Jump to content

Αθάνατοι γυναικολόγοι....είναι για κλάματα


Vesalius

Recommended Posts

Μ'αρέσει που εξεγέρθηκαν οι χειρουργάρες...πριν πηδηχτείς από το παράθυρο μάθε μου κι εμένα πως κατεβάζεις το ράμμα εξωτερικά από το στόμα κάτω στη φωνητική χορδή γιατί δεν το καταφέρνω...είμαι βλαξ το ξέρω, σε παρακαλώ δείξε μου κι εμένα...please....Έχεις νομίζω πολλά να μάθεις ακόμα πριν πηδηχτείς από το παράθυρο, πίστεψέ με.

Πέραν του ότι δεν είμαι γενικός χειρουργός, (αλλά ράμματα κατεβάζω) , πίστευα ό,τι μιλάγαμε για ανοικτές κοιλιές. Δε μου αρέσει να γενικεύω, όπως δε μου αρέσουν και οι υπερβολές (του τύπου πόσο δύσκολα κατεβαίνει το ράμμα).

Οπότε έχεις δίκιο μεν (είμαι περισσότερο βλάκας από εσένα, δεν ξέρω πώς κατεβαίνει το ράμμα στη φωνητική χορδή) αλλά αν η ιατρική δεν είχε τις προκλήσεις τις , τα 12ωρα στα χειρουργεία θα ήταν...σχεδόν ανιαρά!!!

Φιλικά

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Καραντι_Μαρια, στο πρωτο κομμάτι των όσων γράφεις να συμφωνήσω πως οι αρχές έπιασαν κάποιους αδίστακτους εγκληματίες που κατηγορούνται για σωρεία κακουργημάτων και ντροπιάζουν τόσο το επάγγελμα του ιατρού όσο και τον τίτλο του Πανεπιστημιακού Καθηγητή. Αν αποδειχθεί η ενοχή τους σε όσα τους καταλογίζονται καλό θα ήταν να τιμωρηθούν παραδειγματικά.

Στο δευτερο κομμάτι όμως έχω σοβαρές ενστάσεις σε κάποια σημεία:

"Έχουμε γίνει ρεζίλι διεθνώς" - Έχουμε γίνει όσο ρεζίλι έγιναν οι Ιρλανδοί με το κρεας γαϊδάρου και μουλαριού μέσα στα βοδινά μπιφτέκια, όσο οι Γάλλοι με τις "fake" σιλικόνες σε 17000 γυναίκες και όσο οι Καναδοί που συνέχισαν να χορηγούν Θαλιδομίδη στις εγκύους ενώ είχε απαγορευτεί δια ροπάλου σε ολόκληρο το ηλιακό μας σύστημα. Ούτε περισσότερο, ούτε λιγότερο ρεζίλι από άλλες "προηγμένες" χώρες, σε πολλές και διάφορες περιπτώσεις

"Πουλούν ελπίδες μητρότητας και σε 50χρονες γυναίκες....στο εξωτερικό το ανώτατο όριο είναι 43 ετών"-

Σύμφωνα με την ελληνική νομοθεσία, το ανώτατο ηλικιακό όριο στο οποίο επιτρέπεται IVF είναι τα 50 έτη ακριβώς. Όσον αφορά τα ενδιάμεσα που γράφεις περί καρκίνου, τα οποία δεν τολμώ να επαναλάβω, επειδή πιθανόν μας διαβάζουν και μη-ιατροί αλλά και γυναίκες καλό θα ήταν να είμαστε πολύ πολύ προσεκτικοί πριν αναφέρουμε σε αυτό το ιατρικό forum επιπόλαιες, αυθαίρετες και εν πολλοίς αναπόδεικτες επί του παρόντος συσχετίσεις μεταξύ της υποβοηθούμενης/εξωσωματικής γονιμοποίησης και της ανάπτυξης όλων αυτών των νεοπλασιών που αναφέρεις. Γράψε τις πηγές σου έστω.

"Φάρμακα από την Τουρκία, αμφιβόλου ποιότητας" - Από που κρίνεις εσύ πως τα φάρμακα που παράγονται στην Τουρκία είναι αμφιβόλου ποιότητας? Σύμφωνα με το κατηγορητήριο το αδίκημά τους ήταν πως τα έφεραν λαθραία χωρίς να πληρώσουν δασμούς. Από που έχει προκύψει πως οι Τουρκικές Φαρμακοβιομηχανίες παράγουν επικίνδυνα φάρμακα?

Τα υπόλοιπα για τις "σκλάβες χωρών του Τρίτου Κόσμου" και τις "άρρωστες πόρνες που εξαναγκάζονται από τους νταβατζήδες τους να πουλούν ωάρια", προτιμώ φυσικά να μην τα σχολιάσω, θυμίζουν περισσότερο μεταμεσονύχτιο ρεπορτάζ του θρυλικού ρεπορτερ-ντετεκτιβ Στέφανου Χίου. Καλύτερα αυτό το κομμάτι να έλειπε από το κείμενό σου.

Τέλος, αν μου επιτραπεί ένα γενικό σχόλιο για την εξωσωματική γονιμοποίηση, πολλά παράξενα κι επικίνδυνα έχω ακούσει όλα αυτά τα χρόνια σε εκκλησιαστικούς χώρους ή από ρασοφόρους, με υπέρτατη βλακεία το εξής: "Ἡ ἀτεκνία εἶναι μία δωρεά τοῦ Θεοῦ γιά τό πνευματικό καλό τῶν συζύγων". Ε, όχι λοιπόν κύριοι, δεν είναι καθόλου έτσι τα πράγματα!

(Για να προλάβω παρεξηγήσεις, να αναφέρω εδώ πως ο ιστοτοπος της Εκκλησίας της Ελλάδος έχει ένα πολύ προσεκτικά διατυπωμένο κείμενο σχετικά με την εξωσωματική γονιμοποίηση)

Χριστός Ανέστη και Χρόνια Πολλά σε όλους σας!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Όπως σε όλα τα επαγγέλματα, έτσι και σε όλες τις ειδικότητες θα βρεις επαγγελματίες θα βρεις και λαμόγια. Προς τι λοιπόν όλος αυτός ο αφορισμός εναντίων μιας συγκεκριμένης ειδικότητας λες και όλοι οι υπόλοιποι είμαστε "άγιοι". Κι αν το "εμπόριο ελπίδας" των γυναικολόγων σας φαίνεται απάνθρωπο κάντε μια βόλτα από τους ογκολόγους για να δείτε ακόμα χειρότερα.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.