Jump to content

Πέθανε η Μαίρη Παπαγιαννίδου. Πολέμησε το AIDS 25 χρόνια.


di oggi

Recommended Posts

Εγώ αναφέρομαι σε ελεύθερη σεξουαλική επαφή μεταξύ 2 συντρόφων με σκοπό την τεκνοποίηση (έναντι τεχνητής γονιμοποίησης) και εσύ μου μιλάς για...μεταγγίση!

Πάντως το θέμα είναι ακόμη υπό μελέτη (έκανα λάθος να το παρουσιάσω ως δεδομένο). Τρέχει μεγάλη πολυκεντρική μελέτη που θα ολοκληρωθεί το 2014 http://www.ncbi.nlm....pubmed/22520171 (μελέτη PARTNER)

και 2 review Lancet Medscape

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Εφόσον ένας φορέας είναι σε αγωγή και ανταποκρίνεται (δεν είναι ανιχνεύσιμος ο ιός στο αίμα του) μπορεί να κάνει ελεύθερο έρωτα με το σύντροφό του χωρίς να υπάρχει κίνδυνος μετάδοσης του ιού. Γενικά αυτό το άτομο δεν είναι μολυσματικό.

Κατά τα άλλα καταλαβαίνεις πιστεύω ότι μας εμπαίζεις...

Εγώ αναφέρομαι σε ελεύθερη σεξουαλική επαφή μεταξύ 2 συντρόφων με σκοπό την τεκνοποίηση (έναντι τεχνητής γονιμοποίησης) και εσύ μου μιλάς για...μεταγγίση!

Πάντως το θέμα είναι ακόμη υπό μελέτη (έκανα λάθος να το παρουσιάσω ως δεδομένο). Τρέχει μεγάλη πολυκεντρική μελέτη που θα ολοκληρωθεί το 2014 http://www.ncbi.nlm....pubmed/22520171 (μελέτη PARTNER)

και 2 review Lancet Medscape

Εάν εσύ ο ίδιος διαβάζοντας τα παραπάνω που έγραψες βρίσκεις ότι είναι σαφές ότι αναφερόσουν σε προσπάθειες τεχνητής γονιμοποίησης αλλά δεν μπορείς να καταλάβεις τι σχέση μπορεί να έχει η ανιχνευσιμότητα ή μη του ιού με τις εξετάσεις που γίνονται σε αίμα που ελέγχεται προκειμένου να μεταγγιστεί, σου προτείνω να τα ξαναδείς προσεκτικά. Δεν είναι τόσο δύσκολο αλλά κάπου μπερδεύεσαι.

Πολύ καλά τα links και καλά να' μαστε όταν βγουν τα αποτελέσματα να το δούμε το θέμα. Μέχρι τότε θα έχει απαντήσει και ο ραψωδός στο τι είδους αληθινά περιστατικά ψάχνει.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.