Jump to content

[πληροφορίες για ειδικότητα] Αναισθησιολογία


Recommended Posts

Φίλε μου σε άλλα πράγματα έχεις δίκιο και σε άλλα τα παραλές. Για τα φακελάκια και τις σχέσεις με τις άλλες ειδικότητες δεν μπορώ παρά να συμφωνήσω. Δεν είναι φυσικά θέμα της ειδικότητας της αναισθησιολογίας μόνο, όσο του κόμπλεξ και της πλήρους έλλειψης παιδείας σε όλους τους τομείς της ζωής στη χώρα μας πια...Πρόσφατα ένας φυσικός μου έλεγε ότι οι μαθηματικοί είναι οι φιλιπινέζες των φυσικών...Πιάσ' το αβγό και κούρευτο. Τα ωράρια σιγά σιγά δεν είναι πια τόσο τραγικά. Δεν επιτρέπονται για τους ειδικούς πάνω από 4 εφημερίες αλλά και για τους ειδικευόμενους πάνω από 7. Το πού θα πας να δουλέψεις πια σαν ειδικευόμενος μπορείς να πας να το ψάξεις λίγο αφού υπάρχουν τόσες θέσεις.

Για τους άντρες και τις γυναίκες ας μην το αναλύσουμε. Έχω δει άντρες στη δουλειά μου πιο τεμπέληδες και από αστερίες...Οι γυναίκες μπορεί να το κάνουν το τμήμα κομμωτήριο αλλά και οι άντρες το κάνουμε καφενείο - γήπεδο και καμακομπαράκι. Τα λεφτά και ο σεβασμός του γιατρού είναι διαφορετικά για όλες τις ειδικότητες στο εξωτερικό δεν έχουν λόγο να αποτρέψουν κάποιον από την αναισθησιολογία.

YΓ: Αντίστοιχα του "επικουρικού" στην Αγγλία για παράδειγμα έχουν κάτι staff grade όπου είσαι λατζέρης ίσως και για μια ζωή, μαζί με ινδούς και πακιστανούς συναδέλφους, χωρίς καμιά προοπτική εξέλιξης..

Τροποποιήθηκε από Red fm
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • Απαντήσεις 59
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Επειδή και εμένα με ενδιαφέρει αρκετά η Αναισθησιολογία ως ειδικότητα, μήπως γνωρίζει κανείς την κατάσταση στα διάφορα νοσοκομεία της Αθήνας; Πού είναι καλύτερο να γίνει η ειδικότητα;

Κάθε πληροφορία ευπρόσδεκτη!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 2 weeks later...

ειδικα αναισθησιολογια εχει κενα σε αρκετα νοσοκομεια (συμφωνα με το edms)

π.χ. λαικο 4 κενες θεσεις

Τροποποιήθηκε από iceman
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 3 weeks later...

Αναισθησιολογία μπορείς να βρεις σχετικά εύκολα και σε διάφορα μέρη στην Ευρώπη..

Αναισθησιολογία στην Ελλάδα θα κάνουν να ξαναπάνε καμια 10αριά χρόνια..με τόσο ειδυλλιακές συνθήκες...Ευρώπη έχει ΠΟΛΛΕΣ θέσεις και σαφώς με καλύτερες συνθήκες. Το θέμα είναι ότι όταν κάποιος αποφασίζει να πάει εξωτερικό και να αρχίσει ειδικότητα, Αναισθησιολογία επιλέγει μόνο αν του αρέσει, όχι επειδή έχει συγκριτικά πλεονεκτήματα σε σχέση με τις άλλες ειδικότητες. Οπότε και εκεί πάνε λιγότεροι. Προβλέπεται γενικώς κενό σε αυτήν την ειδικότητα

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Φίλε Alpen για την επιλογή ειδικότητας παίζει σημαντικό ρόλο και η ύπαρξη πλεονεκτημάτων σε όλους τους τομείς. Πάνε οι εποχές που έκανες ακριβώς αυτό που σου άρεσε. Αν στην εποχή μας τελικά σταματήσουν να γίνονται αναισθησιολόγοι όσοι δεν τους αρέσει πραγματικά τότε αυτό θα είναι ίσως το μοναδικό καλό της κρίσης.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 3 weeks later...

Να κάνω μια ερώτηση; Τα 2 τρίμηνα της Καρδιολογίας και της Πνευμονολογίας που πρέπει να γίνουν μέσα στα 2 πρώτα χρόνια της ειδικότητας ποιός ορίζει πότε θα γίνουν εν τέλει; Δηλαδή μπορώ εγώ να αποφασίσω να ξεκινήσω την ειδικότητα κάνοντας αυτά τα 2 τρίμηνα τους 6 πρώτους μήνες ή είναι απόφαση των διευθυντών των ανάλογων τμημάτων και του νοσοκομείου;

Τροποποιήθηκε από sokratispap1
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Για ειδικότητα Αναισθησιολογιας στο Ασκληπειο Βουλας τι γνώμη έχετε; Ευχαριστώ πολύ παιδιά !

Καλά είναι. Ορθοπεδικό νοσοκομείο με πολύ τραύμα. Μαθαίνεις καλά περιοχική αναισθησία δηλαδή επισκληρίδιες - μπλοκ - που χρησιμεύουνε πολύ πια. Νοσοκομείο δίπλα στη θάλασσα και μέσα στα πεύκα. Σίγουρα έχει κενή θέση και εκεί.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 1 month later...

καλησπερα

Νοσοκομειο παπανικολαου θεσσαλονικης 2 κενες θεσεις για αναισθησιολογια!! το επίπεδο πολύ καλο και με διαφορα απο αλλα νοσοκομεια, πολλα περιστατικά και ενδιαφέροντα και το καλύτερο καλο προγραμμα εκπαιδευσης για ειδικευόμενους και ειδικούς

αν θέλετε αλλες πληροφορίες σε pm

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 1 month later...
  • 2 months later...

Παιδιά μπορώ να δηλώσω 1 χρονο Αναισθησιολογίας σε νοσοκομείο που δίνει πλήρη χρόνο? Ευχαριστω πολυ!

Οχι, δηλωνεις αναγκαστικα πληρη αλλα στον 1 χρονο παρατεισαι αν θελεις και ξαναδηλωνεις οπου θες.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Γειά σας! Θα ήθελα αν κάποιος γνωρίζει να μου δώσει πληροφορίες σχετικά με την ειδικότητα της Αναισθησιολογίας σε νοσοκομεία της Αθήνας. Σκέφτομαι κυρίως να δηλώσω Ευαγγελισμό ή Αττικό. Αξίζουν ως επιλογές, είναι καλό το επίπεδο της εκπαίδευσης? Υπάρχει κάποιο νοσοκομείο που να αξίζει περισσότερο για τη συγκεκριμένη ειδικότητα? Δεν έχω σπουδάσει στην Αθήνα και δε γνωρίζω καθόλου το επίπεδο του κάθε νοσοκομείου, τα περιστατικά που αντιμετωπίζει κτλ. Ευχαριστώ πολύ.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 1 month later...
  • 6 months later...
  • 2 months later...

To ΑΧΕΠΑ καλύτερο από το Παπαγεωργίου σαφώς. 

Τροποποιήθηκε από alex
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 11 months later...
On 1/11/2015 at 1:23 ΠΜ, nakd said:

Γειά σας! Θα ήθελα αν κάποιος γνωρίζει να μου δώσει πληροφορίες σχετικά με την ειδικότητα της Αναισθησιολογίας σε νοσοκομεία της Αθήνας. Σκέφτομαι κυρίως να δηλώσω Ευαγγελισμό ή Αττικό. Αξίζουν ως επιλογές, είναι καλό το επίπεδο της εκπαίδευσης? Υπάρχει κάποιο νοσοκομείο που να αξίζει περισσότερο για τη συγκεκριμένη ειδικότητα? Δεν έχω σπουδάσει στην Αθήνα και δε γνωρίζω καθόλου το επίπεδο του κάθε νοσοκομείου, τα περιστατικά που αντιμετωπίζει κτλ. Ευχαριστώ πολύ.

μου φαίνεται ότι με τόσες ελλείψεις ειδικευομενων αναισθσιολογίας στα νοσοκομεία(μικρα-μεγάλα), θα τους βγαίνει το λάδι (εφημερίες >7, χωρίς ρεπό κ.α.)για να βγαίνει το πρόγραμμα των χειρουργείων κτλ.

παλιότερα θα ήταν πιο ανθρώπινα συγκριτικά με τώρα...

φτάσαμε να ισχύει καθε πέρυσι και καλύτερα.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 3 weeks later...
On 14/12/2016 at 7:55 ΠΜ, allios said:

μου φαίνεται ότι με τόσες ελλείψεις ειδικευομενων αναισθσιολογίας στα νοσοκομεία(μικρα-μεγάλα), θα τους βγαίνει το λάδι (εφημερίες >7, χωρίς ρεπό κ.α.)για να βγαίνει το πρόγραμμα των χειρουργείων κτλ.

παλιότερα θα ήταν πιο ανθρώπινα συγκριτικά με τώρα...

φτάσαμε να ισχύει καθε πέρυσι και καλύτερα.

:) Χαχαχαχα του απαντήσαμε ένα χρόνο σχεδόν μετά :) Τελικά πού δήλωσες nakd? Είσαι ευχαριστημένος?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 1 month later...
On 14/12/2016 at 7:55 ΠΜ, allios said:

μου φαίνεται ότι με τόσες ελλείψεις ειδικευομενων αναισθσιολογίας στα νοσοκομεία(μικρα-μεγάλα), θα τους βγαίνει το λάδι (εφημερίες >7, χωρίς ρεπό κ.α.)για να βγαίνει το πρόγραμμα των χειρουργείων κτλ.

παλιότερα θα ήταν πιο ανθρώπινα συγκριτικά με τώρα...

φτάσαμε να ισχύει καθε πέρυσι και καλύτερα.

Η κατάσταση είναι δραματική δυστυχώς... Το ζω καθημερινά ως ειδικευόμενος αυτής της σπουδαίας ειδικότητας, την οποία όμως δεν μπορώ να χαρώ, λόγω του εργασιακού περιβάλλοντος. Είναι ένα δράμα και οι εφημερίες και για να βγουν τα χειρουργεία, οι συνθήκες γίνονται απάνθρωπες... Φοβάμαι ότι στα περισσότερα μεγάλα νοσοκομεία είναι έτσι, όπως και στο δικό μου...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 1 month later...

Μπα δεν είναι παντού έτσι. Σε πολλά Νοσοκομεία που γνωρίζω, όπως και στο δικό μου, παρά τις ελλείψεις, οι ειδικευόμενοι είναι μια χαρά. Αυτός που θέλει να δουλέψει και να μάθει το κάνει, αυτός που δεν θέλει και πάλι μια χαρά τα περνάει. Συμφωνώ πάντως μαζί σου για το πόσο σπουδαία είναι η ειδικότητά μας! Μακάρι να το πιστεύαμε και να το υποστηρίζαμε όλοι αυτό!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Φυσικά και είναι σπουδαία η Αναισθησιολογία !

Προσωπικά όταν με ρωτάνε σε ποιόν να πάω να χειρουργηθώ ξεκινώ με το "καταρχάς θα διαλέξεις έναν καλό αναισθησιολόγο, κάποιον που να εμπιστεύομαστε",  ο κόσμος είναι άσχετος, μόνο ένας χειρουργός μπορεί να εκτιμήσει την σημασία του και μόνο αυτός μπορεί να ξέρει ποιός το κατέχει.

Τροποποιήθηκε από kopritis
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • Comfortably Numb changed the title to [πληροφορίες για ειδικότητα] Αναισθησιολογία

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντησε σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.