Jump to content

ΝΟΜΟΣ ΠΕΡΙ ΕΥΘΥΝΗΣ ΕΙΔΙΚΕΥΟΜΕΝΩΝ ΣΤΗΝ ΕΦΗΜΕΡΙΑ


arkas

Recommended Posts

παιδια,καλησπερα..ειναι δυνατον να μου ζητανε να καλυψω τη συνταγογραφηση του νησιου επειδη δεν υπαρχουν αγροτικοι????και τελος παντων,ποια ειναι τα κα8ηκοντα ενος ειδικευομενου,οσον αφορα τετοια θεματα και εφημεριες στα τεπ? γνωριζει κανεις σχετικα φεκ???? γιατι 8α μας τρελανουν!!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • Απαντήσεις 75
  • Created
  • Last Reply

σαν ειδικευομενος καλυπτεις και τακτικα ιατρεια (αν η συνταγογραφηση μπορει να θεωρηθει τακτικο ιατρειο)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

παιδια,καλησπερα..ειναι δυνατον να μου ζητανε να καλυψω τη συνταγογραφηση του νησιου επειδη δεν υπαρχουν αγροτικοι????και τελος παντων,ποια ειναι τα κα8ηκοντα ενος ειδικευομενου,οσον αφορα τετοια θεματα και εφημεριες στα τεπ? γνωριζει κανεις σχετικα φεκ???? γιατι 8α μας τρελανουν!!

Όχι.

Ο Νόμος αναφέρει ρητώς ότι ο ειδικεύομενος συνταγογραφεί για ΤΙΣ ΑΝΑΓΚΕΣ της Κλινικής του, ενώ ο αγροτικός αντιγράφει τις αγωγές των ειδικών ιατρών αναγράφοντας το όνομα και την ειδικότητά τους στα σχόλια της συνταγής.

Τώρα μιας και δεν υπάρχει αγροτικός αν τεντώσουν τον Νόμο και τον κάνουν λάστιχο για να καλύπτεις τις γενικότερες ανάγκες του νησιού δεν γνωρίζω.

Παραμένει όμως η πιθανότητα να σε καλέσει ο ΕΟΠΠΥ να λογοδοτήσεις...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Δεν γνωρίζω αν υπάρχει αντίστοιχη νομοθεσία (προφανώς ο νομοθέτης δεν προέβλεψε ότι κάποια μέρα θα ξεμείνουμε από αγροτικούς) αλλά θα κάνω μια γενική παρατήρηση με βάση τη στοιχειώδη ανθρώπινη λογική:

Την επαγγελματική σφραγίδα και υπογραφή μας δεν μπορεί να μας υποχρεώσει κανένας πότε, που και με ποιον τρόπο θα τη χρησιμοποιήσουμε. Τη χρησιμοποιούμε λοιπόν αν θέλουμε, όταν θέλουμε για να συνταγογραφήσουμε όποτε κρίνουμε εμείς. Γιατί??? Επειδή ΕΧΕΙ ΕΠΑΝΩ ΤΟ ΟΝΟΜΑ ΜΑΣ!

Για τη συνταγογράφηση λοιπόν στο νησί πρότεινε να χρησιμοποιηθεί η σφραγίδα του Διευθυντή της Κλινικής σου ή κάποιου ειδικού! Αν αυτοί "κωλώσουν", καταλαβαίνεις ότι κατι παραπάνω "μυρίζονται", οπότε πρέπει να αρνηθείς κι εσύ. Απλή λογική. Μιμηθείτε τους ειδικούς σας. Πολλά κακά πράγματα είναι, αλλά όχι μ*λ*κες και ξέρουν να φυλάγονται από τις "κακοτοπιές". Κάντε ότι κάνουν λοιπόν....

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Κανείς δεν μπορεί να σε υποχρεώσει να συνταγογραφήσεις...Ούτε σαν ειδικευόμενος ούτε σαν ειδικός.....

Τώρα τι φταίει να την πληρώνει από την μια ο ειδικευόμενος και από την άλλη η καημένη η γιαγιάκα που θέλει τα φάρμακά της κάθε μήνα είναι μια άλλη ιστορία.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Επειδή έχω ψάξει το θέμα σαν ειδικεύομενος.

Ο αγροτικός μπορεί να αντιγράψει την χρόνια αγωγή ΟΠΟΙΑΣΔΗΠΟΤΕ ειδικότητας, αρκεί να την έχει γνωματεύσει ειδικός.

Εμείς μάλιστα την ζητάγαμε (την γνωμάτευση) και την κρατούσαμε σε ειδικό φάκελλο στο ΠΙ που ήμουν.

Αντιθέτως εσύ σαν ειδικεύομενος Παθολογίας (να υποθέσω) ΔΕΝ μπορείς να συνταγογραφείς π.χ αγωγή νευρολόγου, ψυχιάτρου, καρδιολόγου και πάει λέγοντας.

Το να παραβείς λοιπόν τον Νόμο γιατί πιέζεσαι απ΄ τους Επιμελητές σου ή τον Διευθυντή σου είναι δικό σου πρόβλημα.

Στο φινάλε γιατί δεν το κάνουν αυτοί, όπως πολύ σωστά σου έγραψαν οι συνάδελφοι ;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Επειδή έχω ψάξει το θέμα σαν ειδικεύομενος.

Ο αγροτικός μπορεί να αντιγράψει την χρόνια αγωγή ΟΠΟΙΑΣΔΗΠΟΤΕ ειδικότητας, αρκεί να την έχει γνωματεύσει ειδικός.

Εμείς μάλιστα την ζητάγαμε (την γνωμάτευση) και την κρατούσαμε σε ειδικό φάκελλο στο ΠΙ που ήμουν.

Αντιθέτως εσύ σαν ειδικεύομενος Παθολογίας (να υποθέσω) ΔΕΝ μπορείς να συνταγογραφείς π.χ αγωγή νευρολόγου, ψυχιάτρου, καρδιολόγου και πάει λέγοντας.

Το να παραβείς λοιπόν τον Νόμο γιατί πιέζεσαι απ΄ τους Επιμελητές σου ή τον Διευθυντή σου είναι δικό σου πρόβλημα.

Στο φινάλε γιατί δεν το κάνουν αυτοί, όπως πολύ σωστά σου έγραψαν οι συνάδελφοι ;

Ακριβώς και να συμπληρώσω, ότι ο νόμος αναφέρει καθαρά ότι ο ειδικευόμενος δεν κάνει τακτική συνταγογράφηση.

Επί ιδιάζουσας περίπτωσης μπορεί να αντιγράψει συνταγή ειδικού με χρονικό ορίζοντα ενός μήνα.

Φυσικά αν ο ειδικός σου δώσει τους κωδικούς και τη σφραγίδα του αλλάζει το πράγμα. Μετά πέφτουμε στη συζήτηση της εκπαίδευσης...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 1 month later...

(Είμαι emofftopic και γουστάρω....)

Καλό το avatar....είναι ντυμένη νυφούλα η κόρη του σπουδαίου πολιτικού μας που παρέδωσε αλυσοδεμένο τον Κούρδο "τρομοκράτη", έτσι? Το θύμα από δίπλα της ποιος είναι? :)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 4 months later...

Ζητήθηκε από τους ειδικευόμενους ιατρούς σε επαρχιακό νοσοκομείο να εφημερεύσουν μόνοι τους χωρίς ειδικευμένο ιατρό (ούτε on call, αλλά με πλήρη ανάληψη ευθύνης από εμάς). Διάβασα την εγκύκλιο Γιαννόπουλου που είχατε αναρτήσει,θα είμαι καλυμμένος νομικά αν αρνηθώ την εφημερία ενώ στο πρόγραμμα υπάρχει το όνομα τόσο του ειδικευμένου όσο και το δικό μου;Αν εμφανιστώ στο νοσοκομείο και βάση νομοθεσίας αρνηθώ να αναλάβω την εφημερία απουσία ειδικευμένου θα έχω κυρώσεις;Τί θα με συμβουλεύατε να κάνω;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Πως γίνεται να είναι το όνομα του ειδικευμένου στο πρόγραμμα και να σου λέει οτι δεν εφημερεύει? ο διοικητης του νοσοκομείου τι λέει για αυτό?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Εφημερια χωρις ειδικευμενο ιατρο δε νοειται, Η εγκυκλιος Γιαννοπουλου σε καλυπτει μια χαρα για να τους την τριψεις στα μουτρα.

Δηλωνεις αμεσα και εγγραφως την αρνηση σου, με εγγραφο προς το διοικητη του νοσοκομειου, βαζοντας και την εγκυκλιο γιαννοπουλου μαζι. Αν σε απειλησουν κατα οποιοδηποτε τροπο, απειλησε και εσυ οτι θα καλεσεις εισαγγελεα (χωρις ειδικευμενο γιατρο παροντα τιθενται οι προυποθεσεις για την τελεση της εκθεσης σε κινδυνο ζωης - αρθρο 306 ποινικου κωδικα).

http://www.scribd.com/doc/17387445/306-PK

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Η κατάσταση στα περιφερειακά νοσοκομεία είναι τραγική !

Θυμάμαι στον μήνα του αγροτικού να με καλεί ο διευθυντής της Παθολογικής με σκοπό να με βάλει στις εφημερίες της Κλινικής, αρνούμενος να δεχθεί την έλλειψη εμπειρίας που επικαλέστηκα (όντας ιατρός μερικών ημερών), ενώ και ο φόρτος εργασίας είναι μεγάλος.

Απ' την άλλη εφημερία χωρίς έστω και on call ειδικό δεν νοείται, ειδικά στην επαρχία που δεν υπάρχει και ο κατάλληλος εξοπλισμός (στο επαρχιακό που έκανα εγώ τον μήνα του αγροτικού δεν υπήρχε αξονικός).

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Εφημερια χωρις ειδικευμενο ιατρο δε νοειται, Η εγκυκλιος Γιαννοπουλου σε καλυπτει μια χαρα για να τους την τριψεις στα μουτρα.

Εύχομαι να κάνω λάθος, αλλά νομίζω ότι η εγκύκλιος αναφέρεται σε λειτουργία τακτικών ιατρείων και όχι επειγόντων. Ας το διευκρινίσει κάποιος που την έχει πρόχειρη.

Καλό Πάσχα!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

και μαλιστα στο ακριβως επομενο ποστ ο drspiros αναφερει "Α-μανα μπράβο γεια σου, αυτό εννοούσα...".

ξεχνας σπυρο....

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Η κατάσταση στα περιφερειακά νοσοκομεία είναι τραγική !

Θυμάμαι στον μήνα του αγροτικού να με καλεί ο διευθυντής της Παθολογικής με σκοπό να με βάλει στις εφημερίες της Κλινικής, αρνούμενος να δεχθεί την έλλειψη εμπειρίας που επικαλέστηκα (όντας ιατρός μερικών ημερών), ενώ και ο φόρτος εργασίας είναι μεγάλος.

Απ' την άλλη εφημερία χωρίς έστω και on call ειδικό δεν νοείται, ειδικά στην επαρχία που δεν υπάρχει και ο κατάλληλος εξοπλισμός (στο επαρχιακό που έκανα εγώ τον μήνα του αγροτικού δεν υπήρχε αξονικός).

Πού έχουμε φτάσει ρε παιδιά...

Πραγματικά, αναρωτιέμαι ΑΝ το καταλαβαίνω καλά, ή ΑΝ απλώς ΠΑΡΑΛΟΓΙΖΟΜΑΙ...

Δηλαδή, σας ζητάνε, στην ψύχρα, να εφημερεύσετε ΧΩΡΙΣ ΚΑΝ να είναι on call κάποιος Ειδικευμένος... ?? emrip

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Η κατάσταση στα περιφερειακά νοσοκομεία είναι τραγική !

Θυμάμαι στον μήνα του αγροτικού να με καλεί ο διευθυντής της Παθολογικής με σκοπό να με βάλει στις εφημερίες της Κλινικής, αρνούμενος να δεχθεί την έλλειψη εμπειρίας που επικαλέστηκα (όντας ιατρός μερικών ημερών), ενώ και ο φόρτος εργασίας είναι μεγάλος.

Απ' την άλλη εφημερία χωρίς έστω και on call ειδικό δεν νοείται, ειδικά στην επαρχία που δεν υπάρχει και ο κατάλληλος εξοπλισμός (στο επαρχιακό που έκανα εγώ τον μήνα του αγροτικού δεν υπήρχε αξονικός).

Πού έχουμε φτάσει ρε παιδιά...

Πραγματικά, αναρωτιέμαι ΑΝ το καταλαβαίνω καλά, ή ΑΝ απλώς ΠΑΡΑΛΟΓΙΖΟΜΑΙ...

Δηλαδή, σας ζητάνε, στην ψύχρα, να εφημερεύσετε ΧΩΡΙΣ ΚΑΝ να είναι on call κάποιος Ειδικευμένος... ?? emrip

Βρίσκουν και τα κάνουν συνάδελφε. Πάντα φταίει ο ιατρός που δέχεται αυτήν την κατάσταση...

Πρέπει να καταλάβουμε πως οι διοικήσεις έχουν ένα μοναδικό μέλημα : Να λειτουργεί ένα νοσοκομείο και τα τεπ (το πως θα λειτουργούν είναι ένα άλλο θέμα) με όσο το δυνατό μικρότερο κόστος.Αυτή τη γραμμή έχουν λάβει. Δε θα κοιτάξουν την ποιότητα παρά μόνο το κόστος.

Ο ιατρός απο την άλλη οφείλει να έχει μέλημα μόνο την ποιότητα παροχής υπηρεσιών και την υγεία του ασθενούς. Από τη στιγμή που η διοίκηση εκμεταλευόμενη το φόβο, την άγνοια των νόμων, καθώς και την ανέχεια των ιατρών(κυρίως των νέων) επιτυγχάνουν να κάνουν τη δουλειά τους,γιατί να σταματήσουν?.... Επίσης θα ήθελα να τονίσω και ένα άλλο στοιχείο του κλάδου μας.Αυτό της ανηθικότητας....Όταν ο αγροτικός ο οποίος έχει μόνο θεωρητικές και ελάχιστες πρακτικές(εώς και μηδαμινές) γνώσεις ,επιλέγει να διώξει έναν ασθενή απο τα ΤΕΠ ενός νοσοκομείου χωρίς να ειδοποιήσει τον ειδικό φαίνεται το ύψος της αντιδεολογικής πράξης .Φοβάται μη τον μαλώσει ο ειδικός (επειδή τον ενόχλησε),αλλά δε φοβάται μη του ξεφύγει κάτι(και πολύ λογικό λόγω έλλειψης εμπειρίας) και σκοτώσει άνθρωπο. Και σε όποια αντεπιχειρήματα περί πρέπει να ψηθούν οι αγροτικοί, ότι δεν είσαι φοιτητής αλλά ιατρός κτλ κτλ, ας στείλει τη δικιά του μάνα, πατέρα ,αδερφό ,που θα έχουν κάτι το υπερεπείγον να το αντιμετωπίσει αγροτικός ώστε να τον <ψήσει>....

Επίσης προς νέους ιατρούς:

1)το να φωνάζετε για την κατάσταση δε βοηθάει καθόλου. Θα είστε γκρινιάρηδες, και πάλι θα σας χώσουν

2)το να πάτε και να βρίσκετε τον διοικητή στο γραφείο του δε λύνει τίποτα αφού θα λάβετε τις εξής μαγνητοφωνημένες απαντήσεις:

α)Εχετε δικιο και πρέπει να βρούμε μια λύση.

β) Εχω επιγνωση του θέματος και θα λάβω το συντομότερο δυνατό περαιτέρω μέτρα

γ)κάνε υπομονή και θα έρθουν και άλλοι ιατροί.

χωρίς φυσικά να κάνει το οτιδήποτε.

3) Το να σκύβετε το κεφάλι και να υπακούτε σε παράνομες εντολές επειδή,φοβάστε το διευθυντή μη δε σας δώσει το καλόχαρτο της συστατικής επιστολής , το εντέλλεσθε του διοικητή μη σας κάνει επίπληξη στο φάκελο , αλλά να μη φοβάστε το οτι θα πάρετε κανεναν στο λαιμό σας, αλλά και το ότι εκθέτετε τους εαυτούς σας σε ποινικά αδικήματα τα οποία αυτά ειναι που θα σας πάρουν το πτυχίο,είναι παράλογο.

Σκεφτείτε ότι το να διώξει αγροτικός ή ειδικευόμενος ασθενή απο τεπ,χωρίς να τον έχει δει ειδικός είναι αδίκημα...Δηλαδή αν βρεθεί ένας δικομανής και σας τραβήξει μήνυση ,έχετε κριθεί ένοχος....

Εν τέλει σε καμία περίπτωση το ποστ μου δεν είναι προσπάθεια επιβολής προσωπικών μου απόψεων σε συναδέλφους ούτε προσπάθεια να πω σε κανέναν τι να κάνει. Τα πράγματα έτσι έχουν.Οτι και να διαλέξουμε θα είμαστε υπεύθυνοι των επιλογών μας. Είτε θα ακολουθήσουμε το νόμο στην άσκηση της ιατρικής πράξης ,και θα τα βάλουμε με τους ανωτέρω μας με ότι αυτό συνεπάγεται, είτε θα ακολουθήσουμε τις διοικήσεις σε εντολές του τουτέστιν εφημέρεψε χωρίς ειδικό στο πρόγραμμα, με τις οποιες ηθικές-νομικές συνέπειες

Στην προκειμένη περίπτωση θεωρώ η αντιμετώπιση του

komplexares

είναι η πλέον ενδεδειγμένη .

και αν συνεχιστεί η πίεση υπάρχουν και άλλοι τρόποι να προστατεύσεις τα έννομα συμφέροντά σου και ασθενείς σου.(αναφορά σε ιατρικό σύλλογο, Υ.πε(υγειονομική περιφέρεια), υπουργείο υγείας, η νομική οδός μέσω δικηγόρου(εξώδικο,μήνυση στη διοίκηση για παράβαση καθηκοντος,εκθεση ζωης σε κίνδυνο,παραβίαση εργατικών δικαιωμάτων, μέγιστο ωράριο εργασίας με βάση ευρωπαική νομοθεσία,ηθική και ψυχική βλάβη κ.τ.λ).

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Αναρωτιέμαι, ο οικειος ιατρικός σύλλογος δεν εχει νομικο τμήμα να απευθύνετε ερώτημα για αυτά τα ωραία πράγματα?

Δοκιμάστε το τουλάχιστον. Στείλτε μια συστημμένη επιστοή με το επίμαχο πρόγραμμα εφημεριών και με ερώτημα αν είναι νόμιμο.

Φθάσαμε σε επίπεδο να βγάζουν επίσημο πρόγραμμα χωρίς ειδικευμένο σε εφημερία??? (αν κατάλαβα καλά, διότι μου φαίνεται απίστευτο) .

Τουλάχιστον πείτε σε ποια ωραία αγροτικά γίνονται αυτά, να μην τα δηλώσει ξανά κανείς από τους αναγνώστες του GM, να γουστάρουν οι διοκιητές..

Black list αγροτικών και νοσοκομείων τώρα!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ζητήθηκε από τους ειδικευόμενους ιατρούς σε επαρχιακό νοσοκομείο να εφημερεύσουν μόνοι τους χωρίς ειδικευμένο ιατρό (ούτε on call, αλλά με πλήρη ανάληψη ευθύνης από εμάς). Διάβασα την εγκύκλιο Γιαννόπουλου που είχατε αναρτήσει,θα είμαι καλυμμένος νομικά αν αρνηθώ την εφημερία ενώ στο πρόγραμμα υπάρχει το όνομα τόσο του ειδικευμένου όσο και το δικό μου;Αν εμφανιστώ στο νοσοκομείο και βάση νομοθεσίας αρνηθώ να αναλάβω την εφημερία απουσία ειδικευμένου θα έχω κυρώσεις;Τί θα με συμβουλεύατε να κάνω;

Συνάδελφε, αν έχεις την ευγενή καλοσύνη μπορείς να μας πεις σε ποιο νοσοκομείο σου ζητήθηκε αυτό το καθεστώς? Αν μη τι άλλο για να προστατέψουμε υποψήφιους συναδέλφους που θα σκέφτονταν να δηλώσουν το νοσοκομείο που εργάζεσαι. Είναι κρίμα να εκμεταλεύονται την άγνοια μιας εργασιακής κατάστασης οι εκάστοτε διοικητές

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 2 months later...

Είμαι φρεσκοδιορισμένος σε επαρχιακό νοσοκομείο για 2 χρόνια χειρουργικής ειδικότητας. Στο συγκεκριμένο νοσοκομείο υπάρχει η "παράδοση" εκτος του κανονικού προγράμματος εφημεριών, να υπάρχουν μέρες στις οποίες ο ειδικευόμενος αν παραστεί ανάγκη (έκτακτο χειρουργείο ή διακομιδή ή κάτι άλλο τέλοσπάντων) να "μπαίνει" στο νοσοκομείο. Κατ'αυτον τον τρόπο, είμαι αναγκασμένος να μένω κοντά στο νοσοκομείο και να μην κάνω τίποτα άλλο παρα μόνο να είμαι με το κινητό στο χέρι. Και ερωτώ τα εξής:

1. Είμαι υποχρεωμένος να καλύπτω κατ'αυτον τον τρόπο ως ειδικευόμενος?

2. Υπάρχει νόμος που να με υποχρεώνει να μένω εντος συγκεκριμένης ακτίνας απο το νοσοκομείο?

3. Αν θιγεί το εκπαιδευτικό μου κομμάτι ως αντίποινα, ποιές δυνατότητες αντίδρασης διαθέτω?

4. Μπορεί ο διευθυντής να μη με συμπεριλάβει στις εφημερίες τις κλινικής?

Δυστυχώς είμαι ο μόνος που αντιτίθεμαι σε αυτη την αυθαιρεσία των επιμελητών. Για ακόμα μια φορά βασίζονται στο φόβο μας και στη δουλοπρέπεια μας, αλλά δεν είμαι διατεθειμένος να υποκύψω. Ξέρω ότι θα έχω επιπτώσεις στο εκπαιδευτικό κομμάτι το οποίο έτσι κ αλλιώς είναι ελλιπές. Για ακόμα μια φορά, το μονο που τους ενδιαφέρει είναι να "βγαίνει" η δουλειά. Απο εκπαίδευση ούτε λόγος. Στην τελική στα 1-2 χειρουργεία που θα προκύψουν ζήτημα είναι να μας δώσουν κάποιους χρόνους γιατί όλα αυτά τα περιστατικά είναι "δύσκολα" και "ιδιαίτερα".

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

1. Είμαι υποχρεωμένος να καλύπτω κατ'αυτον τον τρόπο ως ειδικευόμενος?

2. Υπάρχει νόμος που να με υποχρεώνει να μένω εντος συγκεκριμένης ακτίνας απο το νοσοκομείο?

3. Αν θιγεί το εκπαιδευτικό μου κομμάτι ως αντίποινα, ποιές δυνατότητες αντίδρασης διαθέτω?

4. Μπορεί ο διευθυντής να μη με συμπεριλάβει στις εφημερίες τις κλινικής?

1. ΟΧΙ

2. ΟΧΙ

3. περιορισμενες

4. αν του βγαινει το προγραμμα χωρις εσενα.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 1 month later...

Κέντρο υγείας Αγίας Φωτεινής Ρεθύμνου, στο επίσημο πρόγραμμα το οποίο είναι αναρτημένο στο internet δεν υπάρχει μήνας που να εφημερεύει ειδικός μαζί με αγροτικούς, αλλα εφημερία βγάζουν 2 αγροτικοί μόνοι τους...

http://www.hc-crete.gr/ky-agiafoteini/%CE%B4%CF%81%CE%B1%CF%83%CF%84%CE%B7%CF%81%CE%B9%CE%BF%CF%84%CE%B7%CF%84%CE%B5%CF%82/%CF%80%CF%81%CE%BF%CE%B3%CF%81%CE%B1%CE%BC%CE%BC%CE%B1-%CE%B5%CF%86%CE%B7%CE%BC%CE%B5%CF%81%CE%B9%CF%89%CE%BD-%CE%B9%CE%B1%CF%84%CF%81%CF%89%CE%BD-%CF%84%CE%BF%CF%85-%CE%BA.%CF%85.-%CE%B1%CE%B3%CE%B9%CE%B1%CF%83-%CF%86%CF%89%CF%84%CE%B5%CE%B9%CE%BD%CE%B7%CF%83-%CE%BC%CE%B7%CE%BD%CE%BF%CF%83-%CE%B9%CE%BF%CF%85%CE%BB%CE%B9%CE%BF%CF%85-2014

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.