Jump to content

η αποψη σας για ιατρικη ιταλιας, τσεχιας, σλοβακιας?παρακαλω διαφωτιστε με.


evaki88

Recommended Posts

ειμαι τελειοφοιτη ιδιωτικου εκπαιδευτηριου αριστουχος και αποφοιτη ασοεε στο τμημα οργανωση και διοικηση επιχειρησεων. θα ηθελα να "φωτα" σας σας παρακαλω καθοτι θελω να σπουδασω ιατρικη ιταλιας ή τσεχιας ή σλοβακιας... ποια ειναι η γνωμη σας. δεν μπαινω στον κοπο να δωσω κατατακτηριες γιατι δεν ειναι τοσο αξιοκρατικο συστημα. ετσι δεν ειναι? δεκτη η οποια πληροφορια!!:) χιλια ευχαριστω!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

γιατι θεωρω ματαιο να ξεκινησεις να σπουδασεις τωρα ιατρικη, εχοντας ηδη τελειωσει μια σχολη. ριξε μια ματια στο σαιτ να δεις τι τραβανε οσοι εχουν τελειωσει εδω και χρονια και μετα ξανασκεψου αν αξιζει σπουδασεις ιατρικη.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ναι αλλα ειναι μια η ζωη μας και ειναι το ονειρο μου αυτο..απο μικρη!αλλοι λογοι με ωθησαν να σπουδασω οικονομικα και σαφως ηταν κατι που μου αρεσε πολυ λιγοτερο..ασε που αν δεν κανεις κατι με αγαπη και αφοσιωση, δεν το κανεις καλα!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Εγω θα ελεγα, αν εχεις την διαθεση και θεωρεις πως θα σε γεμιζει αυτο....να το κανεις...αρκει να το σκεφτεις πολυ καλα, και κυριως τους λόγους που θες να το κανεις......Σε καταλαβαινω , η αληθεια ειναι....γιατι οι οικονομικες σπουδες στην Ελλαδα ειναι μια "φουσκα" και ειδικα το Managment......εκτος αν εχεις δικη σου επιχειρηση να διοικεις..... σε καθε αλλη περιπτωση "Η επιτευξη του μεγαλυτερου δυνατου κερδους,με οποιο μεσον " δεν συναδει με την προσωπικοτητα πολλων αποφοιτων της ΑΣΟΕΕ και ΠαΠει και τους αναγκαζει να στραφουν προς αλλες σπουδες. Σου ευχομαι να παρεις την σωστη για σενα αποφαση...ζηγισε τους λογους, τις συνεπειες, αν εχεις το ψυχικο σθενος για τα πολλα ετη σπουδων....κλπ. emrockon

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Εγω θα ελεγα, αν εχεις την διαθεση και θεωρεις πως θα σε γεμιζει αυτο....να το κανεις...αρκει να το σκεφτεις πολυ καλα, και κυριως τους λόγους που θες να το κανεις......Σε καταλαβαινω , η αληθεια ειναι....γιατι οι οικονομικες σπουδες στην Ελλαδα ειναι μια "φουσκα" και ειδικα το Managment......εκτος αν εχεις δικη σου επιχειρηση να διοικεις..... σε καθε αλλη περιπτωση "Η επιτευξη του μεγαλυτερου δυνατου κερδους,με οποιο μεσον " δεν συναδει με την προσωπικοτητα πολλων αποφοιτων της ΑΣΟΕΕ και ΠαΠει και τους αναγκαζει να στραφουν προς αλλες σπουδες. Σου ευχομαι να παρεις την σωστη για σενα αποφαση...ζηγισε τους λογους, τις συνεπειες, αν εχεις το ψυχικο σθενος για τα πολλα ετη σπουδων....κλπ. emrockon

Σκεψου αν εχεις ορεξη για ταλαιπωρια και μεγαλα εξοδα.

Αν ναι πανε Σλοβακια ή Τσεχια. Για Ιταλια δεν εχω αποψη.

Σλοβακια σπουδασα εγω ομως και αν χρειαστεις πληροφοριες στειλε μου πμ.

Οι σπουδες στη Τσεχια θα σου κοστισουν περισσοτερα απο οτι στη Σλοβακια (αν πας στις πρωτευουσες).

Επισης η Σλοβακια εχει ευρω ενω η Τσεχια εχει κορωνες.

Να ξερεις παντως οτι θελει υπομονη και δεν ειναι τοσο πανηγυρι ΠΙΑ οσο ηταν.Θελει διαβασμα και γερα νευρα.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

No, please dont.

because you will spent a fortune and most likely your education cannot be secured.

You should be around 24 by now. Dont be naive. What you think is being a doctor has nothing to do with what it really is.

You are also a woman and you need to think about family etc. Im not being sexist, just sensible

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ειμαι τελειοφοιτη ιδιωτικου εκπαιδευτηριου αριστουχος και αποφοιτη ασοεε στο τμημα οργανωση και διοικηση επιχειρησεων. θα ηθελα να "φωτα" σας σας παρακαλω καθοτι θελω να σπουδασω ιατρικη ιταλιας ή τσεχιας ή σλοβακιας... ποια ειναι η γνωμη σας. δεν μπαινω στον κοπο να δωσω κατατακτηριες γιατι δεν ειναι τοσο αξιοκρατικο συστημα. ετσι δεν ειναι? δεκτη η οποια πληροφορια!!:) χιλια ευχαριστω!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Γεια σου evaki88!Η αποψή μου είναι πως αν πραγματικα το γουστάρεις ,κυνήγησε το όνειρό σου και μη κολλάς πουθενά!!!Έισαι πολύ μικρή για να συμβιβαστείς από τωρα!Να ξέρεις όμως πως τα πράγματα πλέον είναι πολύ δύσκολα!Όλοι εμείς που αντιμετωπίζαμε την ιατρική με ρομαντισμό,όπως εσύ,έχουμε ρίξει πολύ νερό στο κρασί μας!Δεν είναι μόνο η κούραση να μπεις και να τελειώσεις την σχολή!Είναι κυρίως η ψυχική φθορά που γεννά η αβεβαιότητα μετά το πτυχίο!

Συμφωνώ πως η Ιταλία είναι μια καλή λύση(ειδικά Ρώμη,Πάντοβα).Αλλά και τα αγγλόφωνα της Τσεχίας,όπως του Καρόλου στην Πράγα(έχει παράρτημα και στο Πίλσεν).Για Σλοβακία δε γνωρίζω να σου πω!

Μιας και μίλησες για κατατακτήριες....το θέμα είναι οτι υπαρχει μια τάση να τις καταργήσουν.Ήδη σε πολλές σχολές όπου δίνονταν εξετάσεις(βλέπε Αθήνα) πλέον μπαινει κάποιος με το βαθμό πτυχίου της πρώτης σχολής του.Εσύ που τέλειωσες ΑΣΟΕ δε θα μπορούσες;Ψάχτο...

Εγώ στη θέση σου θα σκεφτόμουν και τη Γερμανία!Αφού είσαι αποφασισμένη να πας εξωτερικό,γιατί όχι σε μια χώρα με πολύ ανώτερο επιπεδο σπουδών και που αργότερα θα σε βοηθήσει και στο θέμα της ειδικότητας!!Γιατι λοιπόν να μάθεις μια άχρηστη γλώσσα(τσέχικα,σλοβακικα)και όχι μια γλώσσα που ήδη απόφοιτοι των ελληνικών ιατρικών σχολών τη μαθαίνουν για να πάνε Γερμανία για ειδικότητα;;

Αυτά είχα να σου πω!Σκέψου ψύχραιμα και δες τι πραγματικά θες να κανεις στη ζωή σου!Και μην σπαταλήσεις τα νιατα και τα λεφτα σου για ένα απωθημένο και μόνο!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

... ειναι το ονειρο μου αυτο..απο μικρη!

=I am willing to delay…

being in gainful employment for 6 years (I am able to pay a substantial amount of money, off my own pocket, to support myself during this period),

and,

….live in uncertainty for 6+ years after that.

Greece is going bankrupt.

You can choose to study medicine in wotever country, in the local language ( other than English) and then …return to Greece (also see outpouring of sentimentalism in previous posts), stay where you are and hope for the best,or, learn a third language an move countries again(!), and yet again if you are homesick for greece 12+y down the line...

You can choose to study medicine in English, in a country that’s not England, and ...return to Greece (see above) ,or, try to move countries again and come to the UK (where no one gives a flying f*ck where you came from, if you manage to get a job) and hope for the best, and possibly,have to move again if you are homesick for greece 12+y down the line...

Thus, in most scenarios you are facing life in exile,or even ,a shamefull, and, possibly inglorious return 'home'(wot if you can't get on the training ladder in anyother country, wot if they introduce an arduous exam system for specialty training in greece?).

You could also choose to get some smart careers advice , and, either look for a job (not in Greece ?)straight away, or, retrain (in the continent/overseas?)in something other than medicine.

Childhood dreams are exactly the things a child would fancy doing.

Τροποποιήθηκε από Wicked Witch
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Εγώ στη θέση σου θα σκεφτόμουν και τη Γερμανία!Αφού είσαι αποφασισμένη να πας εξωτερικό,γιατί όχι σε μια χώρα με πολύ ανώτερο επιπεδο σπουδών και που αργότερα θα σε βοηθήσει και στο θέμα της ειδικότητας!!Γιατι λοιπόν να μάθεις μια άχρηστη γλώσσα(τσέχικα,σλοβακικα)και όχι μια γλώσσα που ήδη απόφοιτοι των ελληνικών ιατρικών σχολών τη μαθαίνουν για να πάνε Γερμανία για ειδικότητα;;

Το Γερμανικό εκπαιδευτικό σύστημα δεν είναι και ότι καλύτερο. Θεωρία, θεωρία, θεωρία, ιεραρχία και λίγη λάντζα τύπου Ελλάδας (βλ. αιμοληψίες) στα δύο τελευταία έτη.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Το πρωτο πραγμα που πρεπει να σκεφτεις ειναι που θελεις να κανεις ειδικοτητα, και αρα να ζησεις για για πολλα χρονια. Οποτε θα διαλεξεις το πανεπιστημειο και χωρα με βαση που θα κανεις καλη ειδικοτητα και που θα ξεκινησεις, χωρις να χανεις χρονο.

Πριν σου δωσω συμβουλες θα σου πω πρωτα για μενα.

Πηγα αμερικη αμεσως μετα το σχολειο κ σπουδασα Βιολογια (4 χρονια) με σκοπο να μπω ιατρικη μετα. Ειχα και μια υποτροφια, γιαυτο κ δεν πηγα στο καλυτερο uni που θα μπορουσα. (κακως γιατι παιζει πολυ ρολο αυτο για αμερικη). Επειτα δεν μπορεσα να συνεχισω αμερικη για οικονομικους κυριως λογους, γιατι απο βαθμους κ mcats ειμουν μια χαρα. Η αληθεια ειναι οτι ειχα παρατησει την ιδεα της ιατρικης κ ψαχνομουν για MBA ενω δουλευα σε μια φαρμακευτικη. Στο στρατο συνειδητοποιησα οτι πραγματικα θελω να γινω γιατρος, γιατι ειμουν στο υγειονομικο και αρα στο νοσοκομειο καθε μερα για ενα χρονο κτλπ. και γουσταρα.

Οποτε πηγα Ουγγαρια, Βουδαπεστη στο Semmelweis. Ειμαι ευχαριστημενος γιατι:

-Οι συμφοιτητες σου (καμια 120-140ατομα/ετος) ειναι απο Νορβηγια, Σουηδια, Ισραηλ, Ιραν, Γερμανια, Καναδα, Αμερικη, Αφρικη κ.α. και 6-7 απο Ελλαδα/Κυπρο. (με αυτην την σειρα).

-Πανω απο τους μισους συμφοιτητες σου ειναι πανω απο 23-24 γιατι ειτε εχουν σπουδασει κατι αλλο πιο πριν η ηταν στρατο οπως τα παιδια απο το Ισραηλ.

-Αμα εξαιρεσεις το πρωτο κ ισως το 2ο ετος που υπαρχουν αρκετα ατομα που δεν ειναι στο σωστο επιπεδο (και αυτοι ποτε δεν πανε παραπερα κ τους διωχνουν) το επιπεδο τον φοιτητων ειναι ικανοποιητικο προς καλο, αν και δεν υπαρχει ανταγωνισμος(κακο κατα την γνωμη μου). Οι καθηγητες και οι εγκαταστασεις ειναι τελειες.

-Εχει κ αγγλοφωνο κ γερμανοφωνο τμημα. Εδω θελω να πω οτι ετσι οπως ειναι τα πραγματα σημερα, θα επρεπε να ειχα παει στο γερμανοφωνο, γιατι μετα ξεκινας ειδικοτητα χωρις να χασεις ουτε μερα, γερμανια, αυστρια, ελβετια.

-Πλεον ειναι σχετικα ακριβο κ εχει κ αρκετο ανταγωνισμο να μπεις.

-Οσους τους εδιωχναν στο 1ο η 2ο ετος (εκει που ειναι το ξεσκαρταρισμα) κατεληγαν σλοβακια, ρουμανια κτλπ (με αυτην την σειρα).

-Φοβερη πολη και φοιτητικη ζωη.

-Αμα δεν μαθεις ουγγρικα η κλινικη σου εμπειρια ειναι κακιστη, αλλα αυτο αντιμετωπιζεται με το να πας σαν ερασμους/ανταλλαγη φοιτητων/πρακτικη το 5 κ 6 ετος σε χωρες που ξερεις την γλωσσα. (Ελλαδα, Ν. Αφρικη για χειρουργικη, γερμανια, αυστραλια, Αγγλια, Καναδα, Αμερικη ειναι μερη που πηγα εγω ή συμφοιτητες μου).

Καλη επιλογη ειναι η Μαλτα επισης.

Δεν εχω προσωπικη εμπειρια, περα οτι κ εκει με ειχαν δεχτει για ιατρικη. Εκει εχει το καλο οτι τα αγγλικα ειναι μια απο τις επισημες γλωσσες. Το συστημα ειναι ακριβως σαν της αγγλιας. Επισης ειναι ενσωματομενο με της αγγλιας, οποτε ειναι σαν να σπουδαζεις αγγλια οσο αφορα τα τυπικα του θεματος. Οποτε με το που τελειωνεις (5 χρονια) πας κ κανεις F1 F2 CT1 κτλπ κτλπ. κανονικα σαν να εισουν αγγλια, και μπαινεις πολυ πιο ευκολα στο συστημα τους.

Ελπιζω να βοηθησα.

ααα και φορ δε ρεκορντ ετοιμαζομαι για γερμανια ειδικοτητα.

Τροποποιήθηκε από Akarag
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

χιλια ευχαριστω για τις απαντησεις και ειδικα πολλα ευχαριστω σε οσους στηριζετε την επιλογη μου..:) ειναι πολυ σημαντικο για μενα αυτη την στιγμη.. αν δεν κανεις κατι που σου αρεσει πραγματικα, δεν το κανεις καλα..ετσι δεν ειναι? "αξιζει να ζησεις για ενα ονειρο και ας ειναι η φωτια του να σε καψει.."..

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

χιλια ευχαριστω για τις απαντησεις και ειδικα πολλα ευχαριστω σε οσους στηριζετε την επιλογη μου..:) ειναι πολυ σημαντικο για μενα αυτη την στιγμη.. αν δεν κανεις κατι που σου αρεσει πραγματικα, δεν το κανεις καλα..ετσι δεν ειναι? "αξιζει να ζησεις για ενα ονειρο και ας ειναι η φωτια του να σε καψει.."..

απλά σιγουρέψου πως ξέρεις πώς ακριβώς είναι η ιατρική στην πράξη σαν επάγγελμα (εφόσον σου φαινεται ελκυστικό)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

.... αν δεν κανεις κατι που σου αρεσει πραγματικα, δεν το κανεις καλα.. "αξιζει να ζησεις για ενα ονειρο και ας ειναι η φωτια του να σε καψει..'

Would you care to share with us some other reasons...other than fortune cookie advice...that lie behind your burning desire to go into medicine?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ακόμη, μπορείς να κάνεις παράλληλα και μια μετεκπαίδευση σε μία από τις διεθνούς φήμης οικονομικές Σχολές (π.χ. Bocconi) της Ιταλίας, όσο είσαι εκεί.

Καλα...θα φοιτει στα τοσο δυσκολα ιταλικα πανεπιστημια ιατρικης και παραλληλα θα κανει και μετεκπαιδευση στα οικονομικα;

Ούτε ο άλλος που ήταν Τσεχία ή Σλοβακια ακομη και πληρώνοντας οπως λες, δε μπορει να κανει κατι τετοιο!!!!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

-Οσους τους εδιωχναν στο 1ο η 2ο ετος (εκει που ειναι το ξεσκαρταρισμα) κατεληγαν σλοβακια, ρουμανια κτλπ (με αυτην την σειρα).

Πες μας ομως γιατι καποιοι εφευγαν παρολο που περνουσαν τα μαθηματα;

Και γιατι η σειρα ήταν Σλοβακία και μετα Ρουμανια;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Λοιπον Evaki88, πολλα σχολια ειναι υποκειμενικα, αλλα εμποτισμενα με ρομαντισμο, αλλα με κομπλεξισμο και πληρη αγνοια, αλλα με απαισιοδοξια και μιζερια, αλλα δε μες στην επαρση. Μεσα απο αυτο το χαος δυσκολα θα βγαλεις ακρη, κι ο καθενας μιλαει με βαση τα βιωματα του και τον χαρακτηρα του. Οποτε μεγαλη προσοχη κατα την αναλυση των δεδομενων. Πρεπει να γνωριζεις τι ακριβως θελεις απο την ζωη, και τι θυσιες εισαι ικανη να κανεις για να το αποκτησεις. Επειδη φυσικα ειναι τεραστια συζητηση αυτο, δεν θα αναφερθω καν. Φανταζομαι εισαι αρκετα μεγαλη και ωριμη για να κανεις τετοιου ειδους εσωτερικη αναζητηση. Εγω απλα θα σου μιλησω για την Ιταλια οπως εγω την εζησα. Φυσικα εσυ δεν ξερεις ποιος ειμαι εγω, κι αν αξιζω κατι, αλλα ας πουμε θα ειμαι οσο πιο αντικειμενικος μπορω με τις πληροφοριες μου.

Στην Ιταλια (στις περισσοτερες σοβαρες πολεις), ξεμπερδευεις με το θεμα πτυχιο ιατρικης στα 7 χρονια απο την στιγμη που μπαινεις στο πανεπιστημιο, κι αυτο αν δεν εχεις υποπεσει ουτε σε ενα λαθος κατα την διαρκεια της φοιτησης σου...Αν εισαι παντα σωστος, αν εχεις θαρρος, αν εχεις μυαλο, κι αν εισαι εργατικος...Απο την αρχη, μεχρι το τελος (δηλαδη μετα απο 6,5 χρονια)...Εχεις βγαλει ΑΣΟΕ, συγχαρητηρια, αλλα το ιταλικο πανεπιστημιο ειναι αλλου παππα ευαγγελιο. Αυτο φυσικα δεν σημαινει οτι μετα απο 6,5 χρονια θα εισαι και φοβερος γιατρος, η εστω, καλυτερος απο καποιον αλλο που εχει φοιτησει σε ενα πανεπιστημιο με λιγοτερο διαβασμα αλλα πιο σωστη δομη...Οποτε;;; Τα 6,5 χρονια πολυ ευκολα γινονται 8,9,10,15...και δεν αστειευομαι...Εχω δει πολλους αξιολογους συναδελφους να εχουν τετοια σκορ, και κανοντας την συγκριση με μενα, καταλαβα οτι μερικες μικρες διαφορες στον χαρακτηρα μπορουν να προκαλεσουν χαωδεις διαφορες ως προς τα αποτελεσματα. ΦΥσικα μπορει και να τελειωσεις στα 7, αλλα πιστεψε με, τα νευρα σου θα εχουν γινει κομματια, θα βλεπεις τα χρονια να περνανε γιατι ξεκινησες στα 24,και θα αγχωνεσαι γιατι θα πρεπει να παλευεις σκληρα καθε μερα για να φερεις ενα αποτελεσμα, δεν θα σου χαρισουν τιποτα, ισα ισα θα προσπαθησουν να σε ισοπεδωσουν...Κι ολα αυτα για ποιον ακριβως λογο; Μεχρι και σημερα δεν το εχω καταλαβει. Δεν μετανιωνω, αλλα κουλαρετε ρε παιδια, πολυ τουπε για μικρο αντικρυσμα!

Φυσικα μπορει να εχεις αλλα θετικα. Πχ αν εισαι καλη και κανεις τις σωστες κινησεις, μπορεις να κανεις ειδικοτητα στην Ιταλια. Δουλεια στην Ιταλια για γιατρους εχει, διοτι εχουν κλειστα πανεπιστημια πολλα χρονια τωρα. Απλα πρεπει να σε υιοθετησει το συστημα, να το καταλαβεις, να κανεις τα σωστα βηματα απο την αρχη (κατι που το 90% των ελληνων φοιτητων δεν κανει), Δεν ειναι και ασχημη χωρα για να μεινεις, αν φυσικα δεν εισαι πολυ δεμενη με την πατριδα. Τελως παντων, πολυλογω, καπου ειχα γραψει εναν οδηγο επιβιωσης για ην Ιταλια, αν σκοπευεις να κινηθεις προς τα εκει, πρεπει να το διαβασεις, ειναι η κληρονομια μου στο GM (αν καταφερω να το βρω κιολας, καλο θα ητανε).

Πριν αποφασισεις, επικεντρωσου στο να εχεις τα σωστα δεδομενα, για να παρεις μια δικη σου αποφαση. Δεδομενα απο ανθρωπους που εχουν προσωπικα βιωματα και δεν προσπαθουν να σε επηρεασουν για ιδιους,χαζους-εγωκεντρικους σκοπους, η μεσω των λεγομενων τους να αυτοαναδειχτουν η να ισοπεδωσουν τους αλλους. Ισως αυτα που θα διαβασεις να σου φανουν λιγο υπερβολικα, αλλα ειναι τα πραγματα που εγω θα ηθελα να μου ειχε πει καποιος οταν μπηκα στην σχολη στην Ιταλια, για να καταστρωσω μια σωστη στρατηγικη απο την αρχη και να μην χρειαστει να μαθω the hard way. Παντως δεν τα καταφερα κι ασχημα, οποτε αυτα που γραφω δεν ειναι απλα θεωρια, ειναι αποτελεσματικα ως ενα σημειο.

Ιταλια, Τσεχια η Σλοβακια, οτι κι αν διαλεξεις, να εχεις σεβασμο προς την επιστημη και προς τον εαυτο σου, αν εισαι σωστη και καλη, κανενας δεν θα ενδιαφερθει για το που τελειωσες...Μονο αυτοι που δεν ξερουν να κρινουν ενα γιατρο...Αλλα αυτοι να μην σε ενδιαφερουν. Καλη σου τυχη

Υγ Βρηκα και τα τρια ποστ μου περι ιατρικης Ιταλιας...εδω και εδω

Τροποποιήθηκε από Εpεβος
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Η ιατρική στην Ιταλία δεν είναι καθόλου εύκολη υπόθεση χωρίς να θέλω να μειώσω τους αποφοίτους άλλων χωρών.Χρειάζεται εντατικό διάβασμα από την πρώτη μέρα στη σχολή, γερά νεύρα και απίστευτη υπομονή αν θέλει κανείς να τελειώσει στην ώρα του.Σε καμία περίπτωση δεν υπάρχουν εύκολες και δύσκολες πόλεις για ιατρική στην Ιταλία(αν υπήρχε εύκολη πόλη θα την είχαμε μάθει όλοι!).Παντού πρέπει να παλέψεις πολύ και να ενσωματωθείς όσο γίνεται γρηγορότερα στο σύστημα.Οι καθηγητές είναι πανίσχυροι και οι φοιτητικές παρατάξεις σχεδόν ανύπαρκτες.Στο τέλος κάθε έτους πρέπει να έχεις περάσεις ένα ποσοστό μαθημάτων για να γραφτείς στο επόμενο διαφορετικά χάνεις τη χρονιά μέχρι να τα περάσεις+για να δώσεις μάθημα κάποιου έτους πρέπει να έχεις περάσει όλα του προηγούμενου έτους.Επίσης μετά το πτυχίο πρέπει να δώσεις εξετάσεις(μετά από εξάμηνη πρακτική) για να αποκτήσεις την άδεια άσκησης επαγγέλματος...Η ζωή στην Ιταλία δεν έχει καμία σχέση με την Ελλάδα.Γρήγοροι ρυθμοί ζωής και προγραμματισμός για όλες τις ώρες της ημέρας.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

I cant comment on the training people have in Italy, but following my national service (in Arta where the I met around 20 of docs who had their training in Italy) I think I can comment on the outcome.

And 80% of them were completely dangerous.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

I did my training in Arta, and found out that a really big percentage of greek university graduates were dangerous too...Your argument is invalid...And it doesn't help taking any kind of decision to the original poster...

Επισης επειδη καθε φορα μου ανεβαινει το αιμα στο κεφαλι, μερικες εμπειρικες γνωσεις για το τι ειναι ιατρικα σωστο, τι ειναι λαθος και τι πρεπει να γινει, οι οποιες εχουν αποκομιστει απο μια πρακτικη, δεν εχουν καμια σχεση με αυτο το χαος θεωριας που λεγεται ιατρικη και που βιωνουν οι αποφοιτοι Ιταλικων πανεπιστημιων, που αναγκαζονται να διαβασουν πραγματα που στην Ελλαδα δεν εχετε καν ακουσει...Χωρις καλη πρακτικη λοιπον, πολλα Ελληνικα κυριως σαπια μηλα που αποφοιτησαν με διαφορους τροπους...Αλλα! Οποιος κρινει απο αυτο για να εχει αποψη για το τι εστι ιταλικη ιατρικη, ειναι απλα γελοιος και ασχετος...

ΥΓ: Επισης να αναφερω οτι ενας ευκολος τροπος να παρεις πιο γρηγορα πτυχιο, ηταν να κανεις ερασμους στην Ελλαδα και να δωσεις μαθηματα τεσσαρων ετων σε ενα...Φυσικα σε επιφανη Ελληνικα πανεπιστημια...Αλλα οπως ειπα, εμενα δεν με ενδιαφερουν αυτα, κρινω τον συναδελφο μου απο την αξιοπρεπεια του, απο την καταρτιση του, απο την συναδελφικοτητα του, κι ας ειναι και απο την Ταγκανικα.

Τροποποιήθηκε από Εpεβος
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

@evaki88

Ελπίζω να έχεις αξιολογήσει σωστά τα κίνητρα σου να σπουδάσεις Ιατρική στις παραπάνω χώρες, όπως και να γνωρίζουν οι γονείς σου τα έξοδα που θα κληθούν να καταβάλλουν.

Μιλάμε για πολλά χρήματα τα οποία θα αργήσεις πολύ να αποσβέσεις.

Αν το κίνητρό σου είναι η λευκή ποδιά, η προσφώνηση "γιατρέ" και η ικανοποίηση παντός είδους συμπλεγμάτων (όπως συμβαίνει με πολλούς-ες), θα το μετανοιώσεις πολύ σύντομα. Στην Ελλάδα υπάρχουν αυτή την στιγμή 70,000 γιατροί, κάθε οικογένεια έχει και από έναν, οπότε αίγλη πια δεν υπάρχει.

Για χρήμα ας μην μιλήσω, ρώτα άλλους να σου πουν.

Σε περίπτωση που δεν κληρονομείς το "μαγαζάκι" (aka ιατρείο) του μπαμπά/μαμμάς τα πράγματα είναι πολύ δύσκολα.

Αν αναρωτηθείς γιατί αφού είναι τόσο δύσκολα τα πράγματα κάποιοι πάραυτα σπουδάσαμε, η απάντηση είναι απλή, τότε που ξεκινήσαμε εμείς δεν υπήρχαν τα τωρινά δεδομένα, ενώ στην περίπτωσή σου αυτό δεν ισχύει.

Οπότε, αν το αγαπάς πραγματικά, ετοίμασε την βαλίτσα σου, προετοιμάσου να ζήσεις τα επόμενα 10-15 χρόνια σε διάφορες χώρες, ξέχνα οικογένεια, παιδιά κτλ και good luck. :)

-edit-

Εγώ στην θέση σου θα προσπαθούσα να εισαχθώ με κατακτήριες (ή όπως αλλιώς είναι το νέο σύστημα) σε ελληνική Ιατρική.

Αποκλείεται να μπαίνουν μόνο οι βυσματίες, γνωρίζω και άσχετους που μπήκαν με διάβασμα.

Θα σπουδάσεις στην γλώσσα σου, δεν θα έχεις την πίεση "χάνω έτος= πληρώνω πολλά €€€ σε δίδακτρα, κόστος ζωής κτλ", θα οργανώσεις την προσωπική σου ζωή διαφορετικά, ενώ θα έχεις τις options σου ανοιχτές (Ειδικότητα εξωτερικό).

Τροποποιήθηκε από kopritis
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ο καθένας δικαιούται να έχει την άποψή του, όποια κι αν είναι αυτή. Δε δικαιούται όμως να παραπληροφορεί για ένα τόσο σοβαρό θέμα, έναν άνθρωπο που λέει ότι θέλει να ξεκινήσει τώρα την ιατρική του σταδιοδρομία.

Έτσι για λόγους απονομής δικαιοσύνης πρέπει να ακουστεί και η αλήθεια, την οποία θα αναλάβω για πολλοστή φορά να την πω εγώ, αφού κανείς άλλος δεν έχει το θάρρος της γνώμης μου :).

Εβάκι, σχετικά με τα ξένα πανεπιστήμια.

Η Ελλάδα έχει ένα σύστημα εισαγωγής στα πανεπιστήμια που βασίζεται σε εξετάσεις που σε ένα 97% θα μπορούσαν να χαρακτηριστούν αδιάβλητες (δε λεω 100% για να μη λετε ότι ειμαι απόλυτος). Οσοι δηλαδή μπήκανε στα ελληνικά πανεπιστήμια, ήταν ΚΑΤΑ ΓΕΝΙΚΗ ΟΜΟΛΟΓΙΑ καλύτεροι από όσους δε μπήκαν. Άλλοι ήτανε κωλόφαρδοι, άλλοι ήταν άτυχοι/αρρωστοι/είχαν φάει χαλασμένο τυρί την προηγούμενη και δεν έγραψαν καλά. Ίσως να αισθάνονται αδικημένοι. Πάντως κατά ΓΕΝΙΚΗ ομολογία ο μέσος όρος αυτών που πέρασαν στο ελληνικό πανεπιστήμιο ΕΓΡΑΨΕ καλύτερα (δηλ. ήταν πιο έξυπνοι ή είχαν διαβάσει περισσότερο ή ΄και τα 2) από το μέσο όρο αυτών που δεν πέρασαν. ΑΡΑ ΗΤΑΝ ΚΑΛΥΤΕΡΟΙ.

Οι αποτυχημένοι της ιστορίας (που μπορεί να ειναι επιτυχημένοι σε 10.000 άλλους τομείς (ξενες γλώσσες, μουσική, επιχειρησεις κλπ)) κυνήγησαν το όνειρο τους στο εξωτερικό (μερικοί από αυτούς) .

Αυτοί δηλαδή που "απέρριψε" το ελληνικό σύστημα εκπαίδευσης απορροφήθηκαν από άλλα συστήματα εκπαίδευσης. Δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα μέχρι εδώ, ενωμένη Ευρώπη έχουμε εξάλλου και ελεύθερη αγορά. Το πρόβλημα ξεκινάει όταν αυτοί, επαναλαμβάνω αυτοί ΠΟΥ ΕΦΑΓΑΝ ΠΟΡΤΑ από το ελληνικό πανεπιστήμιο, καγχάζουν ότι είναι καλύτεροι από τους άλλους, απο αυτούς δηλαδή που για χ λόγους τους άφησαν πίσω τους όταν διαγωνίστηκαν επί ίσοις όροις. Αυτό είναι ΑΙΣΧΡΟ και ΑΛΗΤΕΙΑ. Και όσοι το ισχυρίζονται δεν καταφέρνουν τίποτα άλλο παρά να γελοιοποιούνται.

Η Ιταλία ήταν δυστυχώς μια από τις χώρες, που αγόρασε τα όνειρα αρκετών ελληνικών οικογενειών και τα αντάλλαξε με (φτηνο)πληρωμένα πτυχία ιατρικής χωρίς ούτε το 1% του αντίστοιχου επιπέδου των γνώσεων που θα έπρεπε να αντιπροσωπεύουν. Σλοβακία, Τσεχία το ίδιο. Όλοι σκέφτηκαν, που είναι εύκολα, που θα λαδώσω τα λιγότερα για να παω; Που θα ναι πιο εύκολα; Κανείς δε σκέφτηκε το επίπεδο των σπουδών του. Να πάει δηλαδή κάπου να ΜΑΘΕΙ.

Τα χρόνια πέρασαν και όλοι αυτοί οι άχρηστοι έχουν το θάρρος να αυτοαποκαλούνται μπροστά στις κυράτσες (μανες, θειες, αδερφές, χωριατογκόμενες) ΓΙΑΤΡΟΙ. Δεν τους φτάνει όμως αυτό, αλλά δε ντρέπονται να υπερηφανεύονται για τη δυσκολία των πανεπιστημίων τους ΜΠΡΟΣΤΑ σε άτομα που ειναι όντως ιατροί και έχουν προσπαθήσει πραγματικά γιαυτο το κωλοεπαγγελμα και αυτό το κωλοόνειρο.

Καθίστε λοιπόν στους καναπέδες, βάλτε το ένα πόδι πάνω στο άλλο και βρείτε τους αγράμματους χωριαταρέους του περιβάλλοντος σας να τους πειτε ότι "εχω δει αξιόλογους γιατρούς να τελειώνουν την ιατρική στα 15 χρόνια". Κανείς από εμάς δε θα το μάθει, και αρκετοί χωριαταρέοι θα το πιστέψουν.Σε 15 χρόνια μπορεί να τελειώσει την ιατρική ακόμα και ένας διανοητικά καθυστερημένος. Γιατί; γιατί αρκετοί διανοητικά καθυστερημένοι την έχουν τελειώσει σε 6 χρόνια, δηλαδή 9 χρόνια νωρίτερα :)

Να χαρείτε όμως...μην παραμυθιάζετε έναν άνθρωπο για το υψηλό επίπεδο των ιταλικών, σλοβακικων, τσεχικων, ρουμανοβλουλγαρικων, αλβανικών, βιετναμεζικων πανεπιστημίων. Είναι προκλητικό. Είναι σαν να διαμαρτύρεστε σε ένα καρκινοπαθή επειδή έχετε γρίππη. Στη συνείδηση κανενός γιατρού που έχει βιώσει το ελληνικό επίπεδο εκπαίδευσης δε θα είστε γιατροί. Ποτέ και πουθενά δε θα είστε γιατροί. Θα είστε πάντα σκιτζήδες, κομπογιαννίτες και άχρηστοι (δυστυχώς ναι).

Ενα από τα λίγα σοβαρά που γράφτηκε σε αυτο το θρεντ ήταν η πρόταση για σπουδές σε κάποιο σοβαρό ευρωπαικό κράτος (Γερμανία, Γαλλία, Αγγλία). Τελικά όμως και η Γερμανία αποδείχτηκε υποδεέστερη από τη "μητέρα των επιστημόνων"Ιταλία. Γιατί; γιατί ο ελληνικός τρόπος σκέψης είναι σαν τον ελληνικό στρατό: ξεκινά εκεί που τελειώνει η λογική...

PS: Οποιοσδήποτε δε συμφωνεί με τα παραπάνω, δεν ειναι τυχαίο ούτε ότι έγινε γιατρός ούτε το που έγινε γιατρός :)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

-Οσους τους εδιωχναν στο 1ο η 2ο ετος (εκει που ειναι το ξεσκαρταρισμα) κατεληγαν σλοβακια, ρουμανια κτλπ (με αυτην την σειρα).

Πες μας ομως γιατι καποιοι εφευγαν παρολο που περνουσαν τα μαθηματα;

Και γιατι η σειρα ήταν Σλοβακία και μετα Ρουμανια;

Τα χρονια που ειμουν εκει 2005-2011, οι μονοι φοιτητες που ξερω οτι εφυγαν για να πανε καπου καλυτερα ειναι Γερμανοι(γερμανοφωνο-τμημα), οι οποιοι πηραν μεταγραφη στην Γερμανια. Πιο παλια ηταν διαφορετικα τα πραγματα για τους ελληνες(υπηρχαν μετεγγραφες για ελλαδα, 70% ελληνες κτλπ), τωρα ειναι αλλιως (ειμαστε κ παρα πολυ λιγοι πλεον μονο 5-7 ατομα/ετος), οπως περιεγραψα σε αλλο ποστ.

Οσο για το γιατι διαλεξαν πρωτα Σλοβακια ,(κ οι περισσοτεροι πανε καλα εκει), κ γιατι σαν 3ο πλαν Ρουμανια, δεν ξερω να σου πω. Παντως αυτο εκαναν αυτοι που γνωρισα, χωρις να θελω να γενικευσω.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντησε σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.