Jump to content

Ιατρική στην Ευρώπη (Αγγλόφωνα πανεπιστήμια)


DarkEye

Recommended Posts

emhelpemhelpemhelp Γεια σας,

Έχω τελειωσει το σχολείο με άριστο απολυτήριο (19+) και θέλω να σπουδάσω ιατρική. Δεν τα κατάφερα για Ελλάδα λογω κάποιων 'ας πούμε' αναποδιων! Τελοσπάντων, θέλω να σπουδάσω στο εξωτερικό. Από τη μια σκέυτομαι κάποιο αγγλόφωνο σε Τσεχία ή Ουγγαρία και από την άλλη σκέυτομαι να πάω Γερμανία αφού κάνω πρώτα ένα χρόνο την γλώσσα εκεί... τον χρόνο για την γλώσσα δεν τον θεωρώ χάσιμο αφου και στα αγγλόφωνα να πάω θα τον χάσω μετά το τέλος των σπουδών για τις εξετάσεις που απαιτούνται σε διάφορες ευρωπαικές χώρες για ειδικότητα...διότι για ειδικότητα σε Τσεχία και Ουγγαρία πολύ δύσκολα τα πράγματα και καθόλου αναγνώριση μετά... Ουσιαστικά περισσότερο Γερμανία θέλω και νομίζω πως είναι και καλύτερα για ιατρική εκεί απλά το προβλημα είναι πως δεν ξέρω καθόλου γερμανικά :angry: ... Σχετικά με τη γλώσσα δεν ξέρω αν φτάνόυν 12 μηνες εντατικών μαθημάτων στη γερμανία ουτως ωστε να μπορώ να παρακολουθήσω μαθήματα σε πανεπηστιμιακό επίπεδο; εσείς τί πιστεύετε;

Άλλη εναλλακτική λύση είναι η ιταλία αλλά για εκεί άκουσα πως οι φοιτητές τελειώνου κατα μεσο όρο στα 8 χρόνια και πως ουτε εκεί τα πράγαματα είναι εύκολα για ειδηκότητα....

Πείτε τη γνώμη σας ελεύθερα; :blink:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Αν το advice me είναι η αγγλική μετάφραση του συμβουλέψτε με, τότε.... :splaaaats:

Πέραν τούτου, τα γερμανικά είναι θεωρώ πολύ πιο δύσκολα από τα αγγλικά...τα άτιμα

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Νομίζω ότι πέρα από τη γλώσσα, θα πρέπει να αντιμετωπίσεις και το Αλτσχάιμερ. dry.gif

Δε θυμόσουν ΚΑΘΟΛΟΥ δηλαδή ότι έχεις ξαναρωτήσει ακριβώς το ίδιο πράγμα και είχες 2 σελίδες απαντήσεις;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.