Jump to content

ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ - ΚΙΝΗΤΟΠΟΙΗΣΕΙΣ ΕΠΙ ΠΤΥΧΙΩ ΦΟΙΤΗΤΩΝ


Recommended Posts

Τον σχηματισμό κυβέρνησης ειδικού σκοπού φέρεται να μελετά ο Αλέξης Τσίπρας, καθώς, όπως αναφέρει το Βήμα της Κυριακής,

Το δημοσίευμα μου φαίνεται παρεκλυστικό. Όχι ότι θα ντραπεί ο Τσίπρας αλλά υπάρχουν μεγάλα εμπόδια:

1)Οι διαφωνούντες βουλευτές του Συριζα που είναι 30+ μπορεί να σχηματίσουν νέο κόμμα και να συμπαρασύρουν την εκλογική βάση του Συριζα που απεχθάνεται πια τον Τσίπρα

2)Η Ζωή κάνει τα δικά της σχέδια και δεν είναι αμελητέος παράγοντας

3)θα συνεχίζει η κυβέρνηση να χάνει ξανα και ξανά τη δεδηλωμένη και στις επόμενες ψηφοφορίες και να ρεζιλεύεται μπροστα στους δανειστές

4)Γιατί όταν γίνουν αντιληπτά τα μέτρα από τον ελληνικό λαό, είναι βέβαιο ότι θα τους κρεμάσει στο Συνταγμα (κυριολεκτώ) και ως το Νοέμβρη είναι πολύ μακριά.

Γι' αυτο θεωρώ 'οτι ο εκλογικός αιφνιδιασμός (του λαού βεβαίως) είναι στην ημερήσια διάταξη και μαλιστα αρχές Σεπτέμβρη.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • Απαντήσεις 19,1k
  • Created
  • Last Reply

Ευχαριστω πολυ ΟΛΑ τα παιδια για τις ευχες με την ευκαιρια της γιορτης μου... με ''πρωτη και καλυτερη'' βεβαια την ''απιστευτη'' Myriam που το θυμηθηκε!! emypoklinomaiΝα ευχηθω κι εγω με τη σειρα μου ΥΓΕΙΑ και ΧΑΡΑ σε ολους embye ....

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ευχαριστω πολυ ΟΛΑ τα παιδια για τις ευχες με την ευκαιρια της γιορτης μου... με ''πρωτη και καλυτερη'' βεβαια την ''απιστευτη'' Myriam που το θυμηθηκε!! emypoklinomaiΝα ευχηθω κι εγω με τη σειρα μου ΥΓΕΙΑ και ΧΑΡΑ σε ολους embye ....

Να κάτι που μου διέφυγε χωρίς να το θέλω με όλους τους υπόλοιπους προβληματισμούς...

Χρόνια πολλά και καλά, ότι επιθυμείς εύχομαι και πάντα ευτυχισμένος...!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

https://www.youtube.com/watch?v=UNQKf-JIPVI

@Johnny Ska υμνων συνεχεια..

 

Εεεετσι...!Ανταποδίδω και καληνυχτίζω με ένα υπερ-αγαπημένο στα ίδια...χνάρια...!

 

:):):)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

 

Κυβέρνηση ειδικού σκοπού

«ο κ. Τσίπρας δέχθηκε πιεστικές εισηγήσεις να προχωρήσει σε «διοικητικού τύπου» μέτρα και διαγραφές .....

Τέτοιες εισηγήσεις διατύπωσαν ..... κατά κύριο λόγο οι υπουργοί Εσωτερικών Ν. Βούτσης και Παιδείας Αρ. Μπαλτάς

 

emeekemsurpriseemjawdrop

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Πόσοι από εδώ σπουδάζουν Νομική?

Νόμιζα ήταν 3 (με εμένα)

Απ' ο,τι εχω αντιληφθει ειμαστε οι: musician,gin_rose,Zoyalen και 24Lmg...υπαρχουν κι αλλοι; δεν ξερω...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Πόσοι από εδώ σπουδάζουν Νομική?

Νόμιζα ήταν 3 (με εμένα)

Απ' ο,τι εχω αντιληφθει ειμαστε οι: musician,gin_rose,Zoyalen και 24Lmg...

Σε ευχαριστώ musician! Ξέχασα την καλή μου Zoyalen.. <3

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ΥΠΟΥΡΓΟΣ: Δεν ξέρουμε πότε θα ψηφιστεί το πολυνομοσχέδιο

Δεν χρειάζεται συναίνεση της αντιπολίτευσης για να φέρει στη Βουλή νομοσχέδιο η Κυβέρνηση. Το τι επιλέγει η αντιπολίτευση να ψηφίσει στη Βουλή είναι δικό της πρόβλημα δεν είναι θέμα της Κυβέρνησης.


Αυτή τη στιγμή δεν ξέρουμε πότε θα ψηφιστεί το πολυνομοσχέδιο.

Οι παρατηρήσεις από τη Νομοπαρασκευαστική Επιτροπή της Βουλής έχουν ενσωματωθεί στο πολυνομοσχέδιο.

Περιμένουμε σήμερα ή το πολύ αύριο την έκθεση του Γενικού Λογιστηρίου του Κράτους και θα κατατεθεί στην Επιτροπή Μορφωτικών Υποθέσεων της Βουλής.

Τα παραπάνω είπε σήμερα ο υπουργός Παιδείας Αριστείδης Μπαλτάς, μιλώντας στην ΕΡΤ, και τόνισε τα εξής:

-Δεν καταλαβαίνω καθόλου το κάζους μπέλι που έχει τεθεί από τα πολιτικά κόματα. -Έχει προκληθεί ένας πολύ μεγάλος θόρυβος γύρω από αυτό το πολυνομοσχέδιο.

-Ο θόρυβος αυτός είναι στη καλύτερη περίπτωση παρανόηση στην πιο συνηθισμένη διαστρέβλωση και στην τελική ανάλυση συκοφαντία .

- Δεν καταλαβαίνω δηλαδή τι είναι εκείνο το φοβερό σ αυτό το πολυνομοσχέδιο που συζητείται επί 5 μήνες που δημιουργεί το κάζους μπέλι.

- Μια μία να πάρουμε τις αιτιάσεις σε μία νηφάλια συζήτηση μπορεί ως κατηγορίες να εκπέσουν .

- Υπάρχει μια κυβέρνηση η οποία νομοθετεί , υπάρχουν κοινοβουλευτικές διαδικασίες, ο καθένας μπορεί να πει τη γνώμη του και να ψηφίσει αναλόγως.

-Δεν χρειάζεται συναίνεση της αντιπολίτευσης για να φέρει στη Βουλή νομοσχέδιο η Κυβέρνηση.

-Δε νομίζω ότι υπάρχει τέτοιο θέμα.

-Γιατί να υπάρχουν διαρροές από το κυβερνών κόμμα για το συγκεκριμένο πολυνομοσχέδιο .

-Δεν είναι πρόβλημα της κυβέρνησης .

- Το τι επιλέγει η αντιπολίτευση να ψηφίσει στη Βουλή είναι δικό της πρόβλημα δεν είναι θέμα της Κυβέρνησης.

-Υπάρχει ένα κόμμα που λέγεται ΣΥΡΙΖΑ.

-Τυπικά δεν έχει υπάρξει μομφη κατά της Κυβέρνησης .

-Τυπικά οι Βουλευτές του ΣΥΡΙΖΑ που έχουν ψηφίσει όχι ή παρόν στα τελευταία νομοσχέδια παραμένουν Βουλευτές του ΣΥΡΙΖΑ και μετέχουν στις όποιες διαδικασίες .

- Φαντάζεστε η όποια αντιπολίτευση εντός ΣΥΡΙΖΑ να καταψηφίσει το νομοσχέδιο για την παιδεία;- Αδιανόητο μου φαίνεται αυτό.

-Δεν έχει υπάρξει οποιαδήποτε ένσταση από την πλευρά της Κυβέρνησης επί του πολυνομοσχεδίου και άρα προχωράμε κανονικά.

 

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Τέλη Αυγούστου η πιθανή ψήφιση του πολυνομοσχεδίου του Παιδείας

Στο Γενικό Λογιστήριο του Κράτους βρίσκεται το πολυνομοσχέδιο του Υπουργείου Παιδείας αφού πρώτα η νομοπαρασκευαστική επιτροπή έδωσε το «πράσινο φως». Τις επόμενες μέρες το νομοσχέδιο αναμένεται να κατατεθεί στην Επιτροπή Μορφωτικών Υποθέσεων ώστε να ξεκινήσει η συζήτησή του.

Μπορεί τα κόμματα της αντιπολίτευσης να εκφράζουν τις ενστάσεις τους για το πολυνομοσχέδιο αλλά όπως δήλωσε στενός συνεργάτης της πολιτικής ηγεσίας του Υπουργείου στο news.gr το νομοσχέδιο θα κατατεθεί άμεσα και υπάρχει η βεβαιότητα ότι θα ψηφιστεί από τους βουλευτές ΣΥΡΙΖΑ και ΑΝΕΛ.

Ως προς τον πιθανό χρόνο ψήφισης του πολυνομοσχεδίου αυτό τοποθετείται χρονικά στα τέλη Αυγούστου με αρχές Σεπτεμβρίου όπως αναφέρεται και σε δελτίο τύπου της ΔΟΕ.

Το γεγονός ότι το νομοσχέδιο θα συζητηθεί τις επόμενες μέρες στην Επιτροπή Μορφωτικών Υποθέσεων επιβεβαιώνεται και από τα όσα περιγράφονται στην ανακοίνωση της ΟΙΕΛΕ για τη συνάντησή της με τον υπουργό Παιδείας Αριστείδη Μπαλτά....

 

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Για την ώρα δεν έχει κατατεθεί.

Σε λίγες μέρες ξεκινούν τα θερινά τμήματα

Οι επιτροπές συνεδριάζουν στα θερινά; Απορία.

Γενικώς οι συριζαίοι θεωρούν ότι "έβγαλαν την υποχρέωση" με το νόμο που ψήφισαν και ακυρώνει τις

διαγραφές για όσους κινδύνευαν άμεσα.

Υπάρχουν τα εξής ενδεχόμενα:

Να κατατεθεί τώρα και να ξεκινήσει η συζήτηση στις επιτροπές αρχές Σεπτέμβρη

Να κατατεθεί και να αποσυρθεί "για περαιτέρω διαβούλευση" μετά από αίτημα της αντιπολίτευσης.

Να μην κατατεθεί καθόλου και να κλείσει η Βουλή για εκλογές (ακραίο αλλά όχι και τόσο απίθανο)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Τα θερινά δεν έχουν οριστεί ακόμη (κάνω λάθος ; ) και μάλλον δε θα υπάρξουν θερινά φέτος.

Η Βουλή θα κλείσει για λίγες μέρες γύρω στο Δεκαπενταύγουστο.Μόνο αυτό.

Το πιθανότερο είναι να κατατεθεί στην επιτροπή μορφωτικών υποθέσεων αυτή την εβδομάδα (από αυτά,που λέγονται), οι συζητήσεις να οριστούν και να γίνουν με ρυθμούς χελώνας και να ψηφιστεί τέλη Αυγούστου - αρχές Σεπτέμβρη,αφού πρώτα ψηφιστεί η συμφωνία.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Επίσης έχει ξεσπάσει το λεγόμενο "σκάνδαλο Βαρουφακη" που συμπαρασύρει και τον Τσίπρα οπότε μάλλον θα ίσως να έχουμε πολύ γρήγορα εξελίξεις.

Η γνώμη μου είναι ότι ενώ ο Τσίπρας θέλησε να κάνει τον Βαρουφάκη αποδιοπομπαίο τράγο για να γλιτώσει ο ίδιος, υπάρχουν σοβαρά σχέδια

να φύγει κλωτσηδόν συνολικά η κυβέρνηση Τσίπρα τώρα που ψήφισε τα κατάπτυστα προαπαιτούμενα και δεν την έχουν ανάγκη πια.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Η συμφωνία δεν έχει ψηφιστεί ακόμα.

Το ιδανικό είναι να ψηφιστεί μέχρι τις 18 Αυγούστου,ωστόσο δεν είναι ακόμη τίποτα σίγουρο.

Πιθανόν να γίνει και λίγο αργότερα, αρχές Σεπτέμβρη.

Μέχρι τον Οκτώβρη δεν μπορούν να γίνουν εκλογές ( λόγω των υποχρεώσεων της χώρας ).

Μέχρι τότε θα έχουμε αυτό,που υπάρχει τώρα.Κυβέρνηση ΣΥΡΙΖΑ με ανοχή των υπολοίπων.Το ξέρουν άπαντες και το στηρίζουν.

Μετά την ψήφιση της συμφωνίας θα γίνει το ξεκαθάρισμα στο ΣΥΡΙΖΑ και τότε θα διαμορφωθούν νέοι συσχετισμοί, με τους οποίους θα πάμε σε εκλογές (όταν πάμε ,όποτε..).

Ο Βαρουφάκης προσπαθεί να φτιάξει το προφίλ του για την επόμενη μέρα, αλλά η αλαζονεία και ο ναρκισσισμός του τον οδηγούν σε λάθη(μόνος του εκτίθεται),τα οποία στο τέλος δε θα μπορέσει να διαχειριστεί και τα οποία εκμεταλλεύονται οι πολιτικοί του αντίπαλοι.Αυτά θα τα πληρώσει.

Ο Βαρουφάκης δεν είναι πολιτικός και δεν μπορεί να γίνει.Δεν κάνει.Ο Τσίπρας του το είπε δημόσια στη συνέντευξη στην ΕΡΤ.Και δεν έχει άδικο σ'αυτό.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Φοβάμαι πως το θέμα μας δεν είναι μόνο ο Βαρουφάκης και το γεγονός πως τον χρησιμοποίησαν και μετά,θέλησαν να τον πετάξουν σα στιμμένη λεμονόκουπα (ο άνθρωπος λέει την αλήθεια!) ΑΛΛΑ το γεγονός πως η ηγετική ομάδα του πλειοψηφούντος κόμματος έρχεται σε ρήξη με τα σπλάγχνα του κόμματος και μειοψηφεί στα κυρίαρχα όργανα διοίκησης του ΣΥΡΙΖΑ!!!!

Αυτό δεν μπορεί να κρατήσει για πολύ σίγουρα.....εκτιμώ πως μέχρι αρχές Οκτωβρίου,θα γίνουν εκλογές....χωρίς και πάλι,να είναι σίγουρο πως αυτό θα ξεκαθαρίσει το τοπίο είτε γιατί δεν είναι πολύ εύκολο να "απαλλαχθούν" οι λίστες του κου Τσίπρα από τα στελέχη που τον "ενοχλούν" κι ενοχλούν και τα ΣΚΑΙ/MEGA,είτε γιατί μπορεί να μην υπάρξει αυτοδυναμία οπότε η όποια κυβέρνηση προκύψει,θα έχει μπροστά της.....Ρουβίκωνα!

Οσον αφορά το νομοσχέδιο που μας αφορά έμμεσα,έχω ξαναγράψει πως δε θα έχει πρόβλημα να ψηφιστεί αφού οι διαφωνούντες με τα μνημόνια βουλευτές θα υποστηρίξουν ΠΡΟΘΥΜΑ τις νομοθετικές πρωτοβουλίες της Κυβέρνησης οι οποίες μάλιστα,υλοποιούν προεκλογικές δεσμεύσεις.

Εύχομαι ΜΟΝΟ να μην έχει αντίρρηση η κυρία Βερκουλέσκου-"Δρακουλέσκου" και για τα όρια σπουδών.....ΟΛΑ ΝΑ ΤΑ ΠΕΡΙΜΕΝΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΑΠΟ ΜΙΑ "ΔΡΑΚΟΥΛΕΣΚΟΥ"!!!!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Δεν υπάρχει περίπτωση να κλειστεί συμφωνία με τον διαβόητο ESM (η χώρα θα μετατραπεί σε Πουέρτο Ρίκο της ΕΕ νομικοπολιτικά και οικονομικά) ως τις 18 Αυγούστου. Αυτές είναι οι γνωστές βλακείες που αμολά το περιβάλλον Τσίπρα.

Για να κλειστεί τέτοια συμφωνία το λιγότερο που χρειάζεται είναι 9 μήνες και ασφαλώς έως τότε θα έχει πέσει η πείνα της αρκούδας, θα έχει καταρρεύσει εντελώς η οικονομία και βέβαια δεν υπάρχει περίπτωση να την κλείσει ο Τσίπρας (αν και θα το ήθελε πολύ).

Σε αυτό τη χρονική περίοδο, έρχεται η "κυβέρνηση ειδικού σκοπού" που προπαγάνδιζαν από κοινού Ψυχάρης-Αλαφούζος, πιθανότατα με υπερεξουσίες και ΕΙΔΙΚΕΣ ΑΣΥΛΙΕΣ αφού πρόκειται να αλλάξει η νομική υπόσταση της χώρας και να γίνει επισήμως μια "οικονομική ζώνη", ένα τύπου προτεκτοράτο.

Η κυβέρνηση Σύριζα μετρά-δεν μετρά ένα μήνα ζωής ακόμα. Δεν είμαι καθόλου βέβαιος αν η κουρελού ανήκει στις προτεραιότητες τους και υποθέτω ότι ακόμα και χωρίς την κουρελού διαγραφές δεν πρόκειται να γίνουν. Ίσως να έχουν καταρρεύσει πιο πριν τα ΑΕΙ.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Η συμφωνία δεν έχει ψηφιστεί ακόμα.

Το ιδανικό είναι να ψηφιστεί μέχρι τις 18 Αυγούστου,ωστόσο δεν είναι ακόμη τίποτα σίγουρο.

Πιθανόν να γίνει και λίγο αργότερα, αρχές Σεπτέμβρη.

Μέχρι τον Οκτώβρη δεν μπορούν να γίνουν εκλογές ( λόγω των υποχρεώσεων της χώρας ).

Μέχρι τότε θα έχουμε αυτό,που υπάρχει τώρα.Κυβέρνηση ΣΥΡΙΖΑ με ανοχή των υπολοίπων.Το ξέρουν άπαντες και το στηρίζουν.

Μετά την ψήφιση της συμφωνίας θα γίνει το ξεκαθάρισμα στο ΣΥΡΙΖΑ και τότε θα διαμορφωθούν νέοι συσχετισμοί, με τους οποίους θα πάμε σε εκλογές (όταν πάμε ,όποτε..).

Ο Βαρουφάκης προσπαθεί να φτιάξει το προφίλ του για την επόμενη μέρα, αλλά η αλαζονεία και ο ναρκισσισμός του τον οδηγούν σε λάθη(μόνος του εκτίθεται),τα οποία στο τέλος δε θα μπορέσει να διαχειριστεί και τα οποία εκμεταλλεύονται οι πολιτικοί του αντίπαλοι.Αυτά θα τα πληρώσει.

Ο Βαρουφάκης δεν είναι πολιτικός και δεν μπορεί να γίνει.Δεν κάνει.Ο Τσίπρας του το είπε δημόσια στη συνέντευξη στην ΕΡΤ.Και δεν έχει άδικο σ'αυτό.

χμμ, τα στελέχη του ΣΥΡΙΖΑ προσπαθούν να πάρουν το ΟΚ για εκλογές, που θα γίνουν αιφνιδιαστικά Σεπτέμβρη-Οκτώβρη,

έτσι ώστε να αδειάσουν τους Πλατφόρμα-Κων/λου-λοιπούς,

χωρίς να χρειαστεί να ματώσουν σε επίπεδο εκλογικών ποσοστών...

Τα αλλεπάλληλα δημοσιεύματα για τα σχέδια Βαρουφάκη-λαφαζάνη δεν είναι τυχαία!

Η ψήφιση του νομοσχεδίου για την Παιδεία είναι παντελώς αδιάφορη και μπορεί να χρησιμοποιηθεί ΜΟΝΟ

σαν αφορμή για να οδηγηθούμε στις κάλπες... emwhistling

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Δεν υπάρχει περίπτωση να κλειστεί συμφωνία με τον διαβόητο ESM (η χώρα θα μετατραπεί σε Πουέρτο Ρίκο της ΕΕ νομικοπολιτικά και οικονομικά) ως τις 18 Αυγούστου. Αυτές είναι οι γνωστές βλακείες που αμολά το περιβάλλον Τσίπρα.

Για να κλειστεί τέτοια συμφωνία το λιγότερο που χρειάζεται είναι 9 μήνες και ασφαλώς έως τότε θα έχει πέσει η πείνα της αρκούδας, θα έχει καταρρεύσει εντελώς η οικονομία και βέβαια δεν υπάρχει περίπτωση να την κλείσει ο Τσίπρας (αν και θα το ήθελε πολύ).

Σε αυτό τη χρονική περίοδο, έρχεται η "κυβέρνηση ειδικού σκοπού" που προπαγάνδιζαν από κοινού Ψυχάρης-Αλαφούζος, πιθανότατα με υπερεξουσίες και ΕΙΔΙΚΕΣ ΑΣΥΛΙΕΣ αφού πρόκειται να αλλάξει η νομική υπση Σύριζα μετρά-δεν μετρά ένα μήνα ζωής ακόμα. Δεν είμαι καθόλου βέβαιος αν η κουρελού ανήκει στις προτεραιότητες τους και υποθέτω ότι ακόμα και χωρίς την κουρελού διαγραφές δεν πρόκειται να γίνουν. Ίσως να έχουν καταρρεύσει πιο πριν τα ΑΕΙ.

Ειναι τοσο μα τοσο ζοφερη η κατασταση που περιγραφεις.Διαβαζες ιστορια ή εβλεπες αλλες χωρες να υφιστανται καταστροφες και φανταζαν τοσο μακρινα τα προβληματα τους.

Ενα πραγμα που δεν μπορω να συγχωρησω ειναι τελικα η διαψευση της ελπιδας που γεννηθηκε οταν βγηκε ο συριζα.Αυτο θεωρω ειναι το χειροτερο.Και οπως αποδειχθηκε και ο στοχος τους-η καμψη του ηθικού.

Δεν πρεπει να το αφησουμε να γινει.

Απο κει και περα οσον αφορα στο θεμα μας,εχουμε σιγουρα τον Σεπτεμβρη,ας προσπαθησουμε για το καλυτερο.Οι διαγραφες στην παρουσα κατασταση θα ειναι πιο αδικες απο ποτε,εφοσον με τα οικονομικα δεδομενα που υπαρχουν παρα πολλοι φοιτητες δεν μπορουν και δεν θα μπορουν στο μελλον να παρακολουθησουν και να τελειωσουν στην ωρα τους.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Μηπως γνωριζετε ποια μερα ακριβως κλεινει η βιβλιοθηκη επιστημων υγειας?

Η Βιβλιοθήκη από 20.7 μέχρι και 31.8 λειτουργει 08:00 - 15:00. Θα είναι κλειστή για το διάστημα 03.08 - 14.08

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.