Jump to content

Ειδικευόμενοι ούτε ένα κουτί πλέον?


schumifer

Recommended Posts

Με βάση αυτά που έχω διαβάσει τελευταία, διορθώστε με πληζ αν κάνω λάθος. Οι ειδικευόμενοι δεν έχουμε δικαίωμα ηλεκτρονικής συνταγογράφησης ούτε ενός κουτιού φαρμάκου?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ετσι εχω καταλαβει και εγω αλλα απτην αλλη ομως αν σου πει ο επιμελητης κανε τις συναταγες και γραψε γνωματευση ταδε στο ονομα του...ισως να γινεται στη τελικη καθημερινη πραξη.τι να πω.δεν βγαζεις ακρη

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Με βάση αυτά που έχω διαβάσει τελευταία, διορθώστε με πληζ αν κάνω λάθος. Οι ειδικευόμενοι δεν έχουμε δικαίωμα ηλεκτρονικής συνταγογράφησης ούτε ενός κουτιού φαρμάκου?

Γίνεται συζήτηση ΕΔΩ

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Νέοι περιορισμοί στη συνταγογράφηση

Αδιαφορώντας για τις ανάγκες των λαϊκών στρωμάτων, ώστε να έχουν τα φάρμακά τους, η συγκυβέρνηση - μέσω του ΕΟΠΥΥ - απαγόρευσε στους ειδικευόμενους γιατρούς, που τραβάνε το κουπί στα δημόσια νοσοκομεία στις ώρες της μεγάλης ανάγκης, να συνταγογραφούν, για να μην αυξηθεί η φαρμακευτική δαπάνη. Επιπλέον, ανακοίνωσε έναν Κώδικα με κανόνες με βάση τους οποίους θα τιμωρούνται οι γιατροί που κάνουν υπερσυνταγογράφηση φαρμάκων, χωρίς να διευκρινιστεί τι είναι υπερσυνταγογράφηση. Δηλαδή, ο γιατρός - πέρα από υπαρκτές παρατυπίες - πρέπει να έχει ως κύριο κριτήριο οικονομικά μεγέθη και όχι επιστημονικά κριτήρια.

ΡΙΖΟΣΠΑΣΤΗΣ

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Συγνώμη αλλά το έγγραφο που μας δίνει ο Βαρνάβας με ημερομηνία 9-2-2012 (αυτό με τον διπλό αποστολέα:ΥΥΚΑ και Υπ.Εργασιας κ Κοιν Ασφαλισης, και ναι, αυτο που δεν έχει καν παραλήπτη ή αριθμό πρωτοκόλλου) υπογράφετραι από την κυρία Λίτσα, μια Προϊσταμένη, και γράφει "άποψη της Υπηρεσίας μας είναι να μην επιτρέπεται η συνταγογράφηση των ειδικευομένων..."

Προφανώς πρόκειται για εσωτερικό έγγραφο των Υπουργείων, της ζητήθηκε η άποψή της και η κυρία Λίτσα απάντησε. ΔΕΝ είναι εγκύκλιος, ΔΕΝ καταργήθηκε ο νόμος που επιτρέπει στους άνευ ειδικότητος να συνταγογραφούν, με τους περιορισμούς που ίσχυαν ως τώρα.

Και ΝΑΙ, σιγουρα ο κ. Βαρνάβας το γνωρίζει αυτό. Τώρα τα κίνητρα της στάσης του μπορεί ο καθένας να τα ελέγξει. Πέραν τούτου τα δημοσιεύματα που δεν διασταυρώνουν τις πληροφορίες τους προσιδιάζουν εις κωλοφυλλάδας.

Το άλλο έγγραφο αναφέρεται αποκλειστικά στη διανομή έντυπων βιβλιαρίων ΙΚΑ στους ειδικούς. Γιατί πότε ο ειδικευόμενος είχε συνταγολόγιο του ΙΚΑ και θέλαμε να έχει τώρα; Ούτως ή άλλως το site δίνει στον ανειδίκευτο δυνατότητα συνταγογράφησης σε ασφαλισμένους του ΙΚΑ.

Η πρακτική λύση βέβαια είναι πολύ απλή. Όλοι οι ανειδίκευτοι ιατροί να πάψουν να συνταγογραφούν και να παραπέμπουν τους ασθενείς στους ειδικούς με την ενημέρωση ότι η Υπηρεσία τους απαγόρευσε να εξυπηρετούν τους ασθενείς. Να δεις για πότε τα μαζεύουν πίσω όλα αυτά τα σπασμωδικά και αναποτελεσματικά μέτρα, οι ηλίθιοι. Δυο απλά επιχειρήματα: 1. Δεν συνταγογραφώ γιατί μπορεί να μου ζητήσουν την αξία της συνταγής μετά. Εδώ τα τελευταία δυο χρόνια έχουν ληφθεί τόσα αντισυνταγματικά μέτρα και μάλιστα με αναδρομική εφαρμογή, σε αυτό θα κωλώσουν; 2. ΟΧΙ δεν δεχομαι να πάρω τη σφραγίδα σας και να γραφω συνταγες στο ονομά σας κύριε ειδικέ, αν και ευχαριστω για την εμπιστοσυνη που μου δείχνετε!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Αισχος...Μα να μη μπορουμε να λειτουργησουμε πελατειακα στο νοσοκομειο πλεον???

Ή άσχετος ή αδιάφορος.

Ξέρω αρκετούς τέτοιους.

Όταν όμως μπορείς να εξυπηρετήσεις τον ταλαίπωρο που δεν έχει να πληρώσει τις δύο ακτινογραφίες που του έδωσες και κάνει τη μία, και σου ζητάει μετά ένα παυσίπονο να του γράψεις, έχεις τις εξής δύο επιλογές

Είτε του λες να περιμένει να ηρεμήσεις από το λαό και να του κάνεις ηλεκτρονική για ένα κουτί, είτε του δίνεις απλό χαρτί να πάει να τα αγοράσει.

Και δε θα τα αγοράσει γιατί δεν έχει λεφτά! (εδώ δεν είχε τα 5 ευρώ της ακτινογραφίας!).

Ξέρω τι θα επέλεγες...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Συγνώμη αλλά το έγγραφο που μας δίνει ο Βαρνάβας με ημερομηνία 9-2-2012 (αυτό με τον διπλό αποστολέα:ΥΥΚΑ και Υπ.Εργασιας κ Κοιν Ασφαλισης, και ναι, αυτο που δεν έχει καν παραλήπτη ή αριθμό πρωτοκόλλου) υπογράφετραι από την κυρία Λίτσα, μια Προϊσταμένη, και γράφει "άποψη της Υπηρεσίας μας είναι να μην επιτρέπεται η συνταγογράφηση των ειδικευομένων..."

Και ΝΑΙ, σιγουρα ο κ. Βαρνάβας το γνωρίζει αυτό. Τώρα τα κίνητρα της στάσης του μπορεί ο καθένας να τα ελέγξει. Πέραν τούτου τα δημοσιεύματα που δεν διασταυρώνουν τις πληροφορίες τους προσιδιάζουν εις κωλοφυλλάδας.

Ρε τι ειναι αυτα που λες;Αφου σχεδιαζεται να βαλετε το κοσμο να πληρωνει γι΄αυτο περιοριζεται τη συνταγογραφηση γιατι λετε ψεμματα;Αν πιστευει η formae οτι δε σχεδιαζει τετοιο πραγμα το υπουργειο να σταματησει τη συνταγογραφηση των ειδικευομενων και να βαλει τους ασθενεις να πληρωνουν να βγει να το πει.Εγω τη ρωταω.

Σταματηστε πια να κοροιδευεται το κοσμο και να κρυβεται την αληθεια 35 χρονια τωρα.Ρε ποιος γραφει 35 χρονια ψεμματα και ποιος αληθεια το δειχνουν οι εξελιξεις,και ειναι οι αστικες κολοφυλλαδες σου τυπου καθημερινης και εθνους που διαστρεβλωνουν,τα ΄'πιανουν΄'και κανουν επιθεση στο μυαλο του κοσμακη.

Ρε δωστε πρωτα αυτα που μας χρωστατε και μετα μιληστε.Πληρωστε τις εφημεριες πρωτα δωστε μας τα δεδουλευμενα των εφημεριων μας εκει στο υπουργειο και μετα να δουμε ποιος λεει αληθεια και ποιος ψεμματα.Τολματε και μιλατε!Δωστε τα λεφτα μας απο τις εφημεριες ρε λαμογια!Σταματηστε τις μειωσεις μισθων ολων των εργαζομενων στα νοσοκομεια και μετα ελατε να μας πειτε οτι λεμε ψεμματα,εσεις που αστραφτετε απο αληθεια που μονο αληθεια λετε 35 χρονια.

Καλα ρε αφου θελετε να βαλετε το κοσμο να πληρωνει απ τη τσεπη του ολα τα φαρμακα και τις εξετασεις γιατι δε το λετε αυτο;γιατι σταματησατε να στελνεται αντιδραστηρια στο ΙΚΑ;Γιατι σταματησαν οι εργαστηριακες εξετασεις στο ΙΚΑ για τους ασφαλισμενους; Ο σκοπος δεν ειναι να ερθουμε σε κοντρα με την ειδικο αλλα να εξυπηρετησουμε τον ασθενη με τη συνταγογραφηση.

Οχι αλλο αληθεια πειτε και κανα ψεμμα πια...

Ρε θα σας παρουν με τις μαγκουρες οι ασφαλισμενοι..

Εδω επιθεση σε βουλευτες της συγκυβερνησης ΠΑΣΟΚ-ΝΔ Ντολιο Δερμετζογλου

Στοπ στις συνταγές φαρμάκων για ειδικευόμενους!

Χωρίς το δικαίωμα συνταγογράφησης μένουν για το επόμενο διάστημα οι ειδικευόμενοι γιατροί των δημοσίων νοσοκομείων καθώς ο ΕΟΠΥΥ απαγορεύει να υπογράφουν συνταγές χωρίς την επίβλεψη των επικεφαλής των τμημάτων τους.

Πρόκειται για απόφαση που ανατρέπει πλήρως τη μέχρι σήμερα λειτουργία του ΕΣΥ δεδομένου ότι τις περισσότερες συνταγές φαρμάκων τις υπογράφουν οι ειδικευόμενοι που πραγματοποιούν και μεγάλο αριθμό εφημεριών.

Από δω και πέρα όμως οι 8000 ειδικευόμενοι γιατροί σε όλα τα Νοσοκομεία της χώρας δε θα μπορούν να συνταγογραφούν από μόνοι τους παρά μόνο με τη συμβολή των διευθυντών ή των προϊσταμένων των τμημάτων τους.

Πάντως η απόφαση προκαλεί τις έντονες αντιδράσεις των νοσοκομειακών γιατρών (ΟΕΝΓΕ).

Όπως επισημαίνει ο πρόεδρος της ΟΕΝΓΕ Δημήτρης Βαρνάβας:

« Ο λόγος που επικαλείται ο πολυπράγμων κ. Βουδούρης (σ.σ.: πρόεδρος του ΕΟΠΥΥ) εγγίζει τα όρια της ιλαρότητας: απαγορεύεται η συνταγογράφιση για λόγους οικονομίας!

Καλούμε τον κ. Βουδούρη ν΄ ανακαλέσει πάραυτα τη συγκεκριμένη απόφαση πριν προκληθούν τεράστιες παρενέργειες στη λειτουργία των Νοσοκομείων της χώρας. Άλλως είμαστε αναγκασμένοι ν΄ αντιδράσουμε με τον πλέον δυναμικό τρόπο σε διαλυτικά για την περίθαλψη και εξευτελιστικά για τους γιατρούς εγχειρήματα».

πηγή http://www.iatropedia.com/articles/read/1157

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Γιατί πότε ο ειδικευόμενος είχε συνταγολόγιο του ΙΚΑ και θέλαμε να έχει τώρα; Ούτως ή άλλως το site δίνει στον ανειδίκευτο δυνατότητα συνταγογράφησης σε ασφαλισμένους του ΙΚΑ.

Οι ειδικευομενοι γενικης ιατρικης που στα πλαισια της εκπαιδευσης τους κανου δεκα μηνες σε κεντρο υγειας ειχαν συνταγολογια και συνταγογραφουσαν και χειρογραφα και ηλεκτρονικα.

Μετα απο αυτο το εγγραφο δεν επιτρεπεται.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Μην τρελαίνεστε, είναι ανεφάρμοστο, θα το δείτε στην πράξη. Και στο κάτω κάτω πόσοι πραγματικά γράφουν σε βιβλιάριο ασθενείας ή μάλλον πόσοι πλέον προλαβαίνουν στο ΤΕΠ να συνταγογραφήσουν ηλεκτρονικά; (βάλε username, password, βάλε ΑΜΚΑ ασθενούς, γράψε διάγνωση ή ψάξ' την από το ICD-10, ψάξε ένα ένα τα φάρμακα που αν είναι πάνω από τρία => η παραπάνω διαδικασία x2, σύνολο επιπλέον 2-3 λεπτά/ασθενή x μ.ο. 50 ασθενείς/ειδικευόμενο δηλ. extra χρόνος 2,5 ώρες στην εφημερία μόνο για συνταγογράφηση). Δε γίνονται αυτά τα πράγματα.

Εγώ τις περισσότερες φορές τους λέω, ότι δεν έχω τη δυνατότητα να συνταγογραφήσω ηλεκτρονικά και τους δίνω τις συνταγές σε απλό χαρτί. Έτσι κι αλλιώς μέχρι τώρα στους ασθενείς του ΙΚΑ (που είναι και οι περισσότεροι που έρχονται στο ΤΕΠ) αυτό γινόταν. Τώρα αν τους τα δίνει το φαρμακείο και πηγαίνουν στο ΙΚΑ ή στον αγροτικό την επόμενη ή τη μεθεπόμενη, δεν ξέρω...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ναι όντως έτσι γίνεται συνήθως αλλά και το φαινόμενο να έρχεται ο ασθενής με συνταγή άλλου και να πρέπει να τα γράψεις ή να έχει πάρει τα φάρμακα από το φαρμακείο και να σου έρχεται μόνο για συνταγογράφηση είναι παθογένεια της ελληνικής πραγματικότητας.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Αισχος...Μα να μη μπορουμε να λειτουργησουμε πελατειακα στο νοσοκομειο πλεον???

Ή άσχετος ή αδιάφορος.

Ξέρω αρκετούς τέτοιους.

Όταν όμως μπορείς να εξυπηρετήσεις τον ταλαίπωρο που δεν έχει να πληρώσει τις δύο ακτινογραφίες που του έδωσες και κάνει τη μία, και σου ζητάει μετά ένα παυσίπονο να του γράψεις, έχεις τις εξής δύο επιλογές

Είτε του λες να περιμένει να ηρεμήσεις από το λαό και να του κάνεις ηλεκτρονική για ένα κουτί, είτε του δίνεις απλό χαρτί να πάει να τα αγοράσει.

Και δε θα τα αγοράσει γιατί δεν έχει λεφτά! (εδώ δεν είχε τα 5 ευρώ της ακτινογραφίας!).

Ξέρω τι θα επέλεγες...

Ψιτ,στρουμφακι,εγω να δεις ποσους σαν τα μουτρα σου εχω συναντησει που προσπαθουν να κανουν τους καλους υπερσυνταγογραφοντας,χθεσινε...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Τώρα αν τους τα δίνει το φαρμακείο και πηγαίνουν στο ΙΚΑ ή στον αγροτικό την επόμενη ή τη μεθεπόμενη, δεν ξέρω...

Εύχομαι συνάδελφε όταν υπηρετήσεις την υπηρεσία υπαίθρου να μην γίνεις γραμματέας κάποιων άλλων συναδέλφων.

Εφόσον εξετάζεις είσαι υποχρεωμένος να δώσεις και την φαρμακευτική αγωγή στο συνταγολόγιο του ασφαλισμένου.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

@ V for Vendetta:

Τι δεν καταλλλλλαβαίνεις, σε ρωτάω να με πεις!!! Για το off topic που με ρωτάς η απάντησή μου είναι ότι ήδη ο κοσμάκης αγοράζει τα φάρμακα και ήδη οι φτωχότεροι σταματούν τα πιο ακριβά φάρμακα (έχω τύχει ασθενή στο ιστορικό να μου το λέει αυτό) αφού δεν μπορούν να τα πληρώσουν. Τέτοια πρακτική/πολιτική δεν με βρίσκει σύμφωνο και θα ήθελα απρόσκοπτη πρόσβαση των ασθενών στο φάρμακο. Φιλική συμβουλή να διαβάζεις προσεκτικότερα ώστε να αντιλαμβάνεσαι κατά πρώτον τα γραφόμενα και κατά δεύτερον και σημαντικότερο πίσω από τις γραμμές. Άκους εκεί γυναίκα ο formae, θα μας τρελάνεις όλους.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ηδη οι μεγαλοειδικοί στέλνουν τους δουλους τους να συνταγογραφούν με τη σφραγίδα τους. Αναφέρω σε διευθυντή ΕΣΥ το εγγραφο για τη μη δυνατότητα συνταγογράφισης απο ειδικευόμενους και λαμβάνω απάντηση "ναι το ξέρω, είναι τα παιδιά στα ιατρεία και θα περάσουν μετά να σφραγίσω τις συνταγές". Ποια οικονομία καιμαλ****ς; Μας δουλευουν μεσα στα μουτρα μας και γινονται τραγικα προκλητικοί. Μη συνταγογραφείτε για κανένα, ζητηστε την παρουσία των ειδικών σε κάθε πράξη, δεν ειστε ήρωες με το να τους καλύπτετε. Θα είμαστε η περισσότερο εξαθλιωμένη γενιά ιατρών. Και οι προκάτοχοί μας είναι υπευθυνοι για τα σκατά που ζούμε. Τι τους καλύπτετε; Για το βραβείο ανοικτής παλάμης; Κοιτάχτε το επίπεδο εκπαιδευσης μας, για μια ειδικότητα μετα απο πόσα χρόνια αναμονής και λάτζας για να είμαστε εξιδειδικευμένοι ανεργοι -Ένας για χρόνια μαλ***ς διευθυντάδων, καθηγητάδων και λοιπών σκ**αδων.-

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Εύχομαι συνάδελφε όταν υπηρετήσεις την υπηρεσία υπαίθρου να μην γίνεις γραμματέας κάποιων άλλων συναδέλφων.

Εφόσον εξετάζεις είσαι υποχρεωμένος να δώσεις και την φαρμακευτική αγωγή στο συνταγολόγιο του ασφαλισμένου.

Την έχω περάσει τη φάση υπαίθρου και ξέρω για τι είμαι υποχρεωμένος, όπως και έκανα τόσο καιρό στην ειδικότητα με όλα τα βιβλιάρια, πλην ΙΚΑ, αλλά τώρα με την ηλεκτρονική χρειάζομαι τουλάχιστον 3 λεπτά για μια συνταγή και σκέψου ότι ξέρω να χειρίζομαι και να γράφω γρήγορα στον Η/Υ. Άσε οι επιμελητές, οι μισοί (και είναι νέοι, όχι τίποτα 50αρηδες) θέλουν τουλάχιστον το διπλάσιο χρόνο και οι άλλοι μισοί απλά δεν...

Άσε που στα έμμεσα μέλη του ΙΚΑ, ζητάει αριθμό μητρώου ΙΚΑ εκτός από ΑΜΚΑ, αλλά ακόμα και να τον βάλεις πάλι δεν προχωράει η διαδικασία συνταγογράφησης.

Τόσα τζιμάνια υπολογιστών από 150 σχολές, χειρότερο πρόγραμμα δεν μπορούσαν να φτιάξουν;

Πάλι ο κόσμος θα την πληρώσει φυσικά, αφού δε γίνεται να έχεις επιμελητή 24/7 στο ΤΕΠ, ούτε πρόκειται να σου δώσει τους κωδικούς του, άσχετα με το τι κάνουν κάποιοι διευθυντές, οι περισσότεροι θέλουν να ξέρουν τι γράφουν και τι υπογράφουν. Ακόμα και αυτό που λέει ο αποπάνω συνάδελφος μου φαίνεται περίεργο, γιατί ουσιαστικά θα γράφουν οι ειδικευόμενοι -με τους κωδικούς επιμελητή- ένα πάκο συνταγών και θα τις πηγαίνουν όλες μαζί για υπογραφή και οι ασθενείς θα περιμένουν άσχετα με το αν έχει τελειώσει η εξέταση τους, να τελειώσει όλο το εξωτερικό ιατρείο για να πάρουν τις συνταγές και να πάνε στο καλό. Δε μου φαίνεται και πολύ λογικό.

Τέσπα, ευτυχώς οι δικοί μου ασθενείς θέλουν κανένα σιροπάκι ή τίποτα. :wacko:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ρε τι ειναι αυτα που λες;Αφου σχεδιαζεται να βαλετε το κοσμο να πληρωνει γι΄αυτο περιοριζεται τη συνταγογραφηση γιατι λετε ψεμματα;Αν πιστευει η formae οτι δε σχεδιαζει τετοιο πραγμα το υπουργειο να σταματησει τη συνταγογραφηση των ειδικευομενων και να βαλει τους ασθενεις να πληρωνουν να βγει να το πει.Εγω τη ρωταω.

Σταματηστε πια να κοροιδευεται το κοσμο και να κρυβεται την αληθεια 35 χρονια τωρα.Ρε ποιος γραφει 35 χρονια ψεμματα και ποιος αληθεια το δειχνουν οι εξελιξεις,και ειναι οι αστικες κολοφυλλαδες σου τυπου καθημερινης και εθνους που διαστρεβλωνουν,τα ΄'πιανουν΄'και κανουν επιθεση στο μυαλο του κοσμακη.

Ρε δωστε πρωτα αυτα που μας χρωστατε και μετα μιληστε.Πληρωστε τις εφημεριες πρωτα δωστε μας τα δεδουλευμενα των εφημεριων μας εκει στο υπουργειο και μετα να δουμε ποιος λεει αληθεια και ποιος ψεμματα.Τολματε και μιλατε!Δωστε τα λεφτα μας απο τις εφημεριες ρε λαμογια!Σταματηστε τις μειωσεις μισθων ολων των εργαζομενων στα νοσοκομεια και μετα ελατε να μας πειτε οτι λεμε ψεμματα,εσεις που αστραφτετε απο αληθεια που μονο αληθεια λετε 35 χρονια.

Καλα ρε αφου θελετε να βαλετε το κοσμο να πληρωνει απ τη τσεπη του ολα τα φαρμακα και τις εξετασεις γιατι δε το λετε αυτο;γιατι σταματησατε να στελνεται αντιδραστηρια στο ΙΚΑ;Γιατι σταματησαν οι εργαστηριακες εξετασεις στο ΙΚΑ για τους ασφαλισμενους; Ο σκοπος δεν ειναι να ερθουμε σε κοντρα με την ειδικο αλλα να εξυπηρετησουμε τον ασθενη με τη συνταγογραφηση.

Οχι αλλο αληθεια πειτε και κανα ψεμμα πια...

Είσαι μαλωμένος με την ελληνική γλώσσα ρε αγράμματε ;

Είπαμε να κάνεις λάθη....αλλά εσύ δεν υπάρχει περίπτωση να έχεις γράψει εξιτήριο ή γνωμάτευση σωστή. :anavwfwties:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Εχει ερθει εδω και μια βδομαδα εγκυκλιος σε ολα τα νοσοκομεια που απαγορευει τη συνταγογραφηση στους ειδικευομενους ιατρους.Αυτη ειναι η αληθεια.Ο ριζοσπαστης οτι γραφει τα διασταυρωνει 4,5 φορες γιατι ξερει οτι θα βρεθουν ατομα σαν τον Τασο ετοιμα να διαστρεβλωσουν την αληθεια,να την κρυψουν.να θολωσουν τα πραγματα,να συκοφαντησουν.

Συναδελφοι πηγαν παλι οι ιδεολογικα προσκημενοι ανθρωποι της συγκυβερνησης ΠΑΣΟΚ-ΝΔ να μας πουνε οτι δεν υπαρχει απαγορευση για συνταγογραφηση των ειδικευομενων οταν εδω και μια βδομαδα εχει σταλει εγκυκλιος που το απαγορευει ρητα.Και μαλιστα στηριζουν και το υπουργειο που μας χρωσταει τα ξενυχτια απο τις εφημεριες.Δωστε τα δεδουλευμενα μας ρε!Και μας λενε οτι λεμε και ψεμματα!Μα τι αλητεια ειναι αυτη!

Αλλα ας ξαναδουμε το αληθινο αρθρο του Ριζοσπαστη και λεμε οτι θα ειμαστε εδω ωστε να ξεμπροστιαζουμε παντα τους αυλικους του υπουργειου και του συστηματος. Παρακατω παρουσιαζουμε ρεπορταζ για τα γενοσημα αναφεροντας οτι θα δημιουργηθουν ασθενεις πολλων ταχυτητων και ρωταω τον Τασο να μου πει αν η λαγανα που εφαγε την Καθαρα Δευτερα ειναι γενοσημη.ΡΕ ΤΑΣΟ Η ΤΕΡΑΣΤΙΑ ΛΑΓΑΝΑ ΠΟΥ ΚΑΤΕΒΑΣΕΣ ΣΤΗ ΚΟΙΛΑΡΑ ΣΟΥ ΗΤΑΝ ΓΕΝΟΣΗΜΗ;

Νέοι περιορισμοί στη συνταγογράφηση

Αδιαφορώντας για τις ανάγκες των λαϊκών στρωμάτων, ώστε να έχουν τα φάρμακά τους, η συγκυβέρνηση - μέσω του ΕΟΠΥΥ - απαγόρευσε στους ειδικευόμενους γιατρούς, που τραβάνε το κουπί στα δημόσια νοσοκομεία στις ώρες της μεγάλης ανάγκης, να συνταγογραφούν, για να μην αυξηθεί η φαρμακευτική δαπάνη. Επιπλέον, ανακοίνωσε έναν Κώδικα με κανόνες με βάση τους οποίους θα τιμωρούνται οι γιατροί που κάνουν υπερσυνταγογράφηση φαρμάκων, χωρίς να διευκρινιστεί τι είναι υπερσυνταγογράφηση. Δηλαδή, ο γιατρός - πέρα από υπαρκτές παρατυπίες - πρέπει να έχει ως κύριο κριτήριο οικονομικά μεγέθη και όχι επιστημονικά κριτήρια.

ΓΕΝΟΣΗΜΑ

“Είναι επικίνδυνα, γιατί κατασκευάζονται σε χώρες του Τρίτου Κόσμου & νοθεύονται με υλικά όπως ο ασβέστης. Πολλοί ασθενείς, εξαιτίας τους, οδηγούνται απ΄ευθείας στις Μονάδες Εντατικής Θεραπείας, λόγω σοβαρών παρενεργειών, αλλεργιών κλπ”. “Θα δημιουργηθούν πολίτες πολλών ταχυτήτων. Μόνο αυτοί που θα έχουν χρήματα, θα μπορούν να αγοράσουν τα ποιοτικά ανώτερα -και, κατά συνέπεια, ακριβότερα- φάρμακα”.

http://www.youtube.com/watch?v=aFEmlnoNTuk&feature=player_embedded

ΡΙΖΟΣΠΑΣΤΗΣ

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Απαιτώ να δημοσιεύσεις την εγκύκλιο που στάλθηκε στα νοσοκομεία. Με κοινοποίηση στον Πεισσό :anavwfwties:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Επειδη τις τελευταιες μερες γινεται ενα χαμος στα νοσοκομεια με αυτο το θεμα,τι κανετε εσεις στα νοσοκομεια οπου εργαζεστε?Σ εμας παντως ο διοικητης απειλει με κυρωσεις...Παντα προφορικα βεβαια γιατι μολις του ζηταμε εγγραφη οδηγια μας αγνοει βεβαια και μας λεει να στηριχτουμε στον προφορικο του λογο...Τι κανουμε εμεις οι ειδικευομενοι τελικα?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Εκ του πονηρού γίνονται όλα...Στο χαρτί που μας στείλανε αναφέρει οτι οι ειδικευόμενοι δε θα συνταγογραφούν για να μειωθεί το κόστος συνταγογράφησης.Πώς όμως θα γίνει αυτό?Πολύ απλά γιατί οι ασθενείς που θα έρχονται στα ΤΕΠ θα πληρώνουν από την τσέπη τους τα φάρμακα που θα τους συνταγογραφούνται, αφού ούτε οι ΙΚΑτζήδες ούτε οι οι γενικοί γιατροί τους τα συνταγογραφούν σε δεύτερο χρόνο.Αυτή είναι η πραγματικότητα και τη ζούμε καθημερινά.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Αισχος...Μα να μη μπορουμε να λειτουργησουμε πελατειακα στο νοσοκομειο πλεον???
Ή άσχετος ή αδιάφορος.Ξέρω αρκετούς τέτοιους. Όταν όμως μπορείς να εξυπηρετήσεις τον ταλαίπωρο που δεν έχει να πληρώσει τις δύο ακτινογραφίες που του έδωσες και κάνει τη μία, και σου ζητάει μετά ένα παυσίπονο να του γράψεις, έχεις τις εξής δύο επιλογέςΕίτε του λες να περιμένει να ηρεμήσεις από το λαό και να του κάνεις ηλεκτρονική για ένα κουτί, είτε του δίνεις απλό χαρτί να πάει να τα αγοράσει.Και δε θα τα αγοράσει γιατί δεν έχει λεφτά! (εδώ δεν είχε τα 5 ευρώ της ακτινογραφίας!).Ξέρω τι θα επέλεγες...
Ψιτ,στρουμφακι,εγω να δεις ποσους σαν τα μουτρα σου εχω συναντησει που προσπαθουν να κανουν τους καλους υπερσυνταγογραφοντας,χθεσινε...

Τα μούτρα μου στρουμφίτα δεν τα ξέρεις όπως δεν ξέρω κι εγώ τα δικά σου. Και δεν κάνουμε διαγωνισμό ομορφιάς. Και την υπερσυνταγογράφηση προφανώς τη γνωρίζεις καλά.

Ζωντανή απόδειξη της δαρβινικής θεωρίας, αναφέρθηκα στην πελατειακή σχέση που συνεπάγεται για σένα η ΥΠΟΧΡΕΩΣΗ σου να ολοκληρώσεις την ιατρική σου παρέμβαση με τη συνταγογράφηση της κατάλληλης αγωγής στον ασθενή σου.

Για αυτόν βρίσκεσαι εκεί που βρίσκεσαι και πληρώνεσαι.

Τσάμπα μάγκας στη δική σου πλάτη, όχι στην καμπούρα των ασθενών σου.

Πελατειακή σχέση και υπερσυνταγογράφηση ρε ον με 1 κουτί? :antegeia:

Εφόσον εξετάζεις είσαι υποχρεωμένος να δώσεις και την φαρμακευτική αγωγή στο συνταγολόγιο του ασφαλισμένου.

Εχει ερθει εδω και μια βδομαδα εγκυκλιος σε ολα τα νοσοκομεια που απαγορευει τη συνταγογραφηση στους ειδικευομενους ιατρους.Αυτη ειναι η αληθεια.Ο ριζοσπαστης οτι γραφει τα διασταυρωνει 4,5 φορες γιατι ξερει οτι θα βρεθουν ατομα σαν τον Τασο ετοιμα να διαστρεβλωσουν την αληθεια,να την κρυψουν.να θολωσουν τα πραγματα,να συκοφαντησουν.Συναδελφοι πηγαν παλι οι ιδεολογικα προσκημενοι ανθρωποι της συγκυβερνησης ΠΑΣΟΚ-ΝΔ να μας πουνε οτι δεν υπαρχει απαγορευση για συνταγογραφηση των ειδικευομενων οταν εδω και μια βδομαδα εχει σταλει εγκυκλιος που το απαγορευει ρητα.Και μαλιστα στηριζουν και το υπουργειο που μας χρωσταει τα ξενυχτια απο τις εφημεριες.Δωστε τα δεδουλευμενα μας ρε!Και μας λενε οτι λεμε και ψεμματα!Μα τι αλητεια ειναι αυτη!Αλλα ας ξαναδουμε το αληθινο αρθρο του Ριζοσπαστη και λεμε οτι θα ειμαστε εδω ωστε να ξεμπροστιαζουμε παντα τους αυλικους του υπουργειου και του συστηματος. Παρακατω παρουσιαζουμε ρεπορταζ για τα γενοσημα αναφεροντας οτι θα δημιουργηθουν ασθενεις πολλων ταχυτητων και ρωταω τον Τασο να μου πει αν η λαγανα που εφαγε την Καθαρα Δευτερα ειναι γενοσημη.ΡΕ ΤΑΣΟ Η ΤΕΡΑΣΤΙΑ ΛΑΓΑΝΑ ΠΟΥ ΚΑΤΕΒΑΣΕΣ ΣΤΗ ΚΟΙΛΑΡΑ ΣΟΥ ΗΤΑΝ ΓΕΝΟΣΗΜΗ;Νέοι περιορισμοί στη συνταγογράφησηΑδιαφορώντας για τις ανάγκες των λαϊκών στρωμάτων, ώστε να έχουν τα φάρμακά τους, η συγκυβέρνηση - μέσω του ΕΟΠΥΥ - απαγόρευσε στους ειδικευόμενους γιατρούς, που τραβάνε το κουπί στα δημόσια νοσοκομεία στις ώρες της μεγάλης ανάγκης, να συνταγογραφούν, για να μην αυξηθεί η φαρμακευτική δαπάνη. Επιπλέον, ανακοίνωσε έναν Κώδικα με κανόνες με βάση τους οποίους θα τιμωρούνται οι γιατροί που κάνουν υπερσυνταγογράφηση φαρμάκων, χωρίς να διευκρινιστεί τι είναι υπερσυνταγογράφηση. Δηλαδή, ο γιατρός - πέρα από υπαρκτές παρατυπίες - πρέπει να έχει ως κύριο κριτήριο οικονομικά μεγέθη και όχι επιστημονικά κριτήρια. ΓΕΝΟΣΗΜΑ“Είναι επικίνδυνα, γιατί κατασκευάζονται σε χώρες του Τρίτου Κόσμου & νοθεύονται με υλικά όπως ο ασβέστης. Πολλοί ασθενείς, εξαιτίας τους, οδηγούνται απ΄ευθείας στις Μονάδες Εντατικής Θεραπείας, λόγω σοβαρών παρενεργειών, αλλεργιών κλπ”. “Θα δημιουργηθούν πολίτες πολλών ταχυτήτων. Μόνο αυτοί που θα έχουν χρήματα, θα μπορούν να αγοράσουν τα ποιοτικά ανώτερα -και, κατά συνέπεια, ακριβότερα- φάρμακα”.http://www.youtube.com/watch?v=aFEmlnoNTuk&feature=player_embeddedΡΙΖΟΣΠΑΣΤΗΣ

Απαιτώ να δημοσιεύσεις την εγκύκλιο που στάλθηκε στα νοσοκομεία. Με κοινοποίηση στον Πεισσό :anavwfwties:

Μα η τρομοκρατία κάποιων μέσων είναι πιο κατάπτυστη και από των μεγάλων ΜΜΕ.

Απίστευτο.

Δε λέω ότι οι ιθύνοντες έχουν αρκετό νου ώστε να αναιρέσουν την εξυπνάδα που γραπτώς κυκλοφόρησε ως άποψη.

Λέω ότι ΠΡΟΣ ΤΟ ΠΑΡΟΝ είναι μία άποψη.

Όταν γίνει νόμος τότε μπορείς να γράψεις ελεύθερα ότι "απαγορεύεται να συνταγογραφεί ο ειδικευόμενος"

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Πάντως, μιας και η κουβέντα έφτασε στα γενόσημα, ρίξτε μια ματιά και στο ακόλουθο άρθρο:

http://news.in.gr/world/article/?aid=1231147186

Θύματα πολλοί καρδιοπαθείς

Δεκάδες θάνατοι από «ελαττωματικά φάρμακα» στο Πακιστάν

Λαχώρη, Πακιστάν

Τουλάχιστον 70 ασθενείς πέθαναν τις τελευταίες εβδομάδες στη Λαχώρη του Πακιστάν εξαιτίας ελαττωματικών φαρμάκων παραδέχονται οι Αρχές.

Από αυτούς περίπου οι μισοί πέθαναν από τις αρχές του χρόνου λόγω προβλημάτων που παρουσίασαν στην καρδιά. Συνολικά 400 άνθρωποι έχουν νοσηλευτεί με παρόμοια προβλήματα και, εκτός από τους νεκρούς, από αυτούς πάνω από 40 είναι σε κρίσιμη κατάσταση.

Σύμφωνα με τις Αρχές μία μεγάλη παρτίδα μολυσμένων φαρμάκων που μπορεί να επηρεάζει μέχρι και 40.000 άτομα έχει διανεμηθεί μετά τις 15 Δεκεμβρίου.

Οι ασθενείς εμφανίζουν μεγάλη μείωση του αριθμού των λευκών αιμοσφαιρίων και των αιμοπεταλίων, συμπτώματα που μοιάζουν με μορφές του δάγκειου πυρετού.

Αργότερα όμως έγινε αντιληπτό ότι ήταν καρδιοπαθείς που είχαν πάρει καρδιολογικά φάρμακα χορηγημένα δωρεάν από το Punjab Institute of Cardiology τα οποία ήταν κατασκευασμένα από μικρούς προμηθευτές. Σημειώνεται ότι σε χώρες της Ασίας δεν είναι ασυνήθιστα τα περιστατικά κυκλοφορίας πλαστών φαρμάκων.

Ο μεγάλος αριθμός των θανάτων έρχεται μετά την επιδημία δάγκειου πυρετού που έπληξε την πόλη στο τέλος της περασμένης χρονιάς, αν και στο Πακιστάν δεν είναι ασυνήθιστη στην περίοδο των μουσώνων.

Ο πανικός στην πόλη λόγω των διαδοχικών θανάτων έχει κινητοποιήσει και τις Αρχές που διερευνούν την υπόθεση, επισημαίνει το BBC.

Newsroom ΔΟΛ

"Σημειώνεται ότι σε χώρες της Ασίας δεν είναι ασυνήθιστα τα περιστατικά κυκλοφορίας πλαστών φαρμάκων".

Άντε και στα δικά μας...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.