Jump to content

Κενές και κενούμενες θέσεις κέντρων υγείας - περιφερειακών ιατρείων και πλοίων 18-5-2012


anastasiostheodoridis

Recommended Posts

Ξέρει κανείς να μας πει γιατί δε βγήκαν στην προκήρυξη όλες οι θέσεις της προκήρυξης του

Μαΐου που δεν τις είχαν πάρει γενικοί γιατροί ή αγροτικοι;;

Στα Ιωάννινα είναι 3 θέσεις σε ΚΥ το οποίο είναι άγονο καθώς και ένα ΠΙ που επίσης είναι άγονο.

Μια κυρία στο υπουργείο λέει πως ανήκουν στην Α ζώνη και δεν είναι άγονα ενώ κάτι τέτοιο δεν ισχύει!

Ξέρει κανείς τι παίζεται;Μήπως βγάζουν μόνοι όποια θέλουν;

Ξέρω 4 άτομα που θέλουν να δηλώσουν τα συγκεκριμένα και δε μπορούν επειδή δεν τα έβγαλαν στην προκήρυξη.

Τί μπορεί να γίνει για αυτό;

Ξέρει κανείς κάτι για αυτό;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • Απαντήσεις 60
  • Created
  • Last Reply

Αν διαβάσεις τις προηγούμενες (παρόμοιες) προκηρύξεις είμαι βέβαιος ότι θα πάρεις απάντηση στο ερώτημά σου.

Αγαπητέ Αναστάσιε,

Κοίταξα εδώ

http://www.greekmeds...showtopic=33282

κι εδώ

http://www.greekmeds...showtopic=32678

(παλιές προκηρύξεις)

αλλά δεν βλέπω αυτό που λες.

Επειδή εφημερεύω και έχω πανικοβληθεί λίγο γιατί δεν προλαβαίνω, θα μπορούσες να μου πεις αν μπορώ να συμμετάσχω σε αυτή την προκήρυξη ως παρατασιακός ειδικευόμενος που είμαι; Ή προκήρυξη αυτή (27/6/2012) δεν λέει το κείμενο "Οι ειδικευόμενοι που είναι σε παράταση ΕΧΟΥΝ δικαίωμα να συμμετάσχουν στην παρούσα προκήρυξη".

(Στις 18/5/2012 αντιθέτως, έλεγε ότι οι ειδικευόμενοι μπορούσαν να συμμετέχουν).

Ευχαριστώ

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ΓΙΑ ΤΗΝ ΣΥΜΜΕΤΟΧΗ ΣΤΗΝ ΠΑΡΟΥΣΑ ΔΙΕΥΚΡΙΝΙΖΟΥΜΕ ΤΑ ΠΑΡΑΚΑΤΩ:

ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΣΥΜΜΕΤΟΧΗΣ ΕΧΟΥΝ ΜΟΝΟ ΟΙ ΙΑΤΡΟΙ ΕΠΙ ΘΗΤΕΙΑ (ΟΙ ΟΠΟΙΟΙ ΚΑΙ ΠΡΟΗΓΟΥΝΤΑΙ) ΚΑΘΩΣ ΚΑΙ ΟΙ ΙΑΤΡΟΙ ΥΠΟΧΡΕΟΙ ΥΠΗΡΕΣΙΑΣ ΥΠΑΙΘΡΟΥ.

Ιατροί που είχαν καταθέσει αιτήσεις για την συμμετοχή τους στην παραπάνω Προκήρυξη, θα καταθέσουν μόνο συμπληρωματική αίτηση χωρίς να επισυνάψουν τα απαραίτητα δικαιολογητικά (εκτός αυτών που ήταν ελλιπή).

Σε αυτή την προκήρυξη προηγούνται οι επί θητεία.

Εσύ απ' όσο καταλαβαίνω δεν έκανες αίτηση στην προκήρυξη της 18ης Μαΐου άρα καταθέτεις όλα τα δικαιολογητικά.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ευχαριστώ.

Άρα, ως ΕΙΔΙΚΕΥΟΜΕΝΟΣ (είμαι σε παράταση), ΔΙΚΑΙΟΥΜΑΙ να συμμετάσχω σε αυτή την προκήρυξη της 27ης/6/2012; Σωστά; (Δεν είμαι επί θητεία, Δεν έχω κάνει ποτέ αγροτικό στη ζωή μου..)

(Δεν είχα συμμετάσχει στην προκήρυξη της 18ης/5/2012)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Το αρμόδιο γραφείο αγροτικών τι σου απάντησε; :)

Απάντησε πως ανήκουν στην Α ζώνη και δεν είναι άγονα. Αυτο ομως δεν ισχυει αφου και το ΚΥ αλλα και το ΠΙ ειναι αγονα!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ευχαριστώ.

Άρα, ως ΕΙΔΙΚΕΥΟΜΕΝΟΣ (είμαι σε παράταση), ΔΙΚΑΙΟΥΜΑΙ να συμμετάσχω σε αυτή την προκήρυξη της 27ης/6/2012; Σωστά; (Δεν είμαι επί θητεία, Δεν έχω κάνει ποτέ αγροτικό στη ζωή μου..)

(Δεν είχα συμμετάσχει στην προκήρυξη της 18ης/5/2012)

Σωστα!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Το αρμόδιο γραφείο αγροτικών τι σου απάντησε; :)

Απάντησε πως ανήκουν στην Α ζώνη και δεν είναι άγονα. Αυτο ομως δεν ισχυει αφου και το ΚΥ αλλα και το ΠΙ ειναι αγονα!

Τα Κ.Υ. των Ιωαννίνων δεν ανήκουν στην Α' Ζώνη;
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Το αρμόδιο γραφείο αγροτικών τι σου απάντησε; :)

Απάντησε πως ανήκουν στην Α ζώνη και δεν είναι άγονα. Αυτο ομως δεν ισχυει αφου και το ΚΥ αλλα και το ΠΙ ειναι αγονα!

Τα Κ.Υ. των Ιωαννίνων δεν ανήκουν στην Α' Ζώνη;

Δε ξερω. Αν ανηκουν ομως θα πρεπει να ανηκουν ολα και οχι τα μισα.Στην ιδια προκηρυξη υπαρχει αλλο ΚΥ και ΠΙ,στον ιδιο νομο. Εκεινο ανηκει σε αλλη ζωνη και οχι στην Α;

Πραγματικα δε ξερω γι'αυτο και ρωταω.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Μάλιστα.

Προκηρύχθηκαν 15 θέσεις στο νομό Ιωαννίνων.

Πέτυχαν τις 7 θέσεις.

Έμειναν 8 θέσεις κενές.

Σε αυτή την προκήρυξη εμφανίζονται 3 μόνο θέσεις.

Υπολοίπονται οι : Α', Β', Γ' θέσεις του Κ.Υ. ΠΡΑΜΑΝΤΩΝΑ και οι θέσεις στο Π.Ι. ΚΑΛΑΡΡΥΤΩΝ ΚΑΙ Π.Ι. ΠΛΑΤΑΝΟΥΣΑΣ.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Φ.Ε.Κ. 73, τεύχος Α', 25/5/1987

Προεδρικό Διάταγμα 131 του 1987

Χαρακτηρισμός ως προβληματικών και άγονων πόλεων ή κωμοπόλεων και ιατρικών ειδικοτήτων. διάκρισή τους σε κατηγορίες και θέσπιση κινήτρων ιατρών

7493275418_650f567095_b.jpg

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Πριν 4-5-6 χρονια νομιζω πως χαρακτηριστηκε αγονο το ΚΥ Πραμαντων οπως κ το ΚΥ Αγναντων. Δεν εχω ιδεα με ποιο ΦΕΚ ομως.

Τεσπα.

Σε ευχαριστω για τη βοηθεια. emkissing

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Παιδιά, βλέπω την ιστοσελίδα των αγροτικών

http://www.yyka.gov.gr/articles/newspaper/proslhpseis-diorismoi/c118-agrotikoi-iatroi?page=1

αλλά δεν έχει την αίτηση. Δεν θα έπρεπε να υπάρχει κάποιο pdf/doc αρχείο για να προμηθεύονται την αίτηση οι ιατροί που δεν μένουν Αθήνα. Τι τριτοκοσμικά πράγματα είναι αυτά; Μήπως έχει κάποιος την αίτηση σε ψηφιακή μορφή; thank you Η άλλη λύση είναι να σηκώσουν το τηλέφωνο (πού τέτοια τύχη...) και να σου τη στείλουν με fax σωστά; Το κάνουν αυτό;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

dinaras αν και 8 χρόνια στο forum βλέπω ότι δεν το παρακολουθείς και πολύ.

Κατά διαστήματα νέα μέλη/νέοι ιατροί ψάχνουν την αίτηση και τη δημοσιεύουμε.

Για πολλοστή φορά....δες το αντίστοιχο topic ΕΔΩ

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ευχαριστώ Αναστάσιε

Τώρα ήθελα να ρωτήσω και κάτι τελευταίο, αλλά φοβάμαι ότι θα έχει ήδη απαντηθεί και θα μου κάνετε παρατηρήσεις (φιλικά!!)... haha

Να το τολμήσω; emrasta

Το πτυχίο μου (Ελληνικό Πανεπιστήμιο) δεν γράφει πάνω τη βαθμολογία. Στην προκήρυξη του αγροτικού βλέπω ότι λέει "να αναγράφεται αριθμητικώς η βαθμολογία πάνω στο επικυρωμένο αντίγραφο του πτυχίου". Και τώρα τι κάνουμε;;;; emsaddam

emquestion

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Κ.Υ. δεν χαρακτηρίζονται άγονα, μόνο κάποια Π.Ι.

Δες τη λίστα με τα άγονα ΕΔΩ

η λιστα ειναι παλια. εχουν προστεθει και αλλα και εχουν αποχαρακτηριστει καποια (το 2009)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Κ.Υ. δεν χαρακτηρίζονται άγονα, μόνο κάποια Π.Ι.

Δες τη λίστα με τα άγονα ΕΔΩ

η λιστα ειναι παλια. εχουν προστεθει και αλλα και εχουν αποχαρακτηριστει καποια (το 2009)

κάπου εδώ μέσα έχω δημοσιεύσει την τροπολογία.....αλλά άντε να τη βρεις :)
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ευχαριστώ Αναστάσιε

Τώρα ήθελα να ρωτήσω και κάτι τελευταίο, αλλά φοβάμαι ότι θα έχει ήδη απαντηθεί και θα μου κάνετε παρατηρήσεις (φιλικά!!)... haha

Να το τολμήσω; emrasta

Το πτυχίο μου (Ελληνικό Πανεπιστήμιο) δεν γράφει πάνω τη βαθμολογία. Στην προκήρυξη του αγροτικού βλέπω ότι λέει "να αναγράφεται αριθμητικώς η βαθμολογία πάνω στο επικυρωμένο αντίγραφο του πτυχίου". Και τώρα τι κάνουμε;;;; emsaddam

emquestion

Πάνε στη γραμματεία της σχολής σου να πάρεις βεβαίωση.

Αν ψάξεις μέσα στο forum έχει απαντηθεί δεκάδες φορές σχεδόν σε κάθε topic που δημοσιεύεται η νέα προκήρυξη.

Βαριέμαι να ψάξω ;)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ΦΕΚ 1890 / 04.09.2009

...............

αποφασίζουμε:

1. Χαρακτηρίζουμε ως άγονα τα κάτωθι Περιφερειακά Ιατρεία (Π.Ι.):

α) Ν. ΑΙΤΩΛΟΑΚΑΡΝΑΝΙΑΣ Π.Ι. Σίμου.

β) Ν. ΗΛΕΙΑΣ Π.Ι. Λάμπειας.

γ) Ν. ΕΥΡΥΤΑΝΙΑΣ Π.Ι. Φουρνάς Π.Ι. Αγ. Τριάδας Π.Ι. Δομνίστας Π.Ι. Κρικέλλου.

δ) Ν. ΙΩΑΝΝΙΝΩΝ Π.Ι. Πραμάντων.

ε) Ν. ΛΕΣΒΟΥ Π.Ι. Σιγρίου.

στ) Ν. ΣΑΜΟΥ. Π.Ι. Χρυσομηλιάς. Π.Ι. Καρκιναγρίου για εγκ. εξυπ. κοιν. Μαγγανίτη.

ζ) Ν. ΦΘΙΩΤΙΔΑΣ Π.Ι. Γαρδικίου.

η) Ν. ΦΩΚΙΔΑΣ Π.Ι. Πενταγίων.

θ) Ν. ΧΑΛΚΙΔΙΚΗΣ Π.Ι. Δάφνης.

Όσον αφορά στα Περιφερειακά Ιατρεία που χαρακτηρίζονται ως άγονα, η δυνατότητα υποβολής β΄ αίτησης για οποιοδήποτε επί μέρους στάδιο ειδίκευσης, σύμφωνα με τη σειρά εκπαίδευσης, θα ισχύσει, για όσους ιατρούς θα τοποθετηθούν στα εν λόγω ιατρεία, μετά την ημερομηνία δημοσίευσης της παρούσας απόφασης.

2. Αποχαρακτηρίζουμε από άγονα τα κάτωθι Περιφερειακά Ιατρεία, στη θέση των οποίων συστήθηκαν Κέντρα Υγείας, βάσει των αναφερόμενων στην παράγραφο

9 του προοιμίου σχετικών αποφάσεων:

α) Ν. Έβρου Π.Ι. Σαμοθράκης

β) Ν. Κυκλάδων Π.Ι. Ίου

γ) Ν. Σάμου Π.Ι. Ευδήλου.

3. Επιφέρουμε τις κατωτέρω διορθώσεις − τροποποιήσεις:

Στην υπ’ αριθμ. Α3α/οικ. 15230/2.10.1989 (ΦΕΚ 732/τ.Β’) απόφαση:

Ν. Αιτωλ/νίας: Περδικαρίου σε Περδικακίου.

Ν. Έβρου: Μ. Δερείου σε Μικρού Δερείου.

Ν. Ιωαννίνων: Μ. Περιστερίου σε Μεγάλου Περιστερίου.

Ν. Λακωνίας: Ρεικείας σε Ρειχέας.

Ν. Λέσβου: Κουτοπολίου Λήμνου σε Κοντοπουλίου Λήμνου.

Ν. Ροδόπης: Οργώνης σε Οργάνης.

Ν. Χίου: Πορταριάς σε Παρπαριάς.

Στην υπ’ αριθμ. Α/οικ. 62876/19.12.1992 (Φ.Ε.Κ. 771/τ.Β΄) απόφαση:

Ν. Κυκλάδων: Κουφονησίων για εξυπηρέτηση − εγκατάσταση νήσου Ηρακλειάς σε Ηράκλειας.

Αμοργού για εξυπηρέτηση − εγκατάσταση νήσου Σχοινούσας σε Σχοινούσας.

Ν. Λακωνίας: Γεωργιτσίου για εξυπηρέτηση − εγκατάσταση Κοινότητας Λογκανίκου σε Γεωργιτσίου.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

μετα απο πολυ ψαξιμο βρηκα που τα ειχαμε ξαναδημοσιευσει

http://www.greekmeds...pic=11199&st=40

Χίλια ευχαριστώ iceman.....

Άντε να ξημερώσει να τραβήξω ένα βρίσιμο τον Μπραβάκο που έκανε πάλι τη μαλακία του!!!!!!!!!!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Κ.Υ. δεν χαρακτηρίζονται άγονα, μόνο κάποια Π.Ι.

Δες τη λίστα με τα άγονα ΕΔΩ

Κάποια ΚΥ είναι σίγουρα χαρακτηρισμένα άγονα, γι'αυτο και όσοι δουλεύουν σε αυτά παίρνουν (έπαιρναν τουλάχιστον) και ένα επίδομα-ας το πω "επίδομα αγόνου"-παραπάνω από όσους δούλευαν σε άλλα ΚΥ που δεν ήταν άγονα.

Τεσπα. Δε θα βγαλουμε άκρη. Δεν είναι άγονη και προβληματικη περιοχη τα Πράμαντα και είναι το Λεωνίδιο....

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Πήρα τηλέφωνο το τμήμα για τα αγροτικά, για να ρωτήσω για τον διορισμό (υπόχρεος-προκύρηξη Μαίου). Μου είπαν ότι οι διορισμοί των υπόχρεων θα αρχίσουν να αποστέλονται το νωρίτερο απο το τέλος της επόμενης εβδομάδας.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Δε ξερω αν κολλαει σε αυτο το τοπικ αλλα θα ηθελα να δηλωσω στους υποψηφιους αγροτικους οτι εν μεσω κρισης, μειωσεων μισθων κλπ ο ιατρικος συλλογος κυκλαδων αυξησε την ετησια συνδρομη απο 70 ευρω το 2011 σε 100 ευρω το 2012.

Κ μετα φωναζουν οτι τα νησια των κυκλαδων δεν εχουν ιατρους.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.