Jump to content

Γιατί ρε κακομαθημένοι γιατρουλάκοι δεν κάνετε αγροτικό στην Σκόπελο?


Vrasidas

Recommended Posts

βλέπω άφησες τα "ηλιθιος" και "στρατόκαυλος" και αποφάσισες να΄γράψεις κατι σοβαρο...

δεν είναι 100% επιτυχής η προσπάθεια, και πρόταση καμια δεν έγραψες, αλλά τουλάχιστον δεν είναι δύσοσμοι οι χαρακτηρισμοί σου...

Ω θεοί!

Έγραψα και ανόητος. Αυτό φαίνεται δε σε συγκινεί αρκετά όμως.

Για να τελειωνουμε.. Δε με ενδιαφέρει να κάνω προτάσεις. Δεν είναι πρόβλημά μου, ούτε είμαι ο υπεύθυνος για αυτά τα χάλια. Και κανονικά δε θα έπρεπε να αφορά κανέναν γιατρό που σέβεται τον εαυτό του και τους συναδέλφους.

Εσύ παντως δε δικαιούσαι σίγουρα να ζητάς προτάσεις για να "δώσεις" το δικαίωμα στον καθένα να ομιλεί. Λες και είναι και τρομερά περίπλοκο το πρόβλημα και απαιτεί να μαζευτούν καμία δεκαρια σοφοί της υγείας πάλι για να μας διαφωτίσουν !

Γιατί ο γιατρός που σέβεται τον εαυτό του και τους συναδέλφους του δεν θα έπρεπε να κάνει προτάσεις που να αφορούν τον κλάδο της Υγείας και τα προβλήματά του; Μπορείς να μας το εξηγήσεις αυτό; Γιατί ανάμεσα στα όσα παράλογα γράφονται πιστεύω ότι αυτό είναι ίσως το πιο παράλογο απ΄όλα.

Να κάνω ένα σχόλιο πάνω σ' αυτό.

Τον fertomasa δεν τον γνωρίζω, ως εκ τουτου δε μπορεί να τον συμπαθώ (εδώ δε χωνεύω τα σκώθια μου), μαντεύω όμως ότι είχαμε ξεκατινιαστεί κάπου κάπως κάποτε εδώ. Μαντεύω επίσης τα αριστερά του φρονήματα (αν πέφτω έξω, σόρι), που από μόνα τους για μένα είναι λόγος απόρριψης κάποιου.

Όμως, προσπαθώ εδώ και μέρες να καταλάβω, τι είναι αυτό που σας φανάτισε από τα λεγόμενά του.

ως αντικειμενικοί που ήμαστε, και όχι γονοι-κλώνοι-κακομαθημένοι-εγωκεντρικοί παπάρες που θεωρούμε την ιατρική κατάκτηση και δικαιωματικό βραβείο, οφείλουμε να λάβουμε υπόψη και να προβληματιστούμε για την άποψη του νησιού και να γράψουμε προτάσεις...διαφορετικά όποιοσδήποτε εκτός ιατρικής βλέπει το φόρουμ και τη συζήτηση, θα αρχίσει να προβληματίζεται και να απορεί...

Αυτό είναι το αρχικό ποστ. Αν παραβλέψουμε το ορθογραφικό λάθος (καθ' όσον αντικειμενικοί ήμαστε, είμαστε και θα είμαστε) έχει δίκιο απόλυτο σε αυτά που γράφει. Πρέπει να προβληματιστούμε, δεν πρέπει; πρέπει να γράψουμε προτάσεις, δεν πρέπει; κάποιος που μας διαβάζει δε μας θεωρήσει εξυπνάκηδες; σε τι έχει άδικο από αυτά που γράφει; είπε ο χριστιανός να πάμε να δουλεύουμε τζάμπα;

από εμένα +1 fertomasa. ειλικρινά δε μπορώ να καταλάβω γιατί στην πέσανε όλοι έτσι άγαρμπα. το πρόβλημα του ιατρικού κόσμου είναι ακριβώς αυτό: ότι δε θέλει να έχει οποιασδήποτε μορφής feedback απο μη γιατρούς, με μόνο το πρόσχημα του χαμηλού μισθού. τα υπόλοιπα αισχρά που γράφτηκαν, στον κάδο ανακύκλωσης.

Αυτή η πρότασή σου που έβαλα σε Bold νομίζω πως απαντά στην απορία σου. Αλλά πώς ξεχωρίζει ποιος είναι και ποιος δεν είναι γιατρός μέσα σ΄ένα φόρουμ;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • Απαντήσεις 75
  • Created
  • Last Reply

Πρέπει να ομολογήσω οτι και εγώ θα συμφωνούσα με τον fertomasa όσον αφορά την υποχρεωτική θητεία σε παραμεθόριο. Διότι ας είμαστε ειλικρινείς, δεν μπορεί να αμείβονται το ίδιο όλοι οι αγροτικοί. Εφόσον θέλουμε να γίνεται έτσι τότε θα πρέπει να επιμερίζονται τα βάρη και οι ευθύνες ισότιμα. Αυτό θα μπορούσε κατα την άποψη μου να γίνεται με κυκλική εναλλαγή των αγροτικών ιατρών εντός του νομού. Αλλά αυτό δεν μπορεί να γίνει για τους εξής λόγους: Πρώτον, θα έπρεπε να λυθεί το θέμα της στέγασης, αλλά φαίνεται οτι ούτε η πολιτεία ούτε η τοπικές κοινότητες είναι διατιθέμενες να λύσουν. Δεύτερον, η εναλλαγή των ιατρών θα πρέπει να γίνει με διαφανείς διαδικασίες όπως είναι η δημοσιοποίηση λίστας από το υπουργείο, πράγμα εύκολο αλλά η εμπειρία δείχνει οτι κάτι τέτοιο καθυστερεί για διαφόρους λόγους. Πιστεύω οτι αν ήταν λίγο πιο αναλυτικός στην πρόταση του ο fertomasas τότε δεν θα δεχόταν από κανέναν επίθεση.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Από παλιά υπήρχαν πολλά πράγματα που δυσκόλευαν την στελέχωση των

περιφερειακών ιατρείων και των κέντρων Υγείας.
Η οικονομική αλλά και και πολιτική κρίση που υπάρχει έχει κατά πολύ
χειροτερέψει τα προβλήματα, αφού όχι μόνο δεν έρχονται γιατροί ειδικευμένοι
και άνευ ειδικότητας αλλά φεύγουν και αυτοί που υπάρχουν στο εξωτερικό.
Οι διάφορες εθελοντικές αλλά περιστασιακές επισκέψεις ιατρών δεν λύνουν την
αναγκαία καθημερινότητα που έχουν οι κάτοικοι των νησιών αυτών στα θέματα
Υγείας .
Έτσι για λόγους συνταγματικής πολιτικής νησιωτικής ενίσχυσης στο τομέα της
υγείας θέτουμε αδήριτη ανάγκη την παροχή σοβαρών και ουσιαστικών κινήτρων
που θα δώσουν το έναυσμα για την στελέχωση με ιατρούς αρκετών νησιών μας.
Οι προτάσεις μας είναι:
1. Χρονικά κίνητρα: Κάθε χρόνος προϋπηρεσίας να προσμετράται στα άγονα
περιφερειακά ιατρεία και ΚΥ επί 1,5. (Ισχύον καθεστώς: κάθε χρόνος στην
Πρωτοβάθμια επί 0.5 κάθε χρόνος σε Νοσοκομείο επί 1.
Έτσι σε κάθε κρίση ο Παιδίατρος που υπηρετεί π.χ. στη Σύμη παίρνει τα μισά
μόρια από τον Παιδίατρο της Αθήνας!
2. Χρονικά περιθώρια υπηρεσίας ΣΚΕΟΠΝΙ: Προσδιορισμένο χρονικά διάστημα
υπηρεσίας που να δίνει την δυνατότητα επιστροφής ή επιπλέον
μοριοδότησης στις κρίσεις του ΣΚΕΟΠΝΙ μετά 8 ή 10 χρόνια συνεχούς
υπηρεσίας.
3. Ετήσια εκπαιδευτική άδεια: Αύξηση του αριθμού των ημερών εκπαιδευτικής
άδειας κατά 10 ημέρες. Δυνατότητα αντικατάστασης των ιατρών των
μικρών νησιών από το Νοσοκομείο στο οποίο ανήκουν και των ιατρών που
υπηρετούν σε μονήρεις θέσεις σε Νοσοκομεία νησιωτικών περιοχών από το
κέντρο όταν χρειάζεται να απουσιάσουν με εκπαιδευτική άδεια. Τα νησιά
μας χρειάζονται έμπειρους και ενημερωμένους ιατρούς και όχι ξεχασμένους
στις γνώσεις που είχαν όταν έγινε η πρόσληψή τους.
4. Θεσμός Επικουρικού ιατρού: Προτεραιότητα στην κάλυψη των θέσεων
επικουρικών ιατρών στα άγονα νησιά και στις δυσπρόσιτες περιοχές όπως
ξεκίνησε ο θεσμός το 2001 και όχι όπως καταστρατηγήθηκε ακολούθως και
γέμισαν τα αστικά κέντρα με ιατρούς που ‘’τσουλούσαν’’ στη Βασιλίσσης
Σοφίας από τα πολιτικά γραφεία και όχι αξιοκρατικά από τα ΣΚΕΟΠΝΙ.
5. Οικονομικά κίνητρα: Αύξηση του αριθμού των εφημεριών των αγροτικών
ιατρών που υπηρετούν σε μικρά νησιά από 7 σε 12.
6. Εκπαίδευση 1: Αλλαγή της τρίμηνης εκπαίδευσης για τους αγροτικούς που
πρόκειται να υπηρετήσουν σε μικρά νησιά. Ορισμός υπεύθυνου
εκπαίδευσης σε κάθε Νοσοκομείο που θα υπογράφει για την εκπαίδευση
του κάθε αγροτικού ιατρού σε συγκεκριμένες ιατρικές δεξιότητες
πρωτοκόλλου θεραπευτικών και επειγόντων περιστατικών .
7. Εκπαίδευση 2: Οργάνωση κάθε ένα ή δύο χρόνια περιφερειακού
εκπαιδευτικού σεμιναρίου με στόχο την εκπαίδευση, την
διαχείριση, τα προβλήματα που παρουσιάστηκαν σε χρόνια περιστατικά και
τα επείγοντα, καθώς και τις νέες διοικητικές πράξεις στη διαχείριση του
ασθενούς ή ασφαλισμένου στα πιο συχνά χρόνια νοσήματα και στα
επείγοντα περιστατικά
8. Τηλεϊατρική: Από το 1988 η Πολιτεία παρά τις χρηματοδοτήσεις και τα
προγράμματα δεν κατόρθωσε να υλοποιήσει κανένα αξιόπιστο πρόγραμμα
24ωρης τηλεϊατρικής και αποτελεί όνειδος η πολιτική αυτή
αναποτελεσματικότητα για τη χώρα μας . Είναι προφανής η ωφελιμότητα
του έργου αφού είναι γνωστό ότι κανένα από τα νησιωτικά συμπλέγματα
θα αποκτήσει εξειδικευμένες υπηρεσίες υγείας σε μόνιμη βάση και ο
γιατρός που θα υπηρετεί θα έχει καθημερινά την άμεση ανάγκη
συνεργασίας με ειδικότητες συναδέλφων του για την καλύτερη
αντιμετώπιση του χρόνιου περιστατικού αποφεύγοντας άσκοπες και
δαπανηρές μετακινήσεις καθώς επίσης και στη σταθεροποίηση των
επειγόντων περιστατικών πριν την αεροδιακομιδή μέσω του ΕΚΑΒ
διαδικασία που θα δώσει ελπίδες σωτηρίας

Είναι προτάσεις στις οποίες συμφωνείτε κάποιες από τις παραπάνω;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

αυτο που εγω τονίζω πάντα είναι ότι πρέπει να κάνουμε προτάσεις και να ειμαστε (ελα υπνοβατη το διορθωσα, χαχαχ) καλοπροαίρετοι... και να μην αφηνουμε δικές μας πικρίες εμπειρίες κτλ να μας επηρεάζουν...δεν ειναι εφικτο παντα αλλα οκ.. για να δεις υπνοβάτη πόσο αριστερός είμαι, όταν κάποτε έγραψα ότι στην ιστορία γρηγορόπουλου υπάρχει και ένα ζήτημα σωστής ανατροφής και το πώς βρεθηκε εκει κτλ. κόντεψαν να με φάνε... σαν παράδειγμα το ανέφερα μη μείνουμε σε αυτό τώρα και αρχίσει νέος κύκλος... είναι περισσότερο από ποτε καιρος για προτάσεις και δράσεις χωρίς πρωτη σκεψη το προσωπικο συμφερον...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Το ζήτημα δεν είναι να είμαστε πάντα καλοπροαίρετοι και προτείνοντες.

Μέρος της ευθύνης για την παρακμή του ιατρικού σώματος στην Ελλάδα φέρει κατ' εμέ κάθε συνάδελφος που είναι διατεθειμένος να κάνει διάλογο για τα αυτονόητα, με συνομιλητές ιδιαίτερα χαμηλού επιπέδου και υπό συνθήκες ανάξιες του ιατρικού λειτουργήματος.

Είναι αδιανόητο να κάνουμε διάλογο με (υπ)ανθρώπους που αναρρωτιούνται ρητορικά "γιατί κακομαθημένοι γιατρουλάκοι". Δεν έχουμε τίποτε να κερδίσουμε από τέτοιο διάλογο, ούτε η ιατρική περίθαλψη του νησιού έχει να κερδίσει κάτι.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Είναι αδιανόητο να κάνουμε διάλογο με (υπ)ανθρώπους που αναρρωτιούνται ρητορικά "γιατί κακομαθημένοι γιατρουλάκοι". Δεν έχουμε τίποτε να κερδίσουμε από τέτοιο διάλογο, ούτε η ιατρική περίθαλψη του νησιού έχει να κερδίσει κάτι.

γιατι ως γνωστον........ «Ποτέ μην λογομαχείς με έναν Ηλίθιο, θα σε ρίξει στο επίπεδό του και θα σε νικήσει εκ πείρας…!»

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Με τα γραπτα του φερτομασα απο τούδε, δεν ασχολούμαι αλλο. Είναι αήττητος!

Να κάνω ένα σχόλιο πάνω σ' αυτό.

Τον fertomasa δεν τον γνωρίζω, ως εκ τουτου δε μπορεί να τον συμπαθώ (εδώ δε χωνεύω τα σκώθια μου), μαντεύω όμως ότι είχαμε ξεκατινιαστεί κάπου κάπως κάποτε εδώ. Μαντεύω επίσης τα αριστερά του φρονήματα (αν πέφτω έξω, σόρι), που από μόνα τους για μένα είναι λόγος απόρριψης κάποιου.

Όμως, προσπαθώ εδώ και μέρες να καταλάβω, τι είναι αυτό που σας φανάτισε από τα λεγόμενά του.

ως αντικειμενικοί που ήμαστε, και όχι γονοι-κλώνοι-κακομαθημένοι-εγωκεντρικοί παπάρες που θεωρούμε την ιατρική κατάκτηση και δικαιωματικό βραβείο, οφείλουμε να λάβουμε υπόψη και να προβληματιστούμε για την άποψη του νησιού και να γράψουμε προτάσεις...διαφορετικά όποιοσδήποτε εκτός ιατρικής βλέπει το φόρουμ και τη συζήτηση, θα αρχίσει να προβληματίζεται και να απορεί...

Αυτό είναι το αρχικό ποστ. Αν παραβλέψουμε το ορθογραφικό λάθος (καθ' όσον αντικειμενικοί ήμαστε, είμαστε και θα είμαστε) έχει δίκιο απόλυτο σε αυτά που γράφει. Πρέπει να προβληματιστούμε, δεν πρέπει; πρέπει να γράψουμε προτάσεις, δεν πρέπει; κάποιος που μας διαβάζει δε μας θεωρήσει εξυπνάκηδες; σε τι έχει άδικο από αυτά που γράφει; είπε ο χριστιανός να πάμε να δουλεύουμε τζάμπα;

από εμένα +1 fertomasa. ειλικρινά δε μπορώ να καταλάβω γιατί στην πέσανε όλοι έτσι άγαρμπα. το πρόβλημα του ιατρικού κόσμου είναι ακριβώς αυτό: ότι δε θέλει να έχει οποιασδήποτε μορφής feedback απο μη γιατρούς, με μόνο το πρόσχημα του χαμηλού μισθού. τα υπόλοιπα αισχρά που γράφτηκαν, στον κάδο ανακύκλωσης.

Και το επομενο του ποστ λεει:
"ο ρατσιστής γιατρός (βλεπε Σκοπελίτες, ραγιάδες, αγια τερεζα,τραχανοπλαγια) είναι από τους πιο επικινδυνους λειτουργούς...

πχ θα μπορούσε να υπάρχει υποχρεωτική υπηρεσια στα νησια για ενα διαστημα με ταυτόχρονη ενίσχυση των περιοχών..κτλ..αυτα..."

Απο τη μια όλοι οι γιατροί οφείλουν να αποδεικνύουν οτι δεν είναι ελέφαντες (γόνοι-κλώνοι-κακομαθημένοι-παπάρες-ρατσιστές) και να τους βάλουμε να πάνε υποχρεωτικά να πληρώνουν νοίκια-φώτα-νερά-τηλέφωνα για να κάνουν τον McGyver γιατρό. Και απο την άλλη κιχ για τα λογάκια του... "Σκοπελίτικου λαού"! Αν αυτό είναι πραγματική αριστερά, εμένα να με χέσεις!!!
Εγώ πάντως άλλο μαντεύω, οτι δεν έχει πραγματικά ζοριστεί ποτέ στη ζωή του. Και έρχεται να κάνει μάθημα αφ'υψηλού περι καθως πρεπει συμπεριφορας σε ανθρώπους που εν τέλει, ίιιιιισως, κάααααποιοι να έχουν ζοριστεί περισσότερο απο τον ίδιο!

Επίσης... Το feedback απο μη γιατρούς οφείλει να απευθύνεται και σε μη γιατρους! Δημαρχαίους, Νομαρχαίους, βουλευτάδες, υπουργέους και σία. Και στους εαυτούς τους! Δε θα λύσουν/-με οι γιατροί και αυτό το πρόβλημα!
Το δε "πρόσχημα" του χαμηλού μισθού για κάποιους είναι καθημερινή πραγματικότητα. Και καλά κάνουν και διεκδικούν κάτι καλύτερο στη ζωή και στην καρριέρα τους οι συνάδελφοι φεύγοντας έξω κλπ, αντι να πληρώνουν απο την τσέπη τους -ελπίζω να έχεις υπολογίσει τι έξοδα έχει μηνιαίως αγροτικος που μένει στο ενοίκιο- για να.... """κάνουν Ιατρική""" ή για τον "Σκοπελίτικο Λαο"!

Για να τελειωνουμε.. Δε με ενδιαφέρει να κάνω προτάσεις. Δεν είναι πρόβλημά μου, ούτε είμαι ο υπεύθυνος για αυτά τα χάλια. Και κανονικά δε θα έπρεπε να αφορά κανέναν γιατρό που σέβεται τον εαυτό του και τους συναδέλφους.

Γιατί ο γιατρός που σέβεται τον εαυτό του και τους συναδέλφους του δεν θα έπρεπε να κάνει προτάσεις που να αφορούν τον κλάδο της Υγείας και τα προβλήματά του; Μπορείς να μας το εξηγήσεις αυτό; Γιατί ανάμεσα στα όσα παράλογα γράφονται πιστεύω ότι αυτό είναι ίσως το πιο παράλογο απ΄όλα.

Αν και ο Λύκος απαντά πολύ περιεκτικά σε αυτο που παραθέτω παρακάτω... Είναι απλό. Δεν συνδιαλέγομαι (και κανένας δε θα έπρεπε) για θέματα αξιοπρέπειας. Επαγγελματικής ή μη. Αυτή η ραγιαδοσύνη είναι βασικός λόγος που έχει έρθει ο κλάδος ως εδώ. Το να πετάμε το μπαλάκι της κατηγόριας (όπως το άρθρο) ή της επίλυσης (όπως ο φερτομασας) σε αυτόν που υφίσταται τις συνέπειες του μπάχαλου, ή ακόμη και σε αυτόν που δεν το ανέχεται και κοιτάει παραπέρα, ε αυτό παει πολύ!

Στο μόνο που διαφωνώ με τον Λύκο, και το έγραψα και παραπάνω, είναι οτι τέτοιες τοποθετήσεις οφείλουν να μη μένουν αναπάντητες. Κάθε ανοησία πρέπει να μπαίνει στη θέση της.

Το ζήτημα δεν είναι να είμαστε πάντα καλοπροαίρετοι και προτείνοντες.

Μέρος της ευθύνης για την παρακμή του ιατρικού σώματος στην Ελλάδα φέρει κατ' εμέ κάθε συνάδελφος που είναι διατεθειμένος να κάνει διάλογο για τα αυτονόητα, με συνομιλητές ιδιαίτερα χαμηλού επιπέδου και υπό συνθήκες ανάξιες του ιατρικού λειτουργήματος.

Είναι αδιανόητο να κάνουμε διάλογο με (υπ)ανθρώπους που αναρρωτιούνται ρητορικά "γιατί κακομαθημένοι γιατρουλάκοι". Δεν έχουμε τίποτε να κερδίσουμε από τέτοιο διάλογο, ούτε η ιατρική περίθαλψη του νησιού έχει να κερδίσει κάτι.

Αυτά. Over and out...... (συγγνώμη για τη γλωσσα απο όσους ταράσσονται ψυχολογικά, οι γονείς και οι δάσκαλοί μου φρόντιζαν να με μάθουν πιο ουσιαστικά πράματα και δεν προλάβαιναν και για το savoir vivre του Ζαμπούνη.... )

Τροποποιήθηκε από ventisette
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Εγώ πάντως άλλο μαντεύω, οτι δεν έχει πραγματικά ζοριστεί ποτέ στη ζωή του. Και έρχεται να κάνει μάθημα αφ'υψηλού περι καθως πρεπει συμπεριφορας σε ανθρώπους που εν τέλει, ίιιιιισως, κάααααποιοι να έχουν ζοριστεί περισσότερο απο τον ίδιο!

ούτε που φαντάζεσαι πόσο μα πόσο μέσα έχεις πέσει....σου εύχομαι απο καρδιάς, στη δύση της ζωής σου αν ποτέ κάνεις απολογισμό, αυτός να είναι φτωχότερος από τον τωρινό δικό μου.. και αν είναι πλουσιότερος θα είσαι σίγουρα καλύτερος από ότι είσαι σήμερα...

Για μένα ο κριτής είναι ψηλά, για άλλους δεν υπάρχει πουθενα..

Λύκε ξέρω ότι αναφέρεσαι στους "δημοσιογράφους" και όχι σε μενα, πολλοί δεν κατάλαβαν, αλλα εγω το ξέρω..

Η συζήτησή μας πρέπει να ήταν πολύ λυπηρή για όσους εκτός ιατρικής τη διάβασαν και εβαλαν τον εαυτό τους στη θέση του νησιώτη ασθενη...

για μένα το πιό λυπηρό είναι οτι το αξιακό βαρέλι εχει και πιο χαμηλό πατο..

αυτα.... αντε καληνυχτα

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Νομίζω οτι πολύ σημασία δώσαμε στο θέμα και άρχισε να γίνεται σαχλό. Εύχομαι ο επόμενος που θα θελήσει να γράψει κάτι για αυτό το ποστ να είναι προτάσεις για το ουσιαστικό πρόβλημα......

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

εγώ πάντως με ένα 1000άρικο και πληρωμένη τη διαμονή, άνετα έκανα αγροτικό στη Σκόπελο αν βρισκόμουν στην αντίστοιχη επαγγελματική φάση της ζωής μου. Και δε θα με θεωρούσα και ήρωα. Ούτε τυχερό θα με θεωρούσα. Θα έλεγα, αυτό είναι το καλύτερο γιαυτη τη χρονική στιγμη, υπομονή μέχρι να τελειώσει.

δεν καταλαβαίνω γιατί διαφοροποιείτε αυτόν τον αγροτικό από τον άλλο που κάνει αγροτικό π.χ. στους Μολάους. το ίδιο πράγμα είναι. Και οι δυο λιγα λεφτά παίρνουν, αφου τα 1000 οπως και να το κανεις είναι μισθός πείνας, και οι δυο ίσως αναγκαστούν να πάρουν ευθύνη μεγαλύτερη από ότι θα έπρεπε και οι δύο θα κανουν κατι που λιγα θα κερδίσουν εκπαιδευτικά. Το θέμα μας όμως δεν είναι το "γιατι να μην κάνω αγροτικό". είναι το "γιατι να μην κάνω αγροτικό στη Σκόπελο".

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

εγώ πάντως με ένα 1000άρικο και πληρωμένη τη διαμονή, άνετα έκανα αγροτικό στη Σκόπελο αν βρισκόμουν στην αντίστοιχη επαγγελματική φάση της ζωής μου. Και δε θα με θεωρούσα και ήρωα. Ούτε τυχερό θα με θεωρούσα. Θα έλεγα, αυτό είναι το καλύτερο γιαυτη τη χρονική στιγμη, υπομονή μέχρι να τελειώσει.

δεν καταλαβαίνω γιατί διαφοροποιείτε αυτόν τον αγροτικό από τον άλλο που κάνει αγροτικό π.χ. στους Μολάους. το ίδιο πράγμα είναι. Και οι δυο λιγα λεφτά παίρνουν, αφου τα 1000 οπως και να το κανεις είναι μισθός πείνας, και οι δυο ίσως αναγκαστούν να πάρουν ευθύνη μεγαλύτερη από ότι θα έπρεπε και οι δύο θα κανουν κατι που λιγα θα κερδίσουν εκπαιδευτικά. Το θέμα μας όμως δεν είναι το "γιατι να μην κάνω αγροτικό". είναι το "γιατι να μην κάνω αγροτικό στη Σκόπελο".

Ποιά ακριβώς είναι η "επαγγελματική φάση" ;

Αφού κανείς δεν υποχρεούται να κάνει αγροτικό πλέον και μπορεί άνετα να φύγει αμέσως μετά την Σχολή εξωτερικό...

Όσο για το αν αρκεί το χιλιάρικο, δοκίμασε να δηλώσεις άγονο επί θητεία για να το διαπιστώσεις ο ίδιος.

Η σύγκριση ενός αγροτικού σε απομονωμένο νησάκι με αυτό στην ηπειρωτική Ελλάδα δείχνει απλώς ότι έχεις μαύρα μεσάνυχτα ή απλά τρολάρεις (δεν θα ήταν η πρώτη φορά φυσικά).

Τροποποιήθηκε από kopritis
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

εγώ πάντως με ένα 1000άρικο και πληρωμένη τη διαμονή, άνετα έκανα αγροτικό στη Σκόπελο αν βρισκόμουν στην αντίστοιχη επαγγελματική φάση της ζωής μου. Και δε θα με θεωρούσα και ήρωα. Ούτε τυχερό θα με θεωρούσα. Θα έλεγα, αυτό είναι το καλύτερο γιαυτη τη χρονική στιγμη, υπομονή μέχρι να τελειώσει.

δεν καταλαβαίνω γιατί διαφοροποιείτε αυτόν τον αγροτικό από τον άλλο που κάνει αγροτικό π.χ. στους Μολάους. το ίδιο πράγμα είναι. Και οι δυο λιγα λεφτά παίρνουν, αφου τα 1000 οπως και να το κανεις είναι μισθός πείνας, και οι δυο ίσως αναγκαστούν να πάρουν ευθύνη μεγαλύτερη από ότι θα έπρεπε και οι δύο θα κανουν κατι που λιγα θα κερδίσουν εκπαιδευτικά. Το θέμα μας όμως δεν είναι το "γιατι να μην κάνω αγροτικό". είναι το "γιατι να μην κάνω αγροτικό στη Σκόπελο".

Όσο για το αν αρκεί το χιλιάρικο, δοκίμασε να δηλώσεις άγονο επί θητεία για να το διαπιστώσεις ο ίδιος.

νομιζω οτι οι επι θητεια εχουν ακομη μικροτερο μισθο λογω αυξημενων κρατησεων

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

εγώ πάντως με ένα 1000άρικο και πληρωμένη τη διαμονή, άνετα έκανα αγροτικό στη Σκόπελο αν βρισκόμουν στην αντίστοιχη επαγγελματική φάση της ζωής μου. Και δε θα με θεωρούσα και ήρωα. Ούτε τυχερό θα με θεωρούσα. Θα έλεγα, αυτό είναι το καλύτερο γιαυτη τη χρονική στιγμη, υπομονή μέχρι να τελειώσει.

δεν καταλαβαίνω γιατί διαφοροποιείτε αυτόν τον αγροτικό από τον άλλο που κάνει αγροτικό π.χ. στους Μολάους. το ίδιο πράγμα είναι. Και οι δυο λιγα λεφτά παίρνουν, αφου τα 1000 οπως και να το κανεις είναι μισθός πείνας, και οι δυο ίσως αναγκαστούν να πάρουν ευθύνη μεγαλύτερη από ότι θα έπρεπε και οι δύο θα κανουν κατι που λιγα θα κερδίσουν εκπαιδευτικά. Το θέμα μας όμως δεν είναι το "γιατι να μην κάνω αγροτικό". είναι το "γιατι να μην κάνω αγροτικό στη Σκόπελο".

Όσο για το αν αρκεί το χιλιάρικο, δοκίμασε να δηλώσεις άγονο επί θητεία για να το διαπιστώσεις ο ίδιος.

νομιζω οτι οι επι θητεια εχουν ακομη μικροτερο μισθο λογω αυξημενων κρατησεων

Πρέπει να βγαίνει περίπου 850€ (750+100 του άγονου).

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

εγώ πάντως με ένα 1000άρικο και πληρωμένη τη διαμονή, άνετα έκανα αγροτικό στη Σκόπελο αν βρισκόμουν στην αντίστοιχη επαγγελματική φάση της ζωής μου. Και δε θα με θεωρούσα και ήρωα. Ούτε τυχερό θα με θεωρούσα. Θα έλεγα, αυτό είναι το καλύτερο γιαυτη τη χρονική στιγμη, υπομονή μέχρι να τελειώσει.

δεν καταλαβαίνω γιατί διαφοροποιείτε αυτόν τον αγροτικό από τον άλλο που κάνει αγροτικό π.χ. στους Μολάους. το ίδιο πράγμα είναι. Και οι δυο λιγα λεφτά παίρνουν, αφου τα 1000 οπως και να το κανεις είναι μισθός πείνας, και οι δυο ίσως αναγκαστούν να πάρουν ευθύνη μεγαλύτερη από ότι θα έπρεπε και οι δύο θα κανουν κατι που λιγα θα κερδίσουν εκπαιδευτικά. Το θέμα μας όμως δεν είναι το "γιατι να μην κάνω αγροτικό". είναι το "γιατι να μην κάνω αγροτικό στη Σκόπελο".

Με απλά μαθηματικα και τα έξοδα ενός σπιτιού μετριοπαθώς υπολογισμένα στα ~250€, λες οτι θες 1250€ "αμοιβή" για να πας στη Σκόπελο.

Αλλά η πραγματικότητα είναι περίπου (850-250)=600€ a033.gif

Οχι, το θέμα είναι οτι κανεις δεν κάνει αγροτικό πουθενά οπου δεν έχει εξασφαλισμένο το σπίτι (συνηθως απο τους γονείς), άρα και στη Σκόπελο....

Πρέπει να βγαίνει περίπου 850€ (750+100 του άγονου).

Δεν υπάρχει επίδομα αγόνου πλεον

Τροποποιήθηκε από ventisette
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Δεν υπάρχει επίδομα αγόνου πλεον

Και τα 100€ επιπλέον που έπαιρνα εγώ μέχρι πρόσφατα τι ήταν ;

Μην εμφανίζεστε τόσο σίγουροι για κάτι που δεν γνωρίζετε (ή απέχετε καιρό απ' αυτό).

Τροποποιήθηκε από kopritis
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Επιτέλους σταματήστε ανούσιες αντιπαραθέσεις. Απαντήστε παρακαλώ στους συμπαθέστατους Σκοπελίτες γιατί δεν γουστάρουμε τα ωραιότατα νησιά τους και κάνετε προτάσεις..... ΟΧΙ ΑΛΛΟ ΚΑΡΒΟΥΝΟ!!!!!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Επιτέλους σταματήστε ανούσιες αντιπαραθέσεις. Απαντήστε παρακαλώ στους συμπαθέστατους Σκοπελίτες γιατί δεν γουστάρουμε τα ωραιότατα νησιά τους και κάνετε προτάσεις..... ΟΧΙ ΑΛΛΟ ΚΑΡΒΟΥΝΟ!!!!!

καλα ενα site εγραψε το συγκεκριμενο σχολιο , δεν σημαινει οτι εκφραζει ολους τους κατοικους της Σκοπελου.

επισης δεν ειναι οτι δεν γουσταρουμε το νησι τους αλλα υπαρχουν πιο οικονομικα (και προσωπικα) συμφεροντα αγροτικα.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Δεν υπάρχει επίδομα αγόνου πλεον

Και τα 100€ επιπλέον που έπαιρνα εγώ μέχρι πρόσφατα τι ήταν ;

Μην εμφανίζεστε τόσο σίγουροι για κάτι που δεν γνωρίζετε (ή απέχετε καιρό απ' αυτό).

Αφού δεν ξέρεις εσύ, πως μπορώ να ξέρω εγω? Επιμένω ακριβώς επειδή το ξέρω και επειδή δεν απέχω εγώ ή γνωστοί μου απο αυτό καιρο, ότι απο την ένταξη στο ενιαίο μισθολόγιο και δώθε εχει καταργηθεί το επίδομα των χαρακτηριζόμενων ως άγονα Π.Ι.

Υπάρχουν ωστόσο μικροδιαφορές στην αμοιβή των γιατρών υπηρεσιας υπαίθρου απο τόπο σε τόπο, που ποτε δεν κατάλαβα σε τι αντιστοιχούσαν (<100€)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Αφού δεν ξέρεις εσύ, πως μπορώ να ξέρω εγω? Επιμένω ακριβώς επειδή το ξέρω και επειδή δεν απέχω εγώ ή γνωστοί μου απο αυτό καιρο, ότι απο την ένταξη στο ενιαίο μισθολόγιο και δώθε εχει καταργηθεί το επίδομα των χαρακτηριζόμενων ως άγονα Π.Ι.

Υπάρχουν ωστόσο μικροδιαφορές στην αμοιβή των γιατρών υπηρεσιας υπαίθρου απο τόπο σε τόπο, που ποτε δεν κατάλαβα σε τι αντιστοιχούσαν (<100€)

Στο Εκκαθαριστικό Σημείωμα Μισθοδοσίας αναγράφει σαφώς:

Ανάλυση αποδοχών:

1) Βασικός μισθός: € 1,092

2) Παραμεθορίου: € 100

Με τις διάφορες κρατήσεις (ΤΣΑΥ, ΜΑΥ κτλ) τα καθαρά διαμορφώνονται στα 946€.

Όλα αυτά για άγονο στην 2η ΥΠ.Ε.

Νομίζω ότι κάλυψα όσους ενδιαφέρονται και δεν θα αναλωθώ σε άσκοπες ιντερνετικές αντιπαραθέσεις, ούτε πρόκειται φυσικά να το σκανάρω για να πειστείς.

Τροποποιήθηκε από kopritis
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

εγώ πάντως με ένα 1000άρικο και πληρωμένη τη διαμονή, άνετα έκανα αγροτικό στη Σκόπελο αν βρισκόμουν στην αντίστοιχη επαγγελματική φάση της ζωής μου. Και δε θα με θεωρούσα και ήρωα. Ούτε τυχερό θα με θεωρούσα. Θα έλεγα, αυτό είναι το καλύτερο γιαυτη τη χρονική στιγμη, υπομονή μέχρι να τελειώσει.

δεν καταλαβαίνω γιατί διαφοροποιείτε αυτόν τον αγροτικό από τον άλλο που κάνει αγροτικό π.χ. στους Μολάους. το ίδιο πράγμα είναι. Και οι δυο λιγα λεφτά παίρνουν, αφου τα 1000 οπως και να το κανεις είναι μισθός πείνας, και οι δυο ίσως αναγκαστούν να πάρουν ευθύνη μεγαλύτερη από ότι θα έπρεπε και οι δύο θα κανουν κατι που λιγα θα κερδίσουν εκπαιδευτικά. Το θέμα μας όμως δεν είναι το "γιατι να μην κάνω αγροτικό". είναι το "γιατι να μην κάνω αγροτικό στη Σκόπελο".

Ποιά ακριβώς είναι η "επαγγελματική φάση" ;

Αφού κανείς δεν υποχρεούται να κάνει αγροτικό πλέον και μπορεί άνετα να φύγει αμέσως μετά την Σχολή εξωτερικό...

Όσο για το αν αρκεί το χιλιάρικο, δοκίμασε να δηλώσεις άγονο επί θητεία για να το διαπιστώσεις ο ίδιος.

Η σύγκριση ενός αγροτικού σε απομονωμένο νησάκι με αυτό στην ηπειρωτική Ελλάδα δείχνει απλώς ότι έχεις μαύρα μεσάνυχτα ή απλά τρολάρεις (δεν θα ήταν η πρώτη φορά φυσικά).

εγώ για τον εαυτό μου μίλησα, και μάλιστα σε παλιότερη φάση, δεν είπα ότι τους φτανουν όλους. Καθένας ζει με βάση τις ανάγκες του, τις οποίες εγώ μπορώ να συμπιέσω πολύ αν χρειαστεί, χωρίς να νιώθω ότι πιέζομαι. Επαναλαμβάνω τώρα δε θα το έκανα, γιατί η ιατρική με έκανε παραδόπιστο και θεωρώ πλέον τα λεφτά το σημαντικότερο πράγμα στον κόσμο. Κάποτε δεν ήταν όμως, θεωρούσα ότι μπορούσες να περάσεις καλά και με λίγα, και εξάλλου δε νομίζω ότι στόχος του αγροτικού είναι να βάλεις λεφτά στην άκρη. Με ενα χιλιάρικο και πληρωμένη διαμονή, δεν το θεωρώ τραγικό.

Η σύγκριση με τους Μολάους είναι τυχαία, δεν έχω ούτε θέλω να έχω καμία σχέση με ηπειρωτική Ελλάδα και επέλεξα τους Μολάους γιατί είναι ένα μέρος που το σιχαίνομαι. Τωρα τα υπόλοιπα περί τρολαρίσματος, δηλώνουν εμπάθεια, η οποία είναι δικό σου θέμα να ασχοληθείς με αυτό και να την ξεπεράσεις, όχι δικό μου :)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Αφού δεν ξέρεις εσύ, πως μπορώ να ξέρω εγω? Επιμένω ακριβώς επειδή το ξέρω και επειδή δεν απέχω εγώ ή γνωστοί μου απο αυτό καιρο, ότι απο την ένταξη στο ενιαίο μισθολόγιο και δώθε εχει καταργηθεί το επίδομα των χαρακτηριζόμενων ως άγονα Π.Ι.

Υπάρχουν ωστόσο μικροδιαφορές στην αμοιβή των γιατρών υπηρεσιας υπαίθρου απο τόπο σε τόπο, που ποτε δεν κατάλαβα σε τι αντιστοιχούσαν (<100€)

Στο Εκκαθαριστικό Σημείωμα Μισθοδοσίας αναγράφει σαφώς:

Ανάλυση αποδοχών:

1) Βασικός μισθός: € 1,092

2) Παραμεθορίου: € 100

Με τις διάφορες κρατήσεις (ΤΣΑΥ, ΜΑΥ κτλ) τα καθαρά διαμορφώνονται στα 946€.

Όλα αυτά για άγονο στην 2η ΥΠ.Ε.

Νομίζω ότι κάλυψα όσους ενδιαφέρονται και δεν θα αναλωθώ σε άσκοπες ιντερνετικές αντιπαραθέσεις, ούτε πρόκειται φυσικά να το σκανάρω για να πειστείς.

Μαθετε να διαβάζετε, να ενημερώνεστε και κυρίως να σκέφτεστε!

Παραμεθόριος σημαίνει άλλο πράγμα απο άγονο ιατρείο. Κι επειδή θυμάμαι ότι κάπου το ειχα ξαναπετύχει....

http://www.greekmeds.gr/forum/topic/25547-ieeiiiieeu-ieoeieuaei-aanioeethi/page-6#entry416124

'νταξει τώρα?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 3 weeks later...

http://www.ygeianet.gr/box/cal/37141.pdf

η δημοσιογραφος ειναι για τα μπαζα.

μεταφραζει απο μονη της τον αγροτικο επι θητεια ως γιατρο σε υποχρεωτικη θητεια.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ούτε κουβέντα φυσικά για την εγκληματική απόφαση της ένταξης των αγροτικών γιατρών στο ενιαίο μισθολόγιο...

Γνωστός που βρέθηκε σε 3μηνη αναμονή ανάμεσα σε γενικό και ειδικό κομμάτι Ειδικότητας, προτίμησε να κάνει διακοπές αντί να τρέχει για 8 κατοστάρικα σε κάποια ραχούλα ή κάποιο ερημονήσι, εφημερεύοντας non-stop !

Τροποποιήθηκε από kopritis
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

http://www.ygeianet.gr/box/cal/37141.pdf

η δημοσιογραφος ειναι για τα μπαζα.

μεταφραζει απο μονη της τον αγροτικο επι θητεια ως γιατρο σε υποχρεωτικη θητεια.

Κακοπληρωμένοι ή και απλήρωτοι "δημοσιογράφοι", χωρίς καμία παιδεία, καμία ικανότητα σκέψης... και σκέψου ότι από τέτοιους περιμένει ο κόσμος να ενημερωθεί για πράγματα που δεν ξέρει...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντησε σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.