Jump to content

Παθολογία-Εντατική Θεραπεία (ΜΕΘ)


bromptonista

Θεωρείτε το μάθημα εύκολο ή δύσκολο;  

127 members have voted

  1. 1. Θεωρείτε το μάθημα εύκολο ή δύσκολο;

    • Εύκολο
      72
    • Δύσκολο
      55


Recommended Posts

Πτυχιακή 13.07.2020 Ευγενίδειο

Εξεταστής ο κ. Βασιλειάδης. Πολύ βοηθητικός και πολύ καλό κλίμα. Έκανε σχεδόν αποκλειστικά ερωτήσεις που είναι και στα παλιά γραπτά θέματα: τι ρυθμίζουμε στο VC, πνευμονία αναπνευστήρα κ.λπ.

Και εδώ κάποιες σημειώσεις. Ειδικά αν πρόκειται να εξεταστείτε γραπτά πιστεύω πως περιέχουν ένα πολύ καλό ποσοστό των παλιών θεμάτων για να είστε εντάξει. Πίσω πίσω είναι και κάποιες σκόρπιες σημειώσεις για ΠΕ, Χάσμα Ανιόντων, Οξεοβασική κλπ, ρίχτε τους ένα μάτι αν θέλετε.

Καλό διάβασμα και καλή τύχη!

Μονάδα_Εντατικής_Θεραπείας.pdf

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • Απαντήσεις 65
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Για όσους ασκούνται στη ΜΕΘ Ευαγγελισμού (και όχι μόνο)

Παραθέτω τα παρακάτω βοηθήματα σε pdf που κατά τη γνώμη μου, ειδικά για την Πτυχιακή εξέταση στην κλινική του Ευαγγελισμού με τον κ. Νανά, καλύπτουν απόλυτα για να ετοιμαστεί κάποιος από συνοπτική ύλη (Ζακυνθινός & Κουτσούκου) και ένα ακόμα που φαίνεται αρκετά περιεκτικό. Όλα διατείθενται δωρεάν και ανοικτά από το αποθετήριο Kallipos

 

Καλό διάβασμα!

Εντατική_Θεραπεία-KOY.pdf

Enatiki 15516_zakynthinos-KOY.pdf Εντατική_Θεραπεία-KOY.pdf

Τροποποιήθηκε από Cell
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 7 months later...

Ευαγγελισμος - Πτυχιακη 6/4/2021

εξετάστρια : κα Ρούτση (πολύ ευγενική και πρόθυμη με εξέταση πιο απαιτητική από ότι περίμενα. Ρώτησε τα sos βέβαια αλλά έπρεπε να τα έχεις καταλάβει καλά)

• Shock ποια είναι τα είδη της καταπληξίας και πως διαμορφώνονται οι αντιστάσεις στη κάθε μία (δλδ ποια ειναι ψυχρά- θερμά ) εκανε αρκετές ερωτησεις γυρω απο αυτό οπως αν στο καρδιογενες δινουμε αγγειοσυσπαστικά (όχι γιατι υπάρχει ήδη αγγειοσύσταση δίνουμε ινότροπα : δοβουταμίνη ), τι αγγειοδιασταλτικά δινουμε στο σηπτικο ( νορεπινεφρίνη) κτλ , με ρώτησε αν έρθει ένα περιστατικο με εικόνα σοκ και ο καρδιολογος σου πει οτι έχει καλη καρδιακη παροχη τι σοκ είναι ( σηπτικο ).

• Φυσιολογικη τιμή CVP ( 1-6 mmHg) και ΜΑΡ ( 65mmHg - 90 mmHg)

•ARDS : ορισμός και κριτήρια, στάθηκε επίσης στην πίεση ενσφηνώσεως και ρώτησε αν έχεις πνευμονικο οίδημα με πίεση ενσφήνωσης πάνω απο 18 mmHg ποια είναι η αιτία ( ήθελε να πεις καρδιογενες ενώ αμα εχεις κάτω απο 18mmHg είναι ARDS) 

• Τι φάρμακο δινεις για εγκεφαλικο οίδημα (μανιτολη)

• Αέρια : μου έδωσε τιμες για Pco2=80, Ph= 7,2 και HCO3=18 και με ρώτησε τι είναι ( ήταν μια αναπνευστικη οξέωση) και στη συνέχεια με ρωτησε αν είναι οξεια ή χρονια . Της απάντησα οτι κοιτάμε την αντιρρόπιση για να ξέρουμε και πρεπει να κάνω τις πράξεις αλλά δεν με άφησε να τις κάνω και μου έδωσε ένα άλλο περιστατικό με αναπνευστική οξέωση επίσης αλλα με Ph ελαφρώς πεσμένο ( ph=7,38 Pco2=80 HCO3=30) και ρώτησε ανάμεσα στα δύο ποio ειναι οξυ και πιο χρόνιο ( το δεύτερο χρόνιο γιατι έχει προλάβει να γινει αντιρρόπιση). Μετά με ρώτησε τι μπορεί να κάνει χρόνια ή οξεία αναπνευστική οξέωση ( για χρόνια της είπα παθήσεις του πνεύμονα με υποαερισμο και για οξεία με καθοδήγησε να πω τα οπιούχα που σου κάνουν υπερκαπνία)

 

Τροποποιήθηκε από gvc
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Θεματα κανονικης προφορικα λογω κοβιντ Μαγγειρα 25/1/2021

Εξεταστρια Μαγγειρα

Με ρωτησε θεραπεια κοβιντ
Ορισμος σηψης
Τι ειναι ο ασταθης θωρακας 
Και τι βλεπει κανεις σε καταγμα βασης κρανιου
Ενδειξεις μηχανικου αερισμου

Και μετα κανει share screen πολλαπλης π εμενα για καποιο λογο ηταν ολα απο το ards😛

Με ρώτησε σηπτική καταπληξία, κριτήρια ards, ποτέ αποσωληνώνουμε, είδη αποφρακτικού σοκ, ποια είναι τα σοκ κατανομής, τι υγρά δίνουμε, τι θα δούμε σε κάταγμα βάσης κρανίου και άλλα που δε θυμάμαι

Με ρώτησε ασταθή θώρακα, τι ειναι η PEEP, κριτήρια διασωληνωσης, φτ SvO2 και καταστάσεις που είναι μειωμένο, τι κανει η PEEP στην καρδιά, τι φοβόμαστε σε υπαραχνοειδη αιμορραγία (ή ποιες είναι οι ενδείξεις εισαγωγής στη Μεθ κάπως ετσι), τρέχουσα θεραπεία κοβιντ σε ασθενείς στη Μεθ

παιδια καλημερα. Με ρωτησε πως καταλαβαινουμε οτι εχουμε κανει Σωστη διασωληνωση,είδη σοκ ανακατανομης και αποφρακτικού, πως ορίζεται η cpp, θεραπεια COVID-19, ορισμος shock, φυσιολογικες τιμες cpp και icp, τι ονομαζουμε αναπνευστικη ανεπαρκεια, ενδείξεις διασωληνωσης, αντιμετωπιση κεκ,τι φοβομαστε σε υπαραχνοειδη αιμορραγια. 
Τα πολλαπλης δε θα τα χαρακτήριζα ευκολα. Γενικα Καλο κλιμα.

 

(Απο τσατ ατομων που ασκουνταν τοτε στην κλινικη)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Επισης

Ενδείξεις διασωληνωσης
θεραπεια COVID-19 στη ΜΕΘ
Φυσιολογικές τιμές SvO2 και καταστάσεις που είναι μειωμένο/αυξημένο
Τι υγρά δίνουμε
Ποια η σύσταση του κρυσταλλοειδούς υγρού
Ορισμός σήψης και σηπτικης καταπληξιας
Στη συνέχεια έδειχνε κάποια πολλαπλής τα οποία απαιτούσαν αρκετή σκέψη θα έλεγα.

(Απο τσατ ατομων που ασκουνταν τοτε στην κλινικη)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 2 months later...
Βασιλειάδης κανονική 14/6 ευαγγελισμός
1. Κλινικες καταστάσεις που οδηγούν σε ARDS
2. Μοντέλα αερισμού, τι ρυθμίζουμε σε VC / τιμες και ps
3. Μεταβολικα αιτια κώματος
4. Ερώτηση σχετικά με AG
5. Σοκ στα ΤΕΠ εξετάσεις που θα στείλω
6. Σοκ και ΠΕ θεραπεία
Αυτα θυμάμαι, περίπου 5 ερωτήσεις στον καθένα.
Εξαιρετικό κλίμα πολύ φιλικός και σε άφηνε να σκεφτείς.
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 3 months later...
On 23/1/2020 at 4:53 ΜΜ, Against21 said:

Πτυχιακές εξετάσεις Εντατικής Θεραπείας - 15 Ιανουαρίου 2020 -  Ευαγγελισμος

Ημασταν 2 ατομα μας εξετασε τον καθενα ξεχωριστα, Γενικα επειδη δεν υπηρχαν προσφατα post, να μην το φοβηθητε να πατε να δωσετε, σε ρωταει τι εχεις διαβασει και ρωταει απο αυτα, εχει θεληση βοηθησει και παρολο που μπορει να ρωτησει μεσα σε ολα και καποια περιεργα δεν απαιτει να τα ξερεις απλα δεν θελει να του πεις κατι που δειχνει οτι δεν εχεις ιδεα. Εγω ειχα διαβασει κυριος οξεοβασικη, ARDS, ΠΕ, καταπληξιες οχι ακραια απλα κυριως να τα κατανοησω και πηρα 8. Στο τελος κλασσικα μου κανει εχεις παρει 7 αν απαντησεις κ σε αυτην την τελευταια ερωτηση θα σου βαλω 8. Προτεινω να μην φοβηθητε και να το δοκιμασετε παρολο που δεν του απαντησα πληρως μου το εκανε 8. Το αλλο παιδι περασε με 7. Καλη τυχη στους επομενους.

Απο καταπληξια επικεντρωθηκε καπως στην καρδιογενη που μπορει να κανει η ΠΕ και να θυμαστε και τον τυπο της κυψελοαρτηριακης διαφορας

Ποιος ήταν ο εξεταστής??

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 1 month later...

Καλησπερα!! Στη σημερινη πτυχιακη 10/11 στον ευαγγελισμο, που ηταν κοινη και για τις 2 κλινικες, η εξεταση αποτελουνταν απο 25 πολλαπλης επιλογης αρκετα απλα

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Καλησπερα! εδω εχω τα θεματα που πεσαν σημερα 10/11 στον ευαγγελισμο και ηταν ιδια με την κανονικη του σεπτεμβριου με μικρες διαφορες. Επισης καποιες σημειωσεις μου-απαντημενα θεματα σε καποια κεφαλαια. 

Καλη επιτυχια σε ολους! 

θεματα νοεμβριου 21.pdf Σημειωσεις.pdf

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 7 months later...

Πτυχιακή Ευαγγελισμός (και Ευγενίδειο απ ο,τι κατάλαβα) 20/06

40 πολλαπλής
Τα περισσότερα ίδια μ αυτά που έχουν ανεβάσει τα παιδιά παραπάνω.
Ένα καινούργιο που θυμάμαι:
Σύγκριση 2 ασθενών με καθετήρα Swan-Ganz - ποιος έχει διάγνωση οξέος καρδιακού επιπωματισμού; - έδινε πινακάκι με ΑΠ, πιέση δεξιού κόλπου, πνευμονικής, ενσφήνωσης, και καρδιακή παροχή για τον καθένα.

 

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 4 months later...
On 10/11/2021 at 4:44 ΜΜ, Just_Nymphadora said:

Καλησπερα! εδω εχω τα θεματα που πεσαν σημερα 10/11 στον ευαγγελισμο και ηταν ιδια με την κανονικη του σεπτεμβριου με μικρες διαφορες. Επισης καποιες σημειωσεις μου-απαντημενα θεματα σε καποια κεφαλαια. 

Καλη επιτυχια σε ολους! 

θεματα νοεμβριου 21.pdf 82 kB · 260 downloads Σημειωσεις.pdf 92 kB · 231 downloads

Μπορει καποιος να παραθεσει τις απαντησεις που θεωρει σωστες στα θεματα νοεμβριου 21 παραπανω. Ευχαριστω πολυ

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 2 months later...
On 26/10/2022 at 4:25 ΜΜ, ingeniera said:

Μπορει καποιος να παραθεσει τις απαντησεις που θεωρει σωστες στα θεματα νοεμβριου 21 παραπανω. Ευχαριστω πολυ

τελικά έχουμε απαντημένα τα θέματα ? ευχαριστώ εκ των προτέρων 

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 9 months later...

Σημαντική ερώτηση για όποιον γνωρίζει παρακαλώ!! Που δίνει πτυχιακές εξετάσεις πλέον όποιος άνηκε στο Ευγενίδειο παλαιότερα και είχε εκπαιδευτεί στην εντατική του νοσοκομείου Σωτηρία?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 2 months later...

@katerinagk αναλογα μαλλον που εκανες πνευμονολογια. Εγω που ειμαι Β Πνευμονολογια (Αττικο) - Γ ΜΕΘ (Ευγενιδειο -  την οποια εκανα στο Σωτηρία) θα δωσω εξετασεις στο Αττικο

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντησε σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.