Jump to content

ΤΕΡΜΑ ΟΙ ΑΠΑΤΕΩΝΙΕΣ


greekmedgirl

Recommended Posts

Σπύρο, ποια είναι η ασχετοσύνη που διακρίνεις στους υπαλλήλους της διεύθυνσης υγείας της περιφερειακής ενότητας Αθηνών;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Σπύρο, ποια είναι η ασχετοσύνη που διακρίνεις στους υπαλλήλους της διεύθυνσης υγείας της περιφερειακής ενότητας Αθηνών;

Μα νομίζω από το γεγονός των (παράνομων ή παράτυπων) διπλοεγγραφών. Εκτός κι αν κάτι έχει αλλάξει τους τελευταίους μήνες και δεν το έχω καταλάβει. Δεν είναι αρμοδιότητά τους να ελέγχουν τις αιτήσεις;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

...μήπως κάποια στιγμή πρέπει να υπαρξουν κυρώσεις και για τους υπαλλήλους της Νομαρχίας για την κωλυσιεργία τους; Οι άνθρωποι είναι ελλιπέστατοι και, ως φαίνεται, άσχετοι με τα καθήκοντά τους.

Ξέρουν μια χαρά τι κάνουν μην ανησυχείς.

Τα λεφτά από τα φακελάκια είναι πολλά και συχνά.

Έχουν χτιστεί ολόκληρες περιουσίες πάνω σε αυτά τους "τα καθήκοντα"!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Σπύρο, ποια είναι η ασχετοσύνη που διακρίνεις στους υπαλλήλους της διεύθυνσης υγείας της περιφερειακής ενότητας Αθηνών;

Μα νομίζω από το γεγονός των (παράνομων ή παράτυπων) διπλοεγγραφών. Εκτός κι αν κάτι έχει αλλάξει τους τελευταίους μήνες και δεν το έχω καταλάβει. Δεν είναι αρμοδιότητά τους να ελέγχουν τις αιτήσεις;

Όταν πας και καταθέτεις με διαφορετική ταυτότητα για διαφορετικές ειδικότητες δεν είναι και πολύ εύκολο να διαπιστώσεις τη λαμογιά.

...μήπως κάποια στιγμή πρέπει να υπαρξουν κυρώσεις και για τους υπαλλήλους της Νομαρχίας για την κωλυσιεργία τους; Οι άνθρωποι είναι ελλιπέστατοι και, ως φαίνεται, άσχετοι με τα καθήκοντά τους.

Ξέρουν μια χαρά τι κάνουν μην ανησυχείς.

Τα λεφτά από τα φακελάκια είναι πολλά και συχνά.

Έχουν χτιστεί ολόκληρες περιουσίες πάνω σε αυτά τους "τα καθήκοντα"!

Όλοι οι άνθρωποι δεν είναι σαν κι εσένα, να λαμβάνουν φακελάκια emconfused

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Πως γίνεται εύκολα και γρήγορα η απάτη:

Πάει κάποιος να δηλώσει για Ειδικότητα σε μια Νομαρχία.

Του δίνουν αριθμό πρωτοκόλλου 2367.

Πάει να δηλώσει ο επόμενος.

Του δίνουν αριθμό πρωτοκόλλου 2369.

Η θέση 2368 διατηρείται για όποιον έρθει μεταγενέστερα, πληρώσει τον διευθυντή και τον υπάλληλο, και θελήσει να τοποθετηθεί νόμιμα κι ανώδυνα πριν καμιά 50ρια άλλων υποψηφίων.

Κρατούσαν που και που καμιά θεσούλα για να συμπληρώνουν το εισόδημά τους, ή για να εξυπηρετήσουν κάποιον βουλευτή.

Σε περίπτωση ένστασης, ήταν απόλυτα καλυμμένοι!

Με τη γραφειοκρατική χειρόγραφη χαρτούρα που επικρατούσε στις Νομαρχίες, ο έλεγχος ήταν αδύνατος.

Τώρα τελευταία έβαλαν, άκουσα, μηχανογραφημένα συστήματα εκδόσεων αριθμών πρωτοκόλλου.

Αν είναι αλήθεια, και τα συστήματα είναι online, και απαγορεύεται η επιστροφή σε αρχεία προηγούμενων ημερών (ή μηνών!), τότε τα πράγματα γίνονται πιο δύσκολα.

Λέω αν...

Και να έχουν γίνει όλα αυτά, θα βρουν άλλο τρόπο τα κρατικοδίαιτα διορισμένα λαμόγια να πάρουν τη μίζα τους...

Από προσωπική εμπειρία σας γράφω.

Ειδικευόμενος που μπήκε ένα χρόνο πριν από εμένα μου εκμυστηρεύτηκε, μετά από 3 χρόνια φιλίας και κοινού ιδρώτα στα χειρουργεία, πως οι γονείς του κανόνισαν να πάρει προγενέστερο αριθμό από εμένα, και άρα τη θέση που μου ανήκε, πως δεν ήταν σύμφωνος και πως ζητάει συγνώμη.

Μου περιέγραψε και πως είχε γίνει η λαμογιά στη Νομαρχία...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Μη γράφεις ρε ζώον μαλακίες, μας έπρηξες τα αρχίδια με τις φαντασιώσεις σου.

Έχει τουλάχιστον 5 χρόνια που τα πρωτόκολλα των νομαρχιών είναι ηλεκτρονικά και μάλιστα σε μερικά σκανάρουν και την αίτηση.

Από προσωπική εμπειρία το μόνο που μπορείς να μας πεις και να δώσουμε προσοχή είναι τα πηδήματά σου. Άι σιχτίρ έχεις γαμήσει όλα τα topic με τις γενικόλογες μπουρδολογίες σου.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Έχει τουλάχιστον 5 χρόνια που τα πρωτόκολλα των νομαρχιών είναι ηλεκτρονικά και μάλιστα σε μερικά σκανάρουν και την αίτηση.

Κι έτσι να είναι, πριν το 2007 γινόταν το έλα να δεις.

Όσοι δήλωσαν τότε, ας το ψάξουν καλύτερα...

Και με το που είναι ηλεκτρονικά, μην ψαρώνετε: πάλι μπορούν, αν θέλουν, να πηδούν νούμερα...

Μόνο αν οι αιτήσεις κλειδώνουν ανά ημέρα, δεν επιτρέπεται επιστροφή στα προηγούμενα αρχεία, υπάρχει online έλεγχος των αιτήσεων, μπορεί να σταματήσει το φαινόμενο.

Κάηκα και ξέρω...

Γιατί τόσα νεύρα Τασούλη;

Δεν σου κάθησε πάλι το πτώμα στο νεκροτομείο;

emcolgate

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Πρέπει να ομολογήσω οτι δεν έχω καταλάβει με σιγουριά αν μπορείς ή όχι να κάνεις διπλοεγγραφή. Έχω εντοπίσει μια εξόφθαλμη περίπτωση στην Θεσσαλία και καλό θα ήταν να το δείτε και εσείς στο www.thessaly.gov.gr για να μου πείτε την γνώμη σας. Υπάρχει, λοιπόν, μια συνάδελφος που δηλώνει ακτινολογία στο Πανεπιστημιακό της λάρισας και ταυτόχρονα είναι και στην λίστα αναμονής του Βόλου. Τελικά, επιτρέπεται ή όχι; Δεν έχω καταλάβει.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Αν δεν κάνω λάθος το νοσοκομείο του Βόλου δε δίνει πλήρη ειδικότητα ακτινολογίας, οπότε επιτρέπεται να δηλώσει κάποιος έναν νοσοκομείο που δίνει μερική και ένα που δίνει πλήρη ειδικότητα.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Νομίζω ότι οι ψευτοαπειλές είναι που μας φάγανε σε αυτή τη χώρα. "Τέρμα τα ψέματα" και τέρμα το ένα, τέρμα το άλλο. Όποιος θέλει να πάει να κάνει μήνυση, αναφορά, καταγγελία, απλά πάει και το κάνει. Δεν εκφοβίζει πρώτα για να ψαρέψει αντιδράσεις.

Αλλά εκ πείρας, το κάνουμε το 1%.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Νομίζω ότι οι ψευτοαπειλές είναι που μας φάγανε σε αυτή τη χώρα. "Τέρμα τα ψέματα" και τέρμα το ένα, τέρμα το άλλο. Όποιος θέλει να πάει να κάνει μήνυση, αναφορά, καταγγελία, απλά πάει και το κάνει. Δεν εκφοβίζει πρώτα για να ψαρέψει αντιδράσεις.

Αλλά εκ πείρας, το κάνουμε το 1%.

Σωστός!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Πρέπει να ομολογήσω οτι δεν έχω καταλάβει με σιγουριά αν μπορείς ή όχι να κάνεις διπλοεγγραφή. Έχω εντοπίσει μια εξόφθαλμη περίπτωση στην Θεσσαλία και καλό θα ήταν να το δείτε και εσείς στο www.thessaly.gov.gr για να μου πείτε την γνώμη σας. Υπάρχει, λοιπόν, μια συνάδελφος που δηλώνει ακτινολογία στο Πανεπιστημιακό της λάρισας και ταυτόχρονα είναι και στην λίστα αναμονής του Βόλου. Τελικά, επιτρέπεται ή όχι; Δεν έχω καταλάβει.

Στη θεσσαλία τα νοσοκομεία που δίνουν ακτινολογία πλήρη είναι 2, το πανεπιστημιακό και το γενικό της λάρισας. O βόλος δίνει 3 χρόνια. Οπότε σωστά είναι σε δύο λίστες.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Που ζείτε? Σε άλλη χώρα σε άλλο πλανήτη?

Πρίν ένα χρόνο έκανα ένσταση στο Υπουργείο για διπλοεγγραφή συναδέλφου σε 2 παν/κα νοσοκ.που δίνουν πλήρη ειδικότητα.Ο συνάδελφος με ψευδή Υ/Δ στη Β΄ Νομαρχία, μου έφαγε τη θέση ενώ ταυτόχρονα είχε γίνει και εισηγηση για διορισμό του και από την Α νομαρχία.

Η απάντηση του Υπουργείου στην ένσταση? ΜΙΑ ΣΕΛΙΔΑ ΜΠΟΥΡΔΕΣ.

ΣΤΟ << ΤΕΡΜΑ ΟΙ ΑΠΑΤΕΩΝΙΕΣ>> ΠΟΥ ΘΑ ΑΠΕΥΘΥΝΕΤΑΙ? ΣΤΟ ΥΠΟΥΡΓΕΙΟ ΜΠΟΥΡΔΕΛΟ?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Εγώ ανέφερα ένα περιστατικό μπας και το διαβάσουν οι άμεσα ενδιαφερόμενοι. Έχει ξαναγίνει άλλωστε αναφορά παρόμοιων περιστατικών και ως δια μαγείας εμφανίστηκαν οι εμπλεκόμενοι συναδέλφοι. Αύριο όπως είπα θα τηλεφωνήσω στην νομαρχία Αθηνών αν και το αναμενόμενο είναι να μου πουν ότι είναι θέμα του υπουργείου (και όντως είναι αφού η συνάδελφος δεν είναι δηλωμένη σε δύο λίστες της ίδιας νομαρχίας αλλά σε λίστες διαφορετικών νομαρχιών. Μέχρι εκεί. Φυσικά και δεν πρόκειται να κάνω μηνύσεις και να κυνηγήσω ένα θέμα που δεν με αφορά άμεσα. Θα πρέπει κάποια στιγμή να μάθει ο καθένας να ασχολείται με τις υποθέσεις του. Ούτε εκφοβίζω κανέναν ούτε ψαρεύω αντιδράσεις, αλλά δίνω μια ευκαιρία στους θιγόμενους να ενημερωθούν από κάποιον που διάβασε το post και να κυνηγήσουν το θέμα. Και κάποιοι ας μην δίνουν τόσο εύκολα το συγχωροχάρτι στους υπαλλήλους του υπουργείου. Το γεγονός ότι πρέπει να ψάχνουμε όλη μέρα για λάθη και λαμογιές δεν σημαίνει ότι είναι και φυσιολογικό.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Συνάδελφοι επαναφέρω το θέμα γιατί σήμερα υπέπεσε στην αντίληψή μου το εξής περαστατικό που αφορά τη συνάδελφο ΠΟΛΛΑΤΟΥ ΙΩΑΝΝΑ ΤΟΥ ΑΡΙΣΤΟΦΑΝΗ

5/7/10 η συνάδελφος δηλώνει 1 χρόνο παθολογίας στην Αγ.Ελένη ΑΛΛΑΓΗ ΛΙΣΤΑΣ

6/7/10 1 χρόνο παθολογίας στους Αγ Αναργύρους ΑΛΛΑΓΗ ΛΙΣΤΑΣ

22/11/10 πλήρη μικροβιολογία στο ΝΝΑ και 2 χρόνια στο Ανδ. Συγγρός ΑΛΛΑΓΗ ΛΙΣΤΑΣ & ΔΙΑΓΡΑΦΗ ΑΝΤΙΣΤΟΙΧΑ

27/1/11 1 χρόνο χειρουργικής στο Αγ. Σοφία ΑΛΛΑΓΗ ΛΙΣΤΑΣ

3/2/11 1 χρόνο χειρουργικής στο Έλενα βενιζέλου ΥΠΟ ΔΙΟΡΙΣΜΟ

24/11/11 πλήρη ψυχιατρική στο Γ.Ν. Νίκαιας ΔΙΑΓΡΑΦΗ

με βάση το edms η συνάδελφος βρίσκεται υπό διορισμό στο Έλενα Βενιζέλου (το προτελευταίο νοσοκομείο που είχε δηλώσει) και έχει διαγραφεί από το Γ.Ν. Νίκαιας για ψυχιατρική. Το θέμα είναι ότι η τελευταία αίτηση ακυρώνει τις προηγούμενες οπότε δεν έπρεπε να βρίσκεται υπό διορισμό. Δύο συνάδελφοι έχουν δηλώσει χειρουργική στο Έλενα Βενιζέλου πριν η κυρία Πολλάτου δηλώσει ψυχιατρική στο Γ.Ν.Νίκαιας οπότε στην καλύτερη περίπτωση πρέπει να λάβουν εισήγηση για διορισμό οι δύο αυτοί συνάδελφοι (Καραχάλιος Χαράλαμπος και Κεστεκίδου Αλεξάνδρα-Αναστασία). Αν κάποιος γνωρίζει τους δύο αδικημένους συναδέλφους ας τους ενημερώσει. Αν κάποιος γνωρίζει την κυρία Πολλάτου ας της ζητήσει να βρει την καλοσύνη και να μας πει την εκδοχή της για το θέμα. Την Δευτέρα θα επικοινωνήσω με την νομαρχία Αθηνών για να αντιμετωπίσει η κυρία αυτή τις δέουσες κυρώσεις αν τα πράγματα είναι όπως φαίνονται.

Με κόκκινα έγραψα την κατάσταση στην οποία βρίσκεται η συνάδελφος σε όλες τις λίστες.

Το ΥΠΟ ΔΙΟΡΙΣΜΟ στη λίστα της χειρουργικής στο Έλενα Βενιζέλου εδώ και ένα χρόνο πιθανολογώ ότι δεν σιορίστηκε ποτέ και ξεχάστηκε να περαστεί στη λίστα της διεύθυνσης υγείας.

Το μόνο συμπέρασμα που βγάζω και ας με συγχωρέσει η συνάδελφος είναι πως μάλλον δε γνωρίζει τι ειδικότητα επειθυμεί να κάνει και κόβει βόλτες ανά τακτά χρονικά διαστήματα στη διεύθυνση υγείας. Μπορεί να ερωτεύθηκε τον Μάνο :P

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Αν και θα φανεί λίγο ηλίθιο αυτό που θα ρωτήσω. Υπάρχει κάποιο ΦΕΚ που να λέει ρητά και καθαρά οτι μπορείς να διπλοεγγράφεσαι σε νοσοκομεία που δεν δίνουν πλήρη ειδικότητα; Μέχρι τώρα δεν έχει πέσει αντίστοιχο ΦΕΚ στην αντιληψή μου. Παρακαλώ την βοήθειά σας.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Αν και θα φανεί λίγο ηλίθιο αυτό που θα ρωτήσω. Υπάρχει κάποιο ΦΕΚ που να λέει ρητά και καθαρά οτι μπορείς να διπλοεγγράφεσαι σε νοσοκομεία που δεν δίνουν πλήρη ειδικότητα; Μέχρι τώρα δεν έχει πέσει αντίστοιχο ΦΕΚ στην αντιληψή μου. Παρακαλώ την βοήθειά σας.

Σε κάποιες ειδικότητες έχεις το δικαίωμα να δηλώσεις ένα νοσοκομείο που δίνει μερική και ένα που δίνει πλήρη.

Να υποβάλεις δύο αιτήσεις για νοσοκομεία που δίνουν μερική δεν μπορείς. Αν το κάνεις η προγενέστερη παύει να ισχύει. Αν έγιναν σε διαφορετικές νομαρχίες την ίδια ημέρα ισχύει αυτή που έχει τον μεγαλύτερο χρόνο αναμονής.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Αν και θα φανεί λίγο ηλίθιο αυτό που θα ρωτήσω. Υπάρχει κάποιο ΦΕΚ που να λέει ρητά και καθαρά οτι μπορείς να διπλοεγγράφεσαι σε νοσοκομεία που δεν δίνουν πλήρη ειδικότητα; Μέχρι τώρα δεν έχει πέσει αντίστοιχο ΦΕΚ στην αντιληψή μου. Παρακαλώ την βοήθειά σας.

Σε κάποιες ειδικότητες έχεις το δικαίωμα να δηλώσεις ένα νοσοκομείο που δίνει μερική και ένα που δίνει πλήρη.

Να υποβάλεις δύο αιτήσεις για νοσοκομεία που δίνουν μερική δεν μπορείς. Αν το κάνεις η προγενέστερη παύει να ισχύει. Αν έγιναν σε διαφορετικές νομαρχίες την ίδια ημέρα ισχύει αυτή που έχει τον μεγαλύτερο χρόνο αναμονής.

Εντάξει δεν διαφωνώ σε ό,τι λες. Απλά, εάν γνωρίζεις κάποιο ΦΕΚ θα ήταν καλό, ώστε να είναι και νομικά τεκτηριωμένο. Διαβάζοντας διάφορα ΦΕΚ για τις ειδικότητες δεν βρήκα κάτι αντίστοιχο. Μάλλον, κάτι μου διέφυγε. Εαν δεν υπάρχει σε κάποιο ΦΕΚ τότε τί κάνουμε;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Τι ακριβώς ζητάς συνάδελφε;

ΦΕΚ που να αναφέρει τι;

Αυτό που αναφέρεις δε γίνεται, οπότε δεν υπάρχει και σε ΦΕΚ.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Τι ακριβώς ζητάς συνάδελφε;

ΦΕΚ που να αναφέρει τι;

Αυτό που αναφέρεις δε γίνεται, οπότε δεν υπάρχει και σε ΦΕΚ.

Ζητώ να δω σε κάποιο ΦΕΚ τον κανονισμό που να λέει σε ποιες ειδικότητες μπορείς να κάνεις διπλοεγγραφή και γενικά υπο ποιες προϋποθέσεις μπορείς να κάνεις διπλοεγγραφή. Εάν δεν υπάρχει κάτι τέτοιο καταλαβαίνεις οτι μάλλον είναι παράνομη η διπλοεγγραφή ή δίνεται η ευκαιρία σε κάποιους να την καταστρατηγήσουν. Δεν καταλαβαίνω τί δεν καταλαβες...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Συνάδελφοι συγγνώμη που δεν ενημέρωσα νωρίτερα. Να αναφέρω ότι μετά από επικοινωνία με την νομαρχία Αθηνών πριν από μερικές ημέρες μια υπάλληλος μου ανέφερε ότι το μόνο αρμόδιο είναι το υπουργείο υγείας. Στο υπουργείο τηλεφώνησα μια φορά και δεν το σήκωσε κανείς. Αν κάποιος ενδιαφέρεται άμεσα για την περίπτωση που ανέφερα ή έχει εντοπίσει κάτι αντίστοιχο που τον αφορά ας το κυνηγήσει περισσότερο

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.