Jump to content

Κανείς για ποδηλατάδα????


Recommended Posts

Ρε Road εδώ μας έχουνκάνει τη ζωή ποδήλατο...πώς να κάνουμε και πραγματικό ποδήλατο??? :ΡΡΡΡΡΡΡΡΡΡΡΡΡΡΡΡΡ

Εγώ το δικό μου το έχω παρατημένο εδώ και 6-7 χρόνια στο χωριό μου...οπότε... splats

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • Απαντήσεις 66
  • Created
  • Last Reply
Ρε Road εδώ μας έχουνκάνει τη ζωή ποδήλατο...πώς να κάνουμε και πραγματικό ποδήλατο???  :ΡΡΡΡΡΡΡΡΡΡΡΡΡΡΡΡΡ

Εγώ το δικό μου το έχω παρατημένο εδώ και 6-7 χρόνια στο χωριό μου...οπότε... splats

έλα ρε; πότε πρόλαβαν κιόλας emexclemexclemexcl προσεξέ το!!! emdevilemdevil

ευκαιρία να ξεσκουριάσεις!!!!!! :splaaaats:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Nα πω ότι και η πολυτεχνιεούπολη εδώ στο ένδοξο Ζωγράφου μια χαρά λέει για ποδήλατο!!! Αλλά και το δικό μου είναι παρατημένο στο χωριό και άντε να το κουβαλήσεις Αθήνα.... <_<

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Παιδιά , κακά τα ψέματα , στην Αθήνα είναι πολύ επικίνδυνο να κάνεις ποδήλατο....Για να μην πω ότι είναι και δυσάρεστο να τρώς το καυσαεριο στη μάπα ενώ υποτίθεται ασκείσαι για να αναπνέεις καλύτερα . Ωραία για ποδήλατο είναι στις Σπέτσες, στην Αίγινα , κάπως καλά είναι και στο Λουτράκι , για να αναφέρω μερικά μέρη. Οποιος ξέρει ωραίες διαδρομές για ποδήλατο να τις γράψει εδώ!!!Θα έχει πολλά πολλά φιλιά απο μένα!!!!!!!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Εγώ δεν έχω τώρα πια ποδήλατο.... :(  :(  :(

Θα πώ στο νονό μου να μου πάρει και μετά βλέπουμε Roadrunner.... :P

Καλά έλα Πάτρα εσύ και ποδήλατο σου βρίσκουμε αν έχεις όρεξη!

:antegeia::antegeia::antegeia:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 3 months later...

οι φιλοι του ποδηλάτου έχουν το δικό τους διαδικτυακό τόπο:

emarrightφίλοι ποδηλάτου

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

οι φιλοι του ποδηλάτου έχουν το δικό τους διαδικτυακό τόπο:

emarrightφίλοι ποδηλάτου

ωραία!!! πότε θα κανονίσουμε μια βόλτα με ποδήλατα;;;;; ε;;; πότε;;;

σε κανά ωοθνο έτσι για να γουστάρουμε!!!

αντε και παραλία καλά είναι.. :D:D:D

μια forumοεκδρομή με ποδήλατα!!!!!!!!!!!!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 9 months later...

ένα αρκετά καλό site που βρήκα πριν απο λίγο...

http://www.cyclist.gr

μήπως να κανονήσουμε και καμια βόλτα με ποδήλατα;;;;;; εεεε;;;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Εδώ στην Αθήνα πάντως δεν μπορείς να το κυκλοφορήσεις.Ή αυτοκίνητο θα σε κάνει χαλκομανία ή σκύλοι θα σε κυνηγήσουν ή θα σε κοιτάζουν οι άλλοι συγκαταβατικά λες και είσαι εξωγήινος...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ορεινή Ποδηλασία και Αερόβια Ικανότητα

Kείμενα: Σταμάτης Ρώμας

Βιολογική αξία της άσκησης

Δεν είναι τυχαίο ότι τα τελευταία χρόνια η ανάγκη για αερόβια άσκηση έχει γίνει άκρως απαραίτητη και αναγκαία. Ζούμε σε μια εποχή όπου ευτυχώς ή δυστυχώς η τεχνολογία και ο αυτοματοποιημένος τρόπος ζωής κυριαρχεί με αποτέλεσμα ένα τεμπέλικο τρόπο ζωής. Εχουμε την αρνητική πρωτιά στην Ευρωπαική Ενωση όπου χρησιμοποιούμε το αμάξι μας σε ποσοστό άνω του 60% για να διανύσουμε μια απόσταση 500 μέτρων!

Λογικό είναι λοιπόν οι μύες, που αποτελούν το 40% του σωματικού μας βάρους, δέχονται καθημερινά υποτονικά ερεθίσματα κι έχουν περιπέσει σχεδόν σε αχρηστία. Η μόνη λύση σε αυτή την βιολογική φθορά είναι η αερόβια άσκηση, και αυτό γιατί δραστηριοποιούνται όλα τα κύτταρα του οργανισμού και γυμνάζονται όχι μόνο οι μύες αλλά το αναπνευστικό και κυρίως το καρδιαγγειακό σύστημα!

Η ορεινή ποδηλασία είναι ένα κατεξοχήν αερόβιο άθλημα διότι έχει ένταση και διάρκεια έτσι ώστε επιταχύνεται η αναπνοή και προκαλεί τις απαραίτητες καρδιοαναπνευστικές προσαρμογές. Επιπλέον βελτιώνεται η ικανότητα αντίδρασης, αυτοσυγκέντρωσης,παρατηρείται αύξηση της μυικής μάζας, αντοχή των τενόντων και το σπουδαιότερο επέρχεται ψυχική ισορροπία από την επαφή με τη φύση. Όλοι μας φαντάζομαι έχουμε νιώσει την αναζωογονητική δύναμη και το αίσθημα της ευεξίας μετά από μια βόλτα ή προπόνηση στο βουνό!

Ας μιλήσουμε όμως τώρα για την αερόβια ικανότητα και ποιοι σημαντικοί παράγοντες την επηρεάζουν.

Κατ'αρχήν με τον όρο "αερόβια" εννοούμε την παραγωγή έργου με την παρουσία οξυγόνου. Στην αρχή ενός έργου που εκτελείται με σταθερό ρυθμό, ώστε να διατηρηθεί για αρκετή ώρα, παρατηρείται μια περίοδος 3 εώς 5 λεπτά όπου η κατανάλωση οξυγόνου αυξάνεται πριν σταθεροποιηθεί. Αυτός ο τύπος υπομέγιστου έργου, όπου η πρόσληψη οξυγόνου πάει να εξισωθεί με το απαιτούμενο οξυγόνο, είναι γνωστός ως αερόβιο έργο.

Ωστόσο όμως, όλοι οι οργανισμοί δεν έχουν την ίδια ευκολία να μεταφέρουν οξυγόνο από την ατμόσφαιρα στους ιστούς και να το καταναλώνουν για την παραγωγή μυικής ενέργειας κατά την μέγιστη προσπάθεια.Και εδώ ακριβώς βρίσκεται η διαφορά μεταξύ του γυμνασμένου και του αγύμναστου οργανισμού. Ο σωστά γυμνασμένος μπορεί να καταναλώσει περισσότερο οξυγόνο από τον αγύμναστο κατά την έντονη σωματική προσπάθεια. Την ικανότητα του οργανισμού να καταναλώνει τη μέγιστη δυνατή ποσότητα οξυγόνου στο λεπτό για να παράγει ενέργεια, την ονομάζουμε αερόβια ικανότητα.

Η αερόβια ικανότητα είναι ο πιο σπουδαίος δείκτης της φυσικής κατάστασης και της λειτουργικής προσαρμοστικότητας ολόκληρου του οργανισμού.Είναι συνώνυμη της βιολογικής αξίας ενός ατόμου.Ενα άτομο με μεγάλη αερόβια ικανότητα έχει μεγάλη αντοχή και ενεργητικότητα.

Απο τους πιο σημαντικούς παράγοντες που επηρεάζουν την αερόβια ικανότητα είναι το φύλο, η ηλικία και η σωματική άσκηση.

Οι γυναίκες έχουν 25 με 30% χαμηλότερη ικανότητα από τους άνδρες.

Η αερόβια ικανότητα αυξάνει προοδευτικά και κορυφώνεται στα 20-22 χρόνια όπου και διατηρείται για μερικά χρόνια..Υστερα αρχίζει μια περίοδος σταδιακής παρακμής, όπου η αερόβια ικανότητα μειώνεται με ρυθμό 1% το χρόνο.

Η παρακμή της αερόβιας ικανότητας μετά τα 20 με 30 χρόνια οφείλεται στη βαθμιαία εκφύλιση και φθορά διαφόρων λειτουργειών που σχετίζονται με τη μεταφορά του οξυγόνου στον οργανισμό. Ετσι με τα χρόνια διαταράσσεται η ανταλλαγή των αναπνευστικών αερίων στους πνεύμονες, χάνεται η ελαστικότητα των αιμοφόρων αγγείων, μειώνεται η συσταλτικότητα του μυοκαρδίου και χαμηλώνει η μέγιστη καρδιακή συχνότητα.Για παράδειγμα η μέγιστη καρδιακή συχνότητα που είναι 200 παλμοί το λεπτό στα 20 χρόνια, πέφτει στους 150 στα 70 χρόνια (Κλεισούρας, Αεροβίωση βιολογική αξία της άσκησης).

Φυσικά εδώ δημιουργείται ένα ερώτημα: Πώς ορισμένοι αθλητές μαραθωνοδρόμοι νικούν παγκόσμια πρωταθλήματα σε ηλικίες άνω των 35 ετών; Μην ξεχνάμε και τον Αμερικάνο αθλητή ορεινής ποδηλασίας Overend, ο οποίος ήταν πρωταθλητής στη χώρα του στα 42 του χρόνια.

Εδώ θα απαντήσω ότι παίζει μεγάλο ρόλο η εμπειρία και ειδικά στα αγωνίσματα αντοχής τα προπονητικά χρόνια που κουβαλάει ο καθένας. Για παράδειγμα, ένας 20χρονος με μόνο 4 χρόνια προπόνησης μπορεί να χάσει από έναν 32χρονο που έχει όμως 18 χρόνια προπόνησης, (και να ήταν και οι 2 στο ίδιο επίπεδο αερόβιας ικανότητας στα 18 τους). Ωστόσο άν κάποιος γυμνάζεται ειδικά σε αερόβια αθλήματα όπως η ορεινή ποδηλασία μπορεί να μετριάσει αρκετά αυτή την φυσική παρακμή.

Εχει παρατηρηθεί για παράδειγμα πως ένας 50χρονος που γυμνάζεται έχει κατά μέσο όρο την αερόβια ικανότητα ενός 40χρονου ή 35χρονου που δεν γυμνάζεται. Με άλλα λόγια η αερόβια άσκηση οδηγεί σε ένα βιολογικό ξανάνιωμα 10 με 15 χρόνια και πως ποτέ δεν είναι αργά για να αρχίσει κανείς να γυμνάζεται!

Πως μπορώ όμως να βελτιώσω την αερόβια μου ικανότητα τη στιγμή που έχω να κάνω ποδήλατο από το γυμνάσιο;

Αυτή είναι μια ερώτηση που απασχολεί πολλούς αλλά δε πρέπει να μας προβληματίζει. Μια προπόνηση ή βόλτα με το ποδήλατο, στο 65-75% της μέγιστης καρδιακής συχνότητας (220-ηλικία μας περίπου) που να διαρκεί από 30' - 60' τη κάθε φορά και να γίνεται τουλάχιστον 3 φορές την εβδομάδα, βελτιώνει σταθερά την αερόβια ικανότητα.

Και εδώ τίθεται άλλο ένα ερώτημα: Βελτίωσα την αερόβια ικανότητά μου, μπορώ να πάω να τρέξω σε ένα αγώνα;

Πολλές φορές παρασυρόμαστε από ενθουσιασμό (π.χ και λέμε: εντάξει, γιατί να μη πάω να τρέξω στο Brevet, κάνω 3 μήνες ποδήλατο, θα το αντέξω), αγνοώντας τους κινδύνους που πιθανότατα θα υπάρξουν. Aκόμα και τέτοιου είδους αγώνες χωρίς μεγάλη ένταση και μη συναγωνιστικού χαρακτήρα, θέλουν προπόνηση βασικής αντοχής πολλούς μήνες πριν,πόσο μάλλον άν πρόκειται για έναν αγώνα ΜΤΒ.

Θυμάμαι από προσωπική εμπειρία τον πρώτο μου αγώνα ΜΤΒ! Μετά από 8 χρόνια ώς αθλητής στίβου μεσαίων αποστάσεων, και με μόνο 5 μήνες ποδήλατο πίστευα ότι ήμουν έτοιμος να τρέξω αγώνα. Στα 10' του αγώνα είχα γαλακτώσει, και παράλληλα δεν μπορούσα να αναπνεύσω έχοντας αρρυθμία!

Βλέπουμε λοιπόν ότι το κάθε άθλημα, ακόμα και το κάθε αγώνισμα θέλει τη δική του εξειδίκευση, και εξατομικευμένη προπόνηση, για αυτό καλό είναι να υπάρχει πάντα προγραμματισμός, θέτοντας στόχους βραχυπρόθεσμους αλλά και μακροπρόθεσμους είτε είστε ένας ποδηλάτης υγείας, αγώνων ή χομπίστας.

Ανακεφαλαιώνοντας, είδαμε την άμεση σχέση που έχει η αερόβια ικανότητα με την ορεινή ποδηλασία προσφέροντας μακροζωία, βιολογικό ξανάνιωμα αλλά και το αίσθημα της εσωτερικής πληρότητας της αυτοπεποίθησης και σιγουριάς, και η παρακίνηση να αντιμετωπίσεις αισιόδοξα τις προκλήσεις και αντιξοότητες που κρύβει ο σύγχρονος τρόπος ζωής.

http://www.cyclist.gr

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Εδώ στην Αθήνα πάντως δεν μπορείς να το κυκλοφορήσεις.Ή αυτοκίνητο θα σε κάνει χαλκομανία ή σκύλοι θα σε κυνηγήσουν ή θα σε κοιτάζουν οι άλλοι  συγκαταβατικά λες και είσαι εξωγήινος...

για αθήνα δεν ξερω τι παίζει αλλά είμαι σίγουρος ότι θα υπάρχουν περιοχές που μπορούμε να κυκλοφορήσουμε...

εγώ είμαι Πάτρα αλλά μπορώ, πιστεύω, να βρω ποδήλατο στην Αθήνα από ένα καλό μου φίλο...

αν υπάρχει διάθεση για μεγάλη παρέα ευχαρίστως να ανέβω ένα weekend και να κάνουμε μια εξόρμιση :)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Μην ξεχνάτε να ενυδατώνεστε

Kείμενα: Cyclist.gr

Το πόσο εύκολα ή δύσκολα ιδρώνουμε, όπως επίσης και οι κλιματολογικές συνθήκες, είναι δύο παράγοντες που μας κάνουν να χάνουμε κατά μέσο όρο 150 με 250 γραμμάρια ιδρώτα ανά ώρα.

Κατά την ποδηλασία, τα χαμένα υγρά (μέσω του ιδρώτα) δεν πρέπει να αντικαθίστανται μόνο από νερό διότι εκτός από το νερό χάνουμε και άλλα αναγκαία για τον οργανισμό συστατικά. Τα διάφορα ποτά ενέργειας (Energy drinks ή ισοτονικά διαλύματα) είναι τα καλύτερα διότι περιέχουν ηλεκτρολύτες και άλλα συστατικά που χάνονται μέσω του ιδρώτα.

Βρείτε τη γεύση που σας αρέσει

Τα ισοτονικά διαλύματα επίσης παρέχουν τον οργανισμό μας με τους αναγκαίους υδατάνθρακες που χρειάζονται οι μύες μας κατά την άσκηση. Πρέπει όμως ένα ισοτονικό διάλυμα να σας αρέσει και στη γεύση. Ο λόγος είναι ότι αν σας αρέσει θα πίνετε περισσότερο, ενώ αν δεν σας αρέσει δεν θα πίνετε όσο χρειάζεται (ή και καθόλου) ώστε να καλύψετε τις ανάγκες του οργανισμού σας.

Αν έχετε δύο παγούρια νερού και στα δύο έχετε ισοτονικά διαλύματα, σιγουρευτείτε ότι στο δεύτερο παγούρι η συμπύκνωση του διαλύματός σας είναι χαμηλότερη. Με άλλα λόγια βάλτε περισσότερο νερό στο διάλυμα του ποτού σας γιατί όσο κουράζεστε περισσότερο κατά την άσκηση και η θερμοκρασία τους σώματός σας ανεβαίνει, θα προτιμήσετε περισσότερο νερό και λιγότερη ζάχαρη. Επίσης, πολύ σημαντικό είναι όταν προπονήστε έντονα να κρατάτε και πάλι την συμπύκνωση του διαλύματός σας χαμηλή. Η υψηλή συμπύκνωση του διαλύματος μπορεί να επιφέρει στομαχική αναστάτωση όπως επίσης να εμποδίσει την απαραίτητη απορρόφηση του νερού από τον οργανισμό.

Αν ετοιμάζεστε για κάποιον αγώνα, καλό θα ήταν να δοκιμάσετε κατά την περίοδο της προετοιμασίας σας διάφορα ισοτονικά διαλύματα ώστε να βρείτε πιο είναι το πιο συμβατό με τον οργανισμό σας. Με αυτόν τον τρόπο, κατά τη διάρκεια του αγώνα, θα πίνετε κάτι που είναι από τη μια αποτελεσματικό και από την άλλη θα αποφύγετε πιθανές στομαχικές διαταραχές ή κράμπες.

Μετρήστε τα επίπεδα ενυδάτωσής σας

Για να σιγουρευτείτε ότι είστε κατάλληλα ενυδατωμένοι πρίν από ένα ποδηλατικό αγώνα, ελέγξτε τα ούρα σας. Το χρώμα τους θα πρέπει να είναι ανοιχτό κίτρινο ή διάφανο/λευκό. Πολύ κίτρινα, ή με έντονη οσμή ούρα είναι ενδεικτικό της έλλειψης υγρών του οργανισμού και υπενθίμηση ότι πρέπει να πιείτε μερικά ποτήρια νερό. Εδώ θα πρέπει να σημειώσουμε ότι η χρήση διαφόρων βιταμινών, συνήθως με τη μορφή χαπιών μπορεί επίσης να επηρεάσει το χρώμα των ούρων. Μια τελευταία ένδειξη της καλής ενυδάτωσης του σώματός μας είναι αν το βράδυ πριν από τον αγώνα θα σηκωθούμε να ουρήσουμε.

Κρατήστε το νερό σας δροσερό

Όταν η θερμοκρασία αρχίζει και ανεβαίνει, τα παγούρια-θερμοί βοηθάνε να κρατήσουν το νερό μας δροσερό, το οποίο με τη σειρά του βοηθάει να κρατήσει τη θερμοκρασία του σώματός μας χαμηλή. Μπορείτε επίσης, το προηγούμενο βράδυ του αγώνα να γεμίσετε μέχρι τη μέση και να βάλετε το παγούρι του νερού στην κατάψυξη του ψυγείου σας. Με αυτόν τον τρόπο όταν θα γεμίσετε την επόμενη μέρα το παγούρι σας με νερό (ή ισοτονικό διάλυμα), ο πάγος στο κάτω μέρος του παγουριού θα κρατήσει το νερό σας δροσερό για κάποιο χρονικό διάστημα

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

emarup Λέτε να παρατήσει το Ταρο και να έρχεται Αθήνα με ποδήλατο? :splaaaats:
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 2 weeks later...

ΜΕΧΡΙ ΛΙΓΟ ΠΡΙΝ ΤΗΝ ΟΛΥΜΠΙΑΔΑ ΦΟΡΤΩΝΑ ΠΟΔΗΛΑΤΟ ΣΤΟΝ ΗΛΕΚΤΡΙΚΟ Κ ΠΗΓΑΙΝΑ ΑΛΣΟΣ ΣΥΓΓΡΟΥ(ΚΑΤ),ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΑΨΟΓΑ!!!ΤΩΡΑ ΠΙΑ ΔΕΝ ΑΦΗΝΟΥΝ(ΤΑ ΜΜΜ ΠΑΝΤΑ ΣΥΝΕΠΗ ΣΤΟΝ ΑΓΩΝΑ ΕΝΑΝΤΙΑ ΣΤΟ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟ)!!!!ΧΤΕΣ,Π.Χ.,ΚΑΤΑΦΕΡΑ Κ ΤΟ 'ΒΑΛΑ ΣΤΗ ΖΟΥΛΑ ΣΤΟ ΤΡΕΝΟ ΟΤΑΝ ΠΗΓΑΙΝΑ, ΑΛΛΑ ΣΤΗΝ ΕΠΙΣΤΡΟΦΗ ΠΑΡΑΛΙΓΟ ΝΑ ΚΑΝΩ ΠΟΔΗΛΑΤΑΔΑ ΜΕΧΡΙ ΤΟ ΣΠΙΤΙ!!!!!ΓΙΑ ΕΚΔΟΜΗ ΚΑΤΙ ΕΤΟΙΜΑΖΑΝΕ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΤΟΥ ΟΦΙΣ,ΑΛΛΑ ΑΚΟΜΑ ΤΙΠΟΤΑ ΣΙΓΟΥΡΟ..ΚΑΛΗ...ΑΝΑΣΤΑΣΗ ΜΕ ΟΡΘΟΠΕΤΑΛΙΕΣ!!!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 1 month later...
  • 3 weeks later...

Οooooolive!!!!!!!! που χάθηκες εσυ;; Μια φανατική του ποδηλάτου είχε το φόρουμ και μου την φάγατε :(emno

Χτες ,μετά από πολύ καιρό, έκανα 2 ώρες συνεχόμενο :) 26km και φυσικά όχι ευθεία... ξεκινήσαμε με ένα φίλο από μικρή ανηφόρα.. ανεβήκαμε Αχαΐα Κλάους πέσαμε στους παράλληλους δρόμους τις περιμετρικής και φτάσαμε στα Βραχνεΐκα (αυτά για όσου έχουν μια επαφή με τα μέρη της Πάτρας) Τώρα λέμε να κανονίσουμε μια μονοήμερη 3-4 άτομα να περάσουμε Ρίο Αντίρριο να φτάσουμε Ναύπακτο να κάνουμε μπανακι φαγητό καφέ και μετά να πάρουμε το δρόμο της επιστροφής...

Αυτό που έκανε εντύπωση ότι παρόλο που βγήκαμε και σε ένα κομμάτι ταχείας κυκλοφορίας όλοι οι οδηγοί ήταν παραδόξως πολύ προσεχτικοί φτου φτου μη τους ματιάσω!

Εσείς καμιά ωραία διαδρομούλα; :D

ΥΓ. πρέπει να το πάω για service

ΥΓ2. δεν είμαι ακόμα για αγωνιστικές σέλες (πόνεσε ο emkwlos μου emblush ) δε μασάμε όμως :)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Χμμμμ...εγώ αποφάσισα να ξεθάψω το παλιό μου ποδηλατάκι (εκείνο με το καλαθάκι :P ) και να βολτάρω..κυρίως στο λιμάνι της Πάτρας, αλλά και στους δρόμους μέσα.Κι εμένα με παραξένεψε το ότι οι οδηγοί ήταν προσεκτικοί και ανεκτικοί emblush

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Έχουν γίνει όντως πιο προσεκτικοί, και στην Αθήνα, γιατί οι ποδηλάτες έχουν αυξηθεί emrockon

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 1 year later...

Οχτώ Μη Κυβερνητικές Οργανώσεις (ΜΚΟ) από όλη την Ελλάδα (ΕΛΛΗΝΙΚΟ ΚΕΝΤΡΟ ΠΡΟΩΘΗΣΗΣ ΤΟΥ ΕΘΕΛΟΝΤΙΣΜΟΥ "anthropos.gr", ΑΡΣΙΣ, ΕΥΡΩΠΑΪΚΗ ΕΚΦΡΑΣΗ - ΑΝΑΤΟΛΙΚΗ ΑΤΤΙΚΗ, ΚΕΝΤΡΟ ΣΤΡΑΤΗΓΙΚΟΥ ΣΧΕΔΙΑΣΜΟΥ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΝΑΠΤΥΞΗ «ΔΗΜΗΤΡΑ», PRAKSIS, ΠΕΕΠ - ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΑ ΕΘΕΛΟΝΤΙΚΗΣ ΕΡΓΑΣΙΑΣ ΓΙΑ ΤΟ ΠΕΡΙΒΑΛΛΟΝ, ΜΕΣΟΓΕΙΟΣ SOS, ΣυνΠΟΛΙΤΙΣ), σε συνεργασία και με την υποστήριξη της Γενικής Γραμματείας Νέας Γενιάς δημιούργησαν ένα Δίκτυο, το οποίο υλοποιεί ταυτόχρονα σε 13 Πόλεις όλης της Χώρας την πρωτοβουλία «Η Πόλη μου με Ποδήλατο». Η Πρωτοβουλία αποτελεί έναν μοναδικό μηχανισμό που παρέχει ομαδικές εξορμήσεις με ποδήλατο τόσο στους Δημότες, όσο και στους επισκέπτες των πόλεων, έτσι ώστε να γνωρίσουν από κοντά τα περιβαλλοντικά, πολιτιστικά και ιστορικά αξιοθέατά τους. Το κύριο μέσο μεταφοράς των συμμετεχόντων είναι το ποδήλατο, ένα οικολογικό και ευέλικτο μέσο μεταφοράς. Οι οδηγοί των ομαδικών διαδρομών είναι εκπαιδευμένοι εθελοντές και εθελόντριες, μέλη των ΜΚΟ και από ένα σημείο αφετηρίας αναλαμβάνουν να ξεναγήσουν τους συμμετέχοντες στην κάθε πόλη, σε μια διαδρομή περίπου μιάμισης ώρας.

Η συμμετοχή, όπως επίσης και η διάθεση των ποδηλάτων είναι ΔΩΡΕΑΝ για όλους τους πολίτες.

η δράση πραγματοποιείται κάθε Σάββατο και Κυριακή 10:00 - 15:00

Για τηλεφωνική επικοινωνία καλέστε στο 8011 19 19 00

Θεσσαλονίκη

Πρώτη Διαδρομή

Η μεγαλύτερη από τις δύο, με διάρκεια περί τις δύο ώρες, έχει αφετηρία την Πλατεία Δικαστηρίων. Η ομάδα διασχίζει το πάρκο της πλατείας, σ τα βόρεια του οποίου συναντάει την Αρχαία Αγορά. Ένας λίγο ανηφορικός δρόμος –κατά το ήμισύ του όμως πεζοδρομημένος-, συνδέει με τη σειρά του την τελευταία με την εκκλησία του Αγίου Δημητρίου. Από κει, μέσω των οδών Αγ. Δημητρίου και Ιασωνίδου, η διαδρομή θα περάσει από τη Ροτόντα και την Καμάρα. Διασχίζοντας την Εγνατία οδό, περνάμε κατά μήκος της Πλατείας Ναυαρίνου , βασικό αξιοθέατο της οποίας συνιστούν τα Ανάκτορα του Γαλέριου. Η ευθεία πορεία μας συνεχίζεται μέχρι να συναντήσουμε την οδό Παύλου Μελά, ακολουθώντας την οποία, περνάμε μπροστά από τον Λευκό Πύργο. Στη συνέχεια, η οδός Νικολάου Γερμανού μας φέρνει μπροστά από την Εταιρία Μακεδονικών Σπουδών και το Κρατικό Θέατρο Βορείου Ελλάδος, καταλήγοντας στην Πλατεία Χ.Α.Ν.Θ. Μπαίνοντας μέσα από το παρακείμενο πάρκο, βγαίνουμε στο άγαλμα του Μεγάλου Αλεξάνδρου. Έπειτα, ακολουθώντας παραθαλάσσια πορεία βλέπουμε το Βασιλικό Θέατρο, πριν φθάσουμε στο ύψος της Πλατείας Αριστοτέλους. Διασχίζοντάς την προς τα πάνω, καταλήγουμε στο σημείο εκκίνησης.

Δεύτερη Διαδρομή

Μικρότερη και ανετότερη, η δεύτερη αυτή διαδρομή ξεκινά επίσης από το άγαλμα του Ελευθέριου Βενιζέλου, στην Πλατεία Δικαστηρίων. Μετά από μία διαδρομή λίγων μέτρων επί της Εγνατίας οδού, και εκατέρωθεν του δρόμου, βρίσκουμε τις εκκλησίες της Παναγίας Αχειροποιήτου και της Αγίας Σοφίας. Στη συνέχεια, η οδός Ερμού μας οδηγεί στην Πλατεία Αριστοτέλους με κατεύθυνση το νότιο άκρο της, που βρίσκεται επί της παραλιακής Λεωφόρου Νίκης. Μία παραθαλάσσια διαδρομή μας οδηγεί στην είσοδο του λιμανιού. Ξεναγούμαστε στους χώρους του και όταν το εγκαταλείπουμε, εισερχόμαστε στην περιοχή των Λαδάδικων. Στο τέλος της περιήγησής μας εκεί, συναντάμε την οδό Μητροπόλεως και την ακολουθούμε μέχρι το σημείο τομής της με την Πλατεία Αριστοτέλους. Ανεβαίνοντας την τελευταία, οδηγούμαστε στην αφετηρία της διαδρομής.

Λάρισα

Πρώτη Διαδρομή

Η διαδρομή ξεκινά από την Κεντρική Πλατεία της Λάρισας, όπου δεσπόζει ο "Γλυπτός ποταμός" έργο της Λαρισαίας Γλύπτριας Νέλλης Γκόλαντα. Κατευθυνόμαστε προς το μικρό Αρχαίο Θέατρο της Λάρισας, ένα από τα σημαντικότερα αρχαιολογικά μνημεία της πόλης. Έχοντας πάρει μια πρώτη εικόνα του αρχαιοελληνικού πλούτου της περιοχής οδηγούμαστε στο μεγάλο Αρχαίο Θέατρο για να θαυμάσουμε το μέγεθος και τη μεγαλοπρέπεια ενός από τα σπουδαιότερα θέατρα της αρχαιότητας. Κατόπιν, κατευθυνόμαστε στη Συνοικία Αμπελόκηποι (παλιά Ταμπάκικα) με στάση στον Μύλο του Παππά το γνωστό πρωτοβιομηχανικό μνημείο της πόλης. Ακολουθώντας τον ποδηλατόδρομο κατά μήκος της κοίτης του ποταμού Πηνειού απολαμβάνουμε το φυσικό περιβάλλον όπως προβάλλεται μέσα από τη σύγχρονη διαμόρφωση (λιμανάκι - πεζογέφυρες - ποδηλατόδρομοι κτλ.) και φτάνουμε στον τελικό προορισμός μας τον Υδατόπυργο της ΔΕΥΑΛ, όπου μπορούμε να θαυμάσουμε το σύγχρονο γλυπτό έργο "Λάρισα και Πηνειός" της Λαρισαίας γλύπτριας Βασιλικής Γρουσοπούλου.

Δεύτερη Διαδρομή

Αφετηρία της διαδρομής είναι η Κεντρική Πλατεία της πόλης που κοσμείται από το έργο "Γλυπτός Ποταμός" της Λαρισαίας γλύπτριας Νέλλης Γκόλαντα. Στη συνέχεια κατευθυνόμαστε προς το μεγάλο Αρχαίο Θέατρο, ένα από τα πιο σπουδαία και μεγαλοπρεπή αρχαία μνημεία της πόλης. Επόμενο σταθμό μας αποτελεί ο Λόφος του Φρουρίου, όπου θαυμάζουμε το Μπεζεστένι, την τούρκικη σκεπαστή αγορά, και τη Βασιλική του Αγίου Αχιλλείου, ένα μεγαλοπρεπή ναό αφιερωμένο στον Πολιούχο της Λάρισας. Έχοντας αποκτήσει μια εικόνα για τη βυζαντινή και μεταβυζαντινή όψη της πόλης κατεβαίνουμε το Λόφο και αντικρίζουμε την εικαστική παρέμβαση του Μίλτου Παπαστεργίου, το γλυπτό "Άλογο". Κατόπιν, κατευθυνόμαστε στον ποταμό Πηνειό, όπου είμαστε σε θέση να απολαύσουμε τις φυσικές ομορφιές του τοπίου, την πλόυσια βλάστηση και τις σύγχρονες παρεμβάσεις (λιμανάκι, γέφυρες κ.ά). Η διαδρομή τελειώνει με ολιγόλεπτη στάση στο πάρκο Αλκαζάρ, όπου προβάλλει το "Μνημείο της Εθνικής Αντίστασης", έργο του Φιλόλαου Τλούπα.

Αθήνα

Με αφετηρία το παρκάκι που βρίσκεται πάνω από τον ηλεκτρικό σταθμό στο Θησείο κατευθυνόμαστε αρχικά προς την Αρχαία Αγορά, καρδιά της αρχαίας ελληνικής πόλης και της δημόσιας ζωής. Επόμενος σταθμός μας είναι η περιοχή της Πλάκας, και ειδικότερα η περιοχή των Αέρηδων, η οποία περιλαμβάνει το Ωρολόγιο Κυρρίστου, το οποίο αποτελεί και το σπουδαιότερο κτήριο του χώρου, καθώς και τον ιστορικό χώρο της Ρωμαϊκής αγοράς. Στη συνέχεια κάνουμε στάση στο Χορηγικό Μνημείο Λυσικράτους και την Αρχαία Οδό Τριπόδων, ενώ συνεχίζοντας κατευθυνόμαστε προς τον ιερό βράχο της Ακροπόλεως. Αφήνοντας πίσω το Ωδείο Ηρώδου Αττικού, μπορούμε να προσεγγίσουμε το λόφο του Φιλοπάππου, το ναό της Αγ. Μαρίνας, το Ιερό Πανός και το Αστεροσκοπείο, το οποίο αποτελεί το πρώτο κτήριο του Αστεροσκοπείου και το αρχαιότερο ερευνητικό ίδρυμα της χώρας μας. Συνεχίζουμε προς το Θησείο, και την εκκλησία του Αγ. Αθανασίου του Αθωνίτου, ενώ καταλήγουμε στον πολύ όμορφο χώρο του Κεραμεικού, στον οποίο γίνεται μία μικρή στάση. Τέλος, περνάμε από το Ναό Αγ. Ασωμάτων στο Θησείο και καταλήγουμε στον σταθμό του ΗΣΑΠ, όπου και αφήνουμε τα ποδήλατα για την επόμενη βόλτα

Κηφισιά

Η Κηφισιά είναι ένας από τους ιστορικούς δήμους της Αττικής στα προάστια της πόλης των Αθηνών. Γνώρισε ανάπτυξη ως αστική περιοχή κατοικίας ενώ παράλληλα διακρίνεται για το σημαντικό φυσικό περιβάλλον της στους πρόποδες της Πεντέλης.

Πρώτη Διαδρομή

Κάθε Σάββατο ξεκινάμε με αφετηρία το Ζηρίνειο Γυμναστήριο και επισκεπτόμαστε τη Βίλα Καζούλη, το Άλσος της Κηφισιάς και το σταθμό του τραίνου, ενώ στη συνέχεια περνάμε από διάφορα σημαντικά αρχοντικά και βίλες της κάτω Κηφισιάς όπως τον Πύργο Αποστολίδη, το Αρχοντικό στο ρέμα της Πύρνας, το Αρχοντικό Καζανόβα, την οικία του πρωθυπουργού Πρωτοπαπαδάκη και την Έπαυλη Ατλαντίς. Κατόπιν, κατευθυνόμαστε στο Μπενάκειο Φυτοπαθολογικό Ινστιτούτο, στην οικία της Πηνελόπης Δέλτα που σήμερα είναι Μουσείο, στο Πάρκο Μουσών και στο παλιό γεφυράκι του Ρέματος της Πύρνας, στο Δημαρχείο της Κηφισιάς και στο Κέντρο Γαία του Μουσείου Φυσικής Ιστορίας Γουλανδρή, έναν σημαντικό χώρο περιβαλλοντικής ευαισθητοποίησης και έρευνας. Η διαδρομή μας ολοκληρώνεται με επίσκεψη στο Κτήμα Συγγρού για μια βόλτα στο δάσος.

Δεύτερη Διαδρομή

Κάθε Κυριακή ξεκινάμε πάλι με αφετηρία το Ζηρίνειο Γυμναστήριο, επισκεπτόμαστε το άλσος του Κεφαλαρίου, το παλιό γεφυράκι στο Ρέμα της Πύρνας στο Πάρκο Μουσών, το Δημαρχείο της Κηφισιάς και το εξωκλήσι στο Ρέμα της Πύρνας. Κατόπιν, κατευθυνόμαστε στο Κτήμα Συγγρού για μια βόλτα στο δάσος, στη Σχολή Αναβρύτων και το Θέατρο, στην έπαυλη Συγγρού και το εκκλησάκι του Αγίου Ανδρέα. Η διαδρομή μας ολοκληρώνεται με επίσκεψη στη Βίλα Καζούλη.

Συγγρού - Μαρούσι

Κάθε Σαββατοκύριακο, πάντα καιρού επιτρέποντος, περνάμε περίπου μιάμιση ώρα μαζί και περιηγούμαστε στο Άλσος Συγγρού. Το Κτήμα έχει έκταση 1.000 περίπου στρεμμάτων, στο μεγαλύτερο ποσοστό τους καλυμμένα με χαλέπιο Πεύκη. Είναι το μοναδικό εναπομείναν φυσικό δάσος της μείζονος περιοχής και ίσως ολοκλήρου του λεκανοπεδίου. Τοπίο ιδιαιτέρου φυσικού κάλλους και ανευρέσεως αρχαιολογικών ευρημάτων. Το κτήμα περιλαμβάνει τον ναό του Αγίου Ανδρέα, ένα κτίσμα γοτθικού ρυθμού από τα ελάχιστα που οικοδομήθηκαν στην περιοχή της Αθήνας. Επίσης, την Βίλλα Συγγρού, τις εγκαταστάσεις του Ινστιτούτου Γεωπονικών Επιστημών (όλα παλαιά οικήματα της οικογένειας Συγγρού), τα σχολεία των Αναβρύτων, ένα ΙΕΚ και ένα ΤΕΕ για γεωργική εκπαίδευση, γήπεδα. Το κτήμα αποτελεί έναν χώρο γεωργικής και περιβαλλοντικής εκπαιδεύσεως μέσα σε ένα υπέροχο και καθαρό φυσικό περιβάλλον. Ομολογουμένως, είναι ένα δείγμα γνήσιου Αττικού τοπίου για την απόλαυση των επισκεπτών και την βιωματική εξοικείωσή τους με την φύση.

Την πρωτοβουλία στηρίζει το Ινστιτούτο Γεωπονικών Επιστημών (ΙΓΕ)

Μαραθώνας

Με αφετηρία το κέντρο της Πόλης, "το Κέντρο Προβολής Μαραθωνίου Δρόμου" και αφού το γνωρίσουμε από κοντά, κατευθυνόμαστε προς "το τρόπαιο της Νίκης της Μάχης του Μαραθώνα". Στο δρόμο μας συναντάμε το εκκλησάκι του Αγ. Δημητρίου στο παλαιό κοιμητήριο στη περιοχή Μπέη. Δίπλα στην αναπαράσταση του τρόπαιου συναντάμε "την Παναγία τη Μεσοσπορίτισσα" και "το παλαιό οινοποιείο Σκουζέ". Από εκεί μπορούμε να ξεφύγουμε από την προκαθορισμένη διαδρομή και εύκολα να προσεγίσουμε "τη Μακαρία πηγή", "το πευκοδάσος του Σχινιά" και το "Κωπηλατοδρόμιο". Αυτό όμως πρέπει να προσυμφωνηθεί γιατί θα μας "βγάλει" περίπου μισή ώρα από το προκαθορισμένο πρόγραμμα μας. Αφήνοντας πίσω μας το ωραίο πευκοδάσος κατευθυνόμαστε ανατολικά και παραλιακά προς "τον τύμβο των Αθηναίων". Επιστροφή πάλι προς την παραλία και μέσω του παραλιακού πεζόδρομου - ποδηλατόδρομου κατευθυνόμαστε προς την Μπρέξιζα για να επισκευτούμε το "Βαλανείο της Θεάς Ίσιδος" και "τα Λουτρά του Ηρώδη του Αττικού". Επόμενος σταθμός μας είναι το "Πρωτοελλαδικό Νεκροταφείο στο Τσέπι", "το Μουσείο του Μαραθώνα" που φιλοξενεί ευρήματα των ανασκαφών της ευρύτερης περιοχής και "τους Μεσοελλαδικούς Τύμβους", δίπλα από το Μουσείο του Μαραθώνα. Σε απόσταση 400μ. από το Μουσείο σώζεται πλήρης "μυκηναϊκός θολωτός τάφος" ύψους 7,2μ. Μετά από εκεί παίρνουμε τον δρόμο της επιστροφής.

• Χρειάζεται να κάνω κράτηση;

Για να διασφαλίσετε ότι θα υπάρχει διαθεσιμότητα την ημέρα που επιθυμείτε να κάνετε την εκδρομή σας, είναι προτιμότερο, κυρίως τους καλοκαιρινούς μήνες, να μας τηλεφωνήσετε στο 8011 19 19 00 ή να στείλετε email 10 ημέρες νωρίτερα.

Πόσοι μπορούν να συμμετάσχουν, κάθε φορά, στις ποδηλατικές εκδρομές;

Σε κάθε μια από τις οργανωμένες ποδηλατικές μας εκδρομές μπορούν να συμμετάσχουν από 10 (min) μέχρι 30 (max) άτομα, ενώ πάντα, υπάρχουν οι εκπαιδευμένοι εθελοντές μας, οι οποίοι συνοδεύουν μέχρι και 15 ποδηλάτες ο καθένας.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Καλό μέρος για mountain bike στην Αθήνα είναι το Άλσος Βεΐκου στο Γαλάτσι!

Καθόλου αυτοκίνητα, ωραίες πλακόστρωτες διαδρομές αλλά με μεγάλη κλίση.

Για το καλό σας όμως, ποδήλατο μόνο υπο το φως του ήλιου γιατί πολλά ακούγονται τώρα τελευταία!!!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.