Jump to content

εφημερίες εργαστηριακών χωρις επιμελητη;


Recommended Posts

  • Απαντήσεις 50
  • Created
  • Last Reply

Φίλε μου από αυτά που γραφείς συγνώμη αλλά δεν έχεις ιδέα από ΕΝΥ μου φαίνεται….

Τα υγρά της Αρσένη είναι μια καλή επιλογή για ξεκίνημα. Καλό βράδυ.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Please enlighten me then....What needs to be done urgently by a senior microbiologist, overnight, which will change a medical decision EXCEPT for CSF cell count and gram stain (and xanthochromia depending on availability).

I guess when you fail to give a reasonable answer you just offend people.

I am sorry but I wont comment to the offensive parts of any post.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Please enlighten me then....What needs to be done urgently by a senior microbiologist, overnight, which will change a medical decision EXCEPT for CSF cell count and gram stain (and xanthochromia depending on availability).

I guess when you fail to give a reasonable answer you just offend people.

I am sorry but I wont comment to the offensive parts of any post.

απαπα επιμονη...

αληθεια ετσι ησουν ανεκαθεν Η το επαθες εκει που πηγες?(χαμελαιον syndrome?)

οσο για τα offensive ,δικα σου ειναι και τα ridiculous και τα lack of common sense-μην κανεις τον κινεζο τώρα!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Βρε παιδια, το καθε συστημα εχει τα καλα του και τα κακα του. Ενα πολυ καλο του ελληνικου συστηματος ειναι η καλυψη απο ειδικο, αλλα μπορει να κατρακυλησει σε αμαθεια του ειδικευομενου.

Αλλα π.χ. το γερμανικο συστημα, οπου μπορει να γινει εισαγωγη ασθενους, νοσηλεια, και εξιτηριο, χωρις να τον δει ΚΑΘΟΛΟΥ ειδικος (δεν γινεται παντα, αλλα μπορει και να συμμβει άνετα), για μενα ειναι λαθος. Αν ο ειδικευομενος ειναι αρχαριος, την πατησε ο ασθενης. Βεβαια μετα 1 χρονο ο ειδικευομενος εχει πολλα αρχιδια. Αλλα εχει μαθει στου καημενου του κασιδη το κεφαλι.

Για αυτο οδηγησε και στις ιδιωτικες ασφαλειες στη Γερμανια, οπου πλερωνει πολλα ο ασθενης για να τον βλεπει μονο ειδικευμενος!

Παν μετρον αριστον.

Ολα τα επιχειρηματα ειναι καλοδεχουμενα (και οχι οι γενικολογες αποδοχές ή απορρίψεις ).

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Τι αντιβιοτικς δίνεις σε ιογενή μηνιγγίτιδα?

εεεετσι.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

<Off topic>

Προς τί όλο αυτό το μίσος και ο αλληλοσπαραγμός;! Η αρχική ερώτηση της συναδέλφου ήταν ξεκάθαρη, αφορούσε το ΕΛΛΗΝΙΚΟ σύστημα υγείας και αρκούσαν 2 - 3 replies για ν'απαντηθεί. Όλες οι άλλες απαντήσεις θα μπορούσαν ν'αποτελέσουν ξεχωριστά θέματα με τίτλο π.χ. "Πρέπει ο ειδικευόμενος να εφημερεύει με ειδικευμένο; Η διεθνής εμπειρία από τις ΗΠΑ έως την Ουγκάντα" ή "Σπούδασα εκεί και τον έχω πιο μεγάλο".

Τέρμα συζήτησης.

</Off topic>

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

να πω κι εγώ τη γνώμη μου.

οι ειδικευόμενοι μικροβιολόγοι πρέπει να έχουν ειδικευμένο επιμελητή μέσα, απλώς και μόνο επειδή έτσι προβλέπεται και έτσι είναι το σωστό. κάποιος φτιάχνοντας τους νόμους το σκέφτηκε, και για να το σκεφτεί κάποιο λόγο θα είχε προφανώς.

μεταξύ μας μεταξά όμως. όποιος έχει πρόβλημα διεκπεραίωσης μικροβιολογικής εφημερίας, σίγουρα δεν είναι και πολύ self-confident ή μπορεί και λίγο ευθυνόφοβος. τώρα τι φταίει για αυτό, ας το ψάξει μέσα του.

στο νοσοκομείο όπου έκανα εγώ ειδικότητα, ένας ειδικευόμενος μικροβιολογίας παραιτήθηκε. ο συγκεκριμένος είχε πάντα μέσα επιμελητή, ΠΑΝΤΑ, γιατί θεωρούσε τη μικροβιολογία το δυσκολότερο επάγγελμα του κόσμου. εφτασε πολλες φορές στο αμην να παραιτηθεί και τελικά το έκανε, παρά το γεγονός ότι όλοι έπεσαν πάνω του να τον αποτρέψουν (τον κάλεσε ο διοικητής και του έδωσε 1 μηνα αδεια για να ηρεμήσει).

τότε αρκετοί γιατροί της χειρουργικής, ειδικά αυτοί που δεν αγχώνονται ποτέ (όπως π.χ. εγώ) τον είχαμε κράξει (εγώ τον είχα αγχώσει πολλές φορές γιατι μου φαινόταν διασκεδαστικό να αγχώνεται κάποιος επειδή πρόκειται να πατήσε κάτι κουμπάκια και να βγάλει μια γενική αίματος πχ) γιατί λέμε δε μπορεί να το εννοεί. ένας άλλος συνάδελφος όμως είπε τη μαγική φράση: "Αυτουνού, αυτό είναι το μέτρο του".

Έτσι είναι. Όλοι δεν έχουν το ίδιο μέτρο. Άλλος αγχώνεται με τα περιστατικά, άλλος αγχώνεται όταν πρέπει να χρησιμοποιήσει υπολογιστή, άλλος αγχώνεται όταν πρέπει να γράψει στο βιβλίο μητρώου κλπ.

Προσωπικά, ποτέ δεν έχω ανεβάσει πάνω από 90 σφύξεις για οποιοδήποτε περιστατικό (όχι (μόνο) επειδή είμαι καλός γιατρός, απλά λόγω χαρακτήρα δεν αγχώνομαι). Αντίθετα, έχω ανεβάσει πολλές φορές πάνω από 150 σφύξεις να τσακώνομαι με συναδέλφους για εξωιατρικούς λόγους. Έχω δηλαδή πρόβλημα συνεργασίας, που οι μικροβιολόγοι ενδεχομένως να μην έχουν.

Πάντως, αντικειμενικά μιλώντας, σε ενα νοσοκομειο ΓΕΝΙΚΑ δεν είναι το μείζον (τουλάχιστον για τους υπόλοιπους εκτός τον ειδικευόμενο μικροβιολόγο) να είναι παρών ο ειδικευμένος μικροβιολόγος.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Everyone needs some time to get used to the new job.

Of course I am not excepting the new resident to do night on calls in day 1, specially in a speciality that is completely different of the formal medical training. But they should eventually be more efficient.

My objection is whether there is need to have a on call senior microbiologist.

For what? To do what?

So for the last time, can someone please explain to me what are the duties of a microbiologist in Greece overnight that makes the consultant necessary?

And yes I agree, the law says that he needs to be on call on site.

However this can change. Cause when there are wards that they don't have the necessary and E.S.Y. is ready to collapse, well...

And of course this is not the only problem of the Greek E.S.Y., however it is something that I think is wrong and none will change my mind by offending me.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Νομίζω νομικά πρέπει να υπάρχει πάντα επιβλέπων ειδικευμένος γιατρός σε οποιαδήποτε ενέργεια του ειδικευόμενου. Και νομίζω στην ελλάδα δεν πληρώνεται διαφορετικά αν κάποιος είναι σπίτι του και απλά ο ειδικευόμενος τον καλέσει μέσα ή είναι μέσα. Σε άλλες χώρες δεν πληρώνονται έξτρα εφημερίες. Είναι ίδιος ο μισθός είτε έχεις 10 εφημερίες τον μήνα είτε καμία (ο μισθός βέβαια είναι πολύ υψηλότερος από τον ελληνικό).

Γενικά πάντως, πρέπει στην ελλάδα να σταματήσουμε αυτή την αντίδραση και απαξίωση όταν κάποιος λέει κάτι διαφορετικό. Ο αλεξ θέλησε να πει τί γίνεται σε μια αλλη χώρα. Κακό είναι δηλαδή; Αν μπορούν να το κάνουν οι άγγλοι, γιατί να μην το κάνουμε κι εμείς; Όπως είχα πει σε παθολόγους συναδέλφους στην Ελλάδα, ότι (στις ΗΠΑ) για όλες τις "κλινικές" εφημερεύουν σε εσωτερική εφημερία, κάθε νύχτα, συνολικά 3 ειδικευόμενοι (2 πρωτοετείς κι ένας senior), και καλύπτουν για εσωτερική εφημερία περίπου 100-110 ασθενείς. Ας πούμε 4 παθολογικές, μια ογκολογική και μια αιματολογική κλινική, και κόντεψαν να μου μείνουν στα χέρια.

Και άρχισαν τα απειλητικά και καταστροφολογικά, κασσάνδρες, δραματικότητες, πόσο επικίνδυνο είναι, και τί θα γίνει αν ο ουρανός πέσει στα κεφάλια μας, κάτι γραφικόοοτητες (τύπου ΚΑΙ ΠΟΙΟΣ ΔΙΑΒΑΖΕΙ ΤΟ ΕΝΥ; ΚΑΙ ΠΟΙΟΣ ΘΑ ΔΙΑΓΝΩΣΕΙ ΤΟ ΕΝΥ ΣΤΗΝ ΜΕΣΗ ΤΗΣ ΝΥΧΤΑΣ; που όταν κάποιος έχει πραγματικά νοσηλεύσει μηνιγγίτιδα, αμέσως μετά την οσφυονωτιαία, αρχίζει εμπειρικά αντιβιοτικά, όταν βγει το ΕΝΥ ο ασθενής έχει ήδη πάρει πρώτες δόσεις)...δηλαδή μην είμαστε drama queens.

Και κυρίως όταν κάποιος λέει κάτι, ας το σκεφτόμαστε. Αν λειτουργεί σε άλλα μέρη του κόσμου που κατά γενική ομολογία έχουν καλύτερο σύστημα υγείας από το ΕΣΥ, μάλλον δεν μπορεί να είναι τόσο ανήκουστο, αδύνατο και καταστροφικό.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Σε άλλες χώρες δεν πληρώνονται έξτρα εφημερίες. Είναι ίδιος ο μισθός είτε έχεις 10 εφημερίες τον μήνα είτε καμία (ο μισθός βέβαια είναι πολύ υψηλότερος από τον ελληνικό).

Κατά εκεί το πάνε... Με ελάχιστα λεφτά για μισθό βέβαια...

Γενικά πάντως, πρέπει στην ελλάδα να σταματήσουμε αυτή την αντίδραση και απαξίωση όταν κάποιος λέει κάτι διαφορετικό. Ο αλεξ θέλησε να πει τί γίνεται σε μια αλλη χώρα. Κακό είναι δηλαδή;

Όχι, αλλά η ερώτηση της συναδέλφου ήταν σαφής και αφορούσε το ελληνικό σύστημα υγείας και την ελληνική νομοθεσία. Γι'αυτό άλλωστε το έβαλε στο topic "Ειδικότητα στην Ελλάδα". Δεν ήταν ερώτηση του στυλ "Πρέπει να εφημερεύει μικροβιολόγος στα νοσοκομεία;"

Αν μπορούν να το κάνουν οι άγγλοι, γιατί να μην το κάνουμε κι εμείς; Όπως είχα πει σε παθολόγους συναδέλφους στην Ελλάδα, ότι (στις ΗΠΑ) για όλες τις "κλινικές" εφημερεύουν σε εσωτερική εφημερία, κάθε νύχτα, συνολικά 3 ειδικευόμενοι (2 πρωτοετείς κι ένας senior), και καλύπτουν για εσωτερική εφημερία περίπου 100-110 ασθενείς. Ας πούμε 4 παθολογικές, μια ογκολογική και μια αιματολογική κλινική, και κόντεψαν να μου μείνουν στα χέρια.

Πολλά είναι διαφορετικά στην Ελλάδα και διαφορετικά σε άλλες χώρες. Ξεκινώντας από τις νοσηλεύτριες και φτάνοντας μέχρι τους γιατρούς... (Πιστεύω πως οι Αμερικανίδες νοσηλεύτριες και οι ΕΚΑΒιτες κάνουν πολλά περισσότερα από τους Έλληνες συναδέλφους τους).

Και κυρίως όταν κάποιος λέει κάτι, ας το σκεφτόμαστε. Αν λειτουργεί σε άλλα μέρη του κόσμου που κατά γενική ομολογία έχουν καλύτερο σύστημα υγείας από το ΕΣΥ, μάλλον δεν μπορεί να είναι τόσο ανήκουστο, αδύνατο και καταστροφικό.

Αυτή την περίοδο στην Ελλάδα κοιτάνε να πετσοκόψουν λεφτά απ'όπου μπορούν, δεν τους ενδιαφέρει να καλυτερέψουν το ΕΣΥ (αυτή είναι η τραγωδία μας και το μεγάλο τους λάθος).

Το κερασάκι στην τούρτα :-)

http://www.newsit.gr/default.php?pname=Article&art_id=131808&catid=6

ΥΓ Προς notbad: Έχοντας διαβάσει αρκετά από τα posts σου τα έχω βρει συγκροτημένα και ουσιώδη. Πολλούς συναδελφικούς χαιρετισμούς και να περνάς καλά εκεί που είσα.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Νομίζω νομικά πρέπει να υπάρχει πάντα επιβλέπων ειδικευμένος γιατρός σε οποιαδήποτε ενέργεια του ειδικευόμενου. Και νομίζω στην ελλάδα δεν πληρώνεται διαφορετικά αν κάποιος είναι σπίτι του και απλά ο ειδικευόμενος τον καλέσει μέσα ή είναι μέσα.

Ο νόμος στην Ελλάδα είναι ξεκάθαρος, για να εφημερεύει κλινική ή εργαστήριο θα πρέπει να εφημερεύει ένας ειδικός της κλινικής ή του εργαστηρίου.

Ο ειδικός γιατρός που εφημερεύει "ενεργή εφημερία" και μένει μέσα πληρώνεται διαφορετικά από την "εφημερία ετοιμότητας" που παρουσιάζεται στο νοσοκομείο έπειτα από κλήση.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Και άρχισαν τα απειλητικά και καταστροφολογικά, κασσάνδρες, δραματικότητες, πόσο επικίνδυνο είναι, και τί θα γίνει αν ο ουρανός πέσει στα κεφάλια μας, κάτι γραφικόοοτητες (τύπου ΚΑΙ ΠΟΙΟΣ ΔΙΑΒΑΖΕΙ ΤΟ ΕΝΥ; ΚΑΙ ΠΟΙΟΣ ΘΑ ΔΙΑΓΝΩΣΕΙ ΤΟ ΕΝΥ ΣΤΗΝ ΜΕΣΗ ΤΗΣ ΝΥΧΤΑΣ; που όταν κάποιος έχει πραγματικά νοσηλεύσει μηνιγγίτιδα, αμέσως μετά την οσφυονωτιαία, αρχίζει εμπειρικά αντιβιοτικά, όταν βγει το ΕΝΥ ο ασθενής έχει ήδη πάρει πρώτες δόσεις)...δηλαδή μην είμαστε drama queens.

Μάλλον αυτο το αγνοούν οι λοιποι που σχολίασαν / πρόσεβαλλαν / ειρωνευτηκαν. Ο μόνος λόγος που δε το ανέφερα ξεκάθαρα είναι γιατι το θεωρώ δεδομένο. Η λιγοστή μου γνώση για τα κύτταρα του ΕΝΥ (όπως πολλοί είπαν) αυτό μου υπαγορεύει.

Επίσης δεδομένο θεωρείται εδώ ότι για λοιμώξεις τέτοιου είδους θα καλέσεις το μικροβιολόγο, θα συζητήσεις μαζί του τι μπορεί να είναι (ποιο μικρόβιο) και θα σου δώσει συμβουλή για τα αντιβιοτικά. Από το σπίτι βέβαια, μιας και στο εργαστήριο την ανάλυση την τρέχει ένας technician. Και ναι αν υποτευσαι μηνιγγίτιδα εγκεφαλίτιδα κτλ και πρόκειται να κάνεις ΟΝΠ, τηλεφωνεις στον technitian και του λες σου στέλνω ΕΝΥ στην επόμενη ώρα. Να είσαι στο εργαστήριο, τηλ με τα αποτελέσματα.

Το να αναφέρεις τι είναι standard practice σε άλλη χώρα ίσως μας βοηθήσει να καταλάβουμε που χωλαίνουμε, ίσως βοηθησει να αλλάξουμε.

@notbad ποτέ δε θα ξεχάσω τις πρώτες νύχτες στη Cornwall ως F1 να καλύπτω μόνος (με ένα registrar στο bleep) 10 παθολογικές κλινικές.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Απορώ πραγματικά για ποιο λόγο αυτή η συζήτηση "ξέφυγε" λίγο ... (μιλάω πολύ σοβαρά)

Στο αρχικό ερώτημα αν πρέπει να είναι ειδικευμένος "μέσα" δεν μπορώ να παραπέμψω σε κάποια συγκεκτιμένη νομική διατάξη αλλά σε μέρες που δεν έχει γενική εφημερία το νοσοκομείο οι επιμελητές συνήθως βάζουν μικτές ή ετοιμότητας οπότε το βράδυ πάνε σπίτι τους (και καλά κάνουν....).

Στο ερώτημα που δημιουργήθηκε "αν πρέπει να εφημερεύει η ειδικότητα του μικροβιολόγου στο νοσοκομείο..." η απάντηση είναι σαφώς και όχι. Όπως δεν χρειάζεσαι δερματολόγο μέσα στο νοσοκομείο έτσι δεν χρειάζεσαι και μικροβιολόγο και σίγουρα όχι επιμελητή το βράδυ. Ο ειδικευόμενος μικροβιολόγος το βράδυ απλά αντικαθιστά την έλλειψη εξειδικευμένου τεχνικού + συμπληρώνει εισόδημα (τα κατανοώ και τα αποδέχομαι και τα δύο).

Ειδικά από τη στιγμή που δεν υπάρχει κλινικός μικροβιολόγος να συζητήσεις μαζί του αντιβιοτική αγωγή (αυτή την αρμοδιότητα την έχουν στην Ελλάδα - λάθος - οι λοιμωξιολόγοι) χρειάζεται αυτή η ειδικότητα όσο και ο δερματολόγος τις βραδινές ώρες.....

Η ειδικότητα μου στέλνει κάθε μέρα πάνω από τα μισά δείγματα ΕΝΥ το εργαστήριό του νοσοκομείο και μερικές φορές και όλα. Δεν έχουμε ποτέ χρειαστεί ως τώρα απάντηση τρεις τα χαράματα που θα μας τροποποιήσει την αγωγή (αν υπάρχει διαφοροδιαγνωστικό πρόβλημα είναι εγκληματικό να μην έχει λυθεί από το πρωί, ενώ αν προκύψει στη πορεία - σε χειρουργημένους και μόνο ασθενείς - στην περίπτωση που θα μου κάνει πυρετό 4 το πρωί, είτε μπορεί να περιμένει μέχρι τις 7 το πρωί να στείλουμε το ΕΝΥ, είτε πραγματικά το μόνο που θα ζητήσω είναι μια γλυκόζη και μια μέτρηση κυττάρων (η gram χρώση σπάνια μου δίνει πληροφορίες) για να τροποποιήσω την αγωγή. Εξάλου αν έχω κλινικές ενδείξεις θα ξεκινήσω εμπειρική αντιβιοτική αγωγή με το που θα στείλω τα screeining δείγματά μου και δεν θα περιμένω....

Γενικά ακριβώς γιατί "εγώ" είμαι ο μόνος ίσως που δικαιουμαι να ζητήσω ΕΝΥ 3 τα χαράματα δεν μπορώ να καταλάβω τί τον θέλω τον επιμελητή μικροβιολόγο για να μου μετρήσει κύτταρα και ερυθρά...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Η χρώση Gram βοηθάει στο να επιλεγούν ευρέως φάσματος αντιβιωτικά (στις 3 το πρωι) που να καλύπτουν αντίστοιχα. Αν δουν. Αλλά και μόνο pus να δούν πάλι αντιβιωτικά θα πάρουν. Τωρα αν μόνη ένδειξη απο γλυκόζη και cell count, θα το συζητούσα με κάποοιο πρώτα...

Όσο για το επιχείρημα βάζουμε εφημερεία για να συμπληρώσουμε εισόδημα, λυπάμαι εγώ δε το αποδέχομαι με τίποτα.

Και τώρα... πέστε να με φάτε....

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Επειδη ολη η συζητηση αυτη ξεκινησε απο ενα δικο μου ερωτημα νομιζω οτι ο λογος που εγινε εκτροπη απο το θεμα ειναι οτι οι περισσοτεροι δεν διαβασαν σωστα το ερωτημα μου.

Και εξηγουμαι ¨οταν λεω δεν υπαρχει επιμελητης στο προγραμμα εννοω στο προγραμμα και οχι ενεργο εφημερια.

Οποτε τελικα αν εχει καποιος τεκμηριωμενη γνωμη επι του θεματος ας τοποθετειται αλλιως τα λογια ειναι περιττα....

Τελος παντων ευχαριστω τασο θεοδ.για την επιβεβαιωση της υπονοιας μου,

ευχαριστω και οσους αλλους με στηριξαν

και σας πληροφορώ οτι μετα απο εγγραφη αναφορα που κατεθεσα στις 08/06 προς τη διοικηση του νοσοκομειου (με κοινοποιηση στην 6η ΥΠΕ) και με τη στηριξη του συλλογου ειδικευομένων κατεβηκε ο διευθ/της ιατρικης υπηρεσιας στον διευθ.

του τμηματος και μπροστα μας του τραβηξε το αυτακι.6η ΥΠΕ ειναι αυτη και ολοι φοβουνται να μην γινουν τα εν οικω εν δημω

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Και εξηγουμαι ¨οταν λεω δεν υπαρχει επιμελητης στο προγραμμα εννοω στο προγραμμα και οχι ενεργο εφημερια.

Πρέπει να υπάρχει ΠΑΝΤΑ ειδικευμένος στο πρόγραμμα και σε ΕΝΕΡΓΗ εφημερία (όχι ετοιμότητας).

και σας πληροφορώ οτι μετα απο εγγραφη αναφορα που κατεθεσα στις 08/06 προς τη διοικηση του νοσοκομειου (με κοινοποιηση στην 6η ΥΠΕ) και με τη στηριξη του συλλογου ειδικευομένων κατεβηκε ο διευθ/της ιατρικης υπηρεσιας στον διευθ.

του τμηματος και μπροστα μας του τραβηξε το αυτακι.6η ΥΠΕ ειναι αυτη και ολοι φοβουνται να μην γινουν τα εν οικω εν δημω

[media=]

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Και το πρόγραμμα ποιος το είχε υπογράψει;

ο διευθ/ντης καθως και η διευθ/ντρια ιατρικης υπηρεσιας η οποια δηλωσε τις προηγουμενες ημερες οτι δεν ειναι και το μονο παρανομο πραγμα που υπογραφει αλλα τι να κανει ...υπευθυνοτητα εεε?
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Κάτι τέτοια θέματα πρέπει να διαβάζει κανείς κάθε βράδυ για να καταλαβαίνει γιατί αυτός ο κλάδος και αυτή η χώρα πάει κατά διαόλου.

Μαργαριτάρια από πού να ξεκινήσει κανείς και πού να σταματήσει.

Τάσο ευτυχώς υπάρχεις, πες αλήθεια, σε πρόγραμμα που δεν έχει ειδικό σε ενεργή ποιος εννοείται ότι έχει την ευθύνη της εφημερίας; Μήπως ο διευθυντής του τμήματος;

Όλοι οι συνάδελφοι που θέλουν τόσο να προτείνουν αλλαγές αφού μέσα σε λίγα χρόνια έχουν μάθει τόσο καλά τα εθνικά συστήματα υγείας των χωρών που τους φιλοξενούν, μήπως θα ήταν σκόπιμο πριν προτείνουν βελτιώσεις να μάθουν λίγο το εδώ σύστημα; Τα βασικά έστω.

Όσο για το ότι οι ειδικευόμενοι εργαστηριακοί είναι μέσα τις νύχτες για να στρογγυλοποιούν το εισόδημά τους, αυτό κι αν είναι χαριτωμένο! Είναι μέσα γιατί δεν υπάρχει όριο στις εξουσίες των διευθυντών που θέλουν να έχουν ευχαριστημένους τους τεχνολόγους στα σπίτια τους! Με τον τρόπο αυτό και οι ειδικευόμενοι είναι σκλάβοι, και οι τεχνολόγοι έχουν τον ελεύθερο χρόνο τους σαν σωστοί μόνιμοι δημόσιοι υπάλληλοι (ενώ προσλαμβάνονται για να κάνουν κυκλικό ωράριο) και όλοι είναι ευχαριστημένοι στην πλάτη των σκλάβων.

Όταν για κάτι έχουμε άγνοια καλό θα ήταν να μη μιλάμε λέω εγώ. Και το να προτείνεις βελτιώσεις του ΕΣΥ στον συνάδελφο που ζητά πρακτική συμβουλή σε ένα πρόβλημά του δείχνει πολλά. Σκεφτείτε το.

Το τελευταίο, ότι πρέπει να υπάρχει πάντα ειδικός σε ενεργή, είναι όλα τα λεφτά.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Το τελευταίο, ότι πρέπει να υπάρχει πάντα ειδικός σε ενεργή, είναι όλα τα λεφτά.

Δε νοείται εφημερία ειδικευόμενου χωρίς την ταυτόχρονη εφημερία ειδικού σε ενεργή εφημερία (άσχετο αν πολλοί πάνε στα σπίτια τους...). Αυτό λέει ο νόμος, τελεία και παύλα. Δεν έχει νόημα ν'αναμασάμε τα ίδια και τα ίδια.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Η χρώση Gram βοηθάει στο να επιλεγούν ευρέως φάσματος αντιβιωτικά (στις 3 το πρωι) που να καλύπτουν αντίστοιχα. Αν δουν. Αλλά και μόνο pus να δούν πάλι αντιβιωτικά θα πάρουν. Τωρα αν μόνη ένδειξη απο γλυκόζη και cell count, θα το συζητούσα με κάποοιο πρώτα...

Όσο για το επιχείρημα βάζουμε εφημερεία για να συμπληρώσουμε εισόδημα, λυπάμαι εγώ δε το αποδέχομαι με τίποτα.

Και τώρα... πέστε να με φάτε....

easy prey.... :)

μηνιγγίτιδα σε νοσοκομειακό ασθενή.... δεν θυμάμαι καν τη τελευταία φορά που είχαμε απάντηση από gram χρώση και ακόμη καλύτερα επηρέασε την επιλογή της αντιβιοτικής αγωγής.....

Θες να μου πεις ότι σε έναν χειρουργημένο ασθενή στο κεφάλι που θα μου κάνει πυρετό με αυξημένα κύτταρα και χαμηλή γλυκόζη θα συζητήσω με ΟΠΟΙΟΝΔΗΠΟΤΕ πριν ξεκινήσω αντιβιοτική αγωγή ακόμη καλύτερα ξέροντας φυσικά τα μικρόβια που ευθύνονται για το 95% των νοσοκομειακών μηνιγγίτιδων στο τμήμα μου.

Ή ότι θα περιμένω ακόμη και το cell count αν έχω κλινική υποψία για το τί συμβαίνει και δεν θα χορηγήσω αντβιοτικά με βάση τα γνωστά ζωάκια του τμήματος? (που για την ιστορία είναι acinetobacter bau και Klebsiella Pne, οπότε λινεζολίδη - μεροπενέμη και ευχέλαιο....)

Ανεξάρτητα, ο μικροβιολόγος το βράδυ στο νοσοκομείο δεν χρειάζεται ως ενεργή εφημερία και ας είναι σπίτι του. Ένα τεχνολόγο θέλω και στη καλύτερη κάποιον να μετρήσει δύο κύταρα για εκείνη την φανταστικά σπάνια περίπτωση που θα στείλω εγκεφαλονωτιαίο υγρό

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Διάβασα το συγκεκριμένο ποστ καθισμένος σε ένα γραφείο στο μικροβιολογικό εργαστήριο όπου "εργάζομαι".. Καθισμένος γιατί το υπέροχο κράτος μου δεν έχει λεφτά να στείλει τα αντιδραστήρια που έχω παραγγείλει και σαν συνέπεια οι εξετάσεις στέλνονται σε άλλο νοσοκομείο..διευθύντρια δεν έχω..παραιτήθηκε για να προλάβει να πάρει κάποια σύνταξη πριν τον τρίτο παγκόσμιο..ο επιμελητής μου δεν ασχολείται καν μαζί μου διότι καίγεται με τα γραφειοκρατικά της αίτησης του για αλλαγή νοσοκομείου..είμαι όμως πολύ καλός στο να παραγγέλνω υλικά κάθε λογής, αλήθεια, έχω κάνει περίπου 5 φορές τις ίδιες παραγγελίες, για να έιναι σίγουρη η διοίκηση μου πως είναι καλυμμένη..βλέπετε άτομα για να διεκπεραιώσουν το κομμάτι αυτό δεν υπάρχουν στο νοσοκομείο κι ο κλήρος πέφτει σε μένα! Όποιος ενδιαφέρεται για χαρτί κουζίνας εδώ σε μένα..

Μου φτιάχνετε τη διάθεση όλοι όσοι πίσω από μία οθόνη δε χάνετε ευκαιρία να προβάλετε τον απίστευτο κομπλεξισμό σας..

Παθολόγοι, χειρουργοί και Μικροβιολόγοι έχουμε τελειώσει το ίδιο πανεπιστήμιο κύριοι, τη μία και μοναδική Ιατρική.

Η ειδικότητα της μικροβιολογίας υφίσταται και στο εξωτερικό κάτι που σημαίνει ότι κάποιοι λόγοι θα υπάρχουν που την καθιστούν απαραίτητη σε συνεργασία με τις υπόλοιπες πέρα από το πάτημα συμπαθητικών κουμπιών. Το εύρος της είναι πολύ μεγαλύτερο από πολλές άλλες ειδικότητες κάτι που την κάνει πολύ ενδιαφέρουσα αλλά και ζόρικη αρκετά. Οι λόγοι λοιπόν κανείς που επιλέγει την ειδικότητα αυτή αγαπητοί μου συνάδελφοι, φανταστικοί και άξιοι ιατροί, δεν είναι για να "λουφάρει" έναντι των υπολοίπων ειδικοτήτων! Κι αν ζητώ αγαπητοί μου ειδικό στην εφημερία μου ενώ εκεί έξω που είστε εσείς δεν υπάρχει, έιναι γιατί πρώτον εδώ έχω ΜΗΔΕΝ εκπαίδευση κάτι που φυσικά δεν ισχύει για εσάς, και δεύτερον διότι το υπέροχο κράτος μου δε βάζει γι αυτή τη δουλειά τεχνικό αλλά εμένα! Όπως εσύ, δε γεννήθηκες έτοιμος παθολόγος ή χειρουργός αλλά κάποιος σε εκπαίδευσε, το ίδιο απαιτώ και για την πάρτη μου! Γι αυτό και λέγομαι ΕΙΔΙΚΕΥΟΜΕΝΟΣ στην ελλάδα, στο εξωτερικό παντού..γιατί ΜΑΘΑΙΝΩ..η τουλάχιστον αυτό θα έπρεπε!

Ο λόγος που έφυγες στο εξωτερικό φίλτατε μου έιναι γι αυτό ακριβώς το σύστημα που καταρρέει, είναι ο ίδιος λόγος που ψάχνω κι εγώ να φύγω και πολλοί άλλοι! Γι αυτό το σύστημα και για τους νομοθέτες του, υπεύθυνος δεν είμαι ούτε εγώ ούτε η κοπέλα που σε πρώτο πλάνο έθιξε το θέμα.

Έχεις βελτιώσει πολύ τα αγγλικά σου συνέχισε λοιπόν σε αυτό που είσαι και καλός..διότι αν τόσο πολύ καίγεται ο κώλος σου να τα βάλεις με το άθλιο σύστημα της ελλάδας, που όσοι μείναμε πίσω ελπίζοντας να αλλάξουμε τρώμε καθημερινά στα μούτρα, αντί να νομίζεις πως αυτό το πετυχαίνεις με το να ειρωνεύεσαι μία συνάδελφό σου που μάχεται με το δικό της τρόπο, γύρνα πρώτα ελλαδίτσα για να μπορούμε κι εμείς να σε ακούμε καλύτερα, γιατί από εκεί δεν πολύ ακούγεσαι σε αυτούς που θα ήθελες να ακουστείς αγαπητέ μου..

Παίδες ο καθένας κρίνεται από τις ίδιες του τις πράξεις για το πόσο συνεπής είναι στο έργο του ως γιατρός, είτε μικροβιολόγος είτε οτιδήποτε άλλο είναι! Δεν έχω πρόβλημα να με κρίνεις αν κάνω μαλακία, όπως θα σε κρίνω κι εγώ για ενδεχόμενη δική σου. Απαίτησή μου όμως είναι να εκπαιδευτώ για να μπορείς να βασιστείς κάπου όταν με κρίνεις.

Υ.Γ. Τελικά τι θέλει μεγαλύτερα κάκαλα, να σηκωθεί κανείς να φύγει από τα χάλια, ή να μείνει προσπαθώντας με κάθε τρόπο να τα αλλάξει..? Ρητορική ερώτηση..εγώ και πολλοί άλλοι εδώ στην Ελλαδίτσα.."We already know the answer"..άιντε και goodmorning, πάω να κάνω και καμιά παραγγελία...!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.