Jump to content

ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ - ΚΙΝΗΤΟΠΟΙΗΣΕΙΣ ΕΠΙ ΠΤΥΧΙΩ ΦΟΙΤΗΤΩΝ


Recommended Posts

Το παραπάνω άρθρο επιμελήθηκε η κα Τζαβέλλα από την Ελευθεροτυπία η οποία τις τελευταίες μέρες βρίσκεται σε συνεχή επικοινωνία με τη συνάδελφο ISOLDE!

Την είχε καλέσει να βοηθήσει στην πραγματοποίηση μιας έρευνας από πλευράς της εφημερίδας για το θέμα μας ζητώντας της κάποιους συναδέλφους οι οποίοι θα είχαν τη διάθεση και το θάρρος να μιλήσουν χωρίς απαραίτητα να εκθέσουν τα πλήρη στοιχεία της ταυτότητας τους δημόσια για τον προσωπικό τους γολγοθά με τις σπουδές τους!

Η ISOLDE,μετά από συνεννοήσεις μαζί μας και με άλλους συναδέλφους,θα της έδινε σήμερα τα τηλέφωνα και τα στοιχεία εκείνων που βρήκαν την τόλμη και την επιθυμία να συνεισφέρουν σε μία δημοσιογραφική έρευνα με τη δική τους βιωματική αφήγηση!

Ετσι,μέσα στη βδομάδα,καθώς η κα Τζαβέλλα βιάζεται κιόλας,θα "ανεβεί" στην έντυπη έκδοση ολοσέλιδο,πιθανόν,αφιέρωμα βασισμένο στις μαρτυρίες δικών μας συναδέλφων!

Θα ειδοποιήσουμε έγκαιρα και θα το ανεβάσουμε όταν μπορέσουμε και ηλεκτρονικά.

Οπως βλέπουμε,η Ελευθεροτυπία,μετά την κρούση και την ενημέρωση μας αρχές Αυγούστου και μόλις επέστρεψαν οι αρμόδιοι δημοσιογράφοι της από τις άδειες τους,πραγματοποιεί την υπόσχεση της για έρευνα και καταχώρηση.

Ευχαριστούμε πολύ τον κο Κωνσταντίνο Καρτάλη για τη διακίνηση του θέματος και την βοήθεια του.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • Απαντήσεις 19,1k
  • Created
  • Last Reply

Και συγνώμη που επανέρχομαι,

αλλά κάνω μια εκτίμηση από την αίσθηση που έχω.

Θεωρώ πως ο Φορτσάκης είναι ο απόλυτος υπερασπιστής της παντός είδους νομιμότητας.

Αλλά θεωρώ και από την αίσθηση που μου δίνει πως είναι και ο απόλυτος εκφραστής μιας καλώς εννούμενης διάθεσης περί δικαίου.

Θα εξηγήσω στη συνέχεια τί σημαίνει το καθένα.

Στη λογική αυτή της νομιμοφροσύνης και του ...λεγκαλισμού (LOL), θα εφαρμόσει ευλαβικά το Νόμο-Πλαίσιο και τον Οργανισμό (που ...ο ίδιος θα φτιάξει) μέχρι τελευταίας παραγράφου.

Το ίδιο ευλαβικά θα εφαρμόσει και κάθε Νόμο.

Αν πχ αύριο μια άλλη κυβέρνηση ψηφίσει άλλο Νόμο, πάλι ο Φορτσάκης στο τέλος - θέλοντας και μη - θα εφαρμόσει το νέο Νόμο ανεξάρτητα από τις όποιες προσωπικές του απόψεις (τις οποίες και φυσικά θα είναι ελεύθερος να εκφράζει, στη βάση της ελευθερίας της γνώμης).

Απολύτη προσήλωση στη νομιμότητα είναι τελικά αυτό που πρεσβεύει, νομικός γαρ.

Από την άλλη, η λογική του Φορτσάκη είναι σε μια κατεύθυνση ενός αυστηρού χρονοδιαγράμματος σπουδών.

Το πιστεύει βαθιά, ότι έτσι οι γνώσεις εμπεδώνονται ορθότερα και έτσι το πρόγραμμα σπουδών αποκτά μια βαρύτητα.

Προσωπικά μερικώς διαφωνώ.

Όμως, για να προσπαθήσω να τον καταλάβω, μου περνάει αυτός ο άνθρωπος μια αντίληψη περί καλώς εννούμενης διάθεσης περί δικαίου

Αυτό για εμάς μεταφράζεται στο ότι ίσως να αναγνωρίζει πως οι παλιοί φοιτητές - οι λιμνάζοντες - είχαν εισαχθεί με ένα συγκεκριμένο καθεστώς απεριόριστης διάρκειας φοίτησης.

Ασχέτως από τις προειδοποιήσεις από το 2007 ή το 2011 για τις οποίες έχει μιλήσει ο Λοβέρδος,

ο Φορτσάκης μου δίνει να καταλάβω ότι τον δεσμεύει μια πιο ηθικολατρική αντίληψη,

μια ηθική βάση πάνω στην οποία θα δώσει τις (λίγες; πολλές;...) ευκαιρίες σε όσους παλιούς φοιτητές κυνηγήσουν το πτυχίο ή τουλάχιστον σε αρεκτούς φοιτητές από αυτούς που του επιτρέπει ο νόμος.

Και όλα αυτά πάντα με την κάλυψη του νόμου, τίποτε πέρα και τίποτε πάνω από το υφιστάμενο νομικό πλαίσιο.

Αυστηροποίηση απόλυτη του πλαισίου σπουδών άμεσα για τους μελλοντικούς φοιτητές,

ευκαιρίες σε αυστηρό πλαίσιο και χρονοδιάγραμμα για τους πολύ παλιούς φοιτητές.

Λοιπόν, αυτή είναι η γνώμη μου για τον κο Φορτσάκη.

Εγώ δεν το λέω ούτε αισιοδοξία ούτε απαισιοδοξία.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ο Φορτσάκης χρωστά την εκλογή του στα καλλιστείαΣυγκεκριμένα στο ποιος υποψήφιος θα είναι πιο αντιΣΥΡΙΖΑ.Στις δηλώσεις του εχθές είπε ότι ο νόμος θα εφαρμοστεί μέχρι την τελευταία του παράγραφο,δηλαδή αυτή που θα εμφανιστεί αύριο.Και κάτι άλλο μιλάμε για τον Απρίλη.Τυχαία μπήκε ο Απρίλης?Σε πρώτο επίπεδο θα έχουν εκδοθεί και τα αποτελέσματα της χειμερινής εξεταστικής.Σε δεύτερο οι οργανισμοί θα έχουν πάρει και βούλα και τρίτον τον Μάρτιο θα πρέπει να έχει λήξει το θέμα του Προέδρου της Δημοκρατίας.Ο κύριος Φορτσάκης είπε ότι θα εφαμόζει κάθε νόμο της κυβέρνησης.Ελπίζουμε στο μυαλό του η έννοια κυβέρνηση και πρασινογάλαζη συγκυβέρνηση να μμην ταυτίζονται.Μοιραία στην πορεία του στην πρυτανεία θα έχει ως πολιτικούς του προισταμένους και ανθρώπους

διαφορετικής ιδεολογικής αντίληψης.Κατά την γνώμη μου αντί να αναζητά τρόπους επίδειξης της συντηρητικής του ταυτότητας(αστυνομία+μίσος προς τους λιμνάζοντες)καλό θα ήταν να σιωπήσει καινα περιμένει.Η κυβέρνηση δεν ξέρει αν θα βγάλει τον μήνα...Και να έχ2ει υπόψιν τουκαι κάτι άλλο.ˊ Εστω και με αυτόν τον Μεταξικό νόμο υπάρχουν κάποια ελάχιστα θραύσματα δημοκρατίας.Για παράδειγμα....Δεν αποφασίζει μόνος του...Τέλος να θυμάται ότι στην αυτοκρατορική Ρώμη δεν υπήρξαν μόνο μορφές όπως ο Αύγουστος ή ο Αδριανός που για δεκαετίες εξουσίαζαν,αλλά και άλλοι που με βάσανα κυβέρνησαν για κανα μήνα.Οι τελευταίοι είχαν από ότι μπορώ να διακρίνω και στις προτομές τους και κάποια προβλήματα τριχόπτωσης...

ΥΓ Θα παρακαλολυσα μόνο τα δημοσιεύματα που παρατίθενται να είναι φρέσκα.Για παράδειγμα σαφώς το άρθρο του εσος αναφερόταν στην αρχική τροπολογία.Και φυσικά το λάθοςδεν ήταν της γουάτερντοκ,αλλά της ιστοσελίδας που το παρέθεσε σε χρόνο μεταγενέστερο.Θα ήταν σαν να αναρτούσα εγώ άρθρο με τον τίτλο....Ανοιξε τις πύλες το καρναβάλι του Μοσχάτου.Προφανώς είναι αλήθεια.Αλλά είναι και παρελθόν.Και φανταστείτε τί θα γινόταν αν φορούσα την αγαπημένη μου στολή του Πειρατή,έπαιρνα τον ηλεκτρικό και όταν θα έφθανα στην κεντρική πλατεία του Μοσχάτου να χόρευα με βραζιλιάνικο ταπεραμέντο αναμένοντας και άλλους να με συνοδεύσουν σε αυτό το

ντελίριο.

Και θέλω να πω και κάτι τελευταίο(γράφω από αντρόιντ.Ο υπολογιστής μου κοιμήθηκε οριστικά πριν από λίγες ημέρες).Ας είναι αυτό το

φόρουμ ελεύθερο.Ας μπορεί να εκφραστεί και ο λιμνάζων που μισεί τον εαυτό του,επειδή είναι λιμνάζων και η Μαρία Καραντή που μισεί τους λιμνάζοντες επειδή ακριβώς λιμνάζουν.Οι λίμνες μίσους φυσικά και δεν είναι ελκυστικές.Με λίγη όμως ανάδευση και με λίγη ανανέωση των νερών της από έλος μετατρέπεται σε ρομαντικό αξιοθέατο.

ΥΓ Ξέχασα επιπλέον να πω ότι με την βούλα του κράτους πια με βάση την έκθεση που ακολουθεί την τροπολογία ΑΝΑΓΝΩΡΙΖΕΤΑΙ και από τις πιο επίσημες αρχές ότι οι λιμνάζοντες δεν κοστίζουν δεκάρα τσακιστή.Κάθε αντίθετη άποψη είναι πλέον συκοφαντία.

Αυτά.Και συγνώμη για την παρέμβαση.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Καλώς ήρθες πίσω Robinhooduk!!!

Μας έλειψες πολύ!!!! Φτιάξε τον υπολογιστή σου!!!

Εχεις πολλά μηνύματα για εξονυχιστική μελέτη!!!!

guerilla:Δυστυχώς,ο κος Φορτσάκης δεν είναι μόνο νομολάτρης και ηθικολάτρης ΑΛΛΑ και ΦΟΒΕΡΑ ΠΕΙΣΜΑΤΑΡΗΣ ως άνθρωπος!!!

Εχω πάρα πολλούς λόγους να το επαναλαμβάνω συνέχεια....Το ψυχογράφημα που του κάνεις με βρίσκει σύμφωνη,όμως,ανεξάρτητα από τη μέγιστη ανησυχία που μου προξενεί το πείσμα του!!!!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Βαρεθηκα και σιχαθηκα τα παντα. Ουτε μια μερα να ηρεμησουμε. Ουτε μια ανασα. Εκει που παμε να δουμε αν θα διαγραφουμε σου λεει ο αλλος υποχρεωτικο το αγροτικο. Αντε απο κει. Σιχαθηκα

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

guerilla:Δυστυχώς,ο κος Φορτσάκης δεν είναι μόνο νομολάτρης και ηθικολάτρης ΑΛΛΑ και ΦΟΒΕΡΑ ΠΕΙΣΜΑΤΑΡΗΣ ως άνθρωπος!!!

Εχω πάρα πολλούς λόγους να το επαναλαμβάνω συνέχεια....Το ψυχογράφημα που του κάνεις με βρίσκει σύμφωνη,όμως,ανεξάρτητα από τη μέγιστη ανησυχία που μου προξενεί το πείσμα του!!!!

Αυτό ανάμεσα στο πείσμα και στην νομιμοφροσύνη-ηθικολατρεία του είναι που ελπίζω να επωφεληθούμε εμείς.

Και ο καθένας μας κάνει τα κουμάντα του.

Αρκεί να δοθεί η εξεταστική,

γιατί με φασαρίες να είμαστε σίγουροι ότι αυτός ο πεισματάρης άνθρωπος θα εφαρμόσει το νόμο και όποιος θέλει καταλαβαίνει.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Υ.Γ : Ξέχασα επιπλέον να πω ότι με την βούλα του κράτους πια με βάση την έκθεση που ακολουθεί την τροπολογία ΑΝΑΓΝΩΡΙΖΕΤΑΙ και από τις πιο επίσημες αρχές ότι οι λιμνάζοντες δεν κοστίζουν δεκάρα τσακιστή. Κάθε αντίθετη άποψη είναι πλέον συκοφαντία.
.

Πολύ σωστή παρατήρηση, η οποία όπως αντιλαμβάνεστε έχει επισημανθεί και θα αξιοποιηθεί !

Όλες οι απόψεις είναι δεκτές, αρκεί να μην εμπεριέχουν υβριστικούς χαρακτηρισμούς, να "στοχοποιούν" άλλα μέλη κ.λ.π..

Το άρθρο του esos αναρτήθηκε από την waterdoc ξημερώματα. Προσωπικά δεν σας κρύβω ότι για μια στιγμή σκέφτηκα να κατέβει για να μην δημιουργηθεί πανικός, καθώς φαινόταν ότι αναφέρεται στην παλιά τροπολογία και καθώς οι δηλώσεις του κ. Λοβέρδου δεν έγιναν σε κάποιο πάνελ, αλλά ήταν καταγεγραμμένες στα πρακτικά της Επιτροπής Μορφωτικών Υποθέσεων. Ζητώ συγγνώμη αν δημιούργησε κάποια πρόσθετη ανησυχία, αν και κρίνοντας από τις αναρτήσεις κάτι τέτοιο μάλλον δεν έγινε. Έχουν αναρτηθεί άρθρα με καθαρά προβοκατόρικη διάθεση και πιστεύω ότι τα μέλη του forum μπορεί να έχουν άγχος, αλλά έχουν κρίση και μια σχετική "ανοσία" πλέον ...

Ευχαριστούμε το μέλος Myriam για την πρωτοβουλία της. Η προσφορά της είναι ανεκτίμητη, άσχετα με το αν έχουμε τις διαφωνίες μας κατά καιρούς. Περιμένουμε την συζήτηση στην Ολομέλεια αύριο, για να δούμε την τελική μορφή της τροπολογίας και επίσημα.

Για τον κ. Φορτσάκη έχω γράψει την άποψή μου παραμονές των πρυτανικών εκλογών. Κάποια πράγματα δεν θα έλεγα ότι αποτελούν έκπληξη. Το ότι και τα ΕΑΑΚ επέλεξαν να κλιμακώσουν την κατάσταση με το "καλημέρα" είναι μια καθαρά πολιτική απόφαση, μάλλον αναμενόμενη. Προσωπικά δεν συμφωνώ, αλλά αυτό δεν έχει και καμία σημασία.

Θα δούμε τι έχει να μας πει ο κ. Πρύτανης από κοντά και θα ενημερώσουμε αναλυτικά.

Υ.Γ.: Για το αγροτικό από πέρυσι υπάρχουν σχετικές αναρτήσεις. Αυτή τη στιγμή προέχει να πάρουμε το πτυχίο μας.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Αυτό που προέχει είναι προφανώς το πτυχίο.Θα ήθελα να ρωτήσω πώς θα γίνει η κατανομή κανονικής και εμβολίμων μέχρι τον Απρίλο.Θα είναι Νοέμβριος-Δεκέμβριος,ΙανουάριοςΦεβρουάριος,Μάρτιος-Απρίλιος?

ΥΓ Ελπίζω τώρα ο Φορτσάκης να σιωπήσει και να μην πάρει σκυτάλη από το υπουργείο με απειλές.

ΥΓ2 Myriam i really don't know what you mean.

Παρόλα αυτά νομίζω ότι εσύ και η Ισόλντ και ο CN αξίζετε τον σεβασμό και την ευγνωμοσύνη μας.Την δική μου πάντως την έχετε και είναι απεριόριστη.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Χωρίς διάθεση κινδυνολογίας αλλά πάντα με κυνικό ρεαλισμό, από έναν λάτρη της νομιμότητας όπως ο κος Φορτσάκης θα πρέπει να είμαστε ευγνώμονες αν πραγματοποιηθούν εμβόλιμες πτυχιακές.

Όχι πανικός, ούτε όμως και εφησυχασμός.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Αυτό που προέχει είναι προφανώς το πτυχίο.Θα ήθελα να ρωτήσω πώς θα γίνει η κατανομή κανονικής και εμβόλιμων μέχρι τον Απρίλιο.Θα είναι Νοέμβριος-Δεκέμβριος,Ιανουάριος-Φεβρουάριος,Μάρτιος-Απρίλιος?

Υπό ιδανικές συνθήκες, (όχι καταλήψεις, όχι απεργίες, όχι εκλογές, ομαλή λειτουργία γραμματείας κ.λ.π.) το πρόγραμμα των πτυχιακών εξετάσεων διαμορφώνεται ως εξής:

Επαναληπτική : 1 Σεπτεμβρίου - 17 Οκτωβρίου.

Εμβόλιμη Χειμερινού : 3 Νοέμβριου - 19 Δεκεμβρίου.

Πτυχιακή Χειμερινού : 12 Ιανουαρίου - 28 Φεβρουάριου

Εμβόλιμη Εαρινού : 16 Μαρτίου - 3 Απριλίου και 20 Απριλίου - 15 Μαΐου ( Διακοπές Πάσχα : 6-19 Απριλίου )

Ιουνίου - Ιουλίου : 2 Ιουνίου -17 Ιουλίου.

Οι εμβόλιμες πτυχιακές στην Ιατρική Σχολή Αθηνών υπάρχουν από την εποχή που φοιτητής ήταν ο κ. Στεφανάδης.

Θα συνεχίσουν να υπάρχουν, όσο στην Ιατρική Σχολή Αθηνών υπάρχουν οι τρέχοντες συσχετισμοί, άσχετα με το ποιος είναι πρύτανης, ποιος είναι υπουργός κ.λ.π. Είναι καθαρά "εσωτερικό" θέμα.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Δεν ξέρω.

Μια φορά στις συνεντεύξεις υποψηφίων πρυτάνεων από το Συμβούλιο Ιδρύματος ετέθη η ερώτηση πως στην Ιατρική είναι πολλές οι εξεταστικές και τί σκοπεύει να κάνει για αυτό ο υποψήφιος πρύτανης.

Αν θυμάμαι σωστά, πρέπει στον ίδιο το Φορτσάκη να ετέθη ερώτηση για τις ...6 εξεταστικές στην Ιατρική κι εκείνος είπε ότι θα το κοιτάξει...

Ίσως να θυμάμαι και λάθος, μια ματιά στα πρακτικά χρειάζεται ίσως, αν όχι στη συζήτηση των τριών υποψηφίων.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Δεν ξέρω.

Μια φορά στις συνεντεύξεις υποψηφίων πρυτάνεων από το Συμβούλιο Ιδρύματος ετέθη η ερώτηση πως στην Ιατρική είναι πολλές οι εξεταστικές και τί σκοπεύει να κάνει για αυτό ο υποψήφιος πρύτανης.

Αν θυμάμαι σωστά, πρέπει στον ίδιο το Φορτσάκη να ετέθη ερώτηση για τις ...6 εξεταστικές στην Ιατρική κι εκείνος είπε ότι θα το κοιτάξει...

Ίσως να θυμάμαι και λάθος, μια ματιά στα πρακτικά χρειάζεται ίσως, αν όχι στη συζήτηση των τριών υποψηφίων.

 

Πράγματι αναφέρθηκε. Είμαι σίγουρος ότι θα το κοιτάξει. Η παραπάνω απάντησή μου ελπίζω ότι είναι σαφής.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Επειδή ίσως έκανα λάθος και επειδή θέλω να ακριβολογώ, μεταφέρω από τα Πρακτικά την ερώτηση μέλους του ΣΙ προς το Χρούσσο (και όχι το Φορτσάκη)

http://www.council.uoa.gr/fileadmin/council.uoa.gr/uploads/Apofaseis/imesisies_diataxeis/praktika/Praktika_4_July_2014_-epilogi.pdf

Μπερτσιμάς: Η Ιατρική έχει 6 περιόδους. Το Πρόγραμμα Σπουδών ίσως πρέπει να αλλάξει. Είστε διατεθειμένος να κάνετε αλλαγές;
Χρούσος: Είμαι διατεθειμένος.

(εκτός εάν οι 6 περίοδοι είναι ...τα 6 έτη σπουδών και όχι εξεταστικές περίοδοι)

Το ότι το ερώτημα ετέθη σε άλλο υποψήφιο έχει σχετική αξία.

Το ότι όμως ετέθη το ερώτημα έχει μεγαλύτερη αξία για έναν τυπολάτρη Πρύτανη.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Αγαπητέ guerilla, κατανοώ την ανησυχία σας. Πρέπει να γνωρίζετε ότι το θέμα δεν είναι κανένα κρατικό μυστικό. Η κα.Διαμαντοπούλου το ανέφερε τακτικά, ο κ. Αρβανιτόπουλος το ίδιο, έχει γραφεί κιόλας στον Τύπο.

Δεν διαφωνώ ότι ο κ.Φορτσάκης είναι τυπολάτρης. Ξαναλέω ότι όσο στην Ιατρική Σχολή Αθηνών, υπάρχουν οι τρέχοντες συσχετισμοί δεν υπάρχει κάποιος κίνδυνος.

Εμείς μπορεί να διαγραφούμε, οι πτυχιακές εξεταστικές ΔΕΝ θα αλλάξουν. Ούτε στον αριθμό, ούτε στην ελάχιστη διάρκεια των 6 εβδομάδων. Προσωπικά δεν θα επανέλθω στο θέμα.

Υ.Γ. : Και για να είμαστε ακριβείς οι πτυχιακές εξεταστικές στην Ιατρική Σχολή Αθηνών είναι πέντε (5), ανά έτος.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ειρωνικό .Αύριο είναι τρεις του Σεπτέμβρη.Το Πασοκ αποφασίζει για κάτι που τη δεκαετία του 80 ήταν σημαία του .Το αυτοδιοίκητο των ΑΕΙ αλλά και της κάθε σχολής ξεχωριστά.Πώς αλλάζουν οι καιροί,ιδίως όταν οι άνθρωποι που ασκούν την εξουσία απαρνιούνται τα ζιβάγκο και καλύπτονται με σμόκιν.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ρομπέν του U.K.: Buonanotte............Αφιερωμένο και σε σένα και σε όσους αγωνίζονται ακόμη εδώ μέσα και για τον εαυτό τους και για τους άλλους υπομένοντας διάφορα,προσμένοντας πολλά και προσπαθώντας πάντα μαζί με διάβασμα και όλα τα παρεμφερή μιας ανήλεης,βαρετής αλλά επιβεβλημένης καθημερινότητας............. emserenade

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Καλησπέρα συνάδελφοι και συμφορουμιτες μου! Εύχομαι να έχετε όλοι έναν καλό μήνα με δύναμη για τη συνέχεια και επιτυχία στις εξετάσεις. Ελπίζω η αυριανή τροπολογία να συμπεριλάβει όσο το δυνατόν περισσότερες ομάδες φοιτητών στην παράταση. (Το ξέρω ότι είναι συμβιβασμός και ότι το ζητούμενο είναι η κατάργηση του νόμου, αλλά μην ξεχνάμε ποιοι βρίσκονται ακόμη στην κυβέρνηση).

Ευχαριστώ όλους όσους αγωνίστηκαν και συνεχίζουν να παλεύουν για τα δικαιώματά μας. Θαυμάζω τις αντοχές και την ψυχραιμία σας. Αν είχα βιώσει μαζί σας το θρίλερ του Αυγούστου, δεν ξέρω τι θα είχε συμβεί πρώτο: εγκεφαλικό η νευρικός κλονισμός.

Μπράβο σας Ιζολδη, Μυριαμ, Comforτtably Numb, Αφροδίτη, Τσούχτρα, Zoyalen και λοιπή ομάδα νομικής και σε όλους όσους έκαναν "θόρυβο" με πιο αφανείς τρόπους, όπως τηλέφωνα και E-mail σε αρμόδιους και στον τύπο. Μπράβο και σε όλα τα παιδιά που συνέβαλλαν με τις εύστοχες ιδέες και παρατηρήσεις τους.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Πριν λίγο σε ερώτηση του κου Κουράκη , αν θα καταθέσει εκ νέου βελτίωση της τροπολογίας για τις διαγραφές των φοιτητών,ώστε να συμπεριλάβει και όσους απλά εγγράφησαν τα 2 τελευταία χρόνια , ο κος Λοβέρδος απάντησε, ότι μοιράστηκε ήδη το κείμενο στους παρόντες βουλευτές και θα το αναφέρει και ο ίδιος στην ομιλία του αργότερα.

Μάλλον η προσθήκη είναι γραμμένη στο κείμενο των νομοτεχνικών βελτιώσεων,που μοιράστηκε στην αρχή.

edit : Μόλις πήρε το λόγο ο κος Λοβέρδος και κατέθεσε την αλλαγή ( καταγράφηκε στα πρακτικά ).Είπε, ότι έγινε φραστική αλλαγή : αντί " για όσους συμμετείχαν σε μία εξεταστική " γίνεται " για όσους εγγράφησαν σε ένα εξάμηνο ".

Είπε ,ότι αυτό συμφωνήθηκε στην τελευταία συνάντησή του με τους Πρυτάνεις,απερχόμενους και νέους.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ο Λοβέρδος πριν λιγο μιλησε και ειπε ότι δεν διαγράφονται οσοι εχουν κανει εγγραφη σε ένα εξαμηνο τα δυο τελευταια χρονια.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ναι,τα παρακολουθήσαμε!

Χαριτωμένο το στιγμιότυπο όπου ο κος Κουράκης τον ρωτάει για τη φημολογούμενη προσθήκη κι εκείνος,του χαμογελάει με νόημα κουνώντας του το χαρτί!!!....

Ρε,τι "φρούτο" είναι αυτός....!!! emcanadian

Πρόσεξα επίσης που είπε πως "έχουμε όλοι μας,από τις 31/8,διαγραφεί κι αυτό είναι δεδομένο,δεν αλλάζει χωρίς διαπιστωτικές πράξεις,δεν χρειάζονται!" :lol: :lol:

Βασικά,χάρη μας κάνει......για το χατήρι των πρυτάνεων!!! emcat

Προσωπικά,μου άρεσε και η ομιλία Κουράκη αλλά και η ομιλία Ξουλίδου πριν από λίγο!!!Πολύ δυνατή!!!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Xρόνια μας πολλά! Χρόνια πολλά στην ΙΔΕΑ που σε γαμ..., για να έρθει μετά να σε σώσει..

https://www.youtube.com/watch?v=WLbyxVpERNM

emypoklinomaiemthumbsupemwin Και μη.......χειρότερα!

Κοίτα να δείς σύμπτωση!Φτιάχνω σήμερα τούρτα πορτοκάλι emwish αλλά.......ΔΕΝ σκέφτηκα ΚΑΘΟΛΟΥ το ΠΑ.ΣΟ.Κ.!!!!

Αν το σκεφτόμουν,αντί για τούρτα,θα έφτιαχνα .......κόλλυβα και θα τα έστελνα στην Ιπποκράτους ή στη Χαριλάου Τρικούπη!!! :lol:

emwish

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Μετά τις σημερινές δηλώσεις Φορτσάκη στο ΣΚΑΙ,διαπιστώνετε νομίζω,ότι το μεγάλο μας πρόβλημα στο ΕΚΠΑ έχει πια ονοματεπώνυμο.Και μάλιστα από αυτά που συνδέονται με άλλες όμορφες εκπλήξεις,όπως το κλείσιμο της ΕΡΤ.Χωρίς να θέλω να σπείρω τον πανικό,φοβάμαι ότι δεν το έχει σε τίποτα ο κύριος Πρύτανης να μας κάνει τη ζωή κόλαση και στη συνέχεια.Και πώς θα γίνει αυτό?Όταν θα πλησιάζει Φλεβάρης και ο Οργανισμός (που μόνο σωτήριος δεν νομίζω να 'ναι και μακάρι να βγω ψεύτης) δε θα είναι έτοιμος,τα νεύρα όσων παλεύουν μέχρι τότε να τελειώσουν θα είναι τεταμένα και τα ΜΜΕ θα βγαίνουν καθημερινά να πανηγυρίζουν για την επικείμενη διαγραφή των ''αιωνίων'',ο κ Πρύτανης θα κληθεί να μας ''συμπονέσει'' και να μας ''βοηθήσει'' να μην ''φάμε σουτ'' από το πανεπιστήμιο.Τότε ή που θα μας ρίξει άλλο ένα ''ξεροκόμματο'' ενός εξαμήνου (και μετά κόφτε το λαιμό σας),ή που θα είναι όπως πάντα πιστός στους νόμους της ''ευνομούμενης'' πολιτείας μας και θα αρχίσει να διαγράφει,ή που θα μας βάλει να διαγραφούμε μεν και να επανεγγραφούμε,αλλά αφού ξανά δώσουμε τα άπαντα για εξομοίωση του πτυχίου μας (φτου και από την αρχή δηλαδή?).

Νομίζω αμέσως μετά την εξεταστική πρέπει να δούμε πώς θα αντικρούσουμε τα ''επιχειρήματα'' του κ Πρύτανη,ότι επιβαρύνουμε διοικητικά,ότι κοστίζουμε λόγω αριθμού και ότι έχουμε παρωχημένες γνώσεις,πρακτικά και σε όσους θα φτιάχνουν τους οργανισμούς και να δούμε τι θα περισώσουμε.Να επιμείνουμε και σε συνάντηση μαζί του χωρίς ''ντουντούκες'' και συνθήματα και να προσπαθήσουμε να μιλήσουμε λογικά και ανθρώπινα για το ζήτημά μας.Το σίγουρο είναι ότι δε θα πρέπει να κάτσουμε με σταυρωμένα χέρια και να περιμένουμε απλώς την επιείκιά του,γιατί έτσι όπως το βλέπω,δεν διαφαίνεται στον ορίζοντα...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.