Jump to content

Ιατρική στην Ευρώπη (Αγγλόφωνα πανεπιστήμια)


DarkEye

Recommended Posts

Γεια σας,

Μόλις έγινα member στο forum, πιστεύοντας πως ίσως θα μπορούσατε να με βοηθήσετε σε κάποια ζητήματα που αφορούν τις ιατρικές σπουδές σε χώρες της Ευρώπης.

Καταρχάς να πω, ότι είμαι από την Κύπρο και περιμένω τα αποτελέσματα των παγκυπρίων εξετάσεων για τις κατατάξεις στις ιατρικές τέλη Αυγούστου. Από ότι έχω δει στις βαθμολογίες παίζει να μην τα καταφέρω για μερικά εκατοστά οπόταν άρχισα να ψάχνω το θέμα και για αλλού.

Η μόνη γλώσσα που γνωρίζω σε πάρα πολύ ικανοποιητικό επίπεδο είναι τα αγγλικά, οπόταν ψάχνω μόνο για αγγλόφωνες σχολές.

Οι μόνες χώρες με αγγλόφωνα για τις οποίες κατάφερα να βρω αρκετές πληροφορίες είναι η Τσεχία και Ουγγαρία (για τις οποίες βρήκα και στο forum σας πολλές πληροφορίες). Επίσης για Αγγλία γνωρίζω πως είναι αρκετά πολύπλοκο το σύστημα εισαγωγής κτλπ για αυτό και την απέκλισα ως επιλογή.

Αν γνωρίζεται πληροφορίες για Γερμανία και Ιταλία (αν υπάρχουν αγγλόφωνα τμήματα κτλπ) θα με βοηθούσατε αρκετά…όπως και για τις σκανδιναβικές χώρες. (ή για όποια άλλη χώρα έχετε πληροφορίες).

**Επειδή στη Κύπρο έχουμε υποχρεωτικό στρατιωτικό για δύο χρόνια… σκέφτηκα πως ίσως θα μπορούσα να μάθω κάποια γλώσσα στο διάστημα αυτό… αλλά δεν ξέρω αν μπορώ να φτάσω σε τόσο ικανοποιητικό επίπεδο για να μπορώ να παρακολουθώ μαθήματα στη γλώσσα αυτή…(τι πιστεύετε για αυτό;)

Ευχαριστώ!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Πάρα πολλοί Κύπριοι έχουν σπουδάσει Αγγλία. Η επιλογή είναι πολύ καλή γιατί το αγγλικό πτυχίο ανοίγει δρόμους για μετά, που θα σε ενδιαφέρει ένα πτυχίο με μεγαλύτερη αξία..

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Πάρα πολλοί Κύπριοι έχουν σπουδάσει Αγγλία. Η επιλογή είναι πολύ καλή γιατί το αγγλικό πτυχίο ανοίγει δρόμους για μετά, που θα σε ενδιαφέρει ένα πτυχίο με μεγαλύτερη αξία..

Είναι πάρα πολύ καλή επιλογή, αλλά όπως είπα η διαδικασία εισδοχής είναι αρκετά πολύπλοκη, απαιτούνται τουλάχιστον 4 A Levels + εξετάσεις εισδοχής και εθελοντική εργασία, και όλα ένα χρόνο πριν ξεκινήσεις σπουδές! (διότι τότε γίνονται οι αιτήσεις). Ακόμη οι κύπριοι (ευρωπαίοι γενικότερα) υποψήφιοι κρίνονται πλέον πολύ αυστηρότερα από τους μη ευρωπαίους. Δηλαδή οι πιθανότητες να εισαχθούν στα αγγλικά πανεπιστήμια είναι μειωμένες διότι ως μέλη της Ε.Ε το κόστος έχει μειωθεί (σχετικά!!!) και προτιμούν σπουδαστές από χώρες μη μέλη (σε εποχή οικονομικής κρίσης) + ότι τα δίδακτρα θα τριπλασιαστούν σε 2 δύο χρόνια (!). Άρα δυστυχώς εκ των πραγμάτων η επιλογή για UΚ απορρίπτεται!...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Είναι πάρα πολύ καλή επιλογή, αλλά όπως είπα η διαδικασία εισδοχής είναι αρκετά πολύπλοκη, απαιτούνται τουλάχιστον 4 A Levels + εξετάσεις εισδοχής και εθελοντική εργασία, και όλα ένα χρόνο πριν ξεκινήσεις σπουδές! (διότι τότε γίνονται οι αιτήσεις). Ακόμη οι κύπριοι (ευρωπαίοι γενικότερα) υποψήφιοι κρίνονται πλέον πολύ αυστηρότερα από τους μη ευρωπαίους. Δηλαδή οι πιθανότητες να εισαχθούν στα αγγλικά πανεπιστήμια είναι μειωμένες διότι ως μέλη της Ε.Ε το κόστος έχει μειωθεί (σχετικά!!!) και προτιμούν σπουδαστές από χώρες μη μέλη (σε εποχή οικονομικής κρίσης) + ότι τα δίδακτρα θα τριπλασιαστούν σε 2 δύο χρόνια (!). Άρα δυστυχώς εκ των πραγμάτων η επιλογή για UΚ απορρίπτεται!...

DarkEye δεν έχεις δίκιο σ'αυτό που λες. Το γεγονός ότι πλέον τα δίδακτρα αυξάνονται θ'απωθήσει πολλούς εξ Αγγλίας να δηλώσουν αυτή τη σχολή οπότε ο γενικότερος ανταγωνισμός θα πρέπει να μειωθεί.

Και έχοντας καθήσει σε συνεντεύξεις ως υπόψήφια αλλά και ως μέλος της επιτροπής από τη στιγμή που έχεις κάνει tick the boxes, which are all the same for all the candidates δεν έχει σημασία από που είσαι...

Αν αυτή η δυσκολία των εξετάσεων και των συνεντεύξεων σε καταβάλλει μόνο που το σκέφτεσαι, μήπως πρέπει να το ξανασκεφτείς για ιατρική in the first place? Just a thought...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Σορρυ για το οφφ τοπικ, αλλά δεν μπορείς να ξαναδιαβάσεις κ να ξαναδώσεις; (απορία εχω κ ρωτάω γ το συστημα στην Κύπρο)

Οσο για το οικονομικό που αναφέρεις, εφόσον θα φύγεις που θα φύγεις απο Κύπρο, επένδυσε τα χρήματα κ τον κόπο σου στην Αγγλία να πιάσουν κ τόπο, γιατί να χανεσαι μέσα σε συστήματα που σου προσφέρουν μόνο πτυχίο χωρίς ειδικευση μετα;

(τη δυσκολία για να μπεις στην Αγγλία νομίζω οτι μπορείς να την προσπεράσεις με ενα χρόνο προετοιμασίας...δεν ειναι κάτι τραγικό)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Πάντως αυτά που λέω μου τα είπε πρώην καθηγητής του UCL. Δεν νομίζω να μην ισχύουν!

Μια εντελώς … άκυρη σκέψη θα έλεγα. Είπα ότι πρέπει να περάσεις όλες αυτές τις εξετάσεις τις συνεντεύξεις κτλπ. ένα χρόνο πριν τον χρόνο εισαγωγής. Και είπα πως θα κάνω στρατιωτικό αυτά τα δύο χρόνια (κύπριος). Άρα δεν υπάρχει άπλετος χρόνος για 4 A levels και umcatest και εθελοντική εργασία σε ένα χρόνο (και αυτός πολύ περιορισμένος).

4 a levels είναι 24 εξετάσεις. Ανά δύο εξεταστικές περιόδους τον χρόνο σημαίνει πως πρέπει να δώσω και να περάσω με την πρώτη 12 εξετάσεις Ιανουάριο και 12 Ιούνη και ακόμη μια το umcatest!!! (όλα με βαθμολογίες 85%+)… Και όλα αυτά σε περιορισμένο χρόνο επαναλαμβάνω. Δεν νομίζω επίσης το να μην θέλω κάτι τέτοιο να σημαίνει πως δεν θέλω ιατρική! :)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Μάθε Σουηδικά (προλαβαίνεις άνετα) ή Γερμανικά

Σκέφτομαι πολύ σοβαρά κάτι τέτοιο… Απλά έχω αμφιβολίες κατά πόσο μπορώ να φτάσω σε υψηλό επίπεδο στην γλώσσα. Μήπως ξέρεις από προσωπική πείρα αν είναι εφικτό;;;

** Επίσης ίσως να δω και για foundation-pre med year (αν και το βλέπω too much!)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Μπορείς αλλά είναι πάρα πολύ ψυχοφθόρο νομίζω. Πρώτον οι θέσεις για ιατρική είναι λίγες και τα πράματα κρίνονται σε εκατοστά (δηλαδή ιατρική Θεσσαλίας που θέλει τη πιο χαμηλή βαθμολογία είναι 19.3!! και Αθήνα (η πιο ψηλή) 19.6!... Δεύτερο η ύλη παίζει να αλλαχτεί του χρόνου και γενικότερα τα τελευταία χρόνια κάθε χρόνο είναι πολύ διαφορετικά σε περιεχόμενο, επίπεδο, δομή κτλπ σε όλα τα μαθήματα.... Άρα θα χρειαστεί και πάλι αρκετή προετοιμασία σε φροντιστήρια κλπ.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Μάθε Σουηδικά (προλαβαίνεις άνετα) ή Γερμανικά

Τα οποία θα τα κάνει τι ακριβώς; Η διαδικασία εισαγωγής σε Ιατρικές σχολές αυτών των χωρών είναι εξαιρετικά ανταγωνιστική (αυτή τη στιγμή, υπάρχουν εκατοντάδες Σουηδοί που σπουδάζουν στην Ανατολική Ευρώπη). Να μάθεις μια ξένη γλώσσα για να τους ανταγωνιστείς στη χώρα τους, ενώ δεν τα έβγαλες πέρα στη δικιά σου και το πολύ πιο ανοιχτό Αγγλικό σύστημα σου φαίνεται too much?

Ψάξε στο διαδίκτυο για Σκωτία. Αυτοί αποφασίζουν μόνοι τους τα δίδακτρα (και σε μεγάλο ποσοστό τα καλύπτουν, εφόσον είσαι πολίτης της ΕΕ) και δεν είμαι εντελώς σίγουρος ότι θα γίνει το ίδιο με αυτό που γίνεται στο υπόλοιπο Ηνωμένο Βασίλειο.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ακόμη δεν ξέρω αν πέρασα η όχι και το αν κατάφερα ή όχι να περάσω σε αυτές τις εξετάσεις δεν έχει καμία σημασία. Αν γνώριζες το σύστημα στην Κύπρο θα καταλάβαινες. Υπάρχει άτομο που μπορεί να περάσει 4 A levels (24 εξετάσες) με βαθμό A να κάνει εθελοντική εργασία και να περάσει με εξαιρετικό βαθμό και το umcat test σε ένα χρόνο; (ενώ ταυτόχρονα κάνει και στρατιωτικό)... αν δεν είναι too much αυτό τι να πω....

Anyway πάω να ψάξω για Σκωτία αν και νομίζω πως για όλο το UK ισχύουν τα ίδια requirements...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Η συζήτηση είναι υποθετική και έχει νόημα αν δεν περάσεις, το οποίο οπως μόνος σου αναφέρες στο πρώτο post είναι μάλλον πιθανό. Αν περάσεις, θα αρνηθείς τη θέση στην Ελλάδα για να διεκδικήσεις κάτι σε ένα σύστημα που θεωρείς δύσκολο ή να μάθεις μια ξένη γλώσσα χώρας που ακόμα και για τους ντόπιους είναι εξαιρετικά δύσκολη η εισαγωγή;

Δεν ξέρω τις διαδικασίες εισαγωγής των Σκώτων, για τα δίδακτρα όμως αποφασίζουν μόνοι τους και τα καλύπτουν μέσω της SAAS-κάτι που λογικά σημαίνει ότι ο ανταγωνισμός εκεί πάνω θα είναι αρκετά σοβαρός.

http://www.bma.org.u...eesscotland.jsp

http://www.guardian....sh-universities

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Πάντως αυτά που λέω μου τα είπε πρώην καθηγητής του UCL. Δεν νομίζω να μην ισχύουν!

Μια εντελώς … άκυρη σκέψη θα έλεγα. Είπα ότι πρέπει να περάσεις όλες αυτές τις εξετάσεις τις συνεντεύξεις κτλπ. ένα χρόνο πριν τον χρόνο εισαγωγής. Και είπα πως θα κάνω στρατιωτικό αυτά τα δύο χρόνια (κύπριος). Άρα δεν υπάρχει άπλετος χρόνος για 4 A levels και umcatest και εθελοντική εργασία σε ένα χρόνο (και αυτός πολύ περιορισμένος).

4 a levels είναι 24 εξετάσεις. Ανά δύο εξεταστικές περιόδους τον χρόνο σημαίνει πως πρέπει να δώσω και να περάσω με την πρώτη 12 εξετάσεις Ιανουάριο και 12 Ιούνη και ακόμη μια το umcatest!!! (όλα με βαθμολογίες 85%+)… Και όλα αυτά σε περιορισμένο χρόνο επαναλαμβάνω. Δεν νομίζω επίσης το να μην θέλω κάτι τέτοιο να σημαίνει πως δεν θέλω ιατρική! :)

Με κάθε σεβασμό σ'εναν καθηγητή του UCL, οι γνώσεις ενός παιδιού που καταφέρνει να πιάσει 19+ σε πανελλαδικές όχι μόνο αρκούν αλλά και περισσεύουν για να δώσει Α-Levels (με την μόνη εξαίρεση τα μαθηματικά γιατί έχουν στατιστική που δεν κάνουν στην Ελλάδα). Για τα umcatest δεν γνωρίζω αλλά ίσως να είναι το μόνο που να χρειάζεται να επικεντρώσεις το διαβασμά σου αν κατέχεις τη γλώσσα και τις γνώσεις για τα υπόλοιπα μαθήματα.

Γιατί δεν κοιτάς μερικά past papers των Α Levels που θα μπορούσες να δώσεις για να πάρεις μία ιδέα και έπειτα να μπορείς να κρίνεις πιο δίκαια (για εσένα);

Όσον αφορά περί εθελοντικής εργασίας και τ'αλλα achievements αυτά είναι που πρέπει να σ'ανησυχούν, αφού όλοι όσοι δηλώνουν πιάνουν τα Αs...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Συμφωνώ απόλυτα ότι οι γνώσεις για τις πανελλαδικές αρκούν για τα A levels (έχω την εντύπωση ότι οι πανελλαδικές ίσως να είναι και πολύ πιο ψηλού επιπέδου από τα A levels), αλλά εγώ παγκύπριες έδωσα που είναι τελείως διαφορετική ύλη από τα A levels, και τα θέματα επικεντρώνονται σε διαφορετικά ζητήματα ειδικά χημεία, φυσική και μαθηματικά και δεδομένου ότι στην Κύπρο επιλέγουμε τρία από τα: μαθηματικά, χημεία, φυσική βιολογία (ενώ στην Ελλάδα από όσο ξέρω είναι αναγκάστηκα και τα τέσσερα μαθήματα), τις γνώσεις για το ένα A level σίγουρα δεν θα τις έχω…

Δεν έχω ιδιαίτερο θέμα με το οικονομικό και δεν είναι λόγω οικονομικού που απέρριψα το UK (τους λόγους επανέλαβα πάρα πολλές φόρες)…

** Εθελοντισμός και άλλα achievements παράλληλα με το στρατιωτικό γίνονται !?!:P

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Μάθε Ιταλικά, σε μόνο 3-4 μήνες, διάβασε για τις εξετάσεις εισαγωγής όσο είσαι στο Στρατό, και καλή σου επιτυχία!

Η ποιότητα ζωής σου θα είναι ασύγκριτα καλύτερη από το να κρυώνεις στη Λαπωνία ή να δοκιμάζεις τη μονότονη φοιτητική διασκέδαση στη Γερμανία.

Θα σου βγει και πολύ φθηνότερα!

Διάλεξε ένα από τα 20 Πανεπιστήμια της Βόρειας Ιταλίας για να έχεις κι άριστη ποιότητα εκπαίδευσης.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Μάθε Ιταλικά, σε μόνο 3-4 μήνες, διάβασε για τις εξετάσεις εισαγωγής όσο είσαι στο Στρατό, και καλή σου επιτυχία!

Η ποιότητα ζωής σου θα είναι ασύγκριτα καλύτερη από το να κρυώνεις στη Λαπωνία ή να δοκιμάζεις τη μονότονη φοιτητική διασκέδαση στη Γερμανία.

Θα σου βγει και πολύ φθηνότερα!

Διάλεξε ένα από τα 20 Πανεπιστήμια της Βόρειας Ιταλίας για να έχεις κι άριστη ποιότητα εκπαίδευσης.

Αρκετά ευέλικτη επιλογή. Θα το ψάξω. Ξέρω ελάχιστα Ιταλικά αλλά νομίζω μπορώ να μάθω σε δύο χρόνια και από οτι άκουσα και διαπίστωσα και μόνος μου είναι αρκετά ευκολα. Μήπως γνωρίζεις σχετικά με το επίπεδο και την ύλη των εισαγωγικών εξετάσεων;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ξέρω ελάχιστα Ιταλικά αλλά νομίζω μπορώ να μάθω σε δύο χρόνια...

Σε 3-4 μήνες θα τα μάθεις! Αν πιάσεις και κοπελιά Italiana, γρηγορότερα.

Μήπως γνωρίζεις σχετικά με το επίπεδο και την ύλη των εισαγωγικών εξετάσεων;

Γνωρίζω τι ίσχυε πριν από 20 χρόνια, όταν μπήκα.

Για να μη σε πάρω στο λαιμό μου, υπάρχει σχετικό κεφάλαιο στο greekmeds.gr, όπου νεαρότεροι συνάδελφοι δίνουν φρέσκες πληροφορίες.

Συμβουλεύσου το.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Μόλις μίλησα με άτομο που είχε 4 Α levels με βαθμό Α και 1 ΑS level πάλι με βαθμό 1 και απορροφήθηκε από τις ιατρικές του Ηνωμένου Βασιλείου! Γιατί άραγε; (Ως πρόφαση φαντάζομαι θα είναι το ότι δεν είχε πολύ ενεργό ζωή τον τελευταίο χρόνος ενεργό ζωή εννοούν να κάνεις αθλήματα να πηγαίνεις χορό ή ζωγραφική κλπ κλπ… δεν νομίζω άτομο που είναι τρίτη λυκείου σε Ελλάδα ή Κύπρο να έχει χρόνο για τέτοια!)… Όσοι σκέφτεστε για Αγγλία καλό είναι να το ξανασκέφτεται πολλές φορές!

Μόλις μίλησα με άτομο που είχε 4 Α levels με βαθμό Α και 1 ΑS level πάλι με βαθμό 1 και απορροφήθηκε από τις ιατρικές του Ηνωμένου Βασιλείου! Γιατί άραγε; (Ως πρόφαση φαντάζομαι θα είναι το ότι δεν είχε πολύ ενεργό ζωή τον τελευταίο χρόνος ενεργό ζωή εννοούν να κάνεις αθλήματα να πηγαίνεις χορό ή ζωγραφική κλπ κλπ… δεν νομίζω άτομο που είναι τρίτη λυκείου σε Ελλάδα ή Κύπρο να έχει χρόνο για τέτοια!)… Όσοι σκέφτεστε για Αγγλία καλό είναι να το ξανασκέφτεται πολλές φορές!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ξέρω ελάχιστα Ιταλικά αλλά νομίζω μπορώ να μάθω σε δύο χρόνια...

Σε 3-4 μήνες θα τα μάθεις! Αν πιάσεις και κοπελιά Italiana, γρηγορότερα.

Μήπως γνωρίζεις σχετικά με το επίπεδο και την ύλη των εισαγωγικών εξετάσεων;

Γνωρίζω τι ίσχυε πριν από 20 χρόνια, όταν μπήκα.

Για να μη σε πάρω στο λαιμό μου, υπάρχει σχετικό κεφάλαιο στο greekmeds.gr, όπου νεαρότεροι συνάδελφοι δίνουν φρέσκες πληροφορίες.

Συμβουλεύσου το.

Ευχαριστώ για τις πληροφορίες... η Ιταλία είναι από τις top επιλογές μου.... από ότι πληροφορήθηκα οι εξετάσεις γίνονται σε έκαστο πανεπιστήμιο που θα επιλέξει ο υποψήφιος τον Σεπτέμβριο... άρα έχω κάπου στον ενάμιση χρόνο για προετοιμασία...στο χρόνο αυτό μπορώ να δοκιμάσω και για άλλες χώρες (just to have a back up!) αν και άρχισε να μου αρέσει πολύ ιη ιδέα για Ιταλία

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ιταλία, Ουγγαρία, Τσεχία. Σε ποιά από τις τρείς χώρες πιστεύετε πως ο απόφοιτος βγαίνει πιο έτοιμος για τα USMILEs;

[Θέλω να συνεχίσω για ειδικότητα USA… μπορείτε να προτείνετε και άλλες χώρες αν νομίζεται πως προετοιμάζουν κάποιον καλύτερα για τα USMILEs (εκτός από USA!)]

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

USMILE , ISMILE ,WESMILE μπαίνεις απ'όπου να'ναι και στα 3.....Θέληση να υπάρχει!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Κάποιος που σπουδάζει Ιταλία ή που τέλειωσε πρόσφατα ή που τέλος πάντων είναι αρκετά ενήμερος σχετικά με τις ιατρικές σπουδές στην Ιταλία? Heeeelp :Pemhelpemhelpemhelpemhelpemhelpemhelpemhelpemhelpemhelpemhelpemhelpemhelpemhelpemhelp

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ιταλία, Ουγγαρία, Τσεχία. Σε ποιά από τις τρείς χώρες πιστεύετε πως ο απόφοιτος βγαίνει πιο έτοιμος για τα USMILEs;

[Θέλω να συνεχίσω για ειδικότητα USA… μπορείτε να προτείνετε και άλλες χώρες αν νομίζεται πως προετοιμάζουν κάποιον καλύτερα για τα USMILEs (εκτός από USA!)]

Για Ουγγαρια δε γνωριζω, αλλα Τσεχια η μορφη της εκπαιδευσης ειναι πιο κοντα στα Αμερικανικα προτυπα, ως πιο Αμερικανοφιλος λαος που ειναι οι Τσεχοι, υπαρχουν αγγλοφωνα τμηματα που σημαινει οτι εχεις ηδη διαδαχθει την ιατρικη στα αγγλικα και επιπλεον καποια απο τα Πανεπιστημια ειναι τα ιδια εξεταστικα κεντρα USMLE. (www.lfhk.cuni.cz)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ιταλία, Ουγγαρία, Τσεχία. Σε ποιά από τις τρείς χώρες πιστεύετε πως ο απόφοιτος βγαίνει πιο έτοιμος για τα USMILEs;

[Θέλω να συνεχίσω για ειδικότητα USA… μπορείτε να προτείνετε και άλλες χώρες αν νομίζεται πως προετοιμάζουν κάποιον καλύτερα για τα USMILEs (εκτός από USA!)]

Τσεχία και Ουγγαρία.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.