Jump to content

η αποψη σας για ιατρικη ιταλιας, τσεχιας, σλοβακιας?παρακαλω διαφωτιστε με.


evaki88

Recommended Posts

Ρε sleepwalker σοβαρεψου επιτελους...Εχω δει πολυ ξεφτιλικι και οχι ιδιαιτερα εξυπνους αποφοιτους-παπαγαλακια που περασαν με πανελληνιες και τελειωσαν ιατρικες Θεσ/νικης, Αθηνας κλπ κλπ. Μερικοι ειναι καλοι μερικοι ειναι για τα μπαζα. Συμφωνα με τα λεγομενα σου, το διπτυχο μπαινω με πανελληνιες-αποφοιτω απο ελληνικο πανεπιστημιο, αυτοματα συνεπαγεται καλο γιατρο...Εγω προσωπικα δεν εχω δει κατι τετοιο, τουλαχιστον οχι στο 100% που προσπαθεις να μας πεισεις...Αν ηταν τοσο γραμμικα τα πραγματα, θα ειχαμε λυσει πολλα προβληματα στην Ελλαδα. Μπραβο σου που περασες πανελληνιες, που ιδρωσες για αυτο, απο 'κει και περα αν περασουμε μαζι interview για την ιδια δουλεια στη Γερμανια πχ, ο recruiter δεν θα μας διαχωρισει με βαση τις πανελληνιες...Θα ενδιαφερθει για το τι καναμε στην σχολη και μετα...Αλλα οτι και να νομιζεις, προσωπικα δεν με αφορα, εχω αλλα προβληματα, οι βλακειες δεν με αγγιζουν.

ΥΓ: Επισης το θεωρω μεγαλο προνομιο που οι γονεις μου μπορουσαν να με συντηρησουν για να σπουδασω στο εξωτερικο. Αν ειχα μεινει Ελλαδα σιγουρα θα ημουν διαφορετικος ανθρωπος. Δεν ειναι περιεργο που οι φιλοσοφοι ταξιδευαν στο εξωτερικο απο τα αρχαια χρονια, με αυτο τον τροπο αμβλυναν τους οριζοντες τους, αφουγκραζονταν βαθυτερα νοηματα της ζωης. Πολλες φορες ισως αυτο να ειναι πιο σημαντικο για μερικους ανθρωπους, απο καποιες στειρες, ασηπτες γνωσεις! Το υποτιμας πολυ αυτο γιατι προφανως εισαι κοντοφθαλμος Sleepwalker...

Τροποποιήθηκε από Εpεβος
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Σ΄αυτό ο Εpεβος έχει δίκιο.

Οι Πανελλήνιες ναι μεν είναι ένα καλό πρώτο φίλτρο, αλλά δεν μπορεί να είναι το μοναδικό κριτήριο αξιολόγησης ενός γιατρού.

Άλλωστε και οι Αμερικανοί λένε ότι ναι μεν παίζει ρόλο το που τελείωσες (αν και για το επίπεδο εκπαίδευσης των Ελληνικών Ιατρικών μπορούμε να συζητάμε επί μακρόν καθώς κάποιοι στούρνοι μεταγραφέντες τελείωσαν μια χαρά), αλλά επίσης μετράει που έκανες Ειδικότητα, Fellowship, έρευνα-δημοσιεύσεις κτλ.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

σας ευχαριστω καταρχην πολυ για τις απαντησεις!! και για μενα ειναι δυσκολο να φυγω τοσα χρονια απο την οικογενεια και τους φιλους μου..οσο περναει ο καιρος, το συνειδητοποιω ακομα περισσοτερο. πειτε πως θελω να δωσω κατατακτηριες..βαθμο πτυχιου εχω 6,7...ιατρικη αθηνας δν μπαινω με τιποτα απο την στιγμη που ειναι με βαθμο πτυχιου.. αλλα δν εχω ιδεα πως λειτουργει γενικα...που μπαινεις με βαθμο πτυχιου και που με εξετασεις? ξερει κανεις.?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Σ΄αυτό ο Εpεβος έχει δίκιο.

Οι Πανελλήνιες ναι μεν είναι ένα καλό πρώτο φίλτρο, αλλά δεν μπορεί να είναι το μοναδικό κριτήριο αξιολόγησης ενός γιατρού.

Άλλωστε και οι Αμερικανοί λένε ότι ναι μεν παίζει ρόλο το που τελείωσες (αν και για το επίπεδο εκπαίδευσης των Ελληνικών Ιατρικών μπορούμε να συζητάμε επί μακρόν καθώς κάποιοι στούρνοι μεταγραφέντες τελείωσαν μια χαρά), αλλά επίσης μετράει που έκανες Ειδικότητα, Fellowship, έρευνα-δημοσιεύσεις κτλ.

ρε παιδιά, δε διαφωνουμε σ' αυτο. οι μισοι αποφοιτοι και βαλε, των ελληνικων πανεπιστημίων ειναι στουρνάρια.

αλλά αφηστε να το πουμε εμεις πρωτον. και δευτερον, αμα αυτοι που ηταν οι ελιτ οταν μπηκανε, τελικα ήτανε στουρναρια, φανταστειτε τι ήταν οι άλλοι ρε. που δε μπορούσαν να λύσουν μια εξίσωση πρώτου βαθμού (δηλ. 3χ=6, ποσο ειναι το χ).

ερεβος όταν λες ότι "εχω δει καλους φοιτητες να τελειωνουν σε 10,15 χρονια γιατί ήτανε κακό το σύστημα" ε ρε φιλε ρεζιλεύεσαι.

για πες το αυτο σε ενα interview στη Γερμανία για να δουμε τι θεση θα πάρεις.

όσο για το αν ειμαι κοντόφθαλμος, για να σου λυθει η απορία, ναι είμαι τόσο κοντόφθαλμος που δεν έβλεπα άλλη λύση από το να κάνω ειδικότητα στο εξωτερικό. αν ήμουν ανοιχτόμυαλος θα είχα μείνει στην Ελλάδα.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Υποθετω ολοι μας λιγο πολυ εχουμε βαρεθει τετοιου ειδους διαμαχες, εχουμε αλλα προβληματα που μας ταλανιζουν. Οποιος μεινει ΕΛλαδα, σε λιγο θα δουλευει για 500 ευρω, κι οποιος παρει τον βαρυ δρομο της ξενιτιας, θα εχει ποιοτητα ζωης και αξιοκρατια αλλα θα νοσταλγει την ωραια του πατριδα και τα αγαπημενα του προσωπα. Στις υγειες μας συναδελφοι, καλη τυχη οπου κι αν βρισκεστε, οποιον δρομο κι αν διαλεξετε!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Άσε κατά μέρος τις πρώην κομμουνιστικές δικτατορίες!

Στην Ιταλία θα σου βγει πολύ φθηνότερα. Δεν έχει δίδακτρα!

Επίσης, οι σπουδές είναι ανωτάτου επιπέδου, η ποιότητα ζωής ασύγκριτα καλύτερη, η γλώσσα ευκολότερη, οι άνθρωποι πιο φιλόξενοι, τα ταξίδια πάνε-έλα από Ελλάδα φθηνότερα και συντομότερα, οι δωρεάν βιβλιοθήκες μεγαλύτερες κι αρτιότερες.

Ακόμη, μπορείς να κάνεις παράλληλα και μια μετεκπαίδευση σε μία από τις διεθνούς φήμης οικονομικές Σχολές (π.χ. Bocconi) της Ιταλίας, όσο είσαι εκεί.

Αν είσαι αριστούχα, υπάρχουν πάρα πολλά ιδιωτικά και δημόσια προγράμματα υποτροφιών, που θα μαλώνουν πιο θα σου πληρώνει τα έξοδα.

Buona fortuna!

http://www.studenti.it/universita/diritto_studio/tasse.php

Αυτό με τα δίδακτρα πόνεσε! Μα δεν πήρες είδηση ότι είχε δίδακτρα ή απλώς παραπληροφορείς;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

...δεν πήρες είδηση ότι είχε δίδακτρα ή απλώς παραπληροφορείς;

Βρε συ, αυτά είναι έξοδα θέρμανσης, βιβλιοθήκης, γραμματείας, κτλ

Ελάχιστο ποσό το χρόνο.

Στην τελευταία φαλιριμένη Σοβιετία, τα δίδακτρα ξεκινούν από 15.000 ευρώ το χρόνο!

Καμία σχέση...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Οσοι μπήκανε στα ελληνικά πανεπιστήμια, ήταν καλύτεροι από όσους δε μπήκαν.

Ναι, καλύτεροι στην αυτιστική παπαγαλία!

Η Ιταλία ήταν δυστυχώς μια από τις χώρες, που αγόρασε τα όνειρα αρκετών ελληνικών οικογενειών και τα αντάλλαξε με(φτηνο)πληρωμένα πτυχία ιατρικής χωρίς ούτε το 1% του αντίστοιχου επιπέδου των γνώσεων που θα έπρεπε να αντιπροσωπεύουν.

Το προσβλητικό σχόλιό σου αυτό έχει σταλεί στο μορφωτικό Ινστιτούτο της Ιταλικής Πρεσβείας στην Αθήνα για τα περαιτέρω...

Θα είστε πάντα σκιτζήδες, κομπογιαννίτες και άχρηστοι.

Αυτό αν τολμάς έλα να το πεις σε κάποιον από εμάς κατάμουτρα. Θα φας μήνυση με αποζημίωση 1.000.000 ευρώ...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Οσοι μπήκανε στα ελληνικά πανεπιστήμια, ήταν καλύτεροι από όσους δε μπήκαν.

Ναι, καλύτεροι στην αυτιστική παπαγαλία!

Η Ιταλία ήταν δυστυχώς μια από τις χώρες, που αγόρασε τα όνειρα αρκετών ελληνικών οικογενειών και τα αντάλλαξε με(φτηνο)πληρωμένα πτυχία ιατρικής χωρίς ούτε το 1% του αντίστοιχου επιπέδου των γνώσεων που θα έπρεπε να αντιπροσωπεύουν.

Το προσβλητικό σχόλιό σου αυτό έχει σταλεί στο μορφωτικό Ινστιτούτο της Ιταλικής Πρεσβείας στην Αθήνα για τα περαιτέρω...

Θα είστε πάντα σκιτζήδες, κομπογιαννίτες και άχρηστοι.

Αυτό αν τολμάς έλα να το πεις σε κάποιον από εμάς κατάμουτρα. Θα φας μήνυση με αποζημίωση 1.000.000 ευρώ...

οι προσωπικές απόψεις κούκλα δεν ποινικοποιούνται :)

χαχαχα θα περιμενω με αγωνία! μόνο μη μου απαγορεύσετε την έξοδο μου απο τη χώρα!!!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ειστε απαραδεκτοι..............επικεντρωθειτε στο εαυτο σας ο καθενας.......Σταματειστε να κρινετε τον αλλον και κοιταξτε τον εαυτο σας και μονον.....ποιος ειναι τι θα το δειξει ο ΧΡΟΝΟΣ και μονον αυτος..........κοιταξτε να γινετε οι ιδιοι καλυτεροι και καλυτεροι, να προσφερετε στην κοινωνια και στο συνανθρωπο, οχι να τον ριχνετε και να πατατε πανω του για να φαινεστε ψηλοτεροι..............Η ζωη ειναι πολυ δυσκολη και ο καθενας προσπαθει να επιβιωσει...........Ξεχαστε αυτα τα αραχνιασμενα κομπλεξ και κοιταξτε να κατακτησετε την ελευθερια και την ευτυχια....

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

οι προσωπικές απόψεις ποινικοποιούνται

Δεν μας ενδιαφέρει το ποινικό μέρος, να πας φυλακή δηλαδή.

Θα επικεντρωθούμε στο να σε ξεζουμίσουμε οικονομικά με αποζημιώσεις, πράγμα που επαφίεται στο αστικό δίκαιο.

Τόλμησε να εκφράσεις δημόσια κι επώνυμα, παρουσία μαρτύρων, την "προσωπική σου άποψη" και θα δεις τι έχει να γίνει...

Ελπίζω μόνο να ζεις στην πόλη μου, αλλιώς θα χάσω μια σίγουρη ευκαιρία να ξοδέψω 1.000.000 ευρουλάκια.

Τροποποιήθηκε από karanti_maria
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Σε 15 χρόνια μπορεί να τελειώσει την ιατρική ακόμα και ένας διανοητικά καθυστερημένος. Γιατί; γιατί αρκετοί διανοητικά καθυστερημένοι την έχουν τελειώσει σε 6 χρόνια, δηλαδή 9 χρόνια νωρίτερα :)

είσαι θεός ρε γαμώτο

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

οι προσωπικές απόψεις ποινικοποιούνται

Δεν μας ενδιαφέρει το ποινικό μέρος, να πας φυλακή δηλαδή.

Θα επικεντρωθούμε στο να σε ξεζουμίσουμε οικονομικά με αποζημιώσεις, πράγμα που επαφίεται στο αστικό δίκαιο.

Τόλμησε να εκφράσεις δημόσια κι επώνυμα, παρουσία μαρτύρων, την "προσωπική σου άποψη" και θα δεις έχει να γίνει...

Ελπίζω μόνο να ζεις στην πόλη μου, αλλιώς θα χάσω μια σίγουρη ευκαιρία να ξοδέψω 1.000.000 ευρουλάκια.

Τρια πουλάκια κάθονταν

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Βρε καραντή πρώτα μας λες ότι τα δίδακτρα δεν είναι δίδακτρα επειδή τα κρίνεις εσύ αυθαίρετα χαμηλά και μετά θέλεις να μας πεις ότι θα κάνει μήνυση το ιταλικό ο,τιδήποτε σε μερικές χιλιάδες άτομα που πιστεύουν ότι όποιος σπούδασε έξω αγόρασε το πτυχίο του με λιγότερα απ΄όσο οι μέσα (γιατί δε μπορεί να παίζει κάτι άλλο, από άχρηστους μέσα και έξω χαμός γίνεται ανέκαθεν). Πλάκα μας κάνεις; Άσε μας ρε κοπέλα μου, δε βλέπεις τι τραβάει κι ο σούπερ Μάριο στην πατρίδα :anavwfwties:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

είσαι θεός ρε γαμώτο

έχω και κότερο, πάμε μια βόλτα; :)

Δεν μας ενδιαφέρει το ποινικό μέρος, να πας φυλακή δηλαδή.

Θα επικεντρωθούμε στο να σε ξεζουμίσουμε οικονομικά με αποζημιώσεις, πράγμα που επαφίεται στο αστικό δίκαιο.

Τόλμησε να εκφράσεις δημόσια κι επώνυμα, παρουσία μαρτύρων, την "προσωπική σου άποψη" και θα δεις τι έχει να γίνει...

Ελπίζω μόνο να ζεις στην πόλη μου, αλλιώς θα χάσω μια σίγουρη ευκαιρία να ξοδέψω 1.000.000 ευρουλάκια.

μη με προκαλείς γιατί με κάνεις να φέρνω στο νου μου τον Πανούση που έλεγε: μου περισσεύουν 3 εκατομμύρια: Νταλάρας, νταλάρας, νταλάρας!

άμα δεν έχει φυλακή το πρόγραμμα δε λέει :(, λεφτά έχω :(

Άγιε Βασίλη στείλε μου

για δώρο δυό πτυχία

χωρίς να κάνω τίποτα

από την ...τέλειωσε μου τη!!! :lol: :lol:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 7 years later...

Καλημέρα!

Εγώ μπορώ να καταθέσω την απόψή μου για τη Σλοβακία, καθώς είμαι απόφοιτη του Comenius University και είμαι πολύ ικανοποιημένη από το πρόγραμμα σπουδών του Πανεπιστημίου και εν γένει από όλη τη φοιτητική μου διαδρομή.

Στο σχολείο ήμουν εξαιρετική μαθήτρια , αλλά μία αστοχία στην Έκθεση μου στοίχισε την εισαγωγή στην Ελλάδα.

Αρχικά, σκεφτόμουν κι εγώ διάφορες εναλλακτικές και  κάνοντας μία έρευνα στα Πανεπιστήμια της Ευρώπης, κατέληξα στην επιλογή της Σλοβακίας και επειδή παρέχει ένα υψηλό επίπεδο σπουδών και επειδή πρόκειται για μία ασφαλή χώρα σε όλα τα επίπεδα.

Το βασικό ήταν ότι όλα κύλησαν ομαλά. έμεινα πολύ ευχαριστημένη από το επίπεδο σπουδών που παρείχε το Πανεπιστήμιο, καθώς μου έδωσε πολλές δυνατότητες και παρακολούθησα και αρκετά σεμινάρια και το θετικότερο ήταν ότι ολοκλήρωσα τις σπουδές μου στο προβλεπόμενο διάστημα των 6 ετών χωρίς καθυστέρηση.

Το σημαντικό βέβαια είναι να απευθυνθείς στους κατάλληλους συμβούλους σπουδών , οι οποίοι θα σε υποστηρίξουν εφ όλης της ύλης και κατά τη διάρκεια των σπουδών, αν χρειάζεται. Εγώ ευτυχώς στάθηκα πολύ τυχερή σε αυτό.

Τώρα κάνω την ειδικότητα μου εδώ στην Ελλάδα και σκέφτομαι μόλις την ολοκληρώσω να φύγω ξανά στο εξωτερικό, μιας και είχα μία πολύ καλή εμπειρία.

Αν η Ιατρική είναι για' σενα όνειρο ζωής, αξίζει να το ακολουθήσεις.

 

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 1 year later...
On 7/3/2019 at 12:07 ΜΜ, marph29 said:

Καλημέρα!

Εγώ μπορώ να καταθέσω την απόψή μου για τη Σλοβακία, καθώς είμαι απόφοιτη του Comenius University και είμαι πολύ ικανοποιημένη από το πρόγραμμα σπουδών του Πανεπιστημίου και εν γένει από όλη τη φοιτητική μου διαδρομή.

Στο σχολείο ήμουν εξαιρετική μαθήτρια , αλλά μία αστοχία στην Έκθεση μου στοίχισε την εισαγωγή στην Ελλάδα.

Αρχικά, σκεφτόμουν κι εγώ διάφορες εναλλακτικές και  κάνοντας μία έρευνα στα Πανεπιστήμια της Ευρώπης, κατέληξα στην επιλογή της Σλοβακίας και επειδή παρέχει ένα υψηλό επίπεδο σπουδών και επειδή πρόκειται για μία ασφαλή χώρα σε όλα τα επίπεδα.

Το βασικό ήταν ότι όλα κύλησαν ομαλά. έμεινα πολύ ευχαριστημένη από το επίπεδο σπουδών που παρείχε το Πανεπιστήμιο, καθώς μου έδωσε πολλές δυνατότητες και παρακολούθησα και αρκετά σεμινάρια και το θετικότερο ήταν ότι ολοκλήρωσα τις σπουδές μου στο προβλεπόμενο διάστημα των 6 ετών χωρίς καθυστέρηση.

Το σημαντικό βέβαια είναι να απευθυνθείς στους κατάλληλους συμβούλους σπουδών , οι οποίοι θα σε υποστηρίξουν εφ όλης της ύλης και κατά τη διάρκεια των σπουδών, αν χρειάζεται. Εγώ ευτυχώς στάθηκα πολύ τυχερή σε αυτό.

Τώρα κάνω την ειδικότητα μου εδώ στην Ελλάδα και σκέφτομαι μόλις την ολοκληρώσω να φύγω ξανά στο εξωτερικό, μιας και είχα μία πολύ καλή εμπειρία.

Αν η Ιατρική είναι για' σενα όνειρο ζωής, αξίζει να το ακολουθήσεις.

 

Μια αστοχία στην έκθεση σου κόστισε την εισαγωγή ...μάλλον πρέπει να έγραψες κάτω από δέκα έκθεση για να σου στερησει την εισαγωγή μιας και η έκθεση δεν είναι βαρύτητας στην θετική κατεύθυνση ..οπότε δεν είναι αστοχία ..

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Δεν ξέρω τι έκανε τελικά η κοπέλα , αυτό που ξέρω είναι ότι όπως και αυτή και άλλοι όταν συζητάνε το να πάνε κάπου έξω για ιατρική ...λένε " δεν δίνω κατατακτήριες γιατί ξέρω ότι δεν είναι αδιάβλητες " ...Σωπατε καλέ που το ξέρετε !!!μια χαρά αδιάβλητες είναι και αν θεωρείτε ότι δεν είναι στην Αθήνα δώστε στα Γιάννενα , στην Αλεξανδρούπολη στην Λάρισα !! φθηνότερα θα σας βγει από το εξωτερικό( Ρωτήστε ) . Αδιάβλητες δεν είναι ..απαιτητικές είναι και οι θέσεις είναι λίγες οπότε υπάρχει και η πιθανότητα της αποτυχίας ( που είναι ο βασικός λόγος για τον οποίο δεν θέλετε να δώσετε ) . Τελικά σε αυτό έγκειται και το ερώτημα του ενός εκατομμυρίου ...γιατί θέλετε να πάτε σε σχολές στις οποίες ξέρετε ότι θα μπείτε εσείς και όποιος άλλος θέλει ...χωρίς κανένα κριτήριο , με αποτέλεσμα να αντιμετωπίζεστε μετά με καχυποψία , μπουλινγκ κλπ ...και δεν πάτε με κατατακτήριες σε μια σχολή στην Ελλάδα ή όπως είπε και μια άλλη χρήστης στην Γερμανία που θα χρειαστείτε και την γλώσσα κιόλας !!! Έχω συναντήσει καλούς συναδέλφους από όλες αυτές τις χώρες αλλά και πολλούς συναδέλφους που εγιναν γιατροί μόνο και μόνο γιατί ο μπαμπάς.τους έχει λεφτά ..και αυτό είναι η μεγαλύτερη αδικία !! Αλλά παιδιά που θα ήθελαν να γίνουν και απλά δεν πέρασαν και μετά με κατατακτήριες δεν πέρασαν , δεν έγιναν ποτέ γιατροί γιατί δεν έχουν την οικονομική δυνατότητα από το σπίτι ... τουλάχιστον αυτοί όμως το αποδέχτηκαν εν τέλει .

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Και επειδή ξέχασα κάτι .. δλδ ρε παιδιά όπως και να το κάνουμε έχει διαφορά ο απόφοιτος από Ελλάδα με εξωτερικό ..και θα πω γιατί ..Ένας μαθητής του δέκα - δεκατρία που πηγαίνει εξωτερικό ( δεν λέω ότι δεν υπάρχουν και καλοί ) πως τελειωνει την ρημαδα την σχολή σε έξι χρόνια ...ένας τέτοιος μαθητής δεν έχει πιάσει βιβλίο ποτέ στην ζωή του , δεν έχει μπει σε διαδικασία μελέτης ποτέ !!! Μέσα σε λίγους μήνες γίνεται να μάθει να μελετά για μια τόσο απαιτητικά θεωρητική σχολή ;;;; Δεν έχει την αντίληψη για να το κάνει !!!! Ένας που τελειώνει εδώ και μπήκε με πανελλήνιες τουλάχιστον και να μην είναι καλός θα είναι σοβαρός( γιατί ως επί το πλείστον δεν τους αρέσει το αντικείμενο αυτούς απλά πέρασαν στην σχολή που ήθελαν οι δικοί τους ) ..ο απόφοιτος εξωτερικού που δεν είναι καλός , είναι για τα πανηγύρια !!!! Αυτή ειναι η διαφορά .

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Προφανώς έχεις δίκιο @Drainlife17 όπως και ο εξαίρετος συνάδελφος @SleepWalker που τα λέει αυτά πολλά χρόνια τώρα.

Το να πάει κάποιος/α σε κορυφαίο πανεπιστήμιο του κόσμου για σπουδές από επιλογή είναι πολύ διαφορετικό από το να καταλήξει όπου επιτέλους τον/την δέχτηκαν (γιατί το μόνο κριτήριο εισαγωγής είναι ποιος πληρώνει δίδακτρα).

Κσι προφανώς αν γυρίζεις Ελλάδα για ειδικότητα με πτυχίο πανεπιστημίου εξωτερικού κάτι πάει στραβά...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντησε σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.