Jump to content

Αθάνατοι γυναικολόγοι....είναι για κλάματα


Vesalius

Recommended Posts

Γυναικολόγος με "τσίπα"? Δύσκολα....

Ιδού οι καθηγητές της ντροπής που διδάσκουν την ιατρική δεοντολογία στους μαθητές τους...

http://www.ethnos.gr...&pubid=63818139

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Τραγικό, αλλά δεν προκαλεί έκπληξη. Όπως είναι στημένο το όλο σύστημα, θα έλεγα πως τέτοια φαινόμενα είναι μάλλον αναμενόμενα...

Βεβαίως και είναι πολύ καλό να ξεβρακώνουμε όσο μπορούμε τέτοια λαμόγια, όχι μόνο για να προστατεύουμε τον κοσμάκη, αλλά και για να ξυπνάμε πολλούς συναδέλφους που έχουν τέτοιου είδους υποκείμενα περί πολλού! Ας καταλάβουμε επί τέλους ότι, εδώ που ζούμε, αν δεν είσαι τουλάχιστον ένας αστοιχείωτος αχρείος, πανεπιστημιακός δε γίνεσαι!!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Και ο απλός κόσμος τους έχει πάρει στο ψιλό βέβαια: http://www.parents.gr/forum/showthread.php?p=2554500

Μην ξεχνάμε βεβαίως το τεκμήριο αθωότητας. Με όλα αυτά που λέγονται πολύ λίγοι δεν μπορούν να καταλάβουν σε ποιους αναφέρονται τα δημοσιεύματα (Google is your friend)... Και καλύτερα να κρατάμε μικρό καλάθι για το κατά πόσο όλα αυτά συνιστούν όντως παράνομες πράξεις.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Λύκος συμφωνώ για το τεκμήριο αθωότητας και θα περιμένω την απόφαση της δικαιοσύνης, αλλά οι συγκεκριμένοι έχουν δώσει κατα καιρούς σημεία γραφής.

Λίγο αν τους γνωρίσεις στο "στίβο" της καθημερινής ιατρικής πρακτικής αντιλαμβάνεσαι οτι πρόκειται περι μαφιόζων της μαιευτικής γυναικολογίας...

Όπως και να χει ας αποφασίσει η δικαιοσύνη που τώρα τελευταία μας έχει εκπλήξει με τις αποφάσεις της.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

που ακριβως ειναι η παράβαση;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Πρώτον

τα ωάρια δεν πωλούνται ούτε αγοράζονται. Πρόκειται για ανθρώπινα όργανα και εμπίπτουν στο νόμο περι λαθρεμπόριο οργάνων.

Δεύτερον

εμπόριο φαρμάκων παρακάπτοντας τον ΕΟΦ.

Τρίτον

Ιατρική δεοντολογία πήγε "περίπατο"...

Μόνο αυτά

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

δεν εθεσα σωστα την ερωτηση:

που ακριβώς είναι η παράβαση που σας οδηγεί να καταδικάζετε συλλήβδην όλους τους γυναικολόγους; τι βλαχιές είναι αυτες;

ειδικά αυτό το αφοριστικό "γυναικολόγος με τσίπα; δυσκολο" πως προκύπτει από το άρθρο;

και υστερα θελουμε και σεβασμό από τον κόσμο...όταν εμεις μονοι μας δε σεβόμαστε το επάγγελμα...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

δεν εθεσα σωστα την ερωτηση:

που ακριβώς είναι η παράβαση που σας οδηγεί να καταδικάζετε συλλήβδην όλους τους γυναικολόγους; τι βλαχιές είναι αυτες;

ειδικά αυτό το αφοριστικό "γυναικολόγος με τσίπα; δυσκολο" πως προκύπτει από το άρθρο;

και υστερα θελουμε και σεβασμό από τον κόσμο...όταν εμεις μονοι μας δε σεβόμαστε το επάγγελμα...

Πόσο καλύτερα να το θέσει κανείς; Αλλά ο μέσος Έλληνας γιατρός είναι αυτός.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Έχουμε και λέμε....

Εάν ποτέ έχεις δουλέψει-συνεργαστεί με γυναικολόγους στο δημόσιο και κατ επέκταση στο ιδιωτικό θα ξέρεις "πολύ" καλά γιατί λέω κάτι τέτοιο. Ιδίως σε πανεπιστημιακές κλινικές φροντίζουν όλες οι γυναίκες-πελάτισσες να κάνουν εισαγωγή για γέννα και φυσικά καισαρική την ημέρα εφημερίας του δημόσιου νοσοκομείου που εφημερεύει η πανεπιστημιακή κλινική.

Με την περίφημη ελληνική εφεύρεση του επιστημονικού συνεργάτη αυτή η πρακτική συνεχίζεται και απο τους "καλούς" μαθητές.

Όλα τα παραπάνω με το "αζημίωτο" μέσα στο δημόσιο νοσοκομείο.

Θα μου πείς μονο αυτοί το κάνουν? Όχι βέβαια, άλλα αυτο δεν σημαίνει τίποτα.

Εάν λοιπόν είσαι γυναικολόγος και προσβλήθηκες με τις "βλαχίες" μου τότε εσύ ο ίδιος δεν μπορείς να απαιτείς το σεβασμό απο τους ασθενείς σου καθ ότι αυτές τις πρακτικές -τουλάχιστον- τις έχεις δεί(προσοχή δεν σε γνωρίζω και δεν υπονοώ τίποτα).Εάν πάλι δεν τις έχει δεί και δεν τις εφαρμόζεις τότε είσαι στο μικρό ποσοστό των γυναικολόγων με τσίπα..... στο "δύσκολο"

Όσον αφορά το σεβασμό στο επάγγελμα έχει χαθεί απο χρόνια....και εάν δεν αντιλαμβάνεσαι το χιούμορ δεν φταίω..

Σαφώς και δεν μπορεί όλοι οι γυναικολόγοι να είναι τετοιας ποιότητας.

Το γεγονός όμως οτι οι ΚΑΘΗΓΗΤΕΣ είναι τέτοιοι καταλαβαίνεις τι μαθητές βγάζουν...

Ο λαός ξέρει τι λέει...με όποιον δάσκαλο καθίσεις τέτοια γράμματα θα μάθεις.....

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

δεν εθεσα σωστα την ερωτηση:

που ακριβώς είναι η παράβαση που σας οδηγεί να καταδικάζετε συλλήβδην όλους τους γυναικολόγους; τι βλαχιές είναι αυτες;

ειδικά αυτό το αφοριστικό "γυναικολόγος με τσίπα; δυσκολο" πως προκύπτει από το άρθρο;

και υστερα θελουμε και σεβασμό από τον κόσμο...όταν εμεις μονοι μας δε σεβόμαστε το επάγγελμα...

Πόσο καλύτερα να το θέσει κανείς; Αλλά ο μέσος Έλληνας γιατρός είναι αυτός.

Τρισμέγιστε με συγχωρείτε που δεν τηρώ τα κριτήρια "υποταγής" στα μεγάλα κεφάλια της Ιατρικής......

Την επόμενη φορά θα προσέχω τα λόγια μου ώστε να μπορέσω να ανέβω ένα σκαλάκι και να σας πλησιάσω...... empuke

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Βεσάλιε συμφωνώ μαζί σου και έχω να προσθέσω το εξής: Όταν ήμουν φοιτητής και κάναμε μάθημα ιστολογίας περι γυναικολογικού, ο καθηγητής ξεκίνησε την διάλεξή του λέγοντας "Όταν θα ξεκινήσετε να ασκήστε στο νοσοκομείο θα δείτε οτι οι γυναικολόγοι είναι μια "ιδιαίτερη" κατηγορία γιατρών"....

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Φυσικά και οι Γυναικολόγοι και οι Παιδίατροι είναι ιδιαίτερη κατηγορία γιατρών, οι υπόλοιποι "επιτρέπεται" να χάσουμε ασθενή, αυτούς αν γίνει στραβή θα τους κρεμάσουν ανάποδα στην κεντρική πλατεία του χωριού, είτε φταίνε είτε όχι. Και φυσικά, γιατρό γενικά μπορείς να διαλέξεις ίσως και από το Χρυσό Οδηγό, γυναικολόγο όμως όχι. Ας σχολιάσουν οι γυναίκες του forum πόσους γυναικολόγους άλλαξαν μέχρι να βρουν αυτόν που εμπιστεύονται 1000% και τον έχουν μετά για μια ζωή.

Τα χειρουργικά τους πεδία έχουν αγγειοβρίθεια, έχουν συνηθίσει να δένουν, με τα γάντια τους να πλατσουρίζουν μέσα στο αίμα και τα υγρά, οπότε γενικά έχουν μια πιο cool στάση στα περιστατικά από συνήθεια, σε σχέση με τους άλλους Χειρουργούς.

Τί ζόρι τραβάτε κάποιοι με τους γυναικολόγους δεν καταλαβαίνω, ποιος σας εμποδισε να γίνετε κι εσείς και να καθαρίζετε 3-5 K ανά επέμβαση? Μια χαρά κάνουν τη δουλειά τους οι άνθρωποι, με άριστα αποτελέσματα απολύτως συγκρίσιμα με όλες τις προηγμένες χώρες του κόσμου.

Όσο για τις καισαρικές, κι εγώ έξω από το χορό τα λέω όμορφα, γιατί δεν έχω την ευθύνη του περιστατικού και δεν θα κόψουν το δικό μου πισινό αν χαθεί η μάνα ή το παιδί (ή και οι δύο μαζί). Όταν είσαι ο θεράπων όμως, συνάδελφοι, σφίγγουν τα γάλατα και αφήνεις τα ινδιάνικα κόλπα και τις εξυπνάδες στην άκρη.

Ας μιλήσει λοιπόν ο καθένας για την ειδικότητά του και για τα περιστατικά που έχει την ευθύνη τους και ας αφήσει τις άλλες ειδικότητες στην ησυχία τους. Είναι πιο τίμιο έτσι.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Όσο για τις καισαρικές στις εφημερίες των Νοσοκομείων, το πρόβλημμα δεν είναι των γυναικολόγων αλλά του απαρχαιωμένου "Εθνικού Συστήματος Υγείας" που εμπνευστηκε (?) το ΠΑΣΟΚ της "Αλλαγής και της Προόδου" στις αρχες της δεκαετίας του '80 και ταλαιπωρεί ακόμα και σημερα γιατρούς και ασθενείς.

Όποιος έχει αντίρρηση και θεωρεί πως ο Λέκτορας της Γυναικολογίας με 6 χρόνια στο UCLA ή στο Μόναχο ορθώς παίρνει 950 Ευρώ για να κάνει 40 τοκετούς και 10 υστερεκτομές το μήνα στο "Αλεξάνδρα", εδώ είμαστε να το συζητήσουμε. Οι υπόλοιπες ξένες χώρες έχουν λύσει αυτά τα θέματα εδώ και χρόνια, αποδίδοντας, ποσοστά, bonus κτλ σε όσους δουλεύουν πραγματικά, σκληρά και υπεύθυνα, ακόμα και στο δημόσιο Νοσοκομείο.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Συμφωνώ μαζί σου, αλλά να ξέρεις οτι στην γυναικολογία είναι πολλά τα λεφτά και τα πολλά λεφτά σε κάνουν άπληστο.... Θα μου πεις φυσικά οτι και σε άλλες ειδικότητες τα ίδια ισχύουν.....

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

@sjjggst

πραγματικά δεν σε πιάνω πουθενά. Τι σχέση έχει η αγγειοβρίθεια των χειρουργικών πεδίων με το λαθρεμπόριο οργάνων...άσε που δεν έχουν την πρωτοκαθεδρία οι γυναικολόγοι(βλ. αγγειοχειρουργοί) Επίσης ποιος είναι πιο cool δεν πάει με την ποσότητα αίματος που θα πέσει στο πάτωμα. Άλλα όταν η χειρουργική εκπαίδευση έχει ως μέτρο σύγκρισης πόσο "πλάτς πλάτς" κάναμε και τι ταρζανίες κατέβασε η κούτρα μας ..."δένουν με τα γάντια" emshocking emshocking emshocking τι να πει κανείς....αυτός είναι ο μέσος Έλληνας ιατρός για να έρθω στα λόγια κάποιου παραπάνω...

Αλήθεια αυτό το δέσιμο με τα γάντια σε πιο Textbook περιγράφεται.....μάλλον κάποιος Έλλην καθηγητής θα το περιέγραψε emsaddam

Επίσης δεν τραβάω κανένα απολύτως ζόρι με τα λεφτά που βγάζουν οι γυναικολόγοι. Άμα ήθελα μπορούσα να γίνω και εγώ απλά θα γραφόμουν σε μια λίστα και κάποια στιγμή θα ξεκινούσα ......σιγά τα αυγά! Θα είχα τελειώσει ήδη.. Ευτυχώς που δεν έγινα γιατί θα ντρεπόμουν εάν οι δάσκαλοι μου ήταν οι συγκεκριμένοι!Και θα ντρεπόμουν για τους ίδιους αλλά και για τους ασθενείς που θα είχα υποχρεωθεί να χειριστώ στα πλαίσια της υπεργολαβίας.

Επίσης ας μην μιλήσουμε για τις ενδείξεις καισαρικής τομής..καταστρατήγηση στον έσχατο βαθμό. Όπως και εσύ έτσι και εγώ θα έχεις ακούσει για τα υψηλότατα ποσοστά καισαρικών στην Ελλάδα.Τι στο καλό όλες οι Ελληνίδες έχουν πρόβλημα? Να το κοιτάξουμε αυτό....

Για τις αμοιβές και τι είναι δίκαιο ας μην γινόταν λέκτορας και επιμελητής στο δημόσιο κανείς δεν τον υποχρέωσε!Να δουλέψει στο ιδιωτικό αν έχει τα κότσια και να βγάλει τα χιλιαρικάκια του. Αλλά με την πλάτη του δημοσίου-δωρεάν νοσηλεία, δωρεάν δούλες μαίες, δωρεάν σκλάβους ειδικευόμενους, δωρεάν νεογνολόγο, δωρεάν ΜΕΝ για το πρόωρο επειδή έρχεται Πάσχα και πρέπει να πάω ταξίδι(μην με ενοχλήσει η έγκυος και μου χαλάσει τις διακοπές), δωρεάν αναισθησιολόγο, δωρεάν ΜΕΘ όταν σκατώνει το περιστατικό-τα λεφτά είναι πιο γλυκά!

Για τις άλλες χώρες που έχουν λύσει το πρόβλημα ναι μπορούμε να το συζητήσουμε όσο θές.

Εδώ όμως είναι Ελλάδα και το ΕΣΥ έτσι δουλεύει. Αν δεν του αρέσει ξουτ. Να πάει στο UCLA και όπου αλλού γουστάρει...

Για να τελειώσω..δεν έχω πρόβλημα με όλους τους γυναικολόγους αλίμονο.. έχω πρόβλημα με την νοοτροπία των γιατρών που νομίζουν οτι μπορούν να εκμεταλλεύονται τον ανθρώπινο πόνο και την αδυναμία του συστήματος ώστε να εκπορνεύουν την Ιατρική! Και ιδίως όταν αυτοί είναι πανεπιστημιακοί δάσκαλοι διότι βγάζουν μαθητές σαν τα μούτρα τους και χειρότερους μιας και η αλαζονεία αυξάνεται με γεωμετρική πρόοδο.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Δηλαδή οι καλοί γιατροί πρεπει να είναι ιδιώτες και τα σκουπίδια Λέκτορες? Ένα κανονικό κράτος θα προσπαθούσε να πετύχει το αντίθετο και να δώσει κίνητρα στους "κατά τεκμήριο" καλούς (υπάρχουν και καλοί συνάδελφοι στη δουλειά μας, όλοι έχουμε γνωρίσει) να απορροφηθούν στο Δημόσιο. Καμιά Κλινική στο εξωτερικό δεν θα άφηνε έναν καλό ειδικευόμενο να φύγει και να γίνει ιδιώτης, βρίσκουν τον τρόπο να τους κρατήσουν.

Το ΕΣΥ έχει χρεωκοπήσει και αποτύχει σαν σύστημα πολύ πριν την κρίση και συνεχίζει να γεννά ένα σωρό δυσλειτουργίες, για όλες τις ειδικότητες, και για τους γυναικολόγους φυσικά. Τώρα γιατί ένας τοκετός είχε φθάσει στο υπεργαλαξιακό κόστος των 5-7000 ευρώ τα προηγούμενα χρόνια στην Αθήνα, τη στιγμή που το Fiat Seicento στοίχιζε 6800, είναι περισσότερο κοινωνιολογικό και όχι ιατρικό πρόβλημμα.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Είσαι αρκετά έξυπνος για να καταλάβεις τι εννοώ. Καλώς ή κακώς το ΕΣΥ τόσο πληρώνει. Εάν ο λέκτορας-που είναι αστέρι- θέλει να βγάλει λεφτάκια ας πάει στο ιδιωτικό. Κάνεις δεν τον εμποδίζει να ζητήσει ότι γουστάρει. Γιατί όμως δεν πάει? Ρητορική ερώτηση με ρητορική απάντηση!!!

Δεν αναφέρω πουθενά οτι οι ιδιώτες είναι οι καλοί και οι λέκτορες σκουπίδια. Δικιά σου διαπίστωση είναι αυτή.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Το "δένω" και κατεβάζω κόμπους με τα χέρια και όχι με εργαλεία στο πεδίο, περιγράφεται και στα αμερικανικά εγχειρίδια, δεν είναι ελληνική πρακτική. Όταν τα γάντια σου είναι γεματα αίματα το ράμμα γλυστράει. Μόλις πήξει το αίμα στα γάντια σου, το ράμμα αρχίζει να κολλαει στα δακτυλά σου. Αν χειρουργείς θα το έχεις προσέξει φαντάζομαι, οπότε δεν καταλαβαίνω το σχόλιό σου επ'αυτού. Το ράμμα, η απολίνωση, η κλωστή, η πετονιά, όπως θέλεις πες το. Τέλος πάντων.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Κι εσύ επίσης καταλαβαίνεις ότι έτσι είναι στημένο το ΕΣΥ στην Ελλάδα, όλοι το ξέρουν, κανείς όμως δεν το αλλάζει.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Οι "αγγειοβριθείς" επεμβάσεις συνήθως είναι αποτέλεσμα τσαπατσουλιάς του χειρουργού πάντως (άσχετο)...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Δεν το πιστεύω ότι φτάσαμε να μιλάμε για τη δυσκολία να κατεβάσεις ένα ράμμα επειδή γλιστράνε τα δάκτυλα....Θα πηδηχτώ από το παράθυρο...

Αν δυσκολεύεται κανείς, αντί να ζητάει 2 και 3 χιλιάρικα για τοκετό σε δημόσιο νοσοκομείο, μπορεί να κάτσει στο ιατρείο του και να κάνει τεστ Παπ...

Θα πούμε σε λίγο ότι η μαιευτική είναι η πιο κρίσιμη ειδικότητα του πλανήτη (που ο κάθε μαιευτήρας του δημοσίου νοσοκομείου κανονίζει τις καισαρικές του ανάλογα με τις μέρες που θέλει να πάει διακοπές, άι σιχτίρ , είχα απωθήσει τις αθλιότητες που έβλεπα εκεί πέρα...!!!)

Και για να μην παρεξηγηθούμε, ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΟΛΟΙ ΕΤΣΙ

Και για να μην παρεξηγηθούμε, μπορεί οι γυναικολόγοι να εκμεταλλεύονται την εμπιστοσύνη και υποτακτικότητα των γυναικών, αλλά οι περισσότερες χειρουργικές ειδικότητες έχουν αντίστοιχες πρακτικές (πάντα για τα μεγάλα κλιμάκια μιλάμε!)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Μ'αρέσει που εξεγέρθηκαν οι χειρουργάρες...πριν πηδηχτείς από το παράθυρο μάθε μου κι εμένα πως κατεβάζεις το ράμμα εξωτερικά από το στόμα κάτω στη φωνητική χορδή γιατί δεν το καταφέρνω...είμαι βλαξ το ξέρω, σε παρακαλώ δείξε μου κι εμένα...please....Έχεις νομίζω πολλά να μάθεις ακόμα πριν πηδηχτείς από το παράθυρο, πίστεψέ με.

Λύκε πρώτα είναι το πεδίο και μετά η τσαπατσουλιά, άλλο είναι η επέμβαση για καταρράκτη, άλλο η πλαστική κήλης, άλλο η whipple, αλλο η ολική λαρυγγεκτομή με λεμφαδενικό άμφω, άλλο βγάζω νυχι, άλλο το παραγαγγλίωμα στη σφαγίτιδα. Συμφωνείς φαντάζομαι. Δυο σταγόνες αίμα για το γυναικολόγο δεν είναι τίποτα, δυο σταγόνες αίμα όμως για κάποιον άλλο στο χειρουργικό μικροσκόπιο μπορεί να είναι η διαφορά "φως-σκοτάδι" και του "αποφεύγω τρυφερά - περνάω με το microdrill το προσωπικό νεύρο σαν σουβλάκι" ή δεν βλέπω καλά τη θυρίδα μου στην κοχλιακή εμφύτευση με ολες τις συνέπειες. Άπειρα τα παραδείγματα.

Καμία ομοιότητα μεταξύ των διαφόρων ειδικοτήτων και των χειρουργικών πεδίων λοιπόν, υπό αυτό το πρίσμα τουλάχιστον.

Τέλος πάντων, εμένα σαν ιατρό μη-γυναικολόγο με ενοχλεί το ομαδικό πυρ κατά συγκεκριμένης ειδικότητας στο forum του gm επειδή τσίμπησαν δυο απατεώνες, από τους τόσους που υπάρχουν, σε όλα τα μήκη και τα πλάτη της γης φυσικά.

Αν τους υπόλοιπους δεν σας ενοχλεί και σας ηδονίζει, ρίξτε τα στους συναδέλφους γυναικολόγους όσο γουστάρετε.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

θα συμφωνησω με sjjggst.

όποιοι έχετε τόσα πολλά να καταμαρτυρήσετε στους γυναικολογους, νομιζω ότι υπάρχουν τα αρμόδια θεσμικά όργανα (εισαγγελείς) για να το κάνετε.

δε μπορεί όμως, και το εχω ξαναπει, να κατηγορεί το σύστημα κάποιος που είναι μέρος του. επισης με ενοχλουν οι βλακωδεις αφορισμοί.

οι διεφθαρμενοι γιατροί δεν ειναι αποτέλεσμα ουτε ενδειξη της διαφθορας του κλάδου, ειναι αποτέλεσμα και ένδειξη της διαφθορας της κοινωνίας.

το ότι η κοινωνία αποτελείται από γιατρούς, δε σημαίνει κάτι ιδιαίτερο. όπως υπάρχουν διεφθαρμένοι εργολάβοι, δικηγόροι, ταξιτζήδες, μπογιατζήδες, σερβιτοροι ετσι υπάρχουν και διεφθαρμενοι γιατροί.

το ποσοστό της διαφθοράς το εχω υπολογίσει εγω στο 90%. δηλαδή 1 στους 10 δεν ειναι. τωρα αν βλεπουμε το σερβιτόρο με συμπάθεια επειδή είναι υπαλληλάκος και το γυναικολόγο με αντιπάθεια επειδή βγάζει περισσότερα λεφτά από εμάς, αυτό ειναι αλλο θεμα

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Για να βάλουμε τα πράγματα στη θέση τους:

Εμπόριο οργάνων, στην Ευρώπη, σε τέτοιο βαθμό, έχει γίνει μονάχα στο Κόσοβο, σε αιχμαλώτους, κατά τη διάρκεια του εκεί πολέμου!

Δεύτερο περιστατικό είναι η εγκληματική οργάνωση της Θεσσαλονίκης, εν καιρώ ειρήνης, που εκβίαζε λήψεις ανθρώπινων ιστών, από φτωχές κι άρρωστες τσιγγάνες, από Βουλγάρες και Ρουμάνες πόρνες, από μουσουλμάνες της Τουρκίας!

Υψηλά ιστάμενα μέλη αυτού του κυκλώματος εμπορίας οργάνων ήταν δύο πασίγνωστοι Καθηγητές Πανεπιστημίου!

Αυτοί οι Καθηγητές, είχαν διασυνδέσεις με πάνω από 200 Γυναικολόγους της Βορείου Ελλάδος, που δεν ξέρουμε ακόμη κατά πόσο ήταν μέρη του κυκλώματος.

Η Ελλάδα είναι η μοναδική Χώρα της Ευρώπης όπου δεν υπάρχει ελεγκτικό πλαίσιο κι αξιολόγηση όλων αυτών των Ιδιωτικών Κέντρων Υποβοηθούμενης Αναπαραγωγής!

Θέλουμε και να επεκταθούμε στον Ιατρικό Τουρισμό, τρομάρα μας.

Έχουμε ήδη γίνει ρεζίλι διεθνώς και καμία γυναίκα δε θα έρθει να μπλέξει με τα ανεξέλεγκτα εγχώρια κυκλώματα εμπορίας οργάνων, ρισκάροντας να βρεθεί κι αυτή κατηγορούμενη!

Σιγή ιχθύος τηρεί το Πειθαρχικό του Ιατρικού Συλλόγου Θεσσαλονίκης, που δεν έχει ακόμη αφαιρέσει την Άδεια Λειτουργίας της συγκεκριμένης Κλινικής, ούτε έχει αφαιρέσει τις πιστοποιήσεις των συνεργαζόμενων Γυναικολόγων-Μαιευτήρων, Λεκτόρων, Επιστημονικών Συνεργατών, Βιολόγων, Κυτταρολόγων, κτλ θέτοντας σε κίνδυνο την υγεία κι άλλων γυναικών!

Πουλούν ελπίδες μητρότητας και σε 50χρονες γυναίκες, φορτώνοντάς τες με τεράστιες δόσεις ορμονών, που θα προκαλέσουν καρκίνους μαστού/μήτρας/ενδομητρίου/ωοθηκών/ήπατος/κτλ στο μέλλον!

Στο εξωτερικό, το ανώτατο όριο είναι 43 ετών.

Και σαν να μην έφτανε αυτό, τα φάρμακα είναι τούρκικα, αμφιβόλου ποιότητος!

Σε όποιες ταλαίπωρες δεν πιάνουν οι 20-30 κύκλοι ισχυρής ορμονοθεραπείας που γενναιόδωρα-και απερίσκεπτα-, κάνουν, συνεχίζουν να πουλούν ελπίδες μητρότητας με αγορασμένα, για λίγα ευρώ, ωάρια από νεαρές σκλάβες Χωρών του Τρίτου Κόσμου!

Πολλές "δότριες" δεν είναι καν εθελόντριες, απλά είναι νεαρές κι άρρωστες πόρνες που εξαναγκάζονται στις πωλήσεις ωαρίων από τους νταβατζήδες τους!

Δε χρησιμοποιούν παρένθετες μητέρες, γιατί εκεί δεν έχει μάσα: η ελληνική νομοθεσία προβλέπει αυστηρά η παρένθετη μητρότητα να είναι εθελοντική.

Χωρίς νομικό πλαίσιο, ανοίγουν τέτοια πολυτελέστατα Κέντρα, κι αρμέγουν ασθενείς και Ασφαλιστικά Ταμεία ασύστολα!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.