Jump to content

εφημερίες εργαστηριακών χωρις επιμελητη;


Recommended Posts

Κάνω ειδικοτητα μικροβιολογια και μας βαζει στο πρόγραμμα εφημεριων χωρις επιμελητη.

Υπάρχει διάταξη που να αφορα και τις εφημερίες των εργαστηριακών ,που να βεβαιώνει το αυτονόητο?

Ευχαριστώ!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • Απαντήσεις 50
  • Created
  • Last Reply

And why you need a senior to do that? Isnt it like microscopy/gram stain and cell count?

And if you are not sure, you can always give antibiotics overnight.

If you are thinking of SAH, well, further management is for the next morning.

By the way, here there is technician (not doctor) who is on call from home and if we need urgent microscopy and gram stain he will come and do it.

IMARTON!!!!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

No I dont. I have a specific question that you fail to answer.

I think a micro resident is more than enough for a night on call.

I am sorry but in a Greek E.S.Y. that fails to deliver chemotherapy to cancer patients I think demanding a consultant microbiology to do night on calls is outrageous.

However I understand that it is Greece that we are talking about so it might be that you have a legal right to demand that (which I personally find ridiculous).

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Κάνω ειδικοτητα μικροβιολογια και μας βαζει στο πρόγραμμα εφημεριων χωρις επιμελητη.

Υπάρχει διάταξη που να αφορα και τις εφημερίες των εργαστηριακών ,που να βεβαιώνει το αυτονόητο?

Ευχαριστώ!

http://www.enosigi.org/files/_ ## no greeklish please! ## - oxi fragolevantika grapste kalytera sta agglika -keyomenoi/ ## no greeklish please! ## - oxi fragolevantika grapste kalytera sta agglika -keyomenoi+se+iatria.pdf

"...δε νοείται λειτουργία ιατρείου εν απουσία ειδικευμένου ιατρού"

οπότε τα θέλετε και τα παθαίνεται. Κανένας δεν μπορεί να σας αναγκάσει να κάνετε εφημερία χωρίς ειδικευμένο σε ενεργό εφημερία. Αυτό ισχύει για ΟΛΟΥΣ τους ειδικευόμενους. Και όσο γι'αυτόν που λέει παραπάνω τί τον θέλετε τον ειδικευμένο, να ξέρει πως και οι εργαστηριακοί γιατροί έχουν ευθύνες (και αυτά τα λέει ένας γιατρός πρώτης γραμμής, ειδικευμένος).

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

And why you need a senior to do that? Isnt it like microscopy/gram stain and cell count?

And if you are not sure, you can always give antibiotics overnight.

If you are thinking of SAH, well, further management is for the next morning.

By the way, here there is technician (not doctor) who is on call from home and if we need urgent microscopy and gram stain he will come and do it.

IMARTON!!!!

Aν πάθει μια μηνιγγίτιδα το παιδί σου θα ήθελες να κοιτάει το ΕΝΥ του ένας ειδικευόμενος πρωτάρης αντί επιμελητού. Έτσι γίνεται στο eksoteriko??? Tin bgazete me antibiotis overnight eirona- - xoris # no greeklish please! ## - ## no greeklish please! ##

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Φαντάζομαι ότι ισχύει για όλους (μέσα στα όρια του Ελλαδιστάν εννοείται). Κοίτα, εγώ όταν ήμουν ειδικευόμενος θ'αρνιόμουνα να κάνω εφημερία χωρίς την παρουσία επιμελητή σε ενεργή εφημερία (δεν θα παρουσιαζόμουνα). Όταν συμβεί η στραβή όλοι αυτοί που το παίζουν χαλαροί κι ωραίοι κοιτάν να βγάλουν την ουρά τους απ'έξω. Αντίθετα βλέπω τώρα να εφημερεύουνε παθολογικές κλινικές μόνο με ειδικευόμενους! Δεν συνειδητοποιούν τί ρίσκο αναλαμβάνουν!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

And why you need a senior to do that? Isnt it like microscopy/gram stain and cell count?

And if you are not sure, you can always give antibiotics overnight.

If you are thinking of SAH, well, further management is for the next morning.

By the way, here there is technician (not doctor) who is on call from home and if we need urgent microscopy and gram stain he will come and do it.

IMARTON!!!!

Aν πάθει μια μηνιγγίτιδα το παιδί σου θα ήθελες να κοιτάει το ΕΝΥ του ένας ειδικευόμενος πρωτάρης αντί επιμελητού. Έτσι γίνεται στο eksoteriko??? Tin bgazete me antibiotis overnight

Incompetence comes with impudence.

If you cant do a job that elsewhere in the world doesn't require a medical qualified person to do it, then ... well...

And by the way, its "antibiotics" not "antibiotis"

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Alexouli εχεις δικιο. Το θεμα ειναι , ομως πως η πλειοψηφια τους ειναι Ρουμανο/βουλγαρο αποφοιτοι και επομενως αχρηστοι και ΕΠΙΚΙΝΔΥΝΟΙ by definition.

Επομενως, δεν θα ηθελες να ειναι μονοι τους εφημερια και να σου δωσουν αποτελεσματα ακομα και αν ειναι οπουδηποτε αλλου στον κοσμο η δουλεια του τεχνολογου αυτη...

Blame το συστημα που τους ανεχεται.... εκεινοι απλα καταλαβαινουν οτι δεν τραβανε και επομενως θελουν το καλο τους και το καλο των ασθενων μας, ευτυχως.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Αγαπητέ/ή pas moi

ΧΡΙΣΤΙΝΑ ΚΑΡΑΓΙΩΡΓΑ

ΑΠΟΦΟΙΤΗ ΙΑΤΡΙΚΗΣ ΣΧΟΛΗΣ ΠΑΝΕΠ.ΠΑΤΡΩΝ

(ΜΕ ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΕΣ) ΣΤΑ 6 ΧΡΟΝΙΑ ΝΤΑΝ.

ΤΣΕΚΑΡΕ ΤΟ ΑΝ ΕΧΕΙΣ ΤΟΣΗ ΚΑΟΥΡΑ

HELLOOOO!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Το θεμα ειναι , ομως πως η πλειοψηφια τους ειναι Ρουμανο/βουλγαρο αποφοιτοι και επομενως αχρηστοι και ΕΠΙΚΙΝΔΥΝΟΙ by definition.

I think you didn't notice the highlighted.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

And why you need a senior to do that? Isnt it like microscopy/gram stain and cell count?

And if you are not sure, you can always give antibiotics overnight.

If you are thinking of SAH, well, further management is for the next morning.

By the way, here there is technician (not doctor) who is on call from home and if we need urgent microscopy and gram stain he will come and do it.

IMARTON!!!!

Δεν είμαι μικροβιολόγος. Έχω περάσει και σπουδάσει Ελλάδα. Μήπως σε παράτησε μικροβιολόγος από ρουμάνια ή μήπως σε άφησε για ρουμανοσπουδασμενο μικροβιολόγο? Τι αντιβιοτικς δίνεις σε ιογενή μηνιγγίτιδα? Τι σε μύκητες? Τι σε μυκοβακτηρίδιο? Τι κυτταρα μετρα ο τεχνολογος από το σπίτι του όταν στο essex

## no greeklish please! ## - ## no greeklish please! ## τουλάχιστον σπάνε σε μισή ώρα? Συνεχιζε να τον παίζεις και σήμερα με τα ορθογραφικά μου…..

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

you call him before you get the sample.

I didn't know that bacteria brake when you don't handle them carefully. Is that a new discovery?

Only 2 posts, both offensive to me. That can be a bit suspicious...

BTW No matter how rude you are I wont answer to you the same way.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

No I dont. I have a specific question that you fail to answer.

I think a micro resident is more than enough for a night on call.

I am sorry but in a Greek E.S.Y. that fails to deliver chemotherapy to cancer patients I think demanding a consultant microbiology to do night on calls is outrageous.

However I understand that it is Greece that we are talking about so it might be that you have a legal right to demand that (which I personally find ridiculous).

Ρε φίλε γιατί τόση εμπάθεια απέναντι σε μια νέα συνάδελφο που αγχώνεται όπως κάθε φυσιολογικός άνθρωπος στα πρώτα βήματα της ειδικότητας της??? Προσωπικά έχω περάσει και σπουδάσει Ελλάδα, κάνω μικροβιολογία και είμαι απόλυτα ευχαριστημένος από την επιλογή μου. Ακόμα γελώ με όσους νομίζουν πως ανήκουν σε ανώτερη φυλή επειδή πέρασαν στις εξετάσεις. Αλήθεια ποιος σου είπε ότι σε χειρουργικές ειδικότητες και γενικά στις απαιτητικές έχει πάει μόνο η Ελλάδα? Στο νοσοκομείο μου υπάρχουν πιο πολλοί παθολόγοι και χειρουργοί από το ανατολικό μπλοκ σε σχέση με το τμήμα μου. Προσωπικά έχω μια υπέροχη ζωή με cell count, gram stain και πολλά αλλά. Δεν θα επιτιθόμουν ποτέ σε κάποιον συνάδελφο για την ειδικότητα του η για τα προβλήματα του… εσένα ποιο είναι το πρόβλημα σου με την ειδικότητα τελικά? Θέλεις να το μοιραστείς μαζί μας?? (κάποιο απωθημένο υπάρχει σίγουρα…..)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

No I dont. I have a specific question that you fail to answer.

I think a micro resident is more than enough for a night on call.

I am sorry but in a Greek E.S.Y. that fails to deliver chemotherapy to cancer patients I think demanding a consultant microbiology to do night on calls is outrageous.

However I understand that it is Greece that we are talking about so it might be that you have a legal right to demand that (which I personally find ridiculous).

Ρε φίλε γιατί τόση εμπάθεια απέναντι σε μια νέα συνάδελφο που αγχώνεται όπως κάθε φυσιολογικός άνθρωπος στα πρώτα βήματα της ειδικότητας της??? Προσωπικά έχω περάσει και σπουδάσει Ελλάδα, κάνω μικροβιολογία και είμαι απόλυτα ευχαριστημένος από την επιλογή μου. Ακόμα γελώ με όσους νομίζουν πως ανήκουν σε ανώτερη φυλή επειδή πέρασαν στις εξετάσεις. Αλήθεια ποιος σου είπε ότι σε χειρουργικές ειδικότητες και γενικά στις απαιτητικές έχει πάει μόνο η Ελλάδα? Στο νοσοκομείο μου υπάρχουν πιο πολλοί παθολόγοι και χειρουργοί από το ανατολικό μπλοκ σε σχέση με το τμήμα μου. Προσωπικά έχω μια υπέροχη ζωή με cell count, gram stain και πολλά αλλά. Δεν θα επιτιθόμουν ποτέ σε κάποιον συνάδελφο για την ειδικότητα του η για τα προβλήματα του… εσένα ποιο είναι το πρόβλημα σου με την ειδικότητα τελικά? Θέλεις να το μοιραστείς μαζί μας?? (κάποιο απωθημένο υπάρχει σίγουρα…..)

merci billy

Απλώς φανεται οτι για τα μισα προβληματα της Ελλαδας φταινε οι μεταναστες και για τα άλλα μισά οσοι γιατροι σπουδασαν ανατολικά!Ντροπή να ομαδοποιούμε ανθρωπους!οσον αφορα τους μικροβιολογους κατι τους οδηγησε σε αυτη την επιλογή-και σιγουρα κατι διαφορετικό τον καθένα....

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Τώρα γραφείς πως καλείς κάποιον από πριν… σαν να σοβάρεψαν τα πράγματα ξαφνικά…

Παραπάνω κάποιος ύποπτος σου γράφει πως τα κύτταρα σπάνε σε μικρό χρονικό διάστημα και εσύ απαντάς για βακτήρια. Ξέρεις ποια είναι η πιο σημαντική πληροφορία στο ΕΝΥ? Να δώσεις απάντηση για κύτταρα. Και ενώ όντως τα βακτήρια δεν παθαίνουν κάτι τα κύτταρα έχουν περιορισμένο χρόνο ζωής. Δεν νομίζω πως έχει νόημα κάποια άλλη συζήτηση μαζί σου. Ο άνθρωπος δεν έχει σχέση με το αντικείμενο. Μόνο μια ανεξήγητη εμπάθεια….

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

No I dont. I have a specific question that you fail to answer.

I think a micro resident is more than enough for a night on call.

I am sorry but in a Greek E.S.Y. that fails to deliver chemotherapy to cancer patients I think demanding a consultant microbiology to do night on calls is outrageous.

However I understand that it is Greece that we are talking about so it might be that you have a legal right to demand that (which I personally find ridiculous).

Ρε φίλε γιατί τόση εμπάθεια απέναντι σε μια νέα συνάδελφο που αγχώνεται όπως κάθε φυσιολογικός άνθρωπος στα πρώτα βήματα της ειδικότητας της??? Προσωπικά έχω περάσει και σπουδάσει Ελλάδα, κάνω μικροβιολογία και είμαι απόλυτα ευχαριστημένος από την επιλογή μου. Ακόμα γελώ με όσους νομίζουν πως ανήκουν σε ανώτερη φυλή επειδή πέρασαν στις εξετάσεις. Αλήθεια ποιος σου είπε ότι σε χειρουργικές ειδικότητες και γενικά στις απαιτητικές έχει πάει μόνο η Ελλάδα? Στο νοσοκομείο μου υπάρχουν πιο πολλοί παθολόγοι και χειρουργοί από το ανατολικό μπλοκ σε σχέση με το τμήμα μου. Προσωπικά έχω μια υπέροχη ζωή με cell count, gram stain και πολλά αλλά. Δεν θα επιτιθόμουν ποτέ σε κάποιον συνάδελφο για την ειδικότητα του η για τα προβλήματα του… εσένα ποιο είναι το πρόβλημα σου με την ειδικότητα τελικά? Θέλεις να το μοιραστείς μαζί μας?? (κάποιο απωθημένο υπάρχει σίγουρα…..)

So from my questions you made the conclusion I hate microbiology or microbiology residents?

I would kindly suggest to read my posts again.

There is an argument about whether you need to have a senior person on call, on site for microbiology.

I think this is ridiculous. You need to have on call microbiologist ONLY if they would give advice for antibiotics. My understanding is that you DONT do that in Greece. So I don't see the point.

I highly respect micro colleagues and we discuss most of the cases before starting appropriate antibiotics. But having a trainee to be oncall overnight just to do urgent gram stains and cell count... Seriously??

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.