Jump to content

Γιατί ρε κακομαθημένοι γιατρουλάκοι δεν κάνετε αγροτικό στην Σκόπελο?


Vrasidas

Recommended Posts

http://tro-ma-ktiko.blogspot.de/2013/05/2_27.html#more

Μόνο που κανείς από τους νέο-καλομαθημένους γιατρουλάκους, δεν επιθυμεί να κάνει το αγροτικό τουσε τουριστικό νησί, που άλλοι (Ευρωπαίοι) θα "σκότωναν" να περάσουν μερικές μέρες.

Κατά τ΄άλλα, οι Ιατρικοί Σύλλογοι έχουν το θράσος να μιλάνε για μεγάλα ποσοστά ανεργίας στους νεοεισερχόμενους στο κλάδο τους. Μάλλον όλοι προτιμούν τα μεγάλα νοσοκομεία , με τα μεγάλα ...envelopes...

Δείτε το ρεπορτάζ από το skopelosonline.gr

Έντονο προβληματισμό προκαλεί στους κατοίκους της Γλώσσας και του Νέου Κλήματος Σκοπέλου,η έλλειψη αγροτικού ιατρού στο περιφερειακό ιατρείο της Γλώσσας, με αποτέλεσμα να αναζητούνται τρόποι για την εξεύρεση λύσης.

Στο πλαίσιο αυτό, ο Δήμαρχος Σκοπέλου Γιώργος Μιχελής να συγκαλέσει γενική συνέλευση στην Γλώσσα την επόμενη εβδομάδα, με την συμμετοχή και των κατοίκων του Νέου Κλήματος, προκειμένου να συζητηθούν οι προτάσεις στις οποίες προσανατολίζεται ο ίδιος.

Όπως αναφέρει χαρακτηριστικά ο Δήμαρχος Σκοπέλου «θα ερωτηθούν οι κάτοικοι εάν προτίθενται να συνδράμουν την προσπάθεια μόνιμης εξασφάλισης γιατρού, για την κάλυψη των αναγκών των κατοίκων της Γλώσσας και του Νέου Κλήματος, με κάποια μορφή διαχείρισης ιατρικών υπηρεσιών». Στην παρούσα η πρόταση διερευνάται από νομικούς, προκειμένου να διαπιστωθεί κατά πόσο είναι εφικτή στην πράξη.

Σύμφωνα με την πρόταση του κ. Μιχελή, στόχος είναι η εξασφάλιση της στέγης και της μισθοδοσίας ιατρού, με την συνεισφορά των κατοίκων, εφόσον βεβαίως το επιθυμούν, προκειμένου να υπάρχει γιατρός σε μόνιμη βάση στην συγκεκριμένη περιοχή.

Η πρόταση που διατυπώνει ο Δήμαρχος Σκοπέλου είναι καινοτόμα, ενώ όπως επισημαίνει ο ίδιος «έχουμε φτάσει πλέον σε οριακό σημείο και γι’ αυτό τον λόγο θα ερωτηθούν οι κάτοικοι εάν είναι διατεθειμένοι να συνδράμουν την προσπάθεια, αφού εξετάσουμε προηγουμένως το νομικό πλαίσιο».

Παρά το γεγονός ότι είχαν προβλεφθεί δύο θέσεις αγροτικών γιατρών στο Περιφερειακό Ιατρείο της Γλώσσας, είχε καλυφθεί για κάποιο διάστημα η μια εκ των δύο, η οποία είναι και πάλι κενή. Σύμφωνα μάλιστα με πληροφορίες, δεν υπήρξε ενδιαφέρον για την πρόσφατη προκήρυξη του αρμόδιου Υπουργείου, η οποία είχε ως στόχο την κάλυψη της μιας θέσης αγροτικού που έμεινε κενή. Η καταληκτήρια ημερομηνία της προκήρυξης ήταν η προχθεσινή, αλλά δυστυχώς, όπως προαναφέρθηκε, κανένας αγροτικός ιατρός δεν εκδήλωσε ενδιαφέρον.

Στο μεταξύ, για την κάλυψη των αναγκών των κατοίκων μετακινείται μια φορά την εβδομάδα ιατρός από το Κέντρο Υγείας της Σκοπέλου, στο περιφερειακό ιατρείο της Γλώσσας, στο πλαίσιο των προσπαθειών που καταβάλλονται, προς όφελος του τοπικού πληθυσμού. Σε κάθε άλλη περίπτωση, οι κάτοικοι της Γλώσσας και του Νέου Κλήματος, απευθύνονται στο Κέντρο Υγείας της Σκοπέλου.

Μιλώντας στον ΤΑΧΥΔΡΟΜΟ ο κ. Μιχελής, υπογραμμίζει ότι «είναι πολύ δύσκολη η κατάσταση και ο μόνος τρόπος για να υπάρχει σε μόνιμη βάση ιατρός στην Γλώσσα, είναι να καλυφθούν εκ των ενόντων, από τους κατοίκους δηλαδή, τα έξοδα που απαιτούνται». Ο Δήμαρχος Σκοπέλου τονίζει για μια ακόμη φορά ότι «θα ερωτηθούν οι κάτοικοι εάν προτίθενται να συνδράμουν οικονομικά προς αυτή την κατεύθυνση, προκειμένου να υλοποιηθεί ο στόχος».

Αξίζει, τέλος, να σημειωθεί, ότι δεκάδες γυναίκες της Σκοπέλου και της Σκιάθου έσπευσαν να πραγματοποιήσουν εξετάσεις στη κινητή μονάδα που επισκέφτηκε χθες τα δύο νησιά, με πρωτοβουλία της τρίτης υγειονομικής περιφέρειας. Ο Δήμαρχος Σκοπέλου τόνισε ότι είναι πολύ σημαντικό το συγκεκριμένο γεγονός και προσέθεσε ότι «πρόκειται για μια εξαιρετική πρωτοβουλία, στην οποία ανταποκρίθηκαν εκατοντάδες γυναίκες».

euro-crimes.blogspot.gr

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • Απαντήσεις 75
  • Created
  • Last Reply

Ντροπη τους που δεν πανε οι καλομαθημενοι νεοπλουτοι γιατρισκοι στην κατω τραχανοπλαγια να ζησουν τ ονειρο τους. Πρεπει να πανε και αμισθι ,γιατι η ιατρικη ειναι λειτουργημα (ετσι και αλλιως ,σιγα μην πληρωθουν ποτε οσα δουλεψουν) Επισης οι αρρενες γιατροι να παιρνουν μαζι τους τις γυναικες τους ή τις αδερφες τους για να κανουν σεξουαλικες χαρες στους Σκοπελιτες ή οι γυναικες γιατροι να εκδιδονται δωρεαν εκει,για το καλο της νησιωτικης Ελλαδας.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Κάτι τέτοιες πα@@@ριες διαβαζω και δε λέει να πέσει ο πυρετός!

Επειδή και υπηρεσία υπαίθρου αλλα και επικουρικό εχω κάνει σε νησί έχω να πω στα καλόπαιδα που γράψαμε το άρθρο, τα εξής συγκλονιστικά: Οι τουρίστες που σκοτώνονται για τα ελληνικά νησια (τα οποία εμείς οι κακομαθημένοι γιατροί απαξιούμε) έρχονται για διακοπές 10 το πολύ 15 μερες, αράζουν στις παραλίες και κυρίως είναι με τις τσέπες γεμάτες. Ο αγροτικός γιατρός με το μισθό που παίρνει (πόσο ειναι? 600? 800?) πρέπει τα μισά να τα δώσει για το ενοίκιο του κοτετσιου που οι αγαπητοι νησιώτες του πασάρουν για σπίτι, πρέπει να πληρώσει λογαριασμούς, πρέπει να φάει, πρέπει να πληρώσει χρυσό ακόμα και το γάλα (3 ευρω το κουτί το γάλα πλήρωνα...ακόμα εχω κρατημένη απόδειξη με την ημερομηνια και την τιμή). Και δε θα μιλήσω για τις άθλιες συνθήκες εργασίας. Μένω μόνο στο κόστος ζωής.

Οπότε ο κύριος που έβγαλε το συμπέρασμα πως "Μόνο που κανείς από τους νέο-καλομαθημένους γιατρουλάκους, δεν επιθυμεί να κάνει το αγροτικό τουσε τουριστικό νησί, που άλλοι (Ευρωπαίοι) θα "σκότωναν" να περάσουν μερικές μέρες." ας περάσει πρώτα 24 ωρες σε αγροτικο ιατρειο νησιου με τον εκει συνάδελφο και μετα ας αρχίσει τους χαρακτηρισμούς. Γιατι αμα αρχίσω κι εγω και "χαρακτηρίζω" θα πάρει πολύ κόσμο ο διάολος!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ως αντικειμενικοί που ήμαστε, και όχι γονοι-κλώνοι-κακομαθημένοι-εγωκεντρικοί παπάρες που θεωρούμε την ιατρική κατάκτηση και δικαιωματικό βραβείο, οφείλουμε να λάβουμε υπόψη και να προβληματιστούμε για την άποψη του νησιού και να γράψουμε προτάσεις...διαφορετικά όποιοσδήποτε εκτός ιατρικής βλέπει το φόρουμ και τη συζήτηση, θα αρχίσει να προβληματίζεται και να απορεί...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ως αντικειμενικοί που ήμαστε, και όχι γονοι-κλώνοι-κακομαθημένοι-εγωκεντρικοί παπάρες που θεωρούμε την ιατρική κατάκτηση και δικαιωματικό βραβείο, οφείλουμε να λάβουμε υπόψη και να προβληματιστούμε για την άποψη του νησιού και να γράψουμε προτάσεις...διαφορετικά όποιοσδήποτε εκτός ιατρικής βλέπει το φόρουμ και τη συζήτηση, θα αρχίσει να προβληματίζεται και να απορεί...

Με όλο το σεβασμό συνάδελφε αλλά πρόταση εγω δε μπορώ να κάνω. Και δεν ειναι και η δουλειά μου να κάνω. Καθένας στο πόστο του :) Το μόνο που μπορώ να κάνω - και συγχώρεσε με εαν σου φανεί παράλογο - ειναι να γελάσω δυνατα με τις προτάσεις του κ.κ. Δημάρχου του νησιου. Το να εξασφαλίσεις στέγη και μισθό (ο οποίος μιας και εξαρτάτε απο την "καλή διάθεση" των κατοίκων δεν ξερεις αν θα ειναι και "μόνιμος") στο γιατρο, λυπάμαι αλλα δεν το λύνεις το πρόβλημα. Τουλάχιστον δε λύνεις το πραγματικό πρόβλημα της περίθαλψης. Όσα σπίτια και να δοθούν εαν ο ιατρικός εξοπλισμός δεν υπάρχει τότε και οι συνάδελφοι αγροτικοι θα αποφεύγουν τα νησιά και οι νησιώτες θα απαξιούν τους γιατρούς και τη δουλειά που προσπαθουν να κάνουν. Τι πρέπει να γίνει? Υποτίθεται οτι υπάρχουν δομές σε αυτή τη χώρα. Κάνω λάτζα και γίνομαι παιδί-λάστιχο στην ειδικότητα, δε θα κάνω και το νομοθέτη :)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Θα παει ο φερομαζας,ενα μειγμα αγιας Τερεζας-Σουπερμαν,που δε χρειαζεται ουτε να τραφει,ουτε τον ενδιαφερει να ζει και να εργαζεται αξιοπρεπως και θα λυσει το προβλημα,οι Σκοπελιτες μπορουν να κοιμουνται ησυχοι.

Μερικες χιλιαδες ραγιαδες σαν του λογου σου αν ειχε προχειρους ο Σαμαρας,θα αποδεικνυε με πειστικο τροπο οτι τα μνημονια εσωσαν τη χωρα.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ως αντικειμενικοί που ήμαστε, και όχι γονοι-κλώνοι-κακομαθημένοι-εγωκεντρικοί παπάρες που θεωρούμε την ιατρική κατάκτηση και δικαιωματικό βραβείο, οφείλουμε να λάβουμε υπόψη και να προβληματιστούμε για την άποψη του νησιού και να γράψουμε προτάσεις...διαφορετικά όποιοσδήποτε εκτός ιατρικής βλέπει το φόρουμ και τη συζήτηση, θα αρχίσει να προβληματίζεται και να απορεί...

Με όλο το σεβασμό συνάδελφε αλλά πρόταση εγω δε μπορώ να κάνω. Και δεν ειναι και η δουλειά μου να κάνω. Καθένας στο πόστο του :) Το μόνο που μπορώ να κάνω - και συγχώρεσε με εαν σου φανεί παράλογο - ειναι να γελάσω δυνατα με τις προτάσεις του κ.κ. Δημάρχου του νησιου. Το να εξασφαλίσεις στέγη και μισθό (ο οποίος μιας και εξαρτάτε απο την "καλή διάθεση" των κατοίκων δεν ξερεις αν θα ειναι και "μόνιμος") στο γιατρο, λυπάμαι αλλα δεν το λύνεις το πρόβλημα. Τουλάχιστον δε λύνεις το πραγματικό πρόβλημα της περίθαλψης. Όσα σπίτια και να δοθούν εαν ο ιατρικός εξοπλισμός δεν υπάρχει τότε και οι συνάδελφοι αγροτικοι θα αποφεύγουν τα νησιά και οι νησιώτες θα απαξιούν τους γιατρούς και τη δουλειά που προσπαθουν να κάνουν. Τι πρέπει να γίνει? Υποτίθεται οτι υπάρχουν δομές σε αυτή τη χώρα. Κάνω λάτζα και γίνομαι παιδί-λάστιχο στην ειδικότητα, δε θα κάνω και το νομοθέτη :)

Το πιο ωραίο είναι το "γιατρουλάκοι"....

Το πιο ωραίο είναι ότι λείπει η invitro βασικά.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Θα παει ο φερομαζας,ενα μειγμα αγιας Τερεζας-Σουπερμαν,που δε χρειαζεται ουτε να τραφει,ουτε τον ενδιαφερει να ζει και να εργαζεται αξιοπρεπως και θα λυσει το προβλημα,οι Σκοπελιτες μπορουν να κοιμουνται ησυχοι.

Μερικες χιλιαδες ραγιαδες σαν του λογου σου αν ειχε προχειρους ο Σαμαρας,θα αποδεικνυε με πειστικο τροπο οτι τα μνημονια εσωσαν τη χωρα.

με τιμά να γράφεις ειρωνικά σχόλια εσύ συγκεκριμένα για μενα...

θα ανησυχουσα αν συμφωνούσες ή αν ήξερα οτι θα ημουν μελλοντικός ασθενής σου..

όπως έχουμε ξανααναφερει, ο ρατσιστής γιατρός (βλεπε Σκοπελίτες, ραγιάδες, αγια τερεζα,τραχανοπλαγια) είναι από τους πιο επικινδυνους λειτουργούς...

αγαπητή μου elpi, σε πολλά έχεις δίκιο, όσον αφορα τις προτασεις όμως μπορούν να γίνουν..

πχ θα μπορούσε να υπάρχει υποχρεωτική υπηρεσια στα νησια για ενα διαστημα με ταυτόχρονη ενίσχυση των περιοχών..κτλ..αυτα...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

αγαπητή μου elpi, σε πολλά έχεις δίκιο, όσον αφορα τις προτασεις όμως μπορούν να γίνουν..

πχ θα μπορούσε να υπάρχει υποχρεωτική υπηρεσια στα νησια για ενα διαστημα με ταυτόχρονη ενίσχυση των περιοχών..κτλ..αυτα...

Κατα τη γνώμη μου το άγονο (και ειδικα σε κάτι ξεχασμένα βουνά ή νησιά) είναι ένα πολύ καλό πρωτο μάθημα για τον πτυχιούχο ιατρικής. Ουσιαστικά στο άγονο μαθαίνεις τι θα πει ιατρική και "παίρνω την ευθύνη πάνω μου". Όμως, ετσι όπως εχει η κατάσταση αυτό δεν γίνεται. Και ας πούμε ότι θεσπίζουν νόμο όπου η υπηρεσία στα νησιά ειναι υποχρεωτική. Και? Θα γίνει κάτι? Ίσα ίσα που κατα τη γνώμη μου πάλι μάλλον χειρότερα θα γίνουν τα πράγματα μιας και το να παίρνεις κάποιον και με το ζόρι να τον βάζεις κάπου, ακόμη κι αν ειναι χρυσο κλουβι δεν παύει να ειναι κλουβί και θα φάει τα σίδερα για να δραπετεύσει.

Θέλω να πω λοιπόν πως καλό θα ήταν πριν ζητήσουμε ευθύνες από τους γιατρούς και γιατί δεν επιλέγουν τα νησια καλό θα ήταν να φροντίσουν οι υπεύθυνοι (τοπικοί και πολιτειακοί) να κάνουν πιο ανθρώπινη, πιο βιώσιμη και πιο αποτελεσματική την άσκηση της ιατρικής. Ας ξεκινήσουν με την υλικοτεχνική υποδομη των ιατρείων και βλέπουμε!

Τροποποιήθηκε από Elpi
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

το άρθρο ειναι ελεεινο. Η ευθυνη σε αυτά τα νησιά είναι πολύ μεγάλη. Ο τουρίστας είναι ανέμελος και κάνει μαλακίες, ο ιατρός την πληρώνει. Αντιμετωπίζεις το κάθε τρελό περιστατικό μόνος σου, χωρίς μέσα και χωρίς κάλυψη από ειδικευμένο. Καλείσαι να είσαι ειδικευμένος όλων των ειδικοτήτων ( εμφράγματα, κατάγματα, τραύματα, έως παιδιατρικά επείγοντα). Και πληρώνεσαι τελείως αναντίστοιχα για αυτήν την ευθύνη. Και δεν σε εκτιμούν και οι κάτοικοι.

Όχι κύριοι, ας προσέχατε. Δεν θα πάθουμε εμείς έμφραγμα από το άγχος μας, ψωμολυσόντας ταυρόχρονα. 'Ο,τι πληρώνεις παίρνεις. Θα πάμε στο εξωτερικό, όπου και μας εκτιμάνε, και μέσα υπάρχουν, και μας πληρώνουν αδρά. Ας μείνουν όλα τα νησιά άδεια από ιατρούς, και ας συνεχίζουν να ψηφίζουν οι κάτοικοι ΝΔ , ΠΑΣΟΚ, κτλ.. Όπως στρώσανε ας κοιμηθούνε.

Αν θέλουν γιατρούς στα νησιά, ας τους πληρώσουν για να πάνε. Το ότι είναι λειτούργημα δεν σημαίνει ότι δεν πρέπει να πληρώνεται αναλόγως των ευθυνών του ο ιατρός, όπως γίνεται σε όλες τι αναπτυγμένες χώρες.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

"

με τιμά να γράφεις ειρωνικά σχόλια εσύ συγκεκριμένα για μενα...

θα ανησυχουσα αν συμφωνούσες ή αν ήξερα οτι θα ημουν μελλοντικός ασθενής σου..

όπως έχουμε ξανααναφερει, ο ρατσιστής γιατρός (βλεπε Σκοπελίτες, ραγιάδες, αγια τερεζα,τραχανοπλαγια) είναι από τους πιο επικινδυνους λειτουργούς...

αγαπητή μου elpi, σε πολλά έχεις δίκιο, όσον αφορα τις προτασεις όμως μπορούν να γίνουν..

πχ θα μπορούσε να υπάρχει υποχρεωτική υπηρεσια στα νησια για ενα διαστημα με ταυτόχρονη ενίσχυση των περιοχών..κτλ..αυτα..."

Σε παρακαλω,δε σε τιμω. Θεωρω υποχρεωση μου να απαντω στις μπαρουφες σου.

Α εκτος απο γιατρουδακοι,ειμαστε και ρατσιστες τωρα. Γεια σου φερτομαζα μνημονιακε συριζαιε,ολα τα σφαζεις ολα τα μαχαιρωνεις.

Οι γιατροι ειναι επαγγελματιες και πρεπει να εχουν σεβασμο στους κοπους τους ,το πτυχιο τους,την ευθυνη τους.Εσυ τους καλεις να τα αποποιηθουν ολα αυτα και να παρουν ευθυνες πανω τους που δεν τους αναλογουν και ουσιαστικα να παιξουν το αγαπημενο παιχνιδι του κοινωνικου αυτοματισμου,τοσο δημοφιλες τελευταια.

Καλυτερα να τα γραψεις καπου αλλου αυτα,γιατι εδω γραφουν γιατροι,ενω εσυ προφανως δεν εισαι,γιατι δεν εχεις καταλαβει απολυτως τιποτα τι συμβαινει και τι θελει να πετυχει το αρθρο ,που πεταξε το αγκιστρι και εσυ σα κοκκοβιος το τσιμπησες.

Σταματα να μας παριστανεις τον ιεραποστολο και το δαχτυλο που μας κουνας στη μουρη να το βαλεις εκει που ξερεις.

Τροποποιήθηκε από phil21
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Η δημοσιογραφία της κακιάς ώρας των blog έχει ρίξει ακόμα περισσότερο το επίπεδο αυτού του ταλαιπωρημένου κλάδου.

Δεν περιμένω καμιά σοβαρή ανάλυση από δημοσιογράφους της κόπιας, της αρπαχτής, του νεοελληνικού "κι εγώ μπορώ να το κάνω, αφού κάθομαι μπροστά στο πληκτρολόγιο".

Και ασφαλώς δεν πρόκειται η τοπική αυτοδιοίκηση, που στην πλειονότητα των περιπτώσεων αποτελεί μέρος του προβλήματος, να δώσει καμία λύση. Τα προβλήματα του αγροτικού που δε μένει σπίτι του είναι γνωστά: για 1000 ευρώ όχι βαριέται ο γιατρός να σηκωθεί από το κρεβάτι του, αλλά δε συμφέρει οικονομικά.

Βάζει κι από την τσέπη του ο αγροτικός των χιλίων ευρώ. Νοίκι, φως, νερό, τηλέφωνο, βενζίνη, φαγητό σε νησί (χώρια τα εισιτήρια για Αθήνα). Δεν είναι τελείως ηλίθιοι οι νησιώτες. Ξέρουν ότι αν προσφέρεται αξιοπρεπής στέγη και μετακινήσεις συνήθως βρίσκεται αγροτικός (που απλά δε βάζει από την τσέπη του σε εκείνη την περίπτωση). Και το ίδιο θέμα υπάρχει και με τους δασκάλους και καθηγητές (αν δε βρεθεί ντόπιος). Απλώς κάνουν την πάπια και περιμένουν να τους επιδοτήσει ο ξένος...

Και όλα αυτά χωρίς να εξετάσουμε το θέμα "ευθύνη - εκπαίδευση".

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Το θέμα είναι ότι εκτός από τα αγροτικά, έχουν αρχίσει σιγά σιγά να έχουν ελλείψεις σε ειδικευόμενους και νοσοκομεία της επαρχίας...!! Απολύτως λογικό κατά τη γνώμη μου με τις εξευτελιστικές πολιτικές που εφαρμόζονται εναντίον μας (όμως και με την ανοχή μας...). Καλά κάνουν κατά τη γνώμη μου και δεν πηγαίνουν. Να πάνε για τα 1000 ευρώ? Ή για το μηδενικό επίπεδο εκπαίδευσης? Ένας εφοριακός που παίρνει ακόμα τον διπλάσιο μισθό από έναν ειδικευόμενο θα πήγαινε???

Στην Ελλάδα έχουμε παρανοήσει δυστυχώς τις έννοιες, τα βάζουμε όλα αδιακρίτως στο ίδιο τσουβάλι.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ο Foreas έχει απόλυτο δίκιο.... Με πορδές δεν βάφεις αυγά. Οι κάτοικοι των απομακρυσμένων περιοχών μόνο κακομαθημένους και πειναλέους μπορώ να τους χαρακτηρίσω. Εάν θέλουν γιατρό ας του εξασφαλίσουν τουλάχιστον ένα αξιοπρεπές σπίτι. Αλλά αυτοί θέλουν και γιατρό και να τους πληρώνει και να τον πρήζουν για το παραμικρό..... Πραγματικά μου ανεβαίνει το αίμα στο κεφάλι με την σκέψη της ηλικιωμένης που να λέει "Αχ, γιατρέ μου μου ανέβηκε πάλι η πίεση απότομα, κάνε κάτι δεν αισθανομαι καλά", "Γιατρέ τι είναι αυτό το σπυράκι; Είναι σοβαρό;" και άλλα πολλά όμορφα...... και όλα αυτά γιατί θεωρούν τον γιατρό αυτονόητο σε αυτές τις δύσκολες εποχές..... Να προσλάβουν ξεματιάστρες!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Εγω πάω με 4600 ευρώ τον μήνα. και ειμαι κ ειδική γιατρός, όχι αγροτικός και χαζα. Pm me :D

Τροποποιήθηκε από notbad
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Σε παρακαλω,δε σε τιμω. Θεωρω υποχρεωση μου να απαντω στις μπαρουφες σου.

Α εκτος απο γιατρουδακοι,ειμαστε και ρατσιστες τωρα. Γεια σου φερτομαζα μνημονιακε συριζαιε,ολα τα σφαζεις ολα τα μαχαιρωνεις.

Οι γιατροι ειναι επαγγελματιες και πρεπει να εχουν σεβασμο στους κοπους τους ,το πτυχιο τους,την ευθυνη τους.Εσυ τους καλεις να τα αποποιηθουν ολα αυτα και να παρουν ευθυνες πανω τους που δεν τους αναλογουν και ουσιαστικα να παιξουν το αγαπημενο παιχνιδι του κοινωνικου αυτοματισμου,τοσο δημοφιλες τελευταια.

Καλυτερα να τα γραψεις καπου αλλου αυτα,γιατι εδω γραφουν γιατροι,ενω εσυ προφανως δεν εισαι,γιατι δεν εχεις καταλαβει απολυτως τιποτα τι συμβαινει και τι θελει να πετυχει το αρθρο ,που πεταξε το αγκιστρι και εσυ σα κοκκοβιος το τσιμπησες.

Σταματα να μας παριστανεις τον ιεραποστολο και το δαχτυλο που μας κουνας στη μουρη να το βαλεις εκει που ξερεις.

συνέχισε να αφοδεύεις γραπτώς και να δείχνεις το επίπεδο της ανατροφής που κατέκτησες, βρίζοντας στην πραγματικότητα τους γονείς και τους δασκάλους σου.... δεν θα επανέλθω...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Το θέμα είναι ότι εκτός από τα αγροτικά, έχουν αρχίσει σιγά σιγά να έχουν ελλείψεις σε ειδικευόμενους και νοσοκομεία της επαρχίας...!! Απολύτως λογικό κατά τη γνώμη μου με τις εξευτελιστικές πολιτικές που εφαρμόζονται εναντίον μας (όμως και με την ανοχή μας...). Καλά κάνουν κατά τη γνώμη μου και δεν πηγαίνουν. Να πάνε για τα 1000 ευρώ? Ή για το μηδενικό επίπεδο εκπαίδευσης? Ένας εφοριακός που παίρνει ακόμα τον διπλάσιο μισθό από έναν ειδικευόμενο θα πήγαινε???

Στην Ελλάδα έχουμε παρανοήσει δυστυχώς τις έννοιες, τα βάζουμε όλα αδιακρίτως στο ίδιο τσουβάλι.

Ξεμένουν αλλά έχουν βρει και για αυτό λύση οι φωστήρες των επιτροπών εξετάσεων συγκεκριμένων ειδικοτήτων... κόβουν σωρηδόν στις εξετάσεις ειδικότητας και έτσι έχουν 6 μήνες γιατρούς τζάμπα. Απλούστατο!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Επίσης, σε περίπτωση που πάει εκεί ιδιώτης ιατρός να μείνει μόνιμα, θα τον προτιμούν για να βγάζει και εκείνος κάτι για να μπορεί να ζήσει ή θα κάνουν τα στραβά μάτια και θα περιμένουν το τζάμπα;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

συνέχισε να αφοδεύεις γραπτώς και να δείχνεις το επίπεδο της ανατροφής που κατέκτησες, βρίζοντας στην πραγματικότητα τους γονείς και τους δασκάλους σου.... δεν θα επανέλθω..

Δεν πας στο διαλο λεω γω που θα μας πεις για την ανατροφη μας και τους γονεις μας.

Σου εχουν απαντησει ολοι μια χαρα στο τοπικ,αλλα εισαι τοσο βλακας που σε φτυνουν και νομιζεις οτι βρεχει.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

πχ θα μπορούσε να υπάρχει υποχρεωτική υπηρεσια στα νησια για ενα διαστημα με ταυτόχρονη ενίσχυση των περιοχών..κτλ..αυτα...

Όπως στο στρατό ένα πράμα με την "υποχρεωτική" υπηρέτηση στην παραμεθόριο*, ε? Όχι ευχαριστώ, δε θα πάρω....

Στρατόκαυλος ή ηλίθιος? a062.gif

Oh, wait... Αυτά τα 2 δεν πάνε ποτέ χώρια, ε?

*και να πάνε εκεί ολοι. Όλοι? Ε όχι, τα γνωστά καλόπαιδα να βρίσκουν αγροτικό.... απέναντι απο το σπίτι τους!

σορρυ για το ελαφρως οφφ....

ΥΓ: καλά τα λέμε εδώ μεταξύ μας ρε παιδιά και βαυκαλιζόμαστε, αλλα σκέφτηκε κανεις να απαντήσει στο άρθρο???

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Η δημοσιογραφία της κακιάς ώρας των blog έχει ρίξει ακόμα περισσότερο το επίπεδο αυτού του ταλαιπωρημένου κλάδου.

Δεν περιμένω καμιά σοβαρή ανάλυση από δημοσιογράφους της κόπιας, της αρπαχτής, του νεοελληνικού "κι εγώ μπορώ να το κάνω, αφού κάθομαι μπροστά στο πληκτρολόγιο".

Και ασφαλώς δεν πρόκειται η τοπική αυτοδιοίκηση, που στην πλειονότητα των περιπτώσεων αποτελεί μέρος του προβλήματος, να δώσει καμία λύση. Τα προβλήματα του αγροτικού που δε μένει σπίτι του είναι γνωστά: για 1000 ευρώ όχι βαριέται ο γιατρός να σηκωθεί από το κρεβάτι του, αλλά δε συμφέρει οικονομικά.

Βάζει κι από την τσέπη του ο αγροτικός των χιλίων ευρώ. Νοίκι, φως, νερό, τηλέφωνο, βενζίνη, φαγητό σε νησί (χώρια τα εισιτήρια για Αθήνα). Δεν είναι τελείως ηλίθιοι οι νησιώτες. Ξέρουν ότι αν προσφέρεται αξιοπρεπής στέγη και μετακινήσεις συνήθως βρίσκεται αγροτικός (που απλά δε βάζει από την τσέπη του σε εκείνη την περίπτωση). Και το ίδιο θέμα υπάρχει και με τους δασκάλους και καθηγητές (αν δε βρεθεί ντόπιος). Απλώς κάνουν την πάπια και περιμένουν να τους επιδοτήσει ο ξένος...

Και όλα αυτά χωρίς να εξετάσουμε το θέμα "ευθύνη - εκπαίδευση".

τα 1000 ευρω πρεπει να ειναι πολλα, οι αγροτικοι ειναι οι μονοι ιατροι που υπαγονται στο ενιαιο μισθολογιο κι οσον αφορα τις εφημεριες-οταν κι αν-πληρωνονται με κουρεματα και καθυστερησεις...

δεν ειναι μονο η σκοπελος, σε ολη την επαρχια αρχιζει να γινεται αισθητο το προβλημα κι οντως υπαρχει μεριδα "δημοσιογραφων" και κατοικων-εχω διαβασει σχολια σε τοπικες εφημεριδες της πελοποννησου-που αναρωτιουνται γιατι με τοση ανεργια τα αγροτικα ειναι κενα...

σιγα σιγα θα καταλαβουν το γιατι και θα απευθυνθουν εκει που πρεπει διοτι αν συνεχισουν να εθελοτυφλουν και αυτοι και οι αρμοδιοι σε λιγα χρονια οχι στα κεντρα υγειας αλλα στο νοσοκομειο της πρωτυουσας του νομου θα βρισκουν γιατρο...

υγ. υποχρεωτικη υπηρεσια στην επαρχια οταν το κρατος θα με σπουδασει με δικα του εξοδα και θα μου παρεχει δωρεαν διαμονη εκει και την επομενη μεταθεση στο σπιτι μου-οπως τους στρατιωτικους- η μετα απο την επαρχια μια ελπιδα εστω για θεση στον τοπο διαμονης μου-οπως στους εκπαιδευτικους, ιερεις... υποχρεωτικο με "ξενα κολυβα" δεν υπαρχει...

Τροποποιήθηκε από dreamchaser
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Δειτε λεει το ρεπορταζ ( το ποιο;; ) απο το skopelosmasgrafounstatetoiatousoiagrotikoi.gr (οπως θα ηταν ο σωστος τιτλος) και μου θυμησε πριν 1-1,5 μηνα ενα αλλο κορμακι του Πηλιου (κομματοσκυλο) για αναλογο θεμα πληρωσης θεσεων σε Ζαγορα-Τσαγκαραδα που δηλωσε: ΠΡΕΠΕΙ ΟΙ ΓΙΑΤΡΟΙ ΝΑ ΥΠΟΧΡΕΩΘΟΥΝ ΝΑ ΕΡΘΟΥΝ.

Επειδη βαριεμαι και δεν ειναι της παρουσης να μπω στην ουσια (και ιδιως για μερη που γνωριζω αριστα), θα απαντησω οπως τους αρμοζει χρησιμοποιωντας μια φραση απο τη παιδικη μας ηλικια κανοντας και ριμα με το: γιατρουλακοι..........ΤΣΟΥ ΡΕ ΛΑΚΗ

Τροποποιήθηκε από akos
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Δειτε λεει το ρεπορταζ ( το ποιο;; ) απο το skopelosmasgrafounstatetoiatousoiagrotikoi.gr (οπως θα ηταν ο σωστος τιτλος) και μου θυμησε πριν 1-1,5 μηνα ενα αλλο κορμακι του Πηλιου (κομματοσκυλο) για αναλογο θεμα πληρωσης θεσεων σε Ζαγορα-Τσαγκαραδα που δηλωσε: ΠΡΕΠΕΙ ΟΙ ΓΙΑΤΡΟΙ ΝΑ ΥΠΟΧΡΕΩΘΟΥΝ ΝΑ ΕΡΘΟΥΝ.

Επειδη βαριεμαι και δεν ειναι της παρουσης να μπω στην ουσια (και ιδιως για μερη που γνωριζω αριστα), θα απαντησω οπως τους αρμοζει χρησιμοποιωντας μια φραση απο τη παδικη μας ηλικια κανοντας και ριμα με το: γιατρουλακοι..........ΤΣΟΥ ΡΕ ΛΑΚΗ

Μου έριξες τον πυρετό ασάπ! Respect emypoklinomaiemypoklinomai

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντησε σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.