιαίτερη και διαφορετική από αυτή άλλων ειδικοτήτων. Η προεγχειρητική επίσκεψη είναι το πιο σημαντικό κομμάτι γιατί εκτός του ότι βοηθάει στο να φτιάξεις το πλάνο της αναισθησίας, κατά τη διάρκειά της αναπτύσσεται μια σχέση εμπιστοσύνης μεταξύ τους. Η επαφή, ιδανικά, συνεχίζεται και μετεγχειρητικά, κυρίως μέσω της ρύθμισης της μετεγχειρητικής αναλγησίας, κάτι που μόνο οι αναισθησιολόγοι (αν έχουν όρεξη φυσικά να ασχοληθούν) κατέχουν σωστά. Αυτά όσον αφορά την επέμβαση. Στο ιατρείο πόνου η επαφή είναι ακόμη πιο στενή και σχεδόν συνεχής.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Υπάρχει κανείς από το αναισθησιολογικό του ΑΧΕΠΑ να μας μεταφέρει το κλίμα? απο επίπεδο εκπαίδευσης γνωρίζω πάνω-κάτω, θα ήθελα να μάθω για αριθμό εφημεριών και αν δίνονται τα ρεπό. ευχαριστώ

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Θα πρέπει να γράφω σελίδες επί σελίδων για να εξαντλήσω τα πάντα σχετικά με την αναισθησιολογία. Μπορείς να κάνεις μια σχετική έρευνα στο νετ. Η επαφή γιατρού - ασθενή είναι ιδιαίτερη και διαφορετική από αυτή άλλων ειδικοτήτων. Η προεγχειρητική επίσκεψη είναι το πιο σημαντικό κομμάτι γιατί εκτός του ότι βοηθάει στο να φτιάξεις το πλάνο της αναισθησίας, κατά τη διάρκειά της αναπτύσσεται μια σχέση εμπιστοσύνης μεταξύ τους. Η επαφή, ιδανικά, συνεχίζεται και μετεγχειρητικά, κυρίως μέσω της ρύθμισης της μετεγχειρητικής αναλγησίας, κάτι που μόνο οι αναισθησιολόγοι (αν έχουν όρεξη φυσικά να ασχοληθούν) κατέχουν σωστά. Αυτά όσον αφορά την επέμβαση. Στο ιατρείο πόνου η επαφή είναι ακόμη πιο στενή και σχεδόν συνεχής.

Σ΄ ευχαριστω πολυ συνάδελφε. Νομιζω ότι παρουσίασες εξαιρετικά σε λίγες γραμμές τι κάνει ο αναισθησιολόγος. Για περισσότερα υπάρχει πολύ πράγμα στο διαδύκτιο και αρκετά βίντεο στο youtube. Τροποποιήθηκε από DocMedGeorge
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 4 months later...

Πολύ ωραία τα λέτε! Και για του λόγου το αληθές τώρα που (μάλλον) θα κάνουν προσλήψεις στην υγεία θα προηγηθούν οι μονάδες εντατικής θεραπείας, όπου συνήθως προτιμώνται αναισθησιολόγοι. Το ίδιο και στην επαρχία όπου τα χειρουργεία στενάζουν χωρίς αναισθησιολόγους.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Πολύ ωραία τα λέτε! Και για του λόγου το αληθές τώρα που (μάλλον) θα κάνουν προσλήψεις στην υγεία θα προηγηθούν οι μονάδες εντατικής θεραπείας, όπου συνήθως προτιμώνται αναισθησιολόγοι. Το ίδιο και στην επαρχία όπου τα χειρουργεία στενάζουν χωρίς αναισθησιολόγους.

Δεν αμφιβάλλω οτι θα γίνουν προσλήψεις σύντομα...αυτό που δε ξέρω και δε με πείθει με τίποτα οτι και να μου πούν πρίν πάρουν τους καινούργιους με το νέο καθεςτός είναι το επίπεδο αμοιβών των νεοδιορισθέντων.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 3 weeks later...

Εδώ έχει κάποιες βασικές πληροφορίες για την ειδικότητα της Αναισθησιολογίας:

http://anaesthesiology.gr/pages/gr/information.php

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 1 month later...
  • 2 months later...

http://www.anesthesiazone.com/anesthesiologist-salaries.aspx

Κοιτάξτε πού έπεσα επάνω: "anesthesiologists average about $1,200 per day and up to $1,350 for cardiac cases or pediatrics. This amounts to $6,000-6,750 per week..." Φύγαμε!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 1 month later...

Έχω μια απορία εδώ και πάρα πολύ καιρό και μακάρι να μπορέσετε να μου τη λύσετε!

Παλιότερα, για κάποιες ειδικότητες (μεταξύ αυτών και η Αναισθησιολογία) ίσχυε πως για να προσληφθείς στο ΕΣΥ δεν ήταν απαραίτητο το αγροτικό.

Γνωρίζεις κάποιος εάν αυτό ισχύει ακόμη για την Αναισθησιολογία;

Με ενδιαφέρει παρά πολύ ως ειδικότητα και αυτή την απορία δεν έχει καταφέρει κάνεις να μου τη λύσει...

Τροποποιήθηκε από K.T.@.R.
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Δεν ισχύει όχι. Μόνο για τους γεν. ιατρούς ισχύει πια. Όμως κάθε τόσο δημοσιεύεται κάποιο ΦΕΚ που απαλλάσσει της απαίτησης αγροτικού από τους διεκδικητές θέσεων ΕΣΥ που έχουν πτυχίο κάποια χρόνια πριν. Οπότε μέχρι να τελειώσεις ειδικότητα είτε θα έχεις απαλλαγεί, είτε θα έχουν καλυφθεί οι περισσότερες θέσεις από γενικούς ιατρούς που αυξάνονται και πληθύνονται. Και τα μικρά περιφερικά ιατρεία κλείνουν το ένα μετά το άλλο.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Δεν ισχύει όχι. Μόνο για τους γεν. ιατρούς ισχύει πια. Όμως κάθε τόσο δημοσιεύεται κάποιο ΦΕΚ που απαλλάσσει της απαίτησης αγροτικού από τους διεκδικητές θέσεων ΕΣΥ που έχουν πτυχίο κάποια χρόνια πριν. Οπότε μέχρι να τελειώσεις ειδικότητα είτε θα έχεις απαλλαγεί, είτε θα έχουν καλυφθεί οι περισσότερες θέσεις από γενικούς ιατρούς που αυξάνονται και πληθύνονται. Και τα μικρά περιφερικά ιατρεία κλείνουν το ένα μετά το άλλο.

Ευχαριστώ πάρα πολύ για την απάντηση!

Κρίμα πάντως αυτό με το αγροτικό...

Αλλά δεν κατάλαβα, πώς οι γενικοί γιατροί θα πάρουν τις θέσεις των αναισθησιολόγων στο ΕΣΥ; emwinking

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

:)empolice Δεν είπα ότι θα πάρουν οι γενικοί ιατροί τις θέσεις των αναισθησιολόγων! Τις θέσεις στα αγροτικά ιατρεία θα πάρουν!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

:)empolice Δεν είπα ότι θα πάρουν οι γενικοί ιατροί τις θέσεις των αναισθησιολόγων! Τις θέσεις στα αγροτικά ιατρεία θα πάρουν!

Συγγνώμη που κατάλαβα άλλα και άλλα...

Ευχαριστώ και πάλι!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

:)empolice Δεν είπα ότι θα πάρουν οι γενικοί ιατροί τις θέσεις των αναισθησιολόγων! Τις θέσεις στα αγροτικά ιατρεία θα πάρουν!

Off topic, αλλά δεν είναι ακριβώς έτσι τα πράγματα.

Οι γενικοί γιατροί πηγαίνουν εκεί που υπάρχει δυνητική πελατεία.

Πολλά Π.Ι μένουν κενά σε ορεινές και άγονες νησιωτικές περιοχές, και εκεί που ήμουν εγώ είχε να πατήσει γενικός γιατρός απ' το 2009 (που και τότε την κοπανούσε για 2βδομαδα στην Αθήνα και άφηνε τον αγροτικό πίσω), οπότε δεν συμφωνώ για την τάση που αναφέρεις.

Τροποποιήθηκε από kopritis
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Γεια σας. Είμαι καινούριος στο φόρουμ το οποίο διαβάζω πάρα πολλά χρόνια τώρα και με έχει βοηθήσει τα μάλα από τότε που ήμουν φοιτητής. Είπα να εγγραφώ και να γράψω όμως κι εγώ όταν είδα ένα άρθρο στο ΒΗΜΑ για τη μετανάστευση των γιατρών και την έλλειψη ενδιαφέροντος για κάποιες ειδικότητες. Και κυρίως για τη δική μου ...

Γεια στο φόρουμ. Όντας και εγώ Αναισθησιολόγος που έχω τελειώσει στην Ελλάδα και δουλεύω πλέον στην Ευρώπη, θεωρώ χρήσιμο για τα παιδιά που τώρα ξεκινούν να μεταφέρω τη συγκριτική εμπειρία μου.

Θεωρώ λοιπόν ότι αν μια ειδικότητα είναι η μέρα με τη νύχτα έξω σε σχέση με την Ελλάδα αυτή είναι η δικιά μας. Κατ ' εμέ είναι μια απόφαση σοφή να φύγει κανείς έξω στη δεδομένη στιγμή, φυσικά εξαρτάται από τι ΠΡΟΤΕΡΑΙΟΤΗΤΕΣ έχει κάνεις στη ζωή του γενικότερα.

Θα σου αναφέρω όμως ξεκάθαρα ορισμένους λόγους που στο εξωτερικό η ειδικότητά μας είναι αξιολάτρευτη (και γιατί αν γυρνούσα Ελλάδα ειλικρινά θα έκανα άλλο επάγγελμα)

1. Δεν έχει φακελάκια και ξεφτίλα να ασκείς την ιατρική με βάση αν σου δωσαν 50αρικο ή όχι.

2.. Δεν έχει εξάρτηση από το χειρουργό. Εννοώ, ο χειρουργός πληρώνεται το ίδιο, έχει ίδιο ωράριο με σένα, δε σε θεωρεί ότι δουλεύεις για αυτόν και ασκεί τη χειρουργική του επιστημονικά και όχι με βάση τα λεφτά. Δηλαδή πλήρης αντίθεση με την Ελλάδα.

3. Τα ωράρια είναι καθορισμένα από το νόμο και ανθρώπινα. Δεν έχω 7-10 24ωρες εφημερίες το μήνα να μην ξέρω αν με χώρισε η δικιά μου στο μεταξύ!.

4. Εξώ είμαστε κυρίως άνδρες στην ειδικότητα, δεν έχει τόσες γυναίκες να μαζεύονται και να κάνουν το τμήμα κομμωτήριο (σόρρυ αλλά έτσι είναι)

5. Ασκείς τη δουλειά σου πολύ ήρεμα και χωρίς στρες γιατί υπάρχουν πρωτόκολλα που τα εφαρμόζουν όλοι. Στην ελλάδα δεν τη βγάζεις καθαρή απτο στρες ως αναισθ/γος, δεν παίζει.

6. Εξυπακούεται ότι έχεις το σεβασμό των ασθενών και των συναδέλφων σου. Στην Ελλάδα αυτό έχει χαθεί προ πολλού.

7. έχει πολλές θέσεις που μετά απο μια περίοδο αξιολόγησης γίνονται πρακτικά μόνιμες. Μπορεις και αλλάζεις νοσοκομεία όποτε θες. Οι άλλες ειδικότητες δεν είναι τόσο άνετες όσο εμείς. Σε χρειάζονται και στο δείχνουν.

8. δεν είσαι "επικουρικός", δεν φέρεις αυτόν τον αξιοθρήνητο τίτλο. Δεν τελειώνει η σύμβασή σου και μετά ξανά απτην αρχή, χωρίς καμία αξιολόγηση για τον 1 χρόνο που δούλεψες. Είσαι πάλι το ίδιο με έναν άλλον τεμπέλη που δεν τον αξιολόγησε κανείς.

9. Ο μισθός φυσικά (υπολόγιζε χ 3 τουλάχιστον). Αλλά οι υπόλοιπες διαφορές είναι πιο σημαντικές κατ' εμε.

δεν ξέρω αν έκανες την ειδικότητα στην Ελλάδα αλλά μου ακούγεσαι να τα έχεις ωραιοποιημένα στο μυαλό σου. στην πράξη όμως είναι πολύ διαφορετικά, ειλικρινά λυπάμαι αν σε απογοήτευσα, ελπίζω όμως να σου έλυσα την απορία όμως γιατί οι θέσεις ειναι και θα παραμείνουν άδειες.

Φιλικά

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • Comfortably Numb changed the title to [πληροφορίες για ειδικότητα] Αναισθησιολογία

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντησε σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.